Archiwum wiadomosci za miesiac kwiecien 2009 rok

Polski portal z tematyka Ukrainska - Archiwum wiadomości za miesiac kwiecien 2009 rok
Thursday, April 30 2009

Sąd Konstytucyjny odebrał Juszczence nadzieję na rozwiązanie parlamentu

Posted by reporter on 2009-04-30 13:17:55 CEST

Ukraiński Sąd Konstytucyjny pozbawił prezydenta Wiktora Juszczenkę szansy na rozwiązanie parlamentu.

Tego dnia trybunał opublikował odpowiedź na pytanie Juszczenki, czy powołana w grudniu ubiegłego roku koalicja parlamentarna nie naruszyła konstytucji, pozostawiając u władzy rząd Julii Tymoszenko, utworzony przez wcześniejszą większość.

Sąd konstytucyjny orzekł, że powoływanie rządu jest jedynie prawem, a nie obowiązkiem koalicji.

"Oznacza to, że podstaw do przedterminowego wstrzymania pełnomocnictw Rady Najwyższej (parlamentu) nie ma" - oświadczył przedstawiciel parlamentu w Sądzie Konstytucyjnym, Anatolij Seliwanow.

Zdaniem komentatorów Juszczenko oczekiwał, że czwartkowa decyzja trybunału konstytucyjnego da mu prawo do ogłoszenia wcześniejszych wyborów parlamentarnych, wskutek których Tymoszenko straciłaby stanowisko szefowej rządu.

Do rozpadu koalicji Bloku premier Tymoszenko (BJuT) z blokiem Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona doszło we wrześniu ub. roku. W grudniu 2008 r. ugrupowania te powróciły do współpracy, rozszerzając jednak swą koalicję o Blok Wołodymyra Łytwyna.

Zmiany w składzie nowej większości nie pociągnęły za sobą żadnych zmian w rządzie, a Tymoszenko zachowała tekę premiera.

Rozwiązanie to nie spodobało się Juszczence, który obawia się, że obecna szefowa Rady Ministrów obejmie po nim stanowisko prezydenta.

Zgodnie z decyzją parlamentu wybory prezydenckie na Ukrainie mają odbyć się w październiku. Juszczenko nie zgadza się z tym terminem, gdyż uważa, że do wyborów powinno dojść dopiero w styczniu 2010 roku, po pięciu latach od czasu, gdy złożył przysięgę prezydencką.

Obserwatorzy twierdzą także, że dążąc do nowych wyborów parlamentu Juszczenko obawia się "zmowy" Bloku Tymoszenko z opozycyjną Partią Regionów Ukrainy byłego premiera Wiktora Janukowycza.

W Kijowie spekuluje się o tym, że ewentualne porozumienie między tymi dwoma ugrupowaniami mogłoby zaowocować zmianami konstytucji, wskutek których prezydent miałby być wybierany w parlamencie, a nie drogą powszechnych wyborów.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Bez większych zmian po moskiewskich rozmowach Rosji z Ukrainą

Posted by reporter on 2009-04-30 11:13:29 CEST

Jak czytamy w „Gazecie Wyborczej”, nie doszło do przełomu podczas wczorajszego spotkania premierów Rosji i Ukrainy w Moskwie.

Premier Rosji Władimirem Putinem zapowiedział, że Gazprom nie naliczy Ukrainie 2 mld dol. kar za odbiór mniejszej niż uzgodniono ilości gazu w kwietniu. Premierzy obu krajów nie uzgodnili jednak warunków 5 mld dol. kredytu, które Ukraina chciała uzyskać od Moskwy na stworzenie rezerw gazu na zimę. Wymienili się też oni własnymi projektami nowego porozumienia o tranzycie gazu. Nie podpisano natomiast wspólnego dokumentu.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraiński MSZ prosi o zniesienie opłaty za wizy do Schengen

Posted by reporter on 2009-04-30 11:11:52 CEST

Ukraiński MSZ prosi o zniesienie opłaty za wizy do strefy Schengen. Jest to nowa inicjatywa władz w Kijowie - dotąd można było jedynie usłyszeć groźby wprowadzenia wiz dla obywateli państw Unii Europejskiej.

Prośbę przedstawił wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Kostiantyn Jelisiejew na spotkaniu z ambasadorami Komisji Europejskiej, Szwecji i Czech w Kijowie. Wiceszef MSZ liczy na ich poparcie w zniesieniu opłat za wizy do państw strefy Schengen. Propozycja została przedstawiona po raz pierwszy. W ostatnim czasie można było usłyszeć zapowiedzi wprowadzenia wiz dla obywateli Unii Europejskiej. Przodował w tym sekretariat prezydenta. Jak się później okazało, sam Wiktor Juszczenko był przeciwny takiemu rozwiązaniu.

W czasie spotkania rozmawiano też o szczycie Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się 7 maja w Pradze. Przebywający w Budapeszcie prezydent Wiktor Juszczenko twierdzi, że inicjatywa Polski i Czech pozwoli Ukrainie rozszerzyć dialog z Unią Europejską. Zaznacza przy tym, że nie jest ono alternatywą dla pełnej integracji Kijowa ze Wspólnotą.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na Ukrainie wzrasta poziom przestępczości

Posted by reporter on 2009-04-30 11:06:31 CEST

Poziom przestępczości osiągnął punkt krytyczny i stanowi realne zagrożenie dla suwerenności państwa oświadczył w piątek (24.04) pierwszy zastępca sekretarza Narodowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony (NRBO) Stiepan Gawrisz.

Według jego słów „dziś Ukraina stoi przed faktycznym wyborem: przekształcić się w jedno ze skorumpowanych, szarych, przestępczych państw albo zjednoczyć się i zatrzymać kryminalne przerzuty w kraju”. Poza tym Gawrisz zaznaczył, że „społeczeństwo, które jest osłabione z powodu socjalno- gospodarczego stanu kraju, bezrobocia i alkoholizmu nie jest w stanie efektywnie przeciwdziałać takiemu rozmiarowi przestępczości na Ukrainie”.

Zastępca sekretarza NRBO podkreślił także, że „kluczowym problemem wydaje się wzrost korupcji i przestępczości w aparacie państwowym. Właśnie w tym sektorze bezpieczeństwa narodowego widzimy największe zagrożenie dla stabilności suwerenności państwowej i stabilności rozwijania społeczeństwa obywatelskiego.”

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Chłopcy przewozili skuterem minę - nie dotarli do domu

Posted by reporter on 2009-04-30 11:05:13 CEST

Dwóch nastolatków zginęło, a jeden został ciężko ranny w wyniku wybuchu miny w obwodzie charkowskim, na wschodzie Ukrainy - podały miejscowe media.

Ofiary to dwóch chłopców w wieku 15 i 16 lat. Ich 15-letni kolega w stanie ciężkim znajduje się w szpitalu.

Do tragedii doszło w poniedziałek ok. godz. 22.00 czasu polskiego we wsi Topolskie w obwodzie charkowskim.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Premier Ukrainy spotkała się z patriarchą Moskiewskim i całej Rusi Cyrylem

Posted by reporter on 2009-04-30 10:49:54 CEST

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko w ramach roboczej wizyty w Moskwie spotkała się z patriarchą Moskiewskim i całej Rusi Cyrylem.

Patriarcha Cyryl wręczył Julii Tymoszenko ikonę Chrystusa Wszechwładcy i życzył, aby ikona chroniła ukraińskiego premiera podczas podróży.

Z kolei Julia Tymoszenko złożyła gratulacje dostojnikowi z okazji wybrania go na stanowisko patriarchy całej Rusi i podarowała mu pisanki namalowane specjalnie dla patriarchy. Spotkanie odbyło się w klasztorze św. Daniela – oficjalnej rezydencji patriarchów Moskwy i całej Rusi.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tymoszenko cieszy się, że udało się naprawić stosunki ukraińsko-rosyjskie

Posted by reporter on 2009-04-30 10:43:13 CEST

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko, uważa, że napięcie w stosunkach ukraińsko-rosyjskich, wywołane, przede wszystkim, sprzeczkami wokół dostaw gazu na Ukrainę, zostało całkowicie złagodzone.

«Czasy, kiedy odczuwało się konfrontację między Rosją i Ukrainą, pozostały w przeszłości», – oświadczyła Tymoszenko, podczas negocjacji w Moskwie z premierem Federacji Rosyjskiej Włodzimierzem Putinem.


«System dostaw gazu na Ukrainę został całkowicie ustabilizowany i staramy się co miesiąc robić tak, aby rozliczenia za zużyty gaz transferowały się na bieżąco i w pełnej objętości», – powiedziała premier Ukrainy.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Putin o "napięciu w rosyjsko-ukraińskich stosunkach"

Posted by reporter on 2009-04-30 10:38:08 CEST

Rosja jest gotowa do pracy nad kształtowaniem nowego porządku w stosunkach z Ukrainą po styczniowym kryzysie gazowym, oświadczył premier-minister FR Władimir Putin.

Jak informuje ”Ukraińska prawda”, występując na obradach komitetu do spraw ekonomicznej współpracy w Moskwie, Putin odnotował: mimo że gazowy kryzys udało się załatwić przez kompromisową decyzję, on stał się "swoistym katalizatorem napięcia w rosyjsko-ukraińskich stosunkach".

"Bez wątpienia, uwzględniamy różnego rodzaju "sygnały", które nadchodzą z Kijowa, o konieczności wypełniania naszych relacji pozytywną treścią, i my tego również pragniemy: jesteśmy gotowi pracować nad kształtowaniem nowego, perspektywicznego porządku w stosunkach pomiędzy naszymi krajami we wszystkich kierunkach" - powiedział Putin.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rosja przyzna Ukrainie 5 mld dolarów kredytu

Posted by reporter on 2009-04-30 10:35:22 CEST

Rosja gotowa jest przyznać Ukrainie kredyt na kwotę 5 miliardów dolarów, jeśli 3 miliardy z nich zostaną wykorzystane na kupno rosyjskiego gazu.

Jak podaje gazeta „Dzerkało tyżnia", taki warunek wysunęła rosyjska strona dla rządu Julii Tymoszenko. Resztę - 2 mld dolarów - rząd Ukrainy będzie mógł wykorzystać według własnego uznania.

Przy tym, według obecnej informacji, ukraińskiej stronie obiecano możliwe do zaakceptowania odseteki od kredytu.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Juszczenko podziękował Węgrom za uznanie Wielkiego Głodu

Posted by reporter on 2009-04-30 10:32:53 CEST

Podczas spotkania z przewodniczącą Zgromadzenia Narodowego Węgier Katalin Szili Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko podziękował za jej osobistą rolę w sprawie uznania Wielkiego Głodu w latach 1932-1933 w Ukrainie i za poparcie wszystkich inicjatyw Ukrainy w tej kwestii.

Według słów Wiktora Juszczenki, dla Ukrainy ogromne znaczenie ma to, że Węgry zostały pierwszym państwem w Europie, którego posłowie jednomyślnie poparli Ukrainę w jej wysiłkach, skierowanych na potępienie Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932-1933 jako ludobójstwa ukraińskiego narodu.

Oprócz tego, Prezydent Ukrainy podziękował przewodniczącej Zgromadzenia Narodowego Republiki Węgierskiej za osobisty udział w przedsięwzięciach, które odbywały się na Węgrzech w ramach międzynarodowej akcji "Niezgaszalna świeca", wysoko oceniwszy ten fakt, że uroczysta ceremonia odbyła się w pomieszczeniu Zgromadzenia Narodowego Węgier.
Глава держави провів зустріч з Головою Державних Зборів Угорщини

Президент України Віктор Ющенко провів зустріч з Головою Державних Зборів Угорщини пані Каталін Сілі.

Під час зустрічі було обговорено розвиток міжпарламентського співробітництва між Україною та Угорщиною та співробітництво в сфері забезпечення прав національних меншин.

Сторони також обмінялися думками щодо адаптації національного законодавства до європейських норм і стандартів.

Віктор Ющенко подякував пані Каталін Сілі за її особисту роль у питанні визнання Голодомору 1932-1933 рр. в Україні, а також висловив щиру вдячність за підтримку Угорщиною усіх ініціатив України з цих питань. За словами Глави держави, для України величезне значення має той факт, що Угорщина стала першою державою в Європі, депутати Державних Зборів якої одноголосно підтримали Україну в її зусиллях, спрямованих на засудження Голодомору в Україні 1932-1933 рр. як геноциду українського народу.

Окрім того, Президент України подякував Голові Державних Зборів Угорської Республіки за особисту участь у заходах, які проходили в Угорщині у рамках проведення міжнародної акції «Незгасима свічка», високо оцінивши той факт, що урочиста церемонія пройшла у приміщенні Державних Зборів Угорщини.

У зустрічі взяли участь в.о. Першого заступника Міністра закордонних справ Юрій Костенко, заступник Глави Секретаріату Президента України Андрій Гончарук, Голова Служби зовнішньої розвідки Микола Маломуж, голова Верховної Ради Автономної Республіки Крим Анатолій Гриценко та голова Закарпатської обласної державної адміністрації Олег Гаваші.

Довідково: У ході проведення в Угорщині 18 вересня 2008 р. акції «Незгасима свічка» Голова Державних Зборів УР пані К.Сілі запалила від факелу пам'яті свічку, яка протягом трьох днів горіла біля входу до сесійної зали угорського парламенту і вогонь якої нагадував угорським депутатам про одну з найтрагічніших подій в історії України.

Окрім того, кожному депутатові Державних Зборів УР був вручений лист угорською мовою, в якому містилася інформація про мету акції «Незгасима свічка» та подяка за підтримку України в її зусиллях в донесенні до світової спільноти правди про трагічні події 1932-1933 рр. в Україні.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tymoszenko odwołuje przyjazd na kongres EPP do Warszawy

Posted by reporter on 2009-04-30 10:25:23 CEST

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko odwołała wizytę w Polsce - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Tymoszenko miała - w charakterze gościa - wziąć udział w drugim dniu kongresu Europejskiej Partii Ludowej (EPP) w Warszawie. Premier Ukrainy miała też spotkać się z prezydentem Lechem Kaczyńskim oraz z premierem Donaldem Tuskiem.

Na razie nie są znane powody odwołania wizyty Tymoszenko w Polsce.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wednesday, April 29 2009

«Świńska grypa» już na Ukrainie?

Posted by reporter on 2009-04-29 12:41:15 CEST

W kijowskim międzynarodowym porcie lotniczym «Boryspol» zatrzymano samolot z Nowego Jorku, ze względu na podejrzenie obecności u jednej z pasażerek «świńskiej grypy».

Jak podaje RBK-Ukraina, jedna z pasażerek samolotu poczuła się źle, o czym piloci zawczasu zawiadomili odpowiednie służby lotniska «Boryspol». Na pokładzie samolotu znajduje się 184 pasażerów.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


W Warszawie zmarła ukrainista Florian Nieuważny

Posted by reporter on 2009-04-29 12:40:16 CEST

W Warszawie zmarł ukrainista, profesor Uniwersytetu Warszawskiego Florian Nieuważny. Literaturoznawca, tłumacz i popularyzator ukraińskiej literatury w Polsce Florian Nieuważny długie lata zarządzał Katedrą Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Florian Nieuważny był autorem licznych tłumaczeń ukraińskiej poezji, a także jednym z autorów Antologii Ukraińskiej Poezji, wydanej w 1976 roku.

Przypominamy, że odpowiednio do dekretu Prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki z dnia 17 stycznia 2008 roku, Florian Nieuważny, za istotny osobisty wkład w popularyzuje historycznych i współczesnych dorobków Ukrainy w świecie, kształtowanie jej pozytywnego wizerunku został odznaczony Orderem Zasługi III klasy.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rąd Ukrainy zapowiada zaostrzenia na granic

Posted by reporter on 2009-04-29 12:36:40 CEST

W obawie, by wirus świńskiej grypy nie dotarł na Ukrainę, rząd w Kijowie zapowiedział zaostrzenie kontroli granicznych.

Według premier Julii Tymoszenko ukraińskie władze ograniczą import artykułów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, a służby graniczne będą prowadziły dokładną obserwację przekraczających granicę ludzi. W tym celu na przejściach granicznych powstaną specjalne punkty medyczne.

Tymoszenko uprzedziła o możliwości konfiskowania wwożonych w bagażu podręcznym artykułów żywnościowych oraz poinformowała, że osoby przyjeżdżające na Ukrainę z krajów, w których odkryto przypadki choroby, mogą być poddane obserwacji szpitalnej.

Ukraińska premier zaapelowała jednocześnie do rodaków, by wstrzymali się z podróżowaniem do państw, gdzie wystąpiła świńska grypa.

Oświadczenie to Tymoszenko złożyła przed zwołanym w trybie pilnym posiedzeniem rządu. Ministrowie mają na nim wypracować działania, które pozwolą zapobiec przeniknięciu wirusa świńskiej grypy na Ukrainę.

W związku z zagrożeniem świńską grypą Państwowy Komitet Weterynarii w Kijowie wydał w poniedziałek zakaz wwozu żywych świń i wieprzowiny z Meksyku, Stanów Zjednoczonych, Nowej Zelandii i Kanady.

Władze sanitarne wzmocniły także kontrolę świńskich ferm oraz prowadzą wzmożoną obserwację mięsa i jego przetworów docierających tu zza granicy.

Prezydent Wiktor Juszczenko zaproponował ze swej strony Radzie Ministrów wydzielenie z funduszu rezerwowego rządu 50 milionów hrywien (6,3 mln USD) na działania zapobiegające dotarciu i rozprzestrzenieniu wirusa tej choroby na Ukrainie.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rada Tarnopola prosi Juszczenkę o uznanie SS-Galizien

Posted by reporter on 2009-04-29 12:35:07 CEST

Tarnopolska rada obwodowa zwróciła się do prezydenta Wiktora Juszczenki o uznanie żołnierzy SS- Galizien za bojowników o wolność Ukrainy.

"Formalne funkcjonowanie ukraińskiej dywizji Galicja w składzie wojsk niemieckich nie umniejsza jej znaczenia dla Ukrainy oraz pragnienia kontynuacji walki o stworzenie niepodległego państwa ukraińskiego" - głosi komunikat nacjonalistycznej partii Swoboda, której deputowani byli inicjatorami uchwały w tej sprawie.

Zdaniem rady obwodu tarnopolskiego, Ukraińcy zaciągali się do SS- Galizien tylko po to, by wywalczyć sobie państwowość.

"Główną ideą, która prowadziła ukraińskich młodzieńców do dywizji, była walka z komunistycznym imperializmem na Ukrainie, chęć posiadania własnej armii i prowadzenia zbrojnej walki o ukraińskie państwo" - czytamy.

Partia Swoboda wsławiła się w Polsce w lutym, gdy w odpowiedzi na upamiętnienie ofiar mordu na około tysiącu polskich mieszkańców Huty Pieniackiej (zachodnia Ukraina) postawiła przy drodze do tej wsi krzyż pamięci ukraińskich ofiar "polskich szowinistów".

Ukraińscy nacjonaliści twierdzą, że akcją odwetową na mieszkańcach Huty Pieniackiej 28 lutego 1944 r. dowodzili Niemcy. Utrzymują również, że nie ma dowodów, iż zbrodnię popełniła Ukraińska Powstańcza Armia i SS-Galizien.

Sekretarz generalny Rady Ochrony Pomników Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik uważa, iż udział Ukraińców w zbrodni w Hucie Pieniackiej jest "niepodważalny". Śledztwo w sprawie zbrodni prowadzi krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Ostatnio o partii Swoboda było także głośno, kiedy przyznała się, że to ona zleciła rozmieszczenie we Lwowie plakatów z symboliką dywizji SS-Galizien. "Ukraińska dywizja Galicja; Oni bronili Ukrainy" - głosiły umieszczone na nich napisy.

Według źródeł encyklopedycznych Ukraińska 14. Dywizja Grenadierów SS Galicja była formacją zbrojną utworzoną w kwietniu 1943 r. przez ukraińskich nacjonalistów i władze hitlerowskie. Liczyła ok. 14 tys. osób. W lipcu 1944 została rozbita przez wojska radzieckie pod Brodami.

Od marca 1945 r., jako 1. Dywizja Ukraińskiej Armii Narodowej, była dowodzona przez generała Pawła Szandruka i podlegała Ukraińskiemu Komitetowi Narodowemu. Użyta do walki w Styrii i Słowacji, poddała się wojskom alianckim pod Klagenfurtem.

Po przewiezieniu do Wielkiej Brytanii żołnierze SS-Galizien otrzymali w 1948 r. zezwolenie na zamieszkanie i prawo do obywatelstwa brytyjskiego.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Putin i Tymoszenko znów rozmawiają o współpracy

Posted by reporter on 2009-04-29 12:33:32 CEST

Współpraca w sferze gazowej i jądrowej, a także perspektywy kooperacji w przemyśle lotniczym - to główne tematy obrad rosyjsko-ukraińskiej komisji międzyrządowej, która pod przewodnictwem premierów obu krajów, Władimira Putina i Julii Tymoszenko, w środę zebrała się w Moskwie.

Oczekuje się, że strony poruszą też temat kredytu w wysokości 5 mld dolarów, o który Ukraina od kilku miesięcy stara się w Rosji.

Posiedzenie komisji było planowane na 8 kwietnia, jednak zostało odwołane przez stronę rosyjską po podpisaniu 23 marca w Brukseli przez Ukrainę i Unię Europejską deklaracji dotyczącej modernizacji ukraińskiego systemu przesyłu gazu. Pominięcie Rosji w tym przedsięwzięciu Moskwa uznała za nieprzyjazny krok.

10 kwietnia, po rozmowie telefonicznej z Putinem, Tymoszenko ogłosiła, że nieporozumienia między Ukrainą i Rosją w sprawie modernizacji ukraińskich sieci przesyłowych zostały zażegnane. "Wyjaśniliśmy sobie, że w kwestii modernizacji gazociągów jesteśmy partnerami. Uważamy, że problem został rozwiązany i możemy powrócić do współpracy" - oświadczyła wtedy ukraińska premier.

Tymoszenko przede wszystkim zabiega o zmniejszenie ilości gazu, który w 2009 roku na swoje potrzeby Ukraina powinna kupić od Rosji. Kolejny problem to zapełnienie podziemnych magazynów tego surowca na ukraińskim terytorium przed sezonem zimowym.

Kijów zakontraktował na ten rok 40 mld metrów sześciennych gazu. Terez chce zmniejszyć zamówienie o 20 proc. bez płacenia kar. Tłumaczy, że zużywa mniej paliwa niż zamówił na początku tego roku. Wyjaśnia to świadomym ograniczaniem zużycia oraz mniejszymi potrzebami dotkniętego kryzysem przemysłu.

W połowie kwietnia rosyjski Gazprom oficjalnie powiadomił ukraiński Naftohaz, że może zastosować wobec niego przewidziane w kontrakcie sankcje finansowe za nieodebranie części gazu zamówionego na pierwszy kwartał.

Zgodnie z umową w pierwszym kwartale Naftohaz był zobowiązany kupić 5 mld metrów sześciennych surowca, a odebrał tylko 2,6 mld metrów sześciennych. Jeśli Gazprom nałoży karę, to złamanie kontraktu będzie kosztowało Kijów 1080 USD za każde 1000 metrów sześciennych nieodebranego gazu, czyli 1,5 mld dolarów za cały pierwszy kwartał.

W drugim kwartale sytuacja będzie dla Ukrainy jeszcze trudniejsza, gdyż w kwietniu zaczyna się sezon napełniania podziemnych magazynów. Do końca września Naftohaz powinien dodatkowo - poza surowcem na bieżące potrzeby przemysłu - kupić i wtłoczyć do podziemnych zbiorników 21 mld metrów sześciennych gazu za sumę ok. 4,8 mld dolarów.

Według dziennika "Kommiersant" szefowa rządu Ukrainy proponuje Rosji podpisanie międzyrządowego porozumienia, przewidującego rozszerzenie z udziałem Gazpromu przepustowości ukraińskiego systemu przesyłowego. Według gazety chodzi o ułożenie nowego gazociągu o mocy 30 mld metrów sześciennych paliwa rocznie.

Umowa ta miałaby stanowić uzupełnienie marcowej deklaracji Ukrainy i UE.

Zdaniem "Kommiersanta" inicjatywa ta faktycznie wskrzesza projekt międzynarodowego konsorcjum, które w 2003 roku miały utworzyć Gazprom i Naftohaz, a w którym zamierzały też uczestniczyć niemiecki E.ON i francuski Gas de France (GDF). Projekt wówczas upadł, gdyż strony nie potrafiły uzgodnić, czy konsorcjum będzie tylko budować nowy gazociąg (Bohorodczany-Użhorod) czy też zarządzać całym systemem przesyłu gazu na Ukrainie.

W podpisanej przez Ukrainę i UE deklaracji Kijów, w zamian za unijne wsparcie dla modernizacji jego gazociągów, oceniane wstępnie na 2,5 mld USD, zobowiązał się do zapewnienia większej przejrzystości w dostępie do nich, a także do równego traktowania wszystkich inwestorów.

Deklaracja przewiduje m.in. utworzenie niezależnej spółki do zarządzania systemem przesyłu gazu na Ukrainie oraz dopuszczenie firm z UE do podziemnych magazynów surowca na ukraińskim terytorium.

Strona ukraińska zaproponowała też zwiększenie przepustowości swoich gazociągów tranzytowych o 60 mld metrów sześciennych rocznie, co jej zdaniem mogłoby stanowić alternatywę dla forsowanych przez Gazprom gazociągów Nord Stream i South Stream, które mają omijać Ukrainę, Białoruś i Polskę.

W odpowiedzi Rosja odwołała spotkanie Putina z Tymoszenko i zagroziła rewizją stosunków z UE w sferze energetycznej. Putin ostrzegł, że próby - jak to ujął - systemowego ignorowania interesów Rosji doprowadzą do zmiany stosunku.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Sunday, April 26 2009

Surkis: Więcej Euro 2012 na Ukrainie? To niesmaczne

Posted by reporter on 2009-04-26 15:38:26 CEST

Rozmowy o nierównym podziale miast-gospodarzy Euro 2012 między Polską a Ukrainą są niesmaczne - oświadczył w sobotę szef Federacji Futbolu Ukrainy (FFU), Hryhorij Surkis.

Jeśli koledzy z Komitetu Wykonawczego UEFA zwróciliby się do mnie z pytaniem, czy poprę pomysł zorganizowania ME-2012 w pięciu miastach Ukrainy i trzech miastach Polski, odpowiedziałbym stanowczym nie - powiedział w rozmowie z polskimi dziennikarzami.

Zdaniem Surkisa, który jest jednym z członków Komitetu Wykonawczego UEFA, Polska i Ukraina wspólnie starały się o prawo do organizacji Euro 2012 razem, więc i dziś powinny traktować się nawzajem jako równoprawni partnerzy.

Rzecznik FFU Serhij Wasyliew wyjaśnił ze swej strony, że informacje medialne o nierównym podziale miast przyjmujących turniej w 2012 roku szkodzą obu krajom.

- Zostawmy te dyskusje. Polacy są naszymi sojusznikami, a nie wrogami. Ludzie, czytający informacje prasowe, mówiące o tym, że któreś z państw chce przejąć większą liczbę miast pytają, czy organizujemy te mistrzostwa razem, czy osobno, czy Polacy są naszymi partnerami, czy może przeciwnikami - powiedział.

O możliwości nieproporcjonalnego podziału miast między Polską a Ukrainą na korzyść naszego kraju jako pierwsza zaczęła pisać polska prasa. Następnie temat ten został podjęty przez media ukraińskie, które twierdziły, że to Ukraina, a nie Polska, powinna przyjąć większą liczbę meczów Euro 2012.

Źródło Sport.pl

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Suplementy diety w pociągu relacji Kijów – Warszawa

Posted by reporter on 2009-04-26 15:36:12 CEST

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą południowopraskiej komendy zatrzymali obywatelkę Ukrainy, Larysę Z. (lat 57), która w czasie podróży z Kijowa do Warszawy oferowała do sprzedaży suplementy diety i igły do akupunktury. Kobieta wpadła w ręce funkcjonariuszy tuż po wyjściu z pociągu i opuszczeniu dworca. Funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 15 tys. sztuk kapsułek nie dopuszczonych do obrotu na polskim rynku farmaceutycznym i 990 igieł. Kobiecie grożą 2 lata więzienia.

Funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej wspólnie z przedstawicielami izby celnej przeprowadzili działania wymierzone w handel produktami leczniczymi, które nie posiadają zezwolenia na wprowadzanie do obrotu na rynku polskim.

Policjanci posiadali informacje, że do takiego przestępczego procederu może dochodzić w pociągu jadącym z Kijowa do Warszawy. Operacyjne ustalenia potwierdziły te przypuszczenia. Wszystko wskazywało na to, że kobieta podróżująca pociągiem oferuje do sprzedaży suplementy nie dopuszczone do sprzedaży w Polsce.

Na ulicy Lubelskiej przy dworcu w ręce funkcjonariuszy wpadła 57-letnia obywatelka Ukrainy, Larysa Z. To ona oferowała podróżnym zakup tabletek, a także igieł do akupunktury. Na opakowaniu kapsułek, które posiadała widniały napisy jedynie w języku rosyjskim, nie było żadnej ulotki w języku polskim.

Zabezpieczone przez policjantów produkty lecznicze w ilości 15.080 sztuk tabletek i 990 igieł nie były dopuszczone do wprowadzenia do obrotu na naszym rynku. Kobieta została zatrzymana. Żaden z suplementów diety, ani też żadna z igieł przeznaczonych do akupunktury nie trafią na rynek.

Zatrzymanej 57-letniej Larysie Z. grożą 2 lata więzienia.

(źródło: KSP)

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Upamiętnienie męczeństwa Ormian z 1915

Posted by reporter on 2009-04-26 15:28:48 CEST

Społeczność ormiańska na całym świecie wspomina 24 kwietnia kolejną rocznicę rozpoczęcia eksterminacji swego narodu w 1915 r. Z tej okazji na frontonie katedry w Charkowie na Ukrainie odsłonięto pamiątkową tablicę. Jej poświęcenia w obecności duszpasterza miejscowych Ormian dokonał biskup charkowsko-zaporoski Marian Buczek.

Tablica upamiętnia uratowanie ponad tysiąca dzieci ormiańskich od głodu. W obecnej katedrze ówcześni katolicy przyjęli dzieci ormiańskie, ratując je od zagłady.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ambasady Armenii z Kijowa oraz władz miejskich i obwodowych Charkowa. Zaraz po poświęceniu w cerkwi ormiańskiej w Charkowie odprawiono panichidę, czyli modlitwę za zmarłych.

Natomiast na Uniwersytecie im. Karazina odbył się wieczór pamięci z udziałem historyków, polityków i przedstawicieli wspólnot religijnych Charkowa.

Rzeź Ormian jest uznawana za pierwsze ludobójstwo XX w. W latach 1915-16 zamordowano ok. 1,5 mln ormiańskich mieszkańców Imperium Osmańskiego, niszcząc 1700-letnią obecność chrześcijaństwa w Azji Mniejszej. Wśród zamordowanych było wielu duchownych Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego oraz Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego, którzy oddali życie za wiarę, odmawiając konwersji na islam.

Źródło KAI

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na Ukrainie obchodzona jest dziś 23. rocznica wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu

Posted by reporter on 2009-04-26 15:26:56 CEST

Katastrofa czarnobylska stała się tragedią narodową, następstwa której odczuwamy do dziś - powiedział prezydent Wiktor Juszczenko, który wziął udział w nocnych uroczystościach żałobnych przy kijowskim kurhanie Bohaterów Czarnobyla.

Szef państwa wraz z bliskimi ofiar wybuchu oraz rodzinami zmarłych ratowników, którzy usuwali następstwa eksplozji, przybył na miejsce obchodów o godz. 1.23. Czwarty reaktor elektrowni w Czarnobylu eksplodował 23 lata temu właśnie o tej godzinie.

Jak co roku nad kurhanem rozległy się uderzenia cerkiewnych dzwonów. Po złożeniu kwiatów uczestnicy uroczystości zapalili setki świec.

Eksplozja reaktora elektrowni atomowej w Czarnobylu doprowadziła do skażenia ok. 100 tys. km kwadratowych powierzchni, z czego aż 70 proc. na Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe Europy - do Grecji i Włoch.


Specjaliści wciąż nie potrafią ustalić, ile ofiar śmiertelnych zebrała katastrofa.

Skutki wybuchu w elektrowni w Czarnobylu usuwało około 600 tysięcy ludzi z różnych regionów ówczesnego Związku Radzieckiego. 200 tys. z nich otrzymało podwyższone dawki promieniowania.

Strefa wokół Czarnobyla do dziś jest zamknięta. Obowiązuje tam surowy zakaz przebywania.
Віктор Ющенко вшанував пам'ять жертв Чорнобильської катастрофи

Президент України Віктор Ющенко взяв участь у поминальному молебні та церемонії покладання квітів до Меморіального кургану «Героям Чорнобиля». Захід відбувся у Києві з нагоди річниці Чорнобильської аварії, яка сталася 26 квітня 1986 року.

У поминальних заходах взяли участь Голова Верховної Ради Володимир Литвин, Секретар РНБОУ Раїса Богатирьова, заступник Глави Секретаріату Президента Андрій Кислинський, в.о. Київського міського голови Анатолій Голубченко, Голова Київської обласної державної адміністрації Віра Ульянченко, міністр оборони Юрій Єхануров, міністр з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Володимир Шандра, громадські та політичні діячі, ліквідатори аварії на ЧАЕС, родичі загиблих.

Після цього Президент встановив у Храмі Входу Господнього в Єрусалим (Чорнобильська церква) свічки в пам'ять про загиблих і во здравіє живих лівквідаторів катастрофи.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Friday, April 24 2009

Ukraina jednym z trzech największych wrogów Rosji

Posted by reporter on 2009-04-24 19:49:55 CEST

Według sondażu opinii publicznej 21 procent Rosjan uważa Ukrainę za trzeciego z największych wrogów swojego kraju - podał ukraiński portal Korrespondent.net. Za wroga nr 1 Rosjanie uznają USA, a po nich Gruzję.

Wyniki badania ogłoszono w Kijowie dzień po opublikowaniu sondażu z Ukrainy, według którego 21,4 procent Ukraińców uważa Rosję za zagrożenie dla bezpieczeństwa swego kraju.

"Korrespondent.net" porównał w piątek rosyjskie badanie, przeprowadzone przez Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM), z podobnym sondażem sprzed roku. Wtedy - jak podkreślił portal - Ukrainę za wrogie państwo uważało tylko siedem procent Rosjan.

"Zdaniem zarówno kijowskich, jak i moskiewskich ekspertów decydujące znaczenie w kształtowaniu takiego obrazu wroga odgrywają rosyjskie mass media" - komentuje "Korrespondent.net".

Portal powołuje się na ocenę komentatora rosyjskiego radia "Echo Moskwy" Witalija Dymarskiego. Jego zdaniem wynik sondażu to "wpływ przestrzeni informacyjnej, w której żyją Rosjanie. Jest ona faktycznie zmonopolizowana przez państwo, które prowadzi propagandę przeciwko ukraińskiej elicie politycznej. Dalej, działa czynnik psychologiczny: krytyka władzy przenoszona jest na cały kraj".

Ukraiński politolog Mychajło Pohrebynskyj wiąże postawę Rosjan wobec Ukrainy z sierpniową rosyjsko-gruzińską wojną o Osetię Południową. Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko deklarował wówczas poparcie dla Gruzji. Pohrebynskyj wskazuje, że media rosyjskie "prezentowały Ukrainę jako sojusznika Gruzji", a ufający władzy Rosjanie wierzą - zdaniem politologa - w przekaz prorządowych mediów.

Badanie WCIOM przeprowadzono w kwietniu. Ankietowano 1,6 tys. ludzi w 43 regionach Federacji Rosyjskiej.

Badanie, w którym Ukraińcy wskazywali na źródła zagrożenia dla kraju, było przeprowadzone przez kijowskie Centrum im. Razumkowa. Według tego badania za największe zagrożenie uznano władze kraju.

Z kolei w lutym rosyjski ośrodek badania opinii publicznej im. Jurija Lewady i ukraiński Międzynarodowy Instytut Socjologii przeprowadziły sondaż, w którym negatywny stosunek do Ukrainy zadeklarowało 62 procent Rosjan. W tym samym badaniu 91 procent Ukraińców pozytywnie wypowiedziało się o Rosji.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ałła Pugaczowa zaprosiła swoją koleżankę – Tymoszenko, na pożegnalny koncert w Kijowie i Moskwie

Posted by reporter on 2009-04-24 09:32:53 CEST

5 marca br. Pugaczowa oświadczyła, że kończy swoją karierę piosenkarki. Zawiadomiła, że przed tym planuje przeprowadzić wielki turne pożegnalny «Od kwietnia do kwietnia» po krajach byłego Związku Radzieckiego.

Ałła Pugaczowa, zaprosiła premier Ukrainy Julię Tymoszenko na swój jubileuszowy koncerty w Kijowie i Moskwie z okazji swego 60-lecia.

«Z zadowoleniem z nią rozmawiam, ona jest bardzo mądrą kobietą. Oczywiście, że ją zaproszę i na koncert w Kijowie, i na koncert w Moskwie, i na imprezę w Moskwie z okazji moich urodzin. Bo polityka polityką, a stosunki ludzkie – to co innego», – powiedziała piosenkarka. Według słów Pugaczowej, z Tymoszenko łączą ją przyjacielskie stosunki. 15 kwietnia premier Ukrainy złożyła gratulację piosenkarce z okazji jej 60-lecia.

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko przybyła na koncert wybitnej rosyjskiej piosenkarki Ałły Pugaczowej, który odbył się w Kijowie.

Pod koniec występu piosenkarki, Julia Tymoszenko weszła na scenę i wręczyła Pugaczowej bukiet czerwonych róż. «Chciałam dzisiaj przynieść milion czerwonych róż, ale pomyślałam, że lepiej milion ukraińskich serc, które szczerze lubią Ałłę Pugaczową», – powiedziała Julia Tymoszenko, objąwszy primadonnę.

Po tym Julia Tymoszenko zaproponowała widzom aby razem zaśpiewali dla uczczenia urodzin Ałły Pugaczowej piosenkę «Happy birthday». Zgromadzonych na koncercie, zdziwiło niespodziewane pojawienie się na scenie Julii Tymoszenko, ale po chwili poparli panią premier burzliwymi oklaskami i razem z Tymoszenko, odśpiewali sto lat dla Pugaczowej.:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ambasador FR na Ukrainie: Putin i Tymoszenko spotkają się w Moskwie 29 kwietnia

Posted by reporter on 2009-04-24 09:13:10 CEST

Przewodniczący rządów Ukrainy i Rosji – Julia Tymoszenko i Włodzimierz Putin – spotkają się w Moskwie 29 kwietnia, zawiadomił Ambasador FR w Kijowie Wiktor Czernomyrdin.

Jak poinformowało wydanie «Korespondent», ambasador FR zaznaczył, że spotkanie odbędzie się 29 kwietnia bieżącego roku w Moskwie w ramach ukraiński-rosyjskiego międzyrządowego komitetu ds. ekonomicznej współpracy.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Jaceniuk zrobi wszystko co możliwe, aby wschód dowiedział się prawdy o UPA

Posted by reporter on 2009-04-24 09:11:01 CEST

Arsenij Jaceniuk przez swoją Fundację Open Ukraine ("Odkryj Ukrainę") inicjuje konkurs "Wspólna historia - wspólna przyszłość". W konkursie będą uczestniczyć najlepsze wypracowania i badania naukowe uczniów i studentów z całej Ukrainy o bohaterach II WŚ oraz OUN-UPA. O tym polityk oświadczył w Łucku - informuje biuro prasowe „Frontu zmian”.

Arsenij Jaceniuk uważa, że żądanie uznania ukraińskich żołnierzy UPA będzie aktualne wtedy, kiedy to zaakceptuje i Wschód, i Zachód Ukrainy.

Według słów lidera "Frontu zmian", obowiązkowo zrobi tak, aby mieszkańcy Wschodniej Ukrainy dowiedzieli się prawdy o żołnierzach Ukraińskiej Powstańczej Armii. "Teraz rozwiązaliśmy ten problem na regionalnym poziomie. Minie czas, i wszystko się ułoży. Ale dziś wyjść i powiedzieć: "Jutro to zrobię" oznacza tylko jedno - znów zostać prezydentem tylko jednej części Ukrainy. Nie mogę sobie na to pozwolić. Należy dziś patrzeć w sposób realistyczny na współczesne zagadnienia. To na Zachodzie nie jest tak popularne, ale ja nie chcę być popularny. Byłem na Wschodzie i tam mieszkają tacy sami Ukraińcy. Nimi należy zajmować się każdego dnia: dawać im książki, filmy, wysyłać tam naszych ludzi, żeby oni opowiadali. I tak krok po kroku wszystko się zmieni. Zmieni się i stosunek do ukraińskich patriotów, i do języka ukraińskiego” - powiedział Arsenij Jaceniuk.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko chce pozostać na swym stanowisku na drugą kadencję.

Posted by reporter on 2009-04-24 09:05:32 CEST

Jak oświadczył w Kijowie, jego udział w nadchodzących wyborach prezydenckich to rzecz "oczywista".

Odpowiadając na pytanie dziennikarzy, czy w nich wystartuje Juszczenko powiedział: "Idę (na wybory). To przecież takie jasne, to oczywiste".

To nieoczekiwane oświadczenie to padło w rozmowie z prasą tuż po zakończeniu dorocznej konferencji prasowej prezydenta dla ukraińskich mediów. Była ona transmitowana przez główne stacje telewizyjne i trwała równe dwie godziny.

Wcześniej Juszczenko deklarował, że decyzję o udziale w wyborach prezydenckich podejmie do połowy lata. W lutym mówił, że zapadnie ona, gdy "naród będzie miał doskonały wybór kandydatów" i odpowie na pytanie "jaka powinna być Ukraina, jaką drogą powinna podążać i kto najlepiej może bronić jej interesów".

Komentatorzy ocenili wówczas, że Juszczenko zwleka z decyzją w oczekiwaniu na gwałtowny spadek popularności swej głównej rywalki, premier Julii Tymoszenko. Ma do niego dojść latem, gdy - według niektórych prognoz - Ukraińcy najboleśniej odczują skutki obecnego w ich kraju kryzysu.

Tymczasem według badań ukraińskiej opinii publicznej, szanse Tymoszenko na objęcie stanowiska prezydenta są o wiele wyższe, niż szanse Juszczenki.

Na urzędującego szefa państwa gotowych jest głosować zaledwie 2,4 proc. ankietowanych - ogłosił w ubiegłą sobotę poczytny tygodnik "Dzerkało Tyżnia", który opublikował wyniki sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii.

W wyścigu o przyszłą prezydenturę Julia Tymoszenko może liczyć na 27,3 proc. poparcia. Na pierwszym miejscu znajduje się były premier Wiktor Janukowycz. Na przywódcę obecnej opozycji oddałoby głosy 33,8 proc. wyborców.

Tuż za tą dwójką uplasował się były przewodniczący parlamentu i były szef MSZ Arsenij Jaceniuk. Popiera go aż 13,6 proc. badanych. Obserwatorzy twierdzą, że tylko Jaceniuka Juszczenko uważa za godnego siebie następcę

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wednesday, April 22 2009

Ukraińcy nadal najbardziej ufają Cerkwi

Posted by reporter on 2009-04-22 14:15:31 CEST

Wśród społecznych instytucji największym zaufaniem wśród Ukraińców nadal cieszy się Cerkiew, o czym oświadczyło 61,2 proc. respondentów.

Następne miejsce zajmuje armia z (28,7 proc. zaufania), a następnie milicja (16,4 proc.).

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


W Czerniowcach odsłonięto tablice pamiątkową Trajana Popowicza

Posted by reporter on 2009-04-22 14:13:37 CEST

W Czerniowcach odsłonięto tablice pamiątkową Trajana Popowicza który podczas drugiej wojny światowej uratował ok. 20 tysięcy Żydów.

Tablica Pamiątkowa Trajana Popowicza własnym kosztem wybudowała żydowska wspólnota Czerniowecka przy wsparciu żydowskiej diaspory z USA. Na tablicy umieszczono napisy w językach: angielskim, rumuńskim i ukraińskim – «W tym domu mieszkał Trajan Popowicz (1892-1946). Będąc burmistrzem Czerniowieckim w 1941 roku, uratował 19 600 Żydów od deportacji do Transnistrii i możliwej zagłady. Nasze szczere dzięki i wieczna pamięć. Żydzi Czernioweccy».

W otwarciu tablicy uczestniczyli przedstawiciele żydowskiej wspólnoty Czerniowec, a także żydowskich rodzin z USA, Izraelu, które uratowały się dzięki Trajanowi Popowiczowi. Na uroczystościach wystąpili świadkowie tych wydarzeń, świadkowie Holocaustu, przedstawiciele obwodowej i miejskiej władzy, p.o. Konsula Generalnego Rumunii w Czerniowcach Dorian Popesku.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina powraca do zdrowia po finansowym kryzysie, powiedziała Julia Tymoszenko

Posted by reporter on 2009-04-22 14:09:57 CEST

Premier-minister Julia Tymoszenko przewiduje obniżenie długu w pensjach dla pracowników państwowych i prywatnych przedsiębiorstw, powiedziała 22 kwietnia, otwierając posiedzenie rządu.

"Odnotowujemy systematyczne i stabilne zmniejszenie się wysokości niewypłaconych pensji" - powiedziała Tymoszenko.

Premier odnotowała, że w państwowych przedsiębiorstwach od początku kwietnia kwota niewypłaconych pensji zmniejszyła się o 32,5%, a w prywatnych przedsiębiorstwach - o 26,5%.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tuesday, April 21 2009

XXIII REGIONALNY UKRAIŃSKI JARMARK FOLKLORYSTYCZNY

Posted by reporter on 2009-04-21 13:10:10 CEST


XXIII REGIONALNY UKRAIŃSKI JARMARK FOLKLORYSTYCZNY
Z MALOWANEJ SKRZYNI
KĘTRZYN 2009

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Podczas świąt spłonęła kolejna drewniana cerkiew

Posted by reporter on 2009-04-21 12:32:19 CEST

19 kwietnia, o godz. 10.56 we wsi Uhilnia (rejon stryjski, obwód lwowski), doszło do pożaru w drewnianej zabytkowej cerkwi św. Bazylego Wielkiego (diecezja stryjska Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej).

Cerkiew została wzniesiona w 1781 roku i posiada status zabytku o znaczeniu regionalnym.

W gaszeniu pożaru wzięło udział 8 Oddziałów Państwowej Ochrony Przeciwpożarowej Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy. Około godz. 12:16 pożar udało się ugasić. Pożar całkowicie zniszczył świątynię i jej majątek. Przyczyny pożaru, jak na razie jeszcze nie są znane.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


We mszy rezurekcyjnej wzięło udział ok. 10,5 miliona Ukraińców

Posted by reporter on 2009-04-21 12:26:47 CEST

Na Wielkanoc, 19 kwietnia, w 15,2 tysiącach świątyń różnych chrześcijańskich konfesji w 10829 miejscowościach wszystkich regionów Ukrainy odbyły się wielkanocne nabożeństwa, w których uczestniczyło około 10,5 miliona wiernych.

Wielkanocne nabożeństwa zgromadziły najwięcej osób w obwodach: lwowskim (ponad 1,7 mln osób), dniepropetrowskim (ok. 1 mln osób), tarnopolskim i winnickim (ok. 700 tys. osób).

Podczas wielkanocnych nabożeństw nie odnotowano znaczniejszych zakłóceń porządku publicznego.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Będę uczestniczyć w wyborach prezydenta, - Janukowycz

Posted by reporter on 2009-04-21 12:24:52 CEST

Lider Partii Regionów Wiktor Janukowycz zamierza wziąć udział w kolejnych wyborach prezydenta Ukrainy.

"Jestem pewny, że będę uczestniczyć w prezydenckich wyborach. Jestem liderem partii, partia dziś jest liderem narodowego rankingu, będziemy uczestniczyli w wyborach" - powiedział Janukowycz,który zaznaczył, że ta decyzja już została podjęta, ale oficjalnie zostanie ogłoszona po przeprowadzeniu zjazdu partii.

"Dziś nie ma w partii dyskusji na ten temat, czyli to formalność" - dodał lider PR.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Papież złożył życzenia wielkanocne prawosławnych chrześcijanom

Posted by reporter on 2009-04-21 12:22:23 CEST

Papież Benedykt XVI złożył życzenia prawosławnym chrześcijanom z okazji Wielkanocy.

"Przesyłam serdeczne i gorące życzenia braciom i siostrom Kościołów Wschodnich, którzy według kalendarza juliańskiego obchodzą dziś Wielkanoc" - powiedział Ojciec Święty, występując 19 kwietnia przed pielgrzymami w swojej rezydencji Castel Gandolfo.

"Niech Zmartwychwstanie Chrystusa odnowi jasno wiarę i darzy wszystkim radością i pokojem" - dodał Benedykt XVI.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Surkis zbeształ polskich działaczy

Posted by reporter on 2009-04-21 10:21:57 CEST

Hryhorij Surkis, szef ukraińskiej piłki, daje nam żółtą kartkę. W wywiadzie dla TVP zbeształ polskich działaczy, media i polityków za złe recenzje ukraińskich przygotowań do Euro 2012 i rozważania o przeniesieniu całych zawodów do Polski. "Czytamy to tak: potężny Ukrainiec nie będzie już trzymał nad nami parasola ochronnego" - mówi DZIENNIKOWI jeden z członków zarządu PZPN.


Tak ostrych słów od niezwykle potężnego w europejskiej piłce magnata polscy działacze nie słyszeli od dawna. Surkisa szczególnie zirytowały spekulacje, że część turnieju może zostać przeniesiona z Ukrainy do Polski. "Bądźmy solidarni, tak jak na początku naszej walki o organizację piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 r. Niech Polacy będą pewni nas, tak jak my na Ukrainie jesteśmy pewni, że wy poradzicie sobie z organizacją Euro" - apelował Surkis.

I jednocześnie skrupulatnie wyliczył, co Polacy w ostatnich latach mu zawdzięczają. "Wierzyłem w PZPN nawet w trudnych momentach. To ja byłem osobą, która robiła wszystko, żeby uporządkować działania polskiego Ministerstwa Sportu i łagodzić wypowiedzi Lipca pod adresem FIFA i UEFA" - grzmiał Surkis. "Jesteśmy solidarni i mistrzostwa chcemy organizować z Ukrainą" - odpiera te zarzuty minister sportu Mirosław Drzewiecki.

Ze zdaniem Surkisa liczyć się muszą również polscy działacze piłkarscy. Jak na dłoni było to widać podczas ubiegłorocznego kongresu PZPN, podczas którego działacze wybierali nowego prezesa. Gościem zjazdu był właśnie Surkis, który tuż przed wyborami sprosił kandydatów i starał się ustawić wynik. "Rozstawiał po kątach Grzegorza Latę, Zbigniewa Bońka oraz Zdzisława Kręcinę, najmocniejszych kandydatów do schedy po Michale Listkiewiczu. Nie przebierał w środkach, groził i obrażał" - wspomina jeden z uczestników spotkania. I gdyby nie splot przypadków, Surkis kozacką szarżą przeforsowałby swojego kandydata, którym był wtedy Zbigniew Boniek. "Dlatego kiedy wbrew Surkisowi prezesem został Lato, to szybko pojechał na Ukrainę i zapewniał Surkisa o swojej lojalności" - mówi nam jeden z działaczy PZPN.

Dlatego nie dziwi, że działacze PZPN jak ognia unikają krytyki Ukraińca. Broni go nawet Michał Listkiewicz, którego Surkis także zbeształ w wywiadzie za ujawnienie rozmów z Michelem Platinim dotyczących możliwości przeniesienia całych mistrzostw do Polski. Były prezes PZPN broni Surkisa i uważa, że winne zamieszania są... polskie media. "Wyciąganie teraz moich starych wypowiedzi przez dziennikarzy jest mało poważne. Robimy krzywdę Ukraińcom. Trochę pokory, oni mają większe osiągnięcia sportowe, więc niech media nie kreują histerii, że sobie nie poradzą" - mówi.

Żródło Dziennik

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina gwałtownie skręca na Wschód

Posted by reporter on 2009-04-21 08:49:46 CEST

Zbliżające się wybory prezydenckie na Ukrainie mogą być triumfalnym powrotem Wiktora Janukowycza. Według najnowszych sondaży polityk, który w czasie pomarańczowej rewolucji stanowił uosobienie postsowieckiego satrapy, pozostawia daleko za sobą obecnego prezydenta i nadzieję Zachodu Wiktora Juszczenkę oraz szefową rządu Julię Tymoszenko.

Gdyby wybory odbyły się w połowie kwietnia, to według sondażu opublikowanego przez tygodnik "Dzerkało Tyżnia" Janukowycz zdobyłby 25,6 proc. głosów. Tymoszenko cieszy się poparciem zaledwie 14,4 proc. wyborców i wyprzedza o niecały procent byłego szefa parlamentu Arsenija Jaceniuka. W wyścigu o prezydenturę zupełnie nie liczy się już Juszczenko, na którego chce zagłosować nieco ponad 2 proc. obywateli.

Wiktor Janukowycz to jedyny polityk ukraińskiej "wielkiej trójki", który nie traci poparcia w obliczu wyraźnie odczuwalnej nad Dnieprem recesji gospodarczej. Identyczne notowania otrzymuje w niemal każdym sondażu od końca 2007 r. Wszystko przez to, że umiejętnie dystansuje się zarówno od polityki ekonomicznej rządu i prezydenta, jak i od sporów, które bezustannie wybuchają między pomarańczowymi. Tymczasem Tymoszenko i Juszczenko, przerzucając się odpowiedzialnością za wywołanie kryzysu, wzajemnie pozbawiają się szans na sukces wyborczy.

Były premier nie ucieka również od populizmu, kreując się na zatroskanego rosnącą biedą ojca narodu. "Musimy myśleć o tym, jak będziemy żyć jutro" - powtarza

Źródło PeŚ

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Esesmani bronili Ukrainy?

Posted by reporter on 2009-04-21 08:46:56 CEST

We Lwowie na każdym kroku można spotkać billboardy z napisami "Ukraińska Dywizja Hałyczyna - oni bronili Ukrainy" z symboliką żółtego lwa w błękitnym polu, która odróżniała ukraińskich esesmanów 14. Waffen Grenadier Division der SS Galizische od innych formacji walczących po stronie Niemiec, napisał "Nasz Dziennik".

Władze miejskie i obwodowe Lwowa twierdzą, iż nie mają zielonego pojęcia, kto stoi za gloryfikacją ukraińskiej Dywizji SS "Galizien". Służba prasowa Rady Miejskiej Lwowa powiedziała korespondentowi ukraińskiej agencji "Nowy Region", że to reklama socjalna. Ale zdaniem korespondenta "NR" o tym, iż za tymi billboardami stoją władze lwowskie, przemawia fakt, że nie oznaczono na nich, kto jest zleceniodawcą takiego tekstu i symboliki esesmańskiej. A gdyby nie stało za tym miasto, to billboardy zniknęłyby z ulic Lwowa.


Źródło Nasz Dziennik

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


"Gospodarzami Euro 2012 muszą być Polska i Ukraina"

Posted by reporter on 2009-04-21 08:44:48 CEST

Wolą rządu jest żeby, tak jak planowano, gospodarzami mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r. były Polska i Ukraina - zapewnił w poniedziałek minister sportu Mirosław Drzewiecki podczas obrad XVI Forum Gospodarczego w Toruniu.


"Nie ma żadnej wątpliwości. Jesteśmy zdeterminowani, aby Euro 2012 było imprezą polsko-ukraińską, a nie polską, polsko- niemiecką, polsko-czeską czy polsko-słowacką. Zrobimy wszystko, aby tak się stało" - powiedział Drzewiecki.

Minister sportu podkreślił, że powołana do organizacji mistrzostw spółka PL.2012 obecnie nadzoruje ponad 360 inwestycji.

