Archiwum wiadomosci maj 2010 rok


News Arcive

Monday, May 31 2010

W Polsce uczczono żołnierzy UPA i UHA

Posted by irekw1 on 2010-05-31 19:42:55 CEST

W Przemyślu 30 maja odbyło się tradycyjne coroczne uczczenie ukraińskich bohaterów. Dla udziału w uroczystościach tradycyjnie przyjechali przedstawiciele miejscowej społeczności ukraińskiej i Ukraińcy z całej Zachodniej Ukrainy .

Obchody rozpoczęły się uroczystym nabożeństwem w cerkwi greckokatolickiej miasta Przemyśla, a po tym odbyła się pieszy pochód od świątyni ulicami miasta do ukraińskiego cmentarza wojennego we wsi Pikulice

"W Pikulicach znajduje się jedna z największych mogił na terenie Polski, gdzie znalazły wieczny spoczynek blisko dwa tysiące ukraińskich bohaterów – żołnierzy Ukraińskiej Halickiej Armii. Spoczywają tu także bojownicy UPA, którzy w styczniu 1946 i w maju 1947 roku zginęli w Birczy i Lisznej na Podkarpaciu. Kilka lat temu ich szczątki ekshumowano i przeniesiono na cmentarz w Pikulicach.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina będzie żądać od Niemiec przeprosin

Posted by irekw1 on 2010-05-31 19:24:25 CEST

Sprawa dotyczy informacji o jakoby zatrutej kukurydzy w której stwierdzono obecnosc dioksyn.

Ministerstwo Polityki Agrarnej Ukrainy zawiadomiło, że zwróci się do Ambasady Niemiec w Kijowie z oficjalnym pismem w którym poproszą o oficjalne dementi ze strony Niemiec.

Przeprowadzono odpowiednie badania kukurydzy, którą sprzedawano do Niemiec. Nie ma tam żadnych śladów dioksyny, powiedział zastępca ministra rolnictwa Iwan Demczak.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Lubelski sanepid szkoli lekarzy i służby z Ukrainy

Posted by irekw1 on 2010-05-31 19:10:32 CEST

Około 50 lekarzy sanitarnych i pracowników służb sanitarnych z Ukrainy przyjechało do Lublina na Polsko-Ukraińskie Forum Medyczne. Tematem spotkania jest zapobieganie i zwalczanie chorób zakaźnych.

Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in. jakie są zagrożenia epidemiologiczne w czasach globalizacji, jak walczyć z gruźlicą, która stała się już problemem społecznym, a także m.in. o zasadach postępowania podczas likwidacji ognisk epidemiologicznych.

Pomysł zorganizowania szkolenia dla ukraińskiego "sanepidu” zrodził się w listopadzie ubiegłego roku, kiedy na Ukrainie wybuchła epidemia grypy typu A/H1N1.

Szkolenie potrwa do środy. – Będą to wykłady praktyczne, które wygłoszą profesorzy specjalizujący się w danej dziedzinie – mówi dyrektor. Kosztami podzieli się między sobą miasto Lublin i strona Ukraińska.

Źródło Dziennik Wschodni

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego będzie wizytowała Ukraine w czerwcu 2010 r

Posted by irekw1 on 2010-05-31 13:54:45 CEST

"MFW, zawsze oczekujemy, i jesteśmy przekonani, że w czerwcu misja MFW będzie wizytować Ukraine", - powiedziała wiceminister finansów Tatiana Efimenko.

Z kolei minister spraw zagranicznych Konstantin Gryczenko przewiduje, że wkrótce rozpocznie się nowy program współpracy z MFW.

"W dziedzinie stosunków zewnętrznych, podjęliśmy wysiłki skierowane na ważne kwestie w stosunkach z Rosją [...] a to z kolei pozwoliło na skuteczne negocjacje z MFW, gdzie mamy nadzieję, że wkrótce zostanie otwarty nowy program z MFW "- powiedział.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tymoszenko nie potrzebuje partnerów, ale tylko "chłopów pańszczyźnianych i niewolników" - Juszczenko

Posted by irekw1 on 2010-05-31 13:53:27 CEST

Lider "Naszej Ukrainy" Wiktor Juszczenko podkreślił, że współpraca jego partii z BJuT może jedynie prowadzić do zniszczenia.

"Jestem przekonany, że współpraca z Tymoszenko może być katastrofalna dla władzy politycznej" - podkreślił.

Juszczenko nadmienił również że powodem dzisiejszej rozłamu w obozie demokratycznym i problemy w "Naszej Ukrainie" jest zachowanie lidera BJuT.

"Jestem przekonany, że mój największy błąd - to Tymoszenko", - podkreślił

Juszczenko podkreślił, że Tymoszenko nie potrzebuje partnerów, ale tylko "chłopów pańszczyźnianych i niewolników."

Ex-prezydent uważa także, że BJuT nie można uznać za demokratyczna partie.

Juszczenko zwrócił także uwagę, że nie ma istotnej różnicy między ideologią BJuT i Partii Regionów. Wyraził przekonanie, że te dwie siły polityczne wkrótce ponownie się zjednoczą i nie wyklucza, że to może się zdarzyć podczas przyjęcia projektu zmian do Konstytucji, którą opracował były szef administracji prezydenta Wiktor Medwedczuk.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


W Centrum Sztuki Współczesnej w Odessie reaktywowano klub Ukrainy

Posted by irekw1 on 2010-05-31 11:52:58 CEST

W Odessie ponownie otwarto "Klub Ukraiński", który funkcjonował tu do roku 1918.

Klub Ukraiński odradza się, i chciałbym pogratulować wszystkim zaangażowanym w ten projekt za próby przyłączenia się do ożywienia społeczeństwa ukraińskiego w dziedzinie kultury i życia społeczno-politycznego w Odessie - powiedział jeden z inicjatorów Andrej Jusow.Podczas otwarcia klubu pokazano film dokumentalny: "Odessa Ukraina XX wiek".

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Kancelaria prezydenta przygotowuje reforme sądownictwa

Posted by irekw1 on 2010-05-31 11:30:21 CEST

W dokumencie mają zostać uwzględnione wnioski Komisji Weneckiej z dnia 16 marca, jak również wnioski i rekomendacje ekspertów Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Nowa ustawa nosi nazwę O sądownictwie Ukrainy i statusie sędziów.

Do końca bieżącego roku Administracja Prezydenta zamierza opracować projekt ustawy ws. reformy Kodeksu Kryminalnego i ustawy o prokuraturze.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Separatyzm krymski, nie jest zagrożeniem.

Posted by irekw1 on 2010-05-31 09:49:36 CEST

"Myślę, że separatyzm krymski na tym etapie nie jest zagrożeniem" - powiedział w rozmowie z Kommersant-Ukraina", szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Walery Choroszkowski

Historycznie tak złożyło się, że większość ludności na Krymie mówi w języku rosyjskim. Ale na Krymie mieszkają Ukraińcy, i oni czują się Ukraińcami, a propos, w tym i w Sewastopolu. Dlatego nie mogę mówić o tym, że na Krymie na dzień dzisiejszy są poważne separatystyczne nastroje.

Na pytanie, jak ocenia zagrożenie międzynarodowym terroryzmem na Ukrainie, zwłaszcza w kontekście organizacji islamskich na Krymie, szef SBU powiedział: "Niestety, żaden naród na świecie nie może być zwolniony z tego ryzyka i oczywiście, ono również istnieje."

Mamy bardzo dobrze zorganizowany system zbierania informacji, który pozwala na wczesne wykrycie i przeciwdziałanie zagrożeniom terrorystycznym " - dodał Choroszkowski.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rosyjscy agenci na Krymie nie zagrażają bezpieczeństwu Ukrainy - szef SBU

Posted by irekw1 on 2010-05-31 09:47:40 CEST

Walery Khoroshkovsky twierdzi, że powrót agentów FSB na Krym nie zagraża bezpieczeństwu Ukrainy.

Jak sam powiedział w wywiadzie dla Kommersant-Ukraina "Ich działania w rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej w Sewastopolu pozostają pod kontrolą".

Na pytanie, jak ukraińskie służby specjalne wiedzą że działalnośc FSB nie zagraża bezpieczeństwu Ukrainy, szef służby bezpieczeństwa powiedział: "Jest to nasza tajemnica, ale wiemy to na 100 proc."

Jeżeli członkowie FSB będą wykraczać poza ustawodawstwo Ukrainy, mamy wszystkie możliwości i sposoby przeciwdziałania" - zapewnił szef SBU.

19 maja tego roku, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji podpisały umowę o współpracy, która gwarantuje powrót pracowników FSB RF do Sewastopola.

Przypominamy że 13 grudnia 2009 r., strona ukraińska zażądała wycofania funkcjonariuszy FSB wywiadu Floty Czarnomorskiej z Ukrainy.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Sosnowski znokautowany w 10 rundzie

Posted by irekw1 on 2010-05-31 08:02:51 CEST

Walka Albert Sosnowski kontra Witalij Kliczko o mistrzostwo federacji WBC na Arena auf Schalke w Gelsenkirchen zakończyła się przegraną Polaka. Dragon został znokautowany w 10 rundzie.Wyższy o 12 centymetrów, cięższy o 10 kilogramów i znacznie bardziej doświadczony Kliczko dominował od początku do końca. Dość powiedzieć, że na kartach sędziowskich Ukrainiec wygrał każdą z rund. - Wydaje mi się, że dwa, trzy starcia arbitrzy mogli przyznać mi. Ale po mojej twarzy widać, że to Kliczko bił celniej, więc do punktacji nie mam pretensji - ocenia Sosnowski.

Po półgodzinie zakończonej nokautem Polak udzielał wywiadów w okularach słonecznych. - Nie spisałem się źle, dałem z siebie wszystko, ale jestem wojownikiem, więc przykro mi, że padłem - mówi Polak. A paść, niestety, musiał. Kliczko rozkręcał się z minuty na minutę. Gdy on zwiększał tempo, Sosnowskiemu brakowało już sił. Wreszcie, w dziesiątej rundzie, Ukrainiec wyprowadził potężny lewym prosty, który wylądował na twarzy Sosnowskiego. Chwilę później zamroczonego Polaka Kliczko posadził w narożniku prawym ciosem z góry. - Walka miała mocne tempo i rzeczywiście moje zmęczenie narastało. W końcu mnie przymierzył, trafił i się wywróciłem. Ale byłem przytomny i jeszcze mogłem wstać - opowiada Polak. Tyle że nawet on zgadza się z decyzją Jaya Nady'ego. - Sędzia ringowy słusznie postąpił, przerywając walkę. Już i tak bym przegrał - przyznaje.

31-letni Sosnowski porażką ze starszym o osiem lat mistrzem się nie załamuje. - Dziękuję Kliczce, że dał mi szansę. Zdobyłem ogromne doświadczenie i chciałbym je wykorzystać tak, by w przyszłości znów walczyć o mistrzostwo świata. Na pewno stać mnie, żeby mierzyć się z najlepszymi pięściarzami wagi ciężkiej - ocenia podopieczny trenera Fiodora Łapina.

Po zakończeniu walki kibice podziękowali Polakowi gorącymi brawami.

Źródło Metro

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Saturday, May 29 2010

Fuzja Gazpromu i Naftogazu będzie odbywać się etapami

Posted by irekw1 on 2010-05-29 18:40:56 CEST

28 maja, w Gazpromie odbyło się robocze spotkanie prezesa Zarządu Aleksego Millera i Ministra Paliwa i Energetyki Ukrainy Jurija Bojka.

Podczas spotkania omawiano kwestie, związane z opracowaniem propozycji ws. fuzji Gazpromu i Naftohazu. Strony uzgodniły, że ten proces będzie odbywać się etapami.

Pierwszym krokiem ma być stworzenie wspólnego przedsiębiorstwa dwóch firm na parytetowych zasadach – 50 na 50. Następnie rozważymy kwestię aktywów, które zostaną wniesione do wspólnego przedsiębiorstwa przez każdą ze stron, powiedział prezes Gazpromu Aleksy Miller.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Szef sztabu generalnego Iwan Swyda podał się do dymisji

Posted by irekw1 on 2010-05-29 18:34:54 CEST

Szef Sztabu Generalnego armii Ukrainy gen. Iwan Swyda podał się do dymisji - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej w Kijowie. Swyda zasugerował, że powodem było to, iż nie zgadza się z polityką obronną prowadzoną przez prezydenta Wiktora Janukowycza.

"Jako oficer i człowiek odpowiedzialny gotów jestem działać w trudnych warunkach na rzecz wzmocnienia obronności Ukrainy. W obecnej sytuacji uznaję prawo prezydenta do realizacji jego własnej wizji rozwoju sił zbrojnych państwa. Prezydent będzie to robił z nowym szefem Sztabu Generalnego" - czytamy w oświadczeniu generała.

Swyda był szefem ukraińskiego sztabu od listopada ubiegłego roku. Na stanowisko to mianował go ówczesny prezydent Wiktor Juszczenko, który podstawową gwarancję bezpieczeństwa swego kraju widział w członkostwie Ukrainy w NATO.

Janukowycz jako jego następca odrzucił tę koncepcję i twierdzi obecnie, że Ukraina prowadzi politykę neutralną i nie ma zamiaru wchodzić do istniejących bloków militarnych.

Nowy prezydent uważa, że Ukraina nie jest gotowa do członkostwa w NATO, ponieważ idea ta nie ma poparcia w społeczeństwie.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rosja i USA rozmawiają o zniesieniu wiz

Posted by irekw1 on 2010-05-29 18:21:27 CEST

Podczas szczytu UE-Rosja 31 maja i 1 czerwca w Rostowie nad Donem ze strony UE ma paść obietnica zniesienia wiz dla Rosjan w dalekiej perspektywie, pod warunkiem spełnienia określonych warunków, w tym m.in. wprowadzenia paszportów biometrycznych.

"To nie jest sprawa na jutro, ale wchodzimy w fazę operacyjną. Eksperci przygotują listę konkretnych technicznych kroków, jakie trzeba poczynić, by znieść wizy między UE a Rosją na krótkie pobyty" - powiedziały w piątek źródła unijne, odpowiedzialne za przygotowanie programu szczytu po stronie UE.

W szczycie weźmie udział ze strony UE przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso oraz szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, a także komisarz ds. handlu Karel De Gucht. Rosję ma reprezentować prezydent Dmitrij Miedwiediew oraz szef dyplomacji Siergiej Ławrow.

Po dość długich dyskusjach przygotowujących szczyt w gronie ministrów spraw zagranicznych oraz ambasadorów państw UE zdecydowano, że Rosja nie otrzyma tzw. mapy drogowej, czyli tradycyjnej procedury stosowanej wobec państw aspirujących do bezwizowego ruchu z UE - m.in. państw bałkańskich czy przewidzianej dla Ukrainy. Na szczycie w Rostowie "przyjmiemy tzw. +wspólne kroki+, ustalając, co konkretnie trzeba zrobić, by można było znieść wizy" - powiedziały źródła.

To dotyczy m.in. wprowadzenia paszportów biometrycznych, ale też - uregulowania przez Rosję procedur wydawania pozwoleń na długi pobyt dla obywateli państw UE. Rosja od dawna nalega na liberalizację wizową z UE, a politycy rosyjscy deklarowali nawet, że Rosja jest gotowa znieść wizy na drugi dzień po zawarciu porozumienia.

Na nazwanie dokumentu "mapą drogową" miały nie zgodzić się w negocjacjach Niemcy, Austria i Holandia. Niemieccy dyplomaci zapewniają, że Berlin nie jest przeciwny postępowi na drodze liberalizacji wizowej z Rosją, ale nie chce na razie zobowiązywać się do żadnego kalendarza.

Polska z kolei naciskała, by nie gorzej od Rosji były traktowane kraje Partnerstwa Wschodniego, w tym Ukraina, o czym mówił niedawno w Brukseli minister Radosław Sikorski. Unijne źródła potwierdziły w piątek, że ambicją UE jest opracowanie do październikowego szczytu UE-Ukraina "planu działań" w sprawie liberalizacji wizowej.

Dyplomata zauważył, że w gronie państw UE są dwie grupy: jedna, która wolałaby, by najpierw znieść wizy dla Rosji, druga, która kładzie nacisk na Ukrainę. Oba procesy formalnie nie są powiązane i zniesienie wiz ma zależeć od wysiłków obu państw. Dyplomata dał jednak do zrozumienia, że zważywszy na wielkość Rosji, zniesienie wiz dla Ukraińców może być prostsze, niż dla Rosjan. Zwłaszcza - jak przyznał - że Ukraina zniosła jednostronnie wizy dla obywateli UE. Z drugiej strony, Ukraina musi uregulować problemy ze swoją granicą z mołdawskim Naddniestrzem.

Na szczycie w Rostowie priorytetem UE jest jednak postęp w sprawie nowej inicjatywy zwanej górnolotnie Partnerstwem dla Modernizacji. W założeniach to porozumienie, ogłoszone podczas ostatniego szczytu UE-Rosja w Sztokholmie w ubiegłym roku, ma zacieśnić współpracę gospodarczą, kulturalną i naukową z Rosją.

Rosjanie oczekują w ramach tego porozumienia transferu europejskich technologii dla potrzeb rosyjskiego przemysłu, np. farmaceutycznego. Projekt zakłada też ściślejszą współpracę kosmiczną, wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, poprawę w sferze transportu między obu stronami.

Część dyskusji będzie dotyczyć też negocjacji w sprawie wejścia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Obecnie, 17 lat po złożeniu przez Rosję wniosku o wejście do tej organizacji, sprawy "zdecydowanie przyspieszyły", co strona unijna tłumaczy wolą polityczną w Rosji.

"Piłeczka jest po stronie Rosji; my zrobimy wszytko, by było to jak najszybciej" - powiedział dyplomata UE.

Wicepremier Rosji Igor Szuwałow mówił w kwietniu w Brukseli, że Rosja chce zakończyć negocjacje w sprawie wejścia do WTO pod koniec roku. Wskazał, że Rosja chciałaby, by było to wejście wspólne z Białorusią i Kazachstanem, gdyż wszystkie trzy kraje powołały od 1 stycznia unię celną.

"Odkąd mamy wspólne jednolite taryfy dla trzech krajów, chcemy sfinalizować nasze wejście do WTO" - mówił Szuwałow. "Negocjujemy jako jeden zespół, ale jak to technicznie będzie ostatecznie wyglądało, zależy od ostatecznych ustaleń trzech prezydentów (Rosji, Białorusi i Kazachstanu)" - dodał.

Ze strony UE scenariusz wspólnego wejścia całej trójki wydaje się nierealny, bo - jak wskazał dyplomata UE - "Kazachstan i Białoruś są daleko w tyle w przygotowaniach".

W piątek po południu premier Rosji Władimir Putin poinformował, że Kazachstan i Rosja uzgodniły wprowadzenie w życie od 1 lipca kodeksu unii celnej na bazie dwustronnej, bez Białorusi.

Na szczycie w Rostowie nad Donem ma też być podpisane porozumienie o ochronie informacji klasyfikowanych. Tradycyjnie UE zapewnia, że poruszy na spotkaniu kwestię przestrzegania praw człowieka w Rosji.

Źródło PAP

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Jesienią likwidacja wiz dla Ukraińców do Unii Europejskiej

Posted by irekw1 on 2010-05-29 18:20:08 CEST

Prezydent Ukrainy zapowiedział, że do 15 października ukraiński MSZ i rząd powinny być gotowe do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską i likwidacji wiz dla Ukraińców do Wspólnoty. Zdaniem ekspertów, zawarcie takich porozumień do końca roku, jak chce tego prezydent, jest nierealne.

Wiktor Janukowycz chciałby, aby propozycje związane z umowami były gotowe do połowy października i zostały przedstawione Brukseli na szczycie Ukraina - Unia Europejska. W najbliższym czasie Kijów ma otrzymać plan działania, którego efektem ma być zniesienie wiz.

Z sondażu przeprowadzonego przez tygodnik "Korrespondent" wśród ekspertów i polityków wynika, że prawdopodobieństwo zrealizowania zaleceń Brukseli wynosi 44 procent.

"Oznacza to, że Ukraina nie zrobi kroku w kierunku Europy i własnej modernizacji" - pisze tygodnik.

Wynika to z tego, że wiele reform, których przeprowadzenia żąda Unia Europejska, może być bolesnych dla Ukraińców, na przykład, wzrost opłat komunalnych. Dlatego politycy ich nie zrealizują. Rządzący nie rozstaną się także łatwo z dodatkowymi dochodami płynącymi z korupcji.

Źródło IAR

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Friday, May 28 2010

Ukraina stoi przed nowym zagrożeniem - wolności zgromadzeń i spotkań

Posted by irekw1 on 2010-05-28 13:10:54 CEST

Międzynarodowa organizacja Amnesty International (AI) opublikowała wczoraj raport na temat praw człowieka w różnych krajach świata w 2009 roku. Wnioski dotyczące Ukrainy praktycznie nie różnią się od szacunków w latach poprzednich.

Nowy trend to tylko informacja, że pojawiło się zagrożenie dla wolności zgromadzeń i spotkań. Członek Zarządu Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Eduard Bagirow powiedział, że raport nie zawiera nic nowego, dotyczących łamania praw człowieka w Europie Zachodniej.


AI zgodziła się z wnioskami ukraińskich działaczy praw człowieka. "Te oskarżenia nie brzmią poraz pierwszy. Można powiedzieć, że sytuacja tortur, rasizmu i innych naruszeń praw człowieka stale się pogarsza. Jednym z przejawów tego zagrożenie dla praw człowieka to "rozpędzenie protestujących przez policję na Ukrainie podczas wizyty Wiktora Janukowycza.

Członek Zarządu Publicznego Ministerstwa Eduard Bagirow powiedział, że raport "w rzeczywistości nie zawierają niczego nowego." "Nie sądźcie, że prawa człowieka są łamane tylko w nas. Europejski Trybunał Praw Człowieka ma pełno podobnych skarg w Europie Zachodniej. Nowe kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wielokrotnie podkreślało, że jest gotowe do zajęcia się takimi przypadkami. Ale wciąż mamy bardzo mało czasu, więc trzeba było coś zrobić "- wyjaśnia ekspert.

Raport międzynarodowej organizacji praw człowieka Amnesty International (AI) zawiera rejestry łamania praw człowieka w 159 krajach. W zeszłym roku na Ukrainie odnotowano przypadki torturowania osób zatrzymanych przez organy ścigania.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Papież jeszcze nie potwierdził swojej wizyty na Ukrainie

Posted by irekw1 on 2010-05-28 12:54:27 CEST

Według źródła w Nuncjaturze Apostolskiej na Ukrainie zaproszenie papieża Benedykta XVI aby odwiedził Ukrainę w 2012 r. będzie dopiero rozpatrywane przez Stolicę Apostolską.

Nuncjatura ma nadzieję że odpowiedż Stolicy Apostolskiej na wystosowane zaproszenie do złożenia wizyty na Ukrainie przez papieża Benedykta XVI będzie pozytywna.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Herman nazwała działania SBU wobec Uniwersytetu Katolickiego dzikością

Posted by irekw1 on 2010-05-28 12:44:56 CEST

Hanna Herman powiedziała, że cała historia pomiędzy SBU Uniwersytetem Katolickim to jakieś nieporozumienie. Skrytykowała działania SBU i nazwała je dzikością, powiedział rektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego ks. Dr. Borys Hudziak po telefonicznej rozmowie z zastępcą przewodniczącego Administracji Prezydenta Ukrainy Hanną Herman.

Według słów ks. Borysa Hudziaka, Hanna Herman zapewniła go, że Administracja Prezydenta nie dawała żadnych wskazówek SBU aby wywierano presję na UUK.

Zastępca przewodniczącego Administracji Prezydenta Ukrainy powiedziała, że szef SBU Walerij Choroszkowski gotów jest osobiście spotkać się z rektorem Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego.

Natomiast ks. Borys Hudziak zaznacza, że studenci i pracownicy uczelni katolickiej odczuwają presję struktur siłowych.

"Docierają do mnie wiadomości, że struktury Służby Bezpieczeństwa nawiązują kontakty z członkami naszej wspólnoty, starając się zasiać nieufność wobec kierownictwa UUK i stworzyć atmosferę lęku. To mnie bardzo niepokoi" – mówi rektor.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


W pobliżu Lwowa znaleziono miejsce masowych egzekucji Żydów

Posted by irekw1 on 2010-05-28 12:41:32 CEST

Pracownicy Służby Archeologicznej Instytutu Archeologii Narodowej oraz pracownicy historyczno-krajoznawczego muzeum w Wynnykach ujawnili miejsce, gdzie w czasie II wojny światowej, podczas niemieckiej okupacji Lwowa, rozstrzeliwano Żydów

Według słów archeologów, fakt egzekucji Żydów w Wynnykowskim lesie pod Lwowem był znany dawno, jednak dotychczas nie znano miejsca rozstrzeliwań.

„Prowadziliśmy zwykłe badanie działki na ulicy Jawornickiego w Wynnykach, przeznaczonej pod sadownictwo. Działka znajduje się w jarze w południowo-zachodniej części Wynnyk na uboczu lasu. Podczas sondażu na głębokości 20 cm znaleźliśmy ludzką kość miednicową, a potem i wiele innych zwłok, zarówno ludzkich, jak i zwierzęcych.

W historyczno-krajoznawczym muzeum w Wynnykach są wspomnienia babci jednego z pracowników o masowych rozstrzeliwaniach na tym terenie. Uwzględniając te wspomnienia, a także znalezione zwłoki, z wielkim prawdopodobieństwem możemy powiedzieć, że odbywały się one właśnie w tym miejscu - opowiedział Ołeksandr Siłajew, kierownik komisji ekspertowej Ratowniczej Służby Archeologicznej.

trudno w tej chwili powiedzieć, ile osób pogrzebano w wynnykowskim lesie. Obecnie archeolodzy zawiesili prace na tej działce, a wszystkie materiały przekażą do działu ochrony dziedzictwa kulturalnego Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej i przedstawicielowi żydowskiej społeczności Lwowa Mejlahowi Szejchetowi.

Źródło ZaxiD

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz optuje za częsciowym przeniesieniem Akademii Wojsk Lądowych

Posted by irekw1 on 2010-05-28 10:53:11 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz powiedział że nie rozpatrywał oficjalnie sprawy Akademii Wojsk Lądowych we Lwowie, bo to nie jest kwestia wymagająca pilnej uwagi. Jednocześnie prezydent zaznaczył, że przeniesienie tego instytutu do Lwowa nie było konieczne.

"Jak twierdzą eksperci, desantowcy nie powinni kształcić się we Lwowie z powodu braku odpowiednich baz szkoleniowych których nie zbudowano dotychczas. Takie bazy są na południu, na wybrzeżu morza Czarnego, budowano je od wieków. Musimy mieć dziś bazę przygotowania. Dobrze byłoby wykorzystać bazy w Odessie, dlatego część wydziałów, jeden lub dwa, muszą zostać tam przeniesione" – zaznaczył Wiktor Janukowycz.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Odszedł Kozak na wieczną służbę – wspomnienie o Łesiu Serdiuku

Posted by irekw1 on 2010-05-28 07:45:53 CEST

W Polsce był aktorem praktycznie nieznanym, jednak w Związku Radzieckim, a później w ojczystej Ukrainie cieszył się dużym uznaniem i szacunkiem. Grał najczęściej w filmach historycznych, specjalizując się w rolach marynarzy i Kozaków. Po raz ostatni pojawił się na dużym ekranie w kontrowersyjnym „Tarasie Bulbie” Władimira Bortki. Łeś (Aleksandr) Serdiuk, bo o niego chodzi, zmarł 26 maja rano z powodu raka płuc.

Niewielu aktorom rodem z Ukrainy udało się przebić do świadomości Polaków. Większość kojarzyć będzie zapewne jedynie Bohdana Stupkę, choć i tak nie można mieć stuprocentowej pewności, czy nasi rodacy nie uznaliby go przypadkiem za… Rosjanina. Łeś (Aleksandr) Aleksandrowicz Serdiuk miał jeszcze mniej szczęścia. Mimo że w czasach Polski Ludowej na ekranach nadwiślańskich kin grano mnóstwo filmów z jego udziałem, to jednak nie było mu dane zrobić w naszym kraju kariery porównywalnej chociażby z Aleksandrem Bielawskim, Wiaczesławem Tichonowem czy Nikitą Michałkowem.

