Archiwum wiadomosci za miesiac czerwiec 2009 rok

Polski portal z tematyka Ukrainska - Archiwum wiadomości za miesiac czerwiec 2009 rok
Tuesday, June 30 2009

Szef misji MFW przybył na Ukraine

Posted by reporter on 2009-06-30 14:01:21 CEST

Szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dzheyla PAZARBAZIOLU przybyła na Ukraine

Informacje podało biuro MFW na Ukrainie

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ekspertyza o stanie zdrowia Demjaniuka

Posted by reporter on 2009-06-30 13:56:54 CEST

Jeszcze w tym tygodniu oczekiwane jest orzeczenie lekarskie, czy oskarżony o zbrodnie wojenne były strażnik z Sobiboru John Demjaniuk jest zdolny stanąć przed sądem - poinformował rzecznik prokuratury w Monachium Anton Winkler.

Zakładamy, że przynajmniej w ograniczonym stopniu będzie on w stanie odpowiadać przed sądem - powiedział cytowany przez agencję dpa Winkler, potwierdzając doniesienia tygodnika "Focus".

- Oczywiście przygotowaliśmy znaczącą część aktu oskarżenia. Ale czekamy na ekspertyzę lekarzy i ewentualne stanowisko obrony - dodał.

Lekarze mają stwierdzić, ile godzin postępowania będzie mógł wytrzymać 89-letni mężczyzna.

Urodzonemu na Ukrainie Demjaniukowi zarzuca się udział w mordzie 29 tysięcy Żydów w niemieckim obozie koncentracyjnym w Sobiborze, gdzie służył jako strażnik w 1943 r.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Będą dalsze rozmowy o tym jak pomóc Ukrainie napełnić zbiorniki gazem z Rosji

Posted by reporter on 2009-06-30 13:55:12 CEST

Bez przełomu zakończyło się w Brukseli zorganizowane przez Komisję Europejską "techniczne spotkanie wysokiego szczebla" z udziałem instytucji finansowych w sprawie pomocy dla Ukrainy, by uniknąć jej ponownego gazowego sporu z Rosją, na którym ucierpią odbiorcy w UE.

Strona unijna chciała się dowiedzieć szczegółów na temat płatności, których Rosja domaga się od Ukrainy za dostarczany gaz. I upewnić się, że ewentualny konflikt nie zagraża ponownym odcięciem dostaw.

KE zaznacza, że w budżecie UE nie ma środków na pokrycie ukraińskich należności za gaz, ale wzięła na siebie zadanie "ułatwienia" rozmów z instytucjami finansowymi. Z przedstawicielami władz Rosji i Ukrainy oraz ich koncernów gazowych: Gazpromu i Naftohazu, spotkali się przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Banku Światowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Uczestnicy dokonali znaczącego postępu w identyfikacji kluczowych spraw pozostających punktami sporu oraz powodami do niepokoju, a także elementów możliwego rozwiązania, w tym porozumień finansowych - głosi wydany po spotkaniu wspólny komunikat KE i instytucji finansowych. Rozmowy mają być kontynuowane w najbliższych tygodniach, by - być może - zaowocować przyznaniem Ukrainie kredytów.

Ukraina twierdzi, że potrzebuje ok. 4,2 mld dol. (3 mld euro), by teraz maksymalnie napełnić swoje magazyny gazu, zabezpieczając w ten sposób własne zużycie w zimie i tranzyt do UE. Za dostawy płaci Rosji w miesięcznych odstępach do 7 dnia każdego miesiąca. Kolejny termin mija więc 7 lipca, w przyszłym tygodniu; chodzi o kwotę około 300 mln dol. Wiadomo, że Ukraina nie ma pieniędzy.

Źródła unijne wyraziły w Brukseli przekonanie, że Ukraina wyolbrzymia swoje potrzeby. - Nie uważamy, żeby była konieczna ta kwota (4,2 mld dol.) - powiedział urzędnik, precyzując, że przedstawiciele instytucji finansowych skłaniają się raczej ku podzieleniu tej kwoty przez dwa.

KE jest świadoma zarówno pilnych potrzeb, jak i konieczności znalezienia długoterminowego rozwiązania, które uchroni UE od powtórki kryzysu, jaki spowodowało odcięcie dostaw rosyjskiego gazu do niektórych krajów członkowskich minionej zimy. Jest skłonna zabiegać o wsparcie dla Ukrainy, rozumiejąc skalę kryzysu w tym kraju, a także jego kluczową rolę dla zaspokojenia unijnego zapotrzebowania na gaz: jedna czwarta konsumowanego w UE gazu pochodzi z Rosji, przy czym 80 proc. tych dostaw trafia przez Ukrainę.

UE jest pod presją, bowiem sam przewodniczący KE Jose Barroso przyznał w zeszłym tygodniu, że jeśli Rosja zrealizuje groźby zakręcenia kurka, to UE znowu ucierpi. Przypomina jednak, że na Ukrainie, jako kraju tranzytowym, ciążą zobowiązania, zaś na ewentualne wsparcie może ona liczyć tylko pod pewnymi warunkami.

Komunikat podkreśla konieczność reform w ukraińskim sektorze gazowym, a także szerzej - w ukraińskiej gospodarce. "Reformy, które są w interesie zarówno ukraińskiego narodu, jak i europejskich konsumentów, są narodowym wyzwaniem, które wymaga politycznego konsensu i zaangażowania" na Ukrainie - podkreślono.

Szefowie państw i rządów UE we wnioskach z czerwcowego szczytu w Brukseli wyrazili zaniepokojenie "potencjalnymi problemami dotyczącymi zaopatrzenia w rosyjski gaz przechodzący (tranzytem) przez Ukrainę". Potwierdzając, że "bezpieczeństwo dostaw energetycznych pozostaje priorytetem dla UE", podkreślili, że czekają na nową regulację prawną, której celem jest jego zwiększenie. W projekcie dyrektywy, który ma być dokończony w połowie lipca, Komisja Europejska domaga się dla siebie nowych uprawnień, by w większym stopniu koordynować działania w Europie w przypadku kryzysu gazowego.

Zabiegi Kijowa o pomoc finansową na zakup gazu związane są z ostrzeżeniami Moskwy przed możliwą powtórką kryzysu gazowego z początku roku. Rosja uprzedza, że jeśli Ukraina w najbliższych miesiącach nie zapełni swoich podziemnych magazynów, to w sezonie zimowym nie tylko zabraknie jej gazu dla własnych konsumentów, ale i nie wystarczy go, by zapewnić stabilne funkcjonowanie gazociągów tranzytowych. Gaz do zbiorników Ukraina powinna kupić od Rosji. Premier Władimir Putin sugerował UE, żeby zapłaciła za dostarczony w tym celu gaz.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Polsce nie chce być zakładnikiem rosyjsko-ukraińskich sporów gazowych

Posted by reporter on 2009-06-30 13:46:16 CEST

Polsce znudziło się bycie zakładnikiem rosyjsko-ukraińskich sporów gazowych - zauważa dziennik "Wiedomosti", komentując podpisanie przez Warszawę umowy na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) z Kataru.

Moskiewska gazeta podkreśla, że dostawy rosyjskiego gazu do Polski mogą zmniejszyć się o 20 procent. "Jest to pierwszy krok Polski w kierunku zmniejszenia uzależnienia od dostaw z Rosji" - dodają "Wiedomosti".

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz Qatargas zawarły długoterminową umowę na dostawy 1 mln ton LNG rocznie (ok. 1,5 mld metrów sześciennych gazu). Ma ona obowiązywać od 2014 do 2034 roku. Surowiec z Kataru będzie dostarczany do gazoportu w Świnoujściu, który ma być zbudowany do 2014 roku.

Rosyjski dziennik zaznacza, że "z punktu widzenia zapasów gazu Katar jest bezpośrednim konkurentem Rosji".

"Wiedomosti" odnotowują, że o podobnej transakcji poinformował także Gazprom, który porozumiał się z azerbejdżańskim SOCAR w sprawie zakupu w Azerbejdżanie 500 mln metrów sześciennych paliwa rocznie.

"Europa jest owładnięta ideą znalezienia alternatywy dla rosyjskiego gazu, a Gazprom chce przejąć dostawy surowca ze wszystkich krajów Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP)" - pisze gazeta.

"Wiedomosti" wskazują, że "Gazprom został wpisany na listę potencjalnych nabywców gazu z drugiej części Szach Deniz - złoża, które Unia Europejska traktowała jako główne źródło dla gazociągu Nabucco, alternatywy wobec importu z Rosji".

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Friday, June 19 2009

XIII Dni Kultury Ukraińskiej w Giżycku

Posted by reporter on 2009-06-19 11:09:02 CEST

XIII Dni Kultury Ukraińskiej

XIII Dni Kultury Ukraińskiej

27-28 czerwca (sobota-niedziela) 2009
Giżycko


27.06.2009r. (sobota)

godz. 10.00 OŚRODEK KULTURY UKRAIŃSKIEJ w Giżycku, ul. Gdańska 11
- Otwarcie XIII DNI KULTURY UKRAIŃSKIEJ z udziałem Władz samorządowych Giżycka i miasta partnerskiego Dubno na Ukrainie, przedstawicieli placówek dyplomatycznych Ukrainy w Polsce.
-PREZENTACJA WYSTAWY TOWARZYSZĄCEJ

godz. 10.3o-14.3o - KONFERENCJA POPULARNO-NAUKOWA pt.,, Chrystianizacja Europy Środkowo-Wschodniej w okresie IX i XII wiek" - Rola wybitnych osobistości w procesie chrystianizacji na przykładzie św. Brunona z Kwerfurtu oraz św. Włodzimierza.

godz. 17.oo -19.oo GIŻYCKIE CENTRUM KULTURY ul. Konarskiego
-Przedstawienie teatralne ,,Swatanie na Gonczarówce" - komedia w wykonaniu aktorów Teatru z Dubna.

godz. 20.oo - 3.oo STANICA WODNA "STRANDA" nad jeziorem Kisajno
- Spotkanie integracyjne przy muzyce ukraińskiej.

28.06.2008r. (niedziela)

godz. 14.oo -18.oo AMFITEATR PLAŻA MIEJSKA
KONCERT GALOWY z UDZIAŁEM LUDOWYCH i ESTRADOWYCH ZESPOŁÓW z POLSKI i UKRAINY. Zamknięcie XIII Dni Kultury Ukraińskiej godz. 18.00.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Kalejdoskop Kultur

Posted by reporter on 2009-06-19 11:05:15 CEST

W imieniu wszystkich dolnośląskich mniejszości zapraszamy 21 czerwca 2009 r. na wrocławską Wyspę Słodową, gdzie w towarzystwie śpiewów, tańca i barwnych strojów narodowych będziemy bawić się do późnych godzin wieczornych. W ramach festiwalu przewidujemy szereg atrakcji - konkursy, domki z rzemiosłem i warsztaty. Na scenie zaprezentują się zespoły mniejszości narodowych i etnicznych, ale także zagraniczne gwiazdy.

"Kalejdoskop Kultur" - festiwal mniejszości narodowych i etnicznych, odbędzie się we Wrocławiu po raz drugi. Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce na scenie w Parku Staromiejskim przy Teatrze Lalek we Wrocławiu 21 czerwca 2008 r. i okazała się niebywałym sukcesem - zebrała nie tylko liczną publiczność, interesujących artystów, ale przede wszystkim zaowocowała ożywieniem życia kulturalnego poszczególnych mniejszości oraz pragnieniem kontynuowania wspólnych działań na rzecz propagowania kultury mniejszości we Wrocławiu.


PROGRAM II FESTIWALU MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH I ETNICZNYCH WE WROCŁAWIU KALEJDOSKOP KULTUR 2009
Święto Wrocławia 2009

07 czerwca - 14 czerwca 2009

Zapraszamy do obejrzenia wystawy KALEJDOSKOP KULTUR na ulicy Oławskiej poświęconej festiwalowi oraz współpracy poszczególnych mniejszości Wrocławia.
Relacja z otwarcia wystawy


21 czerwca 2009, niedziela

Zaczynamy o 14 godz. na Rynku (Pierzeja Północna) paradą mniejszości narodowych i etnicznych - przyłącz się!
Trasa parady: Rynek (Pierzeja Północna) - ul. Więzienna - pl. Uniwersytecki - Most Uniwersytecki - Wyspa Słodowa .

A POTEM KONCERTY:

GDZIE? Wyspa Słodowa, Wrocław - scena na otwartym powietrzu

15:00 - otwarcie festiwalu
15:15 - chór niemiecki DIE HEIMATSÄNGER
15:25 - zespół ukraiński WROCŁAWSKIE BANDURZYSTKI
15:45 - zespół karaimski DOSTŁAR
16:15 - zespół łemkowski ŁASTIWOCZKA
16:45 - zespół grecki PERISTERI
17:05 - zespół romski ROMANI BACHT
17:35 - zespół niemiecki - LENSZCZOK wraz z solistką Danielą Gorgosch „Dany”
18:10 - zespół ukraiński - Zespół Pieśni i Tańca "DUMKA"
18:45 - zespół bałkański TERRA WIME feat. BALKAN FOLK ACOUSTIC
19:35 - ČAČI VORBA - muzyka romska - Lublin, Polska
20:35 - BENTE KAHAN z towarzyszeniem zespołu z Niemiec - muzyka klezmerska - Wrocław (Polska), Niemcy
21:00 - HAYDAMAKY - muzyka ukraińska - Kijów, Ukraina

A także:

WARSZATY: 17:00 - 20:00 (udział w warsztatach bezpłatny - rezerwacje: biuro@kalejdoskopkultur.pl)

17:00 - 18:00 - strzelanie z łuku tatarskiego
17:00 - 18:30 - plecenie sznurów
18:30 - 20:00 - łemkowska krywulka
Warsztaty rękodzieła poprowadzi Witold Kozłowski z Fundacji OVO dla Kultury i Edukacji. Serdecznie zapraszamy!!

KONKURS Z ZAKRESU WIEDZY O MNIEJSZOŚCIACH
Ogłoszenie wyników konkursu o godz. 20:00. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!!

DOMKI Z RZEMIOSŁEM: 15:00 - 22:30
wyszywanki ukraińskie, pasy
malarstwo łemkowskie: ikony, cerkwie
tradycyjne potrawy bułgarskie
kuchnia tatarska
WYSTAWA "ZAGUBIONY PORZĄDEK": 15:00 - 22:30

Wstęp na wszystkie części Programu - BEZPŁATNY.


Więcej informacji pod adresem http://www.kalejdoskopkultur.pl

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Dzisiaj władze EU omówią gazowe stosunki między Ukrainą, Rosją i Europą

Posted by reporter on 2009-06-19 10:56:25 CEST

Liderzy krajów Unii Europejskiej dzisiaj, podczas drugiego dnia obrad Europejskiej Rady, omówią sytuację z dostawą rosyjskiego gazu do EU.