"To wszystko zostało ujęte w masterplanie, który bardzo szczegółowo opisuje drogę dojścia do finału. Na bieżąco monitorujemy, czy wszystko dzieje się zgodnie z planem. Obecnie 80,5 proc. założeń jest realizowanych w terminie, a część z nich wyprzedza harmonogramy" - mówił.

"Jednak w 19,5 proc. projektów występują ryzyka. To są głównie projekty z zakresu infrastruktury drogowej" - dodał.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Monday, April 20 2009

Wielkanocne życzenia Prezydenta Wiktora Juszczenki

Posted by reporter on 2009-04-20 11:21:24 CEST

Wielkanocne życzenia Prezydenta Wiktora Juszczenki

Drogi Ukraiński Narodzie
Drodzy rodacy,

Z wielką radością witam was z Wielkim Dniem Boskiego Zmartwychwstania!
[...]


Великоднє вітання Президента України Віктора Ющенка

Дорогий Український народе,

Дорогі співвітчизники,

З великою радістю вітаю вас з Великим Днем Божого Воскресіння!

Це свято - суть нашої віри.

Це - свято вічного Божого духа, чия частка дарована кожному з нас.

Світло є в кожному з нас.

У ці дні нам усім дуже потрібно замислитися над тим, як живемо і як хочемо жити.

Просимо очищення від скверни, від неправди, від ворожнечі, від злих умислів і несправедливості.

Просимо вберегти від неправильних, лукавих доріг.

Просимо вибачити і вибачаємо.

Хочемо радості.

Хочемо добра.

Хочемо впевненості.

Я впевнений - не маю жодного, найменшого сумніву: ми перейдемо через нинішні випробування.

Ми - великий і сильний народ. Повірмо в себе. Чесно, щиро, з любов'ю - так, як належить єдиній родині.

Привітаймо один одного.

Відкриймося для надії.

Бог воскрес. З Його великої ласки воскресає і живе віра в людині.

Я сердечно бажаю кожному з нас доброї, глибокої і мудрої віри у наші з вами сили і Божий захист.

Я бажаю усім нам щастя, миру і міцного здоров'я.

Я бажаю усім нам Великодньої радості.

Ми - сильні.

Ми віримо.

Вітаємо сонячний, прекрасний Великдень і просимо Божого благословення для кожного з нас на многії літа!

Христос Воскрес!

Воістину Воскрес!


:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Zwierzchnicy i hierarchowie kościołów chrześcijańskich złożyli gratulacje Ukraińcom z okazji Wielkanocy

Posted by reporter on 2009-04-20 08:03:02 CEST

Zwierzchnicy i hierarchowie kościołów chrześcijańskich złożyli gratulacje wiernym z okazji Wielkanocy.

W swoich posłaniach położyli nacisk na światłości uroczystości Zmartwychwstania, która wszystkich jednoczy, która czyni wszystkich dziećmi jednej wielkiej rodziny. Wezwali aby nie poddawać się skutkom kryzysu, ale aby cieszyć się wielkanocną radością. Bo w samym Zmartwychwstaniu – są niewyczerpane źródło wiecznej radości, świętej nadziei i siły chrześcijańskiego życia.

Zmartwychwstanie, daje przede wszystkim, nadzieję, a kryzys i wszystkie powszednie problemy – to tylko szansa na szczerą skruchę, na zmianę sposobu myślenia, szansa aby zrezygnować z ideologii i psychologii konsumenta.

«W tym roku chrześcijanie świętują Zmartwychwstanie w warunkach światowego finansowego kryzysu. Gniew Boski odczuły na sobie wszystkie kraje, w tym i Ukraina. Jak mamy cieszyć się wielkanocną radością, kiedy ból przeszedł po całym świecie i dotknął serca milionów ludzi? Czy należy nam się cieszyć w takich warunkach? Nie tylko należy, ale i trzeba! Bo Zmartwychwstanie Chrystusowe daje nam nadzieję, że nasz Bóg Jezus Chrystus, który zniszczył śmierć, ma władzę i nad wszystkimi naszymi problemami.

Niechaj Zmartwychwstały Bóg Swoją łaską umocni nasze wysiłki – żyć i pracować dla dobra Cerkwi i naszego państwa, zachowywać wiarę, być cierpliwymi w doświadczeniach, pragnąć pokoju i zgody i, według słów apostoła Pawła, nosić ciężary jeden jednego. Światło Zmartwychwstania Chrystusowego niech daje nam siłę pokonać wszystkie trudności, aby nam wszystkim zostać spadkobiercami wiecznego życia i zawsze wysławiać Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa», – idzie mowa w wielkanocnym posłaniu do wiernych patriarchy Filareta (Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Kijowskiego).

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


MFW dopuszcza 8% spadku PKB na Ukrainie

Posted by reporter on 2009-04-20 07:57:49 CEST

Międzynarodowy Fundusz Walutowy dopuszcza, że PKB Ukrainy może w 2009 roku obniżyć się o 8% - poinformował stały przedstawiciel MFW na Ukrainie Max Allier.

"W październiku 2008 roku oczekiwaliśmy spadku blisko 3% w 2009 roku. Ale teraz myślimy, że spadek wyniesie blisko 8 proc" - powiedział Max Allier podczas drugiej międzynarodowej konferencji "Ukraińskie spotkania inwestorów".

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Bilety kolejowe i lotnicze można będzie kupić na poczcie

Posted by reporter on 2009-04-20 07:55:52 CEST

21 kwietnia minister transportu i komunikacji Ukrainy Josyf Wiński będzie uczestniczył w prezentacji systemu sprzedaży biletów kolejowych i lotniczych na pasażerskie rodzaje transportu przez oddziały pocztowe.

Prezentacja odbędzie się w kilku oddziałach pocztowych w obwodzie żytomierskim.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ważą się losy działalności PGNiG na Ukrainie

Posted by reporter on 2009-04-20 07:53:26 CEST

Jest szansa, że ukraińskie władze przedłużą koncesję spółce Dewon na wydobycie gazu ziemnego ze złoża Sachalinskoje i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo nie wycofa się ze wspólnego przedsięwzięcia z ukraińską firmą NAK Nadra Ukrainy.

PGNiG ma 36,8 proc. akcji Dewonu, ukraińskiej spółki, która na podstawie umowy z państwową ukraińską firmą NAK Nadra Ukrainy korzysta z licencji na eksploatację szacowanego na 10-15 mld m sześc. gazu, złoża Sachalinskoje. Koncesja ta wygasa 24 kwietnia 2009 r. i spółka NAK Nadra Ukrainy złożyła dokumenty o jej przedłużenie, jednak „Puls Biznesu” ustalił, że 10 stycznia 2009 r. ukraińskie władze przyznały ją firmie UkrNaftaBurienje. Teraz jednak do PGNiG dotarła informacja ze spółki Dewon, że władze Ukrainy mogą przedłużyć na następne trzy lat koncesję firmie NAK Nadra Ukrainy.

Jeśli jednak do tego nie dojdzie, to według „Pulsu Biznesu” dalsza działalność spółki Dewon jest zagrożona ponieważ jest ona zadłużona na kwotę około 20 mln USD, dług wobec PGNiG sięga 5 mln USD.

W przypadku przedłużenia koncesji PGNiG chce dokapitalizować Dewon kwotą 15 mln. Środki te miałyby być przeznaczone na spłatę długów oraz na modernizację otworów wiertniczych i wiercenie nowych. PGNiG rozważa również konwersję wierzytelności na akcje.

PGNiG chce, by gaz z Ukrainy trafiał gazociągiem do Hrubieszowa.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Sunday, April 19 2009

MFW przekaże Ukrainie drugą transzę kredytu stand-by

Posted by reporter on 2009-04-19 20:31:31 CEST

Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zawarły porozumienie o udostępnieniu Kijowowi od maja 2,8 mld dolarów, jako drugiej transzy kredytu stand-by przyznanego Ukrainie w ubiegłym roku w ramach pomocy finansowej - poinformowała w piątek szefowa misji MFW na Ukrainie Ceyla Pazarbasioglu.

"Zarekomendujemy Radzie Administracyjnej, by następna wypłata wyniosła około 2,8 mld dolarów" - powiedziała Pazarbasioglu na konferencji prasowej z udziałem premier Ukrainy Julii Tymoszenko.

"Spodziewamy się, że Rada Administracyjna wypowie się w tej sprawie do połowy maja" - dodała Pazarbasioglu. Jak zaznaczyła, fundusze zostaną przekazane kilka dni po decyzji Rady.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Święcenia w Zaporożu

Posted by reporter on 2009-04-19 20:30:34 CEST

Diecezja charkowsko-zaporoska ma nowego kapłana. W konkatedrze Boga Ojca Miłosiernego w Zaporożu 18 kwietnia święcenia z rąk bp. Mariana Buczka przyjął diakon Andrzej Palczyk. Studiował on w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.


Nowo wyświęcony prezbiter został mianowany notariuszem kurii biskupiej oraz wikariuszem parafii katedralnej w Charkowie. W uroczystości brał udział również bp Witalij Skomarowski, rektor seminarium w Worcelu k. Kijowa na Ukrainie, gdzie neoprezbiter rozpoczynał formację kapłańską. "W naszej misyjnej diecezji w ciągu dwóch lat zostało wyświęconych czterech prezbiterów, z których trzech studiowało w Polsce, a jeden na Ukrainie. Jest to wielka pomoc, ponieważ parafie są oddalone od siebie nieraz o 50 czy 100 km. Kapłani są bardzo potrzebni" - powiedział Radiu Watykańskiemu bp Buczek.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina prosi Rumunię o informacje ws. Cisy

Posted by reporter on 2009-04-19 20:26:53 CEST

MSZ Ukrainy zwróciło się do Rumunii o informacje na temat zanieczyszczenia Cisy metalami ciężkimi w następstwie awarii w rumuńskim zakładzie wydobywczym - podała w piątek agencja Interfax-Ukraina.

Nie podano, o jaki zakład chodzi.

"MSZ skierowało notę do strony rumuńskiej w związku z wyrzutem metali ciężkich do wód Cisy, która przepływa przez terytorium Ukrainy" - powiedział cytowany przez agencję rzecznik MSZ Wasyl Kyryłycz.

Rzecznik dodał, że Kijów prosi Bukareszt o pełną informację o sytuacji i podjętych krokach w związku z awarią, do której doszło w czwartek.

W następstwie pęknięcia rurociągu na stacji oczyszczania wód zrzutowych zakładu wydobywczego w rejonie Baia Borsa doszło do zanieczyszczenia rzeki Secu, co doprowadziło do przedostania się do Cisy metali ciężkich, w tym cynku, żelaza i miedzi.

Według analiz, ich stężenie jest obecnie od dwóch do czterech razy wyższe.

Rzecznik ukraińskiego MSZ powiedział, że o sprawie poinformowano też Komisję Europejską. Rumunia jest członkiem UE.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Friday, April 17 2009

Stronnictwo Bloku Julii Tymoszenko zablokowało mównicę parlamentu

Posted by reporter on 2009-04-17 09:54:43 CEST

Wczoraj wieczorem Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Włodzimierz Lytwyn zamknął obrady parlamentu, ponieważ stronnictwo Bloku Julii Tymoszenko zablokowało mównicę. «Wieczorne obrady ogłaszam za zamknięte w związku z brakiem możliwości kontynuowania pracy, ze względu na blokowanie Rady Najwyższej przez stronnictwo BJT z absurdalnymi żądaniami. Dziękuję za uwagę», – oświadczył Lytwyn.

Przedstawiciele Bloku Julii Tymoszenko oświadczyli, że zablokowali mównicę parlamentu, ze względu na to, że nie został rozpatrzony projektu uchwały o stworzeniu tymczasowej śledczej komisji do spraw dochodzenia okoliczności śmierci Igora Płużnikowa.
БЮТ паралізував роботу Верховної Ради

Нова блокада. БЮТ паралізував трибуну Верховної Ради. Спікер закрив засідання, заявивши, що робота парламенту - неможлива

Біло-сердешні оточили президію із вимогою створити тимчасову слідчу комісію зі з'ясування обставини смерті депутата Ігоря Плужнікова. А також - заволодіння "невідомими особами його власністю". Зокрема акціями телеканалу "Інтер".

У БЮТі заявляють, що домовилися про створення комісії на погоджувальній раді. Однак питання не поставили на голосування. Водночас представники Партії Регіонів кажуть про провину самих бютівців. Біло-сердешні начебто не внесли обіцяних змін до проекту постанови.

Голова Верховної Ради розцінив ситуацію своєрідно. Заявив: якщо депутатів не влаштовує працювати під його керівництвом, то він готовий піти.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Krymscy radni zabronią wjazdu "lwowskim neofaszystom" na półwysep ?

Posted by reporter on 2009-04-17 09:24:57 CEST

Deputowani Krymu są bardzo oburzeni i zaniepokojeni możliwym zaostrzeniem społeczno-politycznej sytuacji w związku z przyjęciem decyzji o demontażu pomnika radzieckiego żołnierza-wyzwoliciela w śródmieściu Stryja przez Lwowską Radę Miejską.

Oświadczenie tej treści złożyła Progresywno-Socjalistyczna Partia Ukrainy.

Inicjatywa nacjonalistycznej partii "Swoboda", poparta przez Lwowską Radę Obwodową, zdaniem krymskich radnych, jest przestępcza i bluźniercza oraz świadczy o odrodzeniu neofaszyzmu na Ukrainie.

Z tego powodu deputowani parlamentu Krymu wystąpili z propozycją o zakazie wjazdu na terytorium Krymu i korzystania z usług sanatoryjnych dla wszystkich mieszkańców obwodu lwowskiego aż do chwili odwołania profaszystowskiej uchwały Lwowskiej Rady Obwodu.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Przez ukraińsko-polską granicę masowo wwożone są narkotyki

Posted by reporter on 2009-04-17 09:21:47 CEST

Pogranicznicy wspólnie z pracownikami Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Zarządem do Walki z Organizowaną Przestępczością w pierwszym kwartale tego roku konfiskowali na ukraińsko-polskiej granicy 12 kg amfetaminy, czyli 10 razy więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, powiedział dziennikarzom kierownik Lwowskiej Przygranicznej Drużyny, podpułkownik Andrij Bura.

"To nowe zagrożenie na granicy. Narkotyki wwozi się na Ukrainę, i używa je nasza młodzież. Dlatego to pytanie jest tak uważnie kontrolowane" - zaznaczył Andrij Bura.

Oprócz tego, według jego informacji, w pierwszym kwartale pogranicznicy lwowskiej przygranicznej drużyny skonfiskowali 2 jednostki broni.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Juszczenko przygotowuje nowy bunt ?

Posted by reporter on 2009-04-17 09:18:36 CEST

To, co powiedział Juszczenko w wywiadzie dla gazety "Kommersant" jest pierwszym sygnałem mobilizacji dla państwowego środowiska narodowo-demokratycznego. To początek kształtowania nowego politycznego scenariusza, do którego jego oponenci nie są przygotowani, powiedział politolog Wołodymyr Cybulko.

"Teraz Prezydent mobilizuje narodowo-demokratyczne siły, to sygnał dla całej pionowej linii państwowej maszyny. Teraz wszyscy będą obserwować reakcję głównych politycznych graczy na słowa Prezydenta. Prawdopodobnie, że niższe warstwy politycznych partii zaczną się buntować przeciw swojemu kierownictwu, rozumiejąc, że Juszczenko jest jedyną jak na razie możliwą kandydaturą, która jest zdolna do konsolidowania, to sygnał dla ideologicznie zorientowanego środowiska. Juszczenko teraz prowadzi walkę o NU jako o ideologiczną partię" - uważa Wołodymyr Cybulko

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Przywrócenie przez Kijów wiz dla obywateli państw unijnych może pozbawić Ukrainę dochodów z branży turystycznej

Posted by reporter on 2009-04-17 09:14:15 CEST

Oświadczenie takiej tresci wydało przedstawicielstwo Komisji Europejskiej na Ukrainie.

Unia Europejska nigdy nie podważała suwerennego prawa Ukrainy do podejmowania takich decyzji (...), jednak może to zmniejszyć napływ pieniędzy na Ukrainę, co może mieć znaczenie w czasie kryzysu finansowego, który istotnie uderzył w ukraińską gospodarkę - czytamy w przekazanym oświadczeniu przedstawicielstwa KE w Kijowie.

W dokumencie podkreślono, że w 2004 r., zanim Ukraina zniosła wizy dla państw unijnych, odwiedziło ją zaledwie 4,5 miliona turystów z UE. Po zniesieniu wiz, cztery lata później, ich liczba wzrosła do ponad 9 milionów.

- Jeśli każdy przyjeżdżający na Ukrainę spędził tu co najmniej jeden dzień i wydał w tym czasie 100 dolarów, stanowi to znaczny wkład w rozwój gospodarki państwa - oceniła KE.

Przedstawicielstwo KE zaznaczyło przy tym, że obywatele Ukrainy mogą korzystać z "wszelakich możliwości" podróżowania do UE i legalnego zamieszkania na jej terytorium.

- Jednocześnie obywatele ukraińscy zajmują trzecie miejsce pośród nielegalnych imigrantów, którzy trafiają do UE. Właśnie z tego powodu konsulaty państw unijnych tak szczegółowo rozpatrują wnioski wizowe - czytamy.

O konieczności przywrócenia zlikwidowanych wiosną 2005 r. wiz dla obywateli UE mówili w ostatnim czasie przedstawiciele prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki.

Zaznaczali oni, że krok ten może pomóc w rozmowach o likwidacji unijnych wiz dla Ukraińców.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Thursday, April 16 2009

Dziś prawosławny Wielki Czwartek

Posted by reporter on 2009-04-16 14:35:10 CEST

Prawosławni obchodzą 16 kwietnia uroczystość Wielkiego Czwartku, który jest pierwszym z najważniejszych w Tygodniu Męki Pańskiej trzech dni poprzedzających Wielkanoc

W tym roku wypada ona w Cerkwi i innych obrządkach wschodnich 19 kwietnia, czyli tydzień później niż u katolików.

Różnice w datach święta w obu obrządkach wynikają z nieco innego sposobu ich wyliczania. Dlatego wspólnie prawosławni i katolicy świętują Wielkanoc tylko raz na jakiś czas, bo przeważnie święta katolickie są przed prawosławnymi.

Porannej czwartkowej liturgii Świętego Bazylego Wielkiego w katedrze pod wezwaniem św. Mikołaja w Białymstoku, przewodniczył ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej arcybiskup Jakub.

W niektórych świątyniach podczas porannej liturgii biskup myje nogi dwunastu kapłanom, na pamiątkę ewangelicznego wydarzenia, kiedy to Jezus umył nogi swoim uczniom. Taki obrzęd odbywa się m.in. w cerkwi św. Marii Magdaleny w Warszawie, a przewodniczy mu zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa.

Wieczorem w czwartek wierni ponownie przyjdą do cerkwi, by uczestniczyć w nabożeństwach pasyjnych, podczas których - trzymając w rękach zapalone świece - wysłuchają dwunastu fragmentów Ewangelii poświęconych Męce Pańskiej.

Cerkiewna świeca Wielkiego Czwartku ma znaczenie świecy gromnicznej w Kościele katolickim. Światło wierni zabiorą do domów, gdzie dymem ze świec będą symbolicznie znaczyć ich progi. Świec tych używają później przy wszystkich uroczystych modlitwach.

Przez cały Wielki Tydzień w wielu prawosławnych rodzinach zachowywany jest ścisły post. W niektórych od czwartku do niedzieli ogranicza się gotowanie potraw, a podstawą jadłospisu są chleb, woda (kompot) oraz warzywa i owoce.

Według tradycji, czwartek jest u prawosławnych pierwszym dniem Wielkiego Tygodnia, podczas którego nie powinno się wykonywać żadnych poważnych prac. Nazywany jest też "czystym", bo tradycyjnie zaczynał się kąpielą, najlepiej w wodzie przyniesionej o poranku z rzeki lub strumienia.

Dokładnych danych dotyczących liczby wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego nie ma. Hierarchowie Cerkwi szacują, że w całym kraju jest ok. 550-600 tysięcy osób wyznania prawosławnego.

Ocenia się, że połowa z nich mieszka w województwie podlaskim, przede wszystkim w Białymstoku oraz powiatach: hajnowskim i bielskim.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Platini nie widzi w Polsce większych problemów

Posted by reporter on 2009-04-16 14:31:18 CEST

Michel Platini, prezydent Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA), podczas konferencji prasowej w Warszawie stwierdził, że nie widzi w Polsce większych problemów, które zagroziłyby organizacji Euro 2012.


- Przyjechałem do Warszawy, która jest pięknym miastem, wraz z delegatami UEFA, by pracować nad wyborem miast-gospodarzy Euro 2012. Ukraina i Polska muszą kontynuować swoje wysiłki, ponieważ w innym przypadku może dojść do niedociągnieć jeżeli chodzi o wykonawstwo. Euro 2012 odbędzie się w 6-8 miastach, ale liczba ich nie musi być równa według krajów. Na pewno będą to Warszawa i Kijów, a pozostałe muszą wciąż się starać - powiedział Platini.

- Na pewno Polska i Ukraina nie są identycznymi krajami. W Polsce, z pomocą międzynarodową, której brak na Ukrainie, przygotowania wyglądają dużo lepiej. Jedyny problem jaki może pojawić się w Polsce, to kwestia czasu. Na Ukrainie problem polega na tym, że nie ma hoteli. W Polsce z kolei są hotele, ale nie ma podpisanych umów, a bez tego ani rusz - dodał.

Chciałbym pogratulować ministerstwu, spółce Euro2012.PL i związkowi za pracę, jaka została już wykonana. Nie widzę wielu problemów u was. Nie jestem wskazać ani jednego dużego problemu i dlatego chciałbym pogratulować polskiemu rządowi za wysiłek i zorganizowanie. Będziecie mieli naprawdę wspaniałe stadiony, dzięki czemu w waszym kraju rozwinie się jeszcze bardziej piłka nożna - stwierdził Francuz.

Nie zabrakło oczywiście pytania o doniesienia austriackich mediów. Jako pierwsi poinformowaliśmy o tym, że zdaniem tamtejszych dziennikarzy na Ukrainie gospodarzami będą co najwyżej trzy miasta.

- Jeżeli chodzi o informacje z Austrii, to powiem jedno - nie wierzcie mediom. Nie sądzę, by Austriacy wiedzieli o czymś, o czym ja nie wiem - powiedział Platini, dodając: - Te miasta, które nie będą miastami-gospodarzami również zyskają na przygotowaniach do Euro 2012, bowiem będą bogate o spore doświadczenia.

- Zaprezentowaliśmy prezydentowi UEFA sześć polskich miast i wciąż mamy nadzieję, że wszystkie będą mogły gościć turniej. Pokazaliśmy prezydentowi UEFA dane na temat sytuacji polityczno-ekonomicznej w Polsce. Mogliśmy się pochwalić zaproszeniem naszego kraju do Klubu Platynowego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Pokazuje to, że warto inwestować w Polsce - wyjaśnił z kolei minister sportu Mirosław Drzewiecki.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina gotowa przejąć mecze z powodu opóźnień w Polsce

Posted by reporter on 2009-04-16 14:29:28 CEST

Z powodu opóźnień Polski w przygotowaniach do Euro 2012 Ukraina gotowa jest zorganizować większość meczów tego turnieju u siebie - napisała w środę poczytna kijowska gazeta "Dieło".

O ile wcześniej Ukraińcy mówili o równym podziale z Polską miast-gospodarzy piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 r. według formuły 4-4, to dziś chcieliby zorganizować imprezę w proporcji 5-3 na swoją korzyść.

"Do zwiększenia ukraińskiej puli mogłoby dojść kosztem Wrocławia, gdzie dopiero niedawno znaleziono wykonawcę budowy stadionu, a rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest latem" - podała gazeta, powołując się na anonimowego szefa departamentu ds. przygotowań do Euro 2012 we władzach jednego z ukraińskich miast.

"Dieło" uważa, że w takiej sytuacji na Ukrainie mecze ME 2012 mogłyby odbyć się w Kijowie, Doniecku, Dniepropietrowsku, Charkowie i Lwowie, oraz w Warszawie, Gdańsku i Krakowie po stronie polskiej.

Gazeta przypomina słowa prezydenta UEFA Michela Platiniego, który oświadczał, iż głównym kryterium wyboru miast-gospodarzy będzie gotowość wysokiej klasy stadionów.

"Obecnie Ukraina jest w tej dziedzinie przed Polską. Mecze turniejowe mogą dziś przyjąć Donieck, gdzie stadion będzie oddany do użytku pod koniec sierpnia, Dniepropietrowsk, w którym stadion jest już gotowy i Charków, gdzie odbywa się modernizacja istniejącego obiektu" - czytamy.

"Dieło" uważa, że żadnych problemów ze stadionem nie będzie w Kijowie, wyznaczonym jako miejsce meczu finałowego oraz we Lwowie, gdzie budowa stadionu idzie bardzo szybko.

"W Polsce sytuacja ze stadionami jest o wiele gorsza" - podkreśla ukraiński dziennik.

Środowa publikacja "Dieła" to pierwszy głos w ukraińskich mediach, sugerujący, iż Ukraina chciałaby przejąć od Polski część ciężaru, związanego z przygotowaniami do Euro 2012.

Nie da się ukryć, iż postulat ten zabrzmiał po podobnych publikacjach, które pojawiły się wcześniej w polskiej prasie; ich autorzy twierdzili jednak, że to Polska może odebrać Ukrainie większość miast-kandydatów do organizacji turnieju.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


List z żądaniem odebrania miastu Lwów prawa do EURO 2012 podpisało 60 posłów parlamentu

Posted by reporter on 2009-04-16 09:52:08 CEST

Otwarty list do prezydenta UEFA Michela Platini z prośbą aby skreślić Lwów z listy miast, gdzie odbędą się mecze Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku, podpisało około 60 deputowanych ze wszystkich partii, oprócz Bloku Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona.

«Jestem przekonany, że głównym założeniem ideologii UEFA jest kwestia szacunku i tolerancji do tych historycznych wydarzeń. Nie wyobrażam sobie, aby w Niemczech podczas przeprowadzenia mistrzostw ktoś niszczył pomniki radzieckich żołnierzy-wyzwolicieli. To karygodne. Dlatego i zwróciliśmy się do UEFA, ze względu na to, że Lwów dzisiaj ma najbardziej zły poziom przygotowań, i to, że władze zamiast realnych działań robi jakieś prowokacje, które pogarszają stosunki w środku ukraińskiego społeczeństwa i prowadzą do konfrontacji. Mamy jeszcze Odessę i Charków, gdzie poziom przygotowań jest znacznie wyższy», – zaznaczył Konowaluk.

Przypominamy, że oficjalną przyczyną wysłania listu deputowanych ukraińskiego parlamentu z prośbą o skreśleniu Lwowa z listy miast, gdzie odbędą się mecze EURO 2012 była decyzja Lwowskiej Rady Obwodowej o usunięciu pomnika radzieckich żołnierzy z głównego placu miasta Stryja. Natomiast Rada Miejska Lwowa, która zajmuje się organizacją EURO 2012 we Lwowie nie ma żadnego stosunku do wspomnianej decyzji.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tymoszenko spotka się z Putinem 29 kwietnia

Posted by reporter on 2009-04-16 09:48:45 CEST

Spotkanie premiera Ukrainy Julii Tymoszenko z premierem Rosji Włodzimierzem Putinem zaplanowano na 29 kwietnia.

Wcześniej Tymoszenko zawiadomiła, że przeprowadziła z Putinem telefoniczną rozmowę, podczas której zostało osiągnięte porozumienie odnośnie przeprowadzenia po, 20 kwietnia, obrad rosyjsko-ukraińskiej komisji międzyrządowej.

Przypominamy, że spotkanie, przy udziale obydwu premierów miało odbyć się 8 kwietnia. Jednak rosyjska strona podjęła decyzję aby przenieść spotkanie na nieokreślony termin, ze względu na podpisanie miedzy Ukrainą i UE w Brukseli wspólnej deklaracji o zamiarach modernizacji ukraińskiego systemu gazociągów.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na Lwowszczyźnie spłonęła drewniana cerkiew

Posted by reporter on 2009-04-16 09:45:08 CEST

14 kwietnia o godz. 18.20 w śródmieściu Skola wybuchł pożar w świątyni Męczennika Pantaleona Samborsko-Drohobyckiej diecezji Ukraińskiej Greckokatolickiej Cerkwi. Świątynia pochodzi z 1597 roku, a w latach 1995-1998 została odremontowana.