Urodził się w październiku 1940 roku Charkowie, a jego ojciec – Aleksandr Iwanowicz Serdiuk – był znanym ukraińskim aktorem teatralnym (zmarł w 1988 roku). Imię Łeś zawdzięczał z kolei innemu wielkiemu twórcy teatralnemu, Łesiowi Kurbasowi. Trzeba przyznać, że nadanie tego właśnie imienia synowi było w tamtych czasach aktem wielkiej odwagi, choć ktoś inny mógłby równie dobrze stwierdzić, że wręcz przeciwnie – głupoty. Kurbas, jako „wróg ludu”, został bowiem najpierw zesłany do łagru na Wyspach Sołowieckich, a następnie, zaledwie trzy lata przed urodzeniem chłopca, rozstrzelany w karelskim uroczysku Sandarmoch nieopodal Miedwieżjegorska. Jako nastolatek Serdiuk junior postanowił pójść w ślady ojca i w 1961 roku został absolwentem charkowskiego Instytutu Teatralnego.

Pierwszy angaż otrzymał w miejscowym Akademickim Teatrze Dramatycznym imienia Tarasa Szewczenki. Kiedy zaczął pojawiać się na scenie, władze uznały jednak, że imię Łeś ma nacjonalistyczne konotacje i z tego powodu byłoby dobrze, gdyby młody aktor nie posługiwał się nim. W efekcie zaczął używać tego samego imienia co ojciec, czyli Aleksandr.


Łeś (Aleksandr) Serdiuk


Później skupił się już głównie na filmach historyczno-kostiumowych, kręconych na Ukrainie w celu (od)budowy tożsamości narodowej odradzającego się państwa. „Dzikie pole” (1991) i „Kozacka opowieść” (1999) Nikołaja Gusarowa opisywały walkę Kozaków dońskich ze Złotą Ordą w połowie XVI wieku; z kolei dwie części melodramatycznego serialu „Roksolana” (1997) Gruzina Borisa Nebieridzego poświęcone były, żyjącej w tym samym stuleciu, ukochanej żonie sułtana Sulejmana Wspaniałego, Rusince z pochodzenia.

„Modlitwa za hetmana Mazepę” (2001) Iljenki przenosiła widzów w czasy wielkiej wojny północnej i starcia cara Piotra I Wielkiego z królem szwedzkim Karolem XII; natomiast „Mamaj” (2003) Olesia Sanina przywołał na ekran symboliczno-legendarną postać kozackiego wojownika – w barchanowym żupanie i szarawarach, z zakręconym za ucho osełedcem. Ukoronowaniem historyczno-filmowych zainteresowań Serdiuka był jego występ w kontrowersyjnym „Tarasie Bulbie” (2009) Władimira Bortki, gdzie – jako esauł Dmitro Towkacz – ponownie pojawił się u boku Bohdana Stupki (wcześniej obaj panowie spotkali się między innymi na planie obrazu o Iwanie Mazepie). Był to, jak się okazało, jego ostatni występ przed kamerą. Krótko po zakończeniu pracy nad filmem, wiosną 2009 roku, lekarze zdiagnozowali u Serdiuka raka płuc; chemioterapia okazała się nieskuteczna, w wyniku czeka aktor zmarł nad ranem 26 maja 2010 roku w Kijowie. Pozostawił córkę Anastazję (również aktorkę) oraz syna Łesia (który, mimo że ukończył szkołę filmową i zdobył zawód operatora, zajął się jednak biznesem). W żałobie pogrążyła się również kadra i studenci Narodowego Kijowskiego Uniwersytetu Teatru, Kina i Telewizji imienia Iwana Karpenko-Karego, którego Łeś Aleksandrowicz był wieloletnim wykładowcą.
[...]

Więcej informacji w artykule Sebastiana Chosińskiego czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Thursday, May 27 2010

Kliczko otrzyma Niemiecki Krzyż Zasługi

Posted by irekw1 on 2010-05-27 20:23:01 CEST

Ukraiński bokser i polityk Witalij Kliczko otrzyma Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Jest to najwyższe państwowe odznaczenie Niemiec.

Ceremonia wręczenia orderu odbędzie się 3 czerwca w niemieckiej ambasadzie w Kijowie. "Zaproszono blisko trzystu osob" - powiedział agencji informacyjnej SID manager Kliczki Bernd Bente.

Niemieckie wydanie "Bunte" cytuje oficjalny komentarz o przyznaniu orderu, gdzie wspomina o "pomocy skrzywdzonym dzieciom i nastolatkom", a Witalija Kliczkę nazywa "przykładem dla młodzieży".

W sobotę Witalij Kliczko wyjdzie na ring w Gelsenkirchenie, gdzie będzie bronić tytułu mistrza WBC. W dwuboju Ukrainiec spotka się z Mistrzem Europy Polakiem Albertem Sosnowskim.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Po raz pierwszy Ukrainę odwiedzi autor „S@motności w sieci

Posted by irekw1 on 2010-05-27 20:19:51 CEST

28 maja po raz pierwszy na Ukrainę przyjedzie jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy, autor bestsellera „S@motność w sieci” Janusz Leon Wiśniewski. Pisarz odwiedzi Kijów z okazji otwarcia drugiego sklepu i spędzi w stolicy dwa dni.

Program jego wizyty w Kijowie przewiduje spotkanie z czytelnikami w klubie ksiazki „Czytaj-horod”. 28 maja o godz. 19.00 pisarz będzie w centrum handlowo-rozrywkowym „Dream Town” (prospekt Obołoński, 1B), a 29 maja o 14.00 prozaik spotka się z czytelnikami w nowym klubie książki „Czytaj-horod” (ul. Bohdana Chmielnickiego, 3b).

Przypomnimy, w zeszłym roku wydawnictwo „Folio” wydało ukraińskie tłumaczenie zbioru opowiadań Janusza Wiśniewskiego pt. „Kochanka”.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Emeryt oblał biała farbą pomnik Stalina na Zaporożu

Posted by irekw1 on 2010-05-27 20:07:39 CEST

Wczoraj wieczorem, 26 maja, na Zaporożu emeryt oblał białą farbą niedawno odsłonięty pomnik Józefa Stalina.

Według wstępnych ustalen, rodzice 60 laka ucierpieli podczas stalinowskich represji. Popiersie Stalina na Zaporożu zostało odsłonięte, 5 maja, pomimo protestów. Budowę pomnika zainicjowała Komunistyczna Partia Ukrainy.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Prezydent Ukrainy chce przyjechać na otwarcie stadionu we Lwowie

Posted by irekw1 on 2010-05-27 19:00:40 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz obiecał w czwartek we Lwowie, że przyjedzie we wrześniu 2011 roku na otwarcie tamtejszego stadionu, który powstanie na mistrzostwa Europy w 2012 roku. Chce jako pierwszy kopnąć na nim piłkę.

Naszym obowiązkiem jest nadrobić opóźnienia w harmonogramie przygotowań obiektów do Euro-2012, by świat zobaczył, iż Ukraina jest w stanie przygotować się do takiej imprezy - powiedział Wiktor Janukowycz podczas briefingu dla dziennikarzy.

Jak podkreślił, w ostatnich tygodniach we Lwowie tempo przygotowań znacznie wzrosło. Powiedział też, iż przywiózł ze sobą do Lwowa sporo "ludzi z dużymi pieniędzmi". "Chętni, by inwestować są, trzeba tylko stworzyć im odpowiednie warunki" - zauważył.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Choinkowy potwór sprzedany za 42 tys. hrywien

Posted by irekw1 on 2010-05-27 18:59:14 CEST

Za 42 tysiące hrywien, czyli 18 tysięcy złotych, został sprzedany wieniec, który - porwany przez wiatr - uderzył prezydenta Wiktora Janukowycza. Cena wywoławcza była 6-krotnie niższa.

Wieniec, nazywany już na Ukrainie „choinkowym potworem”, wystawiła na aukcję marginalna anarchistyczno-prawosławna organizacja Bractwo. Pieniądze ze sprzedaży wieńca mają zostać przeznaczone na pomoc prawną dla jej członków. Obecnie dwóch z nich przebywa w więzieniu, a Bractwo określa ich mianem więźniów politycznych. Nie wiadomo, kto kupił wieniec, bo nabywca chce pozostać anonimowy.

10 dni temu, gdy prezydenci Rosji i Ukrainy pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Kijowie składali wieńce, jeden z nich został porwany przez wiatr i uderzył Wiktora Janukowycza. Banalny incydent pewnie zostałby nie zauważony, gdyby nie to, że Administracja Prezydenta poprosiła stacje telewizyjne o niepokazywanie zdjęć z uroczystości. Wywołało to od razu falę dyskusji o powracającej na Ukrainę cenzurze. Nagranie pokazały jednak niektóre stacje telewizyjne, można było je znaleźć także w internecie, gdzie cieszy się ogromną popularnością.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina pomoze Polsce finansowo w walce z powodzia

Posted by irekw1 on 2010-05-27 18:56:12 CEST

Ukraiński rząd podjął decyzję o przeznaczeniu 5 mln hrywien (ok. 2,1 mln złotych) pomocy dla walczącej z następstwami powodzi Polski - oświadczył premier Mykoła Azarow w rozmowie telefonicznej z premierem Donaldem Tuskiem.

- Ukraina gotowa jest wspomóc Polskę ludźmi, sprzętem i materiałami - powiedział Azarow, cytowany w komunikacie biura prasowego ukraińskiej Rady Ministrów.

Szef ukraińskiego rządu przekazał jednocześnie wyrazy współczucia w związku z ofiarami śmiertelnymi powodzi w Polsce. Przypomniał, że w walce z klęską bierze już udział 67 ukraińskich ratowników i 27 jednostek sprzętu.

- Doskonale pamiętamy pomoc udzieloną nam przez Polskę w podobnej sytuacji w 2008 r. - podkreślił Azarow

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz chce zorganizować zimową olimpiadę w 2022 roku

Posted by irekw1 on 2010-05-27 18:49:50 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zaproponował, by zimowe igrzyska olimpijskie w 2022 r. odbyły się w jego kraju. Zdaniem szefa państwa olimpiadę można zorganizować w ukraińskiej części Karpat.

Jeśli zaczniemy nad tym pracować, to zaczynamy działania na rzecz wysunięcia kandydatury naszego państwa do przyjęcia igrzysk olimpijskich w Karpatach - oświadczył Janukowycz podczas wizyty w czwartek we Lwowie.

Ukraina wraz z Polską przygotowuje się obecnie do zaplanowanych w 2012 r. piłkarskich mistrzostw Europy w piłce nożnej

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


UEFA zaniepokojona stanem przygotowań Ukrainy do Euro 2012

Posted by irekw1 on 2010-05-27 18:47:41 CEST

UEFA jest zaniepokojona stanem przygotowań Ukrainy do Euro 2012. Poinformował o tym dyrektor turnieju w tym kraju Markijan Łubkiwski.

Jego zdaniem, ukraińskie władze straciły wiele czasu, dlatego teraz przygotowania odbywają się w - jak to ujął - "trudnych i krytycznych warunkach". Markijan Łubkiwski zaznaczył, że Ukraina nadal ma kłopoty ze spełnieniem żądań UEFA. "Trzeba podkreślić, że nie są to jakieś niemożliwe do zrealizowania zadania, a normy, według których żyje cywilizowany świat" - dodał dyrektor Euro 2012 na Ukrainie. Mimo to Łubkiwski ma pewność, że Mistrzostwa odbędą się w 4 miastach w tym kraju: Kijowie, Lwowie, Charkowie i Doniecku.

Tymczasem, jak poinformowały dziś ukraińskie media, wczoraj zostali zatrzymani były dyrektor stołecznego stadionu Olimpijskiego i jego zastępca. Prokuratura zarzuca im defraudację ponad pół miliona hrywien, czyli ok. 200 tysięcy złotych. Mieli oni zawrzeć umowy z kilkoma firmami na wykonanie fikcyjnych prac porządkowych.

Źródło IAR

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


"Precz z moskiewskim karłem!" - protest we Lwowie

Posted by irekw1 on 2010-05-27 18:43:29 CEST

Około 4 tysięcy ludzi protestowało w czwartek we Lwowie przeciw polityce prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. W trakcie wizyty szefa państwa w tym mieście doszło do przepychanek między milicją a sympatykami nacjonalistów - doniosły media.

Zebrani pod flagami narodowymi i sztandarami nacjonalistycznej partii Swoboda przeciwnicy prezydenta, zarzucający mu politykę prorosyjską, skandowali hasła: "Hańba!", "Precz z moskiewskim karłem!" oraz "Walizka-dworzec-Rosja!".

Janukowycz przyjechał do Lwowa, by zapoznać się ze stanem przygotowań do Euro 2012 oraz przeprowadzić naradę z przedstawicielami ukraińskich regionów. To ostatnie spotkanie odbyło się w gmachu Politechniki Lwowskiej, przed którą zgromadziło się około 200 zwolenników prezydenta oraz 4 tysiące jego przeciwników.

Gdy nadszedł czas przybycia Janukowycza do gmachu politechniki, na miejscu pojawili się funkcjonariusze milicyjnego oddziału specjalnego Berkut, którzy zepchnęli nacjonalistów w boczną uliczkę. Zwolennikom prezydenta pozwolono pozostać na placu przed uczelnią, a Janukowycz wszedł do niej bocznym wejściem.

Obok samej bramy uczelni strategiczne stanowisko zajęli aktywiści z państwowymi flagami i plakatami «Janukowicz – nasz prezydent». Było ok. setki. Ulicę naprzeciwko Politechniki Lwowskiej wypełniło paruset młodych osób z flagami partii Wolność, którzy skandowali «Hańba Janukowiczowi!».

Wizycie szefa państwa we Lwowie towarzyszą wzmożone środki bezpieczeństwa. Mieszkańcy narzekają, że z powodu ograniczeń w ruchu mają problemy z dotarciem do pracy i szkół - podała agencja informacyjna UNIAN.Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz uważa, że pikiety zorganizowane na znak protestu przeciwko przybyciu jego pod murami Politechniki zostały opłacone.

"Jesteśmy przyzwyczajeni do tego. Wiemy, że istnieją siły polityczne, które motywują pikiety członków "- powiedział Janukowycz podczas briefingu we Lwowie.

"A co do kupki ludzi, którzy zebrali się i protestowali, powinniśmy rozumieć, że u nas w kraju jest demokracja" – zaznaczył Wiktor Janukowycz. Prezydent również dodał, że takie protesty nie wpłyną na jego stosunek wobec wady regionów.

Również dziś, 27 maja, we Lwowie z okazji wizyty Prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza odbyły się studenckie akcje "Latające jajka" i inne.

Źródło UNIAN/PAP
Foto ZiK

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina nadal będzie współpracować z NATO

Posted by irekw1 on 2010-05-27 18:24:12 CEST

Ukraina nadal będzie współpracować z NATO, lecz kwestia jej członkostwa w Sojuszu nie stoi na porządku dziennym - oświadczył ukraiński minister spraw zagranicznych Kostiantyn Hryszczenko.

Właśnie takie podejście najbardziej odpowiada obecnej sytuacji - powiedział minister, wyjaśniając, że większość Ukraińców występuje przeciwko członkostwu ich państwa w NATO.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oświadczył w ubiegłym tygodniu, że jego kraj prowadzi politykę neutralną i nie ma zamiaru wchodzić do istniejących międzynarodowych bloków militarnych.

Szanujemy decyzje Ukrainy w tej sprawie - odpowiedział Janukowyczowi Jirzi Sedivy, zastępca sekretarza generalnego NATO ds. reform obronnych i planowania, podczas wizyty w Kijowie we wtorek.

Sedivy zauważył jednocześnie, że sytuacja Ukrainy, która realizuje roczny program na rzecz wejścia do Sojuszu, a jednocześnie twierdzi, że nie ma zamiaru do niego wstępować, jest niespotykana.

- Jest to doświadczenie bez precedensu, by państwo realizujące plan na rzecz wejścia do NATO nie chciało zostać członkiem NATO - oświadczył przedstawiciel sojuszu.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Łukaszenko 28 bm. przyjedzie na Ukrainę

Posted by irekw1 on 2010-05-27 10:38:40 CEST

28 maja prezydenci Ukrainy i Białorusi spotkają się w Baturynie (obwód czernihowski).

Prezydenci obydwu kraj krajów podpiszą dokumenty które mają zaciesnić dobrosąsiedzkie stosunki pomiędzy Ukraina a Białorusią.

Niedawno prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko podpisał ratyfikowane przez parlament porozumienie ws. państwowej granicy z Ukrainą.

Chęć zacieśnienia współpracy energetycznej z Ukrainą mogła być główną motywacją Mińska w rozwiązaniu problemu granicy. Białoruś jest bowiem zainteresowana tranzytem ukraińskiej energii do krajów bałtyckich. Próbuje przekonać Kijów do wykorzystywania ropociągu Odessa – Brody do tranzytu ropy z Wenezueli, sprowadzanej tankowcami na mocy umowy Łukaszenki z Hugo Chavezem.

Dlaczego Łukaszenko zdecydował się na uregulowanie spornej kwestii z Ukrainą po tylu latach zwłoki? – Problem granicy był jedynym instrumentem szantażowania Kijowa ze strony Mińska. Widocznie Łukaszenko stwierdził, że w sytuacji, gdy pogarszają się jego relacje z Kremlem, nie stać go na konflikty z sąsiadami. Dotyczy to nie tylko Ukrainy, lecz także Polski i Litwy, z którą ostatnio próbuje aktywnie rozwijać współpracę gospodarczą .

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Prezydent Janukowycz przybył do Lwowa

Posted by irekw1 on 2010-05-27 10:33:11 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz przybył do Lwowa. Samolot z prezydentem wylądował na międzynarodowym lotnisku „Lwów”.

Wiktora Janukowycza na płycie lotniska przywitali przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Wasyl Horbal, mer Lwowa Andrij Sadowy, wicepremier Ukrainy do spraw Euro 2012 Borys Kolesnikow, prezydent Federacji Sportu Samochodowego Ukrainy Jewhen Czerwonenko i dyrektor generalny międzynarodowego lotniska "Lwów" Ołeksandr Zahrewa.

Z prezydentem do Lwowa przybyli: Przewodniczący Administracji Prezydenta Sergiusz Lowoczkin, zastępcy Przewodniczącego Administracji Prezydenta Iryna Akimowa i Anna Herman, wicepremier ds. EURO 2012 Borys Kolesnikow, minister regionalnego rozwoju i budownictwa Włodzimierz Jacuba, szef SBU Walerij Choroszkowski.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Parlament Krymu uznał język rosyjski jako regionalny

Posted by irekw1 on 2010-05-27 10:30:43 CEST

Za uchwaleniem tego dokumentu w środę z 94 deputowanych zagłosowało 75-ciu , jeden deputowany zgłosił przeciw.

Zdaniem krymskich deputowanych, "kampania wypierania języka rosyjskiego" świadczy o konieczności podjęcia pewnych kroków na rzecz obrony praw rosyjskojęzycznej części mieszkańców.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Mężczyzna utonął w cysternie z samogonem

Posted by irekw1 on 2010-05-27 07:48:14 CEST

Mieszkaniec jednej ze wsi w obwodzie lwowskim na Ukrainie utonął w cysternie z samogonem. Do tragedii doszło 25 maja.

Jak podaje milicja, ogromna cysterna, w której utonął 63-letni mężczyzna, stała na podwórku przed domem jednego z mieszkańców wioski Ponikowcy.

Nie podano, w jakich okolicznościach mężczyzna wpadł do cysterny z napojem alkoholowym.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ulica Lecha Kaczyńskiego w Odessie

Posted by irekw1 on 2010-05-27 07:46:26 CEST

27 maja, w Odessie odbędzie się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy ku czci prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego oraz nadanie jego imienia jednej z ulic miasta.

W gimnazjum nr. 7 będzie otwarta klasa z językiem polskim, a w łacińskiej katedrze odeskiej zostanie odprawiona Msza św. w intencji miasta Odessy.

W uroczystościach będzie uczestniczyć oficjalna delegacja z Polski. Przewidziane jest też spotkanie z władzami miasta i obwodu odeskiego jak również z miejscową wspólnotą żydowską.
Add 28-05-2010

W uroczystości wzięli udział m.in. podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP Andrzej Duda oraz polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata i Ocaleni- Imieniem Lecha Kaczyńskiego nazwano odcinek ulicy Polskiej między ulicami Derybasowską i Jewrejską w centrum miasta. Odsłonięto tam także tablicę pamiątkową - powiedział konsul generalny RP w Odessie Wiesław Mazur.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Obwód lwowski uczci 80. rocznicę pacyfikacji Ukraińców

Posted by irekw1 on 2010-05-27 07:44:22 CEST

Lwowska Rada Obwodowa uczci we wrześniu 80. rocznicę "pacyfikacji ukraińskiej ludności Galicji", dokonanej przez polskie władze w 1930 r. - podał w środę portal internetowy Zaxid.net, powołując się na uchwałę, przyjętą we wtorek przez Radę.

"Pacyfikacja lat 30. XX wieku była operacją karną, przeprowadzoną przez polskie władze okupacyjne z użyciem policji i armii wobec cywilnej ukraińskiej społeczności Galicji" - głosi uchwała.

Deputowani napisali, że operacja, która z rozkazu ówczesnego premiera Polski Józefa Piłsudskiego rozpoczęła się 16 września 1930 r. i trwała do 30 listopada 1930 r. objęła 450 miejscowości w 16 powiatach Galicji.

"Akcjom karnym towarzyszył masowy terror, aresztowania licznych działaczy społecznych i politycznych, niszczenie własności organizacji ukraińskich oraz osób prywatnych. Przedstawiciele ukraińskiej inteligencji byli więzieni w specjalnie (dla nich) utworzonym obozie koncentracyjnym Bereza Kartuska" - czytamy.

Deputowani rady obwodu lwowskiego postanowili, że uroczystości upamiętniające rocznicę tych wydarzeń odbędą się 16 września.

Działania przeciwko ludności ukraińskiej ówczesnego województwa lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego polskie władze podjęły w odpowiedzi na akcje działającej wtedy w Polsce Ukraińskiej Organizacji Wojskowej (UWO).

Stawiając sobie za zadanie walkę z Polską i ZSRR o niepodległość Ukrainy, latem 1930 r. UWO przeprowadziła akcję sabotażową, podczas której paliła polskie majątki rolne, niszczyła tory kolejowe i linie telegraficzne.

Także we wtorek powołana przez Lwowską Radę Obwodową komisja naliczyła 13 polskich znaków o charakterze militarnym i antyukraińskim, które znajdują się w obwodzie lwowskim, powstały wbrew prawu i powinny zostać usunięte.

Po wysłuchaniu raportu komisji w tej sprawie deputowani Rady stwierdzili, że ich ubiegłoroczna uchwała o konieczności demontażu tych symboli nie jest realizowana.

Chodzi m.in. o miecz Szczerbiec na Cmentarzu Orląt Lwowskich, napis "na kresach wschodnich" na Cmentarzu Janowskim we Lwowie oraz pomnik polskich ofiar pacyfikacji wsi Huta Pieniacka.

Lwowska Rada Obwodowa zażądała inwentaryzacji pomników o treści antyukraińskiej w czerwcu 2009 roku, w odpowiedzi na zniszczenie nielegalnie postawionego pomnika Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) na bieszczadzkiej górze Chryszczata w województwie podkarpackim.


Źródło: PAP

Pełna treść artykułu w portalu ZAXID

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz nie ma pomysłu na Ukrainę

Posted by irekw1 on 2010-05-27 07:37:46 CEST

Utraty suwerenności Ukrainy nie zaakceptuje nie tylko Zachód, ale także duża część Ukraińców. I to nie tylko tych z Galicji. Za bardzo ustępując Moskwie, Janukowycz ryzykuje utratę władzy

Wiktor Janukowycz mocno uchwycił władzę na Ukrainie. W ekspresowym tempie sformował rząd, sklecił większość parlamentarną i podporządkował sobie sąd konstytucyjny. Na razie nie ma jednak pomysłu na urządzenie państwa. Wie tylko, że ma być inaczej niż za pomarańczowych. W miejsce chaosu gospodarczego i politycznego - stabilność, w polityce zagranicznej pragmatyzm zamiast romantyzmu. W sprawach narodowościowych i polityce historycznej ma powrócić postsowiecki "złoty środek".

Demokracji ma być tyle, by zapewnić ciągłość sprawowania władzy przez co najmniej dwie kadencje. W gospodarce mają się liczyć przede wszystkim interesy wielkiego kapitału. Na arenie międzynarodowej ma panować przyjaźń z Rosją, ale ukryta rzekomym balansowaniem między Moskwą a Zachodem.

Jednak plany Janukowycza może pokrzyżować Rosja. Nie ma już ochoty, jak za Kuczmy, za koncesje w sferze symbolicznej płacić realnymi ustępstwami w gospodarce. Za obecne zbliżenie chce o wiele więcej. A także USA, bo nie chcą dopuścić, by Ukraina wypadła z gry w Europie Wschodniej, zrzekając się suwerenności na rzecz Kremla. A przede wszystkim społeczeństwo. Większość Ukraińców zaakceptowała zmiany, jakie nastąpiły z pomarańczową rewolucją. Gdyby nie gorszący spór Wiktora Juszczenki z Julią Tymoszenko, lutowe wybory wygrałaby była premier.

Janukowycz robi więc wszystko, by zadowolić swoich zwolenników. Niewiele go obchodzą nastroje drugiej części społeczeństwa. 65. rocznicę zakończenia II wojny świętowano w starym stylu, z udziałem żołnierzy rosyjskich i białoruskich. Nowy prezydent pragnie symbolicznego rewanżu za upokorzenia sprzed ponad pięciu lat, gdy - jak wciąż myśli - podstępnie skradziono mu zwycięstwo.

Ideolodzy Janukowycza przekonują, że za pomarańczowych ogromna część Ukraińców poczuła się wyrzucona poza nawias obywatelskiej wspólnoty. Dlatego teraz ideologiczne wahadło powinno powędrować maksymalnie w drugą stronę. Dmytro Tabacznyk, minister oświaty wsławiony kwestionowaniem przynależności mieszkańców Galicji do narodu ukraińskiego, cofnął wymóg zdawania po ukraińsku egzaminów wstępnych na wyższe uczelnie. Zniesiono też wymóg dubbingowania obcych (w tym rosyjskich) filmów. Poprawione zostaną podręczniki historii, rosyjski będzie językiem urzędowym w południowych i wschodnich obwodach. Janukowycz w Radzie Europy oświadczył, że Wielki Głód nie był aktem stalinowskiego ludobójstwa skierowanym przeciwko Ukraińcom, lecz wspólną traumą narodów byłego ZSRR. "Ukraińska Ukraina", jak mówi się w Kijowie, musi odczuć, że wygrała ta druga - postsowiecka i nakierowana na Rosję.

Koalicję rządową powołano z naruszeniem konstytucji, która nakazuje, by większość tworzyli nie poszczególni posłowie, lecz całe kluby. Wybory samorządowe przesunięto na następny rok, wymieniono też całą administrację rządową. Gabinet Tymoszenko oskarża się o defraudację publicznych funduszy. Byłą premier wezwano do prokuratury po wznowieniu śledztwa umorzonego kilka lat temu. Hasło pomarańczowej rewolucji: "Bandyci powinni siedzieć w więzieniu", nowe władze pragną zrealizować wobec jej przywódców.

Janukowycz dąży do zmiany konstytucji, bo chce mieć więcej wpływów i władzy. To przed prezydentem, a nie większością parlamentarną ma odpowiadać rząd, na którego powołanie głowa państwa będzie miała wpływ decydujący. System proporcjonalny ma zastąpić ordynacja mieszana, co pozwoli utrzymać większość parlamentarną po wyborach przewidzianych na rok 2012.

Opozycja jest zepchnięta do defensywy. Pomarańczowi nie zjednoczyli się nawet wtedy, gdy władze zadecydowały o przedłużeniu dzierżawy Sewastopola flocie rosyjskiej. Juszczenko i czwarty w wyborach prezydenckich Arsenij Jaceniuk nie przystąpili do powołanego z inicjatywy intelektualistów Społecznego Komitetu Ratowania Ukrainy. W tej sytuacji rośnie znaczenie sił skrajnych skupionych wokół nacjonalistycznej partii Swoboda. Korzystają z tego rządzący, bo w oczach świata i dużej części własnego społeczeństwa mogą uchodzić za gwarancję ładu i stabilności.