«Jutro będę między innymi omawiał efekty swoich ostatnich kontaktów z premierami Rosji i Ukrainy Włodzimierzem Putinem i Julią Tymoszenko», – powiedział José Manuel Barroso.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Prezydent Juszczenko zdecydował kto będzie nowym ministrem obrony, lecz nie podał jego nazwiska

Posted by reporter on 2009-06-19 10:53:46 CEST

Prezydent Wiktor Juszczenko już wybrał kandydaturę ministra obrony, którą dzisiaj zgłosi do Rady Najwyższej Ukrainy.

Prezydent jednak nie ujawnił nazwiska kandydata. «Chodzi o to, że poprzedni minister, Jurij Jechanurow, teraz w sądzie broni swojej godności i do zakończenia tej procedury z przyczyn etycznych nie mogę podać nazwiska nowego kandydata», – powiedział Juszczenko.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


56% Rosjan nie lubi Ukraińców

Posted by reporter on 2009-06-19 10:50:31 CEST

56% Rosjan (obywateli Rosji), zapytanych przez Analityczne Centrum Jurija Lewady, o to jak odnoszą się do Ukrainy, odpowiedziało że źle, lub bardzo źle.

W badaniach, które odbywały się w dniach, 20–26 maja, wzięło udział 1599 respondentów ze 127 miejscowości Rosji.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Z pomocy finansowej przeznaczonej dla ofiar zeszłorocznej powodzi przywłaszczono 28 mln UAH

Posted by reporter on 2009-06-19 10:48:57 CEST

Ze środków finansowych, przeznaczonych na likwidację skutków powodzi w 2008 roku w siedmiu obwodach Ukrainy Zachodniej, przywłaszczono ok. 28 mln UAH, oświadczył Minister Spraw Wewnętrznych Ukrainy Jurij Łucenko

«Za te pieniądze można by było wybudować kilka szkół «, – skomentował Łucenko. W szczególności, opowiedział o wszczęciu śledztwa w obwodzie tarnopolskim, gdzie pracownicy wydziału edukacji i prywatnego przedsiębiorstwa przywłaszczyli ok. 1 mln UAH ze środków przeznaczonych dla poszkodowanych na skutek powodzi,.

Według słów Łucenki, ujawniono 472 przestępstw związanych z przywłaszczeniem środków przeznaczonych na budownictwo dróg, szkół, przedszkoli po powodzi. «W większości wypadków sprawa jest związana z wydziałami ds. budownictwa obwodowych administracji państwowych», – zaznaczył minister.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Służby Graniczne Ukrainy o Euro 2012 i małym ruchu

Posted by reporter on 2009-06-19 10:45:06 CEST

Służby graniczne Ukrainy i Polski przygotowane są zarówno do Euro 2012, jak i obsługi obywateli obu państw, którzy będą przekraczali granice w ramach tzw. małego ruchu granicznego - oświadczyli ich szefowie.

Straż Graniczna nie będzie przeszkodą dla kibiców Euro 2012 - powiedział Leszek Elas, komendant główny Straży Granicznej Polski na konferencji prasowej w Kijowie.

Elas zapewnił, że zarówno Polacy, jak i Ukraińcy poradzą sobie ze wzmożonym ruchem granicznym, oczekiwanym w związku z organizowanym przez dwa kraje turniejem piłkarskim.

Ocenił przy tym, że odprawy graniczne będą prowadzone sprawnie, nie zważając na zbyt małą liczbę przejść między Polską a Ukrainą.

- Kolejki, które były na naszej granicy, dotyczyły głównie ruchu towarowego, a nie osobowego. Przewidujemy obecnie budowę dwóch nowych przejść, ale wiemy także, że ze względu na odległości między miastami-gospodarzami Euro 2012 większa część ruchu granicznego przypadnie na lotniska - powiedział Elas.

Przedstawiciel Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Anatolij Zarycki dodał, iż z myślą o poprawie sytuacji na granicy Ukraina stale modernizuje istniejące przejścia.

- Budowa nowych wymaga pieniędzy, co jest obecnie problemem - powiedział, nawiązując do kryzysu, z którym boryka się jego kraj.

Obecnie na 535-kilometrowym odcinku granicy między Polską a Ukrainą istnieje sześć drogowych przejść granicznych. Na granicy polsko-niemieckiej, której długość wynosi 467 kilometrów, przed wejściem Polski do strefy Schengen było aż 27 przejść drogowych.

W trakcie wspólnej konferencji prasowej w Kijowie szefowie służb granicznych Polski i Ukrainy zapewniali także, że gotowi są do procedur, związanych z wejściem w życie umowy o małym ruchu granicznym.

Według polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który odwiedził ukraińską stolicę dzień wcześniej, umowa ta zostanie wdrożona 1 lipca.

Zdaniem komendanta Elasa osoby, legitymujące się tzw. kartą małego ruchu granicznego, pojawią się na wspólnej granicy już za miesiąc.

Dzięki umowie mieszkańcy strefy przygranicznej będą mogli łatwiej przekraczać granicę polsko-ukraińską - na podstawie specjalnych zezwoleń, a nie płatnych wiz.

Ułatwieniami będą objęci Polacy i Ukraińcy zamieszkujący w gminach położonych w odległości 30 kilometrów od wspólnej granicy. Umowa dotyczy również gmin, których terytorium rozciąga się poza 30-kilometrową strefę przygraniczną.

Polacy, tak jak inni obywatele państw unijnych, podróżują na Ukrainę bez wiz. Obywatele Ukrainy mogą wjechać do Polski dopiero po uzyskaniu wizy, za którą płacą 35 euro.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


UE może pomóc Ukrainie w sprawie gazu

Posted by reporter on 2009-06-19 10:43:34 CEST

Unijni odbiorcy płynącego przez Ukrainę rosyjskiego gazu mogą udzielić Kijowowi kredytu na zakup tego paliwa, bądź złożyć się na jego kupno, by następnie przechowywać surowiec w ukraińskich zbiornikach podziemnych.

Takie sposoby pomocy Ukrainie omówiono w Brukseli, gdzie odbyło się spotkanie koordynacyjnej grupy UE ds. gazu - podało biuro prasowe ukraińskiej państwowej spółki paliwowej Naftohaz. Prócz Ukraińców i przedstawicieli UE w naradzie wzięli udział wysłannicy rosyjskiego Gazpromu.

- Uczestnicy posiedzenia zgodzili się, że napełnienie gazem ukraińskich zbiorników podziemnych przed zimą jest wspólnym problemem jego dostawcy, czyli Rosji, oraz konsumentów gazu na Ukrainie i w państwach Unii Europejskiej - czytamy w komunikacie Naftohazu.

Ogarnięta kryzysem Ukraina nie ma pieniędzy, by sfinansować zakup około 21 mld metrów sześciennych gazu, które przed nastaniem chłodów powinny zostać wtłoczone do jej podziemnych magazynów; potrzeba na to ok. 5 mld dolarów. Zgromadzone w zbiornikach paliwo pozwala Kijowowi na zaspokajanie własnych potrzeb i utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w gazociągach tranzytowych biegnących do państw UE.

Komisja Europejska oświadczyła, że Naftohaz powinien zawrzeć porozumienie z Rosją, które zapewniłoby nieprzerwane dostawy surowca do Europy. "Komisja wzywa obie strony, Gazprom i Naftohaz, by osiągnęły stabilne i długoterminowe porozumienie w celu zapewnienia tranzytu do UE" - napisano w oświadczeniu.

Ukraińcy chcieli, by kredytu na zakup gazu do zbiorników podziemnych udzieliła im Rosja, ta jednak odmówiła. Dwa dni temu premier Ukrainy Julia Tymoszenko zwróciła się z prośbą o pomoc do UE. Po rozmowie z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso w Luksemburgu szefowa rządu wyraziła nadzieję, że kredyt na ten cel uzyska od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Zgodnie z propozycjami, które padły w czwartek na naradzie gazowej grupy koordynacyjnej w Brukseli, Ukraina mogłaby liczyć na kredyt w wysokości 4,2 mld dolarów, który zostałby udzielony przez międzynarodowe instytucje finansowe.

Drugi wariant przewiduje, że europejskie firmy gazowe kupią od Rosji niezbędne ilości gazu, po czym oddadzą go na przechowanie w ukraińskich zbiornikach. Warunek jest jeden: Ukraina powinna przedstawić dokładne plany, zawierające parametry i porządek przesyłania błękitnego paliwa na Zachód, oraz wydzielania zgromadzonego pod ziemią surowca dla własnych odbiorców.

- Strony nie wykluczyły, że oba te warianty mogą być połączone - głosi komunikat Naftohazu.

Zabiegi Kijowa o pomoc finansową na zakup gazu związane są z ostrzeżeniami Moskwy przed możliwą powtórką kryzysu gazowego z początku roku, gdy Rosja wstrzymała dostawy gazu dla Ukrainy, a potem dla odbiorców w państwach europejskich.

Rosja uprzedza, że jeśli Ukraina w najbliższych miesiącach nie zapełni swoich podziemnych magazynów, to w sezonie zimowym nie tylko zabraknie jej gazu dla własnych konsumentów, ale i nie wystarczy go, by zapewnić stabilne funkcjonowanie gazociągów tranzytowych.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Thursday, June 18 2009

Dymisja ministra transportu

Posted by reporter on 2009-06-18 09:40:42 CEST

W rządzie Ukrainy brakuje już czterech ministrów - w środę do dymisji podał się szef resortu transportu, Josyp Winski. Jako powód swej decyzji wskazał "poważne rozbieżności z premier Julią Tymoszenko", które dotyczą m.in. blokowania przygotowań Ukrainy do organizacji finałów piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku.

Ustępujący minister wyjaśnił w przesłanym oświadczeniu, iż odchodzi ze stanowiska, ponieważ szefowa rządu nie tylko wstrzymuje reformy w ministerstwie transportu, ale i nie wydziela środków na rozbudowę infrastruktury w związku z organizowanymi przez Ukrainę i Polskę finałami Euro 2012.

Dwa dni temu premier Tymoszenko oskarżyła Winskiego, że za pieniądze podlegającej mu państwowej firmy pocztowej Ukrposzta prowadzi on własną kampanię przed przewidywanymi na początku przyszłego roku wyborami prezydenckimi.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Sikorski: umowa o małym ruchu granicznym od 1 lipca

Posted by reporter on 2009-06-18 09:39:23 CEST

Umowa o małym ruchu granicznym między Polską a Ukrainą wejdzie w życie 1 lipca - oświadczył w środę w Kijowie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. "Ułatwi to przekraczanie granicy ponad 1,5 milionowi ludzi" - ogłosił na konferencji prasowej.

Jeszcze dzień wcześniej rzecznik ukraińskiego MSZ Wasyl Kyryłycz narzekał, że umowa o małym ruchu granicznym nie wchodzi w życie z winy strony polskiej. Sikorski w odpowiedzi poinformował w środę, że ostatnia przeszkoda do jej wdrożenia została usunięta. "Umowa została ratyfikowana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego" - podkreślił.

Umowę o zasadach małego ruchu granicznego podpisali premierzy Polski i Ukrainy - Donald Tusk i Julia Tymoszenko w marcu 2008 roku w Kijowie. Dzięki niej mieszkańcy strefy przygranicznej będą mogli łatwiej przekraczać granicę polsko-ukraińską - na podstawie specjalnych zezwoleń, a nie płatnych wiz.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tymoszenko-liczy na kredyty

Posted by reporter on 2009-06-18 09:38:04 CEST

Ukraina liczy na kredyty europejskich banków na zakup gazu potrzebnego do wypełnienia podziemnych zbiorników

Jest to konieczne dla utrzymania zimą tranzytu paliwa do państw Wspólnoty. Premier Julia Tymoszenko mówiła o kredycie dla ukraińskiego operatora sieci gazowych Naftohaz w Luksemburgu w czasie posiedzenia Rady Ukraina-Unia Europejska.

Podkreśliła, że jest to ważne nie tylko dla Kijowa, ale też Brukseli i Moskwy. Według nieoficjalnych informacji szefowa rządu chciałaby, aby kredytu udzielił Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Sytuacja finansowa Naftohazu jest trudna. W kwietniu Gazprom zapłacił Ukraińcom za tranzyt paliwa do końca przyszłego roku. Te pieniądze zostały już wydane, a Naftohaz potrzebuje około 5 miliardów dolarów, aby wypełnić podziemne zbiorniki gazu.

Środki na to nie zostały przewidziane w budżecie ukraińskiej firmy, co pozwoliło Naftohazowi uniknąć deficytu, a Julii Tymoszenko mówić przez pewien czas o dobrej sytuacji finansowej monopolisty.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Chcemy pomóc Ukrainie

Posted by reporter on 2009-06-18 09:36:54 CEST

Chcemy pomóc Ukrainie w przezwyciężeniu kryzysu i w zbliżeniu z Europą - mówili w Kijowie szefowie MSZ Polski i Niemiec Radosław Sikorski i Frank-Walter Steinmeier po rozmowach z premierem i prezydentem Ukrainy i liderem opozycyjnej Partii Regionów Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.

Chcemy wzmocnić szanse na wejście Ukrainy do głównego nurtu polityki europejskiej - mówił Sikorski na wspólnej konferencji prasowej. - Przyjechaliśmy tutaj, bo chcemy, za zgodą obecnej i przyszłej prezydencji UE, wspierać Ukrainę - wtórował mu Steinmeier.

Ministrowie apelowali w Kijowie do polityków o jedność. Zdaniem Radosława Sikorskiego i Franka Waltera Steinmeiera, pomoże to Ukrainie wyjść z kryzysu gospodarczego. Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski powiedział, że kryzys gospodarczy na Ukrainie jest wyjątkowo odczuwalny. W jego przezwyciężeniu pomogłaby zgoda polityków. - Wydaje nam się, że to jest dobry czas dla współpracy ponad podziałami - dodał.

Słowa Radosława Sikorskiego potwierdził jego niemiecki kolega Frank Walter Steinmeier, który zaznaczył, że w tak szczególnej sytuacji różne, często konkurujące ze sobą siły polityczne powinny wykazać minimum gotowości do kompromisu, aby można było podjąć kroki, umożliwiające Ukrainie współpracę z międzynarodowymi instytucjami.


Ukraina stara się obecnie o trzecią transzę kredytu Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W maju produkcja przemysłowa w tym kraju spadła o 31,8% w porównaniu z tym samym miesiącem zeszłego roku. Sikorski poinformował, że zarówno od ukraińskiego prezydenta, jak i lidera opozycji, obaj ministrowie usłyszeli słowa, które interpretują jako wspólne poparcie tych polityków dla wypełnienia przez Ukrainę warunków uzyskania trzeciej transzy.

- Uważamy, że jest to kluczowe dla przezwyciężenia kryzysu ekonomicznego na Ukrainie i ustabilizowania gospodarki - oświadczył szef polskiego MSZ. W maju MFW przyznał Ukrainie drugą transzę kredytu w wysokości 2,8 mld dolarów. Pierwsza transza - 4,5 mld dolarów - została przekazana Kijowowi w zeszłym roku.

Polski minister podkreślał, że wizyta w Kijowie ma miejsce nie tylko w czasie kryzysu gospodarczego, ale i także pewnych "turbulencji politycznych" na Ukrainie.

Zaznaczył, że obecnie bardzo pilną sprawą dla Kijowa jest staranie się o podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE, która zawiera umowę o strefie wolnego handlu.

- To jest olbrzymia szansa dla Europy, ale także dla Ukrainy - integracji ekonomicznej - podkreślał Sikorski, dodając, że był to jeden z ważniejszych tematów rozmów w Kijowie. Dodał, że namawiał swych rozmówców do współpracy, tak by teraz, w drugim półroczu, gdy UE będzie przewodniczyć Szwecja, zdążyć z wynegocjowaniem tej umowy.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Najwięksi odbiorcy energii elektrycznej w Polsce chcą ją kupować na Ukrainie

Posted by reporter on 2009-06-18 09:32:56 CEST

Najwięksi odbiorcy energii elektrycznej w Polsce chcą ją kupować na Ukrainie; liczą że dzięki temu będą mogli ograniczyć wydatki na prąd o ok. 30 proc., informuje "Parkiet".

Gazeta dowiedziała się, że Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu, które skupia spółki takie jak KGHM, Anwil, CMC Zawiercie i Zakłady Górniczo-Hutnicze "Bolesław" prowadzi już rozmowy z ukraińskim koncernem Ukrinterenergo. Firma ta eksportuje prąd do Rosji, Rumunii i na Słowację.

Grupa polskich firm chciałaby importować do 5 terawatogodzin energii elektrycznej rocznie. To tyle, ile wytwarza bardzo duży blok energetyczny.

Problemem jest na razie niesprawna linia przesyłowa prądu, łącząca Polskę z Ukrainą. Aby ją uruchomić trzeba wydać ponad miliard złotych na remont.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Gazprom nadal nie będzie egzekwował kar od Ukrainy

Posted by reporter on 2009-06-18 09:31:28 CEST

Gazprom nadal nie będzie egzekwował od Ukrainy kar za nieodebrany gaz, jednak liczy na to, że strona ukraińska zacznie wywiązywać się z kontraktów - oświadczył w środę prezes rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller.

Szef Gazpromu powiedział to na spotkaniu z premierem Rosji Władimirem Putinem, poświęconym m.in. problemom dostaw rosyjskiego surowca na Ukrainę i jego tranzytu do Europy.

"Zgodnie z pańską decyzją, nie egzekwujemy od Ukrainy kar za nieodebrany gaz, choć zgodnie z kontraktem powinna była odebrać prawie dwa razy więcej paliwa" - powiedział Miller. "W przyszłości w stosunkach z Ukrainą będziemy wychodzili z założenia, że podpisane w styczniu kontrakty powinny być bezwarunkowo wykonywane przez wszystkie strony" - dodał.

Z kolei Putin zwrócił uwagę, że Rosja awansem zapłaciła za tranzyt swojego gazu do Europy za okres do początku 2010 roku. "W istocie jest to kredyt w wysokości 2,2 mld dolarów. Są to środki, które nasi ukraińscy partnerzy otrzymali od Gazpromu, od Federacji Rosyjskiej" - podkreślił szef rządu Rosji.

Ukraina zakontraktowała na ten rok 40 mld metrów sześciennych surowca. Teraz zabiega o zmniejszenie zamówienia o 17,5 proc. - do 33 mld metrów sześciennych, bez płacenia kar.

Zgodnie z umową z Gazpromem w I kwartale Naftohaz był zobowiązany kupić 5 mld metrów sześciennych gazu, a odebrał tylko 2,6 mld. Jeśli Gazprom nałożyłby karę, to złamanie kontraktu kosztowałoby Kijów 1080 USD za każde 1000 metrów sześciennych nieodebranego paliwa, czyli 1,5 mld USD za cały I kwartał.

W II kwartale sytuacja jest dla Ukrainy jeszcze trudniejsza, gdyż w kwietniu zaczął się sezon napełniania podziemnych magazynów. Do końca września Naftohaz powinien dodatkowo, poza gazem na bieżące potrzeby przemysłu, kupić i wtłoczyć do podziemnych zbiorników 21 mld metrów sześciennych surowca za ok. 4,8 mld dolarów.

Strona ukraińska starała się w Rosji o kredyt na ten cel, jednak Moskwa odmówiła, uzasadniając to obawami o wypłacalność Naftohazu.

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko stara się teraz o kredyt dla Naftohazu w Brukseli. O pożyczce rozmawiała w poniedziałek w Luksemburgu, gdzie obradowała Rada UE-Ukraina.

Rosja ostrzega, że jeśli Kijów w najbliższych miesiącach nie zapełni swoich podziemnych magazynów, to w sezonie zimowym nie będzie w stanie zaspokoić swoich potrzeb wewnętrznych i zapewnić stabilnego funkcjonowania gazociągów tranzytowych.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wednesday, June 17 2009

Polacy wydadzą fotoalbum wybitnych miejsc obwodu lwowskiego

Posted by reporter on 2009-06-17 10:30:10 CEST

Obwód lwowski odwiedzili przedstawiciele lokalnej organizacji turystycznej "Dolny Beskid" z miasta Krosno (Polska). Celem wizyty jest fotografowanie obiektów, związanych z historią przemysłu naftowego, ale też kulturalnych i historycznych miejsc obwodu lwowskiego.

Goście odwiedzili rejony: samborski, starosamborski, horodecki, a też miasta Lwów, Drohobycz, Truskawiec, Schodnicę, - sfotografowano mnóstwo różnych obiektów, na podstawie, których w listopadzie w mieście Krosno i w Samborze będzie przygotowana fotowystawa.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


19 rosyjskich szpiegów zostanie odesłanych z Ukrainy

Posted by reporter on 2009-06-17 10:28:28 CEST

Po 13-tym grudnia wszyscy przedstawiciele FSB Rosji przy rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej muszą opuścić terytorium Ukrainy powiedział szef SBU, Walentyn Naływajczenko.

W rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej obecnie służy 19 oficerów FSB, którzy zajmują się kontrwywiadem.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraiński Naftohaz zamierza renegocjować kontrakt z Gazpromem

Posted by reporter on 2009-06-17 10:22:07 CEST

Ukraiński Naftohaz zamierza renegocjować kontrakt z Gazpromem w celu ograniczenia dostaw gazu z 40 do 33 mld m sześc. rocznie.

Obowiązująca do 2019 r. umowa przewiduje, ze dostawy gazu dla Ukrainy od 1 stycznia 2010 r. wzrosną do 52 mld m sześc. rocznie.

Naftohaz ma też nadzieję na uzyskanie w europejskich bankach kredytów, które pozwolą mu zachować płynność finansową w rozliczeniach z Gazpromem

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Dzięki polskiemu Roztoczańskiemu Parku Narodowemu na Ukraińskim Roztoczu znów pojawią się dzikie konie – tarpany

Posted by reporter on 2009-06-17 08:19:10 CEST

Polski Roztoczański Park Narodowy w ramach umowy o współpracy podaruje ukraińskiemu Jaworowskiemu Narodowemu Parkowi Przyrodniczemu (obwód lwowski) dzikie konie – tarpany.

Według słów Michała Bilaka (dyrektora Jaworowskiego Narodowego Parku Przyrodniczego), już podpisano porozumienie z celnikami i służbą weterynaryjną obu państw aby dzikie konie z Polski na Ukrainę zostały dostarczene przez przejście graniczne Korczowa-Krakowiec.

Dzikie konie występowały w epoce lodowcowej na terenie Europy środkowo-wschodniej. Tarpany przez tysiące lat prześladowane były z powodu ich smacznego mięsa oraz przydatnych skór. Ostatnie stada utrzymały się do końca XVIII wieku na pograniczu polsko-litewskim, a do XIX wieku na ukraińskich stepach. Ostatniego dzikiego tarpana zabito prawdopodobnie w 1879 roku na południu Ukrainy. Ostatni tarpan w niewoli zmarł w 1887 roku. Dopiero znacznie później ludzie uświadomili sobie, jak wspaniałe zwierzę unicestwili i podjęli próby odtworzenia rasy.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Polsko-ukraińska umowa o małym ruchu granicznym nie weszła w życie z winy RP?

Posted by reporter on 2009-06-17 08:15:04 CEST

Ukraińska strona dotychczas nie otrzymała noty od MSZ Polski o zakończeniu przez polską stronę wewnątrzpaństwowych procedur, niezbędnych do wejścia w życie umowy między Radą Ministrów Ukrainy a rządem Rzeczypospolitej Polskiej o zasadach przygranicznego ruchu.

Wasyl Kyryłycz (rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy), powiedział że 25 lutego 2009 r., Rada Ministrów Ukrainy zatwierdziła umowę z rządem Polski o zasadach ruchu przygranicznego, a także protokół i deklarację do niej. Więc, ukraińska strona wykonała swoje wewnątrzpaństwowe procedury, niezbędne dla nabrania przez umowę mocy prawnej, o czym 30 marca 2009 r. polska strona została poinformowana notą MSZ.

Polska strona przekazała MSZ Ukrainy wzór pozwolenia na uproszczone przekroczenie granicy (dokument, w postaci plastykowej karty). Jednocześnie, na dzień dzisiejszy aby załatwić pozwolenie na uproszczone przekroczenie granicy można wykorzystywać blankiet wizowej etykietki.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Spotkanie Ministra Adama Rapackiego z dziennikarzami mediów ukraińskich

Posted by reporter on 2009-06-17 08:05:00 CEST

W dniu 16 czerwca 2009 r. Minister Adam Rapacki - Podsekretarz Stanu w MSWiA spotkał się z dziennikarzami, reprezentującymi media ukraińskie. Celem wizyty było zapoznanie dziennikarzy z problematyką zabezpieczenia Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012.

Podczas spotkania dziennikarze mieli okazję zobaczyć prezentację nt. polskich przygotowań do zabezpieczenia ME EURO 2012 oraz współpracy z partnerem ukraińskim w tym obszarze. W Polsce za bezpieczeństwo i porządek na samym stadionie odpowiada organizator meczu. Policja i inne służby porządkowe wkraczają tylko wówczas, gdy organizator nie radzi sobie w danej sytuacji. Jest to odmienne rozwiązanie niż na Ukrainie, gdzie za bezpieczeństwo odpowiada milicja ukraińska.
Minister Rapacki zwrócił też uwagę, że wprowadzone w Polsce rozwiązania są zgodne z przepisami wprowadzonymi w większości krajów europejskich oraz że są one zgodne z nomenklaturą UEFA, gdzie bezpieczeństwo rozumiane jest jako publiczne, za które odpowiada państwo i podległe mu służby oraz prywatne, które zapewniają podmioty organizujące imprezę sportową.

Przedstawiciele MSWiA odpowiadali na pytania dziennikarzy ukraińskich dotyczące nowej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, która wejdzie w życie w sierpniu br. Jak podkreślił Minister Rapacki nowe prawo doskonale wpisuje się w standardy wyznaczone przez UEFA. Rozwiązania zawarte w ustawie zakładają precyzyjne rozgraniczenie kompetencji organizatora imprezy oraz służb porządkowych, które mają czuwać nad bezpieczeństwem kibiców oraz oficjalnych gości. Ponadto ustawa przewiduje surowe kary i zakazy stadionowe dla chuliganów zakłócających przebieg imprezy. Stworzone w ostatnim czasie nowe ramy prawne zapewniają odpowiednie narzędzia i podstawy do działania dla wszystkich podmiotów, które są odpowiedzialne za bezpieczny i prawidłowy przebieg imprezy EURO 2012.

Minister Rapacki zaznaczył, że ważnym elementem przygotowań do Mistrzostw Europy EURO 2012 jest też opracowanie we współpracy ze spółką PL 2012 – koordynującą całość przygotowań do EURO 2012 ogólnokrajowej kampanii informacyjnej, której znaczącym obszarem tematycznym będzie bezpieczeństwo imprezy.

Dziennikarze ukraińscy byli zainteresowani także wprowadzeniem przez Polskę nowej instytucji tzw. spottersów tj. policjantów współpracujących z kibicami. Jak podkreślali przedstawiciele resortu SWiA ważnym elementem przygotowań do Mistrzostw Europy w Polsce jest zmiana podejścia służb bezpieczeństwa i porządku publicznego, otwarcie na dialog i mediację. Obecnie duży nacisk jest kładziony na szkolenia w zakresie partnerskiego dialogu funkcjonariuszy służb z kibicami, czemu służyć ma m.in. instytucja spottersa.

Podsumowując spotkanie Minister Adam Rapacki podkreślił, że podstawą udanej organizacji zabezpieczenia imprezy jest ścisła współpraca między Polską i Ukrainą.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Drastyczny spadek obrotów w handlu

Posted by reporter on 2009-06-17 08:01:19 CEST

Od początku roku obroty handlu detalicznego na Ukrainie w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku spadły o jedną piątą. Takie dane podał Państwowy Komitet Statystyki.

Ogółem, od stycznia do maja zanotowano spadek o 19,5 procent. Obroty zmniejszyły się najbardziej we wschodnich obwodach kraju: dniepropietrowskim i donieckim, na zachodzie - w obwodach chmielnickim i wołyńskim oraz w centrum kraju. Wcześniej Państwowy Komitet Statystyki poinformował, że w maju produkcja przemysłowa na Ukrainie spadła o 31,8 procent w porównaniu z majem zeszłego roku.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina liczy na kredyty od banków UE

Posted by reporter on 2009-06-17 07:59:59 CEST

Ukraina liczy na kredyty europejskich banków na zakup gazu potrzebnego do wypełnienia podziemnych zbiorników. Jest to konieczne dla utrzymania zimą tranzytu paliwa do państw UE

Premier Julia Tymoszenko mówiła o kredycie dla ukraińskiego operatora sieci gazowych Naftohaz w Luksemburgu w czasie posiedzenia Rady Ukraina-Unia Europejska. Podkreśliła, że jest to ważne nie tylko dla Kijowa, ale też Brukseli i Moskwy. Według nieoficjalnych informacji szefowa rządu chciałaby, aby kredytu udzielił Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Sytuacja finansowa Naftohazu jest trudna. W kwietniu Gazprom zapłacił Ukraińcom za tranzyt paliwa do końca przyszłego roku. Te pieniądze zostały już wydane, a Naftohaz potrzebuje około 5 miliardów dolarów, aby wypełnić podziemne zbiorniki gazu. Środki na to nie zostały przewidziane w budżecie ukraińskiej firmy, co pozwoliło Naftohazowi uniknąć deficytu, a Julii Tymoszenko mówić przez pewien czas o dobrej sytuacji finansowej monopolisty.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Patriarcha Cyryl odwiedzi Ukrainę

Posted by reporter on 2009-06-17 07:57:30 CEST

Prawosławny patriarcha moskiewski i Wszechrusi Cyryl odwiedzi Ukrainę. Wizyta odbędzie się w dniach 27 lipca - 5 sierpnia

Już pierwszego dnia, 27 lipca zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego odprawi nabożeństwo dziękczynne na wzgórzu św. Włodzimierza w Kijowie. Następnego dnia, w liturgiczne święto tego księcia kijowskiego, hierarcha będzie przewodniczył Świętej Liturgii na placu przed kościołem Zaśnięcia w Ławrze Pieczerskiej.

Z kolei 30 lipca, w święto ikony Matki Bożej Świętogórskiej, patriarcha będzie celebrował Liturgię w Ławrze Zaśnięcia w Donbasie, natomiast 2 sierpnia, w święto proroka Eliasza - w bazylice w Chersonezie koło Sewastopolu, miejscu chrztu św. Włodzimierza.

Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego odwiedzi również Tarnopol na Ukrainie Zachodniej.

Źródło KAI

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Sikorski i Steinmeier udają się w środę na Ukrainę

Posted by reporter on 2009-06-17 07:56:21 CEST

Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec - Radosław Sikorski i Frank-Walter Steinmeier udadzą się wspólnie z wizytą do Kijowa, której celem jest wsparcie europejskich aspiracji Ukrainy - poinformował rzecznik MSZ Piotr Paszkowski.

Sikorski i Steinmeier polecą do Kijowa samolotem kanclerskim. W drodze do ukraińskiej stolicy szef niemieckiego MSZ wyląduje na warszawskim lotnisku Okęcie, aby zabrać na pokład polską delegację.

Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec spotkają się w Kijowie m.in. z prezydentem Wiktorem Juszczenką, premier Julią Tymoszenko, liderem pro-rosyjskiej Partii Regionów Wiktorem Janukowyczem, przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyrem Łytwynem oraz ukraińskim deputowanym Arsenijem Jaceniukiem.

Rozmowy mają dotyczyć szczególnie konsekwencji światowego kryzysu gospodarczego i finansowego oraz sporów politycznych na Ukrainie, które utrudniają walkę z recesją. - To jest nasz wspólny, polsko-niemiecki gest solidarności wobec europejskich aspiracji Ukrainy w tym trudnym dla niej czasie, zarówno pod względem gospodarczym, jak i politycznym. Chcemy przekazać mocny polityczny sygnał, że Ukraina ma przyjaciół w Europie, ale także chcemy dać praktyczny wyraz tym naszym zachętom - mówił Sikorski, informując dziennikarzy o planowanej wizycie.

Jak powiedział Paszkowski, pobyt szefów dyplomacji Polski i Niemiec na Ukrainie ma być nawiązaniem do wizyty, którą w 2005 r. po "pomarańczowej rewolucji" złożyli w Kijowie ówcześni ministrowie SZ Polski i Niemiec: Adam Daniel Rotfeld i Joschka Fisher.

- W ten sposób jutrzejsza wizyta zamyka pewien cykl otwarty poprzez poprzednią wizytę. Ten bilans czterech lat zawiera wiele rzeczy pozytywnych, ale pojawiło się także niemało zjawisk negatywnych i kryzysowych - powiedział rzecznik. Jak mówił, okres po "pomarańczowej rewolucji" należy zastąpić dochodzeniem tego kraju do "standardów europejskich".

Podkreślił, że istotnym narzędziem, które pozwoli Ukrainie stopniowo włączać się w procesy integracyjne, jest Partnerstwo Wschodnie. Sikorski i Steinmeier będą w środę zachęcać ukraińskich polityków do aktywnego uczestnictwa w Partnerstwie.

Według Paszkowskiego, obaj szefowie dyplomacji będą szczególnie zainteresowani stanowiskiem polityków Ukrainy ws. postępu modernizacji oraz demokratyzacji tego kraju po najbliższych wyborach prezydenckich i parlamentarnych. Dodał, że w miarę dalszego rozwoju tych przemian, Polska i Niemcy będą zachęcać UE do wsparcia Ukrainy w jej wysiłku.

W kwietniu tego roku Sikorski i Steinmeier wystosowali list do czeskiego przewodnictwa UE z propozycją wysłania do Kijowa unijnej misji, która spróbowałaby pogodzić zwaśnione obozy polityczne.

Obaj zaznaczyli w tym dokumencie, że kroki mające na celu ustabilizowanie ukraińskiej gospodarki, mogą być skuteczne wtedy, gdy będą się cieszyć - przynajmniej elementarnym konsensusem wśród ukraińskich przywódców. Dlatego - argumentują - UE powinna zaangażować się w przezwyciężenie kryzysu politycznego między obozami prezydenta Wiktora Juszczenki i premier Julii Tymoszenko i wysłać do Kijowa specjalną misję.

Inicjatywa obu ministrów spotkała się z poparciem szefów dyplomacji pozostałych państw UE.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Monday, June 15 2009

Markijan Łubkiwski dyrektorem EURO 2012 na Ukrainie

Posted by reporter on 2009-06-15 08:14:16 CEST

Były Nadzwyczajny i Pełnomocny Ambasador Ukrainy w Chorwacji Markijan Łubkiwski, został wybrany na stanowisko dyrektora EURO 2012 na Ukrainie.

Prezydent Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej Grzegorz Surkis, przedstawiając Markijana Łubkiwskiego członkom Komitetu Wykonawczego UZPN, akcentował: «Markijan Łubkiwski – to fachowy, profesjonalny człowiek, który posiada wszystkie potrzebne wartości dla wykonania zleconych mu zadań. Między innymi, już od półtora miesiąca pracuje nad organizacją mistrzostw na dobrowolnych zasadach. Ten człowiek już posiada ogromną wiedzę o projekcie i stale współpracuje z ekspertami UEFA»

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Obchody 66. rocznicy mordu na Polakach na Wołyniu

Posted by reporter on 2009-06-15 08:12:23 CEST

W Zamościu zostanie uczczona 66. rocznica mordu na Polakach na Wołyniu i Kresach Wschodnich. Rzeź Wołyńska przez historyków ukraińskich i Instytut Pamięci Narodowej jest nazywana akcją antypolską.

Decyzję o zamordowaniu wszystkich Polaków na ziemi uznawanej za ukraińską przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów, kierownictwo OUN podjęło pod koniec lutego 1943 roku

Nie jest znana dokładna liczba zamordowanych. Według szacunków wymordowano około 60 tysięcy Polaków. Historycy polscy szacują, że w latach 1939-1945 na Wołyniu i Kresach wschodnich organizacja OUN-UPA zamordowała 150 tysięcy Polaków.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Juszczenko niezadowolony z działalności UE

Posted by reporter on 2009-06-15 08:05:34 CEST

Prezydent Wiktor Juszczenko zlecił Ministerstwu Spraw Zagraniczny i instytucjom dyplomatycznym aby one bardziej kontrolowały wykonanie przez kraje członkowskie Unii Europejskiej porozumień o uproszczeniu wizowego reżimu z Ukrainą.

Juszczenko podkreślił, że po podpisaniu umowy z UE o uproszczeniu wizowego reżimu, zarysowało się dużo dodatnich tendencji. W szczególności, w 2008 roku o 25% zwiększyło się wydanie wiz Schengen ukraińskim obywatelom, 50% wiz Schengen wydawano bez opłaty a dwukrotnie obniżyła się liczba odmów wydania wizy.

Mimo to, w ciągu ostatnich dwóch lat udało się obniżyć z 10-12% do 5-6% liczbę odmów wydania wiz Schengen dla obywateli Ukrainy, i to pozostaje istotnym problem w relacjach z UE.

"Te pięć procent to dziesiątki tysięcy osób, to dziesiątki tysięcy nierozwiązanych zagadnień. Adresuję tą sprawę dyplomatom, instytucjom konsularnym, Ministerstwu Spraw Zagranicznych - ta statystyka musi nas niepokoić, 5% odmów dla obywateli Ukrainy - to nie to, co odpowiada poziomowi naszych porozumień z UE" - powiedział Juszczenko.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Friday, June 12 2009

Władze Lwowa naradzają się odnośnie organizacji EURO 2012 za zamkniętymi drzwiami

Posted by reporter on 2009-06-12 11:14:15 CEST

Obrady obwodowego komitetu ds. organizacji EURO 2012 we Lwowie odbywają się za zamkniętymi drzwiami.

Posiedzenie Komitetu ds. EURO 2012 odbywa się w gabinecie przewodniczącego Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Mikołaja Kmitia. W obradach bierze udział przewodniczący Lwowskiej Rady Obwodowej Mirosław Senyk, mer Lwowa Andrzej Sadowyj – współprzewodniczący komitetu organizacyjnego, również są obecni:

- zastępca mera Lwowa ds. organizacji EURO 2012 Aleksander Żarikow,
- dyrektor Departamentu EURO 2012 Rady Miejskiej Lwowa Oleg Zasadnyj,
- zastępca przewodniczącego Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Walerij Pjatak,
- kierownik wydziału ds. architektury i przestrzennego rozwoju LOAP Stepan Łukaszyk,
- przedstawiciele firm, które budują stadion i lotnisko we Lwowie.

Obrady są zamknięte ponieważ to «robocza narada», powiedział Stepan Łukaszyk.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Najstarsza Ukrainka w Polsce obchodziła 109-lecie urodzin

Posted by reporter on 2009-06-12 11:10:09 CEST

W Warszawie 109-lecie obchodziła Juliana z Hołynskich Szewczyk, która jest najstarszą Ukrainką mieszkającą w Polsce.

Solenizantce z okazji 109 urodzin złożyli życzenia członkowie Związku Ukraińców w Polsce, Związku Ukrainek, przedstawiciele redakcji czasopisma Nasze Słowo, którzy zorganizowali spotkanie z najstarszą Ukrainką mieszkającą w Polsce, a także wierni z parafii Ojców Bazylianów w Warszawie. Juliannę Szewczyk przywitał również sekretarz Ambasady Ukrainy w RP Wasyl Zwarycz.Julianna Hołyńska, późniejsza pani Szewczyk,w galowym stroju uczennicy III klasy Seminarium Nauczycielskiego w Kołomyi, 1921 r.
Wywiad z Pania Julianna Hołyńską-Szewczyk opublikowany w Nr 15/2006 pisma "Ochotnik" z okazii 106 urodzin

Julianna Hołyńska, późniejsza pani Szewczyk,
w galowym stroju uczennicy III klasy Seminarium
Nauczycielskiego w Kołomyi, 1921 r.

1 czerwca obchodziła Pani 106 urodziny.Jak udało się Pani dożyć tak sędziwego wieku?

Wierzę, że wszystkim kieruje Bóg, widocznietyle lat mi przeznaczył. Nie wiem,ile jeszcze dni będę żyła 2, 3 czy 10. Chorowałam w dzieciństwie, pracowałam ponad siły, sama się dziwię skąd mi Bóg tyle
energii dał. W czasie I wojny światowej żyliśmy w strasznej biedzie, nie było chleba,wszystko pozabierali. Jako 14-letnia dziewczynka szłam 40 km przez góry, aby zdobyć jedzenie od żołnierzy rosyjskich.
Do dziś pamiętam smak tego wojskowego chleba, był tak pyszny, żaden najlepszy tort nigdy potem tak nie smakował.

Pani droga do Ochoty.

Na Ochocie mieszkam od 1945 roku. W 1922 ukończyłam seminarium nauczycielskie w Kołomyi, które kształciło słuchaczy we wszystkich przedmiotach: polskim, ukraińskim, rosyjskim, niemieckim,
matematyce, grze na skrzypcach i śpiewie. Pierwsza moja posada była w Kampinosie i tam, razem z mężem (dyrektorem szkoły i posłem Pierwszego Sejmu Ustawodawczego Rzeczpospolitej) pracowałam aż do
końca II wojny światowej. Mieliśmy dom i gospodarstwo rolne, które pomogło przetrwać wojnę naszej rodzinie i kilkunastu przyjaciołom. Znajomość niemieckiego wielokrotnie pomogła mi przeżyć, udawałam
Austriaczkę i dzięki temu Niemcy lepiej mnie traktowali. W 1945 r. Polska Ludowa zabrała ziemię, rozparcelowała nas, bo byliśmy burżuje i kułacy – mieliśmy przecież swoją chatę. Dostaliśmy nakaz pracy
na Okęciu. Mąż uczył w szkole nr 1, a ja w nr 2. Obie mieściły się w jednym budynku, na tyłach dawnego kina „Lotnik”. W latach
50-tych wybudowano nową szkołę na ul. Malowniczej, gdzie mnie przeniesiono, męża zaś na ul. Gładką.

Jak wyglądało Pani życie tuż po wojnie?

Dostaliśmy na Okęciu z kwaterunku, zabraną badylarzowi, drewnianą chatkę: dwa pokoje z kuchnią, bez łazienki. To było na ul. Słonecznej, którą przemianowano na Odblask, a teraz to jest ul. Materii. Wodę
trzeba było nosić ze studni z oddalonej o pół kilometra ul. Kościuszki (dziś ul. Krakowiaków).
Mieszkaliśmy tam 20 lat. Jak pierwszy raz weszłam do tego domu,
pchły tak obskoczyły mi nogi, że miałam je całe czarne. Przy odpchleniu pomagała mi sąsiadka, która zlała wrzątkiem całe mieszkanie.To poskutkowało. Należę do tych, co umieją się do wszystkiego
przystosować. Zawsze dam sobie radę. Po wojnie wszystko było na kartki:chleb, mleko, masło. Koleżanki mnie wspierały, bo miałam czworo dzieci, czasem oddawały mi swój chleb, taki czarny.

Niedaleko była piekarnia, nie wolno było w niej sprzedawać, wszystko szło do sklepów państwowych. Ale piekarz Lange, jak przechodziłam, zawsze wsuwał mi do torby kawałki chleba zawinięte w gazetę.
W sklepie mięsnym matka ucznia odkładała mi cztery kotlety. Najstarsza córka była wtedy u sióstr w Szymanowie. Starczało
więc dla rodziny, bo ja sobie robiłam kotlet z bułki i jajka. Naprzeciwko budynku LOT-u, panie Wandlowe założyły sklep z materiałami. Dostawały towar od pilotów, co latali za granicę. Jak miały coś
taniego, to zawsze mnie zawołały. Ubrania nosiło się z pokolenia na pokolenie. Miałam jedną elegancką granatową spódnicę
i pierwszą białą bluzkę z nylonu. Córki ją na zmianę pożyczały, jak szły na egzamin lub inne okazje. Dla nauczycieli był przydział paczek UNRRA, wylosowałam koc wojskowy, z którego uszyłam jesionkę dla
syna. Raz chciałam kupić buty dla moich córek, takie gumowe z cholewami, ale okazało się, że wolno tylko jedną parę nabyć.

Jak wyglądała Pani praca w powojennej
szkole?

W klasie miałam ponad 60 uczniów, siedzieli po czworo w ławkach. Radziłam sobie. Nauczyciel miał autorytet; jak wchodził do klasy, to dzieci wstawały. Nie zdarzyło mi się, żeby ktoś odpowiedział
mi niegrzecznie, a uczyłam również w wieczorówce równych mi wiekiem. Nie rozumiem tego, że teraz nauczyciel nie ma
posłuchu. Jak mi się trafił uczeń nieposłuszny, to zostawałam z nim po lekcjach, rozmawiałam i tłumaczyłam, a on się poprawiał.
Chodziłam też do domu uczyć chłopca po chorobie Heinego-Medina. Bardzo był zdolny, ale sam nie mógł utrzymać książki.
Przydzielili mnie do uczenia języka rosyjskiego dla lotników. Powiadam oficerowi, że mogę uczyć dzieci czytać i pisać, ale żadnego składnika w samolocie po rosyjsku nie znam, żadna korzyść ze mnie, więc mnie z tego na szczęście zwolnili. Uczyłam również w szkole wieczorowej
na ul. Miedzianej. Z pl. Starynkiewicza chodził wtedy jeden tramwaj nr 7 na Okęcie. Podróż trwała godzinę, czasem dłużej, bo od wiaduktu nad torami kolei radomskiej był tylko jeden tor. Nie było żadnej
sygnalizacji. „7” dojeżdżała do mijanki i czekała aż tramwaj z naprzeciwka przyjedzie, ale w ogóle nie było wiadomo, czy przyjedzie. Tramwaj stał tak 5-10 minut, aż ludzie zaczynali się denerwować: „Panie
motorowy niech pan jedzie”. Jak zaczął jechać to okazywało się, że na wiadukcie stoi drugi tramwaj i potem było pół godziny dyskusji, który z nich ma się cofnąć. Zajęcia w wieczorówce kończyłam późnym
wieczorem i czasem już żaden tramwaj nie jechał, zwłaszcza zimą, i musiałam wracać na piechotę z Miedzianej na Okęcie. Świateł
na ulicy nie było, tylko ciemno i błoto. I tak się po tym błocku kłapało.

Kiedy wyprowadziła się Pani z Okęcia?

Na początku lat 60-tych ówczesny naczelnik na Ochocie miał gest i z okazji Dnia Nauczyciela zaoferował ochockim nauczycielom plac pod budowę, obok kościoła św. Jakuba. Ale okazało się, że tam
już mieszkali ludzie. Urzędnicy dali inny plac, ale tam też byli mieszkańcy. Dopiero trzecia lokalizacja przy ul. Dalekiej okazała
się możliwa. Zgłosiliśmy się do Spółdzielni Nauczycielskiej, że mamy miejsce i chcemy budować blok. To miał być normalny budynek. Dla nas mieszkanie dwupokojowe 59 m2, ale Gomułka miał swoje
normy; nie można było mieć w spółdzielni własnościowej więcej niż 12 m2 na osobę, więc mieszkania przeprojektowano. Potem normą okazało się być 7 m2 na osobę i z naszego mieszkania zrobiono dwa. Byłam
w delegacji u I-go Sekretarza. Powiedział nam, że jeśli chcemy mieć mieszkania 50 m2, to możemy sobie budować, ale żadnej pożyczki państwowej nie dostaniemy. Nasze 3 pokojowe mieszkanie ma wprawdzie 43 m2, ale kawalerka obok – 15 m2.

Ponad 60 lat mieszkała Pani w domach jednorodzinnych, jak czuła się Pani w wieżowcu z klitkami?

Jak w raju, bo nie trzeba było np. nosić wody. Tylko miałam wrażenie, że sufit mi na głowę leci (gomułkowska wysokość 2,55 m). Na początku nie mieliśmy żadnych mebli W magazynie meblowym spotkałam
ojca ucznia. Chciałam kupić dwa krzesła, ale on powiedział, żebym wzięła sześć, że później mu spłacę, bo te są porządne i takich już robić nie będą. Stoją do dziś.

Serdecznie dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała: Gabriela Gab

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tymoszenko opowiedziała dlaczego Janukowycz nie zechciał powołać szerokiej koalicji

Posted by reporter on 2009-06-12 10:57:27 CEST

«Nie raz demonstrowałam, że służba dla dobra kraju jest dla mnie wyższa, aniżeli jakiekolwiek stanowiska, aniżeli jakiekolwiek najwyższe prezydenckie ambicje. To zademonstrowałam w 2004 roku, kiedy jako jedyna poparłam Juszczenkę i nie wzięłam udziału w kampanii wyborczej, i teraz mogę zademonstrować to samo dla dobra Ukrainy, i chciałam to zrobić. Ale, niestety, inna strona nalegała na pewne gwarancje, że prezydent będzie z ich stronnictwa. Czyli wybory prezydenta w parlamencie. A kiedy z tym nie zgodziliśmy się, nam zaproponowano aby ograniczyć wiek dla kandydata na stanowisko prezydenta do 50 lat». O tych faktach powiedziała premier Julia Tymoszenko w wywiadzie dla telewizji 5 kanał, poinformowała służba prasowa Rady Ministrów.

«Od razu powiedziałam Janukowiczowi, że na ograniczenie wieku dla kandydatów na prezydenta do 50 lat nigdy nie zgodzę się. Czyli od pięćdziesięciu lat można tylko kandydować. Wtedy trzeba było jeszcze wskazać, że i ze wzrostem nie mniej jak 180 centymetrów, i wagą nie mniej jak 100 kilogramów, i obowiązkowo ten, kto urodził się w Jenakijewie (miejsce urodzenia Wiktora Junukowicza) i bez warkocza. Chyba rozumiecie, że tak nie można budować konstytucję, i tak nie można budować rozmowy. Właśnie dlatego, bardzo wyraźnie to powiedziałam», – zaznaczyła premier.

Tymoszenko, uważa, że istnieją trzy przyczyny dla których Janukowicz zrezygnował z tzw. szerokiej koalicji.
width=300 height=300 src="http://5.ua/img/forall/cytaty/chas_interview_tymoshenko_5kanal_11062009.wmv"
showcontrols="1">
Pierwsza – Janukowicz nie widział dla siebie gwarancji objęcia urzędu prezydenta.

«Po drugie, myślę, że mu nie spodobały się nasze warunki odnośnie nietykalności państwowej własności, państwowych zasobów, państwowych finansów. Ponieważ w projektach, które uzgadnialiśmy były opisane całe bloki poświęcone przejrzystości w obchodzeniu się z państwową własnością i państwowymi finansami. Wychodzi tak, ze i zagwarantowanego urzędu prezydenta nie ma, i uczciwie trzeba z finansami i własnością państwa zachowywać się, i jeszcze i kryzys na siebie wziąć razem ze mną», – powiedziała Julia Tymoszenko.

«Myślę, że trzecią przyczyną był lęk przed tym, że trzeba brać na siebie odpowiedzialność za wszystkie kryzysowe kierunki pracy. Trzeba brać odpowiedzialność za niepopularne decyzje, trzeba brać odpowiedzialność za to, że podczas kryzysu ludzie są bardziej niezadowoleni, i to wszystko sprawiło, że negocjacje zostały zerwane», – podsumowała premier.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Cudzoziemcy nie będą oddawać odcisków palców przy wjeździe na Ukrainę

Posted by reporter on 2009-06-12 10:34:37 CEST

Rada Najwyższa Ukrainy wprowadziła zmiany w ustawie "O prawnym statusie cudzoziemców i bezpaństwowców".

Są to zmiany, dotyczące wjazdu cudzoziemców obowiązujące od 2010 roku gdzie zobowiązani byli oni do oddania swoich danych biometrycznych przy wjezdzie na Ukrainę.

Prezydent Ukrainy zastosował prawo weta i zwrócił ustawę o zmianach do parlamentu ze swoimi propozycjami.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Czernomyrdin odwołany

Posted by reporter on 2009-06-12 10:30:19 CEST

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew odwołał Wiktora Czernomyrdina ze stanowiska Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Ambasadora Federacji Rosyjskiej na Ukrainie.

Miedwiediew mianował Wiktora Czernomyrdina doradcą prezydenta FR do spraw ekonomicznej współpracy z krajami WNZ.

Według informacji "Ukraińskiej prawdy", Czernomyrdin ma problemy ze zdrowiem, spowodowane chorobą.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wednesday, June 10 2009

Jurij Jechanurow, były minister obrony zostanie zastępcą przewodniczącego Sekretariatu Prezydenta Ukrainy

Posted by reporter on 2009-06-10 13:28:38 CEST

W Sekretariacie Prezydenta niedługo utworzone zostanie nowe stanowisko zastępcy przewodniczącego Sekretariatu, który będzie zajmować się kwestiami narodowego bezpieczeństwa i regionalnej polityki. Stanowisko to obejmie były Minister Obrony Narodowej Ukrainy, Jurij Jechanurow.

Ta informacja oburzyła stronnictwo Bloku Julii Tymoszenko i którzy ostro skrytykowali możliwość pełnienia przez Jechanurowa tej funkcji.

«Jest mi żal Sekretariatu, który jest «ostojnikiem» dla różnego rodzaju kadry. Dobrze, że to nie Rada Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej, i dzięki Bogu, że nie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Oczywiście rozumiemy że, to obrona «swoich ludzi». A zupełnie nie wykorzystanie profesjonalnych możliwości eks-ministra obrony», – zaznaczył poseł od Bloku Julii Tymoszenko Andrzej Szkil.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Raisa Bohatyriowa nowym Ministrem Obrony Narodowej ?

Posted by reporter on 2009-06-10 13:24:39 CEST

Jefremow (poseł PR), powiedział, że Partia Regionów jako opozycyjne stronnictwo postanowiła nie uczestniczyć w głosowaniach powiązanych z kadrowymi zmianami w rządzie. «Nie bierzemy udziału w kształtowaniu rządu», – podkreślił poseł.

«Mamy przykłady, gdy w innych krajach kobiety stają na czele resortu obrony. Zresztą znam osobiście Raisę Bohatyriową – posiada ogromny potencjał. Ona zrobiła wiele dobrego dla naszej partii, dlatego myślę, że to była by nie najgorsza kandydatura», – powiedział Jefremow. «Inna sprawa, czy zagłosują na nią przedstawiciele koalicji. Myślę, że do tego nie dojdzie», – podsumował przedstawiciel Partii Regionów.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Liczba ofiar wybuchu w kopalni im. Skoczyńskiego wzrosła do 9 osób

Posted by reporter on 2009-06-10 13:21:05 CEST

Ratownicy znaleźli zwłoki dziewięciu górników, którzy zginęli na wskutek awarii na kopalni im. Skoczyńskiego w poniedziałek w obwodzie donieckim.

Nieznane są losy jeszcze czterech osób. Na kopalni nadal trwają prace ratownicze.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tymoszenko znacjonalizowała trzy banki

Posted by reporter on 2009-06-10 13:18:58 CEST

W czasie obrad rządu 9 czerwca podjęto decyzję o przekazaniu na własnośc państwa trzech banków komercyjnych. Są to "Ukrgazbank", "Rodowid" i bank "Kijów".

Według słów premier-minister Julii Tymoszenko, te instytucje finansowe "wyglądają na najsłabsze".

Wcześniej Tymoszenko powiedziała że podczas obrad urzędnicy mieli określić do jakiej kwoty dla rekapitalizacji potrzebuje każdy z banków. "W pierwszej kolejności będziemy dbać o tych, którzy trzymają pieniądze na kontach depozytowych, i innych klientów banków, którzy w jakiś sposób z nimi współpracują".

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Gazprom straszy Europę

Posted by reporter on 2009-06-10 13:14:25 CEST

Rosyjski koncern gazowy Gazprom ostrzegł, że może się zwrócić ku rynkom Azji i Ameryki, dostarczając im skroplony gaz ziemny (LNG), jeśli Unia Europejska nie sprecyzuje jaśniej, czego chce od rosyjskiej grupy.

W siedzibie Gazpromu odbyło się spotkanie z przedstawicielami Komisji Europejskiej (KE).

- Otrzymujemy sprzeczne sygnały polityczne od naszych partnerów europejskich co do potrzeb Europy i ilości dodatkowego gazu, którego chce - oświadczył wiceprezes rosyjskiego gazowego giganta Aleksandr Miedwiediew na spotkaniu w Moskwie.

To bardzo ważne, aby unijni decydenci polityczni wysłali jak najszybciej czytelny sygnał dotyczący ich zapotrzebowania na energię - powiedział wiceszef Gazpromu cytowany przez agencję AFP.

Delegację KE, pisze agencja ITAR-TASS, poinformowano szczegółowo o ryzyku związanym z możliwym niewywiązaniem się Ukrainy z realizacji kontraktu na zakup rosyjskiego gazu.

Szczególną uwagę delegacji zwrócono na to, że niezawodność tranzytu gazu do Europy przez Ukrainę zimą będzie zależeć od możliwości zakupu przez ukraiński Naftohaz odpowiedniej ilości gazu i skierowania go do podziemnych magazynów. Przy tej okazji wskazano na trudną sytuację finansową ukraińskiej firmy.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rosja niezadowolona z działań Ukrainy dotyczących Floty Czarnomorskiej

Posted by reporter on 2009-06-10 13:11:26 CEST

Rosja jest niezadowolona, że decyzje dotyczące stacjonującej na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej Ukraińcy podejmują bez konsultacji z Moskwą.

Powiedział o tym wiceminister spraw zagranicznych Rosji Grigorij Karasin, podczas odbywającej się w Kijowie narady podkomisji ukraińsko-rosyjskiej komisji międzypaństwowej ds. Floty Czarnomorskiej.

- Nie ukrywam, że nie wszystkie kwestie są proste. Coraz częściej musimy rozmawiać o jednostronnym zaostrzeniu przez stronę ukraińską porządku przekraczania granicy (ukraińskiej) dla okrętów Floty Czarnomorskiej i porządku przemieszczania się oddziałów floty poza miejsca stacjonowania, wprowadzonym wiadomymi dekretami prezydenta Ukrainy - oświadczył Karasin.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tuesday, June 09 2009

Wybuch w kopalni na Donieccyźnie

Posted by reporter on 2009-06-09 08:01:11 CEST

Ciała dwóch górników znaleziono w zawalonej w wyniku wybuchu sztolni w kopalni węgla kamiennego w Doniecku - podał ukraiński nadzór górniczy. Ratownicy nadal poszukują dziesięciu osób - poinformowano.

Według nadzoru, w miejscu, gdzie nastąpiła eksplozja, pracowało 51 górników. Wcześniej media informowały o 53. O godzinie 14.00 czasu polskiego władze górnicze podały, że na powierzchnię wydostało się 39 górników. Jeden z nich jest ranny.

Wybuch nastąpił na głębokości ponad tysiąca metrów w donieckiej kopalni im. Skoczynskiego.

Ze względu na wysoką koncentrację metanu ukraińskie kopalnie należą do najbardziej niebezpiecznych na świecie. Co roku ginie w nich ok. 300 górników.

Z ostatniej chwili

Do 5 osób wzrosła liczba ofiar w kopalni im. Skoczynskiego

До 5 осіб зросла кількість загиблих на шахті у Донецьку

5-ро шахтарів загинули внаслідок аварії на донецькій копальні імені Скочинського. Тіла трьох з них підняли на поверхню. Про це "5 каналу" повідомив заступник чільника Мінвуглепрому Юрій Грядущий. За його словами, нині 33-є вуглярів перебувають у лікарні. Також урядовнць уточнив, що загалом на момент інциденту на аварійній ділянці працювали 48 шахтарів

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Monday, June 08 2009

Koniec udawania - Pawliw odpowiada Wojciechowskiemu

Posted by reporter on 2009-06-08 10:11:26 CEST

Nic dziwnego, że Polacy mogą odczuwać zmęczenie ukraińskim partnerem. Ale jeszcze większy problem polega na tym, że Ukraińcy są zmęczeni sami sobą

Dwa tygodnie temu w "Chatce Żaka" lubelskiego UMCS rozmawiałem z polskimi dziennikarzami zajmującymi się Ukrainą. Piotr z Lublina mówi wprost: - Gdy proponuję w redakcji jakiś ukraiński temat, to przeważnie słyszę, a kogo to dziś obchodzi?

Inny znajomy, radiowiec Marek Cynkar z Przemyśla, od 10 lat oprócz dziennikarstwa zajmował się sprowadzaniem dziennikarzy z Ukrainy, żeby pokazać im Polskę, sukcesy i porażki na drodze do UE. Rok temu zaprzestał swojej działalności, teraz otwarcie przyznaje dlaczego: - Zmęczyłem się. Chyba zajmowałem się czymś bezsensownym. To prawda, wasi dziennikarze chętnie przyjeżdżali i potem nawet uczciwie relacjonowali to w swoich gazetach. Ale, niestety, nie miało to żadnego wpływu na nic.

Niestety, nie mam czym pocieszyć polskich kolegów. Jako szef założonego 10 lat temu w Kijowie Ukraińsko-Polskiego Klubu Dziennikarskiego "Bez Uprzedzeń" dobrze wyczuwam zmianę nastrojów. Wtedy kilku ukraińskich dziennikarzy interesujących się Polską i kilku polskich korespondentów na Ukrainie stworzyło organizację pozarządową, żeby pomóc we wzajemnym poznaniu obu narodów, ich zbliżeniu, dialogu. Muszę przyznać, że ponieśliśmy porażkę. Starzy członkowie Klubu (dziś 35-50 lat) są zmęczeni i zniechęceni. A pojawiający się z rzadka nowi wiedzą tylko o członkostwie Polski w UE i NATO, o tysiącach Ukraińców jadących co roku na zarobek do Polski, niektórzy słyszeli jeszcze coś o "tragedii wołyńskiej". Dziś to wystarczy, by być specjalistą od stosunków Polski i Ukrainy. I nie jest to wcale jedynie moje subiektywne wrażenie. Klub prowadzi monitoring materiałów o Polsce i stosunkach ukraińsko-polskich w mediach nad Dnieprem. Podsumowując pierwsze cztery miesiące roku, rezultat jest dość opłakany.

Media zachodnioukraińskie piszą o Polsce głównie przez pryzmat niedogodności na granicy, gigantycznych kolejek po wizę przed polskimi konsulatami czy uszkodzonych pomników ku czci Ukraińskiej Powstańczej Armii we wschodnich województwach RP. Na Ukrainie południowej i wschodniej w rzadkich materiałach o Polsce dominują sprawozdania z wyjazdów i imprez organizowanych najczęściej przez Ambasadę RP w Kijowie albo Instytut Polski. Najczęściej teksty kończą się podziękowaniem dla organizatorów za pomoc w przygotowaniu materiału. Zupełnie tak jakby przez ostatnie 10-15 lat nic się nie zmieniło. Polsko-ukraińskiego dyskursu po prostu nie ma w mediach nad Dnieprem. Ostatnio całkowicie zastąpiły go przygotowania do Euro 2012. Ale o tym piszą głównie dziennikarze sportowi, czyli fachowcy o dość wąskiej specjalizacji. Zachodni sąsiad interesuje ich wyłącznie przez pryzmat rywalizacji i podejrzeń, że ktoś chce zabrać kilka meczów z naszych miast i przenieść je za wszelką cenę do Polski. Nic dziwnego, że publikacje sportowe na tematy polsko-ukraińskie aż biją uproszczeniami, stereotypami, negatywnymi emocjami, w ogóle nie sprzyjając zbliżeniu naszych krajów. Natomiast brakuje u nas tematu wiodącego w większości mediów europejskich, czyli 20-lecia zmian w Europie Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza w Polsce. Na Ukrainie nie zanotowałem poważnej refleksji na ten temat.

Młodzież interesująca się Polską wydaje się przede wszystkim złakniona darmowych wyjazdów na Zachód albo możliwością rozwoju własnej kariery, a wcale nie poznaniem czy polepszeniem stosunków między naszymi narodami. To niby naturalne. Dlatego większość Ukraińców żyje w naiwnym przekonaniu, że nasze stosunki są wzorcowe, o czym wciąż przekonują nas w wywiadach politycy i dyplomaci. Mit o wzorcowych stosunkach Polski i Ukrainy ma zresztą dobrą tradycję. Ukuli go jeszcze poprzedni prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Leonid Kuczma. Na zasadzie inercji podtrzymują go prezydenci Juszczenko i Kaczyński. To bezpieczniejsze niż prawda odbiegająca od urzędowego optymizmu.

Pesymizm wplata się, rzecz jasna, w ogólnie niewesoły obraz Ukrainy w świecie, jeszcze bardziej pogrążony przez kryzys polityczny i gospodarczy. Kryzys pokazał, że wzajemne oczekiwania były zbyt duże i nie udało się im sprostać. Warszawa traktowała Kijów jako swój mocny atut w polityce wschodniej UE, a polski biznes oczekiwał większych dywidend nad Dnieprem, uzasadnionych szczególnym partnerstwem i ukraińską wdzięcznością za polskie poparcie. Tymczasem postawienie przez Polskę na mentalnie postkomunistyczną elitę ukraińską, skłonną do korupcji i szachrajstw, niezdolną do przełamania swej zależności wobec Moskwy, dziś wydaje się co najmniej lekkomyślnością. Naiwne były także oczekiwania polskiego biznesu. Nie chodzi o to, że poczucie wdzięczności jest nam obce, ale ciężko realizować je w kraju, który pogrążył się w gigantycznej korupcji. Ukraińcy z kolei bezpodstawnie liczyli, że "polski adwokat" zrobi za nich rzecz niemożliwą - wciągnie Ukrainę do UE i NATO. Kiedy iluzje się rozwiały, słabnie obustronne zainteresowanie.
[...]

Wiecej informacji w serwisie Gazety Wyborczej

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Lach brat Kozaka - czy aby na pewno?

Posted by reporter on 2009-06-08 10:09:04 CEST

Coś pęka między Polską a Ukrainą. Może to tylko rysa, delikatne zadrapanie. A może coś poważniejszego - szczelina, która może zburzyć to, co udało się wznieść w ciągu ostatnich lat. A jeśli nie zburzyć, to naruszyć, osłabić, oddalić, opóźnić


Obserwuję sprawy polsko-ukraińskie od lat. Od pewnego czasu nie mogę powstrzymać się od refleksji, że po okresie gwałtownego zbliżenia, zrozumienia, otwarcia na siebie pod najróżniejszymi względami - od polityki, przez historię, po kontakty międzyludzkie i gospodarcze - następuje czas stagnacji, zamrożenia, zamknięcia, zwątpienia, że polsko-ukraińska współpraca ma sens i może przynieść wymierne korzyści. To zniechęcenie dotyczy głównie polskich elit i mediów. Czasem nazywa się je "zmęczeniem Ukrainą". Oto garść przykładów.

PO nie czuje Wschodu

Politycznie Polska i Ukraina nadal zapewniają się nawzajem o partnerstwie strategicznym i wyśmienitych stosunkach. Coraz częściej są to jednak rytualne zaklęcia pozbawione treści. Z pewnością jest temu winien trwający od kilku lat kryzys polityczny nad Dnieprem, na który od końca zeszłego roku nałożył się poważny kryzys gospodarczy. Efekt jest taki, że główni ukraińscy politycy nie mają głowy do stosunków z Polską, bo są zajęci ważniejszymi sprawami. A polska elita nie wie, jak traktować Ukrainę przeżywającą kłopoty. Zachować życzliwą cierpliwość, machnąć na nią ręką, czy też całkowicie się odwrócić.

Nad Wisłą panuje przekonanie - pod wieloma względami uzasadnione - że Ukraina nie wykorzystała szansy po pomarańczowej rewolucji. Dziwią nas kolejne kryzysy, kłótnie, coraz bardziej niezrozumiałe oskarżenia pomiędzy głównymi politykami nad Dnieprem. Nie potrafimy zrozumieć, dlaczego Kijów na własne życzenie przerwał tak bardzo zaawansowane starania o wejście do NATO, a na skutek kryzysu politycznego oddalił w nieznane perspektywę instytucjonalnego zbliżenia z UE. Dziwi nas to, bo po pomarańczowej rewolucji wszystkie cele wydawały się realne i w zasięgu ręki. A dziś są coraz bardziej mgliste. W dodatku znów słychać głosy, że Ukraina nie wie, czego chce, a jej prozachodni wybór sprzed pięciu lat był efemerydą, która wkrótce ulegnie korekcie, i Kijów ponownie skręci na wschód, gdzie najwyraźniej jest jego miejsce.

Wśród polskich polityków słychać także rozgoryczenie, że ukraiński światek polityczny przyzwyczaił się do bezwarunkowego poparcia Warszawy i traktuje je jako oczywistość, o którą nie warto zabiegać, dbać ani jej odwzajemniać. Dziwią też ostatnie posunięcia premier Julii Tymoszenko, która wyraźnie swoją kampanię przed styczniowymi wyborami prezydenckimi próbuje budować, opierając się na Rosji. Kijów pod naciskiem Moskwy wycofuje się - przynajmniej na poziomie słów i gestów - z umowy o połączeniu jej infrastruktury gazowej z infrastrukturą UE. Tymoszenko odwołuje wizyty w Warszawie i innych krajach europejskich. Tradycyjnie otwarty na kontakty z Polską prezydent Wiktor Juszczenko jest coraz mniej popularny nad Dnieprem, a jego decyzje są coraz częściej sabotowane. Trudno się więc dziwić, że poza symbolicznymi gestami z częstych spotkań Juszczenki z prezydentem RP niewiele wynika. W dodatku przyjaźń między Juszczenką a Lechem Kaczyńskim niezbyt jest w smak rządowi Donalda Tuska, więc polsko-ukraińskie spotkania na najwyższym szczeblu nie przynoszą konkretów. Oczywiście z braku alternatywy to one budują jeszcze jako tako poprawną atmosferę między naszymi krajami.

Wśród części polityków - zwłaszcza PO i PSL - słychać, że skoro z Ukrainą nic nie wychodzi, to może lepiej bardziej otworzyć się na Rosję. A Moskwa - inaczej niż kilka lat temu - jest do tego gotowa, czyniąc pewne, na razie bardzo ostrożne, gesty wobec Polski. Pytanie tylko, czy naprawdę chce poprawić swoje relacje z Polską, czy chodzi głównie o to, by na bezpieczną odległość odciągnąć nas od Ukrainy.

[...]

Spór o historię

To samo dotyczy przeszłości. Prysnął gdzieś czar euforii po otwarciu Cmentarza Orląt we Lwowie wiosną 2005 r. Prysło złudzenie, że po pomarańczowej rewolucji nie będzie już historycznych sporów między Polską a Ukrainą.

Wina rozkłada się tu na obie strony. Rok po otwarciu Cmentarza Orląt w podrzeszowskiej Pawłokomie odbyły się uroczystości ku czci ukraińskich mieszkańców wsi zamordowanych na początku 1945 r. przez polską partyzantkę poakowską. W 2007 r., nie bez zgrzytów, ale jednak odbyły się obchody 60-lecia antyukraińskiej akcji "Wisła". Można było oczekiwać, że rok temu, w 65. rocznicę mordów na Wołyniu, dojdzie do kolejnego gestu pojednania zorganizowanego tym razem przez stronę ukraińską.

Okazję zmarnowano, co tylko zwiększyło napięcie i ośmieliło środowiska kresowe do jeszcze silniejszego upominania się, że ich ból jest pomijany i lekceważony przez polityków w imię dobrych stosunków Polski z Ukrainą. Rok temu sam wzywałem prezydenta RP, by nie brał udziału w najbardziej kontrowersyjnych częściach obchodów ani nie udzielał im patronatu, gdy Kresowiacy domagali się, żeby czystki etniczne na Wołyniu koniecznie uznać za ludobójstwo. Ale zarazem nie organizując uroczystości z udziałem obu prezydentów, zmarnowano okazję, by wykonać kolejny gest pojednania. Uroczystości w Hucie Pieniackiej kilka miesięcy temu nie spełniły tej roli, bo ta masakra, dokonana przez złożone głównie z Ukraińców formacje policji niemieckiej, wpisuje się w nieco w inny proces. Doszło do niej w Galicji, a nie na Wołyniu, główną odpowiedzialność za nią ponoszą hitlerowcy, a nie ukraiński ruch oporu. W związku z tym w środowiskach prawicowych, ale także PSL, i betonie SLD skupionym wokół tygodnika "Przegląd" narasta głos "o niezagojonej ranie Wołynia" i braku woli kontynuowania przez Ukrainę pojednania z Polską.

Na to z kolei nakłada się narastający zwłaszcza w Galicji kult ukraińskiego nacjonalizmu sprzed i z czasów II wojny światowej. Brak tu refleksji, że nacjonaliści, oprócz tego, że walczyli o niepodległość Ukrainy, bronili tych ziem przed sowietyzacją, a często stawiali opór NKWD, dopuścili się także czystki etnicznej wobec Polaków na Wołyniu. I tak wkoło Macieju. "Nasz Dziennik" emocjonuje się każdym kolejnym pomnikiem na Ukrainie ku czci Stepana Bandery i wystawą upamiętniającą UPA. Wzywa, by nie przyznawać doktoratu honoris causa KUL prezydentowi Juszczence, bo popiera on rehabilitację UPA uznawanej w czasach komunistycznych za kolaborantów Hitlera. A ukraińscy patrioci w odpowiedzi na to oskarżają Polskę, że w naszym kraju narastają nastroje rewizjonistyczne i antyukraińskie. I tak jeden radykalizm napędza drugi, głos środowisk umiarkowanych zaś, paradoksalnie najliczniejszych po obu stronach granicy, jest zupełnie niesłyszalny.
[...]

Więcej informacji w serwisie Gazety Wyborczej

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina zapłaciła za gaz - Naftohaz

Posted by reporter on 2009-06-08 10:04:33 CEST

Państwowa spółka paliwowa Naftohaz Ukrainy przekazała zapłatę za gaz dostarczony w maju przez rosyjską kompanię - powiedział w piątek agencji Interfax- Ukraina rzecznik ukraińskiej firmy Wałentyn Zemlianski

"Naftohaz Ukrainy przelał niezbędną sumę na konto Gazpromu i tym samym rozliczył się całkowicie za gaz dostarczony w maju" - powiedział rzecznik Naftohazu, dodając, że spółka otrzymała potwierdzenie przelewu środków na konto Gazpromu.

Wcześniej szef Naftohazu Ołeh Dubyna zapewnił, że jego holding rozliczy się na czas z Gazpromem za dostawy gazu w maju - w tym i za wtłoczone do magazynów podziemnych - w ilości 2,376 mld metrów sześciennych o wartości 646,8 mln dolarów.

"Jeszcze raz zaznaczę, że pogłoski o katastrofalnym stanie kompanii są tylko pogłoskami" - powiedział szef Naftohazu, apelując do polityków, ekspertów i mediów różnych krajów o to, by, jak powiedział, "przestali rozniecać histerię wokół działalności kompanii na rynku wewnętrznym i zewnętrznym".

Zgodnie z umowami ukraińsko-rosyjskimi Naftohaz rozlicza się z Gazpromem za dostarczony Ukrainie surowiec do 7 dnia każdego miesiąca.

Rosjanie utrzymywali, że Naftohaz nie ma pieniędzy ani na opłacenie bieżących dostaw gazu, ani na zakup paliwa, które przed sezonem zimowym powinien wtłoczyć do podziemnych zbiorników.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraińska Partia Regionów po raz pierwszy potwierdziła chęć zmiany konstytucji

Posted by reporter on 2009-06-08 10:02:48 CEST

W sojuszu z Blokiem Julii Tymoszenko, ugrupowanie to chce wprowadzić pośrednie wybory prezydenckie - co oznacza, że głowę państwa wybierałby parlament. Chce też przedłużyć kadencję obecnej Rady Najwyższej.

Borys Kolesnikow, który z ramienia Partii Regionów prowadzi rozmowy z Blokiem Julii Tymoszenko, powiedział, że zmiany konstytucji mają uporządkować podział pełnocmocnictw między parlamentem, prezydentem i rządem. Przedłużenie kadencji ma pomóc w zakończeniu reform.

W wywiadzie dla dziennika "Segodnia" Borys Kolesnikow podkreślił też, że najpierw zostaną przegłosowane zmiany do konstytucji, a dopiero potem formalnie powołana koalicja. Obecnie szanse na jej powstanie przedstawiciel Partii Regionów ocenia na 50 procent. Jeżeli do tego dojdzie, koalicja będzie prowadziła "politykę zrównoważonych stosunków" między Ukrainą a Rosją i Unią Europejską.

Propozycje dwóch ugrupowań są krytykowane przez prezydenta Wiktora Juszczenkę, który określa je mianem "przewrotu konstytucyjnego". Także część politologów zwraca uwagę, że Ukraińcom odbiera się prawo wyboru na 5 lat, a zmiany mają na celu jedynie utrzymanie się u władzy Julii Tymoszenko i Wiktora Janukowycza

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rzecznik prasowy prezydenta: Tymoszenko stwarza rząd «pustych foteli»

Posted by reporter on 2009-06-08 09:45:19 CEST

Prezydent Ukrainy patrzy na decyzję dotyczącą dymisji Ministra Obrony Ukrainy Jurija Jechanurowa, przyjętą przez Radę Najwyższą Ukrainy, jako wyjątkowo polityczny krok, który świadczy o wysokim poziomie destruktywności w dzisiejszym parlamencie, powiedziała rzecznik prasowy głowy państwa Iryna Wannikowa

«Niestety parlamentarzystów i kierownictwo rządu nie interesuje ani rozwiązanie realnych problemów Sił Zbrojnych Ukrainy, ani ich reforma, ani potrzeby wojskowych. Przy nieobecności kompetentnych wniosków społeczeństwo jest świadkiem zaplanowanej politycznej akcji, celem której są osobiste porachunki i polityczne dyskredytowanie», – podkreśliła rzecznik prasowy prezydenta.

«Warto przypomnieć, że po podobnej politycznej, fachowo bezpodstawnej dymisji już w ciągu kilku miesięcy na Ukrainie nie ma, ministra spraw zagranicznych i ministra finansów», – zaznaczyła Iryna Wannikowa.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Parlament zwolnił ministra obrony

Posted by reporter on 2009-06-08 09:40:24 CEST

Posłowie rozpatrzyli kwestię dymisji Ministra Obrony Ukrainy Jurija Jechanurowa bez jego obecności.

Uchwałę, którą zaproponował pod głosowanie wiceprzewodniczący parlamentu Aleksander Ławrynowycz, poparło 363 deputowanych, przeciwko zagłosowało 18 posłów. W szczególności, Partia Regionów dała 161 głosów, Blok Julii Tymoszenko – 152, Blok Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona – 4, Komunistyczna Partia Ukrainy – 27, a Blok Lytwyna – 19.

Autorami uchwały o dymisji ministra obrony są posłowie od Bloku Julii Tymoszenko Andrzej Kożemiakin i Walerij Pysarenko.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Juszczenko wzywa Europę aby stanęła w obronie ukraińskiej demokracji

Posted by reporter on 2009-06-08 09:38:49 CEST

Prezydent Wiktor Juszczenko wezwał międzynarodową wspólnotę aby pomogła Ukrainie zachować demokrację.

Wezwanie takie ogłosił prezydent, 5 czerwca, podczas spotkania z ambasadorami siódemki (G 7), Polski, Słowacji, Węgier, Czech, Szwecji i przewodniczącego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej.

Juszczenko zaznaczył, że zebrał ambasadorów po to, aby przedstawiać swoją ocenę politycznej sytuacji na Ukrainie.

«W ciągu bieżącego tygodnia faktycznie zdjęto wszystkie maski», – powiedział Juszczenko, poinformowawszy o negocjacjach odnośnie powołania koalicji między Partią Regionów i Blokiem Julii Tymoszenko. Jak twierdzi prezydent, głównym celem stworzenia takiej koalicji jest wniesienie zmian do konstytucji.

Według słów głowy państwa, te zmiany przewidują zachowanie stanowiska przez premiera Julię Tymoszenko na okres dziesięćiu lat. Również zmiany przewidują nie konstytucyjną normę odnośnie wybierania prezydenta w Radzie Najwyższej.

Juszczenko podkreślił, że w tym wypadku chodzi o zmniejszenie demokratycznych praw i wolności obywateli i dlatego tych zmian nie wolno uchwalać bez przeprowadzenia ogólnoukraińskiego referendum. Za łamiącye prawo, Juszczenko, uważa inicjatywy odnośnie prolongaty pełnomocnictw Rady Najwyższej Ukrainy i miejscowych samorządów.

«Te wszystkie inicjatywy są nie zgodne z prawem, dlatego, w istocie chodzi o antykonstytucyjny przewrót. To demontaż wszystkich demokratycznych osiągnięć Ukrainy za ostatnie lata», powiedział prezydent.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Juszczenko czeka na przeprosiny Miedwiediewa

Posted by reporter on 2009-06-08 09:31:14 CEST

Pełnomocnik prezydenta d/s międzynarodowych i bezpieczeństwa energetycznego Bogdan Sokołowski oświadcza, że Ukraina czeka na przeprosiny od Rosji za oświadczenia o niewypłacalności za gaz. O tym powiedział podczas briefingu w piątek - informuje "Ukraińska prawda".

"Oczekujemy, że po tym, jak dokonamy opłaty, otrzymamy przeprosiny od rosyjskiej strony za te niepoprawne i poniżające oświadczenia o niewypłacalności Ukrainy" - powiedział Sokołowski.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tylko naród może wybierać prezydenta

Posted by reporter on 2009-06-08 09:17:14 CEST

Prezydent Ukrainy powinien być wybierany wyłącznie przez naród - oświadczył Wiktor Janukowycz, przywódca opozycyjnej Partii Regionów Ukrainy, która jest największym ugrupowaniem w ukraińskim parlamencie.

Niech naród - i tylko on - udzieli mandatu zaufania osobie, która może zapewnić przeprowadzenie reform - powiedział w rozmowie z agencją "Interfax-Ukraina".

Janukowycz dał do jednocześnie do zrozumienia, że projektowana koalicja jego partii z Blokiem premier Julii Tymoszenko nie zostanie powołana przed wyborami prezydenckimi.

Nadchodzące wybory odbierają sens tworzenia nowego rządu - podkreślił.

Przywódca Partii Regionów wyjaśnił, że podczas rozmów jego ugrupowania z Blokiem Tymoszenko rozpatrywane były zmiany konstytucyjne, które przewidywały przeniesienie wyborów prezydenta do parlamentu oraz przedłużenie kadencji obecnego parlamentu.

- Zmiany te trzeba by było jednak wnosić bardzo szybko. Oznaczało to, że musielibyśmy zrezygnować z szerokiej, otwartej i przejrzystej dyskusji na ten temat. Droga ta byłaby dla demokracji krokiem wstecz - oznajmił Janukowycz.

Plany zmian konstytucyjnych oraz powołania sojuszu Bloku Tymoszenko z Partią Regionów Janukowycza wywołały na Ukrainie prawdziwą burzę polityczną.

Prezydent Wiktor Juszczenko określił je jako próbę dokonania przewrotu, a nawet zwrócił się do Zachodu z apelem o międzynarodowe wsparcie ukraińskiej demokracji.

Juszczenko twierdził, że celem porozumienia Tymoszenko z Janukowyczem jest podział władzy między nimi na najbliższe dziesięć lat. Dzięki niemu Tymoszenko miałaby w tym okresie pełnić funkcję szefowej rządu, a Janukowycz zostałby wybranym w parlamencie prezydentem.

Do wyborów prezydenckich na Ukrainie powinno dojść w styczniu przyszłego roku. Wtedy właśnie kończy się pięcioletnia kadencja Wiktora Juszczenki.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tymoszenko wystartuje w wyborach prezydenckich

Posted by reporter on 2009-06-08 09:14:48 CEST

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko oświadczyła, że wystartuje w wyborach prezydenta państwa.

- Oświadczam, że idę na wybory prezydenckie i je wygram - powiedziała w orędziu telewizyjnym.name="MediaPlayer" autostart="-1" showcontrols="1" showstatusbar="1"
autorewind="1" width="300" height="300">

Deklaracja ta została złożona po tym, jak przywódca opozycyjnej Partii Regionów Ukrainy Wiktor Janukowycz dał do zrozumienia, że projektowana koalicja jego ugrupowania z Blokiem Julii Tymoszenko nie zostanie powołana przed wyborami prezydenckimi i że nie zgodzi się na wyłanianie szefa państwa przez parlament.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Friday, June 05 2009

Putin: Nie mamy pieniędzy dla Ukrainy

Posted by reporter on 2009-06-05 08:31:00 CEST

Szef rządu Rosji Władimir Putin oświadczył, że Unia Europejska nie chce okazywać pomocy finansowej Ukrainie za opłatę kontraktów gazowych, i uprzedził, że w razie naruszenia ich (kontraktów) "Gazprom" może wstrzymać dostawy gazu.

"Wszystkie nasze apele do Komisji Europejskiej dotychczas nie miały powodzenia. Odpowiedź jest jedna: nie mamy pieniędzy dla Ukrainy" - oświadczył Putin.

"Przy pierwszym zakłóceniu w opłacie "Gazprom" ma prawo zażądać przedpłaty. Jeśli przedpłaty nie będzie, nie będzie gazu" - podkreślił.

"Nikt w Rosji nie zamierza cieszyć się z powodu kłopotów finansowych Ukrainy, która musi płacić za produkt, kupowany od nas. Ale płacić za to też nie możemy" - oświadczył Putin.

Ukraina musi zapewnić dostawy gazu dla konsumpcji bieżącej i zapłacić za załadowanie gazu do podziemnych magazynów. Bez załadowania gazu do podziemnych składów ukraińska gospodarka w okresie jesienno-zimowym nie będzie mogła funkcjonować.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Kancelaria Juszczenki: nie spekulować na płatnościach gazowych

Posted by reporter on 2009-06-05 08:15:53 CEST

Kancelaria prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki oświadczyła w czwartek, że Kijów regularnie płaci za dostawy rosyjskiego gazu, i zaapelowała o wstrzymanie spekulacji wokół tego tematu.

"Będziemy o tym rozmawiać, jeśli do 7 czerwca (państwowa spółka paliwowa) Naftohaz Ukrainy nie uiści należności (wobec rosyjskiego Gazpromu)" - oświadczył przedstawiciel administracji Juszczenki, Roman Żukowski. Zgodnie z umowami ukraińsko-rosyjskimi Naftohaz rozlicza się z Gazpromem za dostarczony Ukrainie surowiec do 7 dnia każdego miesiąca. Żukowski podkreślił, że choć Naftohaz co miesiąc realizuje zobowiązania finansowe wobec Rosjan, temat ukraińskich płatności za gaz podnoszony jest zawsze, gdy zbliża się termin rozliczeń.

W środę premier Rosji Władimir Putin oświadczył, że jeśli Ukraina nie zapłaci Rosji za zapełnianie jej gazem ukraińskich podziemnych magazynów, pod koniec czerwca lub na początku lipca może dojść do wstrzymania tranzytu błękitnego paliwa do państw Unii Europejskiej.

Rosjanie utrzymują, że Naftohaz nie ma pieniędzy ani na opłacenie bieżących dostaw gazu, ani na zakup paliwa, które przed sezonem zimowym powinien wtłoczyć do podziemnych zbiorników. Rosja uprzedza, że sytuacja ta może doprowadzić do nowego kryzysu gazowego. Podczas poprzedniego - na przełomie grudnia i stycznia - strona rosyjska na kilka tygodni zakręciła kurek z gazem najpierw Ukrainie, a później także Unii Europejskiej, która otrzymuje tą drogą jedną czwartą potrzebnego gazu.

Po ostrzeżeniach Rosji Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wyśle do Moskwy i Kijowa misję, która ma ustalić fakty w kwestii dostaw gazu. O planach tych poinformował przewodniczący KE Jose Manuel Barroso w liście przesłanym czeskiej prezydencji UE - podał rzecznik KE.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


"Wybory 4 czerwca stały się punktem zwrotnym walki z komunizmem", Julia Tymoszenko

Posted by reporter on 2009-06-05 08:14:29 CEST

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko w imieniu swojego narodu podziękowała Lechowi Wałęsie i Polakom za to, że wybory 4 czerwca stały się punktem zwrotnym walki z komunizmem.

Zdaniem Tymoszenko, był to moment, kiedy pokojowa zmiana demokratyczna stała się faktem. Premier Ukrainy w imieniu Ukraińców podziękowała Polakom za to, że to właśnie oni doprowadzili do zniszczenia reżimu totalitarnego. Julia Tymoszenko podkreśliła, że ukraińscy dysydenci obserwowali po cichu Polaków i marzyli o tym, by ziarno wolności również wyrosło na ich glebie.

Julia Tymoszenko powiedziała także, że projekt europejski nie jest zakończony, bowiem Ukraina nie jest jeszcze członkiem Unii Europejskiej. Tymoszenko zaapelowała do europejskich polityków, by nie zapominali o Ukrainie jako kandydacie do członkostwa we Wspólnocie.

Julia Tymoszenko podziękowała byłemu prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu oraz premierowi Donaldowi Tuskowi za przygotowywanie Ukrainie drogi do Unii Europejskiej. Julia Tymoszenko powiedziała, że Ukraina zazdrości Polsce członkostwa we Wspólnocie. Wyraziła nadzieję, że Ukraina będzie kolejnym krajem, który znajdzie się wśród państw UE.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Juszczenko nawołuje do sprzeciwu wobec przewrotu

Posted by reporter on 2009-06-05 08:13:15 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zaapelował do obywateli jego kraju, by nie dopuścili do przewrotu konstytucyjnego, realizowanego przez premier Julię Tymoszenko i lidera opozycji Wiktora Janukowycza.

Zdaniem Juszczenki chcą oni przejąć władzę w państwie na najbliższe dziesięciolecie i mają na to błogosławieństwo Rosji. Właśnie w tym celu Tymoszenko i Janukowycz prowadzą rozmowy o powołaniu wspólnej koalicji i zmianie konstytucji.

"Istotą tej politycznej kombinacji jest zapewnienie Tymoszenko władzy na stanowisku premiera w ciągu najbliższych dziesięciu lat oraz zagwarantowanie Janukowyczowi, że w tym czasie będzie prezydentem Ukrainy" - powiedział Juszczenko, występując w jednej ze stacji telewizyjnych.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Juszczenko doktorem honoris causa KUL

Posted by reporter on 2009-06-05 08:12:10 CEST

Wczoraj Senat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zdecydował o przyznaniu honorowych doktoratów prezydentom Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Estonii oraz byłemu przewodniczącemu Rady Najwyższej Białorusi.

Jak poinformowała Beata Górka, rzecznik prasowy KUL, senat uczelni podjął uchwały o nadaniu tytułów doktora honoris causa KUL Valdasowi Adamkusowi, Toomasowi Hendrikowi Ilvesowi, Wiktorowi Juszczence, Lechowi Kaczyńskiemu, Stanisławowi Szuszkiewiczowi i Valdisowi Zatlersowi na nadzwyczajnym posiedzeniu 4 czerwca 2009 roku.

W oświadczeniu rektora oraz senatu KUL stwierdzono, że doktoraty zostały przyznane z okazji jubileuszu 440. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej.
"Głęboki sens moralny i polityczny realizm Unii Lubelskiej potwierdziły stulecia wspólnego bytowania narodów składających się na Rzeczpospolitą: Polaków, Litwinów, Rusinów, Estończyków, Łotyszy, ale też Żydów, Tatarów, Niemców i innych nacji, które znajdowały tu przestrzeń wolności, tolerancji i względnego dobrobytu, opartego na zgodzie i braterstwie".

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wednesday, June 03 2009

Do 7 czerwca Ukraina ma znaleźć 500 mln dolarów, aby zapłacić za rosyjski gaz

Posted by reporter on 2009-06-03 11:05:53 CEST

Rosyjscy możnowładcy niepotrzebnie martwią się – Ukraina w porę i w pełnej objętości rozliczy się za zużyty gaz. Ukraina zawsze na bieżąco rozlicza się za gaz, i mam nadzieję, że tak będzie i nadal oświadczył Minister Paliwa i Energetyki Ukrainy Jurij Prodan

Minister oświadczył o tym podczas dzisiejszych obrad Rady Ministrów Ukrainy na których omawiano przebieg opłat za rosyjski gaz. Jurij Prodan, zaznaczył również, że Ukrainie pozostało do zapłacenia Federacji Rosyjskiej za zużyty gaz 500 mln dolarów.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wiktor Juszczenko oświadczył, że nie dopuści do złamania konstytucji i wyborów prezydenckich w parlamencie

Posted by reporter on 2009-06-03 11:03:32 CEST

«Wyborów prezydenta w parlamencie nie będzie. Zrobię wszystko, aby do tego nie doszło», – oświadczył Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko w wywiadzie dla agencji wiadomości UNIAN.

Juszczenko skomentował w ten sposób zamiar wprowadzenia przez Blok Julii Tymoszenko i Partię Regionów zmian w konstytucji w celu wyborów prezydenta Ukrainy przez parlament.

«Chcę dosyć przekonująco dać sygnał obywatelom, bo dla mnie to test: czy nasz kraj zostanie demokratycznym i europejskim, czy wszyscy zostaniemy uczestnikami pełznącego despotyzmu, który zabiera i wolność, i europejski wybór, i ukraińską demokrację», – powiedział prezydent Juszczenko.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


W Polsce rzeczywiście doszło do aktu wandalizmu na pomniku żołnierzy UPA

Posted by reporter on 2009-06-03 11:00:04 CEST

"Nasza komisja, do której weszli przedstawiciele Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej, radni Lwowskiej Rady Obwodowej i sekretarz Państwowej Komisji Międzyresortowej do spraw upamiętnienia ofiar wojny i politycznych represji przy Gabinecie Ministrów Ukrainy, niedawno była w Polsce, w tym też na górze Chryszczata. Możemy powiedzieć, że pomnik żołnierzy UPA, jak również drewniane krzyże, które były ustawione na grobach, zostały umyślnie zniszczone” - powiedział radny Lwowskiej Rady Obwodowej Ostap Kozak.

Radny zaznaczył, że nie był to czyn chuligański, lecz świadome działanie: "Żeby zniszczyć pomnik, trzeba było zadać nie jeden cios młotem. Powinniśmy odnowić ten pomnik i rada obwodowa musi się do tego dołączyć".

Kozak powiedział również, że Państwowa Komisja Międzyresortowa współpracuje z polską Radą Ochrony Pamięci Walki i Męczennictwa w sprawie odbudowy pomnika żołnierzy UPA.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


We Lwowie zostanie odsłonięty pomnik Puszkina

Posted by reporter on 2009-06-03 10:55:24 CEST

We Lwowie na fasadzie Rosyjskiego Centrum Kulturalnego odsłonięte zostanie popiersie rosyjskiego poety Aleksandra Puszkina.

Uroczystości rozpoczną się 6 czerwca o godz. 10.00 w Rosyjskim Centrum Kulturalnym na ul. Korołenki. Popiersie wieszcza wykonał kanadyjski rzeźbiarz były lwowianin, Oleg Derhaczow.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Monday, June 01 2009

Prezydent Ukrainy z wizytą w Watykanie

Posted by reporter on 2009-06-01 14:18:26 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko wraz z małżonką Katarzyną Juszczenko wyruszył z jednodniową oficjalną wizytą do Watykanu.

W ramach wizyty odbędzie się audiencja głowy Ukraińskiego państwa u papieża Benedykta XVI, a także spotkanie z sekretarzem Stanu Watykanu Tarcisio Bertone.

Program wizyty przewiduje również spotkanie prezydenta Ukrainy ze studentami i seminarzystami Ukraińskiego Kolegium Papieskiego – jednej z najstarszych i najważniejszych uczelni Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej w Rzymie.

Wiktor Juszczenko w Watykanie również odwiedzi grób papieża Jana Pawła II w grotach kościoła Świętego Piotra. Główny cel wizyty prezydenta Ukrainy do Watykanu – wspieranie politycznego dialogu między dwoma państwami, rozszerzenie obopólnie korzystnej współpracy na międzynarodowej arenie.

Відбулася аудієнція Президента України у Папи Римського Бенедикта ХVI

У рамках офіційного візиту до Ватикану відбулася аудієнція Президента України Віктора Ющенка у Папи Римського Бенедикта ХVI.

Після завершення аудієнції розпочалася зустріч Глави Української держави із Державним секретарем Ватикану кардиналом Тарчізіо Бертоне.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Kartę Polaka otrzymało blisko 17 tys. Ukraińców

Posted by reporter on 2009-06-01 14:13:19 CEST

Kartę Polaka otrzymało blisko 17 tys. Ukraińców, powiedział Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Polski na Ukrainie Jacek Kluczkowski.

"Wydaliśmy tylko 300 wiz krajowych osobom, które posiadają Kartę Polaka. Ludzie myślą, że obecność Karty Polaka nadaje ulgi dla otrzymania wiz do UE, ale oni otrzymują taką wizę według zasad ogólnych" - zaznaczył Ambasador.

12,5 tys. Kart Polaka wydał Konsulat Generalny Polski we Lwowie, poczynając od 28 marca 2008 roku. "Pracownicy Konsulatu Generalnego jadą do miejsc, gdzie mieszka najwięcej ludzi, starających się o Kartę Polaka, żeby pomóc w złożeniu dokumentów na miejscu" - powiedział Konsul Generalny Polski we Lwowie Grzegorz Opaliński.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Do Lwowa przybyła Maria Kaczyńska

Posted by reporter on 2009-06-01 14:11:12 CEST

Na lwowskim lotnisku wylądował samolot z żoną Prezydenta Polski Marią Kaczyńską. Marię Kaczyńską przywitali przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Mykoła Kmit’, przewodniczący Lwowskiej Rady Obwodowej Myrosław Senyk, zastępca mera Lwowa do spraw humanitarnych Wasyl Kosiw i Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie Grzegorz Opaliński.

Z lotniska Maria Kaczyńska pojedzie na cmentarz Łyczakowski, gdzie złoży kwiaty pod Pomnikiem nieznanego żołnierza i pod pomnikiem żołnierzy Ukraińskiej Halickiej Armii.

Potem Maria Kaczyńska w gronie polskich i ukraińskich dzieci złoży kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza i Tarasa Szewczenki

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Kłopoty Ukrainy z płatnoścą za rosyjski gaz to "wyjątkowo poważna sytuacja", - Putin

Posted by reporter on 2009-06-01 08:30:16 CEST

Premier Rosji Władimir Putin ocenił, że kłopoty Ukrainy z uregulowaniem płatności za rosyjski gaz stworzyły "wyjątkowo poważną sytuację", i zaapelował po raz kolejny do Unii Europejskiej o udzielenie Kijowowi, wraz z Moskwą, pożyczki.

Problem wokół tranzytu gazu do Europy na Ukrainie jest wyjątkowo poważny i nie dotyczy jedynie Rosji i Ukrainy - potwierdził Putin w komunikacie opublikowanym na jego stronie internetowej.

Rosyjski premier podkreślił, że Kijów powinien przed 7 czerwca uregulować swe faktury za dostawy rosyjskiego gazu przeznaczone na ukraiński rynek wewnętrzny i do napełnienia podziemnych zbiorników na Ukrainie w ramach zapasów jesienno-zimowych.

Putin po raz kolejny zaapelował o przyznanie Ukrainie przez Unię Europejską wraz z Rosją wspólnego kredytu, aby uniknąć kryzysu, do jakiego doszło w styczniu tego roku, gdy część Europy wskutek konfliktu rosyjsko-ukraińskiego została pozbawiona dostaw gazu.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Spotkanie ministra Radosława Sikorskiego z Ministrem Obrony Ukrainy Jurijem Jechanurowem

Posted by reporter on 2009-06-01 08:27:34 CEST

29 maja Minister Spraw Zagranicznych RP Radosław Sikorski przyjął Ministra Obrony Ukrainy Pana Jurija Jechanurowa

Minister Jechanurow przybywał w Polsce w dniach 28-29 maja na zaproszenie Ministra Obrony Narodowej RP Bogdana Klicha w związku ze spotkaniem Ministrów Obrony Państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Ukrainy.

Podczas spotkania ministrowie omówili aktualną sytuację wewnętrzną na Ukrainie oraz w regionie Europy Południowo-Wschodniej, między innymi w kontekście ostatnich wydarzeń w Republice Mołdowy. Omówiono również kwestie dotyczące Partnerstwa Wschodniego oraz współpracy wojskowo-technicznej między Polską a Ukrainą. Podniesiona została także kwestia poprawy współpracy Ukrainy z Unią Europejską i z NATO.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Bruksela nie pożyczy Ukrainie na gaz

Posted by reporter on 2009-06-01 08:20:52 CEST

Unijna pomoc dla Kijowa w uregulowaniu płatności za rosyjski gaz będzie trudna lub wręcz niemożliwa

Tak szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso odpowiedział w piątek na propozycje Rosji, by Wspólnota dofinansowała Kijów.

– Premier Władimir Putin dzwonił do mnie, by powiedzieć o trudnościach Ukrainy oraz o tym, że Ukraina poprosiła o wsparcie w finansowaniu tych należności – stwierdził Barroso. Zastrzegł jednak od razu, że Rosja i Ukraina nie mogą liczyć na wsparcie z budżetu UE. Jego zdaniem płatności za gaz to sprawa między Rosją a Ukrainą. Mimo to zapowiedział, że kwestia ta będzie jednym z tematów szczytu przywódców Unii w Brukseli, zaplanowanego na 18 – 19 czerwca.

Zwolennikiem rosyjskiej propozycji jest włoski premier Silvio Berlusconi, więc najpewniej na spotkaniu w Brukseli będzie próbował ją przeforsować. Ale po piątkowej wypowiedzi szefa Komisji Europejskiej przyznanie Ukrainie znaczącej pomocy finansowej wydaje się mało prawdopodobne. Zwłaszcza że chodzi o dużą kwotę – nawet ok. 4 mld dol.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Cerkiew Wniebowzięcia NMP we Lwowie potrzebuje konserwacji

Posted by reporter on 2009-06-01 08:17:45 CEST

"Cerkiew Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny potrzebuje konserwacji - powiedział 28 maja podczas konferencji naukowej "Problemy zachowania, konserwacji i renowacji dzieł kamiennych i rzeźb na fasadach zabytków architektonicznych", która odbyła się we Lwowie, przeor cerkwi ks. Igor Burmyło.

"Miejscami cerkiew Wniebowzięcia jest pokryta patyną, lecz nie patyną wieków, a nowych materiałów, które są obecnie stosowane. Nie wiadomo, czy należy ją usuwać, czy warto pozostawić. Wiatr wywietrza stuletnie kamienie" - opowiadał przeor.

"Kaplica Trzech Świętych też znajduje się w nienajlepszym stanie:

Są problemy z portalem, kamień przy lekkim dotykaniu degraduje się. Jak należy przeprowadzić konserwację? Nie chciałbym, aby doszło do takiej ingerencji, jak ta gdzie zabetonowano Rynek. Prosimy o pomoc konserwatorów, specjalistów, przecież cerkiew Wniebowzięcia jest bardzo ciekawa: można otworzyć dla zwiedzania część wieży Korniakta, są tam napisy w języku staroukraińskim, polskim, słowiańskim.

"Trzeba coś robić, aby zachować te napisy, bo trochę później możemy ich nie mieć wcale" - powiedział przeor świątyni.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Maria Kaczyńska weźmie udział w „II Polsko-Ukraińskim Dniu Dziecka” we Lwowie

Posted by reporter on 2009-06-01 08:11:42 CEST

1 czerwca 2009 r. (poniedziałek) Pani Prezydentowa Maria Kaczyńska weźmie udział w zorganizowanym przez Konsulat Generalny RP „II Polsko – Ukraińskim Dniu Dziecka” we Lwowie, który objęła swoim honorowym patronatem.

Podczas pobytu we Lwowie Pani Prezydentowa weźmie udział w uroczystości na cmentarzu Orląt Lwowskich, złoży wiązankę kwiatów pod pomnikiem Ukraińskiej Armii Galicyjskiej i pomnikiem Adama Mickiewicza. W części oficjalnej uroczystości we Lwowskim Narodowym Teatrze Opery i Baletu im. S. Kruszelnickiej Pani Maria Kaczyńska wręczy dwie nagrody główne laureatom konkursu plastycznego pod hasłem „Uśmiech Dzieci – Uśmiech Lwowa”, poświęconego twórczości Kornela Makuszyńskiego oraz obejrzy spektakl pt. „Pyza na polskich dróżkach”.

Dziennikarzy zainteresowanych udziałem w wizycie prosimy o wypełnienie formularza akredytacyjnego i przesłanie go na adres: biuroprasowe@prezydent.pl lub faks: 022 695 10 74 w nieprzekraczalnym terminie do 28 maja 2009 r. (czwartek) do godz. 15:00.

Pobierz formularz akredytacyjny

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0