Jak zawiadomił kierownik centrum prasowego Zarządu Głównego Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy w obwodzie lwowskim Pawło Wasyłenko, strażacy szybko przybyli na miejsce wydarzenia i zlikwidowali pożar. Zabytek historyczny udało się uratować, jednak ogień zniszczył wnętrze kościoła (blisko 50 metrów kwadratowych) i 28 ikon.

"Straty szacowane są na 42 tys. hrywien. Na szczęście, ogień nie dotknął cennych i historycznych ikon kościelnych i Najświętszego Sakramentu" - zaznaczył Pawło Wasyłenko.

Według badań ekspertów, pożar spowodowało naruszenie reguł montażu sieci elektrycznej.
:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Platini: Widzę, z jakim poświęceniem Ukraina pracuje dla Euro 2012

Posted by reporter on 2009-04-16 09:39:30 CEST

"Decyzja o przyznaniu Euro 2012 Ukrainie i Polsce to prawdziwe wezwanie. I proces przygotowania trwa nie bez trudności. Wiele już zrobiono, ale jeszcze więcej pozostaje do zrobienia.

Będzie trudno, ale zwyciężymy! Widzę pragnienie, widzę, z jakim poświęceniem i nawet odwagą pracuje Ukraina. Jestem przekonany, że wszystkie bardzo surowe wymagania UEFA wobec warunków przeprowadzenia Mistrzostw będą wykonane, że Mistrzostwa będą na najwyższym poziomie, i będziecie mieli, czym się szczycić” - zaznaczył 15 kwietnia podczas briefingu w Domu Piłki Nożnej prezydent Unii Europejskich Związków Piłkarskich Michel Platini.

Głównym celem wizyty, według słów Francuza, było wysłuchanie sprawozdań o przygotowaniach ukraińskich miast-pretendentów które będą mieć prawo organizowaćć mecze Euro 2012. Przed dwugodzinnym posiedzeniem Michel Platini z innymi uczestnikami delegacji odwiedził narodowy kompleks sportowy "Olimpijski". W obecności Prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, przewodniczącego Ukraińskiego Związku Piłkarskiego Hryhorija Surkisa, wicepremiera Iwana Wasiunyka zwierzchnicy europejskiej piłki nożnej zapoznali się z tokiem rekonstrukcji stadionu.

Po tym delegacja UEFA na roboczej naradzie wysłuchała sprawozdania sześciu miast, które na razie rywalizują o prawo do organizacji europejskiego finału. "Ta informacja będzie podstawą do decyzji, którą ma podjąć Komitet Wykonawczy UEFA na swoich obradach w Bukareszcie 12-13 maja” - zaznaczył podczas briefingu Michel Platini. „Właśnie wtedy będzie ostatecznie wiadomo, ile i które miasta będą organizować mecze Euro2012".

Od odpowiedzi na wszystkie bezpośrednie i zawoalowane pytania o tych miastach i ich liczbie w obu krajach Platini dyplomatycznie uchylał się z charakterystycznym wdziękiem i poczuciem humoru. "To jest wyłącznie prerogatywą Komitetu Wykonawczego UEFA” - akcentował. „Mogą Państwo być pewni: Euro 2012 odbędzie się tam, gdzie to będzie najwygodniejsze dla uczestników i kibiców". Drugi główny wniosek przewodniczącego UEFA: Ukraina i Polska nie stracą Mistrzostw. Bez względu na kryzys Platini usłyszał potrzebne gwarancje ze strony szefów obu krajów i zobaczył prawdziwą pracę.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Kwitnie handel Kartą Polaka

Posted by reporter on 2009-04-16 09:30:08 CEST

Polskie służby dyplomatyczne nie radzą sobie z osobami wyłudzającymi na Ukrainie dokumenty uprawniające do otrzymania Karty Polaka, twierdzi "Nasz Dziennik".

Jak donosi gazeta nagminnie przekraczane są uprawnienia przez działaczy organizacji polonijnych na Ukrainie. Mają oni szerokie pole do popisu, gdy nie ma możliwości dowiedzenia związków z Polską, jednym z warunków niezbędnych do przyznania Karty jest opinia organizacji polonijnej potwierdzająca zaangażowanie w jej działalność.

Często prezesi niektórych organizacji wykorzystują swoje uprawnienia celem uzyskania korzyści majątkowych. Za odpowiednią opłatą wystawiają potwierdzenia osobom nie mającym żadnych związków z Polską, kompletnie nie znającym języka polskiego.

Dokument jest potrzebny do otrzymania darmowej wizy, a ta ułatwia działalność w przygranicznym handlu.

Polski MSZ póki co nie potwierdza tych informacji.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


"Rzeczpospolita" - Młodzi Polacy: mniej uprzedzeń wobec mniejszości narodowych

Posted by reporter on 2009-04-16 09:28:39 CEST

Rzeczpospolita" pisze, że młodzi Polacy są bardziej tolerancyjni dla mniejszości narodowych niż 10 lat temu. Z badań, do których odtarła gazeta wynika, że zwiększyła się sympatia nastolatków do Żydów, Rosjan i Ukraińców.

"Rzeczpospolita" powołuje się na wyniki ankiety, przeprowadzonej przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badania pokazują między innymi, że opinia o Żydach "mających zbyt duży wpływ na to, co dzieje się w Polsce", jest dziś wśród młodzieży coraz rzadsza. Przyznaje się do niej 15 procent 18-latków, podczas gdy 10 lat temu była to jedna trzecia badanych. Zmienił się także stosunek polskich uczniów do mniejszości narodowych, mieszkajacych w naszym kraju. Ponad połowa nie uważa, by miały one szkodzić Polsce i Polakom. To o 33 procent więcej niż w 1998 roku - zauważa gazeta. W ankiecie Uniwersytetu Jagiellońskiego przebadano 1000 uczniów w wieku 17-18 lat.


Wyniki ankiety, przeprowadzonej przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego


:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Platini w Polsce

Posted by reporter on 2009-04-16 09:20:24 CEST

Od wizyty na placu budowy Stadionu Narodowego rozpoczął wizytę w Polsce prezydent UEFA, Michel Platini.

Po budowie oprowadzał go minister sportu. Mirosław Drzewiecki relacjonował, że inspekcja wypadła znakomicie i egzamin zdaliśmy w "zerowym terminie". Dodał, że cieszy to partnerów z UEFA, a może martwić Ukraińców. Mirosław Drzewiecki powiedział, że powstający Stadion Narodowy zrobił na prezydencie UEFA wielkie wrażenie.
Wieczorem Michel Platini zje kolację z przedstawicielami PZPN i rządu. Minister sportu powiedział, że zarekomenduje wszystkie sześć polskich miast jako gospodarzy meczów mistrzostw Europy.

Michele Platini przyleciał do Polski prosto z Ukrainy, gdzie także sprawdzał stan przygotowań do Euro 2012. W maju Komitet Wykonawczy UEFA ma podjąć decyzję, w których miastach rozegrane zostaną mistrzostwa Euro 2012.

W czwartek przedstawiciel obejrzy prezentacje wszystkich miast, z których dowie się, jak wygląda stan przygotowań. 8 maja zbierze się Komitet Wykonawczy UEFA, który będzie dyskutował o wadach i zaletach poszczególnych miast Polski i Ukrainy, a 13 maja Michel Platini oficjalnie ogłosi decyzję - o podziale miast-organizatorów między krajami (4 z Polski - 4 z Ukrainy, 6 z Polski - 2 z Ukrainy itp.) i o tych miastach, które będą gościć najlepsze reprezentacje Europy.

Wśród kandydatów jest dwóch pewniaków - to stolice obu krajów, Kijów i Warszawa. To, czy będą tam odpowiednie stadiony jest wręcz głównym warunkiem Euro 2012. Jeśli zabraknie stadionów, Euro może zostać odebrane. Wizyty na Stadionie Olimpijskim w Kijowie i na Stadionie Narodowym w Warszawie mogły jednak uspokoić przedstawicieli UEFA. Wszystkie prace idą zgodnie z planem, a wręcz wyprzedzają harmonogram. - Ani Polska, ani Ukraina nie stracą Euro 2012 - zapewnił Platini po roboczych wizytach.

Pozostałe miasta nie mogą być jednak niczego pewne. Na Ukrainie oprócz Kijowa o Euro stara się Dniepropietrowsk, Donieck, Lwów, Odessa i Charków, a ich "noty" z każdym miesiącem się zmieniają. Tak jak w Polsce, trudno jednak wskazać faworyta. - Spośród kandydatów z Polski - Chorzowa, Gdańska, Krakowa, Poznania i Wrocławia - wszyscy mają równe szanse - mówił w środę w TVN24 minister sportu Mirosław Drzewiecki. Są jednak tacy, którzy temu zaprzeczają.

"Gazeta Wyborcza" doniosła w środę, że najmniej prawdopodobnym miastem-organizatorem jest Chorzów i, do tej pory pewny, Poznań. Wszystko przez poparcie polityków, którego w tych miastach ponoć brakuje (we Wrocławiu jest Grzegorz Schetyna, w Gdańsku Donald Tusk, a Kraków - zauroczył delegatów UEFA). Przedstawiciele "wyeliminowanych" przez "GW" miast natychmiast oburzyli się takimi stwierdzeniami. - Stadion Śląski na aucie? To nieprawda! To pobożne życzenia kilku osób! - zirytował się Antoni Piechniczek, senator PO i wiceprezes PZPN. - Ktoś próbuje coś ugrać i uprawia czarny PR - skomentował z kolei prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Zamiast doniesień gazet Michel Platini na własne oczy zobaczy, jak wygląda sytuacja w poszczególnych miastach. Zresztą, jak mówi minister Drzewiecki "każdego tygodnia są tu przedstawiciele UEFA", więc UEFA sama wie najlepiej, jakie miasta wybrać.


Wyniki sondy nt które miasta powinny zorganizować EURO 2012

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Mirosław Drzewiecki: rekomenduje Platiniemu 6 polskich miast

Posted by reporter on 2009-04-16 09:08:42 CEST

Minister sportu Mirosław Drzewiecki podkreślił w wypowiedzi dla TVP INFO, że rekomenduje Michelowi Platiniemu 6 polskich miast kandydujących do organizacji EURO 2012.

Prezydent UEFA przyjechał dziś do Warszawy z Kijowa. Platini chce sprawdzić postępy prac w przygotowaniach do piłkarskich mistrzostw Europy, między innymi odwiedzi budowę Stadionu Narodowego.

Platini powiedział w Kijowie, że jest niemożliwe, aby Polska i Ukraina straciły Euro 2012. Zaznaczył, że w Warszawie i Kijowie muszą odbyć się mecze finałowe mistrzostw.

Jak podkreślił minister sportu Mirosław Drzewiecki wybór miast gospodarzy należy jedynie od UEFA, a decyzja zapadnie za miesiąc. Drzewiecki zapowiedział, że powie dziś Platiniemu: "Michel bierz wszystkie 6 polskich miast". Minister uważa, że wszystkie zdążą na czas z przygotowaniami, przygotują wielką imprezę i nie trzeba się będzie za nie wstydzić.

Jak zapewnił Mirosław Drzewiecki prace nad przygotowaniami do EURO 2012 postępują zgodnie z planem. Jego zdaniem nie będzie kłopotów z dotarciem do polskich miast, ponieważ projekt połączenia uwzględnia, że tam gdzie drogi są słabszą stroną, wzmacniane są połączenia kolejowe. Drzewiecki przypomniał, że EURO będzie doceniane dopiero po tym jak się odbędzie w Polsce, bo wtedy będzie można sobie uświadomić ile dobrych rzeczy w Polsce udało się wykonać, dlatego, że ten termin był nieprzesuwalny.

Mirosław Drzewiecki zapewnił, że kibicuje Ukrainie w przygotowaniach do organizacji mistrzostw. W jego opinii nasz partner zdąży na czas, natomiast Polska robi swoje. Drzewiecki przypomniał, że odpowiada za projekt w Polsce.

Jeszcze dziś Michel Platini spotka się z przedstawicielami rządu i PZPN na roboczej kolacji. Jutro w drugim dniu wizyty odbędą się prezentacje dokonań wszystkich 6 polskich miast. Platini otrzyma także informacje na temat sytuacji ekonomicznej i politycznej Polski.

Miroslaw Drzewiecki.mp3 (151,68 KB)s

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina zadowolona po wizycie Platiniego

Posted by reporter on 2009-04-16 09:04:29 CEST

Ukraiński minister ds. rodziny, młodzieży i sportu Jurij Pawłenko pozytywnie ocenił rezultaty wizyty delegacji UEFA z prezydentem Michelem Platinim na czele w jego kraju.

Jej wyniki będą znane w maju, gdy zapadnie ostateczna decyzja o wyborze miast-organizatorów piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku w Polsce i na Ukrainie

- O prawo do przyjęcia turnieju ubiega się sześć ukraińskich miast. Każde z nich starało się dziś udowodnić, że jest w stanie zorganizować go na najwyższym poziomie. Efekty będą znane w maju - powiedział Pawłenko.

Minister odniósł się jednocześnie do środowej publikacji Gazety Wyborczej, która powołując się na rozmówce organizującej Euro w Polsce spółki PL.2012 powiedział, że szefowie UEFA skłaniają się, by mistrzostwa zorganizować w pięciu polskich i trzech ukraińskich miastach.

- Żadnej takiej wypowiedzi ze strony Platiniego dziś nie usłyszeliśmy. Ukraina i Polska grają w jednej drużynie i liczymy na równy podział miast między naszymi krajami, według formuły 4x4 - podkreślił.

Pawłenko poinformował, że przygotowania do Euro 2012 na Ukrainie idą zgodnie z grafikiem.

- Dziś delegacja UEFA wizytowała kijowski Stadion Olimpijski. W rozmowie z Platinim potwierdziliśmy, że jego modernizacja zakończy się, jak planowano, w 2011 r. Podczas spotkania z UEFA dokonaliśmy także prezentacji przygotowań wszystkich miast, ubiegających się o prawo organizacji turnieju. Które z nich wygrają, będzie wiadomo w maju - powiedział.

Prócz Kijowa o prawo do organizacji Euro starają się na Ukrainie Donieck, Dniepropietrowsk, Charków, Lwów i Odessa.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Michel Platini: Polska i Ukraina nie stracą Euro 2012

Posted by reporter on 2009-04-16 09:02:41 CEST

Polska i Ukraina nie stracą Euro 2012 - zapewnił w Kijowie szef UEFA Michel Platini. Zapoznał się on tam z przygotowaniami 6 ukraińskich miast do mistrzostw. Uczestnicy spotkania w Federacji Futbolu Ukrainy nie chcieli jednak komentować stanu organizacji konkretnych miast-kandydatów

Michel Platini podkreślił, że mecze finałowe Euro 2012 muszą odbyć się w Warszawie i Kijowie. Ostatecznego wyboru pozostałych miast dokona sama UEFA.

Prezes Federacji Futbolu Ukrainy Hryhorij Surkis powiedział, że jest optymistą i ma pewność, że wspólna praca i zjednoczenie sił pozwolą jak najlepiej przygotować Euro 2012.

Wicepremier Iwan Wasunyk, odpowiadający w ukraińskim rządzie za organizację mistrzostw, zapewnił, że Rada Ministrów kontroluje przebieg przygotowań do Euro. Dodał, że Ukraina zrobiła w ostatnim momencie pewne postępy - mimo kryzysu i pewnych ograniczeń finansowych. "Więcej zostało do zrobienia niż do tej pory zrobiliśmy" - przyznał jednocześnie Iwan Wasunyk

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Sprzedaż detaliczna na Ukrainie spadła w I kwartale

Posted by reporter on 2009-04-16 09:01:02 CEST

Sprzedaż detaliczna na Ukrainie w I kwartale tego roku spadła o 11,5 proc. rdr - poinformował w środę w komunikacie urząd statystyczny w Kijowie.

W lutym sprzedaż spadła o 9,4 proc., po spadku w styczniu o 7,1 proc. rdr. W I kw. 2008 sprzedaż detaliczna wzrosła o 27,2 proc.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wednesday, April 15 2009

Kresowianie: Nie dla Juszczenki honory KUL

Posted by reporter on 2009-04-15 13:10:01 CEST

Środowiska kresowe będą protestować przeciwko przyznaniu doktoratu honoris causa prezydentowi Ukrainy.

Władze KUL zapewniają, że nie robią wyjątku dla Wiktora Juszczenki, a w rocznicę Unii Lubelskiej chcą uhonorować przedstawicieli państw, które przed wiekami tworzyły Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

- Wiktor Juszczenko ma w Polsce niewielkie prawo do dobrego imienia - uważa ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. - Od kilku lat nie tylko gloryfikuje katów społeczności polskiej, żydowskiej i ormiańskiej, ale nadaje też zaszczyty zbrodniarzom, stawia im pomniki oraz walczy o ich prawa "kombatanckie”. Dlatego też przeciwko żenującej decyzji KUL mam zamiar protestować wraz z potomkami Kresowian.

Pierwsze spotkanie w tej sprawie odbędzie się jutro podczas uroczystości kresowych w stołecznym Centrum Współpracy Polska-Wschód. Ale podpisy pod protestem będą zbierane w całej Polsce. Do akcji przyłączą się Wołyniacy.

- Nie można dopuścić do profanacji doktoratu honoris causa - uważa Janina Kalinowska, przewodnicząca zamojskiego Stowarzyszenia Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu.

Beata Górka, rzecznik prasowy KUL: - Doktorat honoris causa, jakkolwiek zawsze przyznawany osobie, nie ma w przypadku tej uroczystości charakteru ściśle personalnego. Tytuły otrzymają w rocznicę Unii Lubelskiej przedstawiciele ludów, a obecnie suwerennych państw, które niegdyś tworzyły Rzeczpospolitą Obojga Narodów, a więc Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Białorusi i Polski.

Na lubelskim uniwersytecie pojawią się 1 lipca głowy pięciu państw, Białoruś ma reprezentować Stanisław Szuszkiewicz, były przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi. W głównym gmachu KUL zostanie wmurowana tablica pamiątkowa

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Próba sprzedaży materiału radioaktywnego - 3 osoby zatrzymano

Posted by reporter on 2009-04-15 13:04:44 CEST

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała trzy osoby, które za 10 milionów dolarów chciały sprzedać kontener z niebezpieczną substancją radioaktywną - podał we wtorek szef SBU Wałentyn Naływajczenko.

Jak przyznał, materiał ten mógłby posłużyć terrorystom do stworzenia tzw. brudnej bomby.

Do zatrzymania sprzedawców kontenera doszło 9 kwietnia. Aresztowani to deputowany rady obwodowej w Tarnopolu (zachodnia Ukraina) i jego dwaj koledzy-biznesmeni.


У Тернопільській області затримано членів організованого злочинного угруповання, яке намагалося збути за 10 мільйонів доларів США контейнер з радіоактивною речовиною

9 квітня ц.р. Служба безпеки України в результаті спеціальної операції затримала у Тернопільській області трьох громадян України, у яких вилучено контейнер із радіоактивною речовиною, яку можна використати в терористичних цілях для створення так званої «брудної бомби».

Контейнер, випромінювання якого у 250 разів перевищувало природній радіаційний фон, було вилучено з ризиком для життя співробітниками СБУ під час оперативної закупівлі при спробі учасників злочинного угруповання продати радіоактивний матеріал.

Зловмисники планували продати контейнер за 10 мільйонів доларів США, оскільки були впевнені, що в ньому знаходиться 3,672 кг ядерного матеріалу Плутоній 239.

Попередньо встановлено, що контейнер було вироблено на одному з підприємств на території РФ за часів СРСР. Він міг бути переміщений в Україну з території однієї з сусідніх держав.

Власниками контейнеру виявилися двоє регіональних приватних підприємців та депутат обласної ради.

Матеріали справи було передано до МВС України для проведення дослідчої перевірки. Стосовно всіх трьох учасників злочинної групи прокуратурою Тернопільської області порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст. 265 Кримінального кодексу України (незаконне поводження з радіоактивними матеріалами), що визначає покарання від 8 до 15 років позбавлення волі. Щодо них вжито запобіжний захід – взяття під варту.

Контейнер з радіоактивною речовиною передано до МНС України для проведення експертизи на державному підприємстві «Радон».

Служба безпеки України офіційно поінформувала Державний комітет ядерного регулювання України та МАГАТЕ про результати цієї операції.

СБУ продовжує вживати заходів для забезпечення дотримання Україною своїх зобов’язань у сфері міжнародних режимів нерозповсюдження зброї масового знищення.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Juszczenko zademonstrował Platini jak przebiega rekonstrukcja kijowskiego stadionu na EURO 2012

Posted by reporter on 2009-04-15 12:51:15 CEST

15 kwietnia, w ramach dwudniowej roboczej wizyty na Ukrainie prezydent UEFA Michel Platini i Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko odwiedzili narodowy sportowy kompleks «Olimpijski», gdzie zapoznali się z przebiegiem rekonstrukcji stadionu na finałową część Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku

Podczas wizyty na kijowskim stadionie Platiniemu i Juszczence towarzyszył wicepremier Ukrainy Iwan Wasiunyk, Minister ds. Rodziny, Młodzieży i Sportu Jurij Pawłenko, prezydent Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej Grzegorz Surkis i inni urzędnicy.

Jak poinformował Jurij Pawłenko, według stanu na dzień 1 kwietnia sfinansowano 12 proc. prac rekonstrukcyjnych stadionu. Do 5 maja Ministerstwo Transportu planuje otrzymać ostateczny zbiorczy kosztorys projektu rekonstrukcji, a zatwierdzenie całej projektowej dokumentacji przez Radę Ministrów powinno odbyć się w terminie do 10 czerwca.

Oprócz tego, minister sportu poinformował Platiniego i Juszczenkę, o tym, że według projektu, po rekonstrukcji kijowski stadion będzie mógł zmieścić 69 tys. 427 osób.

Prezydent UEFA i Prezydent Ukrainy obejrzeli stadion, zapoznali się z przebiegiem rekonstrukcji, wysłuchali sprawozdanie ministra sportu, a także przeprowadzili rozmowę w cztery oczy.
Президент разом з представниками УЄФА відвідав НСК «Олімпійський»

Президент України Віктор Ющенко відвідав стадіон Національного спортивного комплексу «Олімпійський».

Глава держави був поінформований про хід будівельно-монтажних робіт з реконструкції стадіону та відповідність основних характеристик стадіону вимогам УЄФА.

Також Віктор Ющенко обмінявся думками з приводу підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу з Президентом УЄФА Мішелем Платіні.

Разом з Главою держави будівництво оглянули Президент УЄФА Мішель Платіні, Генеральний секретар УЄФА Девід Тейлор, комісар УЄФА ЄВРО-2012 Жак Ламбер, інші представники делегації УЄФА, Віце-прем'єр-міністр Іван Васюник, Міністр України у справах сім'ї, молоді та спорту Юрій Павленко, заступник Глави Секретаріату Президента Юрій Богуцький, президент Федерації футболу України Григорій Суркіс, директор Координаційного бюро з підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу Ілля Шевляк.

ДОВІДКОВО: Рішенням Кабінету Міністрів відповідальним за забезпечення належної підготовки об'єктів спортивної інфраструктури до проведення в Україні ЄВРО-2012 визначено Міністерство у справах сім'ї, молоді та спорту.

Ключовим об'єктом майбутньої спортивної інфраструктури чемпіонату є стадіон Національного спортивного комплексу «Олімпійський», на якому має відбутися фінальний матч ЄВРО-2012.

Реконструкція стадіону НСК «Олімпійський» фінансується за рахунок бюджетних коштів.

Загальна кошторисна вартість будівництва - 2 114 726, 997 грн., очікуваний термін введення в експлуатацію - червень 2011 року.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Juszczenko oświadczył, że weźmie udział i w prezydenckich, i w parlamentarnych wyborach

Posted by reporter on 2009-04-15 12:47:50 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zamierza uczestniczyć i w prezydenckich, i w parlamentarnych wyborach w razie, jeżeli one zostaną przeprowadzone jednocześnie.

«Myślę, że będę uczestniczyć i w tym, i w tym», – powiedział Juszczenko w wywiadzie dla rosyjskiego wydania «Komersant» i «Komersant-Ukraina».

Odpowiadając na pytanie, co zmusiło go by poprzeć ideę jednoczesnych przedterminowych wyborów prezydenta i Rady Najwyższej, podczas gdy przedtem oświadczał o niemożliwości takich jednoczesnych wyborów, Juszczenko powiedział: «Przedterminowe wybory nie są tragedią. O tym mówiłem i rok temu, i dwa lata temu, i teraz, bo parlament u nas jest stałym źródłem kryzysu. Ale przeprowadzenie parlamentarnych wyborów nie jest dla mnie celem samym w sobie. Najważniejsze – uniknąć starych błędów w nowym parlamencie».

Prezydent oświadczył, że są mu znane wyniki sondażów przedwyborczych, dające mu od 3,5 proc. do 9 proc. głosów. Według niego, rezultaty te nie oznaczają, że powinien zmienić swoje plany.

- Wiem, że mam za sobą kilka milionów ludzi, którzy wyznają te same wartości, co ja. Jeśli podejmę inną decyzję, to zostanie ona odebrana jako przejaw słabości, zdrada i rezygnacja z dokończenia rozpoczętych dzieł - wskazał Juszczenko.

Nawiązując do próby otrucia go w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2004 roku Juszczenko wyznał, że jeśli będzie musiał przyjąć drugą porcję dioksyn, to je przyjmie. "Mam pięcioro dzieci. Chcę mieć możliwość powiedzenia im: przekazałem wam Ukrainę lepszą od tej, którą przejąłem" - powiedział prezydent.

1 kwietnia br. Rada Najwyższa wyznaczyła wybory prezydenckie na 25 października. Zdaniem prawników Juszczenki, wybory głowy państwa powinny odbyć się dopiero 17 stycznia 2010 roku.

3 kwietnia prezydent oświadczył, że gotów jest zgodzić się na wcześniejsze wybory prezydenckie, jeśli odbędą się równolegle z przedterminowymi wyborami parlamentarnymi.

Juszczenko zapowiedział wówczas, że warunkiem wcześniejszych wyborów jest zmiana ordynacji wyborczej z proporcjonalnej na większościową. Prezydent chce, by głosowano na konkretnych kandydatów, a nie na partie polityczne.

Juszczenko podtrzymał ten warunek w rozmowie z "Kommiersantem". - Takie wybory mogą wnieść do parlamentu stabilność - ocenił. - Parlament jest u nas źródłem stałego kryzysu - dodał prezydent.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Delegacja UEFY jest juz na Ukrainie

Posted by reporter on 2009-04-15 12:44:52 CEST

14 kwietnia rozpoczęła się dwudniowa wizyta robocza na Ukrainie prezydenta Unii Europejskich Związków Piłkarskich.

Oprócz Platiniego do Kijowa przybyli sekretarz generalny UEFA David Taylor, komisarz Euro-2012 Jacques Lambert, dyrektor spółki Euro 2012 Martin Kallen, dyrektor komercyjny Philippe Margraff, dyrektor rozgrywek Giorgio Marchetti, dyrektor techniczny Steve Aeschliman, dyrektor operacyjny Heimo Schirgi oraz szef spółki UEFA Media Technologies - Aleksandre Fourtoy.

Dziś, 15 kwietnia, w Domu Piłki Nożnej odbędzie się narada z udziałem przedstawicieli UEFA i strony ukraińskiej, w szczególności prezydenta ukraińskiego związku piłkarskiego Hryhorija Surkisa, dyrektora turnieju Markijana Łubkiwskiego, wicepremiera Ukrainy Iwana Wasiunyka, kierownika Biura Koordynacyjnego Euro 2012 Illi Szewlaka.

Podczas narady odbędzie się prezentacja przygotowań kraju do finałowego turnieju, w szczególności infrastruktury miast przyjmujących Euro 2012. Po zakończeniu zebrania o godz. 13.00 odbędzie się wspólny briefing Michela Platiniego, Hryhorija Surkisa i Iwana Wasiunyka dla ukraińskich i zagranicznych mediów.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Sąd Konstytucyjny: Juszczenko ma jeszcze 10 dni

Posted by reporter on 2009-04-15 12:40:12 CEST

Sędzia Sądu Konstytucyjnego w stanie spoczynku Mykoła Sawenko jest przekonany, że Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko ma prawo zawiesić pełnomocnictwa czynnej Rady Najwyższej nie późnej, niż do 25 kwietnia.

Mykoła Sawenko zaznaczył, że odpowiednio do ukraińskiej Konstytucji, zabronione jest przeprowadzać przedterminowych parlamentarnych wyborów w ciągu jednego roku po ostatnich przedterminowych wyborach do Rady Najwyższej. Według jego słów, główna ustawa również zakazuje przeprowadzać takie wybory w okresie 6 miesięcy przed zakończeniem pełnomocnictw Prezydenta.

Opierając się na tej tezie, Mykoła Sawenko wyjaśnił, że skoro Rada Najwyższa podjęła decyzję o przeprowadzeniu następnych wyborów Prezydenckich 25 października bieżącego roku, to wskazany 6-miesięczny termin przed zakończeniem pełnomocnictw czynnego Prezydenta rozpoczyna się 26 kwietnia. Właśnie dlatego, zdaniem eksperta, Wiktor Juszczenko może podjąć decyzję o rozwiązaniu parlamentu nie późnej, niż do 25 kwietnia.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tuesday, April 14 2009

Śmierć zwierząt w zoo na Krymie

Posted by reporter on 2009-04-14 14:35:06 CEST

Ponad 10 tysięcy dolarów nagrody wyznaczył właściciel ogrodu zoologicznego w Jałcie na Krymie za wskazanie sprawców serii śmierci zamieszkujących w nim zwierząt.

Zostały one najprawdopodobniej otrute - oświadczył w poniedziałek założyciel zoo Ołeh Zubkow.

"W ciągu trzech tygodni zginęło dziesięcioro zwierząt. To już przestaje być wyłącznie naszą własną tragedią" - mówił w poniedziałek na konferencji prasowej w Symferopolu, stolicy Autonomicznej Republiki Krymu.

Pierwszą ofiarą trucicieli stała się żywa maskotka i jeden z pierwszych lokatorów ogrodu, szympans Czarlik. Po nim padły dwa rysie, dwie pumy, para niedźwiedzi himalajskich, wilk i pies-pekińczyk.

"Dziś rano znaleźliśmy kolejnego martwego niedźwiedzia himalajskiego" - powiedział Zubkow.

Hipotezę o otruciu zwierząt potwierdziła obecna na tej samej konferencji prasowej główna weterynarz Krymu, Maria Mirosznyczenko.

"Zwierzęta umierały w strasznych bólach. Wstępne ekspertyzy wykazały u nich uszkodzenia żołądka, przewodu pokarmowego i powiększoną wątrobę" - relacjonowała.

Zubkow, który prowadzi prywatny ogród zoologiczny o nazwie "Kazka" (bajka) od prawie 15 lat, zadeklarował, że mimo obecnych kłopotów nie zamknie go dla zwiedzających, ani nie zabroni karmienia żyjących w nim zwierząt. Planuje jednak wzmocnić ochronę zoo i zamontować w nim kamery.

Ma także nadzieję, że dzięki wyznaczonej nagrodzie sprawcy okrucieństwa szybko zostaną ujęci.

Zubkow podejrzewa, że śmierć jego zwierząt może być zemstą za to, że walczył z ludźmi pobierającymi opłaty za parkowanie samochodów w okolicach jego ogrodu.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina bez ustaw o współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym

Posted by reporter on 2009-04-14 14:33:09 CEST

Ukraińska Rada Najwyższa nie przyjęła ustaw koniecznych dla wznowienia współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Kijów stara się o kolejne transze kredytu udzielonego przez tę instytucję.

Chodzi o trzy ustawy. Jedna z nich dotyczy finansowania działalności ukraińskiego operatora sieci gazowych Naftohaz, a pozostałe dwie zmian systemu emerytalnego. Ich przyjęcie jest konieczne, aby Ukraina otrzymała drugą i trzecią transzę kredytu Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Większość parlamentarna nie chciała włączyć głosowania tych ustaw do porządku dziennego. Sprzeciwili się temu deputowani opozycyjnej Partii Regionów, komuniści, a także część wchodzącej w koalicję rządzącą Naszej Ukrainy - Ludowej Samoobrony. Przeciwko głosowali ci członkowie tego ostatniego klubu parlamentarnego, którzy są związani z prezydentem. Co ciekawe, sam Wiktor Juszczenko apelował o poparcie ustaw.

Taki rozwój wydarzeń może grozić zerwaniem współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Ogółem ma on przekazać Ukrainie 16,5 miliarda dolarów. W listopadzie Kijów otrzymał pierwszą transzę w wysokości 4,5 miliarda dolarów. Później jednak kontakty zostały zawieszone, ponieważ Ukraina nie chciała się zgodzić na warunki stawiane przez Fundusz. Pod koniec zeszłego tygodnia misja MFW wróciła do Kijowa. Kolejne głosowanie w Radzie Najwyższej prawdopodobnie odbędzie się w czwartek.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Cudzoziemcy muszą udostępniać swe dane biometryczne

Posted by reporter on 2009-04-14 13:49:39 CEST

Od przyszłego roku obcokrajowcy, którzy zechcą odwiedzić Ukrainę, będą zobowiązani do udostępniania swych danych biometrycznych - zdecydowała Rada Najwyższa Ukrainy.

Pobieranie tych danych na ukraińskich granicach i przy ubieganiu się o wizę w konsulatach przewidziano w uchwalonej tego dnia nowelizacji ustawy o statusie prawnym cudzoziemców i osób bez obywatelstwa.

Rada Najwyższa nie uściśliła, jakiego rodzaju dane biometryczne będą musieli udostępnić podróżujący na Ukrainę cudzoziemcy. To, czy będą to np. odciski palców, wizerunek twarzy, bądź obraz tęczówki, ustali w odrębnym rozporządzeniu rząd.

Wtorkowa decyzja parlamentu to przykład zaostrzania zasad wjazdu dla obcokrajowców na Ukrainę. W Kijowie niektórzy przedstawiciele władz mówią m.in. o konieczności przywrócenia wiz dla obywateli Unii Europejskiej, które zostały zniesione w 2005 roku.

Wypowiadając się niedawno w tej kwestii jeden z zastępców szefa kancelarii prezydenta Wiktora Juszczenki Ihor Popow podkreślił, że ponowne wprowadzenie wiz może skłonić Europejczyków do zlikwidowania wiz dla Ukraińców.

Jego zdaniem taka decyzja mogłaby również zmniejszyć liczbę wjeżdżających na Ukrainę przestępców.

- Organy porządku skarżą się, że w związku z tym, iż Europejczycy przyjeżdżają do nas bez wiz, co trzy miesiące łapany jest tu jakiś pedofil, czy maniak - tłumaczył wówczas przedstawiciel Juszczenki.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ograniczenia w dostępie do rynku pracy dla cudzoziemców

Posted by reporter on 2009-04-14 13:48:18 CEST

Rząd Ukrainy wprowadza poważne ograniczenia w dostępie do rynku pracy dla cudzoziemców, w tym dla menadżerów. Zmiany, które wejdą w życie na początku maja, powinny zwiększyć liczbę miejsc pracy dla Ukraińców - oświadczyła minister pracy i polityki socjalnej Ludmiła Denysowa.

To ogromny cios w polskie inwestycje. Bez polskiej kadry zarządzającej prowadzenie interesów w tym kraju stanie się praktycznie niemożliwe - powiedział Marian Przeździecki, wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie (MSPPU).

Zgodnie z decyzją rządu Julii Tymoszenko od 1 maja zwiększy się lista dokumentów, niezbędnych dla uzyskania pozwolenia na pracę.

Prócz uzasadnienia, w którym należy wykazać konieczność zatrudnienia obcokrajowca na danym stanowisku, będzie on musiał przedstawić kopie świadectw potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje zawodowe, zaświadczenie o braku zadłużenia wobec Funduszu Socjalnego (odpowiednik polskiego ZUS) i zaświadczenie o niekaralności.

Dziennik "Kommiersant-Ukraina", wyjaśnia, że najważniejsze zmiany dotkną kadry kierowniczej. Obecnie jej przedstawiciele uzyskują pozwolenie na pracę na Ukrainie na czas obowiązywania umowy o pracę. Od maja takie pozwolenie będzie wydawane tylko na okres trzech lat. Dla pracowników niższego szczebla będzie ono obowiązywało tylko jeden rok.

Za złamanie nowych zasad zatrudniania cudzoziemców przewidziano wysokie kary. Dotychczasowa grzywna, która w przeliczeniu stanowiła ok. 100 dolarów, od maja wyniesie równowartość ponad 1500 dolarów.

Minister Denysowa zapowiedziała, że zgodnie z nowymi rozwiązaniami obcy pracownik, który naruszy prawo pracy, zostanie deportowany z Ukrainy na koszt pracodawcy.

- Ktoś, kto wymyślił te obostrzenia, nie do końca wie, co robi. Żadne zagraniczne przedsiębiorstwo działające na Ukrainie nie zatrudni na wysokim stanowisku osoby bez odpowiednich nawyków pracy i znajomości wysokich technologii, które obowiązują na przykład w naszej firmie, a znalezienie takich osób w tym kraju jest problemem - powiedział Zbysław Krowiak, dyrektor finansowy Cersanitu, polskiego producenta wyposażenia łazienek, który niedawno uruchomił fabrykę na Ukrainie.

- Spodziewam się, że nowe prawa poważnie skomplikują nie tylko wydawanie nowych pozwoleń na pracę, lecz także przedłużanie starych - zaznaczył wiceprezes Przeździecki z MSPPU.

Na Ukrainie działa obecnie ok. 400 polskich firm. Wartość ich inwestycji wyniosła pod koniec 2008 roku prawie 700 mln dolarów.

Ukraińska minister pracy wyjaśniła, że zmiany prawa pracy dla cudzoziemców, które zaczną obowiązywać już w przyszłym miesiącu, wprowadzane są w związku z kryzysem gospodarczym.

Nie zmienia to jednak faktu, że oświadczenia płynące z Kijowa mogą oznaczać próby zamykania granic przed obcokrajowcami. W ostatnim czasie coraz głośniej brzmią tu postulaty o konieczności przywrócenia skasowanych cztery lata temu wiz dla obywateli państw Unii Europejskiej.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Władze Ukrainy złożyły kondolencję na ręce prezydenta i premiera RP z powodu tragedii w Kamieniu Pomorskim

Posted by reporter on 2009-04-14 13:44:43 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko i Premier Julia Tymoszenko złożyli kondolencje z powodu pożaru w Kamieniu Pomorskim.

«Z głębokim smutkiem odebraliśmy wiadomość o pożarze w hotelu socjalnym w Kamieniu Pomorskim, która doprowadziła do licznych ludzkich ofiar», – pisze w telegramie Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko wysłanym pod adres Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

«W ten smutny czas wspólnie z polskim narodem szczerze dzielimy ból straty. W imieniu narodu Ukrainy i ode mnie osobiście proszę przekazać głębokie kondolencje i słowa wsparcia dla rodzin i bliskich ofiar tragedii, a także życzenie szybszego wyzdrowienia dla wszystkich, poszkodowanych w Kamieniu Pomorskim».

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko skierowała telegram z kondolencjami Prezesowi Rady Ministrów RP Donaldowi Tuskowi w związku z tragedią w Kamieniu Pomorskim. «Szczerze łączymy się w bólu w związku z tragedią», – pisze w telegramie Julia Tymoszenko która przekazała słowa wsparcia dla rodzin zmarłych i rannych, a także życzenia jak najszybszego powrotu do zdrowia dla poszkodowanych.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tymoszenko dogadała się z Putinem

Posted by reporter on 2009-04-14 08:08:00 CEST

Jak poinformowała „Gazeta Wyborcza”, pod koniec kwietnia Rosja i Ukraina zamierzają podpisać nowe porozumienie gazowe.

Aby udobruchać Rosję po ostatnich ustaleniach Ukrainy z UE, premier Julia Tymoszenko postanowiła ułatwić ekspansję Gazpromu na ukraińskim rynku. Koncern będzie mógł sprzedawać na nim gaz firmom bezpośrednio, a nie jak dotąd przez pośrednika.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina może liczyć na współpracę z USA w sferze likwidacji broni nuklearnej

Posted by reporter on 2009-04-14 08:06:50 CEST

Ukraina może liczyć na współpracę z USA w sferze likwidacji broni nuklearnej - oświadczył w Kijowie ambasador Stanów Zjednoczonych na Ukrainie William Taylor

Pracowaliśmy razem w tym kierunku parę lat i będziemy dalej współpracować. Amerykański Kongres rozpatrzy apel Rady Najwyższej Ukrainy skierowany do nas - powiedział amerykański dyplomata.

6 kwietnia br. Parlament Ukraiński przyjął uchwałę, w której apeluje do władz w Waszyngtonie, aby sfinansowały utylizację ukraińskich rakiet balistycznych i 5 tys. ton paliwa do nich. Ambasador Taylor zaznaczył także, iż broni jądrowej na Ukrainie nie ma, ale rakiety z okresu sowieckiego jeszcze pozostały. USA teraz współpracują z Narodową Agencją Kosmiczną Ukrainy w programie utylizacji rakiet.

Rząd ukraiński 13 kwietnia na swoim specjalnym posiedzeniu w Dniepropietrowsku postanowił wyasygnować 160 mln hrywien na program utylizacji paliw do rakiet.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Lwów straszy sądem

Posted by reporter on 2009-04-14 08:04:55 CEST

Władze Lwowa zapowiedziały w poniedziałek pozwy sądowe wobec osób, które prowadzą kampanię mającą oczernić to miasto w związku z jego przygotowaniami do Euro 2012.

Informacyjny atak na Lwów przypuszczono w przededniu wizyty prezydenta UEFA Michela Platiniego. Przyleci on tu we wtorek, by sprawdzić przygotowania Ukrainy do piłkarskich mistrzostw Europy. Lwów jest jednym z sześciu miast, które ubiegają się o prawo do organizacji tego turnieju. Spośród nich Platini ma wybrać tylko cztery.

"Wojna informacyjna wobec Lwowa przypomina najgorsze przykłady ukraińskich kampanii wyborczych z bezpardonowym wykorzystaniem czarnego PR. Czas już z tym skończyć" - oświadczył Ostap Procyk, szef departamentu informacyjnego lwowskiej Rady Miejskiej, cytowany na jej stronie internetowej

Irytację władz Lwowa wywołały doniesienia jednej z miejscowych agencji informacyjnych, która podała w ub. piątek, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) "wykryła szereg poważnych nieprawidłowości przy budowie stadionu i modernizacji lwowskiego lotniska".

W wiadomości tej zasugerowano, że SBU może nawet doprowadzić do wstrzymania tych inwestycji, co z kolei może zaprzepaścić szanse Lwowa na zostanie jednym z gospodarzy Euro 2012. Choć SBU jeszcze tego samego dnia zdementowała te informacje, zostały one przedrukowane przez kilka ogólnokrajowych portali internetowych.

Nie zważając na dementi SBU w poniedziałek atak na Lwów powtórzono. Tym razem jego ofiarą padł główny wykonawca robót budowlanych na powstającym tu z myślą o Euro 2012 stadionie, firma Azowinteks. Przedsiębiorstwo to jest częścią działającej także w Polsce ukraińskiej korporacji Związek Przemysłowy Donbasu (ZPD).

Jak oświadczył Sergij Nahorny, lwowski biznesmen przedstawiający się jako członek nieznanego bliżej "związku przedsiębiorców biorących udział w przygotowaniach do ME-2012", światowy kryzys finansowy, którzy uderzył w ZPD "stawia krzyż na ambicjach Lwowa ubiegającego się o prawo do przyjęcia meczów turnieju".

"Problemy ZPD nie mają żadnego związku z Euro 2012. Żadnych zagrożeń, związanych z budową stadionu, portu lotniczego, czy innych obiektów, nie ma" - odparował w odpowiedzi lwowski gubernator Mykoła Kmit.

Cytowany przez agencję "zaxid.net" urzędnik oświadczył, że Lwów jest dziś jednym z najlepiej przygotowanych pretendentów do organizacji ME.

Lwowskie władze poinformowały kilka dni temu, że na placu budowy stadionu zakończono wylewanie fundamentów, oraz przystąpiono do modernizacji lotniska.

Ukraińskie media zwracają uwagę, że szanse Lwowa na wybór do roli gospodarza Euro 2012 rosną. Na jego korzyść mają świadczyć nie tylko postępy w przygotowaniach, lecz także bliskość z Polską, która wraz z Ukrainą ma organizować te mistrzostwa

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Monday, April 13 2009

Ponad 1,5 tys. jajek w Muzeum Pisanki

Posted by reporter on 2009-04-13 20:18:25 CEST

Ponad 1,5 tysiąca pisanek z całego świata można obejrzeć w muzeum w Kołomyi na Ukrainie. Wśród nich są eksponaty nie tylko z Europy, ale też z Pakistanu, Sri Lanki, czy Indii

Muzeum Pisanki położone jest w centrum miasta. Jego budynek ma kształt jajka. W środku wystawiono pisanki z całego świata. Większość z nich namalowano jednak na Ukrainie. Te w kolorach słońca i brązowej ziemi pochodzą z zachodniej, górzystej części kraju.

Na pisankach ze wschodu więcej jest motywów roślinnych. Jak podkreśla, w rozmowie z Polskim Radiem, pracownik naukowy muzeum Jarosław Bazylewycz jajka malowano na różne okazje, nie tylko na Wielkanoc, ale na wszystkie etapy życia: na narodziny, chrzciny, wesele, z okazji wydarzeń wesołych i smutnych. Rysowano nawet pisanki na pogrzeb. Najładniejsze były jednak te na Wielkanoc.

Na miejscu można się także zapoznać z technikami malowania pisanek. Swoich sił próbowali tutaj prezydenci Wiktor Juszczenko i Leonid Kuczma. Efekty ich pracy możemy zobaczyć w kołomyjskim muzeum.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Sondaż: większość Ukraińców chciałaby rządów silnej ręki

Posted by reporter on 2009-04-13 20:17:15 CEST

Ukraińcy są rozczarowani działalnością władz. Według sondażu TNS Ukraina, większość z nich chciałaby rządów silnej ręki

68 procent Ukraińców twierdzi, że kilku silnych przywódców może zrobić dla kraju więcej niż ustawy i dyskusje polityczne. Badania robione regularnie przez TNS Ukraina pokazują, że spada zaufanie do wszystkich instytucji państwowych: prezydenta, rządu i parlamentu. Ukraińcy nie wierzą też prokuraturze, sądom i milicji.

Najgorzej oceniane są działania prezydenta i jego otoczenia. Jedynie 7 procent badanych sądzi, że Wiktor Juszczenko był najlepszym prezydentem niezależnej Ukrainy. Aż 39 procent za takiego uważa Leonida Kuczmę. Prawie o połowę mniej wybrało Leonida Krawczuka. Ponad 1/3 stwierdziła, że ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie bądź też odmówiła odpowiedzi.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Igor Umański został p.o. Ministra Finansów Ukrainy

Posted by reporter on 2009-04-13 20:13:25 CEST

Rada Ministrów Ukrainy swoim rozporządzeniem powierzyła pełnienie obowiązków ministra Finansów Ukrainy Igorowi Umańskiemu. Tekst rozporządzenia Rady Ministrów z dnia, 8 kwietnia 2009 r., został opublikowany na oficjalnej stronie internetowej rządu.

W rozporządzeniu, napisano: «Powierzyć na okres do mianowania przez Radę Najwyższą Ukrainy ministra Finansów Ukrainy, pełnienie obowiązków pierwszemu zastępcy Ministra Finansów Ukrainy Igorowi Umańskiemu».

Przypominamy, że, 17 lutego bieżącego roku Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła dymisję Wiktora Penzenyka ze stanowiska Ministra Finansów. Wówczas, odpowiadając na zapytanie dziennikarzy, co by życzył albo poradził swojemu następcy, Wiktor Penzenyk, odpowiedział bardzo krótko – «Szczerze mu współczuję...».

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Przed wizytą na Ukrainie Michella Platiniego doszło do próby dyskredytacji Lwowa

Posted by reporter on 2009-04-13 20:09:41 CEST

10 kwietnia w prasie ukazała się informacja z powołaniem się na "specjalną roboczą grupę pracowników przy zarządzie SBU w obwodzie lwowskim", która niby ujawniła szereg zakłóceń w trakcie budowy stadionu i lotniska we Lwowie.

Ze względu na to, że Lwowska Rada Miejska dotychczas nie otrzymywała żadnej informacji od Służby Bezpieczeństwa Ukrainy o jakichkolwiek śledztwach oraz o wnioskach na ten temat, kierownictwo miasta skontaktowało się z SBU w obwodzie lwowskim dla uzyskania dodatkowej informacji.

Jednak, jak się okazało, o żadnych wnioskach "roboczej grupy pracowników SBU" nie wiedzieli nawet sami kierownicy tej służby. W tym samym dniu pojawił się oficjalny komunikat prasowy Służby Bezpieczeństwa w obwodzie lwowskim, który w całości sprostowuje nieprawdziwe doniesienie agencji prasowej.

Lwowska Rada Miejska uważa, że ten incydent jest celową próbą dyskredytowania miasta Lwowa i przygotowań miasta do Euro 2012 w przeddzień ważnej wizyty na Ukrainie prezydenta UEFA, która w szczególności będzie poświęcona badaniu sytuacji w miastach, przygotowujących się do mistrzostw.

Lwowska Rada Miejska zwróciła się do SBU z prośbą o zbadanie wszystkich okoliczności incydentu, ustalenia zleceniodawców tej prowokacji i ich motywów.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Gazprom nałożył sankcje finansowe na Naftohaz

Posted by reporter on 2009-04-13 13:45:52 CEST

Według dziennika Kommersant, Gazprom nałożył sankcje finansowe na Naftohaz za nie wywiązywanie się z zawartych kontraktów. Ukraińcy kupili tylko połowę ilości gazu zapisanej w umowach.

Kontrakty oparte są na zasadzie „Take or pay” czyli niezależnie od ilości zużytego gazu, Ukraina powinna zapłacić za co najmniej 80 procent ilości zapisanej w umowach. W marcu Ukraińcy zamiast 2 miliardów metrów sześciennych kupili jedynie 0,95 miliarda. Zgodnie z porozumieniami Kijowa i Moskwy, kara wynosi 150% wartości niepobranego paliwa, czyli 530 milionów dolarów. Według Kommersanta, pod koniec tygodnia Gazprom już wysłał pismo do Naftohazu z obliczoną wysokością kary.

Dziennik przypomina, że jeszcze niedawno Rosjanie mówili, iż nie będą nakładali sankcji finansowych ponieważ - jak to ujął premier Władimir Putin - „nie dobija się partnerów”. Chodziło o fatalną sytuację Naftohazu, który ledwie rozlicza się co miesiąc za kupione paliwo. Ukraińska firma nie ma też środków na zakup gazu do podziemnych zbiorników, co jest konieczne dla utrzymania zimą tranzytu do Unii Europejskiej.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Już jutro wizytę na Ukrainie rozpocznie Michel Platini.

Posted by reporter on 2009-04-13 13:44:22 CEST

Szef UEFA sprawdzi stan przygotowań tego kraju do mistrzostw Europy. Pod koniec tygodnia przyjedzie również do Polski. W następnych tygodniach ogłosi, jakie 4 polskie i ukraińskie miasta odpadną z wyścigu. Z powodu drogi S5 słabną szanse Wrocławia i Poznania.

Kilka miesięcy temu UEFA zdecydowała, że Euro 2012 odbędzie się w ośmiu, a nie 10 miastach w Polsce i na Ukrainie. To oznacza, że z rywalizacji odpadną 4 z 12 miast ubiegających się o organizację turnieju. Wstępną listę gospodarzy UEFA ogłosi w maju, a już jutro wizytę na Ukrainie - ostatnią przed majową decyzją - rozpoczyna Michel Platini. Później przyjedzie również do Polski.

Szef UEFA osobiście sprawdzi stan przygotowań do mistrzostw, a jego spostrzeżenia będą decydowały o tym, w ilu miastach w Polsce, a w ilu na Ukrainie odbędzie się Euro.

Wraz z Platinim już jutro w Kijowie pojawią się również najważniejsi urzędnicy europejskiej federacji zajmujący się projektem.

Do tej wizyty Ukraińcy przygotowywali się od wielu tygodni. Jak donoszą ukraińskie media, wszystko po to, by zrobić jak najlepsze wrażenie na delegacji, pokazać że przygotowania wkraczają w decydującą fazę i to we wszystkich miastach.

Najlepiej świadczy o tym Lwów, który był pewniakiem do odpadnięcia z rywalizacji o Euro. Tymczasem w ciągu ostatnich tygodni prace w tym mieście niesamowicie przyspieszyły. Gdy w Polsce od wielu miesięcy trwają przetargi (na szczęście już rozstrzygnięte) na budowę stadionów we Wrocławiu i Gdańsku, tam setki robotników już wylewają fundamenty. A jeszcze kilka miesięcy temu tylko niepoprawni optymiści wierzyli, że stadion kiedykolwiek powstanie. Przeciw jego budowie protestowało nawet dość liczne grono mieszkańców. Rusza też remont lwowskiego lotniska.

Ukraiński rząd rozpoczął ponadto wcielanie w życie planu budowy i remontów dróg. A na organizację mistrzostw, w tym roku, chce przeznaczyć ok. 5 mld. hrywien (ok. 2 mld zł). Pełną parą trwa przebudowa stadionu w Kijowie, w Doniecku jest już praktycznie gotowy. Wiele się dzieje też w innych miastach. Czy to jednak wystarczy, by przekonać Platiniego? Dziś jeszcze trudno o rozstrzygnięcia, bo tamtejsza infrastruktura jest w znacznie gorszym stanie niż polska. By nadać jej jako taki standard potrzeba więc ogromnych nakładów.

Wiele też zależy od tego, co szef UEFA zobaczy w Polsce. Czy nasi urzędnicy poinformują go np. o tym, że do czasu mistrzostw nie powstanie główna droga (S5) łącząca Wrocław i Poznań? A to może poważnie osłabić szanse obu miast. To samo dotyczy autostrady A1. W to, że połączy Gdańsk z Warszawą przed rokiem 2012 bowiem wierzy już tylko minister infrastruktury. Nie widać też specjalnej mobilizacji przed najważniejszą, tegoroczną wizytą delegacji z UEFA. Czyżby Platini i spółka mieli znów oglądać te same wizualizacje stadionów, dróg i lotnisk, ciągle wirtualnych?

Efekty wizyty Platiniego znane będą w maju.

Źródło Sport.pl

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


W tym tygodniu w Kijowie Platini ogłosi, czy jest zadowolony z przygotowań Ukrainy do EURO 2012

Posted by reporter on 2009-04-13 13:41:25 CEST

Delegacja UEFA na czele z prezydentem Michelem Platinim odwiedzi Ukrainę w tym tygodniu. W przeddzień wizyty eksperci Unii Europejskich Związków Piłkarskich pozytywnie ocenili przebieg przygotowania Ukrainy do piłkarskich mistrzostw.

Jak poinformował dziennik Deutsche Welle, po odwiedzinach sześciu ukraińskich miast, które są kandydatami na przeprowadzenie EURO 2012, eksperci UEFA oświadczyli, że w zasadzie każde z tych miast może być wybrane przez komitet wykonawczy UEFA w maju. Ukraiński rząd przekonuje: główne żądania – budowa stadionów i portów lotniczych – jest realizowane.

Przewodniczący parlamentarnego komitetu do spraw młodzieży i sportu Paweł Kostenko zaznaczył, że półroczna zwłoka finansowania przygotowań do mistrzostw, wywołana kryzysem gospodarczym, została przezwyciężona: «W 2009 roku powinniśmy przeznaczyć, według wymogów UEFA, 4,7 miliarda hrywien na te cele. Prawie 80 proc. z tego już przewidziano w państwowym budżecie». Reszta kosztów, według słów Kostenki, zostanie pozyskana z tzw. Funduszu Stabilizacyjnego. Największym problemem w przygotowaniach do EURO 2012, zdaniem posła jest rozbudowa hotelowej infrastruktury w Doniecku i podniesienie do europejskich standardów ukraińskiej kolei i autostrad.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Sunday, April 12 2009

W mordzie w katyniu pomagal OUN ?, fanaberia rosyjskich dziennikarzy

Posted by reporter on 2009-04-12 20:44:26 CEST

Publiczna debata poświęcona zbrodni katyńskiej, podczas której zanegowano odpowiedzialność Józefa Stalina i NKWD za mord na polskich oficerach, odbyła się w Moskwie. Według organizatorów, dokumenty potwierdzające zbrodnię ZSRR zostały sfałszowane na polecenie Michaiła Gorbaczowa pod koniec lat 80. XX wieku.


Organizatorzy zaprezentowali 35-minutowy film dokumentalny "Katyńska podłość". Jego autor - znany z antypolskich publikacji i wystąpień dziennikarz Jurij Muchin - przekonywał, że Polaków rozstrzelało nie NKWD w 1940 roku, lecz hitlerowcy w 1941 roku.

Debata odbyła się z inicjatywy Zgromadzenia Narodowego - alternatywnego parlamentu, w którym zasiadają przedstawiciele sił politycznych nie mających reprezentacji w Dumie Państwowej.

Według Muchina, podpisana przez Stalina i innych członków Politbiura KC WKP(b) uchwała z 5 marca 1940 roku, skazująca polskich jeńców na śmierć, podobnie jak inne dokumenty, potwierdzające odpowiedzialność ZSRR za zbrodnię katyńską, zostały sfałszowane przez KGB.

Jego zdaniem, stało się pod koniec lat 80. na polecenie ówczesnego sekretarza generalnego KC KPZR Michaiła Gorbaczowa, a uczyniono to, aby rozbić Układ Warszawski, a jego wschodnioeuropejskich członków wciągnąć do NATO.

Muchin zarzucił też władzom Federacji Rosyjskiej, że te bez rozpatrzenia sprawy przez sąd uznały winę Rosji, jako spadkobierczyni ZSRR, za zbrodnię katyńską.

Podobnej wersji bronił też inny publicysta - Siergiej Strygin. Ogłosił on, że istnieją poszlaki wskazujące na to, że w rozstrzeliwaniu polskich oficerów w Katyniu w 1941 roku hitlerowcom pomagali członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). Strygin odmówił rozwinięcia tej tezy.

Historykowi ze stowarzyszenia Memoriał Nikicie Pietrowowi, który przedstawił materiały, jakie na temat zbrodni katyńskiej zebrała ta organizacja pozarządowa dokumentującą stalinowskie zbrodnie, uczestnicy dyskusji zarzucili dyskredytowanie Rosji i rehabilitowanie jej wrogów.

Zgromadzenie Narodowe zawiązało się w maju 2008 roku z inicjatywy opozycyjnej koalicji Inna Rosja. W jego pracach uczestniczy 85 ugrupowań nacjonalistycznych, lewicowych i liberalnych, występujących przeciwko polityce Kremla.

Oprócz Zjednoczonego Frontu Obywatelskiego (OGF) Garriego Kasparowa i zdelegalizowanej Partii Narodowo-Bolszewickiej (PNB) Eduarda Limonowa, tj. dwóch największych formacji tworzących Inną Rosję, są to m.in. Komunistyczna Partia Związku Radzieckiego (KPZR) Olega Szenina, Rosyjska Partia Komunistyczna-Komunistyczna Partia Związku Radzieckiego (RPK-KPZR) Aleksieja Prigarina i Awangarda Czerwonej Młodzieży (AKM) Siergieja Udalcowa.

Wśród organizacji reprezentowanych w Zgromadzeniu Narodowym znalazła się również Armia Woli Narodu (AWN), na której czele stoi Muchin.

W zamyśle animatorów tej inicjatywy Zgromadzenie Narodowe ma być forum dla cywilizowanej debaty o przyszłości Rosji.

13 kwietnia 1943 roku niemieckie radio poinformowało o odkryciu w Lesie Katyńskim koło Smoleńska grobów polskich oficerów, rozstrzelanych przez władze ZSRR. 13 kwietnia 1990 roku ukazał się komunikat agencji TASS, potwierdzający odpowiedzialność NKWD za ten mord i określający go mianem jednej z największych zbrodni stalinizmu.

Od 2008 roku 13 kwietnia obchodzony jest jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Saturday, April 11 2009

Ukraiński rząd postanowił wydać 2 mld UAH na budowę ukraińskiego satelity telekomunikacyjnego

Posted by reporter on 2009-04-11 10:21:49 CEST

Rada Ministrów Ukrainy podczas obrad wyjazdowych w Dniepropietrowsku przyjęła uchwałę o przeznaczeniu w 2009 roku rządowych subwencji w wysokości do 2 mld UAH na projektowanie i budowę ukraińskiego satelity telekomunikacyjnego, oświadczyła premier Ukrainy Julia Tymoszenko

Według słów pani premier, w budowie satelity telekomunikacyjnego wezmą udział cztery międzynarodowe aerokosmiczne koncerny. Tymoszenko nie ujawniła nazw firm, oświadczywszy, że infornacje zostaną ogłoszone po podpisaniu kontraktu.

Według słów premiera, kontrakty zostaną podpisane jeszcze w tym roku. Również w tym roku rozpoczną się prace nad budową ukraińskiego satelity telekomunikacyjnego. Julia Tymoszenko zapowiedziała, że wystrzelenie satelity zaplanowano jest we wrześniu 2011 roku.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tymoszenko pojedzie do Moskwy od razu po Wielkanocy

Posted by reporter on 2009-04-11 10:17:26 CEST

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko planuje spotkać się z premierem Federacji Rosyjskiej Włodzimierzem Putinym w trzeciej dekadzie kwietnia, oświadczyła Julia Tymoszenko

Termin spotkania został uzgodniony podczas ostatniej rozmowy telefonicznej z rosyjskim premierem, – podaje agencja wiadomości UNIAN.

«Omówiliśmy wszystkie szczegóły odnośnie przygotowania niezbędnych wspólnych dokumentów dla obrad ekonomicznego komitetu, które były zaplanowane na 8 kwietnia. Teraz porozumieliśmy się, że spotkanie odbędzie się gdzieś po dwudziestym kwietnia», – powiedziała Tymoszenko.

Premier zaznaczyła, że jedno z pytań, które będzie omawiane podczas obrad komitetu, to współpraca Ukrainy i Rosji w rakietowo-kosmicznej branży. «Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów podjęliśmy decyzję, która odblokowuje współpracę Ukrainy z Rosją w rakietowo-kosmicznej branży. Myślę, że dalej będzie otwarta droga, aby tę współpracę i kooperację rozwijać», – powiedziała Tymoszenko, zaznaczywszy, że taka współpraca będzie korzystna dla obu krajów.

Oprócz tego, ukraińska premier podkreśliła, że podczas rozmowy z Putinem, omówiła pytania dotyczące modernizacji ukraińskiego systemu gazociągów. «Moim zdaniem rozwiązaliśmy tę kwestię i możemy dalej współpracować dla osiągnięcia wzajemnej korzyści», – podsumowała premier.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Młodzi Polacy, Ukraińcy i Niemcy zastanawiali się nad kwestią przesiedleń ludzi w latach 1939-1947

Posted by reporter on 2009-04-11 10:10:28 CEST

W Tarnopolu zakończyła się druga część międzynarodowego ukraińsko-polsko-niemieckiego projektu «Obczyzna – Ojczyzna». Projekt został zorganizowany przez Związek Ukraińskiej Młodzieży, Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa (Wroclaw, Polska) i Ludwig-Wolker-Haus (Berlin, Niemcy). Uczestnikami przedsięwzięcia byli przedstawiciele młodzieżowych organizacji z Ukrainy, Polski i Niemiec.

Jak powiedziała jedna z organizatorek spotkania, sekretarz Tarnopolskiej Organizacji Związku Ukraińskiej Młodzieży Łesia Hołyk, młodzi ludzie badali przesiedlenia ludności w latach 1939-1947.

Podczas międzynaroowego spotkania, młodzi z trzech krajów zastanawiali się nad pojęciem «ojczyzna» i «obczyzna», szukali wspólnych cech między swoimi rodzinnymi miastami: Tarnopolem, Wrocławiem i Berlinem. W tym im pomagały historyczne treningi o Tarnopolu i wpływie na ludność i architekturę miasta podczas drugiej wojny światowej, które przeprowadził krajoznawca Andrzej Synycia. Ciekawym i jaskrawym wynikiem tych poszukiwań stały się trzy tematyczne wideofilmy, nakręcone przez uczestników projektu.

«Temat powojennych przesiedleń jest aktualny dla trzech krajów. Dlatego praca uczestników międzynarodowego spotkania polegała w poszukiwaniu nowych wizji i podejść do problemu przesiedlenia ludności w latch 1939-1947», – powiedziała Łesia Hołyk.

Podsumowaniem ukraińskiej części projektu stała się wystawa zdjęć pt. «Starość oczyma młodych», «Dzieci», na której zostały przedstawione wiele zdjęć, zrobionych przez uczestników spotkania. «Następne spotkanie powinno odbyć się w wrześniu bieżącego roku na terytorium Polski. Pierwsze spotkanie zorganizowali Niemcy w dniach 20-30 listopada 2008 roku», – powiedziała Łesia Hołyk.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Pomnik radzieckiego żołnierza-wyzwoliciela na Lwowszczyźnie zostanie zburzony z inicjatywy Juszczenki?

Posted by reporter on 2009-04-11 09:44:13 CEST

Na plenarnym posiedzeniu obwodowego komitetu Socjalistycznej Partii Ukrainy podjęliśmy decyzję spowodowaną głosowaniem radnych Lwowskiej Rady Obwodowej na sesji 9 kwietnia o demontażu pomnika radzieckiego żołnierza "Wyzwoliciela" w śródmieściu Stryja (obwód lwowski).

To haniebna uchwała, zwracamy się do premiera, Prokuratury Generalnej, Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej z prośbą o wstrzymanie tej samowoli, powiedział szef lwowskiego ośrodka partii Jewhen Talipow.

Zdaniem Jewhena Talipowa, inicjatywa demontażu pomników na Lwowszczyźnie pochodzi od Wiktora Juszczenki: "Polityczny reżim, który zbankrutował, naumyślnie porusza te pytania. Po co zaostrzac sytuację w Galicji, żeby na nas wszyscy pokazywali palcem. W Niemczech nie zniszczyli żadnego pomnika zwycięzców, bo to historia. Takie działania to wandalizm władzy".

Talipow powiedział również, że w swoich działaniach Prezydent Ukrainy nigdy nie był konsekwentny: "Juszczenko wydał dekret o demontażu pomników ludzi, którzy są zamieszani w Wielkim Głodzie, ale jaki stosunek do tego ma wojna? I teraz on wydaje dekret o obchodach 65. rocznicy zwycięstwa w Wielkiej wojnie ojczyźnianej".

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Odrzucono wniosek Demjaniuka o odroczenie deportacji

Posted by reporter on 2009-04-11 09:37:49 CEST

Imigracyjna Rada Odwoławcza odrzuciła wniosek o odroczenie deportacji z USA do Niemiec, złożony przez oskarżonego o zbrodnie wojenne Johna Demjaniuka.

Oznacza to, że 89-latek z Cleveland (stan Ohio) wkrótce może zostać przekazany niemieckiemu wymiarowi sprawiedliwości. Demjaniuk złożył wniosek do Rady w Falls Church, w stanie Wirginia, argumentując, że stan jego zdrowia jest zły, a długa podróż będzie równoznaczna z torturą.

Rada nie podała, w jakim terminie ma nastąpić ekstradycja.

Na początku tego tygodnia sąd imigracyjny w Wirginii uchylił swoją wcześniejszą decyzję i ostatecznie zezwolił na deportację oskarżonego. Nakaz miał zacząć obowiązywać od środy. Demjaniuk odwołał się jednak do Imigracyjnej Rady Odwoławczej, wskazanej przez sąd jako właściwy organ do ponownego rozpatrywania tej sprawy.

Urodzony na Ukrainie Demjaniuk jest podejrzany o współudział w zamordowaniu 29 tysięcy europejskich Żydów w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze między marcem a końcem września 1943 roku.

Demjaniuk był też strażnikiem w hitlerowskich obozach koncentracyjnych na Majdanku, w Treblince i Flossenbuergu. Dawni więźniowie twierdzą, że nazywano go "Iwanem Groźnym".

Podejrzany nie przyznaje się do zarzutów zbrodni nazistowskich, twierdząc, że służył w Armii Czerwonej i dostał się do niewoli niemieckiej w 1942 roku.

Po wojnie Demjaniuk trafił do obozu dla uchodźców w Monachium. W 1952 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował jako robotnik w fabryce samochodów.

Dwukrotnie pozbawiano go obywatelstwa USA. W 1986 roku został wydany Izraelowi w związku z oskarżeniem o udział w zagładzie Żydów. Został skazany na śmierć w procesie dotyczącym czynów, których miał się dopuścić w czasie, gdy był strażnikiem w obozie w Treblince. Jednak Sąd Najwyższy Izraela uchylił ten wyrok, uzasadniając, że nie ma wystarczających dowodów, iż oskarżony był osławionym "Iwanem Groźnym".

Demjaniuk wrócił po tym wyroku do Stanów Zjednoczonych. Jest bezpaństwowcem.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Premier Ukrainy julia Tymoszenko odwiedzi Polskę

Posted by reporter on 2009-04-11 09:36:14 CEST

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko w ostatnich dniach kwietnia złoży wizytę w Polsce - podała prywatna agencja informacyjna Unian, powołując się na ambasadę ukraińską w Warszawie.

Tymoszenko chce odwiedzić Polskę w dniach 29-30 kwietnia. Szczegóły wizyty nie są jeszcze znane; jej plan jest dopiero uzgadniany.

Wcześniej w piątek Tymoszenko poinformowała, że w ostatniej dekadzie kwietnia spotka się w Moskwie z rosyjskim premierem Władimirem Putinem.

Rozmowy szefów rządów Ukrainy i Rosji miały odbyć się jeszcze w marcu, jednak zostały odwołane, gdy Ukraina i Unia Europejska podpisały deklarację w sprawie modernizacji ukraińskich sieci przesyłania gazu.

W odpowiedzi Rosja zagroziła rewizją stosunków z UE w sferze energetycznej.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Partnerstwo Wschodnie to "nienaturalny wybór"

Posted by reporter on 2009-04-11 09:34:16 CEST

Rzecznik MSZ Rosji Andriej Niestierienko powiedział, że udział byłych republik ZSRR w unijnym Partnerstwie Wschodnim może wydawać się "nienaturalnym wyborem" i sztucznym przeciwstawieniem Rosji i Unii Europejskiej.

Jak podał portal białoruskiego Radia Swoboda, Moskwa - zdaniem Niestierienki - widzi w tym "zagrożenie".

Portal dodaje, że Niestierienko mówił o udziale Białorusi w Partnerstwie. Rzecznik MSZ oświadczył, że Moskwa nie może nie zauważać prób wywarcia presji na Białoruś przez Brukselę. "Radio Swaboda" nie precyzuje, o jaką presję chodzi.

Partnerstwo Wschodnie to inicjatywa przewidująca zacieśnianie współpracy Unii Europejskiej z jej wschodnimi sąsiadami: Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą. UE ma przeznaczyć na ten cel do końca 2013 roku dodatkowe 600 mln euro.

Szczyt inaugurujący Partnerstwo odbędzie się w Pradze 7 maja. Wciąż nie wiadomo, czy zaproszony zostanie tam prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Jest to uzależnione od opinii Brukseli na temat postępu w kwestii demokratyzacji Białorusi.

W marcu szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow zarzucił Unii Europejskiej "brutalne obchodzenie się" z Białorusią poprzez uzależnianie jej uczestnictwa w programie Partnerstwa Wschodniego od nieuznawania Abchazji i Osetii Południowej.

- Oskarża się nas o posiadanie sfer wpływów, lecz czym jest to Partnerstwo Wschodnie? Czy jest to sfera wpływów włącznie z Białorusią? - zastanawiał się wówczas szef rosyjskiego MSZ.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Friday, April 10 2009

Juszczenko i Alijew o dostawach azerskiego gazu do UE

Posted by reporter on 2009-04-10 13:51:40 CEST

Prezydenci Ukrainy i Azerbejdżanu, Wiktor Juszczenko i Ilham Alijew, zlecili dyplomacjom swych państw przeprowadzenie konsultacji na temat dostaw azerskiego gazu do państw Unii Europejskiej - podała służba prasowa Juszczenki, który przebywa z oficjalną wizytą w Azerbejdżanie

Prezydenci chcą, by Kijów i Baku wypracowały wspólne stanowisko w tej sprawie.

"Umówiliśmy się, że odpowiednie konsultacje w tej kwestii będą prowadzić ministerstwa spraw zagranicznych" - powiedział Juszczenko po spotkaniu z Alijewem.

Szefowie obu państw rozmawiali także o ropociągu Odessa-Brody, będącym częścią tzw. euroazjatyckiego korytarza transportu ropy naftowej. Projektowany szlak przesyłu tego surowca ma prowadzić z regionu Morza Kaspijskiego przez Ukrainę do państw Europy Zachodniej.

"Zapoczątkowany prawie dwa lata temu dialog dotyczący korytarza jest obecnie w fazie końcowej" - powiedział Juszczenko, przypominając, że 24 kwietnia w Warszawie ma dojść do podpisania studium opłacalności i wykonalności projektu Odessa-Brody.

Alijew przypomniał z kolei podpisaną w ubiegłym roku w Baku deklarację popierającą eksport ropy naftowej i gazu z rejonu Morza Kaspijskiego do Europy, mówiąc, że pozostaje ona "podstawą wszystkich projektów energetycznych, które powinny być zrealizowane naszymi (ukraińskimi i azerskimi) wspólnymi siłami".

Alijew podkreślił, że Azerbejdżan traktuje Ukrainę "jako jednego z najbardziej pewnych partnerów w świecie".

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tuesday, April 07 2009

Borys Tarasiuk: Prokuratura Generalna Ukrainy faktycznie uznała, że poseł Wiaczesław Czornowoł został zamordowany

Posted by reporter on 2009-04-07 12:56:58 CEST

Prokuratura Generalna Ukrainy faktycznie uznała, że śmierć Wiaczesława Czornowoła była skutkiem zaplanowanego morderstwa, a nie wypadku drogowego.

«Prokuratura Generalna Ukrainy zawiadomiła, że cofnięto decyzję starszego śledczego odnośnie zakazania wszczęcia śledztwa w sprawie morderstwa posła Wiaczesława Czornowoła, co oznacza, że faktycznie uznano, iż było to morderstwo».», – podkreślił Borys Tarasiuk. Małżonka Wiaczesława Czornowoła – Atena Paszko, podczas wystąpienia w Drohobyczu również podkreśliła, że uważa, że jej mąż został zamordowany.

Przypominamy, że lider partii Ludowy Ruch Ukrainy Wiaczesław Czornowoł i jego kierowca Jewhenij Pawłow, zginęli, 25 marca 1999 roku, w wypadku drogowym – samochód Toyota, którym jechali, zderzył się z ciężarówką w pobliżu Kijowa w strefie, gdzie zakazano ruchu ciężarówek.

26 marca 1999 roku, ówczesny minister spraw wewnętrznych Jurij Krawczenko (zastrzelił się 4 marca 2005 roku), nie czekając wstępnych wyników śledztwa, oświadczył, że «wersję zamachu na Wiaczesława Czornowoła, jako przyczynę jego śmierci nawet nie rozpatrywano».

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Uchwała Rady Najwyższej o wyborach Prezydenta 25 października nabrała mocy prawnej

Posted by reporter on 2009-04-07 12:51:47 CEST

Uchwała Rady Najwyższej Ukrainy o przeprowadzeniu kolejnych wyborów Prezydenta w niedzielę, 25 października, nabrała mocy prawnej. Uchwałę dziś opublikował "Dziennik Urzędowy".

1 kwietnia Rada Najwyższa zapowiedziała wybory Prezydenta Ukrainy na 25 października 2009 roku.

Za ustawą głosowało 401 deputowanych ludowych z 422, zarejestrowanych w sali sesyjnej. To w szczególności 174 deputowanych z Partii Regionów, 155 - z BJuT, 26 - z NU-LS, 27 - z KPU, 19 - z Bloku Łytwyna.

Uchwała nabiera mocy prawnej w momencie publikacji.

Źródło

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Fundament stadionu na Euro 2012 we Lwowie powstanie jeszcze przed czerwcem

Posted by reporter on 2009-04-07 12:50:33 CEST

We Lwowie na placu budowy stadionu na Euro 2012 zaczęto kłaść fundament w południowej części. Prawie zakończono kopanie fundamentu na wschodniej trybunie. Przygotowuje się plac dla fundamentu na zachodniej stronie i wkrótce tu rozpoczną się prace budowlane

"Według planu budowy stadionu wschodnia część fundamentu zostanie wykonana przed 20 kwietnia. W ogóle wszystkie prace nad fundamentem potrwają do 1 czerwca" - powiedział dyrektor przedsiębiorstwa komunalnego "Dyrekcja ds. budowy stadionu" Witalij Sułyma. Dodajmy, że fundamenty na północnej stronie stadionu już są w całości gotowe.:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Juszczenko jest gotów do kompromisu

Posted by reporter on 2009-04-07 08:14:10 CEST

Prezydent Wiktor Juszczenko oświadcza, że dla niego nie jest zasadniczo ważna data przeprowadzenia wyborów prezydenckich.

Odpowiadając na pytanie, czy uważa on za kompromisową dla przeprowadzenia przedterminowych prezydenckich i parlamentarnych wyborów datę 25 października, Juszczenko odpowiedział: "Jestem gotów podjąć decyzję o przedterminowych prezydenckich wyborach na Ukrainie. Dla mnie nie jest zasadniczo ważne, ile miesięcy wcześniej one odbędą się, czy w październiku, czy we wrześniu".

"Teraz mówimy o tym, że uregulować sytuację można tylko jedyną drogą - musimy przeprowadzić jednoczesne (z prezydenckimi) przedterminowe wybory parlamentarne" - akcentował Prezydent.

Juszczenko jest przekonany, że po przedterminowych parlamentarnych wyborach w Radzie Najwyższej "musi zmienić się okoliczność, która teraz detonuje sytuację".

"W parlamencie musi być koalicja 226 głosów, która potrafi przegłosować antykryzysowe uchwały i będzie mogła wziąć na siebie odpowiedzialność za ekonomiczną sytuację" - powiedział Juszczenko.

Prezydent po raz kolejny akcentował konieczność zmiany systemu wyborczego i zlikwidowania immunitetu dla deputowanych przed wyborami.

Juszczenko zaproponował Radzie Najwyższej uchwalenie ustawy dla finansowania przedterminowych parlamentarnych i prezydenckich wyborów, aby nie powtórzyła się zeszłoroczna sytuacja, "kiedy po uchwale o przedterminowych wyborach, wynikającej z normy Konstytucji, jedna rządząca siła zablokowała ją ze względu na brak finansowania wyborczego procesu".

"Moim zdaniem, jest to zdrowy kompromis dla wszystkich gałęzi władzy" - akcentował Wiktor Juszczenko.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


"Kijów powinien podpisać z Brukselą mapę drogową ws. wiz do czerwca"

Posted by reporter on 2009-04-07 08:08:46 CEST

Kijów powinien podpisać z Brukselą "mapę drogową" dotyczącą rozmów o ruchu bezwizowym do czerwca. Taką opinię wyraził prezydent Wiktor Juszczenko po spotkaniu z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Hansem Gertem Pötteringem.

W czasie rozmów w Kijowie, Wiktor Juszczenko i Hans Gert Poettering wysoko ocenili negocjacje na temat umowy stowarzyszeniowej, strefy wolnego handlu oraz o modernizacji ukraińskiego systemu gazowego.

Najważniejszą kwestią dla Ukraińców jest jednak zniesienie wiz do państw Unii Europejskiej. Hans Gert Pöttering zapewnił, że będą postępy w rozmowach na ten temat. Wiktor Juszczenko zapewnił, że już do początku czerwca powinna zostać podpisana "mapa drogowa" dotycząca negocjacji w tej sferze.

Rozmawiano także o sytuacji politycznej na Ukrainie jednak biuro prasowe Wiktora Juszczenki nie informuje o ich przebiegu. Wcześniej, w Radzie Najwyższej Hans-Gert Pöttering wezwał ukraińskich polityków do zakończenia sporów. Zaznaczył, że polityczna niestabilność opóźnia przeprowadzenie reform.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wiktor Juszczenko: wybory prezydenckie powinny odbyć się 17 stycznia

Posted by reporter on 2009-04-07 08:06:28 CEST

Wiktor Juszczenko powiedział, że wybory prezydenckie na Ukrainie powinny odbyć się 17 stycznia przyszłego roku. W środę Rada Najwyższa zadecydowała, że nowy prezydent ma zostać wybrany 25 października.

Wiktor Juszczenko powiedział, że data 17 stycznia oparta jest na zasadach wyboru nowego prezydenta zapisanych w konstytucji. „I nie może tutaj być żadnej dyskusji” - podkreślił.

Jeszcze w piątek prezydent mówił, że zgodzi się na wcześniejsze wybory prezydenckie, czyli 25 października, pod warunkiem, że jednocześnie wybrana zostanie nowa Rada Najwyższa. Podkreślił przy tym, że nie widzi podstaw do rozwiązania parlamentu.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Dni Filmu Polskiego na Ukrainie

Posted by reporter on 2009-04-07 08:05:40 CEST

8 kwietnia rozpoczynają się Dni Filmu Polskiego na Ukrainie.

Już po raz czwarty ukraińscy widzowie w Kijowie, Lwowie, Charkowie i Winnicy będą mogli obejrzeć najnowsze polskie produkcje filmowe w ramach "Dni Filmu Polskiego na Ukrainie".

Przegląd rozpocznie projekcja ostatniego filmu Krzysztofa Zanussiego "Serce na dłoni", a sam reżyser przyjmie z rąk prezydenta Wiktora Juszczenki order Jarosława Mądrego. W ciagu tygodnia widzowie obejrzą 13 filmów m.in. "Tatarak" Andrzeja Wajdy, "Cztery noce z Anną" Jerzego Skolimowskiego, "33 sceny z życia" Małgorzaty Szumowskiej i "Rysę" Michała Rosy. Przeglądowi będzie też towarzyszyła retrospektywa dzieł Krzysztofa Zanussiego z okazji przypadających w tym roku 70. urodzin reżysera.

Organizatorami "Dni Filmu Polskiego na Ukrainie" są: Instytut Polski w Kijowie, Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej i Ukraińską Fundacją Filmową.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Spadła liczba kart płatniczych na Ukrainie

Posted by reporter on 2009-04-07 08:04:23 CEST

W pierwszym kwartale 2009 r. liczba kart płatniczych na Ukrainie zmniejszyła się z 67 milionów do 40 milionów sztuk. Oznacza to spadek o 40,2 proc.

Informację o znacznym spadku ilości kart płatniczych na ukraińskim rynku podał dyrektor Stowarzyszenia banków-członków płatniczego systemu EMA Aleksandr Karpow. Jak wyjaśnił, jest to wynik wprowadzenia nowego sposobu ewidencji. Ekspert objaśnił, że do 2009 r. banki podawały do statystyk wszystkie wyemitowane karty płatnicze, zaś obecnie tylko te aktywne (tj. te, które w ciągu miesiąca są przynajmniej raz używane).

Tym niemniej, ilość aktywnych kart płatniczych w pierwszym kwartale bieżącego roku spadła. Ekspert Ukraińskiego Procesowego Centrum, Anton Romańczuk zapowiedział, że ich liczba zmniejszy się o 5-10 proc.

Eksperci wymieniają kilka przyczyn dlaczego bankowcy przeorientowali się na cyfry rzeczywiste w prowadzonych statystykach. Wcześniej, wysoka liczba wyemitowanych kart miała sprawić, by potencjalny klient zobaczył że danemu bankowi wielu już zaufało. Teraz – jak uważają eksperci – nie ma już kogo przekonywać. Banki poprzez zawyżone statystyki uprawiały swoją politykę reklamową i PR. Kolejną przyczyną może być fakt, że obecnie banki faktycznie przestały przyznawać karty z możliwością zaciągnięcia kredytu. Do spadku przyczynił się również i kryzys, który zmniejszył liczbę aktywnych kart. Na przykład, z powodu wzrostu bezrobocia, spadła liczba osób, które z bankomatów wypłacały swoje pensje.

Bankier.pl

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Handel z Ukrainą stoi

Posted by reporter on 2009-04-07 08:02:58 CEST

Polskie firmy eksportujące mięso na Ukrainę rezygnują z kolejnych dostaw. Główny powód to niewypłacalność tamtejszych odbiorców. Od pięciu miesięcy sprzedaż wieprzowiny spadła już blisko o połowę.

Jeszcze w ubiegłym roku byliśmy głównym dostawcą mięsa na tamtejszy rynek. Dzięki sprzyjającym warunkom udało się wyeksportować prawie 80 tysięcy ton. Według ukraińskich danych, ubiegły rok był pod tym względem rekordowy. Sprzedaż polskich artykułów rolno-spożywczych wyniosła prawie 230 milionów dolarów.

Olexander Motsyk, ambasador Ukrainy w Polsce: to znaczy, że polska jest 3 partnerem handlowym dla Ukrainy.

Ten rok najprawdopodobniej nie będzie już tak wyjątkowy. Od kilku miesięcy widać zdecydowane osłabienie w handlu. Przyczyn jest kilka. Po pierwsze, problemy gospodarcze na rynku ukraińskim, co w rezultacie przekłada się na niewypłacalność tamtejszych odbiorców.

Po drugie kłopoty na rynku walutowym, w tym wahania wartości dolara czy euro, a po trzecie brak surowca w Polsce. To zmusza naszych eksporterów do oferowania wyższych cen skupu tuczników i przerzucania rosnących stawek na ukraińskich odbiorców.

Witold Choiński, Izba Gospodarcza Polskie Mięso: oferując w Polsce dwa dolary za kilogram mięsa nie są w stanie wygospodarować wyższej ceny, a przy tej cenie nie kupią mięsa, bo surowiec w Polsce jest teraz najdroższy w Europie.

Do tego dochodzi cło na polskie mięso, co sprawia, że rentowność handlu znacznie spadła. Sytuację mogłyby uratować dopłaty do poza unijnego eksportu. Do ich przywrócenia nawołują właściciele firm. Bruksela w tej sprawie jak na razie milczy.


Źródło: Agrobiznes

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


„Kommiersant”: Rosja stara się stworzyć w Europie sojusz przeciwko brukselskiej deklaracji

Posted by reporter on 2009-04-07 08:00:27 CEST

Dziennik „Kommiersant” pisze, że Rosja stara się stworzyć w Europie sojusz przeciwko brukselskiej deklaracji, podpisanej przez Ukrainę i Wspólnotę. Gazprom ma zamiar wykorzystać także złą sytuację ekonomiczną ukraińskiego Naftohazu.

Oficjalnie Rosjanie negatywnie ocenili podpisany pod koniec marca dokument o modernizacji ukraińskiego systemu gazowego, ponieważ został on opracowany bez udziału Moskwy. De facto chodzi o to, że jego realizacja uniemożliwiłaby manipulowanie ukraińskim rynkiem gazu.

Teraz Moskwa stara się stworzyć przeciwwagę dla brukselskiej deklaracji, zdobywając poparcie swojej pozycji ze strony partnerów w Unii Europejskiej - włoskiego Eni i niemieckiego E.On. Te firmy mają wspólnie budować gazociągi omijające Ukrainę: South Stream i Nord Stream.

Gazprom nie ukrywa, że ma zamiar wykorzystać także kłopoty, jakie mogą się pojawić z płatnościami Naftohazu za kupione paliwo. Jutro mija termin opłaty za zeszły miesiąc. Prawdziwe kłopoty mogą pojawić się jednak już w najbliższym czasie, gdy Ukraina będzie musiała uzupełnić zapasy w podziemnych zbiornikach gazu. Są one potrzebne dla utrzymania zimą tranzytu do Unii Europejskiej. Przed podpisaniem brukselskiej deklaracji władze w Kijowie liczyły, że kredytu na pokrycie tych wydatków udzieli Rosja.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Samolotem łatwiej na Ukrainę

Posted by reporter on 2009-04-07 07:58:06 CEST

Urząd Lotnictwa Cywilnego porozumiał się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem w sprawie nowej umowy o komunikacji lotniczej. - To duży sukces, bo strona ukraińska przez długi czas nie była skłonna do liberalizacji swojego rynku - mówi Katarzyna Krasnodębska, rzeczniczka ULC. - Umowa wejdzie w życie po podpisaniu przez resorty spraw zagranicznych obu krajów

Przewoźnikom działającym w Polsce będzie znacznie łatwiej latać na Ukrainę. Do tej pory mogły to robić tylko wyznaczone linie, m.in. LOT. Jeśli porozumienie wejdzie w życie, nie będzie konieczne zawieranie specjalnych porozumień handlowych przez linie. Do tego przewoźnik będzie mógł korzystać z własnej obsługi na lotnisku, a nie narzuconej przez dany port.

Już teraz obowiązuje rozporządzenie, które pozwala na to, by wyznaczeni przez stronę polską przewoźnicy latali z dowolnych lotnisk w Polsce do Kijowa, Lwowa, Odessy, Dniepropietrowska, Symferopola, Charkowa i Doniecka. Ukraińscy przewoźnicy mogą latać z Ukrainy do Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Rzeszowa i Łodzi.


Źródło: Gazeta Wyborcza

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Hans-Gert Poettering wezwał ukraińskich polityków do zakończenia sporów

Posted by reporter on 2009-04-07 07:56:24 CEST

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering wezwał ukraińskich polityków do zakończenia sporów. Występując w Radzie Najwyższej zaznaczył, że polityczna niestabilność opóźnia przeprowadzenie reform

Hans-Gert Poettering powiedział, że w każdym kraju zdarzają się kryzysy polityczne. Ciągły kryzys jest jednak poważnym problemem dla państwa. „Stabilna i bezpieczna Ukraina to stabilna i bezpieczna Europa” - zaznaczył przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Reformy, które opóźnia kryzys polityczny, to zmiany do konstytucji, które wprowadzą podział kompetencji. Muszą zostać także zmienione zasady funkcjonowania sądów i oddzielony biznes od polityki.

Hans-Gert Poettering wyraził także nadzieję, że Ukraina będzie odgrywać główną rolę w unijnym Partnerstwie Wschodnim. Oprócz tego Kijów wraz z Brukselą powinien opracować wspólną strategię bezpieczeństwa energetycznego. Jednocześnie Ukraina ma zachować dobre stosunki z Moskwą.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


W Żytomierzu zdjęto z anteny polskojęzyczny program ,,Słowo Polskie"

Posted by reporter on 2009-04-07 07:55:18 CEST

W ostatnich dniach w telewizji w Żytomierzu na Ukrainie usunięto z ramówki polskojęzyczny program "Słowo Polskie". Był on nadawany trzy razy w tygodniu. W kilkuminutowych reportażach ukazywał życie Polaków tego regionu oraz relacjonował uroczystości religijne i patriotyczne.


Redakcja programu ściśle współpracuje z Kościołem rzymskokatolickim. Dzięki programowi Polacy na Żytomierszczyźnie każdego roku mogli m. in. usłyszeć życzenia świąteczne biskupa kijowsko-żytomierskiego, Jana Purwińskiego. Istnienie takiego programu jest tym bardziej uzasadnione, że na Żytomierszczyźnie mieszka najbardziej liczna grupa Polaków ze wszystkich regionów Ukrainy.

Program ,,Słowo Polskie" od 16 lat był realizowany m. in. dzięki społecznej pracy, na początku, przez 7 lat, redaktor Elwiry Gilewicz, a przez ostatni okres Olgi Kolesowej. Był on pierwszym i jedynym stałym programem polskojęzycznym na Ukrainie.

Zdaniem miejscowych Polaków program był osiągnięciem, którym Żytomierz mógł się szczycić. Przeciwko zdjęciu programu zaprotestował Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie. Władze telewizji argumentują, że na antenie wystarczy jedynie ukazywanie życia Polaków, którym zajmuje się program w języku ukraińskim pt. "Czerwona Kalina".

Nadal trwają rozmowy na temat powrotu audycji na antenę. Uczestnicy konferencji naukowej z okazji 20-lecia Żytomierskiego Związku Polaków na Ukrainie w marcu wystosowali w tej sprawie list do prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki.

Obwodowa Rada Żytomierszczyzny wydała rozporządzenie, aby program powrócił do ramówki. Zarząd telewizji w Żytomierzu odpowiadając na żądanie Rady napisał, że polskojęzyczna audycja ma wrócić na antenę, ale w ramach ,,Czerwonej Kaliny". Jednak audycja byłaby znacznie okrojona czasowo i prowadzona w języku ukraińskim, czemu ostro sprzeciwia się miejscowa Polonia.

Za zdjęciem polskiego programu opowiada się Ludmiła Natykacz z miejscowej telewizji. Jak mówią działacze Żytomierskiego Związku Polaków na Ukrainie jej postawa dziwi, gdyż sama poszukuje kontaktów z polską telewizją. W liście protestacyjnym pierwsza redaktor ,,Słowa Polskiego", Elwira Gilewicz w imieniu Polaków Żytomierszczyzny napisała: ,,Uważamy, że takie działania nie są zgodne ze statusem dziennikarza polonijnego i osoba pani Ludmiły Natykacz nie może prezentować naszego środowiska na różnego rodzaju spotkaniach mediów polonijnych".

Źródło KAI

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Monday, April 06 2009

Dzisiaj Juszczenko spotyka się z przedstawicielami krajów G-8

Posted by reporter on 2009-04-06 11:14:47 CEST

W poniedziałek, 6 kwietnia, Prezydent Ukrainy, Wiktor Juszczenko, spotyka się przedstawicielami krajów G-8, przewodniczącym Unii Europejskiej (ambasador Czech), ambasadorami państw przygranicznych, przedstawicielem Komisji Europejskiej.

W poniedziałek, 6 kwietnia, Prezydent Ukrainy, Wiktor Juszczenko, spotyka się przedstawicielami krajów G-8 (Wielkiej ósemki), przewodniczącym Unii Europejskiej (ambasador Czech), ambasadorami państw przygranicznych, przedstawicielem Komisji Europejskiej.

Jak zawiadamia służba prasowa Prezydenta Ukrainy spotkanie odbędzie się o 16.00.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Oficjalny kurs hrywny na dzień 6 kwietnia 2009

Posted by reporter on 2009-04-06 09:30:01 CEST

6 kwietnia, Narodowy Bank Ukrainy ustanowił oficjalny kurs hrywny w stosunku do światowych walut:

100 dolarów – 770.000 (na 3 kwietnia – 770.000)

100 euro – 1033.7250 (na 3 kwietnia – 1031.1840)

10 rosyjskich rubli – 2.3047 (na 3 kwietnia – 2.2806).

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Juszczenko i Tymoszenko przekonali MFW

Posted by reporter on 2009-04-06 09:28:05 CEST

Misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego przybędzie na Ukrainę w połowie następnego tygodnia. Jak poinformował UNIAN, Departament Spraw Zewnętrznych Międzynarodowego Funduszu Walutowego, otrzymał zapewnienie od Prezydenta i Premiera Ukrainy w sprawie uchwalenia w dniach 13-17 kwietnia ustaw, skierowanych na wspieranie finansowego stanu funduszu emerytalnego i NSA "Naftogaz Ukrainy", a także uzgodnionych z MFW i Bankiem Światowym projektów ustaw, sprzyjających wprowadzeniu strategii odbudowy sektora bankowego.

Ze względu na to misja MFW pod przewodnictwem Jeyli Pazarbaziolu planuje powrócić do Kijowa w połowie następnego tygodnia, żeby poprowadzić dyskusje w ramach pierwszego przeglądu programu, wspartego finansowaniem zgodnie z umową stand-by.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Konsul Generalny FR we Lwowie: Demontaż radzieckich pomników na Lwowszczyźnie pogorszy stosunki Ukrainy i Rosji

Posted by reporter on 2009-04-06 09:24:41 CEST

Na sesji Lwowskiej Rady Obwodowej 9 kwietnia radni zamierzają rozpatrzyć projekt uchwały "O odezwie do Rady Najwyższej Ukrainy w sprawie projektu Ustawy Ukrainy "O zakazie komunistycznej ideologii"", który w szczególności przewiduje demontaż pomników komunistyczno-totalitarnego reżimu w obwodzie.

"Jeśli taka decyzja zostanie podjęta, to Konsulat Generalny Rosji we Lwowie nie będzie milczał i wystąpi z ostrym oświadczeniem wobec takiej uchwały. To istotnie pogorszy stosunki Ukrainy i Rosji” - powiedział w komentarzu dziennikarzom 3 kwietnia Konsul Generalny Rosji we Lwowie Jewgienij Guziejew.

"To nie należy do kompetencji Lwowskiej Rady Obwodowej, to kwestia narodowego poziomu. Jest ustawa Ukrainy o uwiecznieniu pamięci poległych podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej 1941-1945 lat, jest dekret Prezydenta Ukrainy o uszanowaniu 65-lecia zwycięstwa w tej wojnie, w którym zaznaczono, że te pomniki trzeba zachowywać, restaurować. Są międzyrządowe umowy, uchwała 63 sesji Zgromadzenia Generalnego ONZ. To lekceważenie wszystkich ludzkich wartości" - akcentował Konsul Generalny.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wizy dla członkow UE ?

Posted by reporter on 2009-04-06 09:10:14 CEST

Ukraina może przywrócić wizy dla obywateli Unii Europejskiej już w ciągu najbliższego miesiąca - oświadczył jeden z zastępców szefa kancelarii prezydenta Wiktora Juszczenki, Ihor Popow.

"Zlikwidujemy system bezwizowy z UE już niebawem i wygramy na tej decyzji. Nastąpi to bardzo szybko, możliwe, że nawet przed zaplanowanym 7 maja szczytem w Pradze" - powiedział w nadanej w sobotę rozmowie z "Radiem Swoboda".

Podczas majowego szczytu UE w Pradze ma dojść do inauguracji Partnerstwa Wschodniego, czyli unijnej inicjatywy na rzecz wzmocnienia współpracy ze wschodnimi sąsiadami UE, w tym z Ukrainą.

Według Popowa wprowadzenie zlikwidowanych cztery lata temu ukraińskich wiz dla obywateli państw unijnych pomoże Ukraińcom m.in. w walce z przestępczością.

"Organy porządku skarżą się, że w związku z tym, iż Europejczycy przyjeżdżają do nas bez wiz, co trzy miesiące łapany jest tu jakiś pedofil, czy maniak" - tłumaczył przedstawiciel Juszczenki.

Popow dodał, że przywrócenie przez Ukrainę wiz może "skłonić Europejczyków do zlikwidowania wiz dla obywateli ukraińskich".

Postulaty ponownego wprowadzenia ruchu wizowego dla obywateli UE brzmią na Ukrainie coraz głośniej. Niedawno głos w tej sprawie po raz kolejny zabrał zwierzchnik Popowa, szef kancelarii Juszczenki, Wiktor Bałoha.

Zapewniał on wówczas, iż decydując się na takie kroki Kijów chce nie tylko bronić własnych interesów, ale i zachęcić państwa unijne do działań rzeczywistych, a nie tylko deklaratywnych.

"Obowiązujące już ponad rok porozumienie między Ukrainą i UE o uproszczonych formalnościach wizowych pod wieloma względami pozostaje dokumentem czysto formalnym, a Europa z wielką niechęcią otwiera swoje granice przed Ukraińcami - zaznaczył Bałoha.

Podkreślił jednocześnie, iż nie oznacza to, że Ukraina rezygnuje z obranego kursu, którego celem jest integracja europejska.

Jeśli Kijów rzeczywiście wprowadzi wizy dla państw unijnych, jedną z grup, w którą uderzy to najbardziej, staną się Polacy. Spośród obywateli UE przyjeżdżają oni na Ukrainę najczęściej.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Thursday, April 02 2009

Wybory prezydenta mimo decyzji parlamentu odbędą się w terminie przewidzianym przez konstytucję

Posted by reporter on 2009-04-02 09:00:15 CEST

Decyzja Rady Najwyższej Ukrainy o wyznaczeniu wyborów prezydenckich na dzień 25 października br. jest nie konstytucyjna i politycznie zaangażowana, – oświadczył Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko podczas wczorajszej konferencji prasowej w Mirgorodzie.

«To bezprawna decyzja, to decyzja nie konstytucyjna, to decyzja polityczna. - Zawodnicy, którzy to zainicjowali, kontynuują grę, która nie polega na tym, by państwo rozwijało się drogą prawa, lecz by było budowane na zasadzie realizacji celów poszczególnych partii» – powiedział Wiktor Juszczenko.

- Niektórzy politycy chcieliby mieć wybory (prezydenckie) nawet nie w październiku - bo wtedy z pewnością je przegrają - lecz dziś wieczorem, za wszelką cenę, ponieważ takie mają ambicje. Dlatego jako prezydent chcę jasno i zdecydowanie oświadczyć: wybory na Ukrainie będą przeprowadzone w terminie przewidzianym konstytucją - oświadczył Juszczenko.

Wyznaczając wybory prezydenckie na październik, parlamentarzyści przyjęli za podstawę zapisy konstytucji obowiązującej w 2005 r., kiedy Juszczenko składał przysięgę. Według niej wybory odbywają się w ostatnią niedzielę października piątego roku urzędowania prezydenta.

W 2007 r. weszły w życie zmiany w konstytucji. Obecnie mówi ona, że do wyborów powinno dojść w ostatnią niedzielę ostatniego miesiąca piątego roku urzędowania prezydenta.

Deputowani Rady Najwyższej Ukrainy uznali, że skoro Juszczenko doszedł do władzy w czasie obowiązywania poprzedniej konstytucji, termin wyborów prezydenckich także powinien być wyznaczony zgodnie z nią, a nie według przepisów obowiązujących obecnie.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na dziesięciotysięcznego gościa lwowskiej kawiarni «Praga» oczekują miłe niespodzianki

Posted by reporter on 2009-04-02 08:52:15 CEST

W tym tygodniu, w dniach 1–5 kwietnia, we lwowskiej kawiarni «Praga», przy ulicy Hnatiuka 8, oczekują na szczęściarza – dziesięciotysięcznego gościa

Dla jubileuszowego gościa dyrekcja zakładu przygotowała przyjemne niespodzianki. Przede wszystkim to dwukilogramowy firmowy tort «Praga», z którym gościa kawiarni spotkają kelnerzy.


Natomiast główną nagrodą będzie romantyczna kolacja na dwie osoby. Kawiarnia «Praga» słynie we Lwowie, jako jedno z ulubionych miejsc par młodych – w każdą sobotę w «okresie weselnym» pod kawiarnią stoją kolejki młodych par, które chcą sfotografować się w kawiarni. I, widocznie, narzeczonych wabi tu nie tylko aromat lwowskiej kawy i smaczne słodycze, ale i przytulna, komfortowa atmosfera i przepiękne secesyjne wnętrza kawiarni.


Źródło i foto
:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


We Lwowie odbędzie się prezentacja książki o zniszczonych ukraińskich cerkwiach na terytorium Polski

Posted by reporter on 2009-04-02 08:46:24 CEST

7 kwietnia w auli «Politechniki Lwowskiej» odbędzie się prezentacja książki lubelskiego doktora Grygorija Kupryjanowicza «1938. Akcja niszczenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i południowym Podlasiu» oraz otwarcie wystawy fotograficznej pod tym samym tytułem.

Autorami wystawy są Grygorij Kupryjanowicz i Sławomir Wyspiański.

Podczas prezentacji wystąpią naukowcy, badacze, członkowie stowarzyszenia «Chełmszczyzna» oraz innych organizacji społecznych, a w programie koncertowym uczestnicy imprezy będą mogli obejrzeć występ zespołów z «Politechniki Lwowskiej».

Książka ukazała się z okazji siedemdziesiątej rocznicy wydarzeń na Chełmszczyźnie i Południowym Podlasiu, podczas których w 1938 roku zniszczono 100 prawosławnych cerkwi. Książka zawiera zarys historii cerkwi w okresie międzywojennym (1918–1938), opis stosunków między Cerkwią a państwem polskim. Aneks do książki zawiera kilkadziesiąt archiwalnych fotografii.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na Bukowinie zawalił się most wybudowany po zeszłorocznej powodzi

Posted by reporter on 2009-04-02 08:43:48 CEST

30 marca, w nocy, we wsi Roztoky (rejon putylski, obwód czerniowiecki) zawalił się nowy most wybudowany po zeszłorocznej lipcowej powodzi. Z wysokości ponad 30 metrów most spadł do rzeki Czeremosz.

Nowy most na rzece Czeremosz we wsi Roztoki został wybudowany przez firmę Transmost SA. Do zawalenia się mostu doszło na wskutek tego, że pracownicy wspomnianej firmy usiłowali przewieść przez most, na którym obowiązuje ograniczenie ciężaru do 30 ton, sprzęt o łącznej wadze ok. 100 ton.

Pozwolenia na transportowanie przez most tego ładunku przedstawiciele Transmost SA. nie mieli. Obeszło się bez ofiar. W Służbie Dróg Obwodu Czerniowieckiego zapewniają, że już w ciągu dwóch dni most zostanie odnowiony bez zmiany jego technicznych charakterystyk.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Primaaprylisowy żart Katariny juszczenko

Posted by reporter on 2009-04-02 08:31:10 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko przyznał się, że primaaprilisowy żart jego małżonki doprowadził go prawie do omdlenia. Kateryna Juszczenko powiedziała mężowi, że jest... w ciąży, a ten dał się na to nabrać

O zdarzeniu prezydent opowiedział dziennikarzom podczas wizyty w obwodzie połtawskim na wschodzie kraju.

- Podeszła do mnie rano i powiedziała, że będziemy mieć dziecko. Dalej nie będę komentował... Proszę mnie zrozumieć, nie była to informacja, której bym oczekiwał. Byłem szczęśliwy, ale wiadomość ta była dla mnie całkowitą niespodzianką. O mały włos nie zasłabłem - relacjonował Juszczenko.

Prezydent uspokoił się dopiero wtedy, gdy żona wyjaśniła mu, że jest to żart z okazji 1 kwietnia.

55-letni Juszczenko jest ojcem pięciorga dzieci i dziadkiem dwójki wnuków.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Kryzys w hutnictwie

Posted by reporter on 2009-04-02 08:28:15 CEST

Ukraińskie huty zmniejszyły w pierwszym kwartale produkcję o jedną trzecią. Eksperci twierdzą, że w najbliższym czasie nie jest spodziewana poprawa sytuacji.

W porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku produkcja stali spadła o 38 procent, a rur o 44 procent. Zmniejszyły się też dostawy złomu do hut o prawie połowę. Ministerstwo Przemysłu poinformowało, że spadek produkcji jest obserwowany od sierpnia z powodu kłopotów z jej sprzedażą. Niektóre huty wyłaczyły nawet część pieców. Ukraińskie władze nie informują o tym, ile osób zostało zwolnionych z tych zakładów. Część robotników pracuje jedynie kilka dni w tygodniu. Są kłopoty z wypłatami pensji.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina i Rosja obchodzą 200 rocznicę urodzin Mikołaja Gogola

Posted by reporter on 2009-04-02 08:26:54 CEST

Ukraina i Rosja obchodzą dziś dwusetną rocznicę urodzin Mikołaja Gogola. Oba kraje spierają się o przynależność narodową pisarza.

Wiktor Juszczenko podkreślił, że nie ma sensu zastanawiać się na tym, czy Mikołaj Gogol należy do Ukrainy, czy do Rosji. "Bez wątpliwości należy on do Ukrainy" - zaznaczył prezydent. Przyznał jednocześnie, że twórczość pisarza jest osiągnięciem światowej kultury, w tym też rosyjskiej. "Urodził się jako Ukrainiec, ale stał się znany całemu światu jako rosyjski klasyk. [...] Pisał po rosyjsku, ale czuł po ukraińsku" - mówił na uroczystościach z okazji 200-lecia urodzin pisarza.

Wiktor Juszczenko dodał, że postać walczącego z Polakami Tarasa Bulby, bohatera książki pod tym samym tytułem, jest uosobieniem ukraińskiej odwagi i wzorem honoru rycerskiego. Jego pomnik odsłonięto dziś we wsi Keleberdy w obwodzie połtawskim. Ukraińcy mieli zamiar także nakręcić film o Tarasie Bulbie, w którym miał grać Gerard Depardieu. Plany zakończyły się fiaskiem. Zrealizowali je za to Rosjanie, a w głównej roli obsadzili Bohdana Stupkę.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wednesday, April 01 2009

W Czechach prezentowano film o banderowcach

Posted by reporter on 2009-04-01 14:58:27 CEST

Sympatycy czeskiego ośrodka Ogólnoukraińskiego Związku "Swoboda" przy wsparciu Międzynarodowego Związku "Ukraińska Swoboda" przeprowadzili prezentację dokumentalno-fabularnego filmu "Banderowcy" w mieście Pilzno

ilm dokumentalno-fabularny "Banderowcy" powstał dzięki staraniom Lwowskiej Obwodowej Organizacji OZ "Swoboda" i Spółki poszukiwania ofiar wojny "Pamięć". Obraz opowiada o walce UPA przeciw niemieckim i bolszewickim okupantom na terytorium Zachodniej Ukrainy w latach 1940-1950.

Źródło

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Juszczenko zaskarży datę wyborów

Posted by reporter on 2009-04-01 14:51:25 CEST

Prezydent zaskarży w sądzie konstytucyjnym ustaloną przez parlament datę wyborów. O tym poinformowała zastępca przewodniczącego sekretariatu prezydenta Maryna Stawnijczuk na briefingu w środę - informuje "Ukraińska Prawda".

Jak wiadomo, Rada zapowiedziała wybory Prezydenta na 25 października.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Niemiecki ekspert: Ukraina zrobiła krok do upadłości

Posted by reporter on 2009-04-01 14:50:07 CEST

Dyrektor Europejskiego Centrum Międzynarodowej Ekonomii Politycznej Fredrik Ericsson jest oszołomiony decyzją Rady Najwyższej wobec pakietu antykryzysowych projektów ustaw. "Ukraina powinna uświadomić, że leci w przepaść z szybkością 150 km na godzinę" - tak w wywiadzie dla "Deutche Welle" skomentował Fredrik Ericsson odmowę deputowanych RN w głosowaniu projektów ustaw, których uchwalenia żąda MFW.

Według słów Ericssona, teraz trwa polityczna gra, zarówno na Ukrainie, jak i między Ukrainą a MFW. Jednocześnie w najbliższej przyszłości Ukraina będą miała jeszcze więcej kłopotów, niż teraz ma, przecież w następnych 2 miesiącach zebrano dużo mniej podatków. Jeśli zaś Kijów nie otrzyma pieniędzy z MFW, dojdzie do upadłości państwa - zauważył ekspert.

Jednocześnie, według jego słów, na Ukrainie wiele osób spekuluje na tym i uważa, że Kijów w każdym razie otrzyma te pieniądze. Przecież nieuiszczenie należności może mocno uderzyć po zachodnich bankach, które działają na Ukrainie, a to z kolei wpłynie na gospodarkę innych krajów Europy.

A więc kierownicy państw Zachodu nie dopuszczą do upadłości Ukrainy. Zresztą, taka argumentacja jest błędna, uważa Fredrik Ericsson. “Nie myślę, że to będzie wystarczającym argumentem dla MFW dla otrzymania pożyczki” - mówi ekonomista. Jednocześnie dodaje, że ostatnie słowo w tej sytuacji jeszcze nie padło.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Zjazd lwowskich artystów w Lublinie

Posted by reporter on 2009-04-01 14:26:57 CEST

To będzie największa w Polsce prezentacja kultury ukraińskiej. W weekend pojawi się w Lublinie ponad stu ukraińskich artystów.

«Przegląd kulturalnych dokonań naszych sąsiadów odbędzie się pod hasłem "L do kwadratu - potęgowanie kultury Lublina i Lwowa". Lubelscy artyści w sile stu osób, gościli na Ukrainie w listopadzie ubiegłego roku. Teraz czas na rewanż. Patronat na lubelską edycją potęgowania kultury Lublina i Lwowa objął ambasador Ukrainy w Polsce i to on ocenił, że Lublin przyłożył się do promocji Ukrainy jak nikt inny w Polsce.


- Lwów przeprowadził eliminacje i zakwalifikował do wyjazdu do Lublina 70 artystów, a przyjedzie ich ponad setka - powiedział na wczorajszej konferencji prasowej Rafał Koza - Koziński, koordynator projektu. - Ta trzydziestka zjawi się u nas na własny koszt, z czystej przyjaźni .


Potęgowanie kultury odbędzie się w dniach 3-5 kwietnia w Warsztatach Kultury przy ul, Popiełuszki 5, które w ostatnich dniach przeszły jeszcze nie remont, ale już porwaną kosmetykę. Ściany zostały pomalowane na biało, ale nie w kolorze mleka, tylko brudnobiałym, by wnętrze nie straciło swego fabrycznego charakteru. Ukraińscy artyści będą mieli do dyspozycji ponad 2.800 metrów kwadratowych powierzchni - wystawienniczych, koncertowych, teatralnych. Będzie też festiwalowa kawiarenka. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.


- Warsztaty stoją otworem dla wszystkich , którzy chcą coś zrobić dla lubelskiej kultury - deklarował Grzegorz Rzepecki, dyrektor nowej placówki.


Przysposobienie warsztatów do roli centrum nowoczesnej sztuki zacznie się dopiero jesienią, a le już za kilka dni zostanie ogłoszony konkurs na logo instytucji. Mogą w nim wziąć udział tylko zawodowi artyści.


3-5 kwietnia, Warsztaty Kultury , ul. Popiełuszki 5, Potęgowanie kultury, wstęp wolny

***


L do kwadratu


Impreza pod nazwą "L - potęgowanie kultury Lublina i Lwowa" zaczyna się w piątek i potrwa do niedzieli, 5 kwietnia. Otwarcie - godz. 17 w Warsztatach Kultury, ul. Popiełuszki 5.


W programie: performance - happening, instalacje, wystawy malarstwa i rzeźby, prezentacja grupy Art-Cafe Koza, koncert jazzowy, wieczór literacki.W sobotę i niedzielę w Warsztatach Kultury pojawi się teatr. W niedzielę na ulicach Lublina odbędzie III Art Spot Meeting.»

"Lwów w Lublinie"
TD [Teresa Dras]
Polska Kurier Lubelski nr 77 online

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tymoszenko w "Corriere della Sera": Ukraina nie zbankrutuje

Posted by reporter on 2009-04-01 14:25:22 CEST

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko jest przekonana, że jej kraj nie zbankrutuje. W opublikowanym w środę wywiadzie dla "Corriere della Sera" powiedziała, że nie ma podstaw do tego typu hipotezy, o jakiej mówił m.in. premier Rosji Władimir Putin.

"O ile wiem mówi o tym wielu naszych partnerów" - zauważyła Tymoszenko. I dodała: "ale to bankructwo nie nadchodzi i nigdy nie nadejdzie".

"Znam dosyć dobrze sytuację Ukrainy: nie ma powodów, by mówić o czymś takim" - zapewniła szefowa rządu. "Przeżyliśmy dość ciężką zimę. Ale teraz nadeszła wiosna" - podkreśliła Tymoszenko.

Zdaniem ukraińskiej premier zaniepokojenie budzi natomiast obecny protekcjonizm stosowany przez niektóre kraje, gdyż wyrządza on "wielką szkodę światowej gospodarce".

Objawia się on - według niej - "zamknięciem rynków na import, ze wszystkimi możliwymi przeszkodami", a także "redukcją skali przetargów, otwartych dla zagranicznych firm".

"Używa się publicznych pieniędzy, by nabywać produkty i usługi wyłącznie krajowe. I ma miejsce wycofywanie inwestycji z innych państw, także ze strony międzynarodowych banków" - powiedziała Tymoszenko.

Zapytana, czy jakiś kraj daje wyjątkowo zły przykład takich praktyk, odparła: "Wszyscy; w ten lub inny sposób, częściowo lub całkowicie".

"Ale elity, politycy, menedżerowie starają się wszędzie postępować w ten sam sposób. I to jest wielki błąd" - oceniła premier Ukrainy w rozmowie z włoską gazetą.

Mówiąc o napięciach z Rosją na tle dostaw gazu oraz porozumieniu Kijowa z Unią Europejską w sprawie modernizacji ukraińskich gazociągów, Tymoszenko oświadczyła: "W Moskwie podejrzewa się, że Ukraina potajemnie chce sprywatyzować sieć gazociągów tranzytowych z Rosji do Europy". "Zrobimy wszystko, by przekonać Rosję, że tak nie jest" - dodała Tymoszenko.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wybory prezydenckie na Ukrainie odbędą się 25 października

Posted by reporter on 2009-04-01 14:23:49 CEST

Wybory prezydenta Ukrainy mają odbyć się 25 października tego roku. Taką decyzję podjęła Rada Najwyższa

Poparli ją prawie wszyscy deputowani ze wszystkich ugrupowań obecnych w parlamencie: Partii Regionów, Bloku Julii Tymoszenko, Naszej Ukrainy, Partii Komunistycznej oraz Bloku Łytwyna.

To, czy wybory rzeczywiście odbędą się 25 października nie jest jednak przesądzone. Deputowani nie mają wątpliwości, że sprawa trafi do Trybunału Konstytucyjnego na wniosek sekretariatu prezydenta bowiem przyjęta data oznacza faktycznie skrócenie kadencji Wiktora Juszczenki. Jego inauguracja odbyła się 23 stycznia 2005 roku, dlatego też zdaniem przedstawicieli obecnego prezydenta, wybory powinny zostać zorganizowane 17 stycznia.

Wcześniejszy termin głosowania, który uchwaliła dziś Rada Najwyższa, utrudnia też ewentualne rozwiązanie parlamentu, które -według niektórych deputowanych- szykuje sekretariat prezydenta. Na pół roku przed wyborami prezydenckimi nie można bowiem rozwiązać Rady Najwyższej. Termin ten mija 25 kwietnia.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Polska trzecim partnerem gospodarczym Ukrainy

Posted by reporter on 2009-04-01 11:56:17 CEST

Obroty handlowe Polski i Ukrainy w 2008 roku wyniosły według ukraińskich danych 6,62 mld dolarów, co stawia Polskę na trzecim miejscu wśród ukraińskich partnerów handlowych, po Rosji (35,1 mld dolarów) i Niemczech (9 mld dolarów).


Jak powiedział na konferencji Oleksandr Motsyk, ambasador Ukrainy w Polsce, jeszcze rok wcześniej Polska znajdowała się na czwartym miejscu pod względem obrotów handlowych Ukrainy, a w 2006 roku na piątym.

Z ukraińskich danych wynika, że handel pomiędzy naszymi krajami pomimo kryzysu pod koniec 2008 roku zwiększył się w minionym roku o 45,2 proc., przy czym ukraiński eksport miał wartość 2,34 mld dolarów, a import z Polski 4,28 mld dolarów.

Zupełnie inaczej wyglądają te same dane ze strony Polski. Według wstępnych danych GUS obroty między Polską i Ukrainą wzrosły w 2008 roku jedynie o 22 proc., ale wyniosły aż 8,7 mld dolarów, z tego 6,4 mld dolarów stanowił polski eksport na Ukrainę, a 2,3 mld dolarów import z Ukrainy.

- Różnice wynikają z innych metod prowadzenia statystyk - wyjaśnia Oleksandr Motsyk. Ambasador Ukrainy poinformował, że prognoza wzrostu PKB Ukrainy w 2009 roku wynosi 0,4 proc.

- Spodziewamy się, że poziom cen oraz zapotrzebowanie na światowych rynkach metali będą wzrastać już po pierwszym półroczu tego roku - powiedział. W całym 2009 roku Ukraina spodziewa się nieznacznego ograniczenia swojego eksportu (o 3,8 proc.), szczególnie w branży metalurgicznej oraz przemyśle chemicznym.

Ukraiński rząd liczy jednak na to, że dzięki działaniom aktywizującym eksport, a także poprawie koniunktury światowej, na początku drugiego półrocza nastąpi wzrost sprzedaży, a tym samym powrót środków finansowych do wszystkich branż gospodarki i wznowienie wzrostu produkcji w strategicznych sektorach.

Źródło wp.pl

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Taras Bulba" w reżyserii Władimira Bortko kolejnym filmem antypolskim ?

Posted by reporter on 2009-04-01 11:54:45 CEST

Adaptacja powieści Gogola - "Taras Bulba" w reżyserii Władimira Bortko, której premiera odbyła się w Moskwie, może wywołać spore kontrowersje. Miał jednoczyć, może podzielić.

Już w samej książce Mikołaja Gogola o atamanie kozackim, który wznieca powstanie na Siczy i rusza przeciwko Polsce, Polacy nie są przedstawieni w najlepszym świetle. Jednak w filmie pojawiają się sceny, których nie ma w literackim pierwowzorze (scena torturowania w Warszawie syna ataman, Polacy zabijają też jego żonę). Oskarżenia o wątki antypolskie Bortko odpiera w dość przewrotny sposób:

"Jesteście tam piękni, mężni i ogoleni, tylko pozazdrościć. Jakie wątki antypolskie? To jest literatura, kino, sztuka".

U Gogola dostaje się również Kozakom, którzy dla Ukrainy są narodowym symbolem. Książka książką, a co z filmem?

"Chcę przypomnieć - przy pomocy Gogola - o jedności Rosji i Ukrainy. To historia jednego narodu, którego korzenie są na Rusi Kijowskiej" - deklaruje reżyser filmu. - "Nie ma dwóch różnych narodów. Jest jeden, tylko jego część żyje teraz w innym państwie" - powiedział "Rzeczpospolitej".

Choć dostaje się Polakom (syna Tarasa do zdrady namawia piękna, choć próżna żona Polka, a Kozaków zwodzi Polska), to główny nacisk zostaje położony właśnie na Ukraińskich protoplastów. Główna idea, jaka przebija się przez tę historię daje się wyrazić w wezwaniu: "wszyscy wschodni prawosławni, w tym Kozacy, powinni zjednoczyć się pod carskim berłem".

I to niektórych oburzyło. Taras Bulba to na Ukrainie symbol walki wolność. Ciepłymi uczuciami darzy tę historyczną postać prezydent Wiktor Juszczenko.

Kontrowersje wzbudzał już sam przekład powieści Gogola na język ukraiński, gdzie Nikołaj Gogol jest Mykołą Gogolem, a Ruś zmieniana na Ukrainę.

"To idiotyzm" - stwierdził filozof i politolog Myrosław Popowycz. - "Gogol nie może służyć jako klucz do rozwiązania ukraińskich, polskich czy rosyjskich problemów. A książkę trzeba czytać w oryginale, po rosyjsku".

Problem w tym, że premiera filmu odbyła się w roku 200-lecia urodzin pisarza, a przy okazji jubileuszu odrodziły się spory o narodowość Gogola. Rosjanie uważają, że to ich pisarz, a Ukraina twierdzi inaczej. A film "Taras Bulba" tych sporów nie rozwiązuje. Jak zauważył jeden z rosyjskich krytyków filmowych, wbrew deklaracjom Bortko i jego zamierzeniom, "wyszedł mu film, który bardziej dzieli, niż łączy".

Nieustanne powtarzanie tezy o jedności narodu, według Jurij Gładilszczykow, krytyka filmowego, trąci ideologią i propagandą, a Polska z kolei ma wywoływać skojarzenia ze współczesną Europą. Kozacy, choć prości, są wielcy, bo stają w obronie wiary prawosławnej, a Polacy są źli i dumni.

Według krytyka film nie sprawi, by widzowie chcieli sięgnąć po książkę, a może wręcz spowodować, że Sicz Zaporoska będzie uważana za rosyjską ziemię.

Na samej Ukrainie opinie na temat filmu są podzielone. Jedni widzą w nim "zamach na ukraińską tożsamość", inni uważają, że "Taras Bulba" to szansa na lekcję historii. W tytułowej roli pojawił się Bohdan Stupka i to w nim niektórzy upatrują nadzieję, że film nie będzie miał aż tak złego oddźwięku ideologicznego:

"Myślę, że odtwórca głównej roli Bohdan Stupka nie pozwoliłby na to, by "Taras Bulba" stał się filmem antyukraińskim" - powiedział ukraiński poeta i scenarzysta Iwan Dracz.

A sam Stupka filmu jeszcze nie widział, więc na razie powstrzymuje się od komentarzy.

Źródło Rzeczpospolita

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Juszczenko chce maksymalnej poprawy stosunków z Rosją

Posted by reporter on 2009-04-01 09:49:05 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko występuje za maksymalną poprawę stosunków z Rosją i jest przekonany w pomyślności europejskiej i euroatlantyckiej integracji kraju

«Występuję za maksymalną poprawą stosunków z Federacją Rosyjską”, – oświadczył Juszczenko w corocznym orędziu do Rady Najwyższej Ukrainy. Oprócz tego, prezydent powiedział o zamiarze «zrobienia wszystkiego co możliwe, aby odwrócić kartę nieporozumień i zapewnić równy i życzliwy dialog, który powinien istnieć między sąsiadami».

Wiktor Juszczenko również jest przekonany o pomyślności europejskiej i euroatlantyckiej integracji kraju. «Europejski i euroatlantycki cel jest niezmienny i na pewno zostanie osiągnięty», – oświadczył. Prezydent akcentował, że «to w interesach wszystkich obywateli Ukrainy».

Odrzucam jakiekolwiek przejawy egocentryzmu i próby uzurpacji władzy. Społeczeństwo nie potrzebuje silnej ręki, lecz władzy prawa i władzy porządku. Nadszedł czas na wprowadzenie zrozumiałych i uczciwych kryteriów podziału władzy na Ukrainie" - oświadczył szef państwa.

Juszczenko podkreślił, że pojawiające się w jego kraju hasła o ustanowieniu czysto parlamentarnego, bądź czysto prezydenckiego systemu rządów są "kolejną próbą zagarnięcia władzy 'pod kogoś', czy też ,'dla kogoś'".

Słuchający przemówienia deputowani zareagowali na te propozycje głośnym buczeniem. Wcześniej, gdy prezydent mówił o potrzebie wspólnej walki z kryzysem, na sali panował całkowity spokój. Posłowie nie oburzali się i wówczas, gdy Juszczenko nawoływał do ogłoszenia moratorium na swary, związane z kampanią przed zaplanowanymi na styczeń 2010 roku wyborami prezydenckimi.

"Kampania zacznie się cztery miesiące przed wyborami, więc proszę was o odłożenie do tego czasu działań, obliczonych na osiągnięcie tymczasowych korzyści politycznych. Dajmy państwu czas na wyjście z fazy najostrzejszej próby" - powiedział, apelując do polityków o skupienie się na działaniach, służących pokonaniu kryzysu.


W swym posłaniu do parlamentu szef państwa mówił także o ukraińskiej polityce zagranicznej, choć poświęcił jej stosunkowo niewiele miejsca.

"Zewnętrzne priorytety Ukrainy pozostają niezmienne. Jest to integracja europejska i euroatlantycka i cele te z pewnością zostaną zrealizowane" - powiedział Juszczenko, opowiadając się jednocześnie za poprawą stosunków z Rosją.

"Mam zamiar zrobić wszystko, by zakończyć nieporozumienia i zapewnić równoprawny i życzliwy dialog, który powinien istnieć między sąsiadami. Koło naszych priorytetów międzynarodowych pozostaje szerokie - od Waszyngtonu do Warszawy, od Londynu i Paryża do Pekinu i Tokio, od Seulu do Trypolisu" - podkreślił.

Aby wysłuchać orędzia Prezydenta Ukrainy oprócz wszystkich posłów do Rady Najwyższej Ukrainy przybył również rząd w pełnym składzie na czele z premierem Julią Tymoszenko, kierownicy sądowej władzy, przewodniczący obwodowych administracji państwowych, merowie Kijowa i Sewastopola, kierownictwo Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i Generalnej Prokuratury, jak również przedstawiciele misji dyplomatycznych.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Aleksander Medwediew: Juszczenko proponując parlamentowi nową konstytucję rozpoczął kampanię wyborczą

Posted by reporter on 2009-04-01 09:27:52 CEST

Dzisiejsza polityczna koniunktura nie pozwala przyjąć żadnej z redakcji konstytucji, ponieważ dla przyjęcia konstytucji potrzeba, żeby Partia Regionów i Blok Julii Tymoszenko wniosły uzgodniony projekt tego dokumentu powiedział dyrektor politycznych programów Centrum Badań Wartości Politycznych «Aksia» Aleksander Medwediew

Zdaniem politologa, jeśli brać pod uwagę, że już niedługo odbędą się prezydenckie wybory i liderzy partii będą przedstawieni w tym wyścigu wyborczym jako główni gracze, to, oznacza że wszystko co proponuje i prezydent, i Blok Julii Tymoszenko, i Partia Regionów należy odbierać jako wyborczy program od kandydatów na prezydencki fotel.

Również, według słów eksperta, dzisiejszymi wypowiedziami odnośnie konstytucyjnej reformy Juszczenko po prostu zarezerwował dla siebie niektóre tematy, a jego polityczni konkurenci teraz będą zmuszeni w jakiś sposób wypowiadać się w tych kwestiach.

«Mam na uwadze kwestie reformy samorządowej i dwuizbowego parlamentu. W tym samym czasie Juszczenko daje możliwość skrytykowania swojego projektu», – powiedział Aleksander Medwediew.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Bilety na ukraińskie pociągi można kupować przez Internet

Posted by reporter on 2009-04-01 09:24:43 CEST

30 marca 2009 roku Państwowa Administracja Kolejowego Transportu Ukrainy „Ukrzaliznycia” wprowadziła drugi etap programu sprzedaży biletów przez Internet. Teraz pasażer może opłacić przez Internet pełny koszt przejazdu.

Od 30 marca, wchodząc na oficjalnej stronie „Ukrzaliznyci” www.uz.gov.ua można otrzymać informację o wolnych miejscach w pociągach, koszcie przejazdu i załatwić zamówienie.

Opłacić zamówienie można międzynarodową płatniczą kartą (VISA, Mastercard, VISA Elektron, Maestro). Po opłacie pasażer otrzymuje unikalny cyfrowy kod, za okazaniem którego otrzyma swój bilet w jakiejkolwiek kasie „Ukrzaliznyci” w jakimkolwiek dniu do odprawy swojego pociągu.

Przez Internet można zamawiać bilety normalne i dziecięce, natomiast bezpłatne i ulgowe można nabyć wyjątkowo w kasach.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Miedwiediew szantażuje Ukrainę

Posted by reporter on 2009-04-01 09:22:23 CEST

Kontynuacja dialogu pomiędzy UE a Ukrainą, i temat rekonstrukcji systemu przesyłu gazu bez udziału Rosji może wpłynąć na przyznanie przez Moskwę finansowej pomocy Kijowowi. O tym 31 marca oświadczył prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew w Berlinie po negocjacjach z kanclerzem Niemiec Angelą Merkel - zawiadamia "Ukraińska prawda" z powoływaniem się na "Interfaks".

"Jeśli ukraińscy partnerzy uważają za własciwe kontynuowanie dialogu bez udziału Rosji, wyciągniemy dla siebie pewne wnioski" - powiedział prezydent Rosji. Według jego słów, "chodzi o przeniesienie międzyrządowych konsultacji Rosji i Ukrainy i podjęcie innych decyzji, o które proszą ukraińscy koledzy".

"A ukraińscy koledzy proszą o dużo, proszą o pieniędze. Ale jakże można dawać w takiej sytuacji pieniądze, kiedy nie możemy porozumieć się w jednym z najistotniejszych pytań" - powiedział rosyjski lider.

"Wszystko to będziemy brać pod uwagę" - uprzedził Dmitrij Miedwiediew.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rada Najwyższa zwiększyła stawki akcyzowe na papierosy

Posted by reporter on 2009-04-01 09:18:35 CEST

Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła zmiany do Ustawy "O stawkach akcyzowych na wyroby tytoniowe". Za uchwałą zagłosowało 241 deputowanych ludowych z 446 zarejestrowanych na sali obrad. Stawka akcyzowego będzie liczona nie w procentach od obrotu ale w procentach do maksymalnej ceny detalicznej.

Wysokość minimalnego podatkowego zobowiązania dla najbardziej masowego rodzaju wyrobów tytoniowych - papierosów z filtrem - zwiększy się od 47 do 100 hrywien za 1000 papierosów, albo o 1,06 hrywnę za paczkę z 20 papierosami. Stawki akcyzowe dla wszystkich innych rodzajów wyrobów tytoniowych będą rosnąć w tym samym tempie, co i dla papierosów z filtrem, żeby nie dopuścić do częstszego użycia innych produktów tytoniowych przez ich względne potanienie.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Gazprom chce, by UE oceniła postępowanie Ukrainy

Posted by reporter on 2009-04-01 09:15:36 CEST

Gazprom zaapelował do Unii Europejskiej, aby ta wydała ocenę postępowania Ukrainy w konflikcie gazowym z Rosją w styczniu tego roku.

Z postulatem takim wystąpił wiceprezes rosyjskiego koncernu Aleksandr Miedwiediew na międzynarodowej konferencji poświęconej projektowi Nord Stream (Gazociągu Północnego), która odbyła się w tym dniu w Petersburgu.

W forum tym, zwołanym z inicjatywy Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, uczestniczyli przedstawiciele parlamentów 13 krajów UE, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.

- Werdykt, że nie jesteśmy niezawodnym partnerem, uważamy za poniżający - oświadczył Miedwiediew.

Wiceszef Gazpromu zauważył również, że "tranzytowy monopolista, szantażujący Rosję i Europę, nie jest najlepszym kandydatem na członka Unii Europejskiej".

Jako "nieodpowiedzialny i nieprzyjazny gest wobec Rosji" określił Miedwiediew podpisaną w zeszłym tygodniu w Brukseli przez Ukrainę i UE deklarację o modernizacji ukraińskiego systemu przesyłu gazu.

Według wiceprezesa Gazpromu, "można odnieść wrażenie, że we władzach Unii Europejskiej górę biorą siły, które chcą sprowokować kolejną odsłonę gazowego kryzysu".

Miedwiediew oświadczył, że zwiększenie dostaw gazu do Europy przez Ukrainę jest niemożliwe bez udziału Rosji.

- Europie potrzebny jest gaz i może go ona otrzymać tylko z Rosji. Dlatego są absolutnie niezrozumiałe podejmowane przez władze UE zaciekłe próby zablokowania wszystkich projektów dywersyfikacji tras jego dostaw - oznajmił wiceprezes Gazpromu.

Przedstawiciel spółki Nord Stream, przyszłego operatora bałtyckiej magistrali, Mathias Warnig ze swej strony zapewnił, że światowy kryzys finansowy nie wywarł większego wpływu na ten projekt. Warnig przypomniał, że kapitał spółki gwarantują akcjonariusze, czyli Gazprom, niemieckie E.On-Ruhrgas i BASF oraz holenderski Gasunie.

Warnig przekazał, że zainteresowanie finansowym udziałem w tym przedsięwzięciu wyraża też francuski GdF Suez.

Koszt budowy morskiego odcinka gazociągu, który ma połączyć Rosję z Niemcami, szacuje się na 7,5 mld euro.

Ukraina i Unia Europejska podpisały 23 marca w Brukseli deklarację, w której Kijów - w zamian za unijne wsparcie w modernizacji swych gazociągów, oceniane wstępnie na 2,5 mld USD - zobowiązał się do zapewnienia większej przejrzystości w dostępie do nich, a także do równego traktowania wszystkich inwestorów.

Deklaracja przewiduje m.in. utworzenie niezależnej spółki do zarządzania systemem przesyłu gazu na Ukrainie oraz dopuszczenie firm z UE do podziemnych magazynów surowca na ukraińskim terytorium.

Strona ukraińska zaproponowała też zwiększenie przepustowości swoich gazociągów tranzytowych o 60 mld metrów sześciennych rocznie, co jej zdaniem mogłoby stanowić alternatywę dla forsowanych przez Gazprom gazociągów Nord Stream i South Stream, które mają omijać Ukrainę, Białoruś i Polskę.

W odpowiedzi Rosja zagroziła rewizją stosunków z UE w sferze energetycznej. Zapowiedziała też, że dokument ten będzie jednym tematów planowanych na wtorek (31 marca) rozmów rosyjskiego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Berlinie.

Premier Władimir Putin ostrzegł, że próby - jak to ujął - systemowego ignorowania interesów Rosji doprowadzą do zmiany stosunku Moskwy do wszystkich projektów w sferze energetycznej na terytorium Federacji Rosyjskiej, w których uczestniczy kapitał europejski.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Butem w prezydenta

Posted by reporter on 2009-04-01 09:14:04 CEST

Rzucanie butami w portrety polityków jest przejawem tchórzostwa - w taki sposób ambasada Ukrainy w Rosji zareagowała na primaaprilisowe plany prokremlowskiej organizacji młodzieżowej "Nasi".

Rosyjska organizacja zaprosiła mieszkańców Moskwy, by przyłączyli się do organizowanej 1 kwietnia akcji, podczas której będą mogli rzucać butami m.in. w podobiznę ukraińskiego prezydenta Wiktora Juszczenki.

"Uważamy, że na prima aprilis satyra - w tym polityczna - jest bez wątpienia dozwolona, jednak takie działania w żadnym razie nie powinny obrażać innych państw i narodów" - oświadczył radca prasowy ambasady Ukrainy w Moskwie Ołeh Wołoszyn, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Prezydent Juszczenko nie będzie jedynym celem aktywistów "Naszych". Obok niego znajdzie się "portret byłego prezydenta USA George'a W. Busha, prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwiliego oraz prezydenta Estonii Andrusa Ansipa (w rzeczywistości jest on premierem tego kraju - PAP)" - poinformowała we wcześniejszej wypowiedzi dla rosyjskiego Interfaxu Marija Drokowa, federalna komisarz prokremlowskiej młodzieżówki.

"Nasze buty polecą w namiestników Busha, którzy zbili kapitał polityczny na obrzucaniu Rosji brudem, na rozniecaniu nastrojów antyrosyjskich i bezmyślnych prowokacjach skierowanych przeciwko naszemu państwu" - zapowiedziała komisarz.

Drokowa przyznała, że planując akcję "Nasi" wzorowali się na irackim dziennikarzu Muntadarze al-Zeidim, który w grudniu rzucił butami w George'a Busha, który był wówczas prezydentem USA. Choć rzut był niecelny, al-Zeidi został za to skazany przez sąd w Bagdadzie na trzy lata pozbawienia wolności.

"Czyn irackiego dziennikarza był chuligaństwem, ale przynajmniej dokonanym osobiście; rzucił on butem w samego prezydenta Busha. Rzucanie butami w portrety to po prostu tchórzostwo" - oznajmił w odpowiedzi Wołoszyn.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


A.Merkel popiera Rosję w sporze z Ukrainą

Posted by reporter on 2009-04-01 09:11:38 CEST

Rozmowy między UE i Kijowem na temat modernizacji sieci ukraińskich gazociągów dotyczą również Rosji - oceniła kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkaniu z rosyjskim prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem w Berlinie.

Kanclerz Niemiec zapowiedziała, że przy okazji poruszy ten temat w rozmowach z Komisją Europejską. "To, że ukraińskie gazociągi należy zmodernizować, jest rozsądne. Ukraina i kraje europejskie powinny rozmawiać na ten temat. Ale to przecież rosyjski gaz" - powiedziała Merkel.

Podkreśliła, że Ukraina jest "suwerennym krajem, który ma prawo rozmawiać z Unią Europejską, ale trudno myśleć o gazociągach bez ich zawartości".

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0