Opozycji nie sprzyja apatia większości Ukraińców. Wiece protestacyjne zbierają co prawda tysiące uczestników, ale to za mało, by zmienić politykę władz. Zagrożona jest wolność słowa - podstawowa zdobycz roku 2004. Oligarchowie, właściciele najważniejszych mediów, zakazali emisji materiałów krytykujących Janukowycza.
[...]

Wiecej w artykule Andrzeja M. Eliasza w gazecie Wyborczej

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wednesday, May 26 2010

Pojęcie "Wielkiej Wojny Ojczyźnianej" powinno pozostać - Lytvyn

Posted by irekw1 on 2010-05-26 13:14:00 CEST

Przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Łytwyn podczas spotkania z przewodniczącym regionalnej administracji państwowej stwierdził, że określenie "Wielkiej Wojny Ojczyźnianej" powinno pozostać.

Według W. Łytwyna, trzeba mieć wyważone podejście do historii, a nie obrażać ludzi, którzy walczyli i bronili naszego kraju.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Szynobus ze Lwowa do Tarnopola

Posted by irekw1 on 2010-05-26 13:06:45 CEST

Od 1 czerwca ze Lwowa do Tarnopola będzie można jeździć szynobusem - pasażerski pociąg drugiej klasy.

Z Lwowa pociąg będzie odjeżdżać codziennie, (oprócz środy), o godz. 7.30
Planowany przyjazd do Tarnopola o godz. 9.10.

Z Tarnopola pociąg będzie wyruszać w drogę powrotną o godz. 19.52
Planowany przyjazd do Lwowa o godzinie 21.30.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Lwowska Rada Obwodowa zrezygnowała z określenia „Wielka wojna ojczyźniana”

Posted by irekw1 on 2010-05-26 13:05:38 CEST

Lwowska Rada Obwodowa przyjęła uchwałę „O obchodach Dni Pamięci ofiar II wojny światowej”, w której postanowiła nie używać terminu „Wielka wojna ojczyźniana” jako takiego, który nie odpowiada ukraińskim realiom historycznym.

Uchwała LRO przewiduje przedsięwzięcia, skierowane na przedstawienie pełnej i obiektywnej historii zbrojnego ruchu narodowowyzwoleńczego Ukraińców w latach 40-50. XX wieku i uczczenie uczestników ruchu w ramach Dni Pamięci ofiar II wojny światowej.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Prezydent Janukowycz w przyszłym tygodniu wystapi z orędziem do narodu

Posted by irekw1 on 2010-05-26 13:04:39 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowicz wystąpi z orędziem do narodu w Radzie Najwyższej w przyszłym tygodniu, oświadczył Przewodniczący Rady Najwyższej Włodzimierz Lytwyn.

Przewiduje się, że Janukowicz wystąpi w parlamencie w czwartek, 3 czerwca

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rozmowa rektora uczelni katolickiej z SBU - potwierdzona

Posted by irekw1 on 2010-05-26 09:34:26 CEST

Pracownik Służby Bezpieczeństwa Ukrainy spotkał się z rektorem Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie, Borysem Gudziakiem w celu zapobiegania naruszeniom prawa, powiedziała sekretarz prasowy SBU Marina Ostapenko w wywiadzie dla Deutsche Welle.

Jest to pierwsze i oficjalne potwierdzenie ze strony SBU, że do takiego spotkania doszło.

Spotkanie odbyło się w ramach obowiązującego prawodawstwa, w celu zapobieżenia naruszenia prawa, powiedziała Ostapenko.

Rektorowi wyjaśniono obowiązujące zasady prawa. W szczególności, zaangażowanie uczniów w nielegalą działalność, i możliwe zamieszki które są niezgodne z prawem. Wszystko zgodnie z normami prawa "- powiedziała Maryna Ostapenko z SBU.

Wcześniej, rektor Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie, Borys Gudziak opowiadał o "próbach podejmowanych przez pracowników SBU ", aby przekonać go do współpracy. Nazwał ją metodą pracy totalitarnej.

Rektor akcentował, że SBU zaproponowało mu aby podpisał oświadczenie o tym, że administrację uprzedzono o odpowiedzialności. Takie «oświadczenie» ocenił, jako zgodę na współpracę, albo prościej –«próbę zwerbowania».

W swoim otwartym liście ks. Gudziak opowiedział o spotkaniu z pracownikiem SBU, który zawiadomił, że administracja uniwersytetu musi informować studentów o odpowiedzialności za sprzeczną z prawem działalność podczas akcji protestu.

Gudziak również powiedział, że jego telefon był na podsłuchu, i że może to udowodnić.

Więcej informacji Oficer SBU namawiał do współpracy rektora Katolickiego Uniwersytetu Ukraińskiego

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Pogranicznicy Ukrainy ujawnili 76 prób przekroczenia granicy z podrobionymi dokumentami

Posted by irekw1 on 2010-05-26 09:16:57 CEST

Funkcjonariusze Służby Granicznej Ukrainy ujawnili 76 prób przekroczenia granicy z podrobionymi dokumentami.

To o 43% więcej, niż w analogicznym okresie zeszłego roku, powiedział szef Zachodniego Regionalnego Zarządu Państwowej Służby Granicznej Ukrainy, generał lejtnant Artur Horbenko.

Od początku bieżącego roku zachodnią granicę przekroczyło 6,82 mln osób, czyli o 6% więcej, niż w adekwatnym okresie zeszłego roku. Funkcjonariusze Zachodniego Regionalnego Zarządu Państwowej Służby Granicznej Ukrainy odprawili 2,66 mln pojazdów, czyli o 12% więcejniż w 2009 roku.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz jedzie do Lwowa. Opozycja przygotowuje na spotkanie jajka.

Posted by irekw1 on 2010-05-26 09:04:02 CEST

Jutro, 27 maja we Lwowie odbędzie się pierwsze spotkanie Rady Regionów, na którą przybędzie Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.
Według gazety "Today" Janukowycz i premier Nikołaj Azarow do Lwowa zabierają wszystkich prezesów i szefów rad regionalnych.


Janukowycz juz dwukrotnie odwoływał swoje przyjazdy do Lwowa, w końcu marca i pierwszej połowie kwietnia. Opozycja twierdzi, że prezydent boi się przyjechać do Galicji.

Głównym celem wizyty prezydenta i premiera jest oficjalne przeprowadzenie kontroli przygotowań do Euro 2012. Janukowycz również chce rozwiązać narosłe kontrowersje wokół Lwowa i Odesskiego Instytutu Wojsk Lądowych, Który jest główną kuźnią oficerów w armii ukraińskiej.

Pikiety przygotowują weterani OUN-UPA. "Powiemy mu prosto w oczy, co myślimy" - obiecał szef Bractwa OUN-UPA Ołeś Humeniuk i obiecał zorganizować coś w rodzaju flash mob. "Już przygotowane są jaja".

W BJuT podjęto decyzję, jak się zachować. Jednak "Nasza Ukraina" nie zamierza protestować. "Nie będzie to wizyta robocza, dotycząca spraw gospodarczych i polityki a więc nie będziemy przeszkadzać" - powiedział szef jednostki organizacyjnej Oleś Starowoit.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Zakonnice otworzyły salon spa

Posted by irekw1 on 2010-05-26 09:01:54 CEST

Zakonnice oferują masaże spa, prysznic z wodą mineralną i gimnastyka pod okiem ekspertów. Do prowadzenia działalności gospodarczej w sferze urody i zdrowia siostry postanowiły po upadku ich projektu hodowli kurcząt na sprzedaż.

Koszt usług w salonie wynosi około 120 euro za cały wachlarz usług. Zakonnice są przekonane że proponowane procedury są przydatne nie tylko dla ciała, ale i dla duszy.

Źródło TOPnews

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


W przypadku zjednoczenia Naftogazu i Gazpromu, Ukraina po prostu zrezygnuje z rynku gazowego

Posted by irekw1 on 2010-05-26 09:01:02 CEST

Ukraina nie będzie miała korzyści z połączenia Naftogazu i Gazpromu powiedział podczas konferencji prasowej szef Kyiv International Energy Club, Aleksander Todiychuk.

Według niego, po podpisaniu deklaracji brukselskiej, Ukraina miała szansę stać się partnerem - Unii Europejskiej. "Ale straciła tę szansę, i stała się niewygodnym partnerem" - powiedział Todiychuk.

Z kolei przewodniczący "New Alliance Energii Ukraine" Walerij Borowik uważa również, że połączenie Gazpromu i Naftogazu nic nie wniesie dla strony ukraińskiej, jak pisze InterMedia Consulting.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Obniżenie kosztów importu gazu ziemnego na Ukrainę

Posted by irekw1 on 2010-05-26 07:34:58 CEST

Rada Najwyższa Ukrainy - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami informacja z dnia 12 i 21 maja 2010 r. - zwolniła z podatku VAT importowany na Ukrainę gaz ziemny z Federacji Rosyjskie

Komentując tę decyzję eksperci podkreślają, iż w jej wyniku dochody budżetu państwa mogą obniżyć się o około 10 mld UAH. Z drugiej jednak strony rozwiązanie takie pozwoli ustabilizować sytuację finansową państwowej spółki NAK „Naftogaz Ukrainy" (główny importer gazu ziemngo na Ukrainę) i zmniejszyć deficyt tego przedsiębiorstwa.

Źródło: „Ukraińskie nowyny", „Delo"

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tłok w Dorohusku

Posted by irekw1 on 2010-05-26 07:33:22 CEST

Do 20 godzin wzrósł czas oczekiwania ciężarówek na wyjazd z Polski na Ukrainę przez terminal w Dorohusku. W 7-kiloemtrowkej kolejce stoi około 300 TIR-ów - informuje Izba Celna w Białej Podlaskiej. Taki tłok w ruchu towarowym utrzymuje się w Dorohusku od kilku dni.

Natomiast nie ma we wtorek wieczorem kolejek przy wjeździe do kraju od strony Jagodzina. Podobnie na bieżąco odbywa się odprawa pojazdów ciężarowych na pozostałych przejściach granicznych w Lubelskiem.

Samochody osobowe muszą stać na wjazd do Polski 3 godziny w Dorohusku i 6 godzin w Hrebennem. W Zosinie kierowcy osobowych aut muszą czekać 2 godziny na odprawę przy wyjeździe z kraju.

Źródło Radio Lublin

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Optymizm Borysa Kołesnikowa w sprawie stadionu i lotniska we Lwowie

Posted by irekw1 on 2010-05-26 07:26:45 CEST

Wicepremier Ukrainy ds. Euro 2012 Borys Kołesnikow oświadczył we wtorek, że po kilku naradach może odpowiedzialnie stwierdzić, że Lwów jako miasto-gospodarz piłkarskich mistrzostw Europy nie ma problemów, których nie dałoby się rozwiązać.

Kołesnikow przebywał we Lwowie z kolejną wizytą inspekcyjną, w trakcie której odwiedził plac budowy stadionu oraz obejrzał rekonstrukcję lotniska międzynarodowego. Jego zdaniem sytuacja z przygotowaniami do turnieju wygląda bardziej optymistycznie, niż dwa miesiąca temu.

Na stadionie lwowskim zostały już wybudowane wszystkie cztery trubuny dla widzów, a na terenie terminalu nadrobiono zaległości i nie ma opóźnień w harmonogramie.

"Ważne jest to, iż udało się znaleźć takie rozwiązanie, by nie zamykać lotniska we Lwowie na czas budowy nowego pasa startowego" - podkreślił Kołesnikow.

Podsumowywując breifing dla dziennikarzy, wyraził przekonanie, że do planowanej na 27 maja wizyty we Lwowie prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, oraz do kolejnej wizyty inspekcyjnej delegacji UEFA nie będzie wątpliwości: miasto może przyjmować piłkarzy i gości Euro 2012. Wicepremier wyraził też nadzieję, że we wrześniu 2011 roku na nowym stadionie odbędzie się pierwszy mecz.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina - Polska - cmentarze

Posted by irekw1 on 2010-05-26 07:24:53 CEST

Komisja lwowskiej rady obwodowej twierdzi, że 13 polskich cmentarzy łamie umowy Warszawy i Kijowa dotyczące miejsc pamięci. Zdaniem jej członków, znajdują się tam antyukraińskie symbole.

Według raportu komisji, wygląd 13 obiektów narusza prawo. Chodzi, na przykład, o rzeźbę Szczerbca, jaką umieszczono na Cmentarzu Orląt. Zgodnie z legendą, w XI wieku miecz miał zostać uszkodzony przez Bolesława Chrobrego w czasie triumfalnego wejścia do Kijowa. Z kolei na Cmentarzu Janowskim, gdzie spoczywają ofiary walk polsko-ukraińskich z lat 1918 - 20, znajduje się - uznawany przez Ukraińców za obraźliwy - napis „Kresy Wschodnie”. Komisja zarzuca także Polakom, że wiele grobów zostało postawionych bądź odnowionych bez zgody strony ukraińskiej.

Lwowska rada obwodowa powołała komisję, która miała się zająć cmentarzami i miejscami pamięci 11 miesięcy temu. Jej prace miały trwać zaledwie 3 miesiące, ale faktycznie zakończono je dopiero teraz.

Według decyzji lwowskiej rady obwodowej z czerwca ubiegłego roku, po inwentaryzacji obiektów, której dokonała komisja, postawione niezgodnie z ukraińskim prawem pomniki powinny zostać zlikwidowane przez władze lokalne.

Źródło IAR

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Reprezentacja Ukrainy pokonała Litwę 4:0

Posted by irekw1 on 2010-05-26 07:23:16 CEST

Reprezentacja Ukrainy pokonała Litwę 4:0 w rozegranym we wtorek spotkaniu towarzyskim.

W pierwszej połowie dwa gole zdobył Ołeksandr Alijew, a w drugiej części meczu jego wyczyn powtórzył Andrij Szewczenko.

Ukraina - Litwa 4:0 (2:0)
Bramki: Ołeksandr Alijew (11, 17), Andrij Szewczenko (69-karny, 79).

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tuesday, May 25 2010

Ukraina nie chce, a stara się

Posted by irekw1 on 2010-05-25 19:37:04 CEST

Jako niespotykaną określił wysoki urzędnik NATO sytuację Ukrainy, która realizuje roczny program na rzecz wejścia do Sojuszu, a jednocześnie deklaruje, że nie ma zamiaru do niego wstępować.

- Jest to doświadczenie bez precedensu, by państwo realizujące plan na rzecz wejścia do NATO nie chciało zostać członkiem NATO - oświadczył w Kijowie Jirzi Sedivy, zastępca sekretarza generalnego Sojuszu ds. reform obronnych i planowania.

Sedivy skomentował w ten sposób oświadczenie prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, który ogłosił w ubiegłym tygodniu, że jego kraj prowadzi politykę neutralną i nie ma zamiaru wstępować do istniejących międzynarodowych bloków militarnych.

Słowa te padły w trakcie wizyty w Kijowie prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa.

Sedivy oświadczył w odpowiedzi, iż deklaracja Janukowycza nie jest przedmiotem dyskusji w kręgach NATO. - Szanujemy decyzje Ukrainy w tej sprawie - powiedział.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


W pociągu relacji Kijów-Wrocław znaleziono 500 gramów marihuany

Posted by irekw1 on 2010-05-25 14:52:42 CEST

Na polsko-ukraińskim przejściu kolejowym w Mostyskach funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili próbę przemytu marihuany.

Podczas przeprowadzania odprawy celnej w pociągu nr 51 relacji Kijów-Wrocław, w toalecie jednego z wagonów ujawniono opakowanie suszu pochodzenia roślinnego.

Według wstępnych danych w opakowaniu znajdowało się 0,5 kg marihuany

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


W 2012 roku Benedykt XVI odwiedzi Ukrainę

Posted by irekw1 on 2010-05-25 14:46:42 CEST

Papież Benedykt XVI przyjął zaproszenie do odwiedzenia Ukrainy i przybędzie z pielgrzymką w 2012 roku.

Wizyta papieża związana jest z 600-leciem przeniesienia stolicy arcybiskupiej z Halicza do Lwowa - poinformował arcybiskup lwowski obrządku łacińskiego Mieczysław Mokrzycki. Rocznica ta będzie obchodzona właśnie w 2012 roku.

Według arcybiskupa Mokrzyckiego konkretna data wizyty Benedykta XVI jest obecnie ustalana.

Oficjalne zaproszenie do złożenia wizyty na Ukrainie wystosował do papieża jeszcze w 2007 roku poprzedni prezydent, Wiktor Juszczenko.

W 2001 roku pielgrzymkę na Ukrainę odbył Jan Paweł II.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Apel do Janukowycza o nie przenoszenie Akademii Wojsk Lądowych we Lwowie

Posted by irekw1 on 2010-05-25 14:11:23 CEST

25 maja podczas sesji radni Lwowskiej Rady Obwodowej poparli apel do premiera Ukrainy, ministra obrony w sprawie pozostawienia we Lwowie Akademii Wojsk Lądowych.

W apelu czytamy, że w ciągu ostatnich tygodni w mediach podnoszono kwestię powrotu Akademii Wojsk Lądowych do Odessy.

W sposób absolutnie niedwuznaczny wyrażał się na temat powrotu akademii do Odessy przewodniczący Odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej Eduard Matwijczuk.

Radni Lwowskiej Rady proszą kierownictwo państwa i Sił Zbrojnych Ukrainy o pozostawienie Akademii Wojsk Lądowych jako placówki przeznaczonej do kształcenia oficerów Sił Zbrojnych Ukrainy we Lwowie.

Gubernator obwodu lwowskiego Horbal zaznaczył, że kierownictwo państwa jest poinformowane o stanowisku Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej i Akademii Wojsk Lądowych odnośnie funkcjonowania tej uczelni we Lwowie.

«Prezydent przedstawi swoie stanowisko w tej sprawie, podczas wizyty 27 maja we Lwowie», powiedział Horbal

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Borys Kolesnikow ocenia przygotowania Lwowa do Euro 2012

Posted by irekw1 on 2010-05-25 13:10:10 CEST

25 maja do Lwowa z roboczą wizytą przybył wicepremier Ukrainy Borys Kolesnikow

Wicepremier zapoznaje się z przebiegiem rekonstrukcji międzynarodowego lotniska "Lwów" i z budową stadionu.

27 maja Lwów odwiedzi Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. Pod przewodnictwem Prezydenta Ukrainy we Lwowie odbędzie się posiedzenie Rady Regionów.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Partia Regionów chce przywrócić język rosyjski do szkół i sądów

Posted by irekw1 on 2010-05-25 13:07:52 CEST

Partia Regionów chce przywrócić język rosyjski do szkół i sądów w zakresie prawodawczym do końca czerwca br.

"Teraz prawie cała nasza frakcja jest zaangażowana w opracowanie nowej ustawy o językach, która przed czerwcem powinna zostać złożona w parlamencie i przed końcem miesiąca uchwalona" - powiedziała deputowana do Rady Najwyższej Ołena Bondarenko – pisze gazeta "Siegodnia".

"Ustawa wprowadzi zasadę, że studenci i rodzice uczniów będą ankietowani, w jakim języku chcą zdobywać wykształcenie" - zaznaczyła Ołena Bondarenko.

"Język rosyjski wróci też do sądów" - dodała.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Oficer SBU namawiał do współpracy rektora Katolickiego Uniwersytetu Ukraińskiego

Posted by irekw1 on 2010-05-25 13:03:51 CEST

Metody Służby Bezpieczeństwa Ukrainy ostatnio zbytnio przypominają metody Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji.

SBU zwróciło się do rektora uniwersytetu we Lwowie Borysa Gudziaka z propozycją podpisania dokumentu w którym ten zobowiązuje się powiadamiać SBU o studentach, którzy będą uczestniczyć w akcjach protestu przeciwko polityce rządu Ukrainy.

Według słów Borysa Gudziaka, takie metody stosowano w czasach NKWD dla werbowania agentów, ale nie podczas spotkania w Katolickim Uniwersytecie w czasach niepodległej Ukrainy.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraińcy pomagają w Tarnobrzegu

Posted by irekw1 on 2010-05-25 09:20:15 CEST

Supermocne pompy - o wydajności nawet 9 tysięcy litrów wody na minutę - przywieźli na pomoc Tarnobrzegowi ukraińscy strażacy. To pewnego rodzaju rewanż, bo kilka lat temu to nasi strażacy pomagali Ukraińcom w czasie powodzi.

W dzielnicach Dzików i Sielec rozpoczęto wypompowanie wody za pomocą dużych pomp o wysokiej wydajności, które zostały przywiezione przez 30 ukraińskich ratowników. "Ukraińcy przywieźli nowoczesny, kompleksowy sprzęt" - mówi Radiu ZET Marcin Betleja z podkarpackiej straży.

Źródło Radio ZET

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraińcy wobec Piłsudskiego

Posted by irekw1 on 2010-05-25 09:18:16 CEST

Ten tekst mógłby być najkrótszym artykułem w mojej karierze akademickiej. Mógłbym go rozpocząć i zarazem zakończyć jednym zdaniem: Piłsudski praktycznie nie funkcjonuje w ukraińskiej pamięci historycznej.

Ponieważ Ukraina jest bardzo różnorodna i podzielona, polski czytelnik może odnieść wrażenie, że mówię tylko o terenach, które do 1939 roku pozostawały poza granicami Rzeczpospolitej. Dlatego muszę skonkretyzować poprzednie zdanie: Piłsudski nie zajmuje oddzielnego, w jakimkolwiek stopniu znaczącego miejsca, w pamięci zbiorowej Ukraińców – ani tych mieszkających na (dawnych polskich) terenach Zachodniej Ukrainy, ani tym bardziej na terenach Ukrainy Wschodniej, a także Północnej, Centralnej, Południowej czy potraktowanym oddzielnie Półwyspie Krymskim. Dla przykładu: na Zachodniej Ukrainie nikt nie pamięta o tym, że Piłsudski był we Lwowie i to nie jeden raz – zaś na drugim końcu Ukrainy, w Charkowie, także nikt nie wie, że studiował na miejscowym uniwersytecie.

Po drugie, fakt, że Piłsudski w ukraińskiej pamięci historycznej praktycznie nie funkcjonuje, nie oznacza, że nie funkcjonuje zupełnie. Współczesna Ukraina wyrosła z Ukrainy Radzieckiej, a współcześni Ukraińcy – szczególnie ci, którzy dzisiaj mają ponad 35 lat – wiedzą o Piłsudskim dokładnie tyle, ile o nim pisano w sowieckich podręcznikach historii. W tych podręcznikach międzywojenna Rzeczpospolita figurowała jako „Polska panów”, a rządy Piłsudskiego jako „faszystowska” dyktatura. Przyczyny tego zjawiska nie wymagają szczególnych wyjaśnień: Piłsudski był zdeklarowanym wrogiem władzy sowieckiej, tzw. „białym Polakiem” – a swoim wrogom Kreml nie szczędził epitetów.

Nie dziwi to, że obraz Piłsudskiego w czasach ZSRR był konsekwentnie negatywny. Dziwi co innego – że obraz ten pozostał żywy na współczesnej Ukrainie. Jeden z najlepszych ukraińskich szkolnych podręczników (przynajmniej najlepszy, jeżeli chodzi o okres dwudziestolecia międzywojennego) – Historia epoki w oczach człowieka (Kijów 2004) , napisany wspólnie przez nauczycieli i naukowców, według wzorców zachodnich – przedstawia Piłsudskiego w bardzo specyficzny sposób: prezentując jego karykaturę na plakacie wyborczym Komunistycznej Partii Polski z 1928 roku. Naczelnik państwa przedstawiony jest w mundurze, w ręku trzyma bicz, przy pomocy którego zmusza robotników do ciężkiej pracy. Od bicza odchodzą cztery rzemienie, każdy podpisany odpowiednio: sądy doraźne, kara śmierci, 12-godzinny dzień pracy, faszystowski arbitraż. I chociaż zamieszczony komentarz sam w sobie jest dosyć neutralny, to nie jest on w stanie zrównoważyć wymowy karykatury, która dominuje nad tekstem, i która po raz kolejny odwołuje się do obrazu Piłsudskiego jako faszysty.

W innych podręcznikach obserwujemy charakterystyczną zamianę ról. O ile Ukraińcy o Dmowskim wiedzą jeszcze mniej niż o Piłsudskim (a prawdę mówiąc o Dmowskim nie wiedzą nic), to właśnie Piłsudski przejmuje na siebie rolę Dmowskiego. Dlatego też można przeczytać, że to Piłsudski marzył o Polsce „od morza do morza”, i że na niego pada największa odpowiedzialność za ciemiężenie Ukraińców na terenach Zachodniej Ukrainy. I znowu, o ile Ukraińcy nie wiedzą nic o Henryku Józewskim (świetna biografia napisana przez Timothy’ego Snydera do dzisiaj nie doczekała się ukraińskiego tłumaczenia) nie mogą porównać polityki Piłsudskiego wobec Galicji z polityką Piłsudskiego wobec Wołynia.

Piłsudski mógłby funkcjonować jako postać pozytywna tylko w jednym specyficznym kontekście – jako sojusznik Petlury w walce z bolszewikami. Problem jednak polega na tym, że Petlura nie jest znany (czy też, nie chcą go znać) na Wschodzie Ukrainy – ponieważ jest on za bardzo nacjonalistyczny, a wśród Wschodnich Ukraińców, jak pokazują sondaże, panuje przekonanie, że gorszym od „nacjonalisty” jest tylko „faszysta”. Petlura nie jest także specjalnie popularny na Zachodzie Ukrainy – przecież to on zgodził się na oddanie Galicji Polakom.

Na tym właściwie można byłoby zakończyć ten krótki artykuł, gdyby nie pewien epizod. Kilka tygodniu temu, na wiosnę 2010 roku, w internecie zjawiła się ulotka z hasłem „Ukraińcy! Bądźcie czujni!”. W podtytule można przeczytać: „Przez Towarzystwo «Memoriał» im. Wasyla Stusa zostało znalezione ciekawe zdjęcie Hitlera z uroczystości żałobnych pamięci jego zmarłego przyjaciela J. Piłsudskiego”…

Charakterystyczne, że konstrukcja tego zdania jest typowa dla języka rosyjskiego – ukraiński nie cierpi biernych form w stylu „Przez Towarzystwo… zostało znalezione”. Myli się jednak ten, kto myśli, że owa ulotka jest prowokacją Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Chodzi o co innego: o paradoksalną zgodność ukraińskich nacjonalistów i rosyjskiej FSB, którzy chociaż nienawidzą się nawzajem, używają jednakowych argumentów, a nawet podobnych zwrotów językowych. Ulotka odwołuje się do rzekomej tajnej umowy zawartej w 1934 roku między Hitlerem a Piłsudskim, dotyczącej wojny z ZSRR o ziemie ukraińskie i białoruskie. Umowa nie weszła w życie, jak czytamy, tylko dlatego, że „ukrainofob i inicjator represji wobec Ukraińców J. Piłsudski, niespodziewanie dla Hitlera, zmarł 12.05.1935 r.” Na ulotce przedstawione jest zdjęcie Hitlera z uroczystości po śmierci Piłsudskiego w Berlinie, z symboliczną trumną z polską flagą i orzełkiem w tle. Czytamy też, że po kapitulacji Polski Hitler rozkazał komendzie wojskowej, aby codziennie przed grobem Piłsudskiego była pełniona warta honorowa. Cała ta informacja, wraz ze zdjęciem, ma służyć potwierdzeniu jednego argumentu: Hitlera i Piłsudskiego „łączyła chęć zajęcia i rozbioru Ukrainy oraz zniewolenia narodu ukraińskiego”.

