Archiwum wiadomosci za miesiac listopad 2009 rok

Polski portal z tematyka Ukrainska - Archiwum wiadomości za miesiac listopad 2009 rok
Thursday, November 19 2009

Ukraina oczekuje, że stacjonująca na jej terytorium rosyjska Flota Czarnomorska w 2017 r. opuści swe bazy w Sewastopolu na Krymie

Posted by reporter on 2009-11-19 19:39:31 CET

Ukraina oczekuje, że stacjonująca na jej terytorium rosyjska Flota Czarnomorska w 2017 r. opuści swe bazy w Sewastopolu na Krymie - oświadczył w czwartek w Kijowie prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim.


Ukraińska konstytucja nie pozwala na stacjonowanie na Ukrainie obcych wojsk. Rosja powinna przestrzegać obowiązujących w tej sprawie umów i wyprowadzić Flotę Czarnomorską z Ukrainy do 28 maja 2017 r. - powiedział Juszczenko.

Saakaszwili przypomniał ze swej strony o udziale Floty Czarnomorskiej w konflikcie między Gruzją a Rosją, do którego doszło w sierpniu 2008 r.

- Flota Czarnomorska opuściła wówczas swe bazy na Ukrainie i udała się w kierunku Gruzji. Był to faktycznie początek agresji rosyjskiej na mój kraj - oświadczył.

Na konferencji z Saakaszwilim Juszczenko ponownie potwierdził, że Ukraina popiera integralność terytorialną Gruzji i nie uzna Abchazji i Osetii Południowej za niepodległe państwa.

- Ukraina zawsze będzie stronnikiem wolności i integralności Gruzji - powiedział.

Prezydenci relacjonowali, że głównym tematem ich spotkania było bezpieczeństwo.

Juszczenko mówił w tym kontekście o zainicjowanym przez Polskę i Szwecję unijnym projekcie Partnerstwa Wschodniego (PW). Program ten ma służyć wzmocnieniu współpracy UE z Ukrainą, Białorusią, Mołdawią, Armenią, Azerbejdżanem i Gruzją.

Zdaniem Juszczenki uczestnicy PW powinni apelować do Komisji Europejskiej o sfinansowanie Euro-Azjatyckiego Korytarza Transportu Ropy Naftowej, który pozwoliłby na przesyłanie ropy naftowej z regionu Morza Kaspijskiego do państw Unii Europejskiej, w tym Polski. Korytarz ten miałby doprowadzić do zmniejszenia zależności od dostaw ropy naftowej z Rosji.

W czasie, gdy Juszczenko przyjmował w Kijowie Saakaszwiliego, w Jałcie na Krymie premier Ukrainy Julia Tymoszenko czekała na przylot samolotu z premierem Rosji, Władimirem Putinem.

W ocenie ukraińskich komentatorów wizyta prezydenta Gruzji jest w zamyśle Juszczenki odpowiedzią na spotkanie Tymoszenko z jej rosyjskim odpowiednikiem.

Juszczenko i Tymoszenko uważani są na Ukrainie za dwójkę najbardziej skonfliktowanych polityków. Zarówno prezydent, jak i pani premier startują w zaplanowanych na styczeń wyborach prezydenckich. Juszczenko będzie się w nich ubiegać o reelekcję.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tuesday, November 10 2009

Premier Tymoszenko oburzona: maski dla koni, a dla ludzi nie?

Posted by reporter on 2009-11-10 08:24:47 CET

W ukraińskich rezerwach strategicznych nie ma masek ochronnych dla ludzi, lecz nie brakuje masek gazowych dla koni - oburzała się premier Julia Tymoszenko, wizytując obwód wołyński na zachodzie kraju, który jest jednym z najbardziej dotkniętych epidemią grypy regionów Ukrainy.

- Co za konie? Co za maski gazowe dla nich? - pytała Tymoszenko na naradzie z władzami obwodu wołyńskiego.

Jak relacjonowała, jej zdziwienie to efekt zapoznania się z listą zapasów strategicznych, które każde państwo gromadzi na wypadek klęsk czy wojny. To właśnie tam znalazła pozycję "maski gazowe dla koni". Szefowa rządu uznała, że lista powinna być niezwłocznie zmodyfikowana.

Epidemia grypy na Ukrainie zabiła już 155 osób. Choruje na grypę prawie milion ludzi. Odnotowano także 65 zachorowań na grypę A/H1N1 i 14 spowodowanych nią zgonów.

W związku z wysokimi wskaźnikami zachorowań oraz spowodowaną tym paniką maski ochronne z gazy i preparaty przeciwgrypowe są najbardziej poszukiwanymi artykułami w ukraińskich aptekach.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wypadek polskiej delegacji

Posted by reporter on 2009-11-10 08:21:35 CET

Delegacja władz miejskich Łodzi, która wiozła dary na Ukrainę mające pomóc w walce z epidemią grypy, miała wypadek koło miasta Mikołajew, niedaleko Lwowa

Samochód, którym jechał sekretarz miasta Jan Witkowski, potrącił rowerzystę, który został ranny. Polski samochód został uszkodzony.

Jak powiedział rzecznik prasowy prezydenta Łodzi Kajus Augustyniak, okazało się, że rowerzysta był pijany.

Sekretarz miasta złożył wyjaśnienia ukraińskiej milicji w obecności polskiego konsula.

Delegacja wyjechała na Ukrainę, aby przekazać władzom Lwowa dary, które mają pomóc w walce z epidemią nowej grypy. Trafił tam między innymi sprzęt specjalistyczny - pompy infuzyjne i pulsoksymetry.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Friday, November 06 2009

Putin odpowie na prośbę ukraińskiego rządu

Posted by reporter on 2009-11-06 12:19:46 CET

Premier Rosji Władimir Putin obiecał w czwartek telefonicznie ukraińskiej premier Julii Tymoszenko pomoc w walce z epidemią grypy

- Na prośbę rządu ukraińskiego rząd rosyjski postanowił wysłać na Ukrainę 200 tysięcy opakowań Arbidolu, antywirusowego lekarstwa produkcji rosyjskiej - głosi oświadczenie wydane przez służby prasowe Putina.

Putin i Tymoszenko ustalili, że specjaliści z obydwu krajów wspólnie zajmą się ustaleniem pochodzenia grypy wykrytej na Ukrainie.

Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia, którzy przybyli na Ukrainę w poniedziałek, poinformowali następnego dnia, że większość przypadków zachorowań w tym kraju może być powiązana z wirusem grypy H1N1.

Według komunikatu ministerstwa zdrowia ze środy, na grypę i infekcje dróg oddechowych zapadło na Ukrainie prawie pół miliona ludzi. W czwartek wiceminister zdrowia podał, że liczba chorych wzrosła już do ponad 630 tysięcy, a w 15 przypadkach potwierdzono zachorowania na grypę A/H1N1. Liczbę zmarłych szacuje się na 95 osób

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


"Niektóre kraje przesadziły z reakcją na wirus A/H1N1" - Angus Nicoll - specjalista ds. grypy pracujący w Europejskim Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC)

Posted by reporter on 2009-11-06 12:17:04 CET

Niektóre kraje wpadły w pułapkę wywołaną przez nagłe pojawienie się ognisk wirusa A/H1N1 oraz związane z tym zgony i przesadziły z reakcją - oświadczył w Sztokholmie specjalista ds. grypy pracujący w Europejskim Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Angus Nicoll.

Jego zdaniem nagły wzrost zachorowań na grypę na Ukrainie, gdzie informuje się o 86 przypadkach śmiertelnych spowodowanych przez choroby grypopodobne, jest charakterystyczny dla wirusa H1N1, który u większości ludzi wywołuje łagodne objawy i może rozprzestrzeniać się niewykryty przez tygodnie.

- Łagodny przebieg jest w pewien sposób dobry, ale sprawia też problemy ludziom obserwującym rozprzestrzenianie się choroby - wyjaśnia. - I dzieje się to, co na Ukrainie, kiedy niektóre kraje wpadają w pułapkę pandemii i przesadzają z reakcją.

Na Ukrainie po potwierdzeniu pierwszej śmiertelnej ofiary A/H1N1 zamknięto szkoły, zabroniono zgromadzeń publicznych i wprowadzono ograniczenia w podróżowaniu na trzy tygodnie.

- Najprawdopodobniej jest to kraj, w którym pandemia panuje od 6 tygodni - uważa Nicoll. - Po prostu nie zauważyli tego oficjalnie dopóki młodzi ludzie nie zaczęli chorować i trafiać do szpitala.

Wybuch epidemii zbiegł się w czasie z rozpoczęciem kampanii przed wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na 17 stycznia. Premier Julia Tymoszenko, która również startuje w wyborach ogłosiła środki walki z grypą i zapowiedziała, że mogą one dotyczyć również wieców wyborczych.

Eksperci z ECDC i Światowej Organizacji Zdrowia pojechali na Ukrainę na zaproszenie tamtejszego ministra zdrowia. Zdaniem Centrum jest "oczywiste, że pandemia A/H1N1 dotarła na Ukrainę" i prawdopodobnie większość z gwałtownie rozprzestrzeniających się przypadków chorób układu oddechowego ma związek z tym typem wirusa.

Nicoll oświadczył, że przed wyborami na Ukrainie panuje skomplikowana sytuacja polityczna, ale niektóre z podjętych środków przyjętych, by powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby są bardzo rozsądne: "wzmocnili higienę, szybko sprowadzili leki antywirusowe i zamknięcie szkół może również być rozsądne".

Podkreślił też, że wirus nie jest poważny dla większości ludzi, którzy się nim zarażą, ale dla innych może być bardzo ciężki.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Monday, November 02 2009

Zmarło 67 osób, wszyscy z powodu nowej grypy

Posted by reporter on 2009-11-02 14:25:18 CET

Sześćdziesiąt siedem osób zmarło dotychczas wskutek epidemii grypy na Ukrainie - poinformował wiceminister zdrowia Ukrainy Wasilij Lazorisziniec.


Lazorisziniec podkreślił że ministerstwo posiada wiarygodne dane, że przyczyną wszystkich śmierci jest mutacja wirusa grypy A/H1N1. - Przebieg wszystkich zachorowań był bardzo podobny - dodał minister.

Ukraiński minister zaznaczył, że w tej chwili prowadzone są badania laboratoryjne, które już ostatecznie potwierdziły, że przyczyną śmierci 22 osób jest wirus nowej grypy.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Jaceniuk: To dziwne, że świńską grypę ujawniono w obwodach, gdzie trwa największa walka o elektorat

Posted by reporter on 2009-11-02 11:56:00 CET

Deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy, członek Komitetu Rady Najwyższej do spraw lecznictwa Arsenij Jaceniuk upatruje w dzisiejszej sytuacji, kiedy to za kilka dni w kraju wytworzy się panika i histeria, więcej politycznych pretekstów, niż medycznego uzasadnienia.

„To jakaś specyficzna sytuacja. Nazwałbym ją medyczno-polityczną. I tu trzeba zorientować się – czego jest więcej: polityki czy medycyny. Mnie się wydaje, że, raczej polityki” – akcentował Arsenij Jaceniuk, komentując sytuację z epidemią grypy na Ukrainie.

Arsenij Jaceniuk podkreślił, że „spekulacji wokół tematu epidemii jest dużo więcej, niż realnej choroby”. Jaceniuk uważa za „bardzo dziwne to, że epidemia na Ukrainie dotknęła najbardziej właśnie zachodnie obwody, gdzie toczy się największa walka o elektorat”. „Koniecznie trzeba zorientować się, skąd w ogóle wziął się na zachodzie Ukrainy ten wirus. Dlaczego choroby nie ma w sąsiednich krajach? Dlaczego milczy Światowa Organizacja Zdrowia?” - zaznaczył deputowany.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


60 ofiar grypy, w tym dwie ciężarne i troje dzieci

Posted by reporter on 2009-11-02 11:49:48 CET

Sześćdziesiąt osób zmarło dotychczas wskutek epidemii grypy na Ukrainie - podało ministerstwo zdrowia w Kijowie.

Wśród ofiar śmiertelnych jest 57 osób dorosłych, w tym dwie ciężarne kobiety, oraz troje dzieci.

Według resortu ogólna liczba chorych wzrosła do 191 tysięcy, w tym 83 tys. dzieci.

Hospitalizowano ponad 7 tys. osób, z czego 123 leżą na oddziałach intensywnej terapii.

Ministerstwo zdrowia w dalszym ciągu nie wyodrębnia w swych komunikatach liczby chorych i zmarłych na grypę A/H1N1 oraz ofiar zwykłej grypy i wywołanych przez nią powikłań.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraińcy z grypą walczą wódką i pieprzem

Posted by reporter on 2009-11-02 11:48:07 CET

Wysłanniczka "Polski" relacjonuje z ogarniętej epidemią grypy zachodniej Ukrainy: Kraj nieprzygotowany do walki z wirusem. Brak nie tylko lekarstw, ale i wody. Niewielu przechodniów na ulicach. Atmosfera strachu i przygnębienia


Ukraina żyje i oddycha grypą. Nawet protestuje w kontekście z wirusem. Na Prospekcie Swobody we Lwowie grupa młodych ludzi ze stowarzyszenia Explorer.lviv.ue urządziła happening. Założyli maski przeciwgazowe, przytaszczyli podręcznik obrony cywilnej z lat 50. i wertują go na zmianę, udając przejęcie. - Każą nam nosić maski, a w aptekach ich nie ma - wyjaśnia lider grupy. - To założyliśmy obronne.

Bilans zgonów na 31 października w obwodzie lwowskim - 19 osób. W całej Ukrainie są już 53 ofiary śmiertelne i przynajmniej 185 tys. chorych.

Celnicy w maskach

Sobota, dziewiąta rano. Przejście w Hrebennem. Rześki przymrozek. Tylko kilka osobowych aut czeka na odprawę. Rejestracje tomaszowskie, zamojskie, ukraińskie. Pani Maria z Cieszanowa, jak zwykle, jedzie po zakupy na ukraińską stronę. Po spożywkę i benzynę. Dziś zabrała ze sobą teściową. - Hyyy! - staruszka na widok celnika w masce wydaje przeciągły odgłos ze zdziwienia. A celnikom głupio. Jurij z Rawy Ruskiej tłumaczy: - Kazali, to noszę. Ale jego kolega swojej nie założył, tylko ostentacyjnie przyczepił na mundurze, tuż koło identyfikatora. Na ścianie boksu celników wisi pouczenie o zagrożeniu świńską grypą i kwarantannie. Pani Maria czyta półgłosem: - Odległość człowieka od człowieka przynajmniej dwa metry...

- Na szczęście ruch dziś mniejszy niż zwykle - ocenia Jurij. - Raz, że święto, dwa, że ta grypa.

Kto tylko może, omija Ukrainę. Tyle że nie wszyscy mogą. Na parkingu dla tirów Krzysztof Wołoszczak odbiera wałówkę podrzuconą przez kolegę tirow-ca. - Ja od ośmiu dni w izolatce siedzę - próbuje żartować. - Papiery na towar zatrzymano do wyjaśnienia w Urzędzie Celnym - dodaje. Widać, że ma już dość.

Choć nie tak dość jak ludzie mieszkający na Ukrainie. - Ale będzie, co ma być - mówią. Niejedno tu już przeżyli.

- Ja się nie boję. To niech ona mnie się boi! - macha drutami z prawie ukończonym sweterkiem dla wnuczka Olena, babcia klozetowa. Ale serce jej ściska, jak pomyśli o dzieciach we Lwowie. - I co to będzie, pani? - pyta już mniej wojowniczo.

Za granicą kapuściane żniwa. Co i rusz wory główek przy drodze. Na rynku w Żołkwi Luba Wasiljewna Rozumiejko, emerytka z emeryturą obgryzioną przez Janukowycza do 740 hrywien opiera się ciężko o rower. - Stary człowiek, to go tylko cyganią - zasmuca się. Że grypa, to wie, ale żeby zaraz się bać? Ma 73 lata, 40 przepracowanych w zakładzie chemicznym na szkodliwej produkcji, i ani razu nie była przeziębiona. - Ciepło się ubierać, ale nie spocić! - upomina. Ale będzie, co Bóg da, bo proboszcza kolegiaty św. Wawrzyńca księdza Bazylego Pawełko, choć święty człowiek, złamało.

Pod kościelną bramą siostry dominikanki - Mateusza, Juwencja i Sara - wtulają głowy w szale. Lekcji religii nie będzie - po tygodniowych jesiennych wakacjach zaczęła się kwarantanna i pozamykano szkoły. - Bo to jest tak: w Polsce zdrowie najważniejsze, a u nas, na Ukrainie - e tam! Jakoś się przeżyje! - wyjaśnia siostra Mateusza. Na przykład ta mała Weronika - podaje przykład. Niby w domu się leczyła, a wszystko na nic. Już nawet zaczęła krwią pluć, a lekarza do niej wciąż nie wołali. A w domu dziewięcioro rodzeństwa do zarażenia. No to w końcu doktora wzięli, a ten antybiotyk jej przepisał. Rzadko go lekarze dają. Ale też lekarstwa kupić trudno.

Ratuj się wódką i pieprzem

Kolejka w aptece. Skupione twarze, podniesione kołnierze, napięcie w powietrzu. - Masek nie ma - niechętnie informuje zagoniona aptekarka. - Nic nie ma - wzdycha starowinka w chuście w maki. - Ludzie mówią, żeby szałwię parzyć i wdychać. I olejek cytrynowy...

- To mało - sięga do mądrości ludowych młody klient. - Gorzałka z pieprzem i czosnek. To nasza detoksykacja.

Lwów. Na skrzyżowaniu milicjanci w maskach. Przechodniów niewielu. Młodzież podciąga golfy swetrów pod oczy. W roli masek szaliki. Są i śmiałkowie. - Mnie namordnik niepotrzebny. Tajoj, jak się ma przeżyć, to i się przeżyje - zaciąga po lwowsku spacerowicz po siedemdziesiątce. - A w Drohobyczu jedna studentka umarła na zajęciach. I podobnież dziennikarz. Gorączki nie umieli mu schłodzić i prosto ugotował się biedaczek - dokłada nowinę. Chuch ma treściwy, czosnkowy.

Opowiada: - Ukraina do epidemii nieprzygotowana. W poniedziałek się zaczęło, a oni dopiero w środę powiadomili, że grypa. A jak tu higienę trzymać, kiedy trzy czwarte Lwowa nie ma wody, dwa razy dziennie na dwie godziny włączają? Wieści z województwa podobne. Brak leków. Zgony - 12 w Tarnopolu, 6 w Iwanofrankowsku. Kwarantanna w całym obwodzie. Szkoły i uczelnie pozamykane.

W gabinecie dyrektora głównego miejskiego szpitala zakaźnego nerwówka. Dr Maria Kuchar zmienia tylko przy uchu słuchawki dzwoniących na okrągło telefonów. W poczekalni pacjenci. - Jestem sama, szef chory - usprawiedliwia się i znów biegnie odebrać telefon. Lwów odwiedza dziś prezydent Juszczenko. Zebrały się wszystkie medyczne autorytety i debatują wraz z nim, jak zaradzić rozwojowi epidemii. Ulica komentuje bez litości: nic nie poradzą, bo nie wiedzą, co to i skąd.

W urzędzie miejskim służby prasowe na najwyższych obrotach. Andriej Moskalenko, szef, podaje stan na piątek 30 października: w mieście było 960 wezwań z powodu dolegliwości układu oddechowego, zmarło 8 osób, w tym 1 dziecko. Nie wszystko musi być świńską grypą, ale strach robi swoje. - Mamy 10 tys. chorych - precyzuje Moskalenko. - Cała miejska służba zdrowia: 6 szpitali, 15 placówek profilaktycznych, duża stacja pogotowia na nogach. Przygotowuje się miejsca na specjalistycznych oddziałach. Na 10 tys. łóżek wolnych jest jeszcze 4 tys., strach, co będzie, jeśli epidemia będzie się rozwijała dalej.

Lwów czeka na pomoc zagraniczną. 10 tys. masek przysłał Wrocław, obiecuje drugie tyle. Jedna maska wystarcza na dwie godziny. - A ja mówię ludziom: róbcie sami z gazy. Trzeba tylko co dwie godziny prać i prasować - podpowiada rezolutnie Maja Nikulina, farmaceutka z apteki przy katedrze.

Pod pomnikiem Matki Boskiej Oksana Stanisławowna Akulińska żegna się z rozmachem.

Może Mateczka pomoże w nieszczęściu. - Kalinę piję, czosnek jem. Maści na grypę nie można dostać, to masłem sobie w nosie smaruję, bo tłuszcz zarazki zatrzymuje - informuje, kłaniając się Dziewicy.

Ulica snuje domysły. Bo i skąd ta świńska grypa akurat w zachodniej Ukrainie? A nie na przykład we wschodniej? - Może to sprawa polityczna - zastanawia się pracownica jednego z urzędów.

Wyskoczyła na bazarek po mleko. - Może to i taka akcja przedwyborcza, żebyśmy nie mogli mityngów robić z powodu kwarantanny? - pyta, ściszając głos. Sofija, babuszka z twarzą wtuloną w grubą gazę, ma jeszcze dwie butelki mleka. Do tego pęczek jesiennej pietruszki. Żaden towar, ale i tak opłaca się przyjeżdżać do miasta na targ z niedalekiej wioski. - Pani spróbuje. Krówka zdrowa - podtyka butelkę po mineralnej. Oksana i Cwieta markotne. Dziś nie poszedł ani jeden sznurek koralików, ani jedna maskotka. Ludzie siedzą w domach. - Co będzie, jak i na bazar przyjdzie kwarantanna? - martwią się.

Elizawieta, emerytowana księgowa, nie wychyla nosa z domu. Mąż robi zakupy, ona gotuje. Wieczorami siedzą przy herbatce z sokiem malinowym i oglądają telewizję. Maliny z własnej działki. Te dwa warkocze czosnku spływające nad kuchenką też. Profilaktyka ważna, bo żeby się leczyć, trzeba mieć pieniądze. Chcesz iść do szpitala? Musisz dać kierowniczce oddziału 150 hrywien. Nawet 300 lekarzowi. Leki, zastrzyki, kroplówki musisz kupić sobie sam. - No to dziwisz się, że Ukrainiec macha ręką, kiedy chory i leczy się sam? Leży trzy dni i po nim. Ot, i wszystko.

Źródło Polska

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie zapłonęło dziś kilkadziesiąt tysięcy zniczy

Posted by reporter on 2009-11-02 08:26:06 CET

Od wczesnych godzin porannych świeczki zapalali uczniowie polskich szkół w obwodzie lwowskim, wolontariusze i pracownicy konsulatu. Z powodu epidemii grypy odwołano mszę świętą, z wyjazdu do Lwowa zrezygnowało wielu turystów.


Odwiedzić nekropolię przyszli jedynie Ukraińcy oraz miejscowi Polacy, którzy nie wystraszyli się epidemii grypy. Sporo osób miało na twarzach maski ochronne bądź było owiniętych chustami i szalikami. Dzięki pomocy darczyńców oraz wolontariuszy, udało się kupić na akcję "Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego" kilkadziesiąt tysięcy zniczy.

Z części Cmentarza Łyczakowskiego w 1919 roku powstał Cmentarz Orląt Lwowskich, na którym pochowano prawie 3 tysiące żołnierzy. Tyle też zapłonęło dziś zniczy.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Kwiaty na grobach Ukraińców, których przepraszał Piłsudski

Posted by reporter on 2009-11-02 08:23:49 CET

Tradycyjnie już władze Kalisza, w imieniu swoim i mieszkańców, uczciły Dzień Wszystkich Świętych złożeniem kwiatów na Ukraińskim Cmentarzu Wojskowym w Szczypiornie i na innych miejscowych nekropoliach wojskowych. W Szczypiornie pochowani są m.in. żołnierze armii Ukraińskiej Republiki Ludowej atamana Semena Petlury

Na największym i jednym z najpiękniejszych w Polsce cmentarzy wojskowych w Szczypiornie pochowano nie tylko walczących w wojnie 1920 r. Ukraińców. Spoczywają tutaj także żołnierze angielscy, rosyjscy, włoscy i polscy. Pamięć o nich przypomina obelisk poległych żołnierzy. Nekropolię założono w 1920 r., odrestaurowano ją 10 lat temu.

Udział Armii Petlury w wojnie polsko-bolszewickiej regulowały zawarte w kwietniu 1920 r. polsko-ukraińskie umowy: polityczna i wojskowa. Ich rezultatem była ofensywa wojsk polskich, posiłkowanych przez oddziały Petlury, przeciwko Armii Czerwonej na Ukrainie. Po początkowych sukcesach Ukraińców (zdobycie Kijowa 7 maja 1920 r.), bolszewicy stanęli u wrót Warszawy, a nad Polską zawisła groźba utraty suwerenności.

Po zawarciu w marcu 1921 r. pokoju w Rydze, zdziesiątkowana armia Ukraińskiej Republiki Ludowej zmuszona została do opuszczenia swojego kraju. Około 25 tys. żołnierzy przeszło do Polski, zostało internowanych, m.in. w obozach w Kaliszu i położonym wtedy poza miastem Szczypiornie. W maju 1921 r. odwiedził ich marszałek Józef Piłsudski, który wypowiedział pod adresem pamiętne słowa: "Panowie, ja was przepraszam. Ja was bardzo przepraszam".

Groby Ukraińców z Armii Petlury znajdują się także na zabytkowym cmentarzu prawosławnym w Kaliszu oraz na cmentarzu wojskowym na osiedlu Majków.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Dostawy gazu mogą być zakłócone, ostrzega Władimir Putin

Posted by reporter on 2009-11-02 08:17:02 CET

Władimir Putin ostrzegł Unię Europejską, że dostawy gazu przez Ukrainę mogą zostać zakłócone z powodu sporu o płatności za paliwo pomiędzy Moskwą i Kijowem.

Szef rosyjskiego rządu zadzwonił w tej sprawie do Karla Reinfeldta, premiera przewodzącej w tym półroczu pracom Unii Szwecji. Putin miał stwierdzić, że „mogą powstać problemy z tranzytem rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy do odbiorców w Europie".

Dodał, że z Kijowa napływają sygnały, w tym oficjalnymi kanałami o możliwych problemach z opłatą za dostawy rosyjskiego gazu. Reinfeldt zapewnił Putina, że przekaże obawy Moskwy Komisji Europejskiej.

Służba prasowa premiera Rosji poinformowała, że rozmowa odbyła się w ramach dialogu Moskwy z kierownictwem Unii Europejskiej przewidującego wzajemną wymianę informacji odnośnie aktualnych problemów, w tym dotyczących sfery energetycznej.

Premier Rosji już w piątek stwierdził publicznie, że Ukraina znów może mieć problemy z opłatą za rosyjski gaz. Władimir Putin doszedł do takiego wniosku po rozmowie telefonicznej z premier Ukrainy, Julią Tymoszenko.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Lek na grypę ze Szwajcarii

Posted by reporter on 2009-11-02 08:16:03 CET

Dziś na Ukrainę ze Szwajcarii trafi 300 tysięcy dawek preparatu Tamiflu służącego do zwalczania grypy A/H1N1. Oficjalnie władze przyznają, że tylko 1 z 60 ofiar grypy zmarła na ten typ choroby.

Rzecznik prezydenta Iryna Wannykowa poinformowała, że 300 tysięcy dawek Tamiflu wystarczy Ukrainie na miesiąc. Od razu po wylądowaniu lek ma być dostarczony do regionów, w których sytuacja jest najpoważniejsza, czyli na zachód kraju. Cena paczki wyniesie 67 hrywien, czyli 22 złote. Jest to specjalna cena, dla krajów gdzie panuje epidemia. Chorzy mają otrzymywać preparat bezpłatnie.

Nawet epidemia grypy nie pogodziła ukraińskich polityków. Rzecznik prezydenta przekonuje, że dostawa leku Tamiflu to jego zasługa. Rząd z kolei twierdzi, że to on tego dokonał. Jedynym wspólnym bohaterem oświadczeń obydwu stron jest minister spraw zagranicznych Petro Poroszenko, który realizował zadania Rady Ministrów lub prezydenta.

W piątek szef MSZ zwrócił się też do Unii Europejskiej, NATO, Stanów Zjednoczonych oraz Rosji i niektórych krajów Wspólnoty Niepodległych Państw o pomoc. W niedzielę ten apel powtórzył Wiktor Juszczenko.

1 listopada na Ukrainę dotarła pomoc z Polski, Słowacji, Węgier i Rumunii. Są to przede wszystkim maski ochronne oraz lek Tamiflu i szczepionki.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Juszczenko prosi świat o pomoc w walce z epidemią grypy

Posted by reporter on 2009-11-02 08:14:43 CET

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zaapelował o pomoc międzynarodową w walce z epidemią grypy, która rozprzestrzenia się w jego kraju - podała w niedzielę kancelaria prezydenta

Wskutek epidemii zmarły dotychczas 53 osoby, a liczba chorych wyniosła ok. 185 tysięcy. Największą liczbę zachorowań odnotowuje się na Ukrainie zachodniej, w tym w sąsiadującym z Polską obwodzie lwowskim. U kilkunastu hospitalizowanych wykryto wirusa grypy A/H1N1.

"Zaistniałe zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Ukrainy, którego nie możemy zneutralizować wyłącznie własnymi siłami, wymaga ode mnie, bym zwrócił się z prośbą o natychmiastową pomoc do najbliższych przyjaciół i strategicznych partnerów" - czytamy w apelu ukraińskiego prezydenta.

Juszczenko skierował swój list do przywódców Polski, Białorusi, Mołdawii, Rosji, Rumunii, Słowacji, USA, Węgier, a także do przewodniczącego Komisji Europejskiej i sekretarza generalnego NATO.

Ukraiński prezydent dołączył do tego apelu listę niezbędnych preparatów medycznych i sprzętu, potrzebnego Ukraińcom w walce z grypą. Poinformował jednocześnie adresatów listu o środkach, zastosowanych w celu niedopuszczenia do dalszego rozprzestrzeniania się tej choroby.

Wcześniej rzeczniczka Juszczenki Iryna Wannykowa podała, że pierwszym krajem, który skierował pomoc humanitarną na Ukrainę była Polska. Transport, zawierający m.in. maski ochronne i aparat podtrzymujący oddychanie nadszedł z województwa małopolskiego.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w Polsce podało, że również z Wrocławia przekazano 10 tys. masek ochronnych oraz leki przeciwgrypowe.

O pomocy dla Ukrainy Juszczenko rozmawiał także telefonicznie z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Przekazał polskiemu prezydentowi, że władze w Kijowie chcą, aby polskie laboratoria wykonały testy próbek na obecność wirusa grypy typu A/H1N1. Powiedział także, że Ukraina potrzebuje również masek, rękawiczek i innych środków, które zmniejszają możliwość zarażenia grypą.

Wieczorem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podało w komunikacie, że polskie MSZ przekazało stronie ukraińskiej propozycję pomocy w zakresie diagnostyki laboratoryjnej wykonywanej przez Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii w Puławach.

W sobotę premier Ukrainy Julia Tymoszenko poinformowała, że liczba zarażonych wirusem grypy A/H1N1 wynosi 14 osób.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Sunday, November 01 2009

Złe wiadomości z Ukrainy ws. świńskiej grypy

Posted by reporter on 2009-11-01 14:17:45 CET

53 osoby zmarły dotychczas wskutek epidemii grypy na Ukrainie - podało ministerstwo zdrowia w Kijowie. Według resortu ogólna liczba chorych wyniosła prawie 185 tysięcy ludzi, w tym ponad 82,6 tys. to osoby w wieku do 18. roku życia.

Wcześniejszy komunikat ministerstwa zdrowia (z soboty z godz. 8. czasu polskiego) mówił, że wskutek ostrych infekcji dróg oddechowych lub grypy na Ukrainie zmarło 39 osób, w tym dwoje dzieci.

Ministerstwo zdrowia w dalszym ciągu nie wyodrębnia w swych komunikatach liczby chorych i zmarłych na grypę A/H1N1 oraz ofiar zwykłej grypy i wywołanych przez nią powikłań.

W sobotę wieczorem premier Julia Tymoszenko informowała, że liczba zarażonych wirusem grypy A/H1N1 wynosi 14 osób.

Wcześniej sekretarz prezydenckiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBiO) Raisa Bohatyriowa podawała, że obecność wirusa H1N1 potwierdzono na Ukrainie u 16 osób. Według niej zmarły cztery osoby.

Zgodnie z niedzielnym komunikatem resortu zdrowia najgorsza sytuacja panuje w sąsiadującym z Polską obwodzie lwowskim. Choruje tam ponad 69 tys. osób, w tym prawie 26 tys. dzieci. 24 osoby zmarły.

W obwodzie tarnopolskim liczba chorych wynosi ponad 39 tys., a zmarłych 14. W obwodzie iwano-frankowskim zachorowało 27 tys. osób, a 8 zmarło.

W związku z epidemią grypy w dziewięciu regionach zachodniej Ukrainy ogłoszono w piątek kwarantannę, a w całym kraju na trzy tygodnie zamknięto placówki oświatowe i odwołano imprezy masowe.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Pomoc humanitarna z Małopolski na Ukrainę

Posted by reporter on 2009-11-01 09:08:14 CET

Władze województwa małopolskiego zorganizowały konwój z pomocą humanitarną dla Ukrainy. W sobotę do zachodniej części tego państwa wyjechała karetka z maskami, ubraniami ochronnymi oraz aparatem podtrzymującym oddychanie.


Rzecznik marszałka województwa małopolskiego Zdobysław Milewski poinformował PAP, że pomoc została skierowana dla mieszkańców zachodniej Ukrainy: Lwowa, Obwodu Lwowskiego i Obwodu Iwanofrankowskiego. Są to regiony, z którymi współpracuje Małopolska.

W związku z epidemią grypy A/H1N1 w dziewięciu regionach Ukrainy ogłoszono w piątek kwarantannę, w całym kraju zamknięto placówki oświatowe i odwołano imprezy masowe. Media odnotowują, że zaczyna brakować leków i narasta panika. Kijów poprosi o pomoc państwa, które posiadają szczepionki przeciw wirusowi nowej grypy.

W kraju panuje chaos informacyjny, nie sposób określić dokładnej liczby zachorowań i zgonów. Według ministra zdrowia Wasyla Kniazewycza, który ogłosił w piątek początek epidemii, na razie można mówić tylko o tym, że w ciągu niecałych dwóch tygodni wskutek powikłań pogrypowych zmarło ok. 30 osób. Na stronach internetowych ministerstwa figurowała informacja o 33 ofiarach śmiertelnych ostrych infekcji dróg oddechowych lub grypy.

Jak poinformował Kniazewycz, obecność wirusa A/H1N1 potwierdzono u 11 hospitalizowanych osób. Co najmniej jedna z nich zmarła. Podobne liczby podała premier Julia Tymoszenko. Według sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Raisy Bohatyriowej na nową grypę zmarły cztery osoby.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na Ukrainie walczą nie tylko z epidemią grypy, ale i narastającą falą plotek

Posted by reporter on 2009-11-01 09:06:31 CET

Najnowsza to "epidemia dżumy" i dezynfekcja prowadzona z powietrza. Według ostatnich oficjalnych danych, przedstawionych przez prezydenta zwykłą grypę ma 150 tysięcy mieszkańców Ukrainy. Zmarły już 43 osoby.


Juszczenko: 48 osób zmarło na grypę. 150 tysięcy choruje

Mieszkańcy Ukrainy nie mogą uzyskać informacji o tym, jaki rodzaj grypy panuje w ich kraju oraz o liczbie ofiar. Rozsiewane są coraz straszniejsze plotki nie mające nic wspólnego z prawdą.

Ministerstwo Zdrowia w ostatnim komunikacie, który został wydany jeszcze wieczorem, nie poinformowało, ile osób jest chorych i ile zmarło w wyniku grypy AH1N1. W mediach pojawiły się plotki rozsiewane przez jedną z marginalnych działaczek politycznych, że tak naprawdę na zachodniej Ukrainie pojawiła się dżuma. Inna Bohosłowska wystąpiła z takim oświadczeniem w najpopularniejszym show politycznym. Z kolei w stolicy oraz miastach zachodniej Ukrainy krąży plotka o dezynfekcji prowadzonej z powietrza.

Rzecznik Ministerstwa do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych Ihor Krol apeluje aby nie wierzyć tego typu informacjom. - Ktoś specjalnie przekazuje je mediom, a potem siedzi w domu, czy w biurze, przegląda internet i się cieszy - powiedział Ihor Krol. Dodał, że należy wierzyć wiarygodnym źródłom jak jego resort, Ministerstwo Zdrowia i rząd. Problem w tym, że ich przedstawiciele bardzo rzadko wypowiadają się na temat epidemii. Także premier Julia Tymoszenko apeluje o nierozsiewanie plotek dotyczącej epidemii grypy. - Nie ma żadnej dżumy i innych egzotycznych przyczyn zachorowań - podkreśliła.

Lwów walczy z epidemią grypy. Władze miasta radzą Polakom, aby nie wybierali się do Lwowa na Dzień Wszystkich Świętych. W ciągu minionej doby służby medyczne interweniowały prawie 800 razy. Na grypę w samym Lwowie zmarło siedem osób, pięć tysięcy osób choruje, hospitalizowano prawie sto osób.

Jak mówi Andrij Moskalenko z miejskiej służby prasowej, miasto przekazało wszystkie swoje samochody służbom medycznym. Miejskie władze zwróciły się również do korporacji taksówkarzy, by przekazali po kilka aut na rzecz szpitali. Zdaniem Moskalenki, chorzy czekają na lekarza nawet po kilka godzin, a liczy się każda godzina. Jeszcze dziś mer Lwowa Andrij Sadowy ma zwrócić się do polskich i austriackich partnerów z prośbą o pomoc w dostarczeniu preparatów do leczenia świńskiej grypy. Z rezerwowego funduszu ministerstwa zdrowia wydzielono dla Lwowa sto takich leków, ale to za mało - przekonuje Moskalenko.

Dużym problemem we Lwowie jest to, że w aptekach nie można kupić masek przeciwko grypie. Ale tu trzeba mieć pretensje do aptekarzy i najwyższych władz - mówi Moskalenko. Jak przekonuje, rząd obiecał, że ani masek, ani wszystkich potrzebnych leków nie zabraknie.

Do pomocy w szpitalach zaangażowano lwowskich studentów z ostatniego roku medycyny, którzy pomagają przy chorych w domach i szpitalach. Władze Lwowa odwołały wszystkie imprezy o charakterze masowym, przez najbliższe trzy tygodnie nie będą odbywały się zajęcia w szkołach i na uczelniach wyższych. Służby epidemiologiczne zabezpieczają polsko-ukraińską granicę, by grypa nie rozprzestrzeniła się na terytorium Polski. We lwowskich szpitalach zakazano odwiedzin. Władze apelują do mieszkańców, by nie wychodzili z domów.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Kaczyński do Tuska: Ukraina prosi o leki

Posted by reporter on 2009-11-01 09:04:19 CET

Brakuje środków medycznych, lekarstw i szczepionek - powiedział Lech Kaczyński do Donalda Tuska po rozmowie z prezydentem Ukrainy. Wiktor Juszczenko poprosił Lecha Kaczyńskiego o pomoc humanitarną. Sytuacja w regionach ogarniętych grypą A/H1N1 jest dramatyczna. Brakuje nawet maseczek na twarz.

Przywódcy Polski i Ukrainy o pomocy medycznej rozmawiali już dwa razy. Wiktor Juszczenko usłyszał zapewnienia o gotowości naszego kraju do niesienia pomocy w walce z epidemią.

W niedzielę - po sobotnich pierwszych ustaleniach Lecha Kaczyńskiego z Donaldem Tuskiem - prezydenci będą kontaktować się jeszcze raz. Dopiero wtedy można spodziewać się decyzji o konwojach.

Ukraińskie władze apelowały też do innych krajów europejskich o pomoc. Juszczenko prosił o szczepionki, leki i środki medyczne. Wciąż jednak brak jednak reakcji na to wezwanie.

Sprawę epidemii na Ukrainie przejęło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa - wyjaśnia prezydencki minister Mariusz Handzlik. Jak dodał, eksperci analizują sytuację i ustalają, w jaki sposób można udzielić naszym sąsiadom jak najszybszej pomocy.

Wiktor Juszczenko przyznał, że na różne odmiany grypy zachorowało 150 tysięcy osób, a zmarło 48. Ukraińska premier Julia Tymoszenko uściśliła, iż według potwierdzonych danych służb medycznych, wirusem A/H1N1 zaraziło się 14 osób.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0