Archiwum wiadomosci za miesiac lipiec 2009 rok

Polski portal z tematyka Ukrainska - Archiwum wiadomości za miesiac lipiec 2009 rok
Monday, July 27 2009

Michel Platini: w grudniu ostateczna decyzja dotyczącą wyboru miast Euro 2012

Posted by reporter on 2009-07-27 08:09:36 CEST

Michel Platini zapowiedział, że w grudniu zapadnie ostateczna decyzja dotyczącą wyboru miast , które będą gospodarzami rozgrywek Euro 2012.

Podczas wizyty w Poznaniu, szef UEFA przypomniał, że pozytywne oceny otrzymały cztery polskie miasta - Gdańsk, Warszawa, Poznań i Wrocław, oraz Kijów na Ukrainie. Natomiast jeżeli chodzi o pozostałe trzy ukraińskie miasta to decyzję wobec nich podjęto warunkowo. "Te miasta mają w związku z tym pięć miesięcy żeby pracować nad organizacją mistrzostw" - powiedział.

Platini zdementował informację jakoby poza oficjalnymi wizytami, UEFA planowała wysyłać incognito delegatów, którzy będą sprawdzali stan przygotowań polskich miast. "Mamy pełne zaufanie do tego co Polacy nam prezentują, ponadto z tego co widzimy wszystko prezentuje się dobrze" - powiedział Platini.

Szef UEFA przed Poznaniem odwiedził Gdańsk. Po wizycie w stolicy Wielkopolski, sprawdzi przygotowania Wrocławia do mistrzostw.

Michel Platini.mp3 (114,19 KB)

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Autokar z Ukrainy przewrócił się na autostradzie A4

Posted by reporter on 2009-07-27 08:05:33 CEST

Sześć osób, w tym jedno dziecko, doznało obrażeń w wypadku autobusu, który nad ranem przewrócił się na autostradzie A4 między Krakowem, a Chrzanowem. Pasażerowie autokaru to Ukraińcy, niektórzy z niemieckimi paszportami - podała małopolska straż pożarna.

Obrażenia poszkodowanych okazały się niegroźne. Osiem osób po zaopatrzeniu opuściło szpital w Chrzanowie, jedna czeka na dalsze badania. Pozostali pasażerowie, którzy nie ucierpieli w wypadku, tuż po zdarzeniu zostali przewiezieni busami straży pożarnej do najbliższej jednostki OSP w Grojcu. Otrzymali m.in. ciepłe napoje i czekają na dalszą podróż innym autobusem, który ma przyjechać po nich z Niemiec.

Do wypadku doszło na autostradzie A4 na wysokości miejscowości Grojec, na pasie jazdy w kierunku Katowic. Autokarem podróżowało 47 osób i 2 kierowców. - Około 3.30 autobus zjechał z pasa ruchu, uderzył w skarpę i wywrócił się. Policja ustala przyczyny wypadku.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


UEFA martwi się tylko o Ukrainę

Posted by reporter on 2009-07-27 08:04:04 CEST

Prezydent UEFA Michel Platini postanowił na własne oczy przekonać się, jak przebiegają prace przygotowawcze do Euro 2012 w Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu. Jeśli wierzyć jego zapewnieniom, to wszystko mu się w Polsce podobało. W Trójmieście szef UEFA rozmawiał m.in. z byłym prezydentem Lechem Wałęsą.

Do Gdańska Platini przyleciał o 9. rano prosto z Białorusi, gdzie gościł na finałach mistrzostw Europy do lat 19. kobiet. Program jego wizyty można określić jako dość luźny. Prezydent UEFA dużo czasu poświęcił na spacery i rozmowy z ludźmi odpowiedzialnymi za organizację mistrzostw w poszczególnych miastach. W Gdańsku Francuz zjadł obiad w filharmonii na wyspie Oławianka, gdzie zaserwowano mu sarninę. Potem pływał jachtem po Motławie w towarzystwie Wałęsy, prezesa PZPN Grzegorza Laty i prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Szef UEFA odwiedził też budowę stadionu Baltic Arena i był zaskoczony, że wykonano tam już tak wiele prac. Platini po obejrzeniu projektów stwierdził też, że będzie to najładniejszy obiekt budowany na Euro 2012

"Jeśli chodzi o przygotowanie Polski, to nie mam żadnych wątpliwości, że uda wam się zorganizować Euro" - podkreślił Platini. "Powiedzieliśmy wszystko, co mieliśmy powiedzieć Ukrainie. Liczni eksperci UEFA są w tym kraju, a ostateczna decyzja zostanie podjęta w grudniu. Na dziś nie ma żadnego planu B. Mistrzostwa odbędą się w waszych krajach" - zapewnił.

Ok. 14.30 Francuz wylądował w Poznaniu. Na lotnisku szefa UEFA witał osobiście prezydent miasta Ryszard Grobelny. Francuz w stolicy Wielkopolski odwiedził stadion Lecha, Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Plac Wolności, gdzie mają być usytuowane strefy kibica oraz Stary Rynek i tereny nad Jeziorem Maltańskim.

Wieczorem cała delegacja dotarła do Wrocławia, gdzie dla Platiniego również przygotowano całą masę atrakcji. Gwoździem programu był specjalnie przygotowany pokaz nowej fontanny. Francuz zwiedził też rynek i zjadł kolację z władzami miasta

Źródło Dziennik

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina nie zdąży na Euro 2012

Posted by reporter on 2009-07-27 07:59:53 CEST

Nie będzie finału Euro 2012 w Kijowie - oświadcza w Gdańsku Michel Platini. Szef UEFA daje czas do grudnia trzem pozostałym ukraińskim miastom na to, żeby udowodniły, że są w stanie zorganizować Euro.

Wszystkie najważniejsze mecze będą rozgrywane w Polsce - tak wynika z wypowiedzi szefa UEFA, który dzisiaj po raz kolejny pogroził palcem Ukrainie i powiedział, że tylko Kijów może przyjąć Euro i to nie na finał.

Sytuacja trzech pozostałych ukraińskich miast nadal stoi pod znakiem zapytania i w grudniu UEFA podejmie ostateczną decyzję o tym, czy poza Kijowem, na Ukrainie będą rozgrywane jakiekolwiek mecze.

Michel Platini chce na własne oczy zobaczyć polskie miasta, które będą gospodarzami Euro 2012. Odwiedził już Warszawę i Gdańsk a przed nim wizyta w Poznaniu i we Wrocławiu.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na podstawie odtajnionych materiałów OUN, zostanie nakręcony film

Posted by reporter on 2009-07-27 07:53:23 CEST

23 lipca w Iwano-Frankiwsku odbyła się prezentacja pierwszej serii 6-seryjnego filmu dokumentalnego "Stalowe strofy Marka Bojesława", nakręconego na podstawie odtajnionych materiałów archiwalnych Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Film opowiada o drodze życiowej terenowego szefa propagandy OUN, poety i publicysty Mychajły Diaczenki - Marka Bojesława.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Thursday, July 23 2009

Julia Tymoszenko uważa, że negocjacje z Bidenem były pożyteczne

Posted by reporter on 2009-07-23 12:15:43 CEST

Podczas niezaplanowanego spotkania premier Julii Tymoszenko z wiceprezydentem USA Josephem Bidenem, które odbyło się w Kijowie, strony omówiły kwestie współpracy Ukrainy z MFW, organizację gazowego rynku, amerykańskie inwestycje i współpracę w zakresie energetyki jądrowej.

"Omówiliśmy wiele pytań, wszystkie są skierowane w celu podniesienia poziomu skuteczności współpracy między Ukrainą i USA. Uważam, że wizyta i nasze negocjacje były bardzo skuteczne i pożyteczne dla obu krajów" - powiedziała szefowa rządu, Julia Tymoszenko.

Oprócz tego, według słów Julii Tymoszenko, przedmiotem negocjacji w sferze energetyki jądrowej była możliwość dostarczenia na Ukrainę jądrowego paliwa, które byłoby alternatywne względem rosyjskiego. Strony również omówiły możliwość stworzenia na Ukrainie systemu ubezpieczenia od ryzyka małych i średnich inwestorów ze USA.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Maksym i Anastazja – najpopularniejsze imiona dzieci na Ukrainie w pierwszym półroczu 2009 roku

Posted by reporter on 2009-07-23 12:11:40 CEST

Maksym i Anastazja to najpopularniejsze imiona, nadawane dzieciom w 2009 roku na Ukrainie powiedział Minister Sprawiedliwości Ukrainy Mikołaj Oniszczuk, powołując się na akta Urzędów Stanu Cywilnego Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy

Według słów ministra, największą popularnością od początku roku cieszą się ok. 20 imion. I tak, nowonarodzone dziewczynki najczęściej są nazwane Anastazją, Sofią, Anną, Darią, Walerią, Marią, Eliżbietą, Aleksandrą i Poliną.

Chłopcy: Maksymem, Wiktorem, Aleksandrem, Cyrylem, Denisem, Danielem, Andrzejem, Artemiuszem, Dmitrijem, Władysławem, Jarosławem, Nikitą, Jegor (Jerzy).

Jak zawsze, zdarzają się również niezwykłe imiona. I tak, od początku roku dziewczynki nazywano i takimi imionami, jak Kwiatek, Cwitanna, Melisa, Sogdiana, Szachroza, Szachła, Ioasa, Walencja, Filadelfia, Olimpiada, Atena, Kleopatra, Otylia. Chłopców – Ryszard, Tichmur, Islam, Aladyn, Kriszna, Edem, Nizami, Platon, Krzysztof, Odyseusz, Neron, Milan, Bratysław.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Od Juszczenki organizacja "Swoboda" żąda oficjalnej reakcji na oświadczenie Sejmu RP o mordach na Wołyniu

Posted by reporter on 2009-07-23 10:32:59 CEST

Wołyńska obwodowa organizacja ogólnoukraińskiego związku "Swoboda" jest oburzona uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 15 lipca w sprawie "tragicznego losu Polaków na Kresach Wschodnich". Taką treść zawiera oświadczenie szefa wołyńskiego ośrodka OZ "Swoboda" Anatolija Witiwa do Prezydenta Ukrainy, przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy i Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Łucku

Podajemy oświadczenie w całości:

"Uważamy, że uchwała polskiego parlamentu prowokuje antyukraińską histerię i bezpośrednio obraża narodowe dostojeństwo Ukraińców, którzy od zawsze mieszkali na terenach Wołynia. Termin "Kresy Wschodnie", użyty w dokumencie, świadczy o tym, że w Polsce dotychczas istnieją wrogie zamiary wobec etnicznego terytorium Ukrainy, w szczególności Wołynia.

W uchwale Sejmu okupacyjna istota Armii Krajowej i innych polskich formacji wojskowych została przykryta obłudnymi słowami o "obronie cywilnej ludności". Wołyń pamięta takich "obrońców", którzy masowo niszczyli Ukraińców w latach II wojny światowej, palili całe wołyńskie wsie.

Polskie władze bezpodstawnie oskarżają OUN i UPA o "czystki etniczne", zapominając o systematycznym terrorze przeciw Ukraińcom ze strony Polski w ciągu kilku wieków. Oświadczamy, że OUN i UPA walczyły na ukraińskiej ziemi i nigdy nie sięgały po polskie etniczne terytoria w odróżnieniu od polskich bandyckich formacji zbrojnych.

Dlatego Wołyńska obwodowa organizacja OZ "Swoboda" żąda:

- od władz Rzeczypospolitej Polskiej - rezygnacji z kroków, które prowokują antyukraińską histerię i obrażają narodowe dostojeństwo Ukraińców;

- od Prezydenta Ukrainy i Rady Najwyższej - udzielenia oficjalnej oceny dla uchwały Sejmu RP z 15 lipca 2009 roku.

Ostrzegamy, że będziemy podejmować wszystkie możliwe kroki, zgodne z ustawodawstwem, żeby nie dopuścić do bluźnierstwa przeciw pamięci tysięcy Wołynian ze strony przedstawicieli Polski".


Źródło


:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Juszczenko zarządził, aby ściśle dbać o życie Pukacza

Posted by reporter on 2009-07-23 10:21:35 CEST

Juszczenko zarządził, aby ściśle przestrzegać bezpieczeństwa Pukacha.Prezydent Wiktor Juszczenko nakazał organom ścigania i SBU aby ściśle przestrzegały bezpieczeństwa Alexa Pukacza.

Osobiście uczynił odpowiedzialnym za to zastępcę prokuratora generalnego Nikołaja Gołomszy i szefa SBU Walentyna z Nalivaychenkę

«Wczoraj dałem polecenie, żeby ani jeden włos nie spadł z głowy Pukacza, ażeby znajdował się w miejscu, kontrolowanym w każdej sekundzie w celu zapewnienia bezpieczeństwa jego życia», – powiedział Juszczenko.

Prezydent Juszczenko powiedział, że jeszcze w 2005 roku śledczy kilka razy byli bliscy tego, aby zatrzymać Pukacza. «Wczorajszej wspólnej operacji SBU i Prokuratury Generalnej, można przyklasnąć.
Dzisiaj Ukraina jest świadkiem zakończenia najbardziej zasadniczej sprawy kryminalnej. Sprawa jest zasadnicza nie tylko dlatego, że zostanie wznowiona sprawiedliwość prawa, ale i dlatego, że odpowiadać za swoje czyny będą najwyżsi funkcjonariusze państwa», – podkreślił Juszczenko.

Według ustaleń śledztwa to właśnie Pukacz nadzorował grupę trzech oficerów milicji, którzy porwali Gongadzego i wywieźli go z Kijowa. W marcu ub.r. otrzymali za to wyroki od 12 do 13 lat więzienia.

Zabójstwa Gongadzego miał dokonać sam Pukacz, który - jak ustaliło śledztwo - udusił go paskiem.

Poszukiwania generała trwały od 2003 r. Choć ukraińscy politycy i media spekulowały, że ukrywa się on w Izraelu bądź USA, SBU poinformowała, że cały ten czas Pukacz przebywał we własnym kraju.

SBU wraz z prokuraturą dokonały zatrzymania podejrzanego wczoraj. Pukacza ujęto we wsi w obwodzie żytomierskim, gdzie mieszkał ze swoją partnerką i jej dzieckiem. Para utrzymywała się z hodowli krów i uprawy skrawka pola.

Podczas zatrzymania Pukacz nie stawiał oporu. Obecnie przebywa w Kijowie, pod ochroną elitarnego oddziału komandosów z jednostki "Alfa".

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Przewodniczący parlamentu oczekuje, że prezydent zawetuje ustawę o finansowaniu EURO 2012

Posted by reporter on 2009-07-23 08:14:56 CEST

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Włodzimierz Lytwyn oczekuje, że Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zawetuje uchwaloną przez parlament ustawę o finansowania EURO 2012.

Według słów Lytwyna, źródła zwiększenia finansowania EURO 2012, zwłaszcza finansowanie ze środków Narodowego Banku Ukrainy są dosyć sprzeczne, bo wówczas zostanie zagrożony Fundusz Gwarantowania Wkładów Pracowniczych, finansowany przez Narodowy Bank.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rząd zmniejszył finansowanie przygotowań do EURO 2012 o 35 mld UAH

Posted by reporter on 2009-07-23 08:12:51 CEST

Rada Ministrów wniosła zmiany do państwowego docelowego programu organizacji na Ukrainie Finału Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku, poinformował podczas konferencji prasowej Minister Sportu Jurij Pawłenko

Pawłenko, podkreślił, że zgodnie z decyzją wysokość kosztów, przewidzianych na organizację EURO 2012, wyniesie 126 mld 71 mln UAH (o 35 mld UAH mniej, aniżeli planowano do czasu wniesienia poprawek). Minister zaznaczył, że 32 mld 923 mln UAH zaplanowano wydać z państwowego budżetu, 6 mld 866 mln UAH – z miejscowych budżetów i 86 mld 281 mln UAH – z innych źródeł, w szczególności, chodzi tu o inwestycje.

Oprócz tego, Rada Ministrów zatwierdziła projekt budowy rekonstrukcji Międzynarodowego Portu Lotniczego Charków i przyjęła uchwałę o pozyskaniu inwestorów w celu rekonstrukcji lwowskiego portu lotniczego. Jurij Pawłenko, podkreślił, że ta decyzja «otwiera możliwość dla przeprowadzenia inwestycyjnego konkursu» w celu pozyskania inwestorów do rekonstrukcji lwowskiego portu lotniczego.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Polscy i Ukraińscy ministrowie wspólnie złożyli kwity na grobach polskich i ukraińskich żołnierzy na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie

Posted by reporter on 2009-07-23 08:07:24 CEST

Polscy i Ukraińscy ministrowie, którzy 22 lipca, spotkali się we Lwowie, aby omówić kwestię wprowadzenia w życie polsko-ukraińskiej umowy o małym ruchu granicznym, złożyli wspólnie kwity na grobach polskich i ukraińskich żołnierzy na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

W składaniu kwiatów na Cmentarzu Obrońców Lwowa i na grobach żołnierzy Ukraińskiej Halickiej Armii wzięli udział: wicepremier, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji RP Grzegorz Schetyna, Minister Spraw Zagranicznych RP Radosław Sikorski, Minister Sportu i Turystyki RP Mirosław Drzewiecki, wicepremier Ukrainy Iwan Wasiunyk, przewodniczący Lwowskiej Rady Obwodowej Mirosław Senyk, mer Lwowa Andrzej Sadowyj, zastępca przewodniczącego Lwowskiej Rady Obwodowej Wałerij Pjatak i in.

Źródło i foto


:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ruszył mały ruch graniczny między Polską a Ukrainą

Posted by reporter on 2009-07-23 08:00:44 CEST

Uroczystym przekazaniem przez ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego siedmiu kart uprawniających do bezwizowego przekraczania polsko-ukraińskiej granicy zainaugurowano we Lwowie mały ruch graniczny między obu państwami.

Specjalne identyfikatory, które są podobne do polskich plastikowych dowodów osobistych, odebrali obywatele Ukrainy, którzy na początku lipca, po wejściu w życie umowy złożyli o nie wnioski.

Specjalną kartę wydawaną w konsulatach (w Polsce - Lublin, na Ukrainie - Lwów i Łuck) mogą wykupić mieszkańcy strefy przygranicznej, którzy posiadają paszport i mieszkają tam co najmniej 3 lata. Osoby te muszą także wykazać, że mają "uzasadniony powód dla częstego przekraczania granicy".

Pierwszy dokument za 20 euro wydawany jest na 2 lata, a kolejne na 5 lat. Z opłat zwolnione są osoby niepełnosprawne, emeryci i renciści oraz dzieci i młodzież do 18 lat.

Mieszkaniec strefy przygranicznej posiadający kartę może przebywać w Polsce jednorazowo 60 dni, ale nie dłużej niż łącznie 90 dni w ciągu pół roku. Takie osoby będą musiały wykupić polisę ubezpieczeniową, ważną co najmniej 14 dni, o wartości nie mniejszej niż 20 tys. euro.

Według polskiej Straży Granicznej wnioski o kartę małego ruchu granicznego może złożyć nawet 1 mln osób.

Sikorski zapewniał na konferencji prasowej po uroczystości, że gdyby to zależało od Polski, to wizy dla Ukraińców do strefy Schengen nigdy nie zostałyby wprowadzone. - Teraz nieustannie nalegamy na Komisję Europejską i naszych partnerów, aby zrealizować cel, jakim jest pełna liberalizacja reżimu wizowego z Ukrainą - podkreślił.

Dodał, że jeszcze nie wszystkich przekonano do tego, ale - zaznaczył - Polska nie ustanie w wysiłkach, dopóki nie osiągnie tego celu. Szef dyplomacji zwrócił uwagę, że Ukraina jest pierwszym nieunijnym sąsiadem Polski, który zaczyna korzystać z przywileju małego ruchu granicznego. Białoruś i Rosja nie mają jeszcze stosownych umów z naszym krajem.

Minister zaznaczył, że system ten ma służyć zbliżeniu między mieszkańcami pasów przygranicznych. Apelował, by przestrzegać przepisów dotyczących m.in. wwozu towarów do Polski.

W uroczystości wzięli też udział uczestniczący w wizycie wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji, Grzegorz Schetyna i minister sportu Mirosław Drzewiecki, a ze strony ukraińskiej wicepremier Iwan Wasiunyk.

Umowa o małym ruchu weszła w życie 1 lipca, ale faktycznie mały ruch graniczny ruszy dopiero teraz, gdy wydane zostały pierwsze karty uprawniające do przekraczania granicy. Kilkunastodniowy okres od wejścia w życie umowy do teraz był potrzebny, by rozpatrzyć wnioski.

Dzięki porozumieniu, mieszkańcy strefy przygranicznej będą mogli przekraczać granicę polsko-ukraińską na podstawie specjalnych zezwoleń, a nie płatnych wiz.

Ułatwieniami będą objęci Polacy i Ukraińcy mieszkający w gminach położonych w odległości 30 kilometrów od wspólnej granicy. Umowa dotyczy również gmin, których terytorium rozciąga się poza 30-kilometrową strefę przygraniczną.

Polacy, tak jak inni obywatele państw unijnych, podróżują na Ukrainę bez wiz. Obywatele Ukrainy mogą wjechać do Polski dopiero po uzyskaniu wizy, za którą płacą 35 euro.

Polskie konsulaty na Ukrainie dotąd przyjęły około 1300 wniosków o karty uprawniające do przekraczania granicy w ramach małego ruchu. Do wydania gotowych jest około 300 kart. W całej strefie małego ruchu po stronie ukraińskiej mieszka 840 tys. ludzi. Szacuje się, że do końca roku tylko konsulat we Lwowie może wydać ok. 50 tys. kart. Karty wydaje jeszcze jeden w konsulat Łucku.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Biden chwali, krytykuje i daje Ukrainie pieniądze

Posted by reporter on 2009-07-23 07:45:36 CEST

Ukraina jest obecnie najbardziej wolnym i demokratycznym państwem w regionie - oświadczył, ostatniego dnia wizyty w Kijowie, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

Chwaląc Ukraińców za osiągnięcia pomarańczowej rewolucji 2004 r. Biden skrytykował miejscowych polityków za to, że nie zrealizowali głoszonych wówczas haseł, a zamiast reform zajmują się intrygami i konfliktami.

- Jeśli będziecie pracować, nie będzie pozostawieni sami sobie. USA będą działać razem z wami - powiedział wiceprezydent i oznajmił, że jeszcze w tym roku Waszyngton wspomoże Kijów sumą 120 milionów dolarów.

Pieniądze te zostaną rozdzielone na programy przeznaczone na wzmocnienie bezpieczeństwa Ukrainy, rozwój demokracji i gospodarki, reformy sił zbrojnych, a także walkę z AIDS i poprawę zdrowia dzieci.

Przemówienie podsumowujące trzydniową podróż na Ukrainę Biden wygłosił podczas spotkania z ukraińskimi i amerykańskimi politykami, biznesmenami i studentami. Na początku wystąpienia powtórzył zapewnienie, udzielone dzień wcześniej prezydentowi Wiktorowi Juszczence.

- Wraz ze zmianą stosunków między Rosją a USA ponownie potwierdzamy swe poparcie dla niepodległości Ukrainy. Żadne państwo nie może mieć wpływu na wybory, dokonywane przez niepodległy kraj - oświadczył.

Biden wyraził opinię, że los ukraińskiej demokracji i wolności w dużej mierze zależy dziś od jej bezpieczeństwa energetycznego. - Ukraińcy - podkreślił - muszą w związku z tym szybko zreformować tę dziedzinę.

- Ukraina zużywa dziś trzy razy więcej energii, niż średnio zużywają państwa Unii Europejskiej, włączając waszego sąsiada, Polskę - oświadczył wiceprezydent USA.

Wczoraj Biden spotkał się w Kijowie z prezydentem Juszczenką, premier Julią Tymoszenko, przywódcą opozycji Wiktorem Janukowyczem, a także obecnym i byłym szefem parlamentu, Wołodymyrem Łytwynem i Arsenijem Jaceniukiem.

W związku z tym, że wszyscy ci politycy przygotowują się do zaplanowanych na styczeń przyszłego roku wyborów prezydenckich, ukraińscy obserwatorzy uznali, że jednym z głównych celów wizyty Bidena było zapoznanie się z ich programami oraz ocena ich szans w wyborach.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Pukacz przyznał się do udziału w zabójstwie dziennikarza Georgija Gongadzego

Posted by reporter on 2009-07-23 07:43:41 CEST

Ujęty po sześciu latach poszukiwań były generał ukraińskiego MSW Ołeksij Pukacz przyznał się do udziału w zabójstwie dziennikarza Georgija Gongadzego, obiecał ujawnienie miejsca, w którym znajduje się jego głowa, i wskazał zleceniodawców tego morderstwa.

Takie oświadczenie złożył na konferencji prasowej w Kijowie wiceszef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wasyl Hrycak.

- Pukacz potwierdził swój udział w dokonaniu tego przestępstwa i zaangażowanie w nie niektórych wysoko postawionych osób. Będzie dużo ciekawych informacji - mówił Hrycak.

Wiceszef SBU nie wymienił nazwisk zleceniodawców zabicia Gongadzego, zasłaniając się tajemnicą śledztwa. Pytanie, czy zleceniodawcy jeszcze żyją, Hrycak skwitował krótkim: "może tak, może nie".

Gongadze, dziennikarz gazety internetowej "Ukrainska Prawda", tropiący korupcję na szczytach ówczesnych ukraińskich władz, zaginął 16 września 2000 r. Dwa miesiące później w lesie w okolicach Kijowa znaleziono jego ciało. Było ono pozbawione głowy.

Zlikwidowania Gongadzego miał się domagać ówczesny prezydent Ukrainy Leonid Kuczma. Zaprzecza on jednak, by miał jakikolwiek związek z tą sprawą.

Według ustaleń śledztwa to właśnie Pukacz nadzorował grupę trzech oficerów milicji, którzy porwali Gongadzego i wywieźli go z Kijowa. W marcu ub.r. otrzymali za to wyroki od 12 do 13 lat więzienia.

Zabójstwa Gongadzego miał dokonać sam Pukacz, który - jak ustaliło śledztwo - udusił go paskiem.

Poszukiwania generała trwały od 2003 r. Choć ukraińscy politycy i media spekulowały, że ukrywa się on w Izraelu bądź USA, SBU poinformowała, że cały ten czas Pukacz przebywał we własnym kraju.

SBU wraz z prokuraturą dokonały zatrzymania podejrzanego wczoraj. Pukacza ujęto we wsi w obwodzie żytomierskim, gdzie mieszkał ze swoją partnerką i jej dzieckiem. Para utrzymywała się z hodowli krów i uprawy skrawka pola.

Podczas zatrzymania Pukacz nie stawiał oporu. Obecnie przebywa w Kijowie, pod ochroną elitarnego oddziału komandosów z jednostki "Alfa".

- Z jego głowy nie może spaść ani jeden włos - uprzedził prezydent Wiktor Juszczenko, który wyjaśnienie zagadki śmierci Gongadzego uczynił jednym z elementów swej kampanii wyborczej w 2004 r.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wednesday, July 22 2009

Dziś we Lwowie odbędzie się spotkanie polskich i ukraińskich ministrów

Posted by reporter on 2009-07-22 08:08:46 CEST

22 lipca we Lwowie odbędzie się spotkanie Ministra Spraw Zagraniczny RP Radosława Sikorskiego, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji RP Grzegorza Schetyny, Ministra Sportu i Turystyki RP Mirosława Drzewieckiego i Wicepremiera Ukrainy Iwana Wasiunyka, Ministra Spraw Wewnętrznych Ukrainy Jurij Łucenki, zastępcy Ministra Spraw Zagranicznych Ukrainy Aleksandra Horina.

Program spotkania przewiduje zapoznanie się z przebiegiem budowy lwowskiego stadionu pod EURO 2012. Podczas spotkania zostanie poruszona również kwestia realizacji polsko-ukraińskiej ugody o małym ruchu granicznym.

Członkowie obu delegacji złożą wspólnie kwiaty na grobach polskich i ukraińskich żołnierzy spoczywających na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Polska delegacja odwiedzi również gmach Konsulatu Generalnego RP we Lwowie przy ul. Iwana Franki 108.

W czasie ich jednodniowej wizyty we Lwowie odbędzie się uroczyste wręczenie obywatelom Ukrainy specjalnych kart uprawniających do przekraczania granicy w ramach umowy o małym ruchu granicznym.

"Wizyta organizowana jest wokół uruchomiania małego ruchu granicznego" - powiedział PAP rzecznik MSZ Piotr Paszkowski. Umowa w tej sprawie weszła w życie 1 lipca, ale faktycznie mały ruch graniczny ruszy dopiero teraz, gdy wydane zostaną pierwsze karty uprawniające do przekraczania granicy. Paszkowski wyjaśnił, że kilkunastodniowy okres od wejścia w życie umowy do teraz był potrzebny, by rozpatrzyć wnioski.

Dzięki porozumieniu, mieszkańcy strefy przygranicznej będą mogli przekraczać granicę polsko-ukraińską na podstawie specjalnych zezwoleń, a nie płatnych wiz.

Ułatwieniami będą objęci Polacy i Ukraińcy zamieszkujący w gminach położonych w odległości 30 kilometrów od wspólnej granicy. Umowa dotyczy również gmin, których terytorium rozciąga się poza 30-kilometrową strefę przygraniczną.

Polacy, tak jak inni obywatele państw unijnych, podróżują na Ukrainę bez wiz. Obywatele Ukrainy mogą wjechać do Polski dopiero po uzyskaniu wizy, za którą płacą 35 euro.

Dla Schetyny wizyta będzie miała wymiar sentymentalny - część jego rodziny pochodzi ze Lwowa. W programie wizyty jest przejazd obok rodzinnego domu jego ojca.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


"Zmiany w relacjach z Rosją nie będą wymierzone w Ukrainę" , powiedział wiceprezydent Joe Biden

Posted by reporter on 2009-07-22 08:00:04 CEST

- Stany Zjednoczone nie godzą się na podział świata na strefy wpływów, a nowe otwarcie w stosunkach z Rosją nie jest wymierzone w Ukrainę - oświadczył w Kijowie amerykański wiceprezydent Joe Biden.

- USA popierają suwerenną Ukrainę i jej prawo do dokonywania własnych wyborów. Nikt nie ma prawa dyktować wam, jakie macie zawierać sojusze. Zmiany w relacjach (USA) z Rosją nie będą wymierzone w Ukrainę - powiedział na wspólnej konferencji prasowej z ukraińskim prezydentem Wiktorem Juszczenką.

Biden wyraził przy tym przekonanie, że "reset" w stosunkach między Waszyngtonem a Moskwą będzie dla Ukrainy korzystny.

Wiceprezydent USA powtórzył, że jego kraj popiera euroatlantyckie aspiracje Kijowa, dodając, że Stany Zjednoczone "oddane są silnej, demokratycznej i rozwijającej się Ukrainie".

- Wasz sukces będzie naszym sukcesem - zaznaczył.

Biden zaapelował jednocześnie do skonfliktowanych ukraińskich polityków o jedność.

- Mówiłem to prezydentowi i powiem w rozmowach z innymi liderami: wspólne działanie, szczególnie w warunkach kryzysu, nie jest wyborem, lecz koniecznością. Kompromis nie jest oznaką słabości, lecz demonstracją siły - oświadczył amerykański wiceprezydent.

Prezydent Juszczenko, który na konferencji prasowej w Kijowie przemawiał przed Bidenem, nie mógł odpowiedzieć na jego apel o jedność polityczną na Ukrainie; jego wystąpienie poświęcone było przede wszystkim bezpieczeństwu kraju.

- Żyjemy w trudnym świecie. Dla nas najważniejsza jest nasza jedność terytorialna. Najlepszym sposobem jej zapewnienia jest integracja ze światem euroatlantyckim - oświadczył.

Juszczenko zwrócił także uwagę, że ważnym elementem bezpieczeństwa Ukrainy jest bezpieczeństwo energetyczne, i zaprosił amerykańskich inwestorów do udziału w reformowaniu ukraińskiej sieci przesyłania gazu oraz całego systemu energetycznego.

Ukraiński prezydent wykorzystał spotkanie z Bidenem, by zaprosić na Ukrainę prezydenta USA Baracka Obamę.

- Korzystając z okazji, potwierdziłem zaproszenie dla amerykańskiego prezydenta do odwiedzenia Ukrainy - powiedział.

Zdaniem komentatorów Juszczenko chciałby, aby Obama przyjechał do Kijowa przed zaplanowanymi na początek przyszłego roku wyborami prezydenckimi. Obecny szef państwa będzie ubiegał się w nich o pozostanie na drugą kadencję.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Scheffer: Ukraina i Gruzja nie są gotowe na członkostwo w NATO

Posted by reporter on 2009-07-22 07:51:50 CEST

Zdaniem sekretarza generalnego NATO Ukraina i Gruzja nie są jeszcze gotowe, aby wstąpić do sojuszu. Jaap de Hoop Scheffer poinformował o tym w czasie swojej wizyty w Wielkiej Brytanii.

Scheffer twierdzi, że NATO wychodzi z założenia, że każdy kraj Europy ma prawo zwrócić się z prośbą o wstąpienie w struktury sojuszu, jednak - jak mówi życzenie to jeszcze nie wszystko. Scheffer podkreślił, że państwa aspirujące powinny spełniać wszystkie wymagania stawiane przez NATO.

Jaap de Hoop Scheffer uważa, że dziś ani Ukraina ani Gruzja nie są gotowe na członkostwo w NATO. Dodał, że wewnętrzna sytuacja polityczna zarówno na Ukrainie i w Gruzji jest trudna. Sekretarz generalny przypomniał, że między NATO i tymi krajami istnieje wiele porozumień i uzgodnień, które przewidują coroczne spotkania określające zaawansowanie wzajemnej współpracy.

Jaap de Hoop Scheffer kończy urzędowanie na stanowisku sekretarza generalnego NATO 1 sierpnia

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Szwecja w 2009 r. zakończy rozmowy z Ukrainą?

Posted by reporter on 2009-07-22 07:45:36 CEST

Szef szwedzkiej dyplomacji Carl Bildt powiedział, że możliwe jest zakończenie do końca roku negocjacji o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską, podkreślając, że będzie to "mały krok w kierunku większej wizji".

Występując przed deputowanymi z komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego, Bildt opowiedział się także za zniesieniem wiz w stosunku do obywateli Ukrainy i innych państw sąsiadujących z UE.

Ukraina boryka się z trudnościami wewnętrznymi, ale wydaje mi się wykonalne zawarcie do końca roku pełnego stowarzyszenia (z nią) - powiedział. Jak dodał, będzie ono wzorem i celem dla Gruzji i innych sąsiednich krajów Unii.

Bildt zastrzegł, że stowarzyszenie "nie może być przeszkodą do pełnego członkostwa". Jak tłumaczył, "chodzi o to, by zacząć od małego kroku".

- Ja jestem za tym małym krokiem w kierunku realizowania większej wizji - mówił szef szwedzkiej dyplomacji, który znany jest z deklaracji popierających przyjęcie, w dalszej perspektywie, Ukrainy do Unii Europejskiej.

W 2008 roku Bruksela zaoferowała władzom w Kijowie umowę stowarzyszeniową i dalsze ułatwienia wizowe, choć bez obietnic przyszłego członkostwa we wspólnocie. Negocjowane od 2007 roku porozumienie o wzmocnionej współpracy między UE a Ukrainą zostało nazwane Umową o Stowarzyszeniu. Porozumienie dotyczy czterech obszarów: dialogu politycznego i polityki zagranicznej, spraw wewnętrznych i sprawiedliwości, współpracy gospodarczej oraz utworzenia pogłębionej strefy wolnego handlu.

Szwecja kieruje w tym półroczu pracami UE.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Prof. Zembala dostał ukraiński order "Za Zasługi"

Posted by reporter on 2009-07-22 07:42:06 CEST

Ukraiński order "Za Zasługi" trzeciego stopnia odebrał w Katowicach znany śląski kardiochirurg, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu (ŚCCS), prof. Marian Zembala.

Odznaczenie wręczył Zembali ambasador Ukrainy w Polsce Olexander Motsyk. Jak podkreślał, prezydent Wiktor Juszczenko przyznał je śląskiemu kardiochirurgowi za jego "osobisty wkład w rozwój kardiochirurgii na Ukrainie", a przez to również "dobrosąsiedzkich stosunków między Ukrainą i Polską".

- Wielka przychylność pana profesora (Zembali) do Ukrainy jest znana i ceniona w naszym kraju - mówił Motsyk, wspominając m.in. jego zaangażowanie w ukraiński program ograniczania skutków występowania zatorów sercowo-naczyniowych i naczyniowo-mózgowych.

W ramach tego programu od 1999 r. podczas staży naukowych w ŚCCS szkoliło się ok. 40 ukraińskich specjalistów z Kijowa, Doniecka, Lwowa, Łucka, Równego, Zaporoża i Iwanofrankowska. Zembala zaangażował się również m.in. w przekazanie specjalistycznej aparatury szpitalowi miejskiemu w Równem i Wołyńskiemu Szpitalowi Obwodowemu.

Prof. Zembala kieruje uznawanym za jeden z najlepszych ośrodków kardiologicznych i kardiochirurgicznych w Polsce ŚCCS od 1993 r. Jak podkreślał we wtorek, w pomoc na rzecz Ukrainy włączył się m.in. pod wpływem prof. Zbigniewa Religi, który jeszcze w 1986 r. - krótko po uruchomieniu zabrzańskiego ośrodka - zdecydował o wysłaniu ekipy z pomocą do Lwowa.

Zembala nawiązał też do realizowanego w latach 80. ub. wieku polsko-holenderskiego programu bezpłatnego leczenia polskich dzieci z ciężkimi wrodzonymi wadami serca i szkolenia polskich specjalistów, którego był inicjatorem. W Utrechcie zoperowano wówczas 526 dzieci z Polski i przeszkolono blisko 70 polskich lekarzy.

- Jestem właściwie zakładnikiem pewnej idei - nic wielkiego nie robię, jedynie spłacam dług, który każdy z nas gdzieś ma swoim życiorysie. Jest mi o tyle wygodnie spłacać ten dług, że mam znakomitych ludzi - mówił odznaczony kardiochirurg, podkreślając przy tym zaangażowanie ukraińskich specjalistów, pracujących w ciężkich warunkach - jednak przypominających jeszcze niedawne polskie.

Zembala wskazał, że na uruchomienie polsko-ukraińskiej współpracy przy tworzeniu na Ukrainie "mocnych filarów szkolących innych" w Zaporożu i w Równem wpłynęły m.in. tamtejsze "gigantyczne" - podobne do polskich z 1989 r. - wskaźniki śmiertelności w zawale.

Prof. Marian Zembala jest prezydentem-elektem Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Serca i Naczyń, członkiem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz International Society for Heart and Lung Transplantation. Wśród wielu nagród i odznaczeń, otrzymał m.in. Order Uśmiechu za pracę na rzecz dzieci.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Łódzcy policjanci będą szkolić milicjantów z Ukrainy

Posted by reporter on 2009-07-22 07:40:33 CEST

Policjanci z Łodzi za środki unijne będą szkolić swoich kolegów z ukraińskiej milicji. Szkolenia dotyczyć będą m.in. zarządzania kryzysowego oraz wykorzystania zaawansowanych technik do wykrywania sprawców przestępstw.


Jak poinformowała Mirosława Kraszewska z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi w marcu łódzka komenda złożyła wniosek o dofinansowanie projektu w ramach programu polskiej pomocy zagranicznej dla krajów pretendujących do Unii Europejskiej. Na realizację projektu dostała prawie 50 tys. zł.

- Polska i Ukraina od wielu lat współpracują ze sobą i wspólnie przygotowały projekt wzmocnienia potencjału ukraińskiej milicji w zakresie zarządzania sytuacjami kryzysowymi oraz przeciwdziałania przestępczości poprzez wykorzystywanie zaawansowanych technologii w procesie wykrywczym - podkreśliła Kraszewska.

Projekt przewiduje dwa szkolenia dla funkcjonariuszy Milicji Ukraińskiej z Obwodu Chmielnickiego, z którymi od lat współpracują łódzcy policjanci. We wrześniu odbędzie się szkolenie w zakresie zarządzania kryzysowego. Wtedy do Polski przyjedzie na cztery dni dziesięciu ukraińskich milicjantów, którzy będą uczestniczyć w wykładach, ćwiczeniach, pokazach multimedialnych.

- Będą też mieli okazję obejrzeć stanowiska kierowania w łódzkich komendach oraz ruchome stanowisko dowodzenia wykorzystywane w sytuacjach kryzysowych oraz na imprezach masowych - zaznaczyła Kraszewska.

W październiku natomiast łódzcy policjanci wyjadą na Ukrainę, gdzie będą szkolić 15 tamtejszych milicjantów w przeciwdziałaniu m.in. przestępczości internetowej. Będą ich także uczyć wykorzystania zaawansowanych technologii, w tym analizy kryminalnej, do wykrywania sprawców najpoważniejszych przestępstw.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tuesday, July 21 2009

Polacy i Ukraińcy wspólnie modlili się w ramach «Pielgrzymki pokoju i pojednania» w Bilsziwciach

Posted by reporter on 2009-07-21 12:15:03 CEST

19 lipca, ponad tysiąc młodych osób z Ukrainy i Polski modlili się wspólnie w Bilsziwciach (rejon halicki, obwód iwano-frankowski), w ramach «Pielgrzymki pokoju i pojednania».

Do Bilsziwec przybyła młodzież z rzymskokatolickich i greckokatolickich parafii Lwowa, Tarnopola, Winnicy, Kremenczuka, Boryspola, Krakowa, Warszawy. Niektórzy z nich pokonali po 120-150 kilometrów podczas 30-stopniowych upałów. Wokół kościoła rozłożono dziesiątki namiotów, w których mieszkają pielgrzymi.

«Iść było ciężko, ale mieliśmy cel: dojść do wspólnie odnowionego przez Polaków i Ukraińców kościoła, pomodlić się w świątyni, gdzie kiedyś znajdował się cudowny obraz Matki Boskiej Bolszowieckiej, spotkać się z przyjaciółmi», – opowiedzieli pielgrzymi z obwodu lwowskiego. W przyszłości, według słów ks. Grzegorza Cymbały, przy kościele w Bilsziwciach powstanie wielki duchowy młodzieżowy ośrodek z biblioteką, wykładowymi salami oraz muzeum klasztoru i kościoła.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wiceprezydent USA Joe Biden z wizytą w Kijowie

Posted by reporter on 2009-07-21 12:11:09 CEST

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przyleciał do Kijowa, gdzie spotka się z najważniejszymi politykami ukraińskimi z prezydentem Wiktorem Juszczenką na czele.

Według komentatorów podróż ta ma być sygnałem, iż Ukraina nie stanie się ofiarą "nowego otwarcia" w stosunkach amerykańsko-rosyjskich, o którym mówiono podczas niedawnej wizyty prezydenta USA Baracka Obamy w Moskwie.

Jak zapowiedział wcześniej doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Tony Blinken, USA chcą wzmocnić partnerstwo z Kijowem "konkretnymi działaniami". Ich szczegóły nie są znane, wiadomo jednak, że działania te mają objąć również Gruzję, dokąd Biden uda się wprost z Ukrainy.

- Chcemy pomóc Ukrainie i Gruzji, by były dla nas efektywnymi partnerami, z przejrzystymi instytucjami demokratycznymi i gospodarczymi, z aktywnym społeczeństwem obywatelskim oraz nowoczesnymi siłami zbrojnymi - powiedział Blinken, cytowany przez Radio Swoboda.

Oficjalne rozmowy z ukraińskimi politykami wiceprezydent Biden przeprowadzi we wtorek. Zaplanowano, że spotka się zarówno z prezydentem Wiktorem Juszczenką, jak i premier Julią Tymoszenko.

W planach Bidena są także spotkania z przewodniczącym ukraińskiej Rady Najwyższej (parlamentu) Wołodymyrem Łytwynem, przywódcą opozycji Wiktorem Janukowyczem oraz byłym szefem parlamentu Arsenijem Jaceniukiem.

Wszyscy wymienieni politycy mają zamiar uczestniczyć w kampanii przed wyborami prezydenckimi, które odbędą się w styczniu przyszłego roku.

Właśnie z tego względu największe nadzieje wiąże z wizytą Bidena urzędujący szef państwa, Juszczenko.

Obserwatorzy ukraińskiej sceny politycznej sądzą, iż prezydent chciałby, by jeszcze przed wyborami wizytę w Kijowie złożył Barack Obama. Miałoby to pomóc Juszczence w odzyskaniu sympatii wyborców. Jego notowania w sondażach wahają się obecnie na granicy 2-3 procent poparcia.

- Jednym z punktów programu wizyty wiceprezydenta Bidena na Ukrainie będzie omówienie możliwego spotkania dwóch prezydentów (Obamy i Juszczenki) w najbliższym czasie, niewykluczone, że już nawet jesienią bieżącego roku - ujawnił kilka dni temu ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Kostiantyn Jelisiejew.

Відбулася церемонія зустрічі Президента України та Віце-президента США

Глава держави Віктор Ющенко зустрів Віце-президента США Джозефа Байдена, який перебуває в Україні з робочим візитом, на ганку біля Секретаріату Президента України.
До складу української делегації на час візиту Віце-президента США увійшли: Глава Секретаріату Президента Віра Ульянченко, Секретар Ради національної безпеки і оборони Раїса Богатирьова, т.в.о. Міністра закордонних справ Юрій Костенко, т.в.о. Міністра оборони Валерій Іващенко, заступник Глави Секретаріату Президента Андрій Гончарук, Надзвичайний і Повноважний Посол України в США Олег Шамшур, Уповноважений Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський, керівник офісу Президента України Руслан Демченко.

Формат роботи ЗМІ під час робочого візиту в Україну Віце-президента США Дж. Байдена

Акредитацію ЗМІ на заходи за участю Президента України проводить Прес-служба Глави держави з 10.00 до 17.00 20 липня 2009 року за телефонами: 255-74-02, 255-78-44

21 липня 2009 року

12.45 - зустріч на ганку (вул. Банкова, 10, Будинок Городецького)

Телеоператори та фотографи запрошуються на 11.45 для проходження контролю на безпеку. Вхід - з боку вул. Інститутської.

13.00 - зустріч Президента України і Віце-президента США у вузькому колі (вул. Банкова, 10, Будинок Городецького).

Акредитація обмежена. Працює особиста преса +10.

14.40 - зустріч Президента України і Віце-президента США з представниками ЗМІ (вул. Банкова, 10, Будинок Городецького).

У зв'язку з невеликим приміщенням конференц-зали акредитація обмежена до 50 осіб (35 представників ЗМІ з української сторони, 15 - з американської).

УВАГА!!! Представники ЗМІ мають також можливість дивитися пряму трансляцію заходу в прес-центрі Секретаріату Президента (кімн. 156).

Журналісти запрошуються на 13.40 для проходження контролю на безпеку. Вхід - з боку вул. Інститутської.

Пряму трансляцію заходу здійснює Національна телекомпанія України, 5 канал, Всесвітня служба УТР та НРКУ.

15.30 - покладання композицій квітів до Меморіалу пам'яті жертв Голодомору (вул.Мазепи, 15а)

Фотографи та телеоператори запрошуються на 14.30 для проходження контролю на безпеку. Акредитація обмежена до 30 осіб (15 - з української сторони, 15 - з американської).

Пряму трансляцію заходу здійснює 5 канал.

В очікуванні заяв. Віце-президент США Джозеф Байден сьогодні зустрінеться з Президентом України. Після чого американський високопосадовець та Віктор Ющенко зроблять заяви для ЗМІ. Їх спільну прес-конференцію 5 канал транслюватиме наживо.
Раніше радник американськго віце-президента з питань національної безпеки Тоні Блінкен заявляв, що адміністрація Барака Обами занепокоєна політичними проблемами в Києві. Саме це Байден і має обговорити з президентом, прем'єром та головою Верховної Ради. Можливі також зустрічі з лідером опозиції Віктором Януковичем та одним з майбутніх кандидатів у Президенти - Арсенієм Яценюком. Також у планах Байдена - переговори про реформування енергетичного сектору, відвідини пам'ятника жертвам Голодомору і виступ перед американськими та українськими підприємцями. 22 липня віце-президент США відбуде до Грузії.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Monday, July 20 2009

”Telenowyny” mają zniknąć z TVP Info

Posted by reporter on 2009-07-20 14:59:32 CEST

TVP Info przestanie emitować program dla społeczności ukraińskiej mieszkającej w Polsce pt. ”Telenowyny” – poinformowała ”Gazeta Wyborcza Rzeszów”.

Jak stwierdził w rozmowie z ”GW” Piotr Tyma, przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce, w poniedziałek zarząd Związku został poinformowany przez dyrektora Agencji Informacji TVP Jana Pińskiego (podlega mu TVP Info), że z powodu wysokich kosztów produkcji telewizja rezygnuje z ”Telenowyn”.
”Wyprodukowanie jednego odcinka kosztuje 14 tys. zł. To niedużo, jak na koszty produkcji w TVP. Dowiedzieliśmy się za to, że gdyby udało nam się znaleźć źródła finansowania, na przykład z Unii Europejskiej lub od innych sponsorów, to Agencja rozważy możliwość powrotu na antenę” – powiedział Tyma ”GW”.
”Telenowyny” są nadawane od 1995 roku (początkowo w TVP 2) z różną częstotliwością, ostatnio raz w miesiącu, o zmiennej porze. Związek Ukraińców w Polsce zwrócił się do TVP o zmianę decyzji i zbiera podpisy pod protestem w tej sprawie.
Biuro prasowe TVP nie odpowiedziało nam w piątek na pytanie o ”Telenowyny”.
List otwarty w sprawie „Telenowyn”,
programu telewizyjnego społeczności ukraińskiej w Polsce


W związku z decyzją władz TVP S.A. o zaprzestaniu od sierpnia br. emisji programu w języku ukraińskim „Telenowyny”, my niżej podpisani, wyrażamy stanowczy protest w tej sprawie. „Telenowyny” to obecnie jedyny ogólnopolski program w języku ukraińskim emitowany przez telewizję publiczną.

Podjęta arbitralnie, bez konsultacji ze środowiskiem mniejszości ukraińskiej w Polsce, wbrew interesom widzów zainteresowanych rozwojem dialogu polsko-ukraińskiego oraz promocją działań na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, decyzja ta stoi m.in. w sprzeczności z ustawą o radiofonii i telewizji, której zapis jasno określa w art. 21 potrzebę „uwzględniania potrzeb mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym, w tym emitowanie programów informacyjnych w językach mniejszości narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym”. Decyzja ta jest także sprzeczna z zapisami Konwencji ramowej o ochronie mniejszości, którą Polska ratyfikowała w 2000 r., oraz z zapisanym w ustawie o mniejszościach narodowych i języku regionalnym modelem praktyki relacji między państwem i obywatelami należącymi do środowisk mniejszości narodowych.

Decyzja ta rodzi poważne obawy co do właściwego rozumienia przez władze TVP roli misji publicznej, której obowiązek pełnienia został na nią nałożony przez Parlament RP oraz ustawodawstwo UE. Media publiczne w krajach europejskich działają jako unikatowe instytucje życia publicznego, których istotą jest realizacja zadań misyjnych oraz pełnienie roli kreatora i organizatora życia kulturalnego i społecznego w danym kraju. Tymczasem likwidowana zostaje audycja, która odgrywa ogromną rolę w procesie integracji mniejszości ukraińskiej, zachowania języka narodowego, a także promocji dialogu międzykulturowego obywateli naszego kraju. W przypadku rozproszonej w wyniku akcji „Wisła” społeczności ukraińskiej emisja ogólnopolska jest optymalnym wariantem – wszelkie inne ograniczają możliwości dotarcia audycji w języku ukraińskim do znacznej części widzów.

Jesteśmy przekonani, że próby zlikwidowania obecności audycji etnicznych współtworzonych przez przedstawicieli mniejszości narodowych w publicznych mediach przyczynią się do zaprzepaszczenia dorobku i działań wielu środowisk, dzięki którym prawa mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce odpowiadają standardom europejskim.

Apelujemy do kierownictwa Telewizji Polskiej o cofnięcie decyzji likwidacji „Telenowyn”. Wierzymy, że dzięki roztropnej reakcji Zarządu TVP, przywrócona zostanie emisja tego programu oraz podjęte zostaną działania na rzecz jego rozwoju w przyszłości.


Warszawa, 15 lipca 2009 r.
Podpisy (lista do pobrania ) pod protestem ws likwidacji magazynu TELENOWYNY prosimy wysyłać na adres:

Piotr Farfał
Prezes TVP S.A.
ul. Woronicza 17
00-999 Warszawalub na nr faksu 022 547 67 70
Kopie prosimy przesyłać na adres Zarządu Głównego ZUwPZwiązek Ukraińców w Polsce Zarząd Główny


Kościeliska 7
Warszawa
03-614

0-22 679 96 77, 677 88 06
0-22 679 96 95

sekretariat@ukraina.com.pl
zuwp@post.pl

skype: sekretariat_oup

KRS 0000050032, NIP 524-10-15-276, Regon: 006219395


Źródło ZUwP

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Zostanie ogłoszony polsko-ukraiński konkurs na projekt pomnika mordu profesorów lwowskich

Posted by reporter on 2009-07-20 07:47:50 CEST

We Lwowie powstanie pomnik lwowskich naukowców, którzy zostali rozstrzelani przez faszystów w 1941 roku na Wzgórzach Wuleckich pod Lwowem. Taką decyzję podjęto podczas obrad wykonawczego komitetu Rady Miejskiej Lwowa.

Jak odnotował wicemer Lwowa Wasyl Kosiw, do końca lipca zostanie ogłoszony wspólny polsko-ukraiński konkurs, w ramach którego polsko-ukraińskie jury wybierze najlepszy projekt pomnika. Budownictwo pomnika zostanie sfinansowane przez władze Wrocławia.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Proces Johna Demjaniuka już w październiku

Posted by reporter on 2009-07-20 07:41:19 CEST

Pochodzący z Ukrainy 89-letni Demjaniuk w 1943 roku jako strażnik w nazistowskim obozie koncentracyjnym w Sobiborze prowadził tysiące Żydów do komór gazowych.

Głównym materiałem dowodowym jest potwierdzenie służby w SS z numerem 1393. Także z listy przekwaterowanych z marca 1943 roku wynika, że Demjaniuk został przeniesiony do Sobiboru.

Oprócz Sobiboru Demjaniuk służyć miał też jako strażnik w hitlerowskich obozach koncentracyjnych na Majdanku, Treblince i Flossenbuergu. Dawni więźniowie twierdzą, że nazywano go "Iwanem Groźnym".

Według "Spiegla", 22 świadków oskarżenia gotowych jest do zeznawania w procesie w Monachium i sąd już zgodził się przesłuchać ośmiu z nich.

Oskarżenie przygotowało 93-stronicowe dossier, przeznaczone do odpierania ewentualnych argumentów obrony, według której oskarżony - jeniec wojenny - nie miał wyboru i musiał współpracować z hitlerowcami.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Euro 2012 na pewno na Ukrainie

Posted by reporter on 2009-07-20 07:38:13 CEST

Piłkarskie mistrzostwa Europy na pewno odbędą się na Ukrainie. Z raportu "Polski - The Times" wynika, że trzy ukraińskie miasta podołają z organizacją tej wielkiej imprezy.

Według ustaleń "Polski - The Times" z ukraińskiej puli jedynie Lwów może stracić Euro 2012 - to wina fatalnej sytuacji związanej z rozbudową tamtejszego lotniska. To szansa, żeby ME trafiły do piątego polskiego miasta - Krakowa lub Chorzowa.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina zobowiązała się do podwyższenia ceny gazu dla ukraińskich gospodarstw domowych

Posted by reporter on 2009-07-20 07:33:30 CEST

Cytowany przez Reutera przedstawiciel UE powiedział, że premier Julia Tymoszenko w liście do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Barroso zobowiązała się do podwyższenia cen dla odbiorców indywidualnych "do ekonomiczne uzasadnionego poziomu" w ciągu półtora roku.

Deklaracja ta została ujawniona na drugim spotkaniu z udziałem instytucji finansowych w sprawie pomocy dla Ukrainy, zorganizowanym przez Komisję Europejską, by uniknąć ponownego gazowego sporu Ukrainy z Rosją, na którym ucierpią odbiorcy w UE. Rozmowy mają zaowocować wsparciem finansowym, które pozwoli Naftohazowi spłacić długi i kontynuować kupowanie gazu w Rosji.

Jednak banki i instytucje finansowe nie są skłonne pożyczać Ukrainie dalszych pieniędzy, nie uważając Naftohazu za wiarygodnego partnera. M.in. dlatego, że sprzedaje gaz krajowym odbiorcom taniej niż kupuje go od Rosji. Rosnące długi i rosyjskie groźby odcięcia dostaw podały w wątpliwość możliwości napełnienia teraz zbiorników Naftohazu, by zagwarantować w zimie nieprzerwane zaopatrzenie swoich odbiorców oraz tranzyt surowca do UE.

Ukraina twierdzi, że potrzebuje ok. 4,2 mld dol. (3 mld euro), by teraz maksymalnie napełnić swoje magazyny gazu. Już na pierwszym spotkaniu w sprawie finansowania Ukrainy w czerwcu źródła unijne wyraziły przekonanie, że kraj ten wyolbrzymia swoje potrzeby; sprecyzowały, że przedstawiciele instytucji finansowych skłaniają się raczej ku podzieleniu tej kwoty przez dwa.

KE podkreśla konieczność restrukturyzacji ukraińskiego sektora gazowego, a także reform w całej gospodarce Ukrainy. Wśród oczekiwanych przez stronę unijną kroków jest m.in. urealnienie cen gazu, na co jednak rząd premier Julii Tymoszenko, rywalizującej z prezydentem Wiktorem Juszczenką, dotąd nie potrafił się zdecydować. To politycznie drażliwa kwestia w perspektywie styczniowych wyborów prezydenckich na Ukrainie.

W liście do szefa Komisji Europejskiej Jose Barroso, o którym pisze Reuters, poza podwyżką cen dla gospodarstw domowych Tymoszenko zapowiedziała spełnienie oczekiwań UE w zakresie przejrzystości na ukraińskim rynku gazu oraz m.in. odcinanie dostaw gazu dla przedsiębiorstw nie płacących faktur.

Zabiegi Kijowa o pomoc finansową na zakup gazu związane są z ostrzeżeniami Moskwy przed możliwą powtórką kryzysu gazowego z początku roku. Rosja uprzedza, że jeśli Ukraina w najbliższych miesiącach nie zapełni swoich podziemnych magazynów, to w sezonie zimowym nie tylko zabraknie jej gazu dla własnych konsumentów, ale i nie wystarczy go, by zapewnić stabilne funkcjonowanie gazociągów tranzytowych. Gaz do zbiorników Ukraina powinna kupić od Rosji. Premier Władimir Putin sugerował UE, żeby zapłaciła za dostarczony w tym celu gaz.

KE oczywiście nie ma na to środków w budżecie UE, ale jest skłonna zabiegać o wsparcie dla Ukrainy, rozumiejąc skalę kryzysu w tym kraju, a także jego kluczową rolę dla zaspokojenia unijnego zapotrzebowania na gaz: jedna czwarta konsumowanego w UE surowca pochodzi z Rosji, przy czym 80 proc. tych dostaw trafia przez Ukrainę. UE przypomina jednak, że na Ukrainie ciążą zobowiązania kraju tranzytowego, które musi respektować.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Deklaracja prezydenta Ukrainy

Posted by reporter on 2009-07-20 07:29:48 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, bohater pomarańczowej rewolucji, który ostatnio stracił na popularności, stwierdził w sobotę, zanim jak co roku wspiął się na najwyższy szczyt Ukrainy Howerlę, że wygra wybory prezydenckie zaplanowane na 17 stycznia.

- Zapowiadam oficjalnie, że wezmę udział w wyborach prezydenckich w styczniu 2010. I co ważniejsze wygramy, tak jak wygraliśmy w roku 2002 i 2004 - zapowiedział Juszczenko przed wspinaczką ze swoimi zwolennikami. "Nasz szczyt jest przed nami i zdobędziemy go" - dodał.

Szef państwa nie ma praktycznie szans na reelekcję. Ostatni sondaż przeprowadzony przez Międzynarodowy Instytut Socjologii w Kijowie pokazał, że może on liczyć na poparcie zaledwie 2,3 proc. osób, które deklarują, że będą głosować.

Były premier Wiktor Janukowicz, który uważany jest za polityka prorosyjskiego i który był przeciwnikiem Juszczenki w wyborach w 2004 roku, znalazł się w sondażu na pierwszym miejscu - 23,4 proc. poparcia.

Obecna premier Julia Tymoszenko, była sojuszniczka Juszczenki, która obecnie jest jego zaciętym wrogiem, otrzymała 14,5 proc. poparcia.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Friday, July 17 2009

Ukraiński parlament na urlopie

Posted by reporter on 2009-07-17 10:08:39 CEST

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Włodzimierz Lytwyn, zamknął obrady Rady Najwyższej.

Przewodniczący parlamentu niespodziewanie szybko zamknął sesję. Następna sesja parlamentu rozpocznie się 1 września 2009 roku.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraińscy piloci, którzy zginęli w Afganistanie, pracowali dla innego państwa

Posted by reporter on 2009-07-17 10:06:35 CEST

W ostrzelanym w Afganistanie śmigłowcu MI-26 zginęli wojskowi, którzy kiedyś służyli jako ukraińscy żołnierze sił pokojowy. Ale ich ostatnia misja w "punkcie zapalnym" była nie ukraińska - informuje radio Deutsche Welle.

Zginęli dwaj oficerowie i dwaj chorążowie - duża rodzinna tragedia, gdzie sierotami zostały małoletnie dzieci. Zwolnieni do oddziału rezerwowego wojskowi jeszcze 2-3 lata temu uczestniczyli w pokojowych misjach Ukrainy.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


W obwodzie lwowskim wykryto grupę zajmującą się przemytem ludzi do Polski

Posted by reporter on 2009-07-17 10:02:03 CEST

W skład grupy wchodzili mieszkańcy obwodów: lwowskiego i zakarpackiego. Od 2006 roku przemycali oni imigrantów przez granicę ukraińsko-polską. Na razie udowodniono im pomoc w nielegalnym przekroczeniu 63 osobom z Wietnamu.

Organizator oraz dwóch jego pomocników zostało aresztowanych. Reszta otrzymała zakaz opuszczania miejsca zamieszkania.


:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Trudna sytuacja ekonomiczna na Ukrainie

Posted by reporter on 2009-07-17 10:00:40 CEST

Sytuacja ekonomiczna Ukrainy jest trudniejsza, niż się dotąd spodziewano. Bank Światowy przedstawił w czwartek nowe prognozy ekonomiczne, z których wynika, że gospodarka naszych wschodnich sąsiadów skurczy się w tym roku aż o 15 procent. Wcześniej przewidywano recesję na poziomie dziewięciu procent.

W pierwszym kwartale bieżącego roku borykająca się ze skutkami globalnego kryzysu ukraińska gospodarka skurczyła się aż o 20,3 procent.

Bank Światowy widzi jednak dla Ukrainy małe światełko w tunelu. Zdaniem jego ekonomistów, w przyszłym roku gospodarka kraju przyspieszy, a wzrost PKB wyniesie około jeden procent.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


"Brüno" zakazany na Ukrainie

Posted by reporter on 2009-07-17 09:59:11 CEST

Najnowsza komedia Sachy Barona Cohena "Brüno" została zakazana na Ukrainie, gdyż według władz stanowi zagrożenie dla moralności.
"Brüno" okazał się sukcesem kasowym w USA i Wielkiej Brytanii - zadebiutował na pierwszym miejscu box office'u po obu stronach Atlantyku.


Jednak władze na Ukrainie nie zgodziły się na wprowadzenie filmu do kin, gdyż uważają, że znalazły się tam nieuzasadnione ujęcia genitaliów i stosunków homoseksualnych.

Decyzja, by zakazać pokazywania filmu została podjęta w wyniku głosowania członków ukraińskiego ministerstwa kultury. Dziewięciu z czternastu z nich uznało film za nienadający się do rozpowszechnienia.

W liście urzędników do dystrybutora filmu, firmy Sinergia, znalazło się następujące wytłumaczenie: "Film zawiera nieuzasadnione ujęcia genitaliów i sceny seksu oraz homoseksualne akty i perwersje, pokazane w bardzo realistyczny sposób. Przejawia także oznaki sadyzmu, które mogą źle wpłynąć na moralność obywateli".

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych u premier Tymoszenko

Posted by reporter on 2009-07-17 09:56:27 CEST

O gotowości rządu Ukrainy do rozwijania współpracy ze wspólnotami różnych religii zapewniła 13 lipca w Kijowie na dorocznym spotkaniu z przedstawicielami Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych premier Julia Tymoszenko. Wspomniana Rada skupia zwierzchników obecnych w tym kraju Kościołów i związków religijnych, w tym także katolików obu obrządków.


Premier przypomniała, że przy rządzie Ukrainy działa specjalna komisja ochrony praw organizacji religijnych. Na jej czele stoi wicepremier Iwan Wasjunyk. Na spotkaniu z Wszechukraińską Radą Kościołów i Organizacji Religijnych podkreślił on potrzebę współpracy ukraińskich Kościołów z władzami świeckimi w wychowaniu młodzieży, która ulega negatywnym wpływom zwłaszcza pewnych programów telewizji. Wyraził nadzieję, że dzięki takiej współpracy uda się oczyścić telewizyjne ekrany z propagowania przemocy, ksenofobii i nietolerancji wobec innych narodowości czy religii.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina-Bank Światowy-prognozy

Posted by reporter on 2009-07-17 09:50:15 CEST

Bank Światowy przewiduje, że spadek PKB na Ukrainie będzie większy niż prognozowano. Eksperci przewidują za to mniejszą inflację. Spadek ukraińskiego PKB w tym roku ma wynieść 15 procent, a nie jak przewidywano wcześniej - 9 procent.

Ekspert Banku Światowego Rusłan Piontokowski powiedział, że sytuacja zacznie się poprawiać dopiero w przyszłym roku: PKB wzrośnie wtedy o 1 procent, a inflacja wyniesie około 10 procent. W tym roku wzrost cen sięgnie 13,4 procent. Wcześniej Bank przewidywał 16,4 procent. W związku ze spadkiem produkcji, Bank Światowy ostrzega przed spadkiem wpływów do budżetu z podatków. Instytucja zwraca uwagę, że ukraiński rząd nie poprawia palbowanych wydatków budżetu. Został w nim zapisany wzrost PKB o 0,4 procent, podczas gdy tylko w pierwszym kwartale spadł on o 20,3 procent. W zeszłym tygodniu Międzynarodowy Fundusz Walutowy zmienił swoją prognozę spadku PKB na Ukrainie z 8 do 14 procent. W 2008 roku wzrost PKB sięgnął 2,1 procent, a inflacja - 22,3 procent.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraińscy deputowani pobili się w parlamencie

Posted by reporter on 2009-07-17 09:49:10 CEST

Od 2 tygodni Rada Najwyższa jest zablokowana przez Partię Regionów, co uniemożliwia - między innymi - przyjęcie ustaw zwiększających finansowanie Euro 2012.

Aby ubiec przedstawicieli Wiktora Janukowycza, tym razem rano trybunę parlamentu zablokowali deputowani Bloku Julii Tymoszenko. Partia Regionów postanowiła nie tracić czasu i starała się nie dopuścić przewodniczącego Rady Najwyższej do sali posiedzeń. Doszło do bójki z ochroniarzami marszałka.

W oficjalnych oświadczeniach, deputowani Partii Regionów mówią, że chcą zmusić parlament do głosowania nad podwyższeniem pensji minimalnej i minimum socjalnego. Tymczasem przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Łytwyn zapewnia, że w każdym momencie można te propozycje przegłosować. "To polityczna gra, blef" - krótko podsumowuje i przypomina, że nie raz proponował, aby rozpatrzeć idee Partii Regionów

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wednesday, July 15 2009

Sejm przyjął uchwałę w sprawie tragicznego losu Polaków na Kresach Wschodnich

Posted by reporter on 2009-07-15 12:07:18 CEST

Treść uchwały, która mówi o powinności przywrócenia pamięci o tamtej tragedii, przeczytał marszałek Bronisław Komorowski.

Sejm poprzez uchwałę złożył hołd pomordowanym rodakom i obywatelom polskim innych narodowości oraz wszystkim, którzy podjęli dramatyczną walkę w obronie polskiej ludności cywilnej. W uchwale przypomniano również bolesną pamięć o cywilnych ofiarach po stronie ukraińskiej.

Zdaniem Marszałka Sejmu, ukazanie prawdy historycznej leży w interesie wszystkich Polaków i Ukraińców. Bronisław Komorowski powiedział, że jest to zadanie dla wszystkich władz publicznych w imię "lepszej przyszłości i porozumienia narodów naszej części Europy, w tym szczególnie Polaków i Ukraińców".

Bronisław Komorowski przypomniał, że w tym miesiącu mija 66. rocznica rozpoczęcia przez ukraińskich nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię tak zwanej "antypolskiej akcji masowych mordów o charakterze czystki etnicznej o znamionach ludobójczych". Marszałek Sejmu wyraził szczególne uznanie i wdzięczność tym Ukraińcom, którzy często z narażeniem własnego życia pomagali i ratowali swych polskich sąsiadów.


:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Młodzież z Ukrainy, Polski i Niemiec będzie odnawiać zaniedbany cmentarz koło polskiej wsi

Posted by reporter on 2009-07-15 08:21:49 CEST

14 lipca we wsi Wereszyn w Polsce startuje międzynarodowy obóz wolontariuszy "Małe ślady wielkiej historii". Podczas projektu pod kierunkiem dyrektora departamentu kultury i zachowania dziedzictwa historycznego Łuckiej Rady Miejskiej Serhija Hodłewskiego, młodzież z Ukrainy, Polski i Niemiec będzie doprowadzać do ładu zaniedbany cmentarz w pobliżu wsi i zbada mapy wspólnej historii, spisując wspomnienia od miejscowych mieszkańców

Oprócz głównego zadania projektu - uporządkowania ukraińskiego cmentarza we wsi Wereszyn - program biwaku również przewiduje praktyczne zajęcia zbierania "żywej historii" i różnych działek dziennikarstwa. Na podstawie zebranych podczas obozu materiałów, wolontariusze przygotują reportaże radiowe, artykuły i publikacje w języku polskim, ukraińskim i angielskim, a także zostaną zorganizowane w Łucku i Lublinie wystawy zdjęć, poświęconych tematowi odnowionych ukraińskich cmentarzy.

Obóz został zorganizowany przez Wołyński "Płast" (ukraińska organizacja harcerska) we współpracy z Lubelskim ZHP i radą miasta Łucka.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Lwów będzie miał jeszcze jedno rezerwowe lotnisko na Euro 2012 w Rzeszowie

Posted by reporter on 2009-07-15 08:17:59 CEST

Lwów będzie miał trzy rezerwowe lotniska na Euro 2012 - w Iwano-Frankowsku, Łucku i Rzeszowie.

"Niedawno odwiedziliśmy Rzeszów, władze miasta zaakceptowały ten pomysł, muszą wybrać wykonawcę i od początku następnego roku zaczną prace budowlane. O statusie rezerwowym tego lotniska wspomniano też w liście prezydenta UEFA Michela Platiniego" - powiedział kierownik głównego zarządu urbanistyki, architektury i rozwoju przestrzennego Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Stepan Łukaszyk.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


W czwartek Lwów odwiedzą inspektorzy UEFA

Posted by reporter on 2009-07-15 08:15:18 CEST

Kolejna komisja UEFA rozpoczęła sprawdzanie ukraińskich miast, które pretendują do przeprowadzenia meczów EURO 2012

Wizyta inspektorów UEFA jest poświęcona wyjątkowo stadionom i przylegającym im terenom. Wizyta rozpoczęła się wczoraj od Doniecka. Dzisiaj trójka przedstawicieli UEFA będzie oglądać charkowski stadion «Metalist».

Przedstawiciele UEFA ocenią przebieg budownictwa głównej areny Narodowego Kompleksu Sportowego «Olimpijski», a potem odwiedzą stadion «Dynamo» im. Waleria Łobanowskiego, który może być wykorzystany jako treningowy na potrzeby EURO 2012. W czwartek goście zakończą program wizyty wizytą na placu budowlanym lwowskiego stadionu.

Program wizyty nie przewiduje spotkania przedstawicieli UEFA z prasą. Wnioski komisji zostaną wykorzystane w uchwale na grudniowym posiedzeniu komitetu wykonawczego UEFA gdzie zostanie podjeta ostateczna decyzja odnośnie udziału ukraińskich miast w organizacji EURO 2012.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Od 23 lipca, Ukraina ograniczy wwóz mięsa na swoje terytorium

Posted by reporter on 2009-07-15 08:10:23 CEST

Państwowy Komitet Weterynaryjnej Medycyny zawiadomił, że od 23 lipca na Ukrainę będzie można wwozić mięso tylko z przedsiębiorstw, które przeszły inspekcję komitetu

Nowe wymagania odnośnie importu mięsa na Ukrainę zawierają poprawki do rozporządzenia «O bezzwłocznych przedsięwzięciach skierowanych na poprzedzenie i likwidację objawów gąbczastej encefalopatii bydła i innych infekcji prionowych», który główny inspektor medycyny weterynaryjnej Piotr Werbyc’kyj, podpisał 20 maja, bieżącego roku.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ministerstwo i piłkarskie władze odrzucają zarzuty korupcyjne

Posted by reporter on 2009-07-15 08:07:58 CEST

Federacja Futbolu Ukrainy oraz Ministerstwo Sportu odrzucają zarzuty komisji śledczej dotyczące defraudacji pieniędzy przy budowie stadionu olimpijskiego w Kijowie. Nie wykluczone, że zostanie na nim zorganizowany finał Euro 2012.

Zdominowana przez opozycyjną Partię Regionów parlamentarna komisja śledcza zarzuciła Ministerstwu Sportu zawyżenie wartości prac na stadionie Olimpijskim. „To otwarta kradzież pieniędzy" - mówił szef komisji Rawil Safiullin.

Zdaniem Federacji Futbolu Ukrainy, ten deputowany zawsze walczył z nią za pomocą ogólnych zarzutów. Obecnie postanowił wykorzystać Euro 2012, uciekając się do przekręcania faktów.

Z kolei minister sportu Jurij Pawlenko podkreślił, że informacje przedstawione przez komisję nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Skrytykował deputowanych uczestniczących w jej pracach. Jego zdaniem, ani razu nie znaleźli czasu, aby przyjść na stadion, popatrzeć, jak idą prace, porozmawiać z kierownictwem, czy projektantami.

Ukraiński parlament często tworzy komisje śledcze mające wyjaśnić podejrzane fakty. Rezultaty ich prac najczęściej są jednak tak spolityzowane, że interesują jedynie ich członków.

Jurij Pawlenko odrzucił także zarzuty przedstawione w tygodniku „Dzerkało Tyżnia". Opiniotwórcze czasopismo zarzuciło wykorzystanie przez ministerstwo sportu pieniędzy na Euro 2012 na inne inwestycje. Według szefa tego resortu, obiekty wymienione przez tygodnik będą wykorzystane w czasie Mistrzostw.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Niemcy przejmą organizację Euro 2012 od Ukrainy ?

Posted by reporter on 2009-07-15 07:59:56 CEST

Niemiecki dziennik "Bild" informuje, że jest duża szansa, że Niemcy przejmą od Ukrainy prawo do organizacji turnieju Euro 2012. Gazeta potwierdza krążące od pewnego czasu informacje, że kilka meczów mistrzostw Europy miałoby się odbyć na stadionach w Berlinie i Lipsku.

"Bild" powołuje się na słowa prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, który mówił, że budżet na Euro 2012 jest na Ukrainie poważnie zagrożony.

"W budżecie na razie zatwierdzono zaledwie 5% (!) kwoty potrzebnej na zorganizowanie Euro 2012. To oznacza, że brakuje 665 mln euro, które powinny zostać przeznaczone na przystosowanie do wymogów UEFA czterech miast: Kijowa, Doniecka, Dniepropietrowska i Lwowa. Europejska federacja warunkowo dopuściła na razie tylko Kijów" .

"Bild" wypomina ponad to Ukrainie 20% poziom recesji gospodarczej i przytacza słowa Michela Platiniego, który powiedział, że Niemcy są opcją, którą w przypadku porażki Ukrainy należy wziąć pod uwagę.

Oficjalnie nikt nie potwierdza jednak tych informacji. Zapytany o całą sprawę Wolfgang Niersbach, sekretarz generalny Niemieckiego Związku Piłki Nożnej (DFB) odpowiedział, że wszyscy chcą, by mistrzostwa zorganizowała Polska z Ukrainą.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Talibowie zestrzelili śmigłowiec - 6 ukraińców zgineło

Posted by reporter on 2009-07-15 07:56:00 CEST

Władze Mołdawii poinformowały, że zarejestrowany w tym państwie ciężki śmigłowiec transportowy Mi-26 rozbił się w Afganistanie po trafieniu rakietą przeciwlotniczą, a sześciu znajdujących się na jego pokładzie Ukraińców zginęło

Prowadzący walkę z siłami rządowymi i zagraniczną koalicją talibowie podali, iż zestrzelili dwuwirnikowy ciężki śmigłowiec Chinook w prowincji Helmand na południu Afganistanu. Jak zaznacza Reuters, nie jest pewne, czy w obu przypadkach chodzi o ten sam incydent.

Według mołdawskiego komunikatu, strącony śmigłowiec wykonywał misję humanitarną na rzecz dowodzonych przez NATO Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF). Maszyna należała do towarzystwa lotniczego Pectox-Air. Komunikat nie sprecyzował, gdzie nastąpiła katastrofa, ale poinformował, że sześcioosobowa ukraińska załoga poniosła śmierć.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tymoszenko chce zmian ustrojowych

Posted by reporter on 2009-07-15 07:54:13 CEST

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko zapowiedziała, że jeśli wygra styczniowe wybory prezydenckie, rozpisze referendum, w którym wyborcy zdecydują, czy chcą prezydenckiej czy parlamentarnej formy rządów.

- Pierwszą rzeczą, którą zrobimy, będzie przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum (...) z jednym pytaniem: jakiej formy rządów chce naród ukraiński - zadeklarowała premier na wiecu swojej partii Batkiwszczyna (Ojczyzna). Wskazała na dwie możliwości: republiki prezydenckiej, w której nie byłoby stanowiska premiera, lub parlamentarnej z silnym premierem, gdzie prezydent miałby tylko funkcje reprezentacyjne.

W dwugodzinnym wystąpieniu przed 5 tysiącami swoich zwolenników Tymoszenko powiedziała, że nie ma zamiaru rozwiązywać obecnego parlamentu. Zadeklarowała, że chce go "zjednoczyć i wzmocnić".

Ostatnie zmiany konstytucyjne przeprowadzono na Ukrainie w 2004 roku, w czasie "pomarańczowej rewolucji". Zmniejszały one władzę prezydenta, którym był wówczas Leonid Kuczma.

Niemal wszyscy politycy na Ukrainie, której gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale o ponad 20 procent, wzywają do jakiejś formy zmian konstytucyjnych, by zahamować konflikty i poprawić funkcjonowanie instytucji państwa.

Tymoszenko, która ogłosiła, że weźmie udział w wyborach prezydenckich, ma około 15 procent poparcia w sondażach, zajmując drugie miejsce za byłym premierem Wiktorem Janukowyczem. Jej dawny sojusznik z "pomarańczowego" obozu, dziś silnie z nią skłócony prezydent Wiktor Juszczenko, ma niewielkie poparcie. Trzeci w sondażach jest były minister spraw zagranicznych i przewodniczący parlamentu Arsenij Jaceniuk.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tuesday, July 14 2009

Demjaniuk oskarżony o śmierć 27 900 osób

Posted by reporter on 2009-07-14 13:23:39 CEST

Podejrzany o zbrodnie wojenne John Demjaniuk został formalnie oskarżony o współudział w morderstwie 27 900 osób - podała monachijska prokuratura w komunikacie

Niemiecki prokurator zarzuca 89-letniemu oskarżonemu, że w 1943 roku jako strażnik w nazistowskim obozie koncentracyjnym w Sobiborze prowadził tysiące Żydów do komór gazowych. Głównym materiałem dowodowym jest potwierdzenie służby w SS z numerem 1393. Także z listy przekwaterowanych z marca 1943 roku wynika, że Demjaniuk został przeniesiony do Sobiboru.

O dalszym postępowaniu wobec Demjaniuka zdecydować ma II sąd krajowy w Monachium. Terminu wstępnej rozprawy na razie nie wyznaczono.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Problemy ze sferą hotelową przed Euro 2012

Posted by reporter on 2009-07-14 13:22:33 CEST

Ukraiński rząd zmuszony jest przenieść zatwierdzenie zmodyfikowanego planu przygotowań do Euro 2012. Dziennik „Dieło" pisze, że przyczyną są problemy ze sferą hotelową.

"Plan nie jest gotowy, nie ma ustaleń, co do finansowania" - powiedział gazecie minister bez teki Petro Krupko. Spory toczą się wokół budowy i remontu hoteli, za które w większości odpowiadają prywatni przedsiębiorcy. Z koniecznych na ten cel 40 miliardów hrywien tylko miliard będzie pochodzić od państwa. Dotąd jednak inwestorzy nie przedstawili ostatecznych planów. Część z nich zapewnia, że zrobi to dopiero jesienią. Inni twierdzą, że nikt ich nie poinformował o umieszczeniu ich obiektów w rządowym programie.

Tymczasem UEFA zażądała, aby umowy z hotelami zostały podpisane do końca sierpnia, a najpóźniej do 31 października zagwarantowano miejsca noclegowe dla kibiców - na przykład w akademikach. Wszystkie obiekty mają być gotowe do końca 2011 roku.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na Ukrainie spada produkcja stali

Posted by reporter on 2009-07-14 13:20:41 CEST

Dnieprospecstal, zakład elektro-metalurgiczny działający w Zaporożu zmniejszył produkcję o ponad połowę.

W pierwszym półroczu tego roku produkcja Dnieprospecstalu spadła o 56,5 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2008 roku.

Ukraińskie przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkcji stali walcowanej wykorzystując m.in. stal nierdzewną, konstrukcyjną, a także ogniotrwałą wysokostopową.

Moc produkcyjna zakładu, który zatrudnia ponad 7,7 tys. osób wynosi około 918 tys. ton.

Przedsiębiorstwem zarządza spółka VS Energy International Ukraine. Wśród jej większościowych udziałowców jest kilka rosyjskich biznesmenów.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Prezydent Ukrainy wyruszy na najwyższy szczyt kraju

Posted by reporter on 2009-07-14 13:19:14 CEST

18 lipca, z inicjatywy partii Nasza Ukraina odbędzie się tradycyjne wejście na szczyt Howerli Prezydenta Ukrainy, poświęcone dziewiętnastej rocznicy podpisania Deklaracji suwerenności państwowej Ukrainy i ósmej rocznicy proklamacji przez Wiktora Juszczenkę stworzenia partii Bloku Partii Nasza Ukraina.

W wycieczce na Howerlę wezmą udział przedstawiciele różnych partii, organizacji społecznych oraz wszyscy chętni.

Przypominamy, że, 16 lipca 2001 roku, na Howerli dokonano aktu zjednoczenia ponad 10 partii w Blok Nasza Ukraina. Od tego czasu, corocznie odbywają się masowa wspinaczka na najwyższy szczyt Ukrainy, w której tradycyjnie uczestniczy Wiktor Juszczenko. Największą była wycieczka na Howerle w 2005 roku po inauguracji prezydenta Juszczenki. Wówczas prezydentowi towarzyszyło ponad 2000 osób.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


400 górników ewakuowano z kopalni w obwodzie ługańskim

Posted by reporter on 2009-07-14 13:17:36 CEST

W kopalni "Sukhodilska-Skhidna" w niedzielę z powodu zapłonu instalacji elektrycznej na powierzchnię wyprowadzono 399 górników - podała agencja prasowa Interfax-Ukraina

Igor Krol, szef biura prasowego ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych Ukrainy poinformował, że około południa pod ziemią zaczęły żarzyć się kable energetyczne, w rezultacie wyrobiska wypełniły się dymem. W ciągu godziny przeprowadzono skuteczną ewakuację wszystkich znajdujących się pod ziemią 399 górników.

Po przewietrzeniu chodników, około 13.30 górnicy wrócili do pracy. Teraz kopalnia "Sukhodilska-Skhidna" pracuje już normalnie.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Lwów może stracić prawo do organizacji Euro 2012

Posted by reporter on 2009-07-14 13:15:33 CEST

Lwów może stracić prawo do organizacji Euro 2012 przez zamieszanie związane z finansowaniem modernizacji lotniska. Opóźnia się przez to ogłoszenie konkursu na jej realizację.

Dziennik "Dieło" przypomina, że do końca lipca UEFA powinna poznać inwestorów zainteresowanych lotniskami w miastach, gdzie ma się odbyć Euro 2012. We Lwowie konkurs na modernizację portu lotniczego był kilkakrotnie przekładany - początkowo miał się odbyć 8 czerwca, potem 15, a później przeniesiono go na lipiec. Spory toczyły się wokół własności nowego terminalu, w końcu ustalono, że inwestor będzie miał prawo czerpać 80 procent zysków z nowego lotniska przez 49 lat. Według "Dieła", UEFA wolałaby, aby terminal został przekazany na własność potencjalnemu inwestorowi.

Problemy sprawia także finansowanie projektu, ponieważ jego twórcy dotąd nie otrzymali 5 milionów hrywien, czyli 2,5 miliona złotych, od Państwowej Administracji Lotniczej. Nie zapłaciła ona także 200 tysięcy hrywien za państwową ekspertyzę projektu. Administracja zapewnia, że pieniądze wpłyną w najbliższym czasie.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Monday, July 13 2009

Juszczenko nie chce na razie ogłaszać referendum w sprawie wejscia Ukrainy do NATO

Posted by reporter on 2009-07-13 10:28:37 CEST

Prezydent Wiktor Juszczenko zaskarży decyzję Okręgowego Sądu Administracyjnego Kijowa, który zobowiązał go do podpisania dekretu o przeprowadzeniu referendum w sprawie wejscia Ukrainy do NATO

"Na razie nie dostaliśmy oficjalnej decyzji i dowiedzieliśmy się o tym z nieoficjalnych źródeł. Ale prezydent - rzecz jasna - zaskarży tę decyzję w sądzie apelacyjnym" - zaznaczył Igor Popow, zastępca przewodniczącego Sekretariatu Prezydenta.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Niektórzy Rosjanie uważają, że w bitwie pod Połtawą Rosjanie walczyli przeciwko Polakom

Posted by reporter on 2009-07-13 10:25:44 CEST

W ramach obchodów 300-lecia zwycięskiej dla Rosjan bitwy pod Połtawą (1709 r.) Ogólnorosyjskie Centrum Badań Opinii Społecznej przeprowadziło badanie, które miało na celu sprawdzenie wiedzy Rosjan na temat słynnej bitwy

Jak okazało się niektórzy mieszkańcy Rosji uważają, że w tej bitwie ich przodkowie walczyli z Polakami, lub Niemcami.

Na pytanie, z kim walczyły rosyjskie wojska w bitwie pod Połtawą, prawidłowo odpowiedziało ok. 60 % respondentów, pomyliło się ok. 14%: 7% uważa, że rosyjska armia walczyła z Francuzami, 4% – z Polakami, 3% – z Niemcami. Nie ma pojęcia o tym, z kim została rozegrana bitwa 19% Rosjan.

Przypominamy, że bitwa pod Połtawą miała miejsce 8 lipca 1709 roku podczas wielkiej wojny północnej pomiędzy wojskami króla szwedzkiego Karola XII, a wojskami rosyjskimi cara Piotra I. Klęska pod Połtawą oznaczała koniec mocarstwowej pozycji Szwecji. Według niektórych historyków właśnie wygrana pod Połtawą awansowała Rosję z mocarstwa lokalnego na mocarstwo o zasięgu światowym.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na polsko-ukraińskiej granicy zatrzymano pięcioro obywateli Rosji

Posted by reporter on 2009-07-13 10:22:18 CEST

9 lipca, w pobliżu polsko-ukraińskiego przejścia Krakowiec-Korczowa, funkcjonariusze Służby Granicznej Ukrainy zatrzymali pięcioro obywateli Federacji Rosyjskiej (Republika Czeczeńska) za próbę nielegalnego przekroczenia granicy.

Od początku roku za próbe bezprawnego przekroczenie granicy zatrzymano 911 nielegalnych emigrantów, z czego 84 obcokrajowców zatrzymano w trybie administracyjnym, ze względu na złamanie reguł pobytu na terytorium Ukrainy.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Studio Wschód' wróci na antenę TVP w tańszej formule

Posted by reporter on 2009-07-13 08:33:50 CEST

"Studio Wschód" nie zostało zdjęte z anteny, pojawi się w jesiennej ramówce, ale w "innej, tańszej formule" - powiedział prezes TVP Piotr Farfał.

W sprawie zdjęcia z anteny "Studia Wschód" protestowało kilkanaście osób, autorytetów w dziedzinie polityki zagranicznej, a także sejmowa komisja spraw zagranicznych.

- To jest program typowo misyjny i podkreślam, że jest to jedna z nielicznych misyjnych produkcji, przy których szukamy oszczędności - powiedział Farfał. Zaznaczył, że "albo dojdzie do zwiększenia ściągalności abonamentu, albo więcej takich programów jak ťStudio WschódŤ będzie musiało spaść z anteny".

Odnosząc się natomiast do listu protestacyjnego, pod którym podpisali się m.in. prof. Jadwiga Staniszkis i Adam Rotfeld, powiedział: "to jest kolejny protest, tylko (...) skąd brać na to pieniądze".

- Chciałbym, by rozliczający mnie z tego, co się ukazuje lub nie ukazuje na antenie, brali pod uwagę kontekst finansowy - od 2007 r. mamy o 250 mln zł mniej z abonamentu - powiedział Farfał. - Dziś abonament nie starcza już nawet na pokrycie kosztów funkcjonowania ośrodków regionalnych. Jeśli w finansowaniu TVP nic się nie zmieni, będziemy mieć niestety eskalację takich działań ramówkowych - dodał.

Prowadząca program Maria Przełomiec przypomniała, że w lipcu było bardzo wiele ważnych wydarzeń, które znalazłyby się na antenie "Studia Wschód", m.in. wizyta prezydenta USA Baracka Obamy w Moskwie, prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Azerbejdżanie, premiera Donalda Tuska na Ukrainie czy wybory w Mołdawii, skąd - jak powiedziała - już napływają sygnały o nieprawidłowościach.

Przełomiec zaznaczyła, że jeżeli program wróci "w nowej, tańszej formie", to już nie będzie ten sam program.

- Dotychczas jeżeli mieliśmy program o Rosji, jako komentatorów mieliśmy Rosjan w Moskwie; jeżeli był program o Ukrainie - mieliśmy Ukraińców, o Kazachstanie - Kazachów - powiedziała. - Jeżeli to będzie inna forma, tańsza - to nie będzie to miało sensu - zauważyła.

Jej zdaniem ten program był "niewykorzystany".

- Był powtarzany tylko raz, w środku nocy - powiedziała. -Jeżeli ma się tego typu program, to wyciska się z niego wszystko. Oszczędności polegają na tym, że wykorzystuje się i specjalistów, i pieniądze, które się ma; a nie robi się dokładnie takiego samego programu jak w innych stacjach - powiedziała.

W liście protestacyjnym w obronie Studia "Wschód", napisano, że zmiana formuły programu "to nieporozumienie świadczące o tym, że osoby kierujące kanałem informacyjnym TVP nie orientują się w najważniejszych i kluczowych dla Polski sprawach związanych ze Wschodem".

"Cykl ťStudio WschódŤ od początku powstania pomysłu Partnerstwa Wschodniego przybliżał jego założenia polskiemu społeczeństwu i powinien czynić to dalej, gdyż leży to zarówno w europejskim, jak i narodowym interesie" - napisali, apelując do władz TVP o przywrócenie "Studia Wschód" w "niezmienionej postaci". Pod listem podpisali się m.in.: Adam Rotfeld, Jadwiga Staniszkis, Eugeniusz Smolar oraz posłowie do Parlamentu Europejskiego: Krzysztof Lisek, Paweł Zalewski i Paweł Kowal. List opublikował "Dziennik" na swojej stronie internetowej.

Przed tygodniem listy do zarządu TVP oraz przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego wystosowała sejmowa komisja spraw zagranicznych. Komisja wyraziła "głębokie zaniepokojenie decyzją Zarządu TVP o zaprzestaniu nadawania przez TVP Info programu publicystycznego ťStudio WschódŤ".

Napisano, że "Studio Wschód" jest programem, który w sposób modelowy realizuje założenia misji publicznej. "Jest to jedyny program poświęcony tak obszernie sprawom polskiej polityki wschodniej, zapewniający najwyższy stopień obiektywizmu m.in. poprzez zapraszanie do debat gości, często ważnych polityków, z krajów Europy Wschodniej" - napisali posłowie, apelując "o pilną zmianę podjętej decyzji".

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraiński tygodnik „Dzerkało Tyżnia" twierdzi, że pieniądze przeznaczone oficjalnie na Euro 2012 są wydawane na inwestycje nie związane z Mistrzostwami

Posted by reporter on 2009-07-13 08:31:40 CEST

Tygodnik przypomina o rozkradaniu rządowych pieniędzy przeznaczonych na remont dróg, w tym też trasę z Kijowa do Lwowa. Po wykryciu tej sprawy, strach padł na wszystkich urzędników, którzy korzystają z pieniędzy przeznaczonych na Euro 2012.

Prokutratura generalna nie ukrywa, że teraz przyjrzy się innymi beneficjentom państwowych środków, szczególnie tym wymienionym w rządowym programie przygotowań do Euro 2012 przyjętym w lutym zeszłego roku. Na przykład w Ministerstwie Sportu lista z 6 obiektów, które miały być finansowane rozrosła się do 14, przy czym część z nich nie ma nic wspólnego z Mistrzostwami. Podobnie ministerstwa zdrowia i edukacji nie zatwierdziły konkretnych planów związanych z Euro 2012. Chętnie jednak przeznaczano pieniądze z rządowego programu na własne nie związane ze sportem inwestycje.

W czasie spotkania premierów Ukrainy i Polski w Kijowie, Julia Tymoszenko chwaliła się, że Rada Najwyższa przekazała dodatkowe 10 miliardów hrywien na przygotowania do Euro 2012. Zdaniem tygodnika „Dzerkało Tyżnia", nie ma żadnej gwarancji, że zostaną one przeznaczone na obiekty związane z Mistrzostwami. Podobnie, jak poprzednie dotacje.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


H.Surkis: Polacy powinni unikać krytycznych uwag pod adresem przygotowań Ukrainy

Posted by reporter on 2009-07-13 08:29:43 CEST

Przewodniczący Federacji Futbolu Ukrainy Hryhorij Surkis powiedział, że Polacy powinni unikać krytycznych uwag pod adresem przygotowań jego kraju do Euro 2012. Działacz zwrócił się do uczestników posiedzenia polsko - ukraińskiego komitetu do spraw organizacji Mistrzostw, w tym premierów Julii Tymoszenko i Donalda Tuska.

Hryhorij Surkis zauważył, że Ukraińcy nigdy nie podawali w wątpliwość tego, że Polska odpowiednio przygotuje się do Mistrzostw. Jego zdaniem, przedstawiciele Warszawy i Kijowa powinni prowadzić wspólną politykę informacyjną. Jej brak powoduje manipulację ze strony oponentów.

Po posiedzeniu Komitetu, w czasie konferencji prasowej, premier Donald Tusk pozytywnie ocenił przebieg przygotowań na Ukrainie i powtórzył, że Euro 2012 powinno odbyć się w 4 miastach w tym kraju i w 4 w Polsce.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ks. Isakowicz jak Erika Steinbach

Posted by reporter on 2009-07-13 08:27:31 CEST

W kilku miastach kresowianie zorganizowali w weekend uroczystości w 66. rocznicę mordów Polaków na Wołyniu przez ukraińskich nacjonalistów. Obchody zyskały niezwykłą oprawę medialną (cogodzinne wejścia i transmisje na żywo w TVP Info) dzięki popularności ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, wyrastającego na nieformalnego krajowego duszpasterza kresowian.

Pamięć o tragedii Wołynia jest elementem polskiej i ukraińskiej historii. Nie powinno przemilczać się, że doszło tam do rzeczy strasznych, ze współczesnego punktu widzenia wręcz niepojętych. Ale ważny jest sposób w jaki przedstawia się sens wydarzeń sprzed prawie 70. lat. Ks. Isakowicz robi to sposób jednostronny, wyrwany z kontekstu, przedstawia ukraińskich nacjonalistów jako bestialskich oprawców, a Polaków jako niewinne ofiary ludobójstwa. To prawda, że polskich ofiar podczas konfliktu na Wołyniu i w Galicji wschodniej było kilkakrotnie więcej niż ukraińskich. To prawda, że ukraińscy nacjonaliści mieli plan przeprowadzenia czystki etnicznej na tych terenach, co samo w sobie jest zbrodnią. Ale nie sposób zrozumieć tych wydarzeń - spirali przemocy i masowego poparcia ludności ukraińskiej dla działań UPA - bez przyznania, że przedwojenna polityka II RP wobec Ukraińców i innych mniejszości była fatalna.

Ukraińcy mieszkający na Kresach mieli prawo czuć się poniżani, dyskryminowani, rugowani z ziem przodków przez wspierane przez II RP osadnictwo ludności polskiej oraz politykę polonizacji Kresów. Nie wspomnę już o niszczeniu cerkwi, bibliotek, utrudnieniach dla ukraińskiego szkolnictwa, gospodarczej dyskryminacji ukraińskich gospodarstw, co było w II RP dniem powszednim.
[...]

Więcej informacji w serwisie Gazety Wyborczej - Ks. Isakowicz jak Erika Steinbach

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Msza św. w Łucku z okazji 66 rocznicy tragedii wołyńskiej

Posted by reporter on 2009-07-13 08:25:40 CEST

Z udziałem kilkuset wiernych z Polski i Ukrainy w Łucku odprawiono dzisiaj Mszę św. z okazji 66. rocznicy tragedii wołyńskiej. Uroczystej Eucharystii koncelebrowanej w katedrze św. Apostołów Piotra i Pawła przewodniczył ordynariusz diecezji łuckiej bp Marcjan Trofimiak.

W homilii bp Trofimiak zachęcał do głębokiego zastanowienia się nad ,,wielkim darem życia". ,,Dar, który od Boga pochodzi, gdyż tylko on jest dawcą życia i nikt inny nie może drugiemu tego życia odebrać. Dzisiaj stajemy tu przy krzyżach i płonących zniczach, kwiatach. To symbol naszej pamięci o tych, którzy odeszli" - mówił kaznodzieja.
,,Ich życie tak niespodziewanie zostało brutalnie przerwane. 66 lat temu 11 lipca 1943 r. ludzie zgromadzeni w kościołach na Mszach św. nie wiedzieli, że będzie to tylko część Mszy św., gdyż zbrodnicza ręka nie pozwoliła jej dokończyć, ginęli wierni i księża przy ołtarzach" - przypomniał hierarcha.

Bp Trofimiak podkreślił, że powraca uporczywie pytanie: ,,Dlaczego do tego doszło, skoro mieszkańcy ziemi wołyńskiej żyli przez kilkaset lat w zgodzie?" ,,Tego nie da się wytłumaczyć i zaprzecza wszelkiej logice" - zaznaczył biskup łucki.

,,To pytanie powraca nie tylko na Wołyniu, gdzie płonęły wioski - zaznaczył hierarcha. - To pytanie unosi się nad zielenią lasów Wołynia, błękitem jego jezior, ale to pytanie unosi się także nad bezkresnymi stepami Kazachstanu, gdzie tak dużo bezimiennych mogił, nad śniegami Syberii, gdzie tak wielu naszych rodaków znalazło wieczny odpoczynek, to pytanie sięga do Kołymy, gdzie zgięło tak wielu księży, unosi się nad lasem katyńskim, nad Charkowem, Miednoje, Starobielskiem. Te nazwy znamy a ileż mogił pozostaje bezimiennych. I powstaje pytanie dlaczego brat podniósł rękę na brata. Możemy pytać w nieskończoność i nie znajdziemy odpowiedzi" - mówił bp Trofimiak.

Ks. kanonik Wiktor Makowski witając przybyłych przypomniał, ze każdego roku w drugą niedzielę lipca odprawiana jest Msza św. w intencji ofiar tragedii wołyńskiej. ,,Stajemy przy ołtarzu otoczonym krzyżami i symbolicznym cmentarzem. 66 krzyży przypomina nam, że minęło 66 lat od tamtej drugiej niedzieli lipca 1943 r. Co roku chcemy kontynuować msze św., które w 1943 r. zostały tak okrutnie przerwane Kainową ręką, ginęli wierni, ginęli księża przy ołtarzach" - mówił ks. Makowski. Podkreślił się, że podczas Mszy św. wznoszone są modlitwy za wszystkie ofiary wołyńskiej tragedii, o dar przebaczenia i miłość, która wszystko zwycięży.

W modlitwie wiernych odmówionej po polsku i ukraińsku modlono się za Kościół, aby uczył miłości i szacunku dla każdego człowieka, który jest dzieckiem Bożym i naszym bratem; za narody, aby szukały pokoju i wzajemnie się szanowały; za ofiary tragicznych wydarzeń na Wołyniu, aby Bóg przyjął ich cierpienie i otworzył im bramy królestwa wiecznej radości; za ofiary głodu na Ukrainie w latach 20 i 30 XX w., aby Pan dał im wieczne odpoczywanie; za ofiary wojen i przemocy, stalinowskich i hitlerowskich obozów koncentracyjnych, a szczególnie za tych, którzy ponieśli śmierć w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Starobielsku, aby Bóg wprowadził ich do niebieskiej ojczyzny oraz za wszystkich ludzi, by umieli przebaczać sobie nawzajem.

W Mszy św. wzięli udział, m.in. przedstawiciele władz RP z Konsulatu Generalnego w Łucku. Obecni byli reprezentanci środowisk akademickich, m. in. prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II ks. prof. Stanisław Zięba oraz z Uniwersytetu im. Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Józef Marecki.

Na rzeź wołyńską złożył się szereg ludobójczych akcji dokonanych przez nacjonalistów ukraińskich przeciwko ludności polskiej i czeskiej zamieszkującej Wołyń oraz akcji odwetowych partyzantki polskiej. Podczas ciągnących się od 1942 do 1944 r. napadów, nasilonych w lecie 1943 r., wymordowano około 60 tys. Polaków i kilkanaście tysięcy Ukraińców, przy czym część tych ostatnich poniosła śmierć z rąk nacjonalistów ukraińskich za pomoc udzielaną Polakom lub za odmowę przyłączenia się do oprawców.

Ukraińcy nierzadko wykorzystywali fakt, że ludność polska gromadziła się podczas mszy w kościołach, dlatego często kościoły były otaczane, a wierni przed śmiercią byli torturowani w okrutny sposób.

Nacjonaliści ukraińscy mordowali także Żydów, Ukraińców i Czechów nieprzychylnych UPA, pomagających Polakom bądź współpracujących z ZSRR w 1941 r. Są oni obecnie często traktowani jako ofiary polskiej akcji odwetowej. Dużo ofiar było też wśród osób z małżeństw mieszanych.

Śledztwa w sprawie zbrodni popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej Wołynia i Podola prowadzą obecnie terenowe oddziały Instytutu Pamięci Narodowej.

Źródło KAI

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Antyukraińska krucjata księdza

Posted by reporter on 2009-07-13 08:21:31 CEST

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zorganizował pikietę pod konsulatem Ukrainy, by uczcić pamięć pomordowanych Polaków na Wołyniu

Pikieta pod placówką Ukrainy w centrum Krakowa była, jak mówi ks. Isakowicz-Zaleski, uroczystością dla upamiętnienia ofiar rzezi na Wołyniu, która miała miejsce latem 1943 r.

Ksiądz zapowiada także organizację kolejnych pikiet pod placówkami dyplomatycznymi Ukrainy w całej Polsce. - Będę je organizował, dopóki władze Ukrainy nie uczczą w należyty sposób pomordowanych Polaków na Kresach Wschodnich - zapowiada.

Na pikietę w Krakowie przyszło kilkadziesiąt osób, wśród nich Młodzież Wszechpolska. Transparenty - m. in. "Ukraino! Dlaczego nie ma krzyży na mogiłach 150 tysięcy Polaków pomordowanych przez UPA?" - pomagali mu ustawiać członkowie Klubu "Gazety Polskiej".

Zebrani ułożyli przed bramą krzyż z płonących zniczy. I zatknęli polskie flagi za ogrodzenie konsulatu.

- UPA mordowała nie tylko Polaków, ale też Ormian, Żydów, a również tych Ukraińców, którzy pomagali Polakom i Żydom. Niestety, rządzący wolną Ukrainą prezydent Wiktor Juszczenko i premier Julia Tymoszenko milczą na ten temat i stawiają pomniki zbrodniarzom z UPA - przemawiał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Już na początku lipca ksiądz protestował przeciw wizycie Juszczenki w Lublinie z okazji rocznicy unii lubelskiej i nadaniu mu honorowego doktoratu przez KUL. Jego zdaniem Juszczenko gloryfikuje zbrodniarzy z UPA i SS-Galizien.

Prof. Grzegorz Hryciuk, historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego: - Nie mnie oceniać działalność księdza. Jestem jednak zwolennikiem spokojniejszych metod w dochodzeniu do prawdy historycznej i głębszej refleksji nad takimi tragicznymi zdarzeniami. Moim zdaniem nie tędy droga. Bo co dadzą te protesty? Czy rodziny ofiar będą miały satysfakcję, jeśli w taki sposób upamiętnia się ich krewnych? Uważam, że powinno się dążyć i w Polsce, i na Ukrainie do wspólnego zrozumienia tego trudnego momentu historii obu narodów. Po obu stronach powinno też znaleźć się miejsce na wybaczenie.

Zaniepokojona działalnością duchownego jest mieszkająca w Polsce społeczność mająca związki z Ukrainą.

- Znam księdza Isakowicza-Zaleskiego i nie mogę się nadziwić tej jego swoistej krucjacie przeciwko Ukrainie. Trzeba pamiętać o wspólnej, często trudnej historii. Ale to, co teraz robi ksiądz, to rozdrapywanie ran, które może doprowadzić do nowych waśni - uważa Stefan Hładyk, przewodniczący Zjednoczenia Łemków w Polsce. - Dziwię się takiej roli księdza katolickiego, bo w jego działaniu nie mogą dopatrzyć się ducha ekumenizmu.

Co na to ks. Isakowicz-Zaleski? - Jeśli mniejszość związana z Ukrainą chce ekumenicznych modlitw, to może się do nas przyłączyć i wspólnie z nami modlić za pomordowanych. Nie zamierzam zaprzestać swojej działalności, nawet jeśli nie będzie się podobała hierarchom kościelnym - mówi.

• Uroczystości upamiętniające zbrodnie na Polakach na Wołyniu zapowiedziano na ten weekend. W sobotę odbędą się modlitwy w intencji pomordowanych Polaków przez Ukraińców w Chełmie i Tarnowie, a w niedzielę w Bydgoszczy, Legnicy, a także w Łucku na Ukrainie.
[...]

Więcej w serwisie Gazety Wyborczej - Antyukraińska krucjata księdza

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Kresowiacy apelują do władz Ukrainy o upamiętnienie ofiar na Wołyniu

Posted by reporter on 2009-07-13 08:19:01 CEST

Przedstawiciele organizacji kresowych apelują do władz Ukrainy o wyrażenie zgody na upamiętnienie miejsc śmierci Polaków poległych na Wołyniu i Podolu w latach 1939-1947.

Kilka osób, przedstawicieli rodzin pomordowanych na Wołyniu, zgromadziło się w piątek na ulicy przed konsulatem Ukrainy w Lublinie. Zapalili znicze, odmówili modlitwę za zmarłych i udali się do konsulatu, aby złożyć apel, ale drzwi do budynku były zamknięte.

"Taki jest stosunek do nas, kresowiaków. Nasze pisma, petycje pozostają bez odpowiedzi. Czy jest różnica, czy ludzie zginęli w Katyniu, czy na Wołyniu? To są Polacy, patrioci. 200 tysięcy ludzi tam leży w dołach porośniętych drzewami i krzewami i nikt się o nich nie upomina" - powiedział dziennikarzom Zdzisław Koguciuk, którego krewni zostali pomordowani na Wołyniu.

W apelu do władz ukraińskich kresowiacy przypominają, że 11 lipca mija 66. rocznica "Krwawej niedzieli" na Wołyniu, kiedy - jak piszą - o świcie oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii otoczyły i zaatakowały 167 polskich wsi, mordując księży i setki bezbronnych wiernych modlących się w kościołach. "Na większości zbiorowych mogił do tej pory nie postawiono nie tylko pomnika, ale i nawet krzyża" - czytamy w apelu.

Autorzy apelu podkreślają, że wzajemne relacje Polski i Ukrainy trzeba budować na prawdzie. "Środowiska kresowe zgodnym głosem mówią, iż wydarzenia na Wołyniu dłużej nie mogą dzielić narodu polskiego i ukraińskiego" - napisali.

Stosunki polsko-ukraińskie - ich zdaniem - będą dobre, gdy "uwolnimy się od piętna, które przeszło 66 lat nas dzieli", a służyć temu ma upamiętnienie miejsc mordów, "oddanie hołdu męczennikom" i wspólna modlitwa. "Wszelkie układy o przyjaźni z Ukrainą, podpisywane przez rządzących, pozostaną tylko gestem, tylko pustym dźwiękiem, dopóki nie zostanie wypowiedziana prawda o ludobójstwie na dawnych Kresach Wschodnich" - czytamy w apelu.

Modlitwą i składaniem w ukraińskich konsulatach w Krakowie i Lublinie apelu do ukraińskich władz, środowiska kresowe rozpoczęły w piątek obchody 66. rocznicy "Krwawej niedzieli" na Wołyniu. W sobotę w Chełmie na Lubelszczyźnie zostanie poświęcony i odsłonięty Krzyż Wołyński oraz wmurowany kamień węgielny pod pomnik upamiętniający Polaków zamordowanych na Kresach Wschodnich w latach 1939-1947. Uroczystości rocznicowe w sobotę i niedzielę odbędą się także w Tarnowie, Bydgoszczy, Legnicy oraz w Łucku na Ukrainie.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Zbiórka na rzecz powodzian

Posted by reporter on 2009-07-13 08:12:55 CEST

Podobnie jak w parafiach katolickich, również w prawosławnych odbywa się zbiórka pieniędzy na rzecz poszkodowanych przez powódź na południu Polski. O akcji zdecydował zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa.

Pieniądze zbierane są po niedzielnych nabożeństwach. Dobrowolne ofiary można też wpłacać na konto Warszawskiej Metropolii Prawosławnej 96 1020 1042 0000 8102 0009 6388, z dopiskiem "Powódź".

W całym kraju jest ok. 550-600 tys. osób wyznania prawosławnego. Największe ich skupiska są w północno-wschodniej i wschodniej części kraju.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Saturday, July 11 2009

Kresowiacy apelują o upamiętnienie ofiar na Wołyniu

Posted by reporter on 2009-07-11 19:52:04 CEST

Przedstawiciele organizacji kresowych apelują do władz Ukrainy o wyrażenie zgody na upamiętnienie miejsc śmierci Polaków poległych na Wołyniu i Podolu w latach 1939-1947.

Kilka osób, przedstawicieli rodzin pomordowanych na Wołyniu, zgromadziło się na ulicy przed konsulatem Ukrainy w Lublinie. Zapalili znicze, odmówili modlitwę za zmarłych i udali się do konsulatu, aby złożyć apel, ale drzwi do budynku były zamknięte.

- Taki jest stosunek do nas, kresowiaków. Nasze pisma, petycje pozostają bez odpowiedzi. Czy jest różnica, czy ludzie zginęli w Katyniu, czy na Wołyniu? To są Polacy, patrioci. 200 tysięcy ludzi tam leży w dołach porośniętych drzewami i krzewami i nikt się o nich nie upomina - powiedział dziennikarzom Zdzisław Koguciuk, którego krewni zostali pomordowani na Wołyniu.

W apelu do władz ukraińskich kresowiacy przypominają, że 11 lipca mija 66. rocznica "Krwawej niedzieli" na Wołyniu, kiedy - jak piszą - o świcie oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii otoczyły i zaatakowały 167 polskich wsi, mordując księży i setki bezbronnych wiernych modlących się w kościołach. - Na większości zbiorowych mogił do tej pory nie postawiono nie tylko pomnika, ale i nawet krzyża - czytamy w apelu.

Autorzy apelu podkreślają, że wzajemne relacje Polski i Ukrainy trzeba budować na prawdzie. - Środowiska kresowe zgodnym głosem mówią, iż wydarzenia na Wołyniu dłużej nie mogą dzielić narodu polskiego i ukraińskiego - napisali.

Stosunki polsko-ukraińskie - ich zdaniem - będą dobre, gdy "uwolnimy się od piętna, które przeszło 66 lat nas dzieli", a służyć temu ma upamiętnienie miejsc mordów, "oddanie hołdu męczennikom" i wspólna modlitwa. - Wszelkie układy o przyjaźni z Ukrainą, podpisywane przez rządzących, pozostaną tylko gestem, tylko pustym dźwiękiem, dopóki nie zostanie wypowiedziana prawda o ludobójstwie na dawnych Kresach Wschodnich - czytamy w apelu.

Modlitwą i składaniem w ukraińskich konsulatach w Krakowie i Lublinie apelu do ukraińskich władz, środowiska kresowe rozpoczęły w piątek obchody 66. rocznicy "Krwawej niedzieli" na Wołyniu. W sobotę w Chełmie na Lubelszczyźnie zostanie poświęcony i odsłonięty Krzyż Wołyński oraz wmurowany kamień węgielny pod pomnik upamiętniający Polaków zamordowanych na Kresach Wschodnich w latach 1939-1947. Uroczystości rocznicowe w sobotę i niedzielę odbędą się także w Tarnowie, Bydgoszczy, Legnicy oraz w Łucku na Ukrainie.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Polska i Ukraina robią wszystko co należy, aby organizowane wspólnie mistrzostwa EURO 2012 odbyły się zgodnie z wcześniejszym planem, powiedział Donald Tusk

Posted by reporter on 2009-07-11 19:50:24 CEST

Pierwszy etap wspólnego wysiłku Polski i Ukrainy, jeśli chodzi o przygotowanie infrastruktury, mamy za sobą - powiedział Tusk na wspólnej z Julią Tymoszenko konferencji prasowej w Kijowie.

Dodał, że drugi etap to wspólne przedsięwzięcia polsko-ukraińskie dotyczące bezpośrednio samej organizacji mistrzostw i o tym - dodał - ministrowie sportu Polski i Ukrainy rozmawiali. Politycy dyskutowali m.in. o bezpieczeństwie, ruchu osobowym, komunikowaniu się.

Według premiera przed oboma krajami stoi jeszcze jedno zadanie: wspólne przekonanie UEFA, że "wszystko gra" i że mistrzostwa zaplanowane w czterech miastach Polski i czterech na Ukrainie są "wspólnym celem Polski i Ukrainy".

Tusk podkreślił, że duże wrażenie wywarły na nim informacje dotyczące przyspieszenia w ostatnich tygodniach przygotowań na Ukrainie. - Duże uznanie wzbudziła informacja, że pomimo sytuacji kryzysowej na świecie, udało się przez parlament ukraiński przeprowadzić decyzję o dodatkowym finansowaniu przedsięwzięć, które są związane z organizacją mistrzostw - mówił. To - jak dodał - oznacza, że postęp prac będzie jeszcze bardziej widoczny.

Tymoszenko podkreśliła, że wynikiem wspólnego posiedzenia Polsko-Ukraińskiego Komitetu ds. Przygotowań i Przeprowadzenia Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012, jest opracowanie dokumentów, które następnie podpisane zostały przez ministrów sportu obu krajów. - Zweryfikowaliśmy nasze zegarki, czyli będziemy wspólnie kroczyć w przyszłość - powiedziała szefowa ukraińskiego rządu.

Podkreśliła, że w warunkach kryzysu trudno jest realizować duże projekty, jak np. budowa stadionów, ale wszyscy zdają sobie sprawę, że muszą to zrobić, by dobrze wypaść na scenie międzynarodowej.

Nie jest moim zadaniem przyspieszać cokolwiek (w sprawie Euro 2012) po stronie ukraińskiej. Ja odpowiadam za to, co się dzieje po stronie polskiej, ale będę zapewniał stronę ukraińską, że z naszego punktu widzenia nic się nie zmieniło - chcemy razem z Ukrainą przygotować mistrzostwa Europy - powiedział dziennikarzom Tusk.

Zapewnił, że wszelkie sygnały o istnieniu alternatywnego scenariusza organizacji Euro 2012 - Polska plus inny kraj, ale bez Ukrainy - nie interesują Polski. - Wiem, że decyzje zapadają w UEFA. My przygotujemy się na pewno dobrze do tego turnieju. W interesie regionu, Polski i Ukrainy jest, aby ten projekt (Euro 2012) doprowadzić razem do końca - podkreślił premier.

Підготовку до Євро-2012 обговорять сьогодні у Києві прем'єр-міністри України і Польщі.
Юлія Тимошенко і Дональд Туск візьмуть участь у засіданні українсько-польського комітету, який займається підготовкою до футбольного чемпіонату. Сторони обговорять інфраструктуру і безпеку людей під час проведення матчів першості. За підсумками - підпишуть довосторонні документи. Найбільш серйозна проблема в обох країнах - саме інфрастуктура - це дороги, аеропорти, готелі, і стадіони.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina i MFW uzgodniły wstępnie kolejną transzę kredytu

Posted by reporter on 2009-07-11 19:31:13 CEST

Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) osiągnęły wstępne porozumienie w kwestii przekazania Kijowowi kolejnej transzy kredytu w wysokości 3,3 mld dolarów - poinformowała w piątek na konferencji prasowej w Kijowie szefowa misji MFW Ceyla Parabasioglu

Osiągnęliśmy porozumienie na poziomie technicznym - powiedziała cytowana przez Interfax-Ukraina szefowa misji MFW. Dodała, że misja przystępuje do formułowania odpowiednich rekomendacji dla rady dyrektorów Funduszu.

Szefowa misji wskazała na dość skomplikowane dyskusje, które, jak powiedziała, "wymagały podjęcia decyzji politycznych".

MFW zatwierdził w listopadzie roku 2008 przyznanie Ukrainie kredytu w wysokości 16,4 mld dolarów. Pierwszą transzę - 4,5 mld dolarów - Ukraina otrzymała w listopadzie roku 2008. W maju MFW zatwierdził przekazanie 2,8 mld dolarów drugiej transzy kredytu. Fundusz wymaga przy tym od Kijowa, by opracował zrównoważony budżet i przedstawił reformy, które wsparłyby sektor bankowy, a także zadbał, by na Ukrainie nie doszło do wzrostu inflacji.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Friday, July 10 2009

XIX BYTOWSKA WATRA 2009

Posted by reporter on 2009-07-10 08:18:03 CEST


Bytowska Watra to impreza cykliczna, odbywająca się co roku w lipcu, mająca na celu pogłębianie postaw tolerancji i poszanowania poprzez wspólną zabawę oraz rekreację . Co roku na imprezę przyjeżdża od 6 do 10 tysięcy uczestników, w tym wielu turystów.

Projekt ten promuje model współistnienia grup narodowościowych i etnicznych, a w szczególności przyczynia się do kultywowania kultury ukraińskiej oraz zachowania języka ukraińskiego. Została już na stałe wpisana do kalendarza imprez organizowanych na terenie Bytowa.
"Bytowską Watrę’’ odwiedzali: Prezydent RP pan Aleksander Kwaśniewski, Marszałek Senatu prof. Longin Pastusiak, Marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski, Wojewoda Pomorski Roman Zaborowski.


Niedziela – od 28.06. do 28.07.

w cerkwi Św. Jerzego w Bytowie ul. Parkowa zapraszamy na wystawę zdjęć „Drewniana architektura Cerkiewna”, „ Świątynie Kijowszczyzny i Czernihiwszczyzny”

28.06.09r zapraszamy na godzinę 19.00 do Restauracji „JAŚ KOWALSKI” na wieczór poezji śpiewanej w wykonaniu Oksany Terefenko i Darii Kalinowskiej, jak również na koncert bandurzystów z Ukrainy, Jaryny i Tarasa Kuźmycz

Piątek – 03.07.

Zapraszamy do Zamku Krzyżackiego w Bytowie na godzinę 17.00 na spotkanie z historykami. Tematem spotkania będzie „Mniejszość Ukraińska w Powiecie bytowskim”

Sobota – 04.07.

16.00 Uroczyste otwarcie ,,XIX Bytowskiej Watry” z udziałem:

Wojewody Pomorskiego – Romana Zaborowskiego i

Konsula Generalnego Ukrainy- Oleksandra Medownikowa


KONCERT INAUGURACYJNY –


- „ CZEREMOSZ” narodowy zespół tańca z Węgorzowa

- „ IZPREŻDY WIKA”- artystyczny zespół z Olsztyna

- „ŚPIEWNE KWIATKI”- Kaszubski zespół Pieśni i Tańca z Banina

- OKSANA TEREFENKO –absolwentka LO im. Taras Szewczenki z Białego Boru

- DARI KLINOWSKA - absolwentka LO im. Taras Szewczenki z Białego Boru

- BUŁOCZKY- zespół estradowy z Bytowa

- „BERKUT” zespół folkowy z Olsztyna

- „KLUB 46 ”- zespół estradowy z Wrocławia

- „PEREHAR”- zespół estradowy z Olsztyna

- „IRISH”- zespół estradowy z Górowa Iławeckiego


Zabawa taneczna do białego rana


NIEDZIELA 05.07.2009 roku


10.00 Msza święta - Cerkiew św. Jerzego w Bytowie

12.00 – Spotkanie z muzyką sakralną w Cerkwi św. Jerzego

Koncert w wykonaniu seminarzystów Lwowskiego Duchownego Seminarium Świętego Ducha „TEOFORS”


:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Politechnika Lwowska uzyskała status samodzielnego instytutu badawczego

Posted by reporter on 2009-07-10 08:06:31 CEST

8 lipca Gabinet Ministrów przyznał Uniwersytetowi Narodowemu "Politechnika Lwowska" status samodzielnego narodowego instytutu badawczego.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Dmitrij Miedwiediew spił się podczas szczytu liderów krajów G8 we Włoszech.

Posted by reporter on 2009-07-10 08:00:32 CEST

Hasła "Miedwiediew spił się!", "Miedwiediew pijany", "Prezydent FR uchlał się we Włoszech" obrazują zdjęcia, zrobione przez paparazzich, na których Miedwiediew wygląda dość nienaturalnie.

Jak informuje TCH.ua, na niektórych zdjęciach widać jak podtrzymują go z dwóch stron, włoski premier Silnio Berlusconi i prezydent Francji Nicolas Sarkozy.

Cała trójca liderów wygląda, jak paczka kolegów, którzy zahulali. Przy czym wygląd człowieka, który zahulał najbardziej, ma właśnie Miedwiediew, idący pośrodku. Na niektórych zdjęciach ma komiczny wyraz twarzy - tak satyrycznie są przedstawiane osoby, które zaglądają do kieliszka.
:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Kolejne spięcie na linii Ukraina-Rosja, tym razem rozgorzał spór o Mazepę

Posted by reporter on 2009-07-10 07:49:31 CEST

Do sporu doszło przy okazji 300-lecia bitwy pod Połtawą, wielkiego zwycięstwa Rosjan nad Szwedami, pisze „Wall Street Journal”.

„Dlaczego Rosja obawia się ukraińskiego bohatera sprzed 300 lat", zastanawiają się znany amerykański historyk Ukrainy Alexander Motyl i politolog Adrian Karatnycky.

W 1709 roku wcześniej lojalny wobec rosyjskiego cara Piotra Wielkiego Iwan Mazepa zwrócił się przeciw niemu i w bitwie pod Połtawą walczył po stronie Szwecji.

Autorzy przypominają, że bitwa na kolejne trzy stulecia ukształtowała europejską geopolitykę i pozwoliła Piotrowi Wielkiemu na dokończenie przemiany Rosji w europejskie imperium.

„W ciągu trzech stuleci emocje wokół Mazepy nie były tak gorące jak w tym roku" – wskazują, opisując symboliczne spalenie kukły hetmana przez rosyjskich demonstrantów oraz manifestacje ukraińskich ugrupowań w Połtawie w rocznicę bitwy, 27 czerwca.

Według Motyla i Karatnyckiego „sprzeciwiająca się europejskiej integracji Ukrainy" Rosja „inwestuje znaczne środki, by kwestionować tworzenie przez Ukrainę oddzielnej tożsamości i historii”.

Wskazują tutaj na rosyjskie filmy dokumentalne, mające podważyć starania Ukrainy o upamiętnienie jako aktu
ludobójstwa Wielkiego Głodu lat 30., czy sfinansowanie przez Rosjan filmu „Taras Bulba". Ta ekranizacja powieści Gogola „ukazuje Kozaków jako lojalnych stronników imperium rosyjskiego i dodaje sceny – nieobecne w powieści (...) – z Polakami jako mordercami i barbarzyńcami (...).” – podkreślają autorzy artykułu.

„Gwałtowność rosyjskiej polemiki wokół wydarzeń i postaci sprzed 300 lat wyraża zainteresowanie państwa rosyjskiego w podtrzymaniu idei ostatecznego zjednoczenia dwóch państw. Pomaga też w utrwaleniu podziałów kulturowych między ukraińskojęzycznym zachodem Ukrainy a rosyjskojęzycznym wschodem" – piszą Motyl i Karatnycky. Konkludują: „Dlatego współczesna bitwa o znaczenie Połtawy jest równie istotna jak była bitwa pod Połtawą trzysta lat temu”.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Olympic zlikwiduje kasyna na Ukrainie

Posted by reporter on 2009-07-10 07:47:32 CEST

Warszawa, 09.07.2009 (ISB) - Estoński operator kasyn Olympic Entertainment Group (OEG) rozpoczął proces likwidacji swoich jednostek zależnych na Ukrainie (Olympic Casino Ukraine TOV, Ukraine Leisure Company i Eldorado Leisure Company) w związku z decyzją parlamentu ukraińskiego zakazującą działalności kasyn w tym kraju, poinformowała spółka w komunikacie w czwartek.

"OEG zamierza zażądać odszkodowania od państwa ukraińskiego na podstawie m.in. porozumienia o wzajemnej ochronie podpisanym pomiędzy rządem estońskim i ukraińskim. Rozważamy również zwrócenie się w tej sprawie do Komisji Europejskiej razem z innymi kasynami działającymi na Ukrainie" - czytamy w komunikacie.

Spółka poinformowała również, że straty wynikające z likwidacji spółek na Ukrainie są obecnie wyceniane i ich wpływ na skonsolidowane wyniki OEG zostanie opublikowany wkrótce.

W czerwcu parlament Ukrainy odrzucił weto prezydenta dotyczące ustawy zakazującej działalności kasyn w tym kraju.

Ministerstwo Finansów zawiesiło licencje wszystkich kasyn w połowie maja, po pożarze kasyna w Dniepropietrowsku, w którym zginęło 10 osób. Później zakaz ten został na krótki czas odwieszony.

Spółka podała wcześniej, że przychody operacyjne na Ukrainie stanowią ok. 12% jej sprzedaży.

Notowany w Warszawie OEG miał 96,44 mln EEK skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2009 roku wobec 55,78 mln EEK zysku rok wcześniej. Wynik ujęty w euro wyniósł -6,16 mln euro wobec zysku 3,57 mln euro. Skonsolidowane przychody wyniosły 487,61 mln EEK wobec 692,25 mln EEK rok wcześniej

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Spotkanie sekretarzy generalnych Episkopatów Europy

Posted by reporter on 2009-07-10 07:46:04 CEST

Pod hasłem "Księża: Życie i misja" rozpoczęło się w czwartek we Lwowie na Ukrainie pięciodniowe spotkanie sekretarzy generalnych Episkopatów Europy. Bierze w nich udział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski (KEP) bp Stanisław Budzik. Spotkanie odbywa się na zaproszenie Konferencji Biskupów Rzymskokatolickich Ukrainy i Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Sekretarze generalni Episkopatów Europy będą debatować m.in. nad encykliką Benedykta XVI "Caritas in veritate", Rokiem Kapłańskim i zagadnieniami bioetycznymi.

Przedstawiciele Episkopatów, prócz zagadnień związanych z trwającym Rokiem Kapłańskim, omówią ogłoszoną właśnie encyklikę społeczną Benedykta XVI "Caritas in veritate" ("Miłość w prawdzie"). Refleksje na temat encykliki przedstawi sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Niemiec o. Hans Langendoerfer. Zebrani będą też rozmawiać na temat nauki społecznej Kościoła i obecnego kryzysu ekonomiczno-finansowego.

Kolejny już raz przedstawiciele Episkopatów Europy zwrócą uwagę na zagadnienia bioetyczne. Będą mówić m.in. o eutanazji i wyzwaniach, jakie stawia przed Kościołem współczesny relatywizm etyczny; poruszą tu m.in. głośną sprawę śmierci Eluany Englaro.

Sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. Piotr Mazurkiewicz przedstawi raport o jej współpracy z instytucjami europejskimi. Omawiana będzie też organizacja Światowych Dni Młodzieży w Madrycie w 2011 r.

Prezentacji Kościoła katolickiego na Ukrainie dokonają kard. Lubomyr Husar - greckokatolicki arcybiskup większy kijowsko-halicki oraz nuncjusz apostolski abp Ivan Jurkovicz.

Przedstawiciele Episkopatów spotkają się m.in. z burmistrzem Lwowa. Wezmą udział w nabożeństwach w dwóch katedrach katolickich: obrządku łacińskiego - Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i bizantyjskiego - św. Jerzego.

W ubiegłym roku sekretarze generalni Episkopatów Europy obradowali 26-29 czerwca w Covadonga w Hiszpanii. Tematem była "Sytuacja religijna w Europie między zeświecczeniem a pytaniem o sens i o duchowość"; rozmawiano też o bioetyce i integracji europejskiej.

Organizatorem dorocznego zjazdu sekretarzy jest powstała w 1971 roku Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Skupia ona 33 Episkopaty Europy reprezentowane przez ich przewodniczących, a także indywidualnie arcybiskupów Luksemburga i Monako oraz biskupa Kiszyniowa (Mołdawia). Od 2006 r. na czele organizacji stoi kard. Peter Erdoe z Węgier. Siedzibą Rady jest Sankt Gallen w Szwajcarii.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wizyta premiera na Ukrainie

Posted by reporter on 2009-07-10 07:44:33 CEST

W dniu 10 lipca br. premier Donald Tusk uda się z wizytą do Kijowa. Szef rządu będzie rozmawiał z premier Ukrainy Julią Tymoszenko. Szefowie rządów wspólnie będą przewodniczyć posiedzeniu Komitetu ds. Przygotowania i Przeprowadzenia EURO 2012.

Podczas spotkania "w wąskim gronie" premierzy odniosą się do euroatlantyckich aspiracji Ukrainy, w tym perspektyw jej zbliżenia do struktur UE i NATO. Poruszone zostaną kwestie współpracy gospodarczej, kontaktów naukowych oraz małego ruchu granicznego pomiędzy Polską a Ukrainą. Politycy omówią działania swoich państw w związku ze światowym kryzysem gospodarczym. Przedyskutują też możliwości większego zaangażowania Ukrainy w projekt Partnerstwa Wschodniego, który może przyspieszyć przemiany w tym regionie.

Głównym tematem posiedzenia Komitetu ds. Przygotowania i Przeprowadzenia EURO 2012 będzie stan przygotowań infrastruktury Polski i Ukrainy do przeprowadzenia finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Uczestnicy obrad rozmawiać będą również o zacieśnianiu współpracy we wszystkich obszarach przygotowań do Mistrzostw, w tym m.in. bezpieczeństwa, transportu, zabezpieczenia medycznego, lotnisk, hoteli, komunikacji i promocji. Polska delegacja przedstawi informację dotyczącą procesu przygotowań wspólnego planu działań tzw. "Mapę drogową".

Obrady Komitetu sfinalizuje m.in. podpisanie protokołu między Rządem RP a Gabinetem Ministrów Ukrainy o wniesieniu zmian do Umowy pomiędzy Rządem RP a Gabinetem Ministrów Ukrainy o współpracy podczas organizacji turnieju finałowego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 zawartej 28 marca 2008 r. Dokument ten zawiera informację o tym, że w miejsce zlikwidowanej Narodowej Agencji Ukrainy do spraw przygotowania i przeprowadzenia na Ukrainie finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 r. powstało Ministerstwo Ukrainy do spraw Rodziny, Młodzieży i Sportu.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tuesday, July 07 2009

Ukraina dotrzyma terminów płatności za gaz, obiecała Tymoszenko

Posted by reporter on 2009-07-07 08:46:09 CEST

Julia Tymoszenko, premier Ukrainy przed upływem terminu opłaty za gaz, przetransportowany w czerwcu br. po raz kolejny zapewniła, że Naftogaz Ukrainy dotrzyma terminów płatności – podaje RIA Novosti.

Kontrakt Gazpromu i Naftogazu dotyczący dostaw paliwa w latach 2009-2019 przewiduje, że Ukraina może opłacić zakontraktowany surowiec przed upływem siódmego dnia następnego miesiąca.

Ponadto kontrahent Gazpromu może wypłacić określoną kwotę awansem.

W tym roku Kijów dotrzymywał terminów płatności, jednak Moskwa regularnie zaznaczała, że wątpi w wypłacalność Ukrainy.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina chce wziąć udział w budowie gazociągu Nabucco.

Posted by reporter on 2009-07-07 08:43:52 CEST

Ma on prowadzić z Turcji do Austrii. Mimo, że gazociąg omija Ukrainę, a także zapewne zmniejszy wielkość tranzytu rosyjskiego gazu przez ten kraj, to sekretariat prezydenta zapewnia o poparciu Wiktora Juszczenki dla tego projektu

Jego wiceszef Bohdan Sokołowskyj powiedział, że ukraiński rząd ma zadbać o to, aby miejscowe firmy brały udział w przetargach dotyczących projektowania i eksploatacji Nabucco. Dodał też, że realizacja tego projektu zwiększy dostęp Europejczyków, w tym Ukraińców, do zapasów gazu.

Międzyrządowa umowa o budowie rurociągu zostanie podpisana za tydzień w Ankarze przez Turcję oraz 4 państwa unijne Austrię, Węgry, Rumunię i Bułgarię. Rurą ma być dostarczany gaz do państw Unii Europejskiej z regionu Morza Kaspijskiego. Rurociąg zmniejszy zależność Wspólnoty od paliwa z Rosji.

Obecnie 80 procent dostaw gazu z tego kraju do Unii Europejskiej jest transportowanych przez Ukrainę.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Monday, July 06 2009

Przewodniczący parlamentu uważa, że Partia Regionów chce doprowadzić do rozwiązania Rady Najwyższej Ukrainy

Posted by reporter on 2009-07-06 13:15:35 CEST

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Włodzimierz Lytwyn uważa, że prawdziwą przyczyną blokowania pracy parlamentu przez Partię Regionów jest próba rozwiązania parlamentu.

Włodzimierz Lytwyn, w swoim wystąpieniu poprosił «regionałów» aby ogłosili prawdziwy cel blokowania pracy parlamentu.

«Jeżeli chcecie, aby Rada Najwyższa w tym tygodniu nie pracowała i sesja nie została zamknięta, to zrozumiecie, do czego to prowadzi. Proszę o tym szczerze i otwarcie powiedzieć», zaznaczył przewodniczący parlamentu Włodzimierz Lytwyn

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Papież dostał w prezencie kopię cudownej ikony z Przykarpacia

Posted by reporter on 2009-07-06 13:12:07 CEST

Podczas audiencji ogólnej na placu Świętego Piotra w Watykanie, Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI podarowano kopię cudownej ikony Matki Boskiej z Hoszowa, którą dla Papieża przywiózł ks. Damian Kastran, igumen klasztoru bazylianów we wsi Hoszów w obwodzie iwanofrankowskim.

Ojciec Święty pobłogosławił złote korony dla ikony, przed którą modlą się tysiące pielgrzymów z Jasnej Góry. Koronacja ikony odbędzie się 28 sierpnia 2009 roku, w dniu Zaśnięcia NMP.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


'Studio Wschód' znikło na wakacje, politycy protestują

Posted by reporter on 2009-07-06 08:15:58 CEST

Telewizja Polska zdjęła z anteny na wakacje nadawany w TVP Info magazyn "Studio Wschód", który poświęcony jest wydarzeniom z rejonu byłego ZSRR. Powodem tej decyzji są przyczyny ekonomiczne. Przywrócenia emisji programu chcą jednak posłowie.

Ostatni odcinek "Studia Wschód" przed wakacjami wyemitowany został 27 czerwca (magazyn nadawany był w soboty o 17.15).

- O tym, że programu w lipcu nie będzie poinformował mnie Jan Piński (dyrektor Agencji Informacji TVP - red.). Choć zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami miał być, bo w tym miesiącu jest wiele wydarzeń na Wschodzie. Wizyta Baracka Obamy w Moskwie, wizyta Tuska na Ukrainie, czy rosyjskie manewry na Kaukazie - mówi "Dziennikowi "Maria Przełomiec, prowadząca "Studio Wschód".

Jak donosi gazeta, powodem zdjęcia magazynu na wakacje są wysokie koszty jego produkcji. Rocznie produkcja programu kosztuje bowiem milion złotych, czyli tyle, ile odcinek popularnego serialu. Ekonomiczny motyw zawieszenia emisji "Studia Wschód" potwierdza Daniel Jabłoński, p.o. rzecznik prasowy TVP - W okresie wakacyjnym wszystkie stacje telewizyjne zwyczajowo ograniczają swoją ofertę publicystyczną. W ubiegłym roku także tego programu podczas wakacji (w sierpniu) nie emitowano - mówi nam Jabłoński.

Nie jest pewne, czy po wakacyjnej przerwie magazyn wróci na antenę, a jeżeli wróci to z mocno okrojonym budżetem. - TVP Info planuje emisję programu o tej tematyce, nie można wykluczyć jednak zmian w programie mających na celu jego uatrakcyjnienie - mówi nam Daniel Jabłoński, ale zaznacza: - Zarząd TVP nie zatwierdził jeszcze jesiennej ramówki.

W sprawie przywrócenia emisji "Studia Wschód" zainterweniował już szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Andrzej Halicki z PO. W piątek w imieniu prezydium komisji wystosował list do zarządu TVP i KRRiT w obronie programu.

Źródło Wirtualne media

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraińcy świętowali noc Kupały nad Sanem w Przemyślu

Posted by reporter on 2009-07-06 08:11:13 CEST

Święto trzech żywiołów i jednej muzy, czyli ognia, wody, powietrza i miłości. Tak mniejszość ukraińska określiła Noc na Iwana Kupały.

Imprezę która do późnych godzin nocnych odbywała się nad Sanem w Przemyślu.

- Nasza impreza to propagowanie dziedzictwa kulturowego pogranicza karpackiego. To również okazja do integracji wszystkich zamieszkujących nasz region nacji - mówi Anna Drozd, szefowa przemyskiego koła Związku Ukraińców w Polsce.

Noc na Iwana Kupała ściągnęła nad San nie tylko zamieszkujących w regionie Ukraińców, ale też sporą rzeszę mieszkańców miasta i turystów z Podkarpacia.


W bogatym programie organizatorzy zmieścili warsztaty artystyczne gdzie młodzi uczestnicy uczyli się sztuki pisania ikon, kiermasz rękodzieła ludowego, prezentację tradycyjnych potraw kuchni ukraińskiej a także występy zespołów tanecznych i wokalnych z Polski i Ukrainy.

Źródło Nowiny24

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rosyjskie banki pożyczą Ukrainie 4 miliardy dolarów na gaz

Posted by reporter on 2009-07-06 08:08:20 CEST

Jak podaje Gazeta Wyborcza, Rząd Julii Tymoszenko negocjuje z Rosjanami 4 mld dol. pożyczki na import gazu z Rosji.

Jak podaje za Ekonomiczeskajaprawda Gazeta Wyborcza, kredyt miałby zostać zorganizowany przez dom inwestycyjny Trojka Diałog, którym kierują ludzie blisko związanych z premierem Rosji Władimirem Putinem. Rosyjski bank zorganizowałby emisję papierów wartościowych na zakupy gazu z Rosji kupowanych głównie przez rosyjskie banki.

Jak czytamy w Gazecie Wyborczej w zamian za pożyczkę ukraiński Naftohaz musiałby odstąpić od uzgodnionej w marcu umowy z Komisją Europejską, która miała być podstawą integracji energetyki ukraińskiej z unijną, dodatkowo koncern zobowiązałby się do ujawniania pożyczkodawcom wszystkich informacji na temat swojej działalności.

Nieznane są przyczyny, dla których Ukraina chciałby pożyczyć na import gazu z Rosji aż 4 mld dolarów. Jak przypomina Gazeta Wyborcza w ostatni poniedziałek eksperci Brukseli uznali, że potrzeba na to o połowę mniej środków. UE nie zgodziła się jednak pożyczyć tej sumy Kijowowi.

- Od lipca za 1000 m sześc. rosyjskiego gazu Ukraina płaci 198 dol., o 73 dol. mniej niż dotąd - powiedział rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprianow.

Źródło Gazeta Wyborcza

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


„Dzerkało Tyżnia” krytykuje stan przygotowań do Euro 2012 na Ukrainie

Posted by reporter on 2009-07-06 08:06:32 CEST

Opiniotwórczy ukraiński tygodnik „Dzerkało Tyżnia” krytykuje stan przygotowań do Euro 2012 w tym kraju. Autor artykułu Andrij Kapustin zwraca uwagę na problemy z finansowaniem.

W zeszłym tygodniu Rada Najwyższa przeznaczyła prawie 10 miliardów hrywien na przygotowania infrastruktury do Euro 2012. Zdaniem Andrija Kapustina, kwota ta jest za mała na planowaną modernizację dróg, budowę mostu w Kijowie, a także rozwój metra w Kijowie, Charkowie, Doniecku i Dniepropietrowsku. Nie wiadomo, dlaczego znalazło się tam to ostatnie miasto, które zgodnie z decyzją UEFA wypadło z walki o Euro 2012. W uchwale nie przewidziano za to finansowania modernizacji pasa startowego lotniska w Charkowie. Ukraiński budżet nie przewiduje także wsparcia dla Kijowa, gdzie potrzebne są inwestycje w infrastrukturę transportową, a także modernizację kanalizacji - bez czego nie będzie można wykorzystywać stadionu Olimpijskiego. Miasto ma także inny problem - należy wykupić 9 hektarów ziemi wokół tej areny. Zdaniem Andrija Kapustina, jak wskazuje doświadczenie, nie nastąpi to szybko.

W maju UEFA zadecydowała, że Euro 2012 na Ukrainie na pewno odbędzie się w Kijowie. Organizacja nie wykluczyła, że spotkania zostaną też zorganizowane we Lwowie, Doniecku lub Charkowie.


:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Prezes IPN będzie rozmawiał z przedst. Ukrainy o wypowiedzi szefa SBU

Posted by reporter on 2009-07-06 07:34:44 CEST

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej będzie rozmawiał z przedstawicielami Ukrainy o wypowiedzi szefa ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa - poinformował rzecznik IPN Andrzej Arseniuk. Walentin Naliwajczenko otwierając we Lwowie muzeum ofiar totalitaryzmów przyrównał polską przedwojenną policję do Gestapo i NKWD i zarzucił jej udział w eksterminacji narodu ukraińskiego.

Jak wyjaśnia rzecznik IPN, prezes Instytutu Janusz Kurtyka będzie rozmawiał o tej wypowiedzi z przedstawicielami Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Według rzecznika IPN Andrzeja Arseniuka tego typu opinia jest niezgodna z prawdą historyczną. Janusz Kurtyka poruszy ten temat najprawdopodobniej na przełomie lipca i sierpnia, gdy będzie podpisywał w Kijowie umowę między IPN a Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy. "Mamy dobre relacje ze stroną ukraińską i muszą one odbywać się na płaszczyźnie prawdy historycznej" - zaznaczył Arseniuk.

Niezadowolony z wypowiedzi szefa SBU jest również MSZ. Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Piotr Paszkowski przedstawiając stanowisko resortu powiedział, że nie do zaakceptowania jest dla nas stawianie na jednej płaszczyźnie działalności polskiej przedwojennej policji z ludobójczymi praktykami aparatu przemocy nazistowskich Niemiec i stalinowskiego ZSRR. Paszkowski dodał, że Polacy nie znają faktów, które zezwalałyby na zrównanie działań polskiej służby więziennej z sowieckimi oprawcami czy masowymi egzekucjami dokonanymi w czasach hitlerowskiej okupacji.

Piotr Paszkowski dodał, że jeżeli takie informacje posiada szef SBU, to dobrze by było, aby je Polsce przedstawił. Rzecznik MSZ zapewnił też, że na razie resort wyraża swoje niezadowolenie i nie przekaże stronie ukraińskiej stanowiska na piśmie.

Janusz Kurtyka.mp3 (166,12 KB)

Andrzej Arseniuk.mp3 (91,12 KB)

Piotr Paszkowski.mp3 (198,36 KB)

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Śledztwo IPN ws. zbrodni ukraińskich policjantów we Lwowie

Posted by reporter on 2009-07-06 07:33:07 CEST

Pion śledczy rzeszowskiego Instytutu Pamięci Narodowej prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych w maju i sierpniu 1942 r. przez policjantów VII Komisariatu Policji Ukraińskiej we Lwowie.

Jak poinformował naczelnik pionu śledczego IPN w Rzeszowie Grzegorz Malisiewicz, ważne dla śledztwa będzie przesłuchanie mieszkającego w Stanach Zjednoczonych Johna K., wtedy policjanta tego komisariatu.

Śledztwo dotyczy zabójstwa "co najmniej 39 osób narodowości żydowskiej i usiłowania zabójstwa co najmniej 17 osób". Ma także wyjaśnić czy policjanci, w tym John K., brali udział "w zatrzymaniu i doprowadzeniu do punktu zbiorczego co najmniej 3458 osób narodowości żydowskiej i konwojowaniu nieustalonej liczby osób narodowości żydowskiej do obozu pracy przymusowej w Płuhowej".

Mieszkający w USA 88-letni John K. ma zostać przesłuchany w charakterze świadka.

- Chcemy ustalić, czy jest on osobą, która pełniła służbę w Komisariacie V, a potem w przekształconym w Komisariat VII policji ukraińskiej we Lwowie. Czy ten pan był świadkiem czynów, których dotyczy śledztwo. Czy brał udział w tych wydarzeniach, czy jest sprawcą tych czynów - powiedział Malisiewicz.

Jak dodał, przesłuchanie w USA może zadecydować o postawieniu zarzutów, a w konsekwencji wystąpieniu o ekstradycję. - Jednak w tym momencie nie możemy przesądzać, co będzie dalej - podkreśla Malisiewicz.

Zasłaniając się dobrem śledztwa IPN na razie nie chce ujawniać "materiału dowodowego, który doprowadził do wystąpienia z wnioskiem o udzielenie pomocy prawnej poprzez przesłuchanie w charakterze świadka Johna K.".

Zdaniem historyka Tomasza Berezy, policja ukraińska "oprócz zadań stricte policyjnych brała udział w obławach na Żydów oraz zwalczaniu polskiej partyzantki".

- Była istotnym elementem niemieckiej polityki antagonizowania Polaków i Ukraińców. Duża część funkcjonariuszy policji ukraińskiej była równocześnie członkami Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Od początku 1944 r. w formacjach policji ukraińskiej na skalę masową wystąpiło zjawisko dezercji. Jej członkowie zasilali Ukraińską Powstańczą Armię, zazwyczaj wchodząc w skład ścisłej kadry dowódczej w sotniach UPA - mówi Bereza.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na Ukrainę przez Dołhobyczów. Już za trzy lata

Posted by reporter on 2009-07-06 07:29:52 CEST

Ruszyła budowa przejścia granicznego z Ukrainą w Dołhobyczowie (powiat hrubieszowski). Ma ono rozładować kolejki na granicy w Zosinie i Hrebennem

Przetarg na budowę przejścia wygrała warszawska spółka Budimex-Dromex. - W tym roku podpisana umowa opiewa na blisko 22,5 mln zł. Przewiduje oddanie głównych budynków w stanie surowym - mówi zastępca dyrektora Lubelskiego Zarządu Drogowych Przejść Granicznych w Chełmie Ryszard Rachoń.

Wykonawca w tym terminie podłączy też media (woda). Jeżeli chodzi o pasy drogowe w tym roku zostanie wykonana jedynie podbudowa pod dwa pasy ruchu.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Friday, July 03 2009

Szef SBU, Naliwajczenko przyrównał Polską policję do NKWD i Gestapo

Posted by reporter on 2009-07-03 12:25:31 CEST

Polska policja została zrównana z gestapo i NKWD przez szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Walentina Naliwajczenkę

Naliwajczenko wymienił te trzy służby obok siebie, jako te, których celem miało być niszczenie ukraińskiego narodu. Doszło do tego podczas otwarcia muzeum totalitaryzmów we Lwowie.

Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy powiedział podczas uroczystości, że "niezależnie od tego, kto kierował dawnym wiezieniem - ich głównymi więźniami byli bojownicy o niepodległość, członkowie ruchu wyzwoleńczego".

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Euro 2012: Ukraina zostanie odrzucona?

Posted by reporter on 2009-07-03 10:33:12 CEST

Michel Platini bardzo poważnie traktuje możliwość odrzucenia kandydatury Ukrainy jako współorganizatora Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku.

Prezydent UEFA na łamach francuskiego "L'Equipe" wyraził wielkie zaniepokojenie tym co się dzieje ws. przygotowań po stronie ukraińskiej - informuje "Sport".
W wywiadzie dla L' Equipe Platini stwierdził, iż grudzień będzie ostatecznym terminem dla współorganizatora Euro 2012.

- To gra z czasem, ale w pewnym momencie tego czasu zaczyna już powoli brakować, a my jesteśmy coraz bardziej przyciskani do muru. Jeżeli mistrzostw nie uda się zorganizować na Ukrainie, to będziemy zmuszeni poszukać dwóch miast zastępczych. Czy będą to proponowane przez DFB (Niemiecką Federację Piłkarską) - Lipsk i Berlin? Tak, to jest jakaś opcja - powiedział Platini.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Zalecenie KE: napełniajcie zbiorniki gazem na wypadek kryzysu

Posted by reporter on 2009-07-03 10:30:54 CEST

Ze względu na ryzyko przerwania dostaw rosyjskiego gazu przez Ukrainę, Komisja Europejska zaleciła w czwartek krajom członkowskim UE maksymalne napełnienie gazem zbiorników z myślą o zimie

"Z uwagi na niepewną sytuację wokół zapasów gazu na Ukrainie, KE zaleca krajom członkowskim lepsze przygotowanie na nadchodzący okres zimowy i napełnienie magazynów gazem ze wszystkim możliwych dostępnych źródeł" - głosi komunikat wydany po czwartkowym posiedzeniu grupy koordynatorów ds. gazu z 27 krajów członkowskich.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Prezydent: Polska, Ukraina i Litwa muszą działać razem w Europie

Posted by reporter on 2009-07-03 10:28:52 CEST

Lech Kaczyński zaapelował do Valdasa Adamkusa i Wiktora Juszczenki o wzajemne wybaczenie "strasznych rzeczy" z historii.

Prezydent Polski podkreślił, że Polska, Litwa, Ukraina i Białoruś powinny wybaczyć sobie wszystko, co było złe w naszej wspólnej historii. Zaznaczył, że w Europie warto współdziałać dla wspólnej korzyści narodów. Prezydent podkreślił, że Polska, Ukraina i Litwa muszą działać razem w jednoczącej się Europie. Po to, by móc odgrywać w niej taka rolę, która wynika z naszej tradycji i kultury.

Prezydent Litwy Valdas Adamkus podkreślił, że Unia Lubelska uczy nas zawierania kompromisów i tę naukę możemy nadal wykorzystywać we współczesnej Europie. "Wierzę, że możemy dać Europie bardzo wiele dzieląc się doświadczeniem kultury kompromisów i solidarności, wspólnie przezwyciężając podziały, które się w niej zachowały" - powiedział prezydent Litwy.

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko powiedział, że narody Unii Lubelskiej przeżyły chwile wielkie, ale też trudne. Mimo wszystko pozostała między nimi mądrość i braterstwo. Juszczenko podkreślił, że mocno wierzy we współpracę między naszymi narodami w przyszłości.

Prezydenci Polski, Ukrainy i Litwy złożyli kwiaty pod pomnikiem Unii Lubelskiej. Na Lubelskim Zamku w miejscu, w którym 440. lat temu podpisano akt Unii Lubelskiej Lech Kaczyński i Valdas Adamkus podpisali uroczystą deklarację. Podkreślają w niej, że Europa wciąż może czerpać z tradycji i doświadczeń Unii Lubelskiej.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Juszczenko chce śledztwa ws. wysiedlenia Tatarów

Posted by reporter on 2009-07-03 10:21:02 CEST

Wiktor Juszczenko chce wszczęcia postępowania karnego w sprawie dotyczącej wysiedlenia Tatarów z Krymu po II wojnie światowej. Prezydent zwrócił się w tej sprawie do podległych mu Prokuratury Generalnej i Służby Bezpieczeństwa.

Rzecznik prezydenta Iryna Wannykowa powiedziała, iż Wiktor Juszczenko uważa, że wysiedlenie Tatarów oraz Ormian, Greków i innych narodów z Krymu w 1944 roku jest niezaprzeczalnym faktem. Zdaniem szefa państwa, działania komunistycznego kierownictwa na czele ze Stalinem noszą cechy ludobójstwa. Dlatego Prokuratura Generalna i SBU powinny przeprowadzić śledztwo, które wyjaśni okoliczności tych działań.

Deklaracja Wiktora Juszczenki została wydana na dzień przed jego podróżą na Krym. Miejscowi Tatarzy są jednymi z bardziej oddanych zwolenników prezydenta i jego ugrupowania Nasza Ukraina. W przeciwieństwie do większości lokalnych organizacji i partii politycznych, nie opowiadają się oni za ścisłą współpracą z Moskwą, czy też integracją Krymu z Rosją.

Pod koniec maja SBU wszczęła sprawę karną dotyczącą Wielkiego Głodu. Sztucznie wywołany kryzys żywnościowy zabrał w latach ’30 życie od 7 do 10 milionów obywateli radzieckiej Ukrainy. Wiktor Juszczenko uznaje tę tragedię za ludobójstwo Ukraińców.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Nie udał się protest organizacji kresowych przeciwko doktoratowi honoris causa dla prezydenta Ukrainy

Posted by reporter on 2009-07-03 10:19:02 CEST

Kresowiacy czekający na Wiktora Juszczenkę w środę przed głównym wejściem KUL nawet go nie zobaczyli.

Biuro Ochrony Rządu zdecydowało, że prezydenci (m.in. Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko) wejdą na KUL wejściem bocznym. W ten sposób kresowiacy nawet Juszczenki nie zobaczyli.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wednesday, July 01 2009

Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy na uroczystościach w Lublinie

Posted by reporter on 2009-07-01 13:36:26 CEST

Nabożeństwem ekumenicznym w archikatedrze w Lublinie rozpoczęły się w środę przed południem uroczystości 440. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej. Przybyli na nie prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy oraz przedstawiciele innych narodów, które przed wiekami tworzyły Rzeczpospolitą Obojga Narodów.


We wspólnej modlitwie uczestniczą: prezydent RP Lech Kaczyński, prezydent Litwy Valdas Adamkus, prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko oraz b. przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi Stanisław Szuszkiewicz. Przybyli także prymas Polski kardynał Józef Glemp, nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, przedstawiciele innych kościołów i wyznań. Nabożeństwu przewodniczy metropolita lubelski abp Józef Życiński.

Po nabożeństwie goście udali się na Katolicki Uniwersytet Lubelski. Na dziedzińcu odsłonili tablicę "Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej", upamiętniającą obchodzone w Lublinie uroczystości. Na pamiątkowej tablicy widnieje cytat z wypowiedzi papieża Jana Pawła II - "Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej". Poniżej umieszczono tekst: "Dla uczczenia 440. rocznicy Unii Lubelskiej Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II ozdobił laurem doktora honoris causa szacownych mężów Valdasa Adamkusa z Litwy, Toomasa Ilvesa z Estonii, Wiktora Juszczenkę z Ukrainy, Lecha Kaczyńskiego z Polski, Stanisława Szuszkiewicza z Białorusi, Valdisa Zatlersa z Łotwy, najwyższych przedstawicieli sławnych narodów, na których opierała się Najjaśniejsza Rzeczpospolita Obojga Narodów". Wszystko wypisane jest w języku łacińskim. Pod tekstem umieszczono herb Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz wizerunek flagi Unii Europejskiej. Poświęcenia tablicy dokonał metropolita lubelski abp Józef Życiński.

Przywódcy państw złożyli również kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Na placu dla mieszkańców miasta i gości przygotowano widowisko historyczne. W scenerii obozu rycerskiego zainscenizowane będą obrady szlachty i akt podpisania Unii. Następnie prezydenci z orszakiem rycerzy, szlachty, kuglarzy, sztukmistrzów, fanfarzystów, wozów kupieckich przejdą do lubelskiego zamku, gdzie mają podpisać wspólną deklarację.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Dziś wchodzi w życie umowa o małym ruchu granicznym między Polską a Ukrainą

Posted by reporter on 2009-07-01 09:23:44 CEST

Oznacza to, że można już składać wnioski o przyznanie stałego pozwolenia na bezwizowe przekraczanie granicy. Rzecznik MSZ Piotr Paszkowski tłumaczy, że taki dokument może otrzymać obywatel Polski lub Ukrainy, który jest zameldowany na terenie przygranicznym przynajmniej od trzech lat. Dokument pozwala na przebywanie po drugiej stronie granicy nie dłużej niż 90 dni w ciągu pół roku.

Piotr Paszkowski podkreśla, że dokumenty te nie pozwalają na podjęcie pracy zarobkowej. Przepisy Unii Europejskiej mówią o celach społecznych, kulturowych, rodzinnych, ale nie zarobkowych.

Przyjmuje się jako pas przygraniczny objęty umową obszar od 30 do 50 kilometrów od granicy państwowej. MSZ szacuje, że umowa może dotyczyć około miliona osób po stronie ukraińskiej i siedemset tysięcy po stronie polskiej. Pierwsze pozwolenie wydawane jest na okres dwóch lat, kolejne - pięciu lat. Dokument kosztuje 20 euro, do jego wydania potrzebne jest także ubezpieczenie dłuższe niż na okres dwóch tygodni.

Piotr Paszkowski

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


440. rocznica Unii Lubelskiej

Posted by reporter on 2009-07-01 09:19:21 CEST

1 lipca 1569 r. senatorowie oraz posłowie koronni i litewscy potwierdzili i uroczyście zaprzysięgli Unię Lubelską, zgodnie z którą Korona i Wielkie Księstwo Litewskie miały mieć wspólnego, razem wybieranego władcę, wspólny sejm, senat oraz monetę tej samej wartości. Ponadto wspólna miała być polityka zagraniczna i wojskowa.

Jak pisał prof. Władysław Konopczyński: "Nigdy w dziejach odrębne narody nie zawarły trwalszego ślubu przy mniejszym zastosowaniu nacisku" ("Dzieje Polski nowożytnej").
Idea wzmocnienia związków pomiędzy Koroną i W. Ks. Litewskim była jednym z najważniejszych punktów programu szlacheckiego ruchu egzekucyjnego. Sprawą tą sejmy zajmowały się intensywnie od 1539 r. Prof. Andrzej Wyczański odnosząc się do tych działań stwierdzał: "Egzekucjoniści początkowo uważali sprawę za prostą, skoro unia w Krewie mówiła o inkorporacji Litwy do Polski, i uważali, że należy po prostu takie włączenie zrealizować. Wkrótce jednak przekonali się, że opór Litwy wobec unii to nie tylko niechęć litewskiej magnaterii z Radziwiłłami na czele czy lekceważenie postulatów polskich. Litwa znajdowała się w okresie przyspieszonych zmian cywilizacyjnych. Na przykład po I statucie litewskim (1529) przygotowano II (1566), wprowadzono podział administracyjny podobny do polskiego, analogiczne urzędy, wreszcie coraz więcej Litwinów studiowało w Krakowie i w Królewcu, a potem za granicą. Nie był to więc kraj bez własnej tożsamości, przynajmniej państwowej, choć języki i wyznania były w nim różne. Miał on własne ambicje polityczne i nie zamierzał podporządkować się Polsce. Jednakże ów postęp cywilizacyjny powodował jednocześnie dążenia emancypacyjne szlachty litewskiej, dawniej posłusznej elicie magnackiej, teraz występującej z własnymi żądaniami. Ten ruch emancypacyjny widział w unii z Polską i współdziałaniu ze szlachtą polską możliwość demokratyzacji życia politycznego i szansę na dojście do głosu". ("Historia Polski - Polska do 1586") Początkowo do zdecydowanych przeciwników ściślejszej unii należał również Zygmunt August. Wybuch wojen inflanckich, które zagrażały północnym granicom Litwy, oraz brak następcy tronu spowodował jednak zmianę stanowiska króla w kwestii unii. Pertraktacje polsko-litewskie na temat jej odnowienia prowadzono na sejmie 1563-1564 r. W czasie trwania jego obrad Zygmunt August zrzekł się dziedzictwa na Litwie na rzecz Korony, podejmując zdecydowane działania zmierzające do wzmocnienia unii. Jednak starania o zwołanie wspólnego sejmu polsko-litewskiego, który odnowiłby ją, trwały jeszcze przez kilka lat, ze względu na opór strony litewskiej, reprezentowanej przez radę wielkoksiążęcą. W cytowanej już wcześniej książce prof. S. Cynarski pisał: "Czas jednak pracował na rzecz unii. Kończył się rozejm z Moskwą i Litwini musieli szukać pomocy w Koronie. Zrozumiała to szlachta litewska, która na sejmie w Grodnie w 1568 r. gorąco upominała się o unię. Dla szlachty unia oznaczała zabezpieczenie granic przed Moskwą i osłabienie potęgi możnowładców litewskich. Zrozumienie potrzeby zawarcia unii ułatwiło nie tylko zagrożenie granic, ale również postępująca recepcja polskich urządzeń i instytucji ustrojowych". Wreszcie na przełomie 1568 i 1569 r. w Lublinie zwołany został sejm, na który przyjechali także posłowie litewscy. Obecni na nim magnaci z W. Ks. Litewskiego starali się nie dopuścić do podjęcia decyzji o ściślejszych związkach pomiędzy Polską i Litwą. Licząc na zawieszenie obrad potajemnie wyjechali 1 marca 1569 r. z Lublina. Jak pisał prof. Jerzy Ochmański: "Zrywając rozmowy na sejmie lubelskim 1 III 1569 r., Litwini z Radziwiłłem Rudym na czele, swym przywódcą, w najśmielszych przypuszczeniach nie mogli przewidzieć reakcji strony polskiej. Oto za radą posłów polskich, rozporządzeniami królewskimi z marca i czerwca 1569 r. Podlasie, Wołyń i Ukraina zostały odebrane Litwie i wcielone do Polski, zresztą nie bez poparcia szlachty tych ziem. Polityka faktów dokonanych, przy jednoczesnej obietnicy polskiej zachowania odrębnej państwowości litewskiej, zrobiły swoje. Okrojone W. Ks. Litewskie, bez licznej szlachty podlaskiej i wołyńskiej, bez pomocy polskiej, stałoby się łatwym łupem Moskwy. Litwini, chcąc nie chcąc, wrócili więc do Lublina podejmując przerwane układy o unię". (J. Ochmański "Historia Litwy").

Ostatecznie 28 czerwca 1569 r. sejm uchwalił akt unii tworzący wspólną Rzeczpospolitą.

Jej art.3 głosił: "Iż już Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie jest jedno nierozdzielne i nieróżne ciało, a taże nieróżna, ale jedna spolna Rzeczpospolita, która się ze dwu państw i narodów w jeden lud zniosła i spoiła".

1 lipca 1569 r. senatorowie oraz posłowie koronni i litewscy potwierdzili i uroczyście zaprzysięgli unię. Trzy dni później została ona zatwierdzona przez Zygmunta Augusta.

Zgodnie z postanowieniami Unii Lubelskiej oba państwa miały mieć wspólnego, razem wybieranego władcę, wspólny sejm, senat oraz monetę tej samej wartości. Ponadto wspólna miała być polityka zagraniczna i wojskowa.

Odrębne pozostały: skarb, wojsko, administracja, urzędy i prawo.

Szlachcie polskiej i litewskiej unia zagwarantowała także swobodę nabywania dóbr i osiedlania się w obu połączonych państwach.

Odrębność prawno-państwową Korony i Litwy zniosła dopiero Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 r., która połączyła je w jedno państwo.

W testamencie sporządzonym dwa lata po uchwaleniu Unii Lubelskiej Zygmunt August w następujących słowach zwracał się do wszystkich stanów: "prosimy i upominamy, i zaklinamy, aby będąc obywatelami tak Korony Polskiej, jako Wielkiego Księstwa Litewskiego, beli jednym, nierozdzielnym na wieki ciałem, jednym ludem, jednym narodem, jedną nieróżną Rzecząpospolitą". (S. Cynarski "Zygmunt August")

Zwracając uwagę na rozbieżne oceny unii zawartej w 1569 r. prof. Józef Andrzej Gierowski tak o niej pisał: "Była ona oparta na zasadzie kompromisu i porozumienia między obu partnerami, z których każdy wynosił pewne zyski i straty. Nastąpił niewątpliwy wzrost siły militarnej i autorytetu Rzeczypospolitej obojga narodów w polityce europejskiej. Zahamowane zostało zagrożenie Litwy ze wschodu. Polska opłacała to skoncentrowaniem głównych wysiłków nad problemami odległymi od dotychczasowych jej zasadniczych zainteresowań międzynarodowych, wciągnięciem jej w wir rywalizacji na wschodzie, podporządkowaniem w znacznym stopniu swych interesów litewskim. W ograniczonym stopniu niedogodności te wyrównywał fakt, że Litwa odtąd nie mogła prowadzić samodzielnej polityki i stawiać Korony przed faktami dokonanym.". (J.A. Gierowski "Historia Polski 1505-1764")

Źródło PAP

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Protesty przeciwko nadaniu doktoratu honoris causa KUL

Posted by reporter on 2009-07-01 09:17:28 CEST

Przedstawiciele organizacji kresowych protestowali w Lublinie przeciwko nadaniu doktoratu honoris causa KUL prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Juszczence. Uważają oni, że Juszczenko nie zasługuje na to wyróżnienie, ponieważ - ich zdaniem - gloryfikuje sprawców mordów popełnionych w czasie II wojny światowej na Wołyniu.


Juszczenko ma otrzymać doktorat honoris causa KUL dziś podczas uroczystości związanych z 440. rocznicą Unii Lubelskiej. Oprócz niego, wyróżnienie to uczelnia nadała także innym przedstawicielom państw, których obecne terytorium wchodziło niegdyś w obszar Rzeczypospolitej Obojga Narodów: prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, prezydentowi Litwy Valdasowi Adamkusowi, b. przewodniczącemu Rady Najwyższej Białorusi Stanisławowi Szuszkiewiczowi, prezydentowi Estonii Toomasowi Ilvesowi oraz prezydentowi Łotwy Valdisowi Zatlersowi.

Około 20 osób z księdzem Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim na czele zgromadziło się wczoraj przed głównym wejściem do KUL. Trzymali transparenty z napisami "Doktorat dla Juszczenki - hańba dla KUL", -Nie o zemstę lecz o pamięć wołają ofiary" oraz "Prezydencie Lechu Kaczyński, krew kresowian domaga się prawdy".

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tanie fajki z Ukrainy

Posted by reporter on 2009-07-01 09:14:28 CEST

Od dziś na wszystkich sprzedawanych w Polsce papierosach muszą pojawić się nowe banderole. Na granicy polsko-ukraińskiej nikt się z tego powodu nie martwi. Różnica cen pozwoli zarobić ludziom po obu stronach

Tak się złożyło, że wchodząca dziś w życie umowa o małym ruchu granicznym między Polską a Ukrainą zbiegła się w czasie z podwyżką cen na niektóre papierosy. Od dziś każda paczka papierosów sprzedawanych w Polsce musi mieć naklejoną nową, droższą o 1,3 zł banderolę.

Jeszcze wczoraj w Warszawie niektórzy kioskarze wyprzedawali zapasy ze starymi banderolami nawet po kilka złotych poniżej ich faktycznej wartości. To się im bardziej opłaciło niż żmudna procedura zakupu nowych banderol. W wielu sklepach papierosów zabrakło.

Ułatwi to umowa o małym ruchu granicznym, dzięki której Polacy i Ukraińcy mieszkający w odległości do 35 km od granicy, będą ją mogli przekraczać na podstawie zezwoleń wydawanych przez polskie konsulaty. Bardziej skorzystają na tym Ukraińcy, bo do tej pory musieli kupować wizy po 35 euro.

MSZ twierdzi, że nowe przepisy będą dotyczyć nawet 1,5 mln ludzi po obu stronach granicy. A że tereny te nie należą do najlepiej rozwiniętych, tamtejsza ludność dorabia na handlu. Najbardziej opłaca się przemycać papierosy z Ukrainy, gdzie są ponad dwa razy tańsze. - Za paczkę przywiezionych stamtąd LM-ów trzeba zapłacić zaledwie 3,5 zł, a za Marlboro ok. 4 zł - mówią celnicy w Medyce. Z różnicy cen korzystają przemytnicy i tzw. mrówki, czyli ci, którzy żyją z przygranicznego handlu.

Biorąc pod uwagę to, że polsko-ukraińską granicę przekracza dziennie ok. 50 tys. ludzi, można się domyślić, że wraz z nimi wjadą do nas miliony paczek papierosów. Faktem, że legalnie wolno wwieźć z Ukrainy do Polski tylko 40 papierosów, mrówki - a zwłaszcza przemytnicy - raczej się nie przejmą.

Źródło Metro

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Dziś przybywa do Polski Prezydent Juszczenko z wizytą roboczą

Posted by reporter on 2009-07-01 09:06:07 CEST

Ukraiński prezydent Wiktor Juszczenko przybywa z roboczą wizytą do Polski

W Lublinie głowa państwa weźmie udział w uroczystości z okazji 440-lecia Unii Lubelskiej.

Wiktor Juszczenko, wraz z prezydentami innych państw i szefami delegacji zagranicznych będzie uczestniczyć w ceremonii otwarcia i konsekracji pomnika ku czci 440-lecia Unii Lubelskiej. W ramach obchodów tej rocznicy prezydentowi Ukrainy, zostanie wręczony honorowy tytuł doktora.

Президент відбув до Польщі

Президент України Віктор Ющенко відбув з одноденним робочим візитом до Республіки Польща.

У Любліні Глава держави візьме участь в урочистостях з нагоди 440-річчя Люблінської унії.

Віктор Ющенко разом з Президентами інших держав та главами іноземних делегацій візьме участь у церемонії відкриття і освячення меморіальної дошки на честь 440-річчя Люблінської унії під назвою «Від Люблінської унії до Європейського Союзу» у Люблінському католицькому університеті імені Івана Павла ІІ. У рамках урочистостей цей навчальний заклад присвоїть Президентам України, Польщі та Литви ступінь почесного доктора університету.

Планується, що під час візиту буде підписано багатосторонню декларацію «Від Люблінської унії до Європейського Союзу».

До складу української делегації на час цього візиту увійшли: в.о.Першого заступника Міністра закордонних справ Юрій Костенко та заступник Глави Секретаріату Президента Андрій Гончарук.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


NOC NA IVANA KUPAŁA

Posted by reporter on 2009-07-01 08:58:28 CEST

NOC NA IVANA KUPAŁA

4 lipca br., przy zakolu rzeki San, obok hotelu Gromada w Przemyslu odbędzie się kolejna edycja święta pn. "Noc na Ivana Kupała". Impreza rozpocznie się o godzinie 15.00, a oficjalne otwarcie święta będzie miało miejsce o godz. 16.30.

W ramach święta odbędzie się:

- kiermasz rękodzieła ludowego,
- warsztaty dla dzieci z rękodzieła ludowego,
- prezentacja multimedialna fundacji „ SACRED ART.” – Lwów
„ Duchowość współczesnej ikony”,
- warsztaty pisania współczesnej ikony.

Program:

16.00 - Parada: Wyszywanka i Ja: Początek spod galerii BWA w stronę hotelu Gromada
16.30 oficjalne otwarcie
17.00 Koncert zespołów ludowych i tanecznych z Polski i Ukrainy
19.00 Aukcja „Wyszywanka i Ja…” Koncert zasłużonego artysty Ukrainy Olega Kulczyckoho z zespołem „Żajworonok” – Lwów
20.45 Obrzęd Misterium Kupalskiego
21.30 – 22.30 Koncert muzyki estradowej Wystąpi zespół: „Horpyna” z Olsztyna
Po koncercie zabawa w „Klubie” przy zespołach

Święto zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Prezydenta Miasta Przemyśla.


Noc Kupały, zwana też Nocą Świętojańską czy Sobótką, to nazwa słowiańskiego święta związanego z letnim przesileniem – obchodzonego w najkrótszą noc w roku, później w wigilię św. Jana, przypadająca według kalendarza juliańskiego noc 6 na 7 lipca.

Źródło: Związek Ukraińców w Polsce Oddział Przemyśl

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Lwowskie drewniane cerkwie trafią do listy światowej spuścizny UNESCO

Posted by reporter on 2009-07-01 07:48:46 CEST

Kierownik Działu Ochrony Dziedzictwa Kulturalnego Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Wasyl Iwaniwski, występując podczas sesji Rady Obwodu 30 czerwca, zawiadomił, że eksperci UNESCO obejrzeli szereg drewnianych cerkwi i innych zabytków architektury w obwodach lwowskim, iwanofrankowskim, zakarpackim i na terytorium Polski.

Podczas wizyty ustalono, że do listy ochrony dziedzictwa kulturalnego UNESCO najprawdopodobniej trafi 5 drewnianych cerkwi na Ukrainie i 5 w Polsce” - zaznaczył urzędnik.

„Na tej liście na pewno znajdą się 3 cerkwie z ziemi lwowskiej, jedna cerkiew z Zakarpacia i jedna z obwodu iwanofrankiwskiego” - dodał Wasyl Iwaniwski.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


W czasie kryzysu liczba milionerów w świecie maleje, a na Ukrainie rośnie

Posted by reporter on 2009-07-01 07:47:05 CEST

W 2008 roku na Ukrainie ponad 7 tysięcy osób zarobiło ponad milion hrywien oświadczył zastępca Oddziału Państwowej Administracji Podatkowej Ukrainy Serhij Likar.

W 2007 roku milionerów było o 400 osób mniej. Jednak suma zadeklarowanych dochodów zmniejszyła się o 26,8 procent do 22,1 miliardów hrywien. Żadnego miliardera w 2008 roku w kraju nie odnotowano: nie było ich też w latach 2007 i 2006, ale za to w 2005 roku odnotowano ich trzech.

Ogólna liczba milionerów na Ukrainie jest dużo większa, niż liczba tych, którzy zarobili ponad milion hrywien w ciągu jednego roku. Oprócz tego, biorąc pod uwagę ogólne dochody, na Ukrainie są także miliarderzy. Na przykład, mienie Rinata Achmietowa, najbogatszej osoby w kraju, jest szacowane na 9,6 miliarda dolarów. To więcej, niż u najbogatszej osoby Rosji Michaiła Prochorowa (9,5 miliardów dolarów).

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Uszkodzono pomnik Lenina

Posted by reporter on 2009-07-01 07:40:52 CEST

Pomnik Lenina stojący na jednej z głównych ulic Kijowa, bulwarze Szewczenki, został we wtorek rano uszkodzony: postaci wodza rewolucji rozbito twarz i oderwano rękę. Sprawcami okazali się członkowie jednej z partii nacjonalistycznych, Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów

Ukraiński portal "Korrespondent.net" podał nazwisko jednego z nich - Mykoły Kochanowskiego. Cytuje też szefa sekretariatu KUN Stepana Braciunia, który podkreślił, że atak na pomnik był "osobistą decyzją" Kochanowskiego, wobec którego partia podejmie kroki dyscyplinarne.

"Był to jakoby protest przeciw milczeniu władzy w sprawie niewypełnienia dekretów prezydenta (Ukrainy) o okazaniu czci ofiarom Wielkiego Głodu (z lat 30.)" - wyjaśnił domniemane motywy zniszczenia pomnika szef sekretariatu KUN, powołując się na kolegów Kochanowskiego.

"Korrespondent.net" podkreśla, że pomnik zniszczono w dniu rocznicy urodzin dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) Romana Szuchewycza.

Agencja Associated Press przypomina, że Rosja i Ukraina spierają się o wydarzenia ze wspólnej historii. W sobotę obchodzono 300-lecie bitwy pod Połtawą, zwycięskiej dla Rosji, ale wielkiej klęski Szwedów i wspierających ich wtedy kozaków zaporoskich pod wodzą hetmana Mazepy

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0