Ulotka jest bezpośrednią odpowiedzią na rezolucję Rady Europy w sprawie Ukrainy po ostatnich wyborach prezydenckich – rezolucję, która mimo tego, że ogólnie chwali Ukrainę za wierność demokracji i popiera jej europejskie dążenia, radzi także unieważnić decyzję poprzedniego prezydenta Wiktora Juszczenki odnośnie nadania Stepanowi Banderze tytułu „Bohatera Ukrainy”. Anonimowi autorzy ulotki twierdzą, że sojusz Hitlera i Piłsudskiego pozwala w inny sposób patrzeć na tę rezolucję:

współczesna Polska konsekwentnie fałszuje wszystkie etapy ukraińskiego ruchu narodowo-wyzwoleńczego, walczy z jego symbolem – Stefanem Banderą, i przeciw odbudowywaniu pamięci narodowej Ukraińców. Polacy czasów Piłsudskiego planowali z pomocą Hitlera zaspokoić swój apetyt okupanta: dwaj imperialiści znaleźli wspólny język. Dzisiaj, ukrywając to, próbują za pomocą oszczerstw wobec S. Bandery i UPA przerzucić właśnie na nich własną hańbę współpracy Piłsudczyków z hitlerowskim reżimem.

Zródło Więź

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Dni Kultury Ukraińskiej 2010

Posted by irekw1 on 2010-05-25 08:09:19 CEST

Szczeciński Oddział Związku Ukraińców w Polsce oraz Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zapraszają na XIV Dni Kultury Ukraińskiej „UKRAINA DLA SZCZECINA”pod patronatem Marszałka Województawa Zachodniopomorskiego Władysława Husejki oraz Prezydenta Miasta Szczecina Piotra Krzystka

W programie :

24-29 maj 2010
„Ukraina dla Szczecina” Plener malarski – Warsztaty

29 maj 2010 /sobota/ Deptak Bogusława
godz 14,00-18,00
SofyaFedyna - Lwów
występ muzyków Państwowej Szkoły Kultury i Sztuki - Łuck
jarmark ukraiński

30 maj 2010 /niedziela/ Zamek Książąt Pomorskich
godz. 10,00
warsztaty sztuki ludowej
kiermasze rękodzieła
wystawa plac poplenerowych

godz. 12,oo
występ orkiestry instrumentów dętych Państwowej Szkoły Kultury i Sztuki z Łucka

godz.13,30
Otwarcie wystawy : Wołyńskie klimaty
Występ grupy śpiewu archaicznego Ruta

godz.14:30
Koncert zespołu pieśni i tańca
Państwowej Szkoły Kultury i Sztuki z Łucka
aukcja prac plenerowych na rzecz dzieci z SOSW w Tanowie

godz.17.30
Msza w cerkwii parafii greckokatolickiej w Szczecinie

02 czerwiec 2010 /środa/
Ośrodek Kultury Ukraińskiej w Szczecinie
godz. 16,00
warsztaty: pisankarstwo/wikliniarstwo

04 czerwiec 2010 /piątek/ Ińsko
godz 18,00
Dżereło - zespół wokalno instrumentalny z Czerniowiec


05 czerwiec 2010 /sobota/ Zamek Książąt Pomorskich
godz. 14-17
kiermasz rękodzieła artystycznego galerii „Wołyński Suwenir”
warsztaty sztuki ludowej

godz. 17,00-21,00
rockowo-folkowe popołudnie

Rusyczi – Ukraina: w repertuarze ballady oraz obrzędowe, jaskrawe instrumentalnie projekty muzyki gór, stepów i morza z wykorzystaniem m.in.elementów rocku, funku, punku, reggae, jazzu

AtmAsfera - Ukraina: Laureat Festiwalu „Przystanek Woodstock”. W 2008 roku zespół został nagrodzony nagrodą publiczności „Złoty Bączek”

Orkiestra Janky Kozyr – Ukraina: wesoły teatralizowany art.-folk-gothic-classic-rock-show

06 czerwiec 2010 /niedziela/ Zamek Książąt Pomorskich
godz. 12,00 Koncert południowy

AKORD męski kwartet wokalny z Filharmonii w Tarnopolu na Ukrainie

godz 14,oo
Popołudnie z balladą
Oleksandr Smyk – Łuck Ukraina
Sofia Fedyna – Lwów Ukraina
SPAS - teatr kozacki Zaporoże
oraz
„WITROHON” Zespół Pieśni i Tańca z Liceum Ogólnokształcącego z Białego Boru

Zakończenie XIV Dni Kultury Ukraińskiej

Na wszytskie wydarzenia Festiwalu – wstęp wolny.

Więcej informacji pod adresem:http://ukraincy.org/dni_kultury_ukrainskiej/dni_kultury_ukrainskiej.htm

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Jesienią plan zniesienia wiz dla Ukrainy

Posted by irekw1 on 2010-05-25 07:59:05 CEST

Przed jesiennym zjazdem ukraińsko-unijnym ustalony zostanie plan zniesienia wiz dla obywateli Ukrainy podróżujących do państw UE - powiedział w Sopocie komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa KE Stefan Fuele.

W Sopocie odbyło się nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej oraz przedstawiciele sześciu państw objętych unijnym programem Partnerstwa Wschodniego.

Partnerstwo Wschodnie to inicjatywa zacieśniania współpracy z wschodnimi sąsiadami Unii, adresowana do Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii oraz Ukrainy. Jest to polsko-szwedzka inicjatywa w dziedzinie stosunków zewnętrznych Unii, która została zatwierdzona przez Radę Europejską w marcu 2009 r. Partnerstwo nie obejmuje Rosji.

- Sprawa zniesienia wiz nie jest łatwa nie tylko z powodów technicznych, jest to też kwestia drażliwa politycznie. Deklaracja w Pradze powołująca przed rokiem Partnerstwo była jednak jasna: długoterminowy cel do zniesienia wiz dla wszystkich uczestników Partnerstwa - ocenił na konferencji prasowej Fuele.

Miguel Angel Moratinos, minister spraw zagranicznych Hiszpanii, sprawującej obecnie przewodnictwo w UE, podkreślił, że spotkanie w Sopocie udowodniło, iż Partnerstwo Wschodnie jest "jednym z głównych priorytetów Unii Europejskiej". - Dziś nie ma żadnej konkurencji między polityką południową a wschodnią w Unii - zadeklarował.

Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski dodał, że z inicjatywy naszego kraju powołano w poniedziałek "grupę przyjaciół" Partnerstwa Wschodniego, adresowaną do takich krajów jako Rosja, Norwegia, Kanada i USA. - Podczas naszego spotkania była żywa dyskusja, co świadczy, że Partnerstwo jest potrzebne - podsumował.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Kolejni ratownicy wyjeżdżają na pomoc Polsce

Posted by irekw1 on 2010-05-25 07:55:58 CEST

Kolejna, 40-osobowa grupa ratowników ukraińskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (MSN) wyruszyła wdo Polski, gdzie będzie pomagać w walce z powodzią

Pierwszy, 27-osobowy oddział, został wysłany w niedzielę.

W poniedziałek do Polski wyruszyli z Łucka ratownicy delegowani przez pięć obwodów (województw) Ukrainy: żytomierskiego, tarnopolskiego, chmielnickiego, rówieńskiego, oraz wołyńskiego - podało biuro prasowe MSN.

Prócz ludzi Ukraina skierowała do Polski specjalistyczny sprzęt, m.in. pompy wodne o wysokiej wydajności.

40-osobowa grupa ratowników do usuwania skutków powodzi w Polsce przystąpi już we wtorek.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Święto Bohaterów we Lwowie

Posted by irekw1 on 2010-05-25 07:40:39 CEST

Ok. 3 tys. osób uczestniczyło w Święcie Bohaterów we Lwowie, oddając hołd pamięci bojowników o niepodległość Ukrainy, m.in. przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Stepana Bandery oraz dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), Romana Szuchewycza.

Podczas poniedziałkowej akcji krytykowano obecne władze Ukrainy, dla których - zdaniem uczestników zgromadzenia - idea ukraińskiej państwowości jest całkowicie obca.

"Wstyd nam za to, że w dziewiętnastym roku niepodległości Ukrainy najbardziej poważani i uprzywilejowani są dziś ludzie, którzy dokładali wszelkich wysiłków, by państwa ukraińskiego nie było, ludzie, którzy zwalczali bojowników o wolność Ukrainy" - mówił na wiecu przewodniczący lwowskiej rady obwodowej, Myrosław Senyk.

Mer Lwowa Andrij Sadowy podkreślił ze swej strony, iż Ukraińcy nie powinni zapominać o swych bohaterach, gdyż naród, który nie zna swej przeszłości, nie ma przyszłości.

"Żyjemy w trudnych czasach, ale jest to także pora, by uświadomić sobie, że nic nie przychodzi tak po prostu, że o wszystko trzeba walczyć" - powiedział mer Lwowa.

Na Święto Bohaterów we Lwowie przybyli politycy ukraińskiej opozycji, która uważa, że obecny rząd i prezydent Wiktor Janukowycz prowadzą politykę ustępstw na rzecz Rosji.

Głównym zarzutem wobec szefa państwa jest przedłużenie o co najmniej 25 lat okresu stacjonowania na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Zdaniem opozycji przekreśla to działania poprzednich władz z byłym prezydentem Wiktorem Juszczenką na czele, które dążyły do integracji Ukrainy z Zachodem.

Będąc u władzy Juszczenko wydał dekrety, którymi w uznaniu zasług Bandery i Szuchewycza w walce o ukraińską niepodległość uhonorował ich tytułami Bohaterów Ukrainy.

Po zwycięstwie w wyborach prezydenckich na początku bieżącego roku Janukowycz zapowiedział, że dekret w sprawie Bandery zostanie anulowany, lecz dotychczas tego nie uczynił. Decyzję Juszczenki uchylił natomiast sąd w Doniecku, gdzie Janukowycz rozpoczynał swą karierę polityczną. Sąd orzekł, że dekret jest sprzeczny z prawem, ponieważ Bandera nie był obywatelem Ukrainy, a tytuł Bohatera Ukrainy należy się wyłącznie obywatelom państwa ukraińskiego.


24 травня, у Львові та області проходять урочисті заходи у рамках відзначення Свята Героїв. У Львові святкові заходи розпочалися з покладання кошика квітів до Меморіалу Українським Січовим Стрільцям на Янівському кладовищі. Участь у покладанні квітів взяли голова Львівської обласної ради Мирослав Сеник, заступник голови Львівської ОДА Ігор Держко, керівник ДПА у Львівській області Костянтин Зінкевич, відомі громадські та політичні діячі та ветерани національно-визвольних змагань

Там же відбулося запалення лампадок на могилах визначних діячів Львівщини. Голова Львівської облради також поклав квіти на могилу Олени Басараб.

Голова ЛОО Товариство політичних в’язнів та репресованих Петро Франко нагадав, що на цьому Меморіалі поховано 360 полеглих січових стрільців.

Далі учасники Свята Героїв переїхали на Личаківське кладовище, де поклали квіти до Меморіалу воїнам УГА, полеглим в обороні Львова у 1918-1919 роках. Одночасно на кладовище прибули й учасники естафети Львівського державного університету фізичної культури, які о 9:30 ранку вибігли із села Білогорща.

Проректор з виховної роботи і зв’язків з громадськістю цього вишу Ярослав Тимчак повідомив журналістам, що загальна довжина пробігу становить 11 кілометрів. «Це символічна естафета, якою ми хочемо привернути увагу до святкування Дня Героїв», – сказав він. З його слів, Роман Шухевич був відомим плавцем, а Степан Бандера займався легкою атлетикою, саме тому студенти Університету вшановують пам’ять українських націоналістів.

Після покладання квітів до Меморіалу, із коротким словом виступив голова Львівської облради Мирослав Сеник. Він наголосив на тому, що сьогодні на цьому святі немає ані перших владних керівників області, ані керівництва силових структур міста й області. «Також не знаю через які причини відсутнє й керівництво міста. Не знаю, чому вони ігнорують таке свято», – сказав Сеник.

Опісля цього, представники влади переїхали до пам’ятника Степану Бандері, де розпочалося урочисте віче. Уже біля пам’ятника Степанові Бандері з’явився заступник міського голови із гуманітарних питань Василь Косів та депутати Львівської міської та обласної ради. Також там були нардепи Володимир В’язівський та Андрій Парубій.

Після урочистого віче у центрі міста: вулицями Степана Бандери та Коперніка до пам’ятника Шевченку пройшла багатотисячна хода «Український марш». Під час цього дійства відбувалося урочисте покладання квітів до пам’ятників та меморіальних знаків героїв національно-визвольного руху.

Закінчилося святкування у центрі міста, біля пам’ятника Шевченка, де відбувся багатотисячний мітинг. «Сьогодні на 19 році української незалежності ми з сумом мусимо констатувати, що маємо відступ у творенні української держави, в її зміцненні, – сказав під час виступу голова Львівської облради Мирослав Сеник. – Сьогодні, на наш стид, ми бачимо, як вивішуються імперські символи держави, якої вже немає».

Перед учасника маршу пройшли парадом учні навчальних закладів міста. «Ми стали свідками, як молоді хлопці і дівчата пройшли маршем, – сказав з цього приводу міський голова Львова Андрій Садовий, який приєднався до групи представників влади уже біля пам’ятника Шевченкові. – Ми вдивлялися у ці очі. Вони вірять у ті слова, які вони говорять. У них в серці Бандера, Шухевич, Коновалець. Імена цих героїв назавжди закарбовані у наших серцях».

«Ми зібралися вшанувати пам’ять наших героїв, – сказав син головнокомандувача УПА Романа Шухевича Юрій Шухевич. – Не героїв Радянського Союзку. Не героїв Речі Посполитої, а наших національних героїв. Два тижні тому, тут, на проспекті, влаштували шабаш сталіністи, які хотіли відродити пам’ять про Сталіна, Леніна, Берію, Дзержинського, Кагановича і сотні кривавих імен, які покрили себе ганьбою. Це міжнародні злочинці, які пролили море крові всіх народів світу. Вони хотіли їх вшанувати, підняти на п’єдестал. Але для того вони мали відгородитися від львів’ян. Сюди не пропускали нікого, тільки за спеціальними перепустками. Сьогодні вхід відкритий і ми зібралися тут, щоб вшанувати наших героїв. Їх не перечислити, але тільки у 20 сторіччі назву їх декілька – Петлюра, Кирило Осьмак, Євген Коновалець, Чупринка, Бандера, Василь Стус, о.Микола Хмельовський і ще багато-багато інших. І ми сьогодні схиляємо голови перед їхньою пам’яттю, віддаємо їм шану. Ми сьогодні вшановуємо День героїв і День перемоги нашого духу, справжнього українського духу».

Фото: Маріан Стрільців

Źródło

http://www.zik.com.ua

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Monday, May 24 2010

"Katyń" w telewizji

Posted by irekw1 on 2010-05-24 14:37:32 CEST

Ukraińscy telewidzowie musieli czekać prawie 3 lata, aby obejrzeć film "Katyń" Andrzeja Wajdy. Dziś po południu pokaże go jedyny ogólnokrajowy państwowy kanał telewizyjny.

Ukraińcy mogli wcześniej obejrzeć "Katyń" w kinach, jednak emisja w telewizji był uniemożliwiana przez niewielką rosyjską firmę, która ma prawa do tego rodzaju dystrybucji. Dyrektor Insytytu Polskiego w Kijowie Jerzy Onuch powiedział Polskiemu Radiu, że sytuację zmieniła dopiero kwietniowa katastrofa pod Smoleńskiem. Udało się odnaleźć rosyjską firmę i odbyć z nią skuteczne negocjacje.

Prezes państwowej telewizji Jehor Benkendorf powiedział Polskiemu Radiu, że chce, aby Ukraińcy zrozumieli, w jakich okolicznościach doszło do katastrofy pod Smoleńskiem. "Chcemy zwrócić uwagę na to, dokąd i dlaczego leciał prezydent Lech Kaczyński. Wydaje mi się, że on przez całe życie starał się o czymś powiedzieć i chcemy, żeby to zostało powiedziane” - podkreślił prezes Benkendorf.

Jedyny ogólnokrajowy kanał telewizyjny na Ukrainie ma największy zasięg, jednak jego oglądalność jest niewielka z powodu dość ubogiej oferty programowej.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


W Afryce powstanie pomnik Tarasa Szewczenki

Posted by irekw1 on 2010-05-24 13:43:03 CEST

Według nieoficjalnych danych, na całym siwecie znajduje się blisko 1100 pomników Tarasa Szewczenki.

"Dotychczas nie mamy państwowego rejestru pomników Tarasa Szewczenki. Tylko dzięki naszym entuzjastom, takim jak dyrektor muzeum Szewczenki we Lwowie Roman Nakoneczny, istnieje ta nieoficjalna lista. Najwięcej pomników jest w Galicji – 450, zagranicą – 100. Rosji – 9, Kazachstanie – 4. Pomniki poety są wszędzie, gdzie jest ukraińska diaspora. W następnym roku zostanie wzniesiony pomnik w Afryce Południowej” - powiedział prezydent Dobroczynnej Fundacji "Ukraina-Ruś", radny Lwowskiej Rady Obwodowej Rostysław Nowożeniec.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


W Drohobyczu odbędzie się festiwal Brunona Schulza

Posted by irekw1 on 2010-05-24 13:41:08 CEST

W Drohobyczu (obwód lwowski) od 24 do 30 maja potrwa IV Festiwal Międzynarodowy Brunona Shculza „Arka wyobraźni Brunona Schulza”.

Jak poinformowała dyrektor centrum polonistycznego w Drohobyczu Wira Meniok, festiwal składa się z kilku programów – teatralnego, plastycznego, muzycznego. Według jej słów, rodzynkiem tego święta jest część literacka, przewidująca spotkanie z autorami, zainspirowanych prozą Brunona Schulza.

Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik wygłosi wykład inauguracyjny „Drohobycz, Bruno Schulz – nasze wspólne dziedzictwo”.

W ramach festiwalu odbędzie się występ zespołu „Karbido” z Jurijem Andruchowyczem.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Spotkanie Ministra Spraw Zagranicznych RP Radosława Sikorskiego z Ministrem Spraw Zagranicznych Ukrainy Kostyantynem Gryshchenko

Posted by irekw1 on 2010-05-24 13:36:33 CEST

24 maja 2010 roku, przy okazji spotkania Ministrów Spraw Zagranicznych Partnerstwa Wschodniego, na zaproszenie Ministra Spraw Zagranicznych RP Radosława Sikorskiego wizytę roboczą złożył w Rzeczypospolitej Polskiej Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Kostyantyn Gryshchenko.

W trakcie wizyty omówiono aktualne zagadnienia z zakresu współpracy dwustronnej oraz polityki międzynarodowej i regionalnej. Strony potwierdziły strategiczny charakter stosunków pomiędzy Polską i Ukrainą wynikający ze wspólnej historii, zbieżnych interesów gospodarczych oraz europejskich aspiracji Ukrainy.
Ministrowie zgodzili się co do potrzeby zaktywizowania dialogu politycznego na wszystkich szczeblach władzy państwowej, rozwoju kontaktów międzyresortowych i międzyregionalnych oraz przeprowadzenia w najbliższym czasie na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych przeglądu dwustronnych mechanizmów konsultacji. Biorąc pod uwagę skutki światowego kryzysu finansowo-gospodarczego oraz jego wpływ na dwustronną wymianę handlową, strony postanowiły dołożyć wszelkich starań w celu zapewnienia wzrostu obrotów handlowych oraz polepszenia warunków dla wzajemnych inwestycji. Jednym z istotnych kierunków dwustronnej współpracy pozostaje dziedzina regionalnego bezpieczeństwa energetycznego.

Strona Ukraińska podkreśliła, że integracja europejska pozostaje priorytetem zarówno polityki zagranicznej, jak i strategii wdrażania na Ukrainie wewnętrznych reform systemowych. Strona Polska potwierdziła gotowość wspierania działań Ukrainy na tym kierunku. Strony wyraziły zainteresowanie możliwie szybką implementacją Partnerstwa Wschodniego w zakresie kompleksowych programów rozwoju instytucjonalnego (CIB), rozwoju regionalnego oraz zintegrowanego zarządzania granicami (IBM).

Strony zwróciły szczególną uwagę na konieczność rozwiązania problemów w zakresie ruchu osobowego oraz opowiedziały się za przyjęciem Mapy Drogowej ruchu bezwizowego między Ukrainą a UE. W kontekście pogłębienia procesów integracji europejskiej, strony uznały za zasadne wzmacnianie praktycznej współpracy Ukrainy z Trójkątem Weimarskim i Grupą Wyszehradzką. Strony podtrzymały zainteresowanie dalszymi działaniami na rzecz otwarcia nowych przejść granicznych po obu stronach granicy oraz wdrażania wspólnych odpraw granicznych i celnych.

Strony wyraziły zadowolenie z funkcjonowania Umowy o Małym Ruchu Granicznym oraz porozumiały się w kwestii kontynuowania prac mających na celu rozszerzenie strefy przygranicznej do 50 kilometrów.

Strony podkreśliły wagę sprawnej organizacji finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 oraz porozumiały się w sprawie dalszej współpracy w tej dziedzinie. W tym celu będą wspierały przygotowanie w najbliższym terminie IV posiedzenia Polsko-Ukraińskiego Międzyrządowego Komitetu ds. Przygotowania i Przeprowadzenia EURO 2012 pod przewodnictwem Premierów obu krajów.

Strony doszły do porozumienia w sprawie jak najszybszej inauguracji prac Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa, mającego na celu wzmocnienie dialogu między społeczeństwami Polski i Ukrainy oraz umacnianie procesu zbliżenia i pojednania obu narodów.

Ministrowie omówili i zaakceptowali kalendarz współpracy między resortami spraw zagranicznych na najbliższe dwa lata.


Piotr Paszkowski
Rzecznik Prasowy

Źródło MSZ

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraińcy protestują w Warszawie

Posted by irekw1 on 2010-05-24 09:01:57 CEST

Ukraińcy mieszkający w Warszawie spotkali się 23 maja pod pomnikiem Tarasa Szewczenki aby zaprotestować przeciwko łamaniu konstytucji przez nowe ukraińskie władze.


W protescie wzielo udział około 40 osób którzy zgromadzili się w niedziele na skwerze Szewczenki w Warszawie.

Jak mówi jeden z organizatorów protestu Rostysław Kramar, na Ukrainie obserwujemy krystalizowanie się reżimu. Prezydent łamie konstytucję - wbrew jej zapisom przedłużył okres stacjonowania Floty Czarnomorskiej - podkreśla Rostysław Kramar i dodaje, że w ostatnich miesiącach łamane są też prawa demokratyczne - w ostatnich miesiącach w mediach pojawia się cenzura i tematy tabu.

Uczestnicy sprzeciwili się polityce obecnych władz Ukraińskich: “U progu 20 rocznicy odzyskania przez Ukrainę niepodległości, zmuszeni jesteśmy uznać, że grozi nam utrata suwerenności. Gdy nie uda się powstrzymać nowych władz ukraińskich, wówczas na Ukrainie zapanuje reżim autokratyczny…”.

Podobne akcje odbyły się w kilku innych europejskich stolicach - Rzymie, Madrycie Lizbonie, Florencji, Tallinie - pod wspólnym hasłem "O poszanowanie konstytucji na Ukrainie"
Zdjęcia z protestu
Fot: Anna KertyczakŹródło http://eastbook.eu/2010/05/uncategorized/polska-ukraincy-protestuja-w-warszawie/

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wysłano ratowników do Polski

Posted by irekw1 on 2010-05-24 07:48:20 CEST

Ukraińskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych (MSN) wysłało 27-osobowy oddział ratowniczy wyposażony w specjalistyczny sprzęt do walki z powodzią w Polsce - podała służba prasowa MSN.

Ukraińcy zabrali ze sobą do Polski m.in. cztery pompy o bardzo dużej wydajności. W ciągu godziny mogą one wypompować prawie 1,5 tys. metrów sześciennych wody.

Po rozmowie z polskim ministrem spraw wewnętrznych i administracji Jerzym Millerem szef ukraińskiego MSN Nestor Szufrycz zadeklarował, iż w razie potrzeby Ukraina może zwiększyć swą pomoc dla sąsiedniego kraju - podało MSN w przekazanym PAP komunikacie.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Friday, May 21 2010

Kolejna wizyta inspektorów UEFA na Ukrainie

Posted by irekw1 on 2010-05-21 14:06:28 CEST

Już w najbliższym tygodniu Ukrainę odwiedzi kolejna delegacja przedstawicieli UEFA, która skontroluje postępy poczynione przez naszych wschodnich sąsiadów w przygotowaniach do zbliżającego się Euro 2012.

Na Ukrainę nie po raz pierwszy przyleci Komisja Ekspertów, której przewodniczyć będzie dyrektor Departamentu Stadionów i Bezpieczeństwa UEFA, Marc Timmer.

W trakcie wizyty zaplanowanej na wtorek i środę oficjele europejskiej federacji sprawdzą stan prac wykonywanych przy budowie priorytetowych na Ukrainie stadionów - w Kijowie oraz we Lwowie.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina nie odda swoich gazociągów

Posted by irekw1 on 2010-05-21 12:19:12 CEST

Ukraina nie ma zamiaru przekazywać Rosji kontroli nad swoimi gazociągami - oświadczył minister spraw zagranicznych Kostiantyn Hryszczenko.


- W ramach kontaktów między odpowiedzialnymi resortami Ukrainy i Rosji prowadzona jest dyskusja o maksymalnie efektywnym wykorzystaniu ukraińskiego systemu przesyłania gazu, którego nikt nie ma zamiaru nikomu przekazywać. Żadnych konkretnych ustaleń w tej sprawie nie ma - powiedział Hryszczenko, odpowiadając na pytania deputowanych Rady Najwyższej (parlamentu).

Dyskusje o przekazaniu Rosjanom kontroli nad ukraińskimi gazociągami wywołała propozycja połączenia rosyjskiego giganta gazowego Gazprom z ukraińską państwową spółką paliwową Naftohaz. Padła ona z ust premiera Rosji Władimira Putina pod koniec kwietnia.

Ukraińcy odebrali tę ofertę z wyraźnym zdziwieniem, po czym prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oświadczył w ub. tygodniu, że nie pozwoli, by Gazprom przejął kontrolę nad siecią gazociągów w jego kraju.

Ukraiński system przesyłania gazu tłoczy do odbiorców w krajach Unii Europejskiej 80 proc. rosyjskiego surowca i potrzebuje gruntownej modernizacji.

Tuż po dojściu do władzy w lutym br. Janukowycz deklarował gotowość podjęcia rozmów na temat utworzenia trójstronnego konsorcjum, które przejęłoby kontrolę nad systemem przesyłu gazu Ukrainy. W konsorcjum tym, prócz Ukrainy, miałaby uczestniczyć nie tylko Rosja, ale i UE.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Naliwajczenko został koordynatorem "Update Country"

Posted by irekw1 on 2010-05-21 11:07:03 CEST

Były szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Walentyn Nalyvaychenko został koordynatorem inicjatywy publicznej "Update Country" (ukr. "Onovlennya країни).

"Ja, wraz z podobnie myślącymi rozpocząłem działalność w ramach inicjatywy" Upgrade Country "- powiedział na konferencji prasowej w Kijowie w czwartek.

Wśród priorytetów organizacji, Naliwajczenko wymienia przezwyciężenie, obecnego kryzysu gospodarczego i bezrobocia, zapewnienie dotrzymania standardów europejskich w zakresie ekologii, medycynie i edukacji.

Jedno z najważniejszych zadań tej organizacji będzie walka z korupcją w kraju. "40000000000 UAH, kraj traci z powodu wielkiej korupcji, które mogłyby być wykorzystane w różnych programach społecznych i w funduszu emerytalnym Ukrainy", - powiedział V. Nalyvaichenko.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Premier Ukrainy Mikołaj Azarow pojechał do Petersburga

Posted by irekw1 on 2010-05-21 10:55:33 CEST

Premier Ukrainy Mikołaj Azarow, wyruszył z oficjalną wizytą do Rosji.

Szef ukraińskiego rządu weźmie udział w szczycie przewodniczących rządów krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. Szczyt odbędzie się w Petersburgu.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


E.ON w rosyjsko-ukraińskim konsorcjum gazowym

Posted by irekw1 on 2010-05-21 10:49:09 CEST

Do planowanego przez Kijów i Moskwę konsorcjum gazowego może wejść niemiecki E.ON Ruhrgas. Miałoby ono zarządzać ukraińskimi gazociągami - donosi ukraiński dziennik "Segodnia".

Idea powołania konsorcjum pojawiła się jeszcze w czasach prezydenta Leonida Kuczmy. Jego następca, Wiktor Juszczenko, całkowicie ją odrzucał. Teraz powróciły do niej nowe ukraińskie władze. Według dziennika "Segodnia" oprócz Gazpromu i Naftohazu do konsorcjum wejdzie prawdopodobnie niemiecki E.ON Ruhrgas, który posiada 6,4 proc. akcji rosyjskiego monopolisty. Dziś w Berlinie mają się odbyć rozmowy dyrekcji tych firm.

Konsorcjum miałoby zarządzać gazociągami i podziemnymi zbiornikami paliwa na zasadach koncesji, to znaczy pozostawałyby one własnością państwa. Według dziennika "Segodnia", Ukraina dzięki temu może liczyć na modernizację infrastruktury gazowej. Nie jest wykluczone, że spadłaby także cena kupowanego od Rosjan paliwa.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wieniec na aukcji

Posted by irekw1 on 2010-05-21 10:39:10 CEST

Wieniec, który porwany przez wiatr uderzył prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, zostanie wystawiony na aukcję. Cena wywoławcza to 8 tysięcy hrywien, czyli 3 tysiące złotych.

W poniedziałek gdy prezydenci Rosji i Ukrainy pod pomnikiem nieznanego żołnierza w Kijowie składali wieńce, jeden z nich został porwany przez wiatr i uderzył Wiktora Janukowycza. Banalny incydent pewnie zostałby niezauważony, gdyby nie to, że administracja prezydenta poprosiła stacje telewizyjne o niepokazywanie jego zdjęć.

Wywołało to od razu falę dyskusji o powracającej na Ukrainę cenzurze. Nagranie pokazały jednak niektóre stacje telewizyjne, można było je znaleźć także w Internecie, gdzie cieszy się ogromną popularnością. Wieniec, który zdobył także przezwisko „choinkowy potwór”, zostanie wystawiony w przyszłym tygodniu na aukcję przez anarchistyczno - prawosławną organizację Bractwo. Na razie zgłosiło się 30 chętnych do kupna pamiątki.

Wieniec Dmitrija Miedwiediewa dotąd stoi pod pomnikiem nieznanego żołnierza.

Więcej informacji tutaj

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Lwów złożył hołd bojownikom o wolność

Posted by irekw on 2010-05-21 10:10:39 CEST

23 maja - Dzień Bohaterów - święto ku czci bojowników o wolność Ukrainy

W lwowskiej radzie miejskiej odbyło się uroczyste spotkanie, w którym 50 weteranów wyzwolenia narodowego otrzymali pamiątkowe medale.

Mamy nadzieję, że lwowianie aktywnie uczczą to święto i oddadzą hołd ludziom, którzy oddali swoje życie za niepodległości naszego kraju - Ukrainy", - powiedział jeden z organizatorów obchodów Taras Czolij.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Iwan Wakarczuk ponownie został rektorem Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franki

Posted by irekw on 2010-05-21 10:00:45 CEST

Wiceminister edukacji i nauki Ukrainy Jewhen Sulima przedstawił Radzie Lwowskiego Uniwersytetu im. Iwana Franki nowego rektora uczelni.Przedstawienie nowego rektora – eks-ministra edukacji Iwana Wakarczuka odbyło się wczoraj o godz. 10.00 w Lustrzanej Sali Uniwersytetu.


Iwan Wakarczuk, jest fizykiem z wykształcenia. Po studiach rozpoczął karierę naukową. Uzyskał stopień doktora nauk fizycznych i matematycznych oraz tytuł profesorski. W 1985 objął kierownictwo Katedry Fizyki Teoretycznej na Uniwersytecie Lwowskim. W 1990, 2001 i 2010 był wybierany na rektora tej uczelni.

Opublikował ponad 200 prac naukowych. W grudniu 2007 w rządzie Julii Tymoszenko z rekomendacji Naszej Ukrainy objął stanowisko ministra oświaty i nauki. Funkcję tę pełnił do marca 2010.
Posiada tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Jest ojcem Światosława Wakarczuka, wokalisty, lidera zespołu Okean Elzy i byłego deputowanego.

Вакарчук Іван Олександрович


Фізик-теоретик, організатор освіти та науки, громадський діяч. Міністр освіти і науки України (12.2007—03.2010). Доктор фізико-математичних наук (1980), заслужений діяч науки і техніки України (2006), лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2000), Герой України (2007).

Народився 6 березня 1947 року в с. Старі Братушани Єдинецького району, Республіка Молдова. У 1965-1970 роках навчався на фізичному факультеті Львівського державного університету імені Івана Франка, в 1970-1973 роках — у аспірантурі Львівського відділення Інституту теоретичної фізики АН УРСР. У 1974 році захистив кандидатську дисертацію "Застосування методу зміщень і колективних змінних до дослідження системи взаємодійних бозе-частинок близько абсолютного нуля", а в 1980 — докторську дисертацію "Мікроскопічна теорія бозе-рідини". Представник львівської наукової школи статистичної фізики, заснованої академіком НАН України І. Р. Юхновським. У 1973-1984 роках працював у Львівському відділенні Інституту теоретичної фізики АН УРСР (тепер Інститут фізики конденсованих систем НАН України): молоший науковий співробітник, старший науковий співробітник, завідувач відділу квантової статистики; з 1984 року — у Львівському державному університеті імені Івана Франка: професор, завідувач кафедри теоретичної фізики. 13 листопада 1990 року обраний ректором Львівського державного університету імені Івана Франка (сучасна назва — Львівський національний університет імені Івана Франка). З грудня 2007 року по березень 2010 року — Міністр освіти і науки України.

Іван Олександрович — автор понад 300 наукових праць, опублікованих в українських і зарубіжних наукових журналах. Серед його робіт низка відомих монографій і підручників: "Лекції з загальної теорії відносності" (1990), "Квантова механіка" (1998, 2004, 2007), "Вступ до проблеми багатьох тіл" (1999), "Теорія зоряних спектрів" (2003). Він є засновником і головним редактором визнаного Європейським фізичним товариством "Журналу фізичних досліджень" (1996), де публікуються праці з основних галузей експериментальної і теоретичної фізики; науково-популярного журналу "Світ фізики" (1996); відповідальним редактором "Вісника Львівського університету. Серія Фізична"; членом редколегії теоретичного та науково-методичного часопису "Вища освіта України" і наукового журналу "Condensed Matter Physics".

Професора Івана Вакарчука вирiзняє широта наукових iнтересiв: фiзика квантових рiдин, у тому числi теорiя надплинного He4, теорiя фазових переходiв та критичних явищ, фiзика невпорядкованих систем, фiзика магнетних систем, математичнi методи в теоретичнiй фiзицi, фундаментальнi проблеми квантової механiки та квантова iнформатика, геофiзика, загальна теорiя вiдносности та космологiя, теорiя зоряних спектрiв, фiлософiя науки. У кожнiй iз цих дiлянок вiн запропонував новi ориґiнальнi пiдходи до вивчення рiзноманiтних фiзичних явищ i процесiв. Широта наукових зацiкавлень дозволяє вченому застосовувати методи, якi вiн створив для дослiдження одних явищ, до iнших.

Іван Вакарчук — послідовний прихильник гуманізації природничих наук і міждисциплінарності як принципу класичної університетської освіти. Особливу увагу приділяє найновішим досягненням у науці та проблемам філософії науки, зокрема, таким напрямкам, як зв’язок між методами досліджень природничих і гуманітарних наук, виявлення спільних математичних механізмів, які "керують" процесами, що спостерігаються в гуманітарній і соціальній сферах.

Наукова, науково-педагогічна та організаційна діяльність І. О. Вакарчука отримали високу оцінку. Серед його чисельних відзнак і нагород — звання "Герой України" з врученням ордена Держави (2007).


Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Zatrzymano grupę studentów, którzy sprzedawali narkotyki na terenie obwodu lwowskiego i tarnopolskiego

Posted by irekw on 2010-05-21 09:52:40 CEST

We Lwowie zlikwidowano przestępczą grupę złożoną z ponad 100 studentów dwóch prestiżowych uczelni, która zajmowała się rozpowszechnianiem narkotyków.

«Wszczęto postępowanie karne za dystrybucję narkotyków na wyższych uczelniach Lwowa. To znane uczelnie. W tej sprawie zamieszanych jest ok.100 studentów, którzy ponad rok systematycznie zażywali i sprzedawali narkotyki», powiedział szef lwowskiego obwodowego wydziału Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy Michał Cymbaluk.

Według jego słów, grupa ta działała w dwóch obwodach – lwowskim i tarnopolskim. «Dwie osoby już aresztowano. Niektórych jeszcze poszukujemy».

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Powódz na Ukrainie

Posted by irekw1 on 2010-05-21 08:12:22 CEST

Na zachodniej Ukrainie trwa walka z powodzią. Najgorsza sytuacja jest w obwodzie zakarpackim.

Od kilku dni na terytorium zachodniej Ukrainy intensywnie pada. Wobwodzie zakarpackim podtopionych zostało prawie pół tysiąca domów, najwięcej w okolicach Użgorodu.

Ministerstwo do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych informuje że w mieście Czop poziom Cisy przekroczył stan alarmowy i woda przelewa się przez wały.

Lepsza sytuacja jest w obwodach lwowskim i iwano-frankowskim. W tym pierwszym woda zniszczyła most, który został odbudowany zaledwie dwa lata temu, po poprzedniej powodzi.
W obwodzie lwowskim, iwano-frankowskim i zakarpackim, nadal pozostaje podtopionych 453 budynków mieszkalnych.

W pięciu rejonach obwodu lwowskiego podtopiono 92 gospodarstwa, 144 piwnice domów mieszkalnych oraz 840 ha pól. W obwodzie iwano-frankowskim podtopiono 45 piwnic w budynkach mieszkalnych.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Zarzuty wobec Tymoszenko

Posted by irekw1 on 2010-05-21 08:08:35 CEST

Ukraińska Najwyższa Izba Kontroli oskarża rząd Julii Tymoszenko o wydawanie pieniędzy budżetowych niezgodnie z przeznaczeniem. Była premier twierdzi, że te zarzuty to prześladowania polityczne.

Chodzi o miliard hrywien, czyli 400 milionów złotych, z rezerwy budżetowej. Według NIK, pieniądze te nie powinny były być wydane na walkę z grypą A/H1N1. Środki te mają być bowiem przeznaczone wyłącznie na pokrycie strat związanych z następstwami tzw. sytuacji nadzwyczajnych. W tym przypadku natomaiast - zdaniem NIK- o żadnych następstwach nie mogło być mowy.

Ukraiński urząd kontrolny uważa, że powinna za to odpowiedzieć Julia Tymoszenko, która jako szefowa rządu podpisywała decyzje Rady Ministrów.

Była premier twierdzi, że oskarżenia mają podłoże polityczne, a każda kopiejka z rezerwy została wydana zgodnie z prawem. Julia Tymoszenko powtórzyła też, że Wiktor Janukowycz nakazał swoim podwładnym znaleźć pretekst do aresztowania jej, a szefa NIK określiła jako marionetkę prezydenta.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wniosek o odebranie tytułu Bohatera Ukrainy dla Beresta

Posted by irekw1 on 2010-05-21 07:51:03 CEST

Sąd w Doniecku, który pozbawił tytułu Bohatera Ukrainy Stepana Banderę, przyjął do rozpatrzenia pozew o odebranie takiego samego tytułu podporucznikowi Armii Czerwonej, Ukraińcowi Ołeksijowi Berestowi. W 1945 r. zawiesił on nad Reichstagiem czerwony sztandar.

Pozew o pozbawienie Beresta tytułu bohatera złożył student Artur Szewcow, działacz nacjonalistycznej partii Swoboda. W czwartek sąd zdecydował, że pozew zostanie rozpatrzony.

"Prawo powinno traktować wszystkich równo. Jeśli jednym ludziom odbiera się pośmiertnie przyznane nagrody, a innym nie, to nie mogę się z tym zgodzić" - powiedział Szewcow, cytowany przez doniecki portal internetowy Ostro.org.

Szewcow wskazał w swym pozwie, że podporucznik Berest, który również został nagrodzony przez Juszczenkę, także nie był obywatelem ukraińskim, gdyż zmarł w 1970 roku w radzieckiej Rosji, a państwo Ukraina istnieje dopiero od 1991 r.

Podobny los może spotkać innego Bohater Ukrainy generała Kuźmę Derewiankę, który w imieniu ZSRR przyjmował kapitulację Japonii.

Janukowycz, który został zaprzysiężony na prezydenta w lutym, zapowiedział, że anuluje dekret o nadaniu Banderze tytułu Bohatera Ukrainy do 9 maja, jednak tego nie uczynił. Decyzję Juszczenki uchylił sąd w Doniecku, gdzie Janukowycz rozpoczynał swą karierę polityczną.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Thursday, May 20 2010

Wszyscy rozumieją rosyjski? - minister spraw wewnętrznych Anatolij Mohyliow

Posted by irekw1 on 2010-05-20 08:25:02 CEST

Wszyscy rozumieją język rosyjski? – takimi słowami 18 maja, rozpoczął we Lwowie naradę na temat wyników pracy milicji obwodu lwowskiego w ciągu ubiegłych 4 miesięcy 2010 roku minister MSW Ukrainy, generał major milicji Anatolij Mohyliow.


Swoje wystąpienie podczas narady w delegaturze MSW w obwodzie lwowskim minister kontynuował w języku rosyjskim.

Źródło ZIK

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


30 maja Lwowska Kolej wprowadzi nowy rozkład jazdy pasażerskich pociągów

Posted by irekw1 on 2010-05-20 08:22:30 CEST

Lwowska Kolej zakończyła opracowanie rozkładu jazdy pasażerskich pociągów na lata 2010-2011, który zostanie wprowadzony 30 maja 2010 roku

Na letni okres, w celu zapewnienia komfortowego i wygodnego przewozu większej liczby pasażerów, Lwowska Kolej także przewidziała dodatkowe pociągi: nr 268/267 Lwów-Chersoń (będzie kursować co drugi dzień); nr 256/255 Lwów-Symferopol (codzienny); nr 295/296 Iwano-Frankowsk-Symferopol (codzienny).

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rosjanie i Ukraińcy napiszą wspólny podręcznik historii

Posted by irekw1 on 2010-05-20 08:21:09 CEST

Minister edukacji i nauki Dmitrij Tabacznik poinformował że Rosjanie i Ukraińcy napiszą wspólny podręcznik historii, który zaprezentuje „oficjalny” punkt widzenia historii.

«Myślę, że uda się wydać ten podręcznik na przełomie października-listopada», powiedział Tabacznik. Dmitrij Tabacznik poinformował, że na dzień dzisiejszy już przygotowano wiele materiałów dla tego podręcznika w którym nauczyciele historii będą mogli zapoznać się z oficjalnym punktem widzenia historycznej nauki.

Jednocześnie odnotował, że w podręczniku prawdopodobnie zostaną przedstawione dyskusyjne kwestie i i różne poglądy, a także publikacje fragmentów dokumentów. Według słów Tabacznika, umowa o pierwszoplanowych przedsięwzięciach ws. rozwoju naukowo-oświatowej współpracy na lata 2010-2012, podpisana pomiędzy ministerstwami edukacji Ukrainy i Rosji, przewiduje pomoc i wsparcie ze strony ministerstw edukacji obydwóch krajów przy wydawaniu tego typu materiałów.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Leszek Miller z wizytą na Ukrainie

Posted by irekw1 on 2010-05-20 07:29:43 CEST

Po zmianie władz w Kijowie zainteresowanie polskiego biznesu inwestycjami na Ukrainie rośnie, lecz będzie jeszcze większe, gdy kraj ten zdecyduje się na reformy - oświadczył w Kijowie były premier Polski Leszek Miller.


Przyjechał on do ukraińskiej stolicy jako szef komitetu doradczego Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej (PUIG) z jej prezesem Jackiem Piechotą. W trakcie dwudniowej wizyty spotkali się oni m.in. z prezydentem Wiktorem Janukowyczem, wicepremierem Serhijem Tihipką i ministrem ds. paliw i energetyki Jurijem Bojką.

- Rozmawialiśmy o tym, jak usunąć przeszkody, które ograniczają aktywność polskiego biznesu na Ukrainie. Jest to m.in. ciągnąca się od lat sprawa niezwracanego podatku VAT, niestabilne przepisy i korupcja - powiedział Miller.

Poinformował, że jego ukraińscy rozmówcy zapewniali, iż władze pracują obecnie nad polepszeniem klimatu działalności gospodarczej w ich kraju.

- Bez reform to się jednak nie uda i jeśli Ukraina sobie tego życzy, gotowi jesteśmy podzielić się z nią naszymi doświadczeniami - podkreślił.

Tihipko, wicepremier odpowiedzialny za gospodarkę, zadeklarował ze swej strony, że zmiany na Ukrainie rozpoczną się już niebawem.

- Ukraiński rząd nastawiony jest na zdecydowane reformy gospodarcze, bo bez nich przezwyciężenie następstw kryzysu będzie się ciągnęło latami - powiedział w rozmowie z Millerem i Piechotą.

Miller podkreślał w Kijowie, że w ostatnich latach polskiemu biznesowi na Ukrainie przeszkadzał brak stabilności politycznej.

- Obecnie dobrze odbiera się fakt, iż Ukraina ma nowy rząd, nowego prezydenta i stabilne władze - powiedział Miller.

- Z silnym partnerem lepiej się negocjuje niż ze słabym - dodał.

Zgodnie z danymi Państwowego Komitetu Statystycznego Ukrainy, polskie firmy zainwestowały dotychczas w tym kraju prawie 900 mln dolarów. Daje to Polsce 12. miejsce wśród obecnych tu największych inwestorów zagranicznych.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Leonid Krawczuk o stosunkach polsko-ukraińskich

Posted by irekw1 on 2010-05-20 07:28:15 CEST

Polska nie powinna zmieniać swojej polityki wobec Ukrainy - ocenia Leonid Krawczuk w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową. Pierwszy prezydent niepodległej Ukrainy przebywa w stolicy Wielkopolski na zaproszenie organizatorów festiwalu "Ukraińska Wiosna" w Poznaniu.

Leonid Krawczuk powiedział IAR, że poprawa stosunków między Polską a Rosją nie może wpłynąć na pogorszenie relacji Warszawy z Kijowem. "Polska zawsze nam aktywnie pomagała w podążaniu europejską drogą rozwoju. My postrzegamy Polskę tylko w tej roli i nie moglibyśmy zrozumieć, gdyby Polska od nas się odsunęła" - powiedział Krawczuk. Jak podkreślił stosunki między Polską i Ukrainą nie mogą się pogorszyć, bo na tym etapie współpracy to niemożliwe.

Leonid Krawczuk zwrócił także uwagę, że nieuzasadnione są opinie, jakoby nowy prezydent Wiktor Janukowycz nie był zainteresowany współpracą z Polską. Jak dodał jest to niemożliwe, bowiem zbyt wiele nas łączy. "Tysiące Ukraińców odwiedzają Polskę, Polacy przyjeżdżają na Ukrainę, współpracujemy ze sobą. Polska zajmuje piąte miejsce pod względem współpracy gospodarczej z Ukrainą. Dzieli nas wiele zaszłości historycznych, ale jeżeli będziemy rozwiązywali te problemy otwarcie, to wszystko będzie w porządku" - powiedział.

Leonid Krawczuk przypomniał, że to on wraz z prezydentem Lechem Wałęsą kładł podwaliny pod stosunki polsko-ukraińskie, podpisując umowę o polsko-ukraińskiej współpracy. Jak dodał kolejni prezydenci Ukrainy - Leonid Kuczma i Wiktor Juszczenko - równie dużo zrobili dla pogłębienia relacji między Polską a Ukrainą i wspólnie z polskimi władzami rozwiązywali problemy związane z trudną historią.

Leonid Krawczuk w rozmowie z IAR odniósł się także do bieżącej polityki wewnętrznej Ukrainy. "Nie można powiedzieć, że Janukowycz obrał kurs prorosyjski" - ocenił pierwszy prezydent niepodległej Ukrainy. Leonid Krawczuk skomentował w ten sposób politykę ustępstw Ukrainy wobec Rosji, w tym zgodę na przedłużenia stacjonowania rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie.

Krawczuk powiedział, że jest za wcześnie na ocenę działań prezydenta Ukrainy. "Janukowycz chce balansować między Rosją a Zachodem, prowadzić politykę wielowektorową. Póki co więcej kroków podejmuje w kierunku zacieśniania stosunków z Rosją, ale zapewnia również o proeuropejskim kierunku rozwoju Ukrainy" - powiedział Krawczuk.

Leonid Krawczuk, zapytany, czy pod rządami Janukowycza grozi Ukrainie budowa reżimu na wzór Białorusi, odpowiedział, że to niemożliwe. Odkąd prezydentem Ukrainy został w lutym Wiktor Janukowycz spora część komentatorów przestrzega, że prezydent tworzy niedemokratyczny kraj. Między innymi dziennikarze narzekają na powrót cenzury.

"Nawet gdyby Janukowycz chciał stworzyć taki reżim, to mu się nie uda. Przez prawie dwadzieścia lat niepodległości Ukraina zakorzeniła się w europejskich strukturach, a Ukraińcy zrozumieli wartości demokracji, wolności i niepodległości" - zaznaczył Krawczuk.

Leonid Krawczuk zwrócił także uwagę, że największym problemem Ukrainy ostatnich miesięcy było nałożenie się kryzysu gospodarczego na polityczny. Pierwszy prezydent Ukrainy podkreśla, że sytuacja polityczna na Ukrainie stabilizuje się, mimo że mamy do czynienia z licznymi naruszeniami ukraińskiej konstytucji.

Leonid Krawczuk był prezydentem Ukrainy w latach 1991-1994. Jest współautorem rozpadu ZSRR. 8 grudnia 1991 roku Krawczuk, przewodniczący białoruskiego parlamentu Stanisław Szuszkiewicz i prezydent Rosji Borys Jelcyn rozwiązali Związek Radziecki.

Źródło IAR

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wednesday, May 19 2010

Ukraina sprzeda rakietowy krążownik Rosji

Posted by irekw1 on 2010-05-19 12:21:26 CEST

Po zakończeniu budowy rakietowy krążownik Ukraina może być przekazany Rosji, oświadczył minister obrony Ukrainy

Minister Obrony Ukrainy powiedział, że budowa tego krążownika zaczęła się jeszcze na zamówienie ZSRR, jednak później okazało się, że Ukraina nie posiada rakiet dla kompleksu «Bazalt», w który miał być wyposażony. «I te rakiety dzisiaj kosztują, chyba więcej, aniżeli sam krążownik», powiedział minister.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Dziesięć dni pozostało do walki Alberta Sosnowskiego z Witalijem Kliczko

Posted by irekw1 on 2010-05-19 12:17:25 CEST

Większość ekspertów nie daje Polakowi w starciu z fenomenalnym Ukraińcem żadnych szans, 31-letni pięściarz z Warszawy zapowiada, że 29 maja da z siebie wszystko.

- Wiem, że taka szansa może się już nigdy nie powtórzyć, a ta walka może otworzyć nowy etap mojego sportowego życia, więc zamierzam postawić wszystko na jedną kartę

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tatarzy chcą zwołania międzynarodowego forum

Posted by irekw1 on 2010-05-19 07:41:04 CEST

Mieszkający na Ukrainie Tatarzy Krymscy zaapelowali do wspólnoty europejskiej, by nie pozostawała obojętna na tragedię ich narodu. We wtorek w Symferopolu odbyły się uroczystości poświęcone 66. rocznicy deportacji Tatarów z Krymu w głąb ZSRR.

"Międzynarodowa wspólnota europejska nie może być obojętna wobec tragedii narodu krymsko-tatarskiego, która nadal trwa" - czytamy w rezolucji uchwalonej podczas uroczystości, w których uczestniczyło ok. 35 tys. osób.

Tatarzy domagają się zwołania międzynarodowego forum, które - jak oczekują - pomogłoby rozwiązać ich problemy.

- Daleko nam jeszcze do uzyskania należnych nam praw. Krymscy Tatarzy zostali całkowicie odcięci od zarządzania Krymską Autonomią - mówił na wiecu jeden z liderów tatarskich Mustafa Dżemiliew.

Tatarzy mają za złe władzom Ukrainy, że nie uchwaliły dotychczas ani jednej ustawy, poświęconej ich narodowi. Głównym problemem jest kwestia własności ziemi oraz nieprzestrzeganie praw mniejszości.

Po przymusowym wysiedleniu w roku 1944 Tatarzy zaczęli powracać na Krym dopiero na początku lat 1990. Po powrocie dowiadywali się, że ziemia ich przodków przeszła w ręce napływowej, przeważnie rosyjskojęzycznej ludności.

Główny spór dotyczy ziemi na południowym brzegu Krymu, który jest obecnie niezwykle atrakcyjnym terenem turystycznym.

Tatarzy narzekają także na proces rusyfikacji i asymilacji oraz dotkliwie odczuwają brak szkół z ich językiem nauczania.

Deportacja Krymskich Tatarów rozpoczęła się 18 maja 1944 roku zgodnie z dekretem ówczesnego przywódcy Związku Radzieckiego Józefa Stalina. Władze radzieckie oskarżyły wtedy Tatarów Krymskich o współpracę z Niemcami podczas II wojny światowej. Pierwsza deportacja objęła ponad 18 tysięcy ludzi.

Niedługo po wysiedleniu Tatarów podobną decyzję wydano w stosunku do żyjących na Krymie Ormian, Greków i Bułgarów. Razem z nimi deportowano także Turków, Kurdów, Persów i Romów. Ogółem podczas wojny i po jej zakończeniu Krym opuściło przymusowo 300 tys. mieszkańców, z czego 200 tysięcy stanowili Tatarzy.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wojska NATO będą mogły ćwiczyć na Ukrainie

Posted by irekw1 on 2010-05-19 07:39:34 CEST

Ukraińska Rada Najwyższa zezwoliła na udział wojsk obcych państw, w tym należących do NATO, w ćwiczeniach na terytorium Ukrainy.

Decyzję tę podjęto m.in. głosami rządzącej Partii Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza.

W niedawnej kampanii przed wyborami prezydenckimi na przełomie stycznia i lutego, w wyniku których doszedł do władzy, Janukowycz dystansował się od dążeń swego poprzednika Wiktora Juszczenki do wejścia Ukrainy w skład NATO.

W minionych latach, za prezydentury Juszczenki, ugrupowanie Janukowycza wraz z komunistami uczestniczyło w protestach przeciwko udziałowi w manewrach na Ukrainie wojsk natowskich.

Wtorkowa decyzja Rady Najwyższej zapadła ostatniego dnia oficjalnej wizyty prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa na Ukrainie. Zaproponował on, że Kijów może przyłączyć się do ODKB, Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Podkreślił przy tym, że członkostwo w ODKB Ukraina może uzyskać wyłącznie na własne życzenie.

ODKB to organizacja wojskowa grupująca siedem państw proradzieckich. Dominującą rolę odgrywa w niej Rosja. Pozostali członkowie to Białoruś, Armenia, Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan.

Tego samego dnia, we wtorek, Janukowycz oświadczył, iż "Ukraina prowadzi politykę pozablokową, której celem jest niedopuszczenie do stworzenia nowych linii podziału na europejskim kontynencie".

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rosja - Miedwiediew uspokaja

Posted by irekw1 on 2010-05-19 07:37:34 CEST

Dmitrij Miedwiediew zapewnił, że Rosja nie zrezygnuje z budowy gazociągów omijających Ukrainę. Władze w Kijowie miały nadzieję, że ewentualne ustępstwa wobec Moskwy w sferze gazowej powstrzymają Gazprom od tego kroku.

W czasie spotkania z ukraińskimi biznesmenami, Dmitrij Miedwiediew powiedział, że niezależnie od tego, kto będzie rządził w Kijowie i czy uda się połączyć Gazprom i Naftohaz, Rosjanie nie zrezygnują ze swoich planów. „To nie jest kwestia politycznych sympatii, czy antypatii” - podkreślił prezydent. Zaznaczył przy tym, że nie oznacza to, iż Ukraina i Rosja mają zrezygnować ze wspólnych projektów. „Jesteśmy znów razem i jesteśmy gotowi zajmować się wspólnym biznesem, a nie po prostu bez efektów mówić o zwiększeniu inwestycji” - dodał Dmitrij Miedwiediew.

Rosyjski prezydent zachęcał ponownie Ukrainę do wejścia do promowanych przez Kreml Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej i unii celnej Białorusi, Rosji i Kazachstanu. W odpowiedzi ukraiński szef państwa, który także uczestniczył w spotkaniu z biznesmenami, zapewnił, że priorytetem Kijowa jest umowa stowarzyszeniowa z Unią Europejską, co automatycznie wyklucza integrację gospodarczą i celną z Rosją.

Także deputowany i główny sponsor prezydenckiej Partii Regionów, najbogatszy Ukrainiec, Rinat Achmetow jest przekonany, że jego kraj nie powtórzy losu Białorusi, gdzie to Rosja kontroluje strategiczne gałęzie przemysłu. Jego zdaniem, władze w Kijowie kierują się własnymi interesami, a nie Moskwy. Dodał przy tym, że Ukraina powinna być otwarta na wszystkie inwestycje, w tym rosyjskie.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


PE zaakceptował pożyczkę dla Ukrainy w wysokości do 500 mln euro

Posted by irekw1 on 2010-05-19 07:35:26 CEST

Ukraina może dostać pożyczkę od Unii Europejskiej w wysokości do 500 milionów euro na walkę z kryzysem finansowym - zdecydowali posłowie do Parlamentu Europejskiego.

500 milionów to maksymalna kwota, którą Ukraina będzie mogła wykorzystać przez 30 miesięcy. Pieniadze, przeznaczone na pokrycie wydatków budżetowych i sfinansowanie bilansu płatniczego, muszą być spłacone w ciągu 15 lat.

Decyzja Parlamentu Europejskiego, podjęta zdecydowaną większością głosów jest kompromisowym rozwiązaniem przyjętym przez unijne instytucje.

Pożyczka jest uzupełnieniem już otrzymanej przez Ukrainę pomocy z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i 110 milionów euro przyznanych w 2002 roku, w ramach unijnego wsparcia makrofinansowego.

Posłowie zwrócili uwagę, że warunki otrzymania pożyczki powinny zapewnić większą skuteczność pomocy i przejrzystość wykorzystania pieniędzy. Poprawa sytuacji finansowej Ukrainy ma być regularnie oceniana przez Komisję Europejską, a Parlament Europejski ma być informowany o tym, w jaki sposób pomoc jest wykorzystywana.

Według posłów, pomoc przyczyni się do stabilizacji ekonomicznej na Ukrainie jedynie wtedy, gdy główne siły polityczne tego kraju zapewnią stabilnośc polityczną i realizację niezbędnych reform.

W listopadzie 2009 roku Parlament Europejski zgodził się na udzielenie pomocy makrofinansowej Serbii (pożyczka 200 milionów euro), Bośni i Hercegowinie (pożyczka 100 milionów euro), Armenii (pożyczka 65 milionów euro i grant 35 milionów) oraz Gruzji (grant 46 milionów euro).

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tuesday, May 18 2010

Rosja jest gotowa lobbować interesy Ukrainy w międzynarodowych organizacjach finansowych

Posted by irekw1 on 2010-05-18 14:32:50 CEST

Rosja będzie lobbować interesy Ukrainy w międzynarodowych organizacjach finansowych, powiedział Dmitrij Miedwiediew.

Według słów Prezydenta FR, światowy kryzys finansowy nie ominął Ukrainy i Rosji. Miedwiediew, uważa, że z takiego kryzysu trzeba wychodzić «bez ataków histerii, korzystając z pomocy i usług międzynarodowych organizacji finansowych ». «Jesteśmy gotowi, po prostu lobbować interesy Ukrainy w takich organizacjach, jeżeli to będzie potrzebne po to, aby podejmowane decyzje były z korzyścią dla bliskich nam krajów», – powiedział prezydent Rosji.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rosjanie zapraszają Ukraińców do ODKB

Posted by irekw1 on 2010-05-18 14:22:54 CEST

Ukraina może przystąpić do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB) wyłącznie na własne życzenie - oświadczył we wtorek w Kijowie prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.

- Jeśli Ukraina jest zainteresowana udziałem w ODKB, to welcome (witamy). Jeśli ma jakieś wątpliwości, to również jesteśmy w stanie to zrozumieć - powiedział, występując przed studentami Państwowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie.

- Problem polega na tym, jakie miejsce widzi dla siebie Ukraina - jej władze i naród, a przede wszystkim elity - w Europie. Jeśli jest to neutralne, niepodległe państwo, to nam to całkowicie odpowiada - oznajmił Miedwiediew.

ODKB to organizacja wojskowa grupująca siedem państw proradzieckich. Dominującą rolę odgrywa w niej Rosja. Pozostali członkowie to Białoruś, Armenia, Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan.

Dzisiaj w drugim dniu wizyty Miedwiediewa na Ukrainie, prezydent tego kraju Wiktor Janukowycz oświadczył, że Kijów chce wypracować nowe mechanizmy współdziałania z innymi państwami w dziedzinie bezpieczeństwa.

- Ukraina prowadzi politykę pozablokową, której celem jest niedopuszczenie do stworzenia nowych linii podziału na europejskim kontynencie - powiedział Janukowycz.

Poprzednie władze w Kijowie z prozachodnim, byłym prezydentem Wiktorem Juszczenką, podstawy zapewnienia bezpieczeństwa Ukrainy widziały w członkostwie kraju w NATO.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na Cmentarzu Łyczakowskim przeprowadzono renowację grobowca Marii Konopnickiej

Posted by irekw1 on 2010-05-18 13:13:37 CEST

Na Cmentarzu Łyczakowskim przeprowadzono renowację i uporządkowano nagrobki wybitnych historycznych postaci.

Odnowiono między innymi grobowiec znanego matematyka Stefana Banacha, znanej polskiej pisarki i tłumaczki Marii Konopnickiej, poety, przedstawiciela «Młodej Muzy» Piotra Karmańskiego, architekta, autora projektu Teatru Opery i Baletu we Lwowie Zygmunta Gorgolewskiego, a także rodzin Heleny Freund, Hnoińskich i Żelazowskich.

«Usunęliśmy dwa niebezpieczne drzewa obok grobowca Marii Konopnickiej, które swoim korzeniem rujnowały go, a także dwa sąsiednie grobowce. Częściowo wzmocniono uszkodzone fundamenty grobowców i wymieniono bruki. Zamiast ściętych drzew posadzono niskie tuje, urządzono kwietniki. Prace sfinansowano z własnych środków cmentarza», opowiedział dyrektor muzeum-rezerwatu Cmentarz Łyczakowski Igor Hawryszkewycz.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Aktywistki kobiecego ruchu FEMEN nago protestowali przeciwko wizycie prezydenta Rosji

Posted by irekw1 on 2010-05-18 13:08:47 CEST

Aktywistki kobiecego ruchu FEMEN zorganizowały pod rezydencją Prezydenta Ukrainy przy ul. Bankowej w Kijowie akcję protestu przeciwko prorosyjskiej polityce prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowicza i wizycie na Ukrainie prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa

«Rozwój ukraińsko-rosyjskich stosunków świadczy o tym, że Janukowicz nie martwi się wcale swobodą ukraińskich kobiet – a zachwyca się ambicjami kremlowskich mężczyzn», zaznaczają aktywistki.Lider żeńskiego ruchu FEMEN Anna Hucol, powiedziała, że «ekspansja Rosji grozi Ukrainie nie tylko utratą obywatelskich praw i wolności, ale i powrotem do radzieckiego „patriarchalnego układu życia kobiet”. «Dla ukraińskich kobiet wolność ma aromat francuskich perfum, a nie wojskowych butów. Nie oddamy naszego kraju i Ukrainek rosyjskiemu niedźwiedziowi!».

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wybory samorządowe na Ukrainie odbędą się 27 marca 2011 roku

Posted by irekw1 on 2010-05-18 12:59:55 CEST

Wybory samorządowe na Ukrainie odbędą się 27 marca 2011 roku oświadczył przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Włodzimierz Lytwyn.

«Należy nadmienić, że w ustawodawstwie są rozbieżności, które zaistniały,
z winy parlamentarzystów. Ale spodziewam się, że zdrowy rozsądek tu zwycięży», powiedział Lytwyn.

Wcześniej przewodniczący parlamentu twierdził, że wybory samorządowe powinny odbyć się jesienią 2010 roku. «Uważam, że miejscowe wybory powinny odbyć się jesienią 2010 roku, i do tego czasu musimy wnieść zmiany do konstytucji, a także do innych ustaw. A przy uchwale budżetu 2010 roku trzeba przewidzieć finansowanie wyborów samorządowych», zaznaczał Lytwyn.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Strategicznym partnerem Ukrainy jest Rosji

Posted by irekw1 on 2010-05-18 12:57:06 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz wyraził przekonanie, że większość obywateli Ukrainy i Rosji popiera zacieśnienie przyjaźni pomiędzy państwami.

“W ten trudny okres rozpoczynamy reformy, i już w czerwcu ogłosimy plan reform. Pójdziemy tą drogą i uważamy, że naszym strategicznym partnerem w tej sprawie jest Federacja Rosyjska” - powiedział Prezydent.

Prezydent wyraził przekonanie, że dzisiejsze działania na rzecz wzmocnienia ukraińsko-rosyjskich stosunków i interesów będą owocować na rzecz następnych pokoleń.

“Dziś podpisaliśmy szereg ważnych umów, z których najbardziej znacząca jest umowa o demarkacji ukraińsko-rosyjskiego granicy. Gratuluję wszystkim nam tego znamiennego wydarzenia” - powiedział Wiktor Janukowycz.

Wczoraj Prezydenci obydwóch państw podpisali wspólne oświadczenie o doskonaleniu systemu bezpieczeństwa europejskiego; wspólne oświadczenie o uregulowaniu naddniestrzańskiego problemu; wspólne oświadczenie o kwestii bezpieczeństwa w Czarnomorskim regionie.

Następnie minister spraw zagranicznych Ukrainy Konstanty Hryszczenko oraz minister spraw zagranicznych FR Siergiej Ławrow podpisali umowę między Ukrainą a FR o demarkacji ukraińsko-rosyjskiego granicy państwowej.

Dyrektor generalny Narodowej Agencji Kosmicznej Ukrainy Jurij Aleksiejew i kierownik Federalnej Agencji Kosmicznej FR Anatolij Piermienow podpisali umowę między Gabinetem Ministrów Ukrainy i rządem FR o współpracy w zakresie użycia i rozwoju rosyjskiego globalnego nawigacyjnego systemu satelitarnego "Glonass".

Minister edukacji i nauki Ukrainy Dmitrij Tabacznyk i minister edukacji i nauki FR Andrij Fursenko podpisali umowę między Ministerstwem Edukacji i Nauki Ukrainy i Ministerstwem Edukacji FR o pierwszoplanowych przedsięwzięciach na rzecz rozwoju naukowo-edukacyjnej współpracy w okresie 2010–2012 lat.

Minister kultury i turystyki Ukrainy Mychajło Kułyniak i minister kultury i turystyki FR Aleksandr Awdiejew podpisali program współpracy między resortami na 2010 - 2014 lata.

Prezes zarządu UkrEximBank S.A. Mykoła Udowyczenko i prezes zarządu VTB S.A. Andrij Kostin podpisali umowę o międzybankowej współpracy między bankami.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Proces 90-letniego "Iwana Groźnego" odroczony

Posted by irekw1 on 2010-05-18 12:48:58 CEST

Procesu Johna Demjaniuka, oskarżonego o pomoc w zamordowaniu 28 tys. Żydów w hitlerowskim obozie zagłady Sobibór w 1943 roku, nie wznowiono w Monachium, ponieważ oskarżony narzekał na bóle serca i został przewieziony do szpitala.


Lekarz Albrecht Stein, monitorujący stan zdrowia 90-letniego Demjaniuka, powiedział, że nie sądzi, by bóle, na które uskarżał się Demjaniuk w drodze na salę sądową, były czymś poważnym, ale nie chciał ryzykować.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Prezydent Rosji przyznał się do ukraińskich korzeni

Posted by irekw1 on 2010-05-18 07:49:42 CEST

Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew w wywiadzie dla ukraińskich mediów oświadczył, że jego krewni ze strony matki mają ukraińskie korzenie.

«Moi krewni ze strony matki rzeczywiście pochodzą z Gubernii Bielgorodskiej (tereny przygraniczne z Ukrainą). Nazwisko mojego pradziadka było Kowalow, ale, jak mi mówiła moja babcia, jego przodkowie mieli nazwisko Kowal. Właśnie dlatego jestem bardzo zainteresowany historią mojej rodziny, która mieszkała na terytorium Rosji, i Ukrainy», powiedział prezydent Rosji.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Prezes Gazpromu: fuzja z Naftohazem to modernizacja

Posted by irekw1 on 2010-05-18 07:46:46 CEST

Fuzja rosyjskiego Gazpromu z ukraińską państwową spółką paliwową Naftohaz mogłaby doprowadzić do modernizacji rurociągów gazowych Ukrainy - oświadczył w poniedziałek w Kijowie prezes Gazpromu Aleksiej Miller.


Gdyby doszło do połączenia Gazpromu z Naftohazem, to bazując na możliwościach finansowych Gazpromu, można by całkowicie zmodernizować ukraińskie systemy przesyłu gazu" - powiedział Miller.

Jak podkreślił, łączenie firm jest zgodne ze światową tendencją w sektorze paliwowo-energetycznym.

"Ważne jest podkreślenie, iż zgadzamy się z wizją strony ukraińskiej, że proces łączenia ma być wzajemnie korzystny dla obu stron" - podkreślił prezes Gazpromu, który przyjechał do Kijowa jako członek delegacji prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. W poniedziałek Miedwiediew rozpoczął dwudniową wizytę na Ukrainie.

W miniony piątek prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oświadczył w wywiadzie dla BBC, że nie pozwoli, aby rosyjski państwowy gigant gazowy Gazprom przejął kontrolę nad siecią gazociągów w jego kraju.

Była to reakcja na ofertę połączenia obu firm złożoną przez premiera Rosji Władimira Putina.

Ukraińskimi gazociągami przepływa niemal cały gaz importowany z Rosji do krajów europejskich. "W kwestii fuzji z Gazpromem +pół na pół+ byłoby dla nas interesujące, ale jest oczywiste, że do tego nie dojdzie, ponieważ Gazprom nigdy się nie zgodzi - powiedział Janukowycz. - Rosja nie zechce tego zrobić (...), a dla nas fuzja pod jakimikolwiek innymi warunkami jest niemożliwa".

"Kontrola może być przekazana jedynie w zamian za przeprowadzone przez Rosję i Europę inwestycje w przebudowę istniejącego systemu transportu gazu. Ale pełna rosyjska kontrola - nie, to puste słowa" - przekonywał Janukowycz.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rosja i Ukraina za demarkacją

Posted by irekw1 on 2010-05-18 07:44:58 CEST

Władze Rosji i Ukrainy przyspieszą proces demarkacji granicy obydwu krajów. Jego zakończenie jest jednym z wielu warunków zniesienia wiz dla Ukraińców przez państwa strefy Schengen i dotąd było opóźniane przez Moskwę.


Umowa o demarkacji granicy była jedną z wielu, jakie zostały podpisane w czasie pierwszego dnia wizyty Dmitrija Miedwiediewa w Kijowie. Ukraina i Rosja mają współpracować w dziedzinie kultury, oświaty i systemów satelitarnych. Wbrew obawom opozycji w czasie siódmego spotkania obydwu prezydentów, od czasu objęcia tego stanowiska przez Wiktora Janukowycza, nie zapadły żadne strategiczne decyzje.

Na podsumowującej rozmowy konferencji prasowej ukraiński i rosyjski prezydent podkreślali znaczne polepszenie stosunków. Według Wiktora Janukowycza zrobiono to, co można było zrobić przez tak krótki czas. „Strona rosyjska pracowała dobrze, bo w końcu ma w Ukrainie pełnowartościowego partnera - normalne kierownictwo, które podejmuje decyzje i je wykonuje” - podkreślił Dmitrij Miedwiediew.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wzrost obrotów handlowych między Rosją a Ukrainą jest wynikiem zmiany władz w Kijowie - Wieniec zaatakował prezydenta Janukowycza

Posted by irekw1 on 2010-05-18 07:42:14 CEST

Wzrost obrotów handlowych między Rosją a Ukrainą jest wynikiem zmiany władz w Kijowie - oświadczył rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew, otwierając rozmowy ze swym ukraińskim odpowiednikiem, prezydentem Wiktorem Janukowyczem

Wzrost obrotów w handlu "w dużym stopniu związany jest z tym, że Ukraina ma nową administrację i łatwiej jest nam z wami rozmawiać" - powiedział Miedwiediew do Janukowycza.

Prezydent Rosji przypomniał, że od czasu inauguracji prezydentury Janukowycza, do której doszło 25 lutego, spotyka się z nim już po raz siódmy.

- Tak częste kontakty mówią o tym, że mamy o czym rozmawiać i musimy usuwać przeszkody (pozostawione przez poprzednie władze ukraińskie), odnawiając nowoczesne, pragmatyczne, oraz bardzo przyjazne relacje między naszymi państwami - podkreślił Miedwiediew.

Wcześniej, wraz z Janukowyczem, rosyjski prezydent w strugach ulewnego deszczu złożył wieńce przed pomnikiem ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie, oraz pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

Kiedy Janukowycz stanął przed pomnikiem, powiał silny wiatr, który pchnął wieniec na ukraińskiego prezydenta, o mało go nie przewracając. W ciągu kilku sekund ochroniarze Janukowycza usunęli przedmiot, a według obecnych na miejscu dziennikarzy przedstawiciele administracji prezydenckiej poprosili ich, by nie publikować zdjęć z tego incydentu.Nie zważając na prośbę fotografie prezydenta Ukrainy "zaatakowanego" przez wieniec opublikowała gazeta internetowa "Ukrainska Prawda".
Президенти України і Росії підписали низку спільних міждержавних заяв. Зокрема, з питань удосконалення системи європейської безпеки,
врегулювання придністровської проблеми,
безпеки в Чорноморському регіоні. Також було підписано декілька міжурядових угод. Серед них - про демаркацію кордону. Крім того, угоди щодо міжвідомчої співпраці на найближчі роки підписали Міністерства освіти і науки, а також культури і туризму України і Росії.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Demonstracje na przyjazd Miedwiediewa

Posted by irekw1 on 2010-05-18 07:35:47 CEST

W dniu przyjazdu prezydent Rosji Dmitrija Miedwiediewa do Kijowa, ukraińscy nacjonaliści zorganizowali demonstracje w całym kraju. Zwolennicy partii Swoboda protestowali w stolicy oraz przed siedzibami lokalnej administracji, między innymi w Doniecku, Charkowie, Łucku i Lwowie

Największy protest zorganizowano w Kijowie. Wzięło w nim udział prawie sto osób. W czasie demonstracji odbył się happening - jeden z działaczy Swobody przebrany za Wiktora Janukowycza przyszedł z workiem, z którego wyjmował i przekazywał swojemu koledze w masce Dmitrija Miedwiediewa papierowy rurociąg, statki i samoloty. Opozycja obawia się bowiem, że dzisiejsze spotkanie prezydentów zakończy się podobną niespodzianką jak kwietniowe. Wtedy bez wcześniejszych zapowiedzi, Kijów przedłużył termin stacjonowania rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie co najmniej do 2042 roku - w zamian za obniżkę ceny gazu do 2019 roku. Mimo że protest odbywał się wbrew zakazowi władz, milicja nie interweniowała.

Podobne manifestacje, choć mniej liczne, odbyły się w Doniecku, Charkowie, Łucku i Lwowie. W tym ostatnim mieście 40 zwolenników Swobody skandowało hasła: "Wesoły krasnal - do domu!", "Janukowycz - marionetka kremlowskich karłów".

Dmitrij Miedwiediew rozpoczął już dwudniową wizytę w ukraińskiej stolicy. Bedzie to siódme spotkanie z Wiktorem Janukowyczem od czasu objęcia przez niego stanowiska prezydenta, czyli 25 lutego.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina może zwrócić RUE gaz i zapłacić karne odsetki

Posted by irekw1 on 2010-05-18 07:30:20 CEST

Jak poinformowała „Rzeczpospolita”, Naftohaz może pójść na ugodę z RusUkrEnergo w sprawie sprzedaży rosyjskiego gazu na Ukrainę.


Gazeta przypomina, że sprawa dotyczy 11 mld m3 gazu odebranego w 2009 r. RUE przez rząd Julii Tymoszenko i przekazanego Naftohazowi.

Skargę RUE rozpatruje obecnie Izba Arbitrażowa w Sztokholmie. Ukraiński tygodnik „Zerkało Ryżnia”, na które powołuje się „Rzeczpospolita” poinformowało, że Naftohaz zastanawia się nad zwrotem RUE 11 mld m3 gazu oraz wypłatę karnych odsetek.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Thursday, May 13 2010

Brak konkretów w sprawie fuzji Gazpromu z Naftohazem

Posted by irekw1 on 2010-05-13 20:15:16 CEST

Rosja nie przekazała dotąd Ukrainie żadnych konkretów w sprawie propozycji premiera Władimira Putina dotyczącej możliwego połączenia Gazpromu z ukraińskim Naftohazem - oświadczył w czwartek szef ukraińskiego rządu Mykoła Azarow

"Żadnych konkretów nie otrzymaliśmy. Prócz propozycji Władimira Putina, ukraiński rząd nie zna żadnych szczegółów w tej kwestii" - powiedział premier.

Z propozycją połączenia Gazpromu i Naftohazu Putin wystąpił 30 kwietnia, na konferencji prasowej po spotkaniu z Azarowem w Soczi.

"Rozmawialiśmy o integracji w dziedzinie nuklearnej. Możemy zrobić to samo w sferze gazowej. Proponuję połączenie Gazpromu i Naftohazu" - oświadczył wówczas szef rządu Rosji.

Sekretarz prasowy premiera Rosji Dmitrij Pieskow oznajmił, że propozycja Putina jest "bardziej niż poważna i dobrze przemyślana". Zdaniem Pieskowa, "podkreśla ona, jak konsekwentna jest strona rosyjska i jak daleko gotowa jest pójść na drodze integracji z ukraińskimi partnerami".

Tymczasem Ukraińcy odnieśli się do oferty Putina z ostrożnością. Według prezydenta Wiktora Janukowycza inicjatywę tę "należy rozpatrywać z punktu widzenia ukraińskich interesów".

"Jeśli zdecydujemy o rozpoczęciu rozmów na ten temat, na pewnym etapie trzeba będzie włączyć do nich Unię Europejską, głównego konsumenta gazu i głównego partnera" - oświadczył ukraiński prezydent.

Relacje rosyjsko-ukraińskie uległy znacznemu ociepleniu po dojściu do władzy uważanego za prorosyjskiego Janukowycza, który zastąpił na stanowisku prozachodniego Wiktora Juszczenkę.

Rosja od dawna próbuje przejąć kontrolę nad systemem przesyłu gazu na Ukrainie, przez który płynie 80 proc. rosyjskiego surowca eksportowanego do krajów Unii Europejskiej. Poprzednie władze w Kijowie - zarówno Juszczenko, jak i była premier Julia Tymoszenko - kategorycznie się temu sprzeciwiały

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Za dwa miesiące Ukraina i Rosja ustalą zasady powołania konsorcjum gazowego

Posted by irekw1 on 2010-05-13 20:13:42 CEST

Jak poinformowała Informacyjna Agencja Radiowa, premier Ukrainy Mykoła Azarow powiedział, że w ciągu dwóch miesięcy jego kraj powinien ustalić z Rosją zasady powołania konsorcjum, które będzie kontrolować ukraińskie gazociągi.

Pomimo, że oficjalnie ukraiński rząd zapewnia, że w konsorcjum ma być utworzone przez Rosję, Ukrainę i Unię Europejską, to jak na razie rozmowy prowadzone są jedynie pomiędzy Rosją, a Ukrainą.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Przywykliśmy do tej ekstrawaganckiej kobiety

Posted by irekw1 on 2010-05-13 20:12:03 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oświadczył, że nie będzie ingerował we wznowioną sprawę sądową przeciwko byłej premier Julii Tymoszenko. Uznał też, że jest ona osobą, które lubi sensacje.

W rozmowie z grupą dziennikarzy Janukowycz oświadczył, że nie wiedział, iż sprawa z 2004 roku będzie wznowiona. Tymoszenko została wówczas oskarżona o próbę przekupienie sędziów Sądu Najwyższego.

- Prezydent nie może wtrącać się (w procedury prawne) - zapewnił i dodał, że - ona lubi robić sensacje. Przywykliśmy do tej ekstrawaganckiej kobiety.

Tymoszenko przegrała z Janukowyczem w przeprowadzonych w lutym wyborach prezydenckich, jednak odmówiła uznania ich wyników twierdząc, że jego zwolennicy dopuścili się oszustw wyborczych.

Kiedy w środę wznowiono prowadzoną przeciwko niej sprawę Tymoszenko oświadczyła, że stoi za tym Janukowycz, który stosuje przeciwko niej "otwarte, bezinteresowne represje".

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rosja planuje otworzyć na Ukrainie nowe wojskowe bazy

Posted by irekw1 on 2010-05-13 13:54:42 CEST

Rosja w odpowiedzi na rozszerzenie NATO na wschód planuje wzmocnić pozycje Czarnomorskiej Floty na Ukrainie i otworzyć nowe wojskowe bazy na Ukrainie.

Rozchodzi się o odbudowę bazy łodzi podwodnych w Balaklawie, która funkcjonowała jeszcze do chwili rozpadu ZSRR. Obecnie znajduje się tam muzeum, należące do Marynarki Wojennej Ukrainy.

Według informacji którą podała Nowa Gazeta, Ukraina może zgodzić się na rozmieszczenie wojskowych baz Rosji w Mikolajewie, Odessie i ujściu Dunaju.

Gazeta informuje również o planach modernizacji Czarnomorskiej Floty Federacji Rosyjskiej.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Julia Tymoszenko weźmie udział w ceremonii wręczenia Nagrody im. Karola Wielkiego Donaldowi Tuskowi

Posted by irekw1 on 2010-05-13 13:49:51 CEST

Dzisiaj lider BJT Julia Tymoszenko weźmie udział w ceremonii wręczenia Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego premierowi RP Donaldowi Tuskowi w niemieckim Akwizgranie.

Według słów Tymoszenko, «Tusk, to jeden z najważniejszych europejskich liderów, który występuje za zjednoczeniem Europy i konsekwentnie podtrzymuje integrację Ukrainy z Uniią Europejską».

W ceremonii również wezmą odział kanclerz Niemiec Angela Merkel, Prezydent UE Herman Van Rompuy, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i inni europejscy politycy.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Światowy Bank przyznał Ukrainie 350 milionów dolarów na realizację programów optymalizacji zużycia energii

Posted by irekw1 on 2010-05-13 13:47:21 CEST

Środki zostaną przeznaczone na programy optymalizacji zużycia energii. O czym oświadczył przewodniczący narodowej agencji ds. skutecznego wykorzystania zasobów energetycznych Sergiusz Jermylow

To – część wielkiego państwowego programu,(działań ws. podniesienia oszczędności energii) który będzie realizowany do 2015 roku. Według słów Jermilowa, wartość programu wynosi 250 miliardów hrywien, w tym 45 miliardów przewidziano w państwowym budżecie, a pozostałość – to środki pozyskane od różnych organizacji międzynarodowych.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Prezydent odwiedzi plac budowy lwowskiego stadionu do EURO 2012

Posted by irekw1 on 2010-05-13 13:44:09 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowicz w końcu maja odwiedzi plac budowy lwowskiego stadionu olimpijskiego.

W ramach wizyty do obwodu lwowskiego prezydent Ukrainy odwiedzi stadion i zapozna się ze stanem budowy lwowskiego stadionu przygotowywanego do EURO 2012

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz był represjonowany?

Posted by irekw1 on 2010-05-13 13:11:09 CEST

Wyroki sądowe prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza z młodości można określić jako represje polityczne - oświadczył ukraiński minister spraw wewnętrznych Anatolij Mohylow w opublikowanym dzisiaj wywiadzie dla gazety "Liewyj Bierieg".

Ocenił jednocześnie, że milicyjne przesłuchania, urządzane organizatorom demonstracji przeciwko przedłużeniu okresu pobytu na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, nie są represjami, lecz "zaprowadzaniem porządku".

- Prawo pozwala na demonstracje, lecz nie pozwala na blokowanie ruchu ulicznego i głośne krzyki; przecież w sąsiednich domach mieszkają ludzie - powiedział Mohylow o demonstracji opozycji przed ukraińskim parlamentem, do której doszło w dniu ratyfikacji umowy o przedłużeniu stacjonowania Floty Czarnomorskiej na Krymie o co najmniej 25 lat.

Poproszony o ocenę wyroków sądowych Janukowycza szef MSW podkreślił, że zostały one anulowane i dlatego w świetle prawa, prezydent uważany jest za niewinnego.

- A jeśli nazwiemy to represjami politycznymi owych czasów? - zapytał Mohylew, zaznaczając, że więziony w czasach ZSRR ukraiński dysydent i działacz niepodległościowy Wiaczesław Czornowił - w świetle prawa - siedział w więzieniu w związku ze sprawą kryminalną.

Prezydent Janukowycz w młodości był karany za rozbój i kradzież. Jak głosi oficjalna biografia, wyroki te wydano niesłusznie i anulowano pod koniec lat 70. Na Ukrainie nie zachowały się żadne dokumenty na ten temat.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina nie odda Rosjanom Naftohazu

Posted by irekw1 on 2010-05-13 11:44:55 CEST

Władze Ukrainy chcą ocieplenia relacji z Rosją, ale nie oddadzą kontroli nad strategicznymi aktywami gospodarczymi, takimi jak koncern Naftohaz - powiedział w opublikowanym w środę wywiadzie dla "Financial Timesa" szef ukraińskiego MSZ Kostiantyn Hryszczenko.

Według gazety Hryszczenko oświadczył, że prorosyjska orientacja wybranego w lutym prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza ma swoje granice.

Dwa tygodnie temu premier Rosji Władimir Putin niespodziewanie zaproponował połączenie rosyjskiego państwowego giganta gazowego Gazpromu z ukraińskim Naftohazem. Jak podkreśla "FT" taka fuzja oznaczałaby przejęcie Naftohazu przez Gazprom i dawałaby Moskwie kontrolę nad ukraińskimi gazociągami, przez które UE otrzymuje 80 proc. gazu importowanego z Rosji.

- Powiedzieliśmy, że przyjrzymy się sprawie, ale najwyraźniej wystąpią znaczne trudności z pełną integracją tych dwóch przedsiębiorstw. Nie zamierzamy pozbywać się kontroli nad Naftohazem - powiedział Hryszczenko.

- Zawrzemy tylko te porozumienia, które będą służyły naszym interesom i które będą zawierały gwarancje kontroli nad aktywami znajdującymi się na naszym terytorium i są ważnym elementem naszego ogólnego rozwoju gospodarczego - dodał.

Minister podkreślił, że nowe ukraińskie władze uważają odnowienie dobrych relacji z Rosją za priorytet, ponieważ polityka zagraniczne poprzedniego prezydenta Wiktora Juszczenki doprowadziła do tarć w regionie poradzieckim i znacznych utrudnień w handlu gazem pomiędzy Rosją, Ukrainą i UE.

- Bez przyjaznych, dobrych i przewidywalnych stosunków z Rosją, nie uda nam się osiągnąć dobrych relacji z UE. Na tym opiera się dziś polityka zagraniczna Ukrainy - powiedział Hryszczenko.

Dodał też, że Ukraina podpisała z Rosją porozumienie dotyczące przedłużenia co najmniej do 2042 roku terminu stacjonowania Floty Czarnomorskiej na Krymie w zamian za 30-procentowe obniżenie cen importowanego z Rosji gazu, ponieważ ceny wynegocjowane przez rząd Juszczenki były wysoce niekorzystne dla Ukrainy.

- Nie mogliśmy zrównoważyć budżetu, a tego nie zaakceptowałby Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Byliśmy pod presją czasu - przekonywał Hryszczenko

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na Wołyniu odbędzie się wspólna modlitwa weteranów Armii Krajowej, UPA, Czerwonej Armii i wermachtu

Posted by irekw1 on 2010-05-13 09:55:27 CEST

Przewodniczący Wołyńskiej Obwodowej Administracji Państwowej Borys Klimczuk spotkał się z Konsulem Generalnym Rzeczpospolitej Polskiej w Łucku Tomaszem Janikiem i pomocnikiem wojewody łódzkiego Jarosławem Góreckim. Uczestnicy spotkania z polskiej strony złożyli wniosek o zamiarze budowy we wsi Kostiuchiwka (rejon manewycki) polsko-ukraińskiego centrum kulturalnego.


Strony wymieniły zdania na temat rozbudowy centrum i zaznaczyli, że "jego powstanie może być rozpoczęte w bieżącym roku". "Będzie to projekt Pamięci. Zostaną w nim wykorzystane języki dwóch krajów" - odnotował przewodniczący obwodowej administracji państwowej.

Jak poinformowano ZAXID.NET w biurze prasowym Wołyńskiej OAP, chodziło również o umiejscowienie pomnika w miejscu rozstrzelania oficerów Wojska Polskiego w 1939 roku we wsi Melnyki (rejon szacki).

Podczas rozmowy szef Wołyńskiej Obwodowej Administracji Państwowej zaproponował aby zebrać przed 1 września tego roku w Kowlu koło pomnika ofiar II wojny światowej weteranów wszystkich armii: Armii Krajowej, UPA, Czerwonej Armii, weteranów wermachtu. W ramach przedsięwzięcia odbędzie się wspólne nabożeństwo w intencji poległych.

"Te i inne rzeczy wykonujemy w kontekście poleceń Prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Dbać o weteranów trzeba przez cały czas" - akcentował szef obwodu. Podczas dialogu strony również omówiły perspektywy podpisania Umowy o współpracy między obwodem wołyńskim a województwem łódzkim o współpracy handlowo-gospodarczej, naukowo-technicznej i kulturalnej.

Źródło Zaxid

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Kuczma i Kwaśniewski najbardziej zbliżyli Polskę i Ukrainę

Posted by irekw1 on 2010-05-13 09:48:21 CEST

Do największego zbliżenia między Ukrainą a Polską doszło w czasie prezydentury Leonida Kuczmy, a nie Wiktora Juszczenki.

Juszczenko nie zrobił setnej części tego, co zrobił Kuczma we współpracy z ówczesnym prezydentem Polski Aleksandrem Kwaśniewskim” – akcentował 11 maja podczas spotkania ze studentami dyrektor Instytutu Integracji Europejskiej Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Iwana Franki, profesor Bogdan Hudź.

Polityka Kuczmy i proukraińska polityka Kwaśniewskiego, zdaniem historyka, były najbardziej konsekwentne i owocne. „Mimo że Juszczenko miał większe możliwości i poziom zaufania. On po prostu zmarnował czas, wszystko sprowadziło się do polityki historycznej. Trzeba było rozwijać gospodarkę, zamiast rozwijać współpracę gospodarczą” – dodał historyk.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Portret Prezydenta Janukowycza "Leczy impotencję"

Posted by irekw1 on 2010-05-13 09:45:37 CEST

W stolicy Ukrainy, Kijowie, Wiktor Janukowycz, a dokładniej mówiąc jego portret leczy choroby. Do takiego wniosku doszedł pewien emeryt. Unikalna energia, bijąca od zdjęcia głowy państwa, miała wybawić mężczyznę od bezsenności, nerwicy, ciągłego bólu głowy, a nawet od impotencji. Samozwańczy "mag" już zabrał się do udzielania prezydenckiej mocy swoim rodakom - czytamy w serwisie newsru.ua.

Terapia 60-letniego Giennadija Czujko jest prosta. - Fotografię głowy państwa należy położyć na stole, prezydencki krawat powinien zostać skierowany na północ. Na zdjęciu należy postawić szklankę wody i wypowiedzieć zaklęcie – opowiada Czujko. Potem wodę chory powinien koniecznie wypić. Dla jednego wystarczy jeden seans, dla innych kilka – twierdzi emeryt, dodając, że od prezydenta emanuje potężna energia, która odgania choroby.

– On pochodzi ze starego rodu szamanów. Przecież jeśli przeczytać nazwisko prezydenta od końca, to wyjdzie Czywokunja. Podobnie nazywali pewnego domowego demona opiekuńczego i wielu innych sławnych wśród ludu szamanów. Przeczytałem o tym i zdecydowałem się leczyć, ponieważ geny szamanów zostały przekazane prezydentowi – opowiada emeryt.

Jego zdaniem własności lecznicze posiadają także zdjęcia innych ukraińskich polityków. "Mag" twierdzi, że była premier Julia Tymoszenko jest dobra na "sprzeczki rodzinne", a były przewodniczący Rady Najwyższej (ukraińskiego parlamentu) Arsenij Jaceniuk wybawia od łysienia. Czujko zapewnia, że wyleczył już dziesiątki ludzi.

Sąsiadka znachora, Marija, potwierdza: po terapii śpi się jej lepiej, spokojniej. – A do mojego męża wróciła męska siła. Giennadij pomógł! – zaświadcza natomiast Jekaterina z sąsiedniej klatki. Kobieta odprawiła zalecany rytuał nad portretem i powiesiła go sobie nad łóżkiem. – I mnie także jakoś do męża bardziej pociągnęło – cieszy się.

Ukraińscy politycy - przypomina portal newsru.ua - nie są wolni od przesądów. Wcześniej politolodzy wskazywali na przykład, że Julia Tymoszenko nie może się obejść bez usług wizjonerów. Z kolei Wołodymyr Łytwin na serio miał omawiać kwestię "zdjęcia klątwy" z Rady Najwyższej, na czele której stoi.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz odwołuje kluczowych ambasadorów

Posted by irekw1 on 2010-05-13 09:42:47 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz odwołał w środę wielu ambasadorów swego państwa, m.in. w USA, Francji i Polsce, a także przedstawicieli Kijowa przy NATO i Unii Europejskiej.

Zostali oni mianowani na te stanowiska przez poprzednika Janukowycza, prozachodniego prezydenta Wiktora Juszczenkę.

- Jest to jedna z największych rotacji w historii ukraińskiej dyplomacji, która pokazuje m.in., jak zmieniają się priorytety w polityce zagranicznej Ukrainy - skomentowała zmiany w rozmowie z Aliona Hetmanczuk, dyrektorka kijowskiego Instytutu Światowej Polityki.

Jedną z istotnych zmian jest dekret o odwołaniu Ihora Sahacza, przedstawiciela przy NATO. Według Hetmanczuk obecne władze ukraińskie chcą całkowicie zlikwidować swą misję przy Sojuszu Północnoatlantyckim, a kontaktami z tą organizacją ma zajmować się ambasador Ukrainy w Belgii.

Andrija Wesełowskiego, odwołanego z funkcji przedstawiciela Ukrainy przy UE ma zastąpić dotychczasowy wiceminister spraw zagranicznych i fachowiec w dziedzinie stosunków z Unią, Kostiantyn Jelisiejew.

Ołeksandra Mocyka, zwolnionego ze stanowiska ambasadora w Polsce, czeka natomiast awans. Zostanie on przedstawicielem Ukrainy w Stanach Zjednoczonych, gdzie zastąpi odwołanego w środę Ołeha Szamszura.

Poprzednia wielka rotacja w ukraińskiej dyplomacji nastąpiła w 2005 r., kiedy stanowisko prezydenta objął Wiktor Juszczenko.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Miedwiediew nie przywiezie umów energetycznych

Posted by irekw1 on 2010-05-13 09:40:58 CEST

W trakcie wizyty prezydenta Rosji Dmitrija Miediwediewa na Ukrainie nie dojdzie do podpisania żadnych umów o współpracy w dziedzinie energetycznej - oświadczył ukraiński wicepremier Andrij Klujew.


Opozycja ukraińska ostrzega tymczasem, że Miedwiediew, który przyjedzie do Kijowa w najbliższy poniedziałek, przywiezie "gotowe, przygotowane na Kremlu" umowy m.in. w sprawie połączenia Gazpromu z ukraińską państwową spółką paliwową Naftohaz.

Według szefa opozycyjnego gabinetu cieni, deputowanego Bloku byłej premier Julii Tymoszenko Serhija Sobolewa Miedwiediew i Janukowycz podpiszą także akt powołania wspólnego przedsiębiorstwa na bazie ukraińskich elektrowni atomowych, które będzie korzystało z ukraińskich pokładów uranu.

- Żadne dokumenty ze sfery energetyki nie będą zawierane. Są one obecnie opracowywane, lecz nie zostaną podpisane w dniach 17-18 maja (podczas wizyty rosyjskiego prezydenta) - zaprzeczył Klujew.

Według wicepremiera prezydenci Ukrainy i Rosji mają zamiar podpisać w Kijowie pięć dokumentów: o demarkacji wspólnej granicy, współpracy w rozwoju satelitarnego systemu nawigacyjnego GLONASS, o współpracy bankowej, turystycznej i kulturalno-oświatowej.

- Jesteśmy przekonani, że 17 maja ponownie spod płaszcza zostaną wyciągnięte dokumenty, których nie posiada ani rząd, ani prezydent Ukrainy, a które zostały napisane na Kremlu. Dokumenty te ukraińska strona podpisze, a potem usłyszymy wyjaśnienia, dlaczego należało to uczynić - oświadczył Sobolew.

Ukraińska opozycja, której przywódczynią ogłosiła się była premier Tymoszenko, zarzuca Janukowyczowi, iż idzie na zbyt daleko posunięte ustępstwa wobec Rosji. Dlatego opozycjoniści chcą dymisji prezydenta i wcześniejszych wyborów parlamentarnych.

Głównym oskarżeniem pod adresem szefa państwa jest zdrada interesów narodowych, których miał się dopuścić, zgadzając się, by rosyjska Flota Czarnomorska, zamiast do 2017 roku, pozostała na Ukrainie co najmniej o 25 lat dłużej, z możliwością prolongowania tego okresu o kolejne pięć lat.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rosyjski kontrwywiad wróci na Krym

Posted by irekw1 on 2010-05-13 09:38:48 CEST

Umowa w tej sprawie ma być podpisana w przyszłym tygodniu między Federalną Służbą Bezpieczeństwa a Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy.


„Kommiersant” informuje, że w dokumencie nie będzie wymieniona liczba rosyjskich oficerów, którzy przyjadą na Krym, a jedynie to, że ich kandydatury będą uzgadniane ze stroną ukraińską.

W grudniu zeszłego roku 19 oficerów Federalnej Służby Bezpieczeństwa opuściło Ukrainę po tym, jak Kijów rozwiązał umowę dotyczącą ich przebywania na terytorium tego kraju. Ówczesny szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Walentyn Nalywajczenko podkreśla w rozmowie z „Kommiersantem”, że zajmowali się oni nie tylko zadaniami określonymi w dwustronnych umowach, ale także werbunkiem i próbami przejęcia państwowych tajemnic.

Oficjalnym zadaniem FSB na terytorium Krymu jest zapewnienie bezpieczeństwa stacjonującej tam flocie czarnomorskiej. Rosjanie mieli pozostać na półwyspie do 2017 roku, ale prezydent Wiktor Janukowycz przedłużył ten termin co najmniej do 2042 roku. W zamian Ukraina uzyskała zniżkę na gaz do 2019 roku.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wednesday, May 12 2010

Janukowycz chce mnie uwięzić - Tymoszenko

Posted by irekw1 on 2010-05-12 12:21:54 CEST

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko uważa, że nowe władze kraju z prezydentem Wiktorem Janukowyczem na czele chcą ją uwięzić za działalność opozycyjną. W ten sposób Tymoszenko skomentowała wezwanie jej do prokuratury, dokąd przybyła rano.

- W Prokuraturze Generalnej mówi się, że Janukowycz wydał jej kierownictwu osobiste polecenie znalezienia jakichkolwiek podstaw, by w ciągu 3-4 miesięcy wsadzić mnie do więzienia - oświadczyła Tymoszenko.

Tymoszenko poinformowała jednocześnie, że w środę otrzymała w prokuraturze wezwanie na kolejne przesłuchanie, które ma się odbyć 17 maja, pierwszego dnia wizyty na Ukrainie prezydenta Rosji, Dmitrija Miedwiediewa. Oczekuje, że tego dnia otrzyma zakaz opuszczania miejsca zamieszkania.


Julia Tymoszenko wychodzi z prokuratury

- Nie ma w tym żadnego przypadku. 17 maja planowane jest podpisanie niedopuszczalnych umów, oddających (Rosji) wszystkie ukraińskie monopole państwowe. 17 maja Janukowycz chce także pokazać (Miedwiediewowi), jak potrafi rozprawić się z opozycją - powiedziała Tymoszenko.

Była szefowa rządu, która określa się dziś mianem przywódczyni zjednoczonej, prozachodniej opozycji ukraińskiej, stara się obecnie wywołać na Ukrainie protesty, wymierzone w prorosyjską politykę Janukowycza. We wtorek przed parlamentem w Kijowie doszło do kolejnej demonstracji niezadowolonych przede wszystkim ze zgody prezydenta na pozostawienie na Ukrainie co najmniej do 2042 roku rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina niezagrożona

Posted by irekw1 on 2010-05-12 07:55:33 CEST

Żadne z ukraińskich miast gospodarzy Euro 2012 nie zostało wykluczone - przekonywał w Gdańsku dyrektor organizacyjny turnieju UEFA Martin Kallen, który ocenia przygotowania Polaków

Niedawno w wywiadzie dla strony internetowej Niemieckiego Związku Piłkarskiego szef UEFA Michel Platini mówił między innymi, że w związku z kłopotami na Ukrainie jedną z możliwości mogłoby stać się rozegranie turnieju w sześciu polskich miastach lub ewentualnie częściowo na Węgrzech lub w Niemczech. Tymczasem zdaniem Martina Kallena na razie nie ma żadnego alternatywnego planu.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Dziennikarze zaniepokojeni cenzurą na Ukrainie

Posted by irekw1 on 2010-05-12 07:53:54 CEST

Europejska Federacja Dziennikarzy (EFJ) oraz europejska grupa Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (IFJ) wyraziły zaniepokojenie ostrzeżeniami płynącymi od ukraińskich dziennikarzy a dotyczącymi powrotu cenzury w mediach na Ukrainie.

Mamy kilka jasnych przypadków nacisków i cenzury wobec dziennikarzy w głównych ukraińskich stacjach telewizyjnych, które wskazują, iż władze Ukrainy starają się ograniczyć wolność wypowiedzi przy współudziale właścicieli mediów - oświadczył szef EFJ, Arne Koenig.

- Jesteśmy zaniepokojeni tymi wydarzeniami, które grożą odejściem od działań w kierunku demokracji, obserwowanych w ostatnich latach częściowo dzięki wolności prasy. Ostatnie tendencje świadczą o ograniczaniu praw dziennikarzy i praw człowieka - podkreślił Koenig.

O przypadkach powrotu cenzury alarmowali w ubiegłym tygodniu dziennikarze dwóch ukraińskich stacji telewizyjnych, "1plus1" i STB.

Jak wówczas oświadczyli, ich szefowie nie pozwalają na emisję materiałów, w których krytykowane są obecne władze Ukrainy.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tymoszenko wezwana do prokuratury

Posted by irekw1 on 2010-05-12 07:52:47 CEST

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko otrzymała wezwanie do prokuratury, gdzie ma jej zostać wręczona decyzja o wszczęciu przeciwko niej śledztwa - poinformowała Natalia Łysowa z biura prasowego Bloku Julii Tymoszenko

- Informacji, czego dotyczy to śledztwo, prokuratura nie przekazała. Pani Tymoszenko ma się stawić w prokuraturze w środę o godz. 10 (godz. 9 czasu polskiego) - powiedziała Łysowa.

Według biura prasowego BJuT Tymoszenko otrzyma w prokuraturze zakaz opuszczania kraju.

Przeciwko Julii Tymoszenko zaczęły się represje polityczne. Wezwanie do prokuratury ma na celu dyskredytację jej osoby, oraz ograniczenie podróży po Ukrainie i świecie. Na takie działania władza idzie świadomie, by osłabić działalność zjednoczonej opozycji - oświadczyła następnie rzeczniczka Tymoszenko, Maryna Soroka.

Wcześniej obecne ukraińskie władze poinformowały, że rozpoczęły audyt działalności finansowej Tymoszenko. Ona sama oceniła to, jako przejaw zwalczania opozycji. Pod koniec kwietnia ukraińska prokuratura podała, że wszczęła śledztwo przeciwko członkom rządu Tymoszenko, którzy mieli nielegalnie zmienić przeznaczenie środków budżetowych uzyskanych ze sprzedaży kwot na emisję dwutlenku węgla. Chodzi o 2,3 mld hrywien, czyli ok. 870 mln złotych.

Obecny premier Mykoła Azarow zagroził wówczas Tymoszenko odpowiedzialnością karną za "masowe rozkradanie pieniędzy płatników podatków z ubiegłorocznego budżetu oraz ich niecelowe wykorzystanie, m.in. na (prezydencką) kampanię wyborczą byłej premier".

W kampanii przed wyborami prezydenckimi z początku bieżącego roku Tymoszenko była główną konkurentką zwycięzcy wyborów, prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Obecnie była premier próbuje organizować na Ukrainie protesty przeciwko polityce ustępstw Janukowycza na rzecz Rosji, domaga się jego ustąpienia i przeprowadzenia przedterminowych wyborów parlamentarnych.

We wtorek przed parlamentem w Kijowie odbyła się demonstracja opozycji niezadowolonej przede wszystkim ze zgody prezydenta na pozostawienie na Ukrainie na co najmniej 25 lat rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.Wołodymyr Siwkowycz, wicepremier ds. struktur siłowych w rządzie Azarowa, ocenił, że akcje opozycji to "zasłona dymna", która ma uchronić Tymoszenko i jej otoczenie przed odpowiedzialnością za malwersacje finansowe.

- Śledztwo w tej sprawie nie potrwa długo. Myślę, że do jesieni przywódcy opozycji nie będą już myśleli o mandatach, lecz o tym, gdzie się ukryć i dokąd uciec - powiedział Siwkowycz.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Władze prowadzą audyt działalności rządu Tymoszenko

Posted by irekw1 on 2010-05-12 07:50:43 CEST

Władze Ukrainy prowadzą audyt działalności finansowej rządu byłej premier Julii Tymoszenko - ogłosił szef administracji prezydenta Wiktora Janukowycza Serhij Lowoczkin.

Zdaniem Tymoszenko wyniki kontroli mogą zostać wykorzystane do zwalczania opozycji, w której znajduje się obecnie blok polityczny byłej premier.

Wskazuje na to - powiedziała była szefowa rządu - zaangażowanie do audytu prywatnej amerykańskiej firmy prawniczej, która nie ma doświadczenia w takiej działalności, a swego czasu pracowała m.in. dla Moniki Lewinsky, znanej z romansu sprzed lat z ówczesnym prezydentem USA Billem Clintonem.

- Obecny rząd może ręcznie kierować audytem i firmą, którą zaangażowano, wyłącznie w celu represji politycznych przeciw opozycji - oświadczyła Tymoszenko.

Pod koniec kwietnia ukraińska prokuratura generalna podała, że wszczęła śledztwo przeciwko członkom rządu Tymoszenko, którzy mieli nielegalnie zmienić przeznaczenie środków budżetowych uzyskanych ze sprzedaży kwot emisyjnych dwutlenku węgla. Chodzi o 2,3 mld hrywien, czyli ok. 870 mln złotych.

Obecny premier Mykoła Azarow zagroził wówczas Tymoszenko odpowiedzialnością karną za "masowe rozkradanie pieniędzy płatników podatków z ubiegłorocznego budżetu oraz ich niecelowe wykorzystanie, m.in. na (prezydencką) kampanię wyborczą byłej premier".

- Ogółem działania poprzedniego rządu spowodowały straty państwa w wysokości 100 mld hrywien, w związku z czym materiały dotyczące wykonania budżetu za 2009 rok powinny stać się przedmiotem zainteresowania organów ścigania. Była premier i jej urzędnicy powinni ponieść za to odpowiedzialność karną - powiedział Azarow.

W kampanii przed wyborami prezydenckimi z początku bieżącego roku Tymoszenko była główną konkurentką zwycięzcy wyborów, prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Obecnie była premier próbuje organizować na Ukrainie protesty przeciwko polityce ustępstw Janukowycza na rzecz Rosji, domaga się jego ustąpienia i przeprowadzenia przedterminowych wyborów parlamentarnych. We wtorek przed parlamentem w Kijowie odbyła się demonstracja opozycji niezadowolonej przede wszystkim ze zgody prezydenta na pozostawienie na Ukrainie na co najmniej 25 lat rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Wołodymyr Siwkowycz, wicepremier ds. struktur siłowych w rządzie Azarowa, ocenił, że akcje opozycji to "zasłona dymna", która ma uchronić Tymoszenko i jej otoczenie przed odpowiedzialnością za malwersacje finansowe.

- Śledztwo w tej sprawie nie potrwa długo. Myślę, że do jesieni przywódcy opozycji nie będą już myśleli o mandatach, lecz o tym, gdzie się ukryć i dokąd uciec - powiedział Siwkowycz.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


W następnym tygodniu prezydent Rosji odwiedzi Ukrainę

Posted by irekw1 on 2010-05-12 07:48:01 CEST

W dniach, 17–18 maja, prezydent Rosji Dmitrij Miedwiedew odwiedzi Ukrainę z oficjalną wizytą. O czym poinformowała służba prasowa Kremla, podaje agencja wiadomości UNIAN.

Wizyta odbędzie się na zaproszenie prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowicza. Podczas wizyty zaplanowano posiedzenie trzecich obrad ukraiński-rosyjskiej międzypaństwowej komisji.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


OUN mordowała w Babim Jarze?

Posted by irekw1 on 2010-05-12 07:46:44 CEST

Minister edukacji Dmytro Tabacznyk oskarżył nacjonalistów o zbrodnię, której – zdaniem historyków – nie dokonali

Dmytro Tabacznyk uważa, że Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) odpowiada za eksterminację Żydów w leśnym wąwozie Babi Jar pod Kijowem w 1941 roku. W dyskusji telewizyjnej z liderem opozycyjnej partii Za Ukrainę Wiaczesławem Kyryłenką minister przekonywał, że Żydów mordowali Ukraińcy z bukowińskiego batalionu OUN.

– Przykład ten ilustruje przestępczą działalność OUN i Ukraińskiej Powstańczej Armii (w latach 40. ubiegłego wieku walczyła z Polską i ZSRR – red.). Żołnierzom tych formacji można wybaczyć, ale najpierw muszą się pokajać – akcentował Tabacznyk.

Wypowiedź ministra zaskoczyła niektórych historyków w Kijowie. Twierdzą oni, że bukowiński batalion nie brał udziału w kaźni 30 tys. Żydów. – Badania historyczne w sprawie Babiego Jaru nie świadczą o bezpośrednim udziale Ukraińców w tej zbrodni. Niemcy wykorzystywali ukraińską policję do eskortowania Żydów z centrum Kijowa do placu Łukianiwka. Rola Ukraińców polegała na tym, że stali wzdłuż ulic. Trasa bliżej miejsca kaźni była obstawiana tylko przez Niemców – mówi „Rz” historyk Wiaczesław Hrynewycz. Batalion z Bukowiny należącej do 1940 roku do Rumunii, a potem włączonej do ZSRR, powstał w sierpniu 1941 roku.

– Trudno było uznać go za formację. Bardziej przypominał cygański tabór. Uciekający z Bukowiny mężczyźni, z żonami i dziećmi ciągnęli do Kijowa, gdzie musieli szukać zajęcia. Niemcy formowali z nich oddziały policyjne – dodaje Hrynewycz.

Według ukraińskiego politologa Mychajła Basaraba minister Tabacznyk zataił fakt, że za zbrodnie w Babim Jarze powinni odpowiadać oficerowie i żołnierze Armii Czerwonej, którzy zostawili jej szeregi i przeszli na stronę Hitlera.

Tabacznyk nazywa kombatantów OUN-UPA „kolaborantami Hitlera”. Wygrał proces w sądzie w tej sprawie. Zapowiada, że wprowadzi zmiany do podręczników historii dotyczące ukraińskiego ruchu wyzwoleńczego i roli nacjonalistów w walce o niepodległość kraju.

Źródło "Rz"

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Festiwal „Tydzień z Ukrainą”

Posted by irekw1 on 2010-05-12 07:44:38 CEST

W dniach 17 - 23 maja 2010 roku odbędzie się Festiwal "Tydzień z Ukrainą" - jeden z największych projektów Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Projekt ten wpisuje się w obchody 85-lecia Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

W ramach tego projektu planowane są różne wydarzenia społeczno-kulturalne, które będą przybliżać codzienność, historię i mentalność naszych wschodnich sąsiadów.

Dla fanów twórczości dokumentalnej przeprowadzony będzie konkurs reportażu, w którym uczestnicy będą mogli ukazać swój punkt widzenia na Ukrainę. Kolejnym wartym uwagi punktem w ofercie „Tygodnia z Ukrainą” jest pokaz ukraińskiego filmu, a także wartych uwagi reklam. Po projekcji nastąpi spotkanie z krytykiem filmowym, który skomentuje obejrzane pozycje.

Dla wielu klejnotem w koronie będzie występ Kseni Simonovej. Artystka ta, będąca zwyciężczynią ukraińskiej edycji „Mam Talent”, zachwyca publiczność niezwykłą umiejętnością, jaką jest rysowanie w piasku. Swą nietuzinkową twórczością poruszyła całą Ukrainę.

Miłośnicy sztuki także znajdą wiele ciekawych pozycji, wśród których perełką będzie występ ukraińskiego teatru Woskressinna. W malowniczej scenerii Małego Rynku wieczorową porą artyści zaczarują nas wyśmienitą grą ognia i światła.

Źródło TVP

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tuesday, May 11 2010

Wielotysięczne demonstracje w stolicy Ukrainy

Posted by irekw1 on 2010-05-11 11:49:17 CEST

Około 4 tysięcy osób uczestniczy w demonstracjach zwolenników i przeciwników polityki prorosyjskiego rządu i prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza przed siedzibą Rady Najwyższej (parlamentu) w Kijowie.

"Janukowycz! Zatrzymaj się! Nie sprzedawaj Ukrainy" - głoszą transparenty, przyniesione przez przeciwników obecnych władz.

"Popieramy działania prezydenta Janukowycza!", "Ukrainie potrzebna jest stabilizacja" - czytamy na transparentach zwolenników szefa państwa.

Protest przeciwko Janukowyczowi zwołała opozycja, niezadowolona z ustępstw, czynionych przez niego na rzecz Rosji.

W poniedziałek w Kijowie powołano w związku z tym Narodowy Komitet Obrony Ukrainy, którego misją będzie ochrona jedności terytorialnej i niepodległości, walka o prawa obywateli, a także działania na rzecz zachowania euroatlantyckiego kursu Kijowa.

"Mając na względzie niebezpieczeństwo utraty państwowości (...), w warunkach realizowanego przez reżim (prezydenta Ukrainy Wiktora) Janukowycza ataku na interesy narodowe Ukrainy, zadaniem komitetu będzie organizacja ogólnoukraińskiego ruchu oporu" - głosi uchwalona w poniedziałek deklaracja.

"Apelujemy do obywateli i struktur społeczeństwa obywatelskiego o poparcie naszej inicjatywy i przyłączenie się do świętego dzieła obrony Ukrainy" - czytamy w dokumencie.

Do komitetu przystąpiły partie tworzące parlamentarny Blok byłej premier Julii Tymoszenko, niektóre ugrupowania bloku Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona oraz dwa ugrupowania pozaparlamentarne: nacjonalistyczna partia Swoboda i Ukraińska Partia.

W naradzie Komitetu Obrony Ukrainy uczestniczyła była szefowa rządu Julia Tymoszenko, nie było na nim jednak skonfliktowanego z nią byłego prezydenta Wiktora Juszczenki.

Zaniepokojenie ukraińskiej opozycji wywołane jest przede wszystkim przedłużoną niedawno o co najmniej 25 lat umową w sprawie stacjonowania na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Oburzenie wywołują również plany integracji z Rosją w dziedzinie energetyki atomowej oraz propozycja rosyjskiego premiera Władimira Putina, dotycząca połączenia Gazpromu z ukraińską spółką paliwową Naftohaz.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraińcy twierdzą, że założyli Polskę

Posted by irekw1 on 2010-05-11 10:32:49 CEST

Rzeczpospolita" informuje o kontrowersyjnym przewodniku "Ukraińskie miejsca w Polsce" wydanym właśnie przez prężną lwowską fundację Ukraina-Ruś związaną ze środowiskiem ukraińskich nacjonalistów.

Według książki "Ukraińskie miejsca w Polsce", wydanej przez lwowską fundację Ukraina-Ruś, nazwa naszego kraju pochodzi od plemienia Polan. Tyle tylko, że określa się je tam mianem ukraińskiego. Wiele wyjaśnia fakt, że wydawca przewodnika jest związany ze środowiskiem nacjonalistów. Całą sprawę opisuje "Rzeczpospolita".

W publikacji jako znanych Ukraińców wymienia się m.in. Juliusza Słowackiego i króla Zygmunta Augusta i Stanisława Augusta Poniatowskiego. "Zrobiliśmy swoisty przekrój Polski, zaznaczywszy miejsca, gdzie odbywały się ważne wydarzenia w życiu ukraińskiego narodu" - mówi prezydent fundacji, która wydała przewodnik.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Euro 2012 w sześciu miastach

Posted by irekw1 on 2010-05-11 10:25:50 CEST

Niemiecka gazeta "Kicker" donosi, iż Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku odbędą się w sześciu, a nie jak planowano - ośmiu miastach. Według informacji uzyskanych przez niemieckich dziennikarzy, mimo ultimatum ws. budowy stadionów i infrastruktury dla Ukrainy (którego termin Michel Platini wyznaczył na połowę czerwca), decyzja ws. miast-gospodarzy już zapadła

Euro 2012 (które potrwają od 9 czerwca - 1 lipca 2012 roku) - odbędą się w sześciu miastach. Tak wynika z doniesień niemieckiej gazety "Kicker".

Jeśli chodzi o Polskę, wszystko jest jasne - mistrzostwa odbędą się we Wrocławiu, Warszawie, Gdańsku i Poznaniu. Na Ukrainie wielkie kłopoty występują jednak przy budowie stadionów i infrastruktury w Charkowie oraz Lwowie. W "grze" zostaną zatem jedynie Kijów oraz Donieck.

Prezydent UEFA jeszcze niedawno zapewniał, że nie bierze pod uwagę innych rozwiązań i wierzy, iż Ukraina zdąży z przygotowaniami. Według niemieckiego magazynu, decyzja o odrzuceniu kandydatur dwóch ukraińskich miast już zapadła.

Sam Michel Platini tonuje jednak nastroje. - To była oczywiście opcja, aby Polska miała sześć miast na Euro. Być może UEFA zdecyduje się na zaproponowanie organizacji Euro w dwóch miastach - Węgrom lub Niemcom - mówił prezydent europejskiej federacji. - Ale podkreślam jeszcze raz, na razie o tym nie myślimy. Ufamy zapewnieniom, że Ukraina wykona wszystkie niezbędne prace i Euro 2012 odbędzie się we wszystkich planowanych miastach.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


UE zadowolona z relacji Kijowa z Moskwą

Posted by irekw1 on 2010-05-11 10:23:26 CEST

Unia Europejska pozytywnie oceniła uregulowanie stosunków między Ukrainą i Rosją - oświadczył w poniedziałek ukraiński minister spraw zagranicznych Kostiantyn Hryszczenko.

Tego dnia w ambasadzie Polski przy UE spotkał się on w Brukseli z tzw. grupą przyjaciół Ukrainy, czyli przedstawicielami 14 państw unijnych, w tym ministrem spraw zagranicznych RP Radosławem Sikorskim.

"Hryszczenko podkreślił w trakcie rozmów, że europejska integracja Ukrainy pozostaje dla niej priorytetem, lecz nowe władze ukraińskie uważają, iż realizacja tej idei niemożliwa jest bez zapewnienia przewidywalnych, konstruktywnych i korzystnych gospodarczo stosunków (Ukrainy) z Rosją" - czytamy w przekazanym PAP komunikacie ukraińskiego MSZ.

Minister poinformował także swych europejskich kolegów o treści podpisanych i gotowych do podpisania umów ukraińsko-rosyjskich.

Jedną z nich jest zawarta niedawno przez prezydentów Ukrainy i Rosji, Wiktora Janukowycza i Dmitrija Miedwiediewa, umowa o przedłużeniu o co najmniej 25 lat okresu pobytu na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami rosyjska marynarka wojenna miała opuścić bazy na Krymie w 2017 roku.

Ukraińska prozachodnia opozycja, oburzona ustępstwami Janukowycza na rzecz Rosji, zarzuca mu zdradę interesów państwowych i próbuje zmobilizować do walki z nim społeczeństwo.

Na wtorek zapowiedziano protesty przeciwko polityce szefa państwa i rządzącej Partii Regionów Ukrainy, do których ma dojść przed siedzibą parlamentu w Kijowie.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Opozycja powołała Komitet Obrony Ukrainy

Posted by irekw1 on 2010-05-11 10:21:02 CEST

Ukraińska opozycja powołała Narodowy Komitet Obrony Ukrainy, którego misją będzie ochrona jedności terytorialnej i niepodległości, walka o prawa obywateli, a także działania na rzecz zachowania euroatlantyckiego kursu Kijowa.


"Mając na względzie niebezpieczeństwo utraty państwowości (...), w warunkach realizowanego przez reżim (prezydenta Ukrainy Wiktora) Janukowycza ataku na interesy narodowe Ukrainy, zadaniem komitetu będzie organizacja ogólnoukraińskiego ruchu oporu" - głosi uchwalona w poniedziałek deklaracja.

"Apelujemy do obywateli i struktur społeczeństwa obywatelskiego o poparcie naszej inicjatywy i przyłączenie się do świętego dzieła obrony Ukrainy" - czytamy w dokumencie.

Do komitetu przystąpiły partie tworzące parlamentarny Blok byłej premier Julii Tymoszenko, niektóre ugrupowania bloku Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona oraz dwa ugrupowania pozaparlamentarne: nacjonalistyczna partia Swoboda i Ukraińska Partia. Koordynatorem organizacji został ukraiński poeta i były ambasador Ukrainy w Polsce Dmytro Pawłyczko.

W naradzie Komitetu Obrony Ukrainy uczestniczyła była szefowa rządu Julia Tymoszenko, nie było na nim jednak skonfliktowanego z nią byłego prezydenta Wiktora Juszczenki.

Zdaniem Tymoszenko, jeśli członkowie komitetu chcą odsunąć od władzy Janukowycza, muszą zdobyć zaufanie społeczeństwa.

"Stanie się tak, jeśli połączymy siły, zapominając przy tym o własnych ambicjach" - mówiła była premier.

"Jeśli będziemy w stanie wyprowadzić na ulice nie 10 tysięcy ludzi, gotowych bronić Ukrainy, lecz setki tysięcy, władza będzie musiała zareagować na żądania ukraińskiej społeczności zupełnie inaczej niż dziś" - podkreśliła Tymoszenko.

Na wtorek ukraińska opozycja zwołuje wielką demonstrację przeciwników Janukowycza, która ma się odbyć przed siedzibą Rady Najwyższej (parlamentu) w Kijowie. Mają w niej wziąć udział ludzie, którzy nie zgadzają się z polityką prezydenta.

Opozycja oburzona jest ustępstwami, czynionymi przez Janukowycza na rzecz Rosji. Zaniepokojenie wywołuje nie tylko przedłużona ostatnio o co najmniej 25 lat umowa w sprawie Floty Czarnomorskiej, lecz także plany integracji z Rosją w dziedzinie energetyki atomowej oraz propozycja rosyjskiego premiera Władimira Putina, dotycząca połączenia Gazpromu z ukraińską spółką paliwową Naftohaz.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Obchody Dnia Zwycięstwa w Kijowie i Sewastopolu

Posted by irekw1 on 2010-05-11 10:18:16 CEST

Paradą na głównej ulicy Kijowa, Chreszczatyku i wspólną defiladą wojsk ukraińskich i rosyjskich w Sewastopolu uczciła Ukraina w niedzielę dzień zwycięstwa nad faszystowskimi Niemcami.


W paradzie w ukraińskiej stolicy wzięło udział około 2 tys. żołnierzy. Maszerowały w niej kolumny wojskowych w strojach Armii Czerwonej z II wojny światowej, prowadzone przez jeden czołg oraz kilka samochodów i motocykli z tej epoki.Około tysiąca żołnierzy uczestniczyło w defiladzie wojsk ukraińskich i rosyjskich w Sewastopolu na Krymie. Miasto to jest główną bazą stacjonującej na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Zgodnie z porozumieniem zawartym niedawno przez Janukowycza i prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, rosyjska marynarka wojenna nie opuści Krymu, jak planowano w 2017 roku, lecz pozostanie tu co najmniej do 2042 roku.Podczas parady weteranów II wojny światowej we Lwowie nacjonaliści z partii Swoboda rzucali na ziemię flagi ZSRR i je deptali. Gdy jeden z przechodniów próbował temu zapobiec, doszło do bójki.W Iwano-Frankowsku (d. Stanisławów) weterani wojenni i komuniści maszerowali, chronieni przez milicyjny oddział specjalny "Berkut". Paradę z okazji Dnia Zwycięstwa próbowali zerwać działacze Swobody, którzy wyszli na główną ulicę miasta z transparentami, na których widniał m.in. napis "Nie dla komuno-faszyzmu!".

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Budujemy państwowość Ukrainy, – Janukowycz w Dzień zwycięstwa

Posted by irekw1 on 2010-05-11 10:09:34 CEST

„Drodzy weterani, zachowaliście i podarowaliście nam Ukrainę. Teraz budujemy jej państwowość” – oświadczył 9 maja, podczas uroczystości z okazji 65-lecia Zwycięstwa na Kreszczatyku w Kijowie prezydent Ukrainy Wiktor Janukowyicz.


„Występujemy za suwerennym państwem, pod którego niebem w naszej Ukrainie wszystkie bez wyjątku narody czułyby się jak w domu. Kiedy żołnierze wyzwalali nas, nie pytaliśmy, jaką wyznają wiarę, z którego są narodu, którą mają grupę krwi... Szczególne podziękowanie składamy matkom i wdowom. Dziś obchodzimy Dzień Zwycięstwa i Dzień Matki. I w tym jest szczególnie głęboki sens” – powiedział Wiktor Janukowycz.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wednesday, May 05 2010

Wkrótce ruszy budowa przejścia w Budomierzu

Posted by irekw1 on 2010-05-05 18:43:38 CEST

Ponad 140 mln zł kosztować będzie budowa przejścia granicznego z Ukrainą w Budomierzu (Podkarpackie). W środę podpisana została umowa na wykonanie inwestycji między wojewodą podkarpackim a firmą Erbud.


Jak powiedział podczas uroczystości podpisania umowy wojewoda podkarpacki Mirosław Karapyta, budowa przejścia w Budomierzu będzie jedną z dwóch takich inwestycji na zewnętrznej granicy UE. "Drugie przejście graniczne będzie budowane w województwie lubelskim" - dodał.

Zdaniem dyrektora oddziału firmy Erbud w Rzeszowie Mirosława Młynarskiego, pierwsze prace przy budowie przejścia powinny rozpocząć się w przyszłym tygodniu.

Przetarg na budowę przejścia był ogłoszony już w 2008 r., jednak ze względu na odwołania, sprawę ostatecznie musiał rozstrzygnąć sąd, a prawomocny wyrok zapadł pod koniec kwietnia tego roku.

Przejście będzie mieć po osiem pasów do odpraw w obu kierunkach. Jego przepustowość ma wynieść ok. 3 tys. samochodów i ok. 8 tys. osób na dobę. Cała infrastruktura powstanie po polskiej stronie. Oprócz głównego budynku wybudowane zostaną m.in. punkty odpraw granicznych, oczyszczalnia ścieków, kanalizacja, ujęcie wody i niezbędne drogi dojazdowe.

Na przejściu odprawy będą wspólne - polsko-ukraińskie, co znacznie skróci ich czas. Projekt zakłada, że przejście będzie dostosowane do odprawy samochodów o ciężarze do 3,5 t, ale cała infrastruktura będzie przygotowana na przyjmowanie cięższych samochodów - do 7,5 tony.

W tym roku na tę inwestycję ma być przeznaczonych ok. 30 mln zł. W sumie przejście będzie kosztować ponad 140 mln zł, większość pieniędzy pochodzić będzie z budżetu państwa, część z programu Polska-Ukraina-Białoruś - ok. 40 mln zł.

Jak zaznaczył wojewoda, przejście powinno być gotowe przed Euro 2012.

Na Podkarpaciu funkcjonują dotychczas trzy polsko-ukraińskie przejścia graniczne: w Medyce, Korczowej i Krościenku. Przejście w Budomierzu ma je odciążyć, a jednocześnie usprawnić ruch pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą, szczególnie w perspektywie Euro 2012.

Źródło PAP

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Mołdawia nie wyrzeknie się Naddniestrza

Posted by irekw1 on 2010-05-05 18:30:59 CEST

Minister spraw zagranicznych Mołdawii Iurie Leanca powiedział w wywiadzie dla rumuńskiego dziennika "Romania Libera", że Mołdawia nie wyrzeknie się reintegracji z prorosyjską, separatystyczną Republiką Naddniestrzańską.


Naddniestrze jest częścią Mołdawii. Nie widzę żadnego powodu, abyśmy wyparli się części naszego terytorium i części naszych obywateli - powiedział Leanca. - Musimy stworzyć warunki do reintegracji, które przede wszystkim nie osłabią Mołdawii - dodał.

- Mamy świadomość, że jeśli nie rozwiążemy konfliktu o Naddniestrze, będzie nam trudno przekonać Unię Europejską, aby przyjęła nas w swe szeregi - podkreślił szef mołdawskiego MSZ.

Leanca wyraził opinię, że stosunki pomiędzy Mołdawią a Rosją powinny być oparte "na tym, co nas łączy". - Powinniśmy dyskutować o pewnych rozwiązaniach, lecz to nie powinno zaciemnić naszych stosunków z Rosją - uważa.

Naddniestrze - terytorium zdominowane przez ludność rosyjskojęzyczną (Rosjan i Ukraińców) - zostało połączone z Mołdawią w 1940 roku w ramach Mołdawskiej SSR. W 1991 roku region wypowiedział posłuszeństwo władzom w Kiszyniowie i po krótkiej wojnie, której towarzyszyła rosyjska interwencja, wywalczyło sobie niemal całkowitą niezależność.

Naddniestrze ma własnego prezydenta, armię, policję, urzędy podatkowe i walutę. Jego niepodległości nie uznało żadne państwo, w tym Rosja, choć ta ostatnia wspiera je gospodarczo i politycznie. W regionie stacjonuje, jako siły pokojowe, 14. armia rosyjska.

W marcu 2009 roku Rosja, Mołdawia i Naddniestrze uzgodniły, że rosyjskie siły mogą zostać zastąpione misją międzynarodową i wezwały do wznowienia rozmów pod egidą OBWE.

W ubiegłym roku Mołdawia została zaproszona, wraz z pięcioma innymi byłymi republikami ZSRR, do unijnej inicjatywy Partnerstwa Wschodniego. W ramach tej inicjatywy Komisja Europejska oferuje im utworzenie strefy wolnego handlu, zawieranie umów stowarzyszeniowych oraz zniesienie obowiązków wizowych w długoterminowej perspektywie

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina rozpatrzy propozycje Putina ws. Naftohazu

Posted by irekw1 on 2010-05-05 18:29:27 CEST

Propozycje premiera Rosji Władimira Putina dotyczące połączenia rosyjskiego Gazpromu i ukraińskiego Naftohazu są godne uwagi - oświadczył premier Ukrainy Mykoła Azarow.

- Propozycja ta zasługuje na uwagę i, oczywiście, będziemy ją rozpatrywać - oznajmił premier na posiedzeniu rządu.

Azarow zaznaczył jednocześnie, że nie omawiał tej inicjatywy z Putinem w trakcie posiedzenia ukraińsko-rosyjskiej komisji międzyrządowej w Soczi w ubiegły piątek. Wyjaśnił, iż rosyjski premier przedstawił swoją propozycję dopiero na wspólnej konferencji prasowej.

- Rozmawialiśmy o integracji w dziedzinie nuklearnej. Możemy zrobić to samo w sferze gazowej. Proponuję połączenie Gazpromu i Naftohazu - oświadczył wówczas szef rządu Rosji.

Wcześniej Putin zaproponował Ukrainie współpracę w dziedzinie cywilnej energetyki nuklearnej. Nastąpiło to zaledwie kilka dni po zawarciu przez prezydentów obu krajów, Dmitrija Miedwiediewa i Wiktora Janukowycza, umowy dotyczącej pozostania baz rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie co najmniej do 2042 roku.

W Soczi Azarow określił wypowiedź rosyjskiego premiera jako "improwizację". Zapowiedział jednak, że strona ukraińska rozpatrzy tę improwizację i przestudiuje konkretne propozycje.

Sekretarz prasowy premiera Rosji Dmitrij Pieskow oznajmił, że propozycja Putina jest "bardziej niż poważna i dobrze przemyślana". Zdaniem Pieskowa, "podkreśla ona, jak konsekwentna jest strona rosyjska i jak daleko gotowa jest pójść na drodze integracji z ukraińskimi partnerami".

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller wyjaśnił, że w propozycji premiera Rosji chodzi o wymianę aktywów między dwoma koncernami. Jako przykład podał wymianę aktywów między Gazpromem a jego niemieckimi i włoskimi partnerami. "Faktycznie jest to sprawa połączenia dwóch koncernów" - oświadczył.

Rosja od dawna próbuje przejąć kontrolę nad systemem przesyłu gazu na Ukrainie, przez który płynie 80 proc. rosyjskiego surowca eksportowanego do krajów Unii Europejskiej. Poprzednie władze w Kijowie - zarówno były prezydent Wiktor Juszczenko, jak i była premier Julia Tymoszenko - kategorycznie się temu sprzeciwiały.

Po informacji o pomyśle Putina w sprawie Gazpromu i Naftohazu Tymoszenko oświadczyła, iż jest to część planu "likwidacji państwa Ukraina", realizowanego przez obecne władze w Kijowie i Moskwie.

Tymoszenko, która pretenduje do roli przywódczyni podzielonej ukraińskiej opozycji, zaapelowała do rodaków o sprzeciw, który powstrzyma "połykanie Ukrainy" przez Rosję.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


"9 maja ma być ładna pogoda. Zajmijcie się tym" - Wiktor Janukowycz

Posted by irekw1 on 2010-05-05 18:27:25 CEST

9 maja, podczas parady z okazji zwycięstwa ZSRR w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej (II wojnie światowej) w Kijowie ma być ładna pogoda - takie polecenie usłyszał od prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza minister obrony, Mychajło Jeżel.

- Niech pan pomyśli nad tą kwestią, mówię o tym całkiem poważnie. I jeśli okaże się to niezbędne, należy podjąć wszelkie konieczne środki, popracować z uczonymi. Istnieją takie praktyki, które nie dopuszczają złej pogody, więc zajmijcie się tym problemem - mówił Janukowycz do Jeżela na naradzie, poświęconej przygotowaniom do parady.

Przygotowania te trwają w Kijowie od wtorku, kiedy to na cały dzień zamknięto ruch na centralnej ulicy stolicy Ukrainy, Chreszczatyku. Maszerowały po niej kolumny żołnierzy w strojach Armii Czerwonej z II wojny światowej, prowadzone przez jeden czołg, oraz kilka samochodów i motocykli z tej epoki.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na Zaporożu odsłonięto pomnik Stalina

Posted by irekw1 on 2010-05-05 18:25:21 CEST

Przy akompaniamencie hymnu ZSRR w Zaporożu, na wschodzie Ukrainy, odsłonięto pomnik Józefa Stalina. W związku z wydanym wcześniej przez sąd zakazem nie doszło do zapowiadanych wcześniej demonstracji przeciwników gloryfikacji tyrana.

W trakcie uroczystości przed siedzibą zaporoskiego ośrodka Komunistycznej Partii Ukrainy jedna osoba zmarła, a dwie zasłabły i zostały hospitalizowane. Według lekarzy byli to ludzie starsi, których było najwięcej na ceremonii.

Pierwotnie planowano, że trzymetrowa rzeźba przedstawiająca Stalina zostanie odsłonięta dopiero 9 maja - w Dniu Zwycięstwa ZSRR nad Niemcami hitlerowskimi. Ostatecznie termin odsłonięcia przesunięto.

Pomnik Stalina, który odlano z siluminium (stopu aluminium i krzemu), stoi na postumencie z czerwonego granitu. Rzeźba powstała ze środków, zbieranych od początku roku wśród członków partii komunistycznej.

Przeciwnicy gloryfikacji Stalina z nacjonalistycznej partii Swoboda zapowiedzieli, że wkrótce pomnik tyrana zniknie, lecz komuniści zapewniają, że na to nie pozwolą, wystawiając przy posągu całodobową ochronę.

Władze Ukrainy nie zajęły jednoznacznego stanowiska w sprawie pomnika Stalina w Zaporożu. Prezydent Wiktor Janukowycz mówił wcześniej, że mieszkańcy miasta powinni wypowiedzieć się w tej kwestii w referendum.

Przeciwko stawianiu Stalinowi pomników wypowiedział się minister sprawiedliwości Ukrainy, Ołeksandr Ławrynowycz. - Uważam, że nie należy stawiać pomników tyranom - oświadczył.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tuesday, May 04 2010

Propozycja Putina niekorzystna dla Ukrainy

Posted by irekw1 on 2010-05-04 11:49:41 CEST

Premier Rosji Władimir Putin zaproponował w piątek po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Mykołą Azarowem połączenie Gazpromu i Naftohazu. W ocenie ekspertów jest to rozwiązanie niekorzystne dla Ukrainy– pisze „Rzeczpospolita”.

Dziennik przytacza późniejsze wyjaśnienia szefa Gazpromu Aleksieja Millera, który tłumaczy, że w propozycji Putina chodziło o wymianę aktywów między koncernami na podobieństwo tej jaką Gazprom przeprowadził z niemieckimi i włoskimi partnerami. Według Millera rozmowy na ten temat mają się rozpocząć po po 10 maja.

Jednak „Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że w ocenie specjalistów nawet w sytuacji, kiedy Gazprom i Naftohaz, będą miały po 50 proc udziałów w nowym konsorcjum to będzie to rozwiązanie niekorzystne dla Ukrainy.

Analitycy zwracają uwagę, że biorąc pod uwagę aktywa obu koncernów udział Ukrainy w konsorcjum może wynieść tylko niespełna 6 proc. Inni eksperci obawiają się, że w konsekwencji Naftohaz może przestać istnieć , a jest on największym płatnikiem podatków do budżetu Ukrainy.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Akcja ukraińskich dziennikarzy

Posted by irekw1 on 2010-05-04 11:48:16 CEST

50 lwowskich dziennikarzy wzięło udział w akcji protestacyjnej przeciwko ograniczaniu wolności słowa na Ukrainie. Sześciu z nich przykuło się na kilkanaście minut do pociągu jadącego do Moskwy.


Na lwowski dworzec kolejowy przyszli dziennikarze miejscowej gazety „Ekspres”, którzy skarżą się, że są szykanowani za publikacje dotyczące korupcji w prokuraturze. Switłana Martynec powiedziała Kanałowi Piątemu, że milicja pozostaje obojętna na zagrożenia, z jakimi spotykają się dziennikarze gazety: siedzibę redakcji trzykrotnie ostrzelano, podpalano mieszkania jej pracowników, przebijano opony samochodów.

Organizacje pozarządowe zajmujące się mediami zauważają pogorszenie sytuacji z wolnością słowa na Ukrainie po wyborach prezydenckich. Pojawiają się instrukcje dotyczące „prawidłowego” informowania o niektórych wydarzeniach. Zdarzają się przypadki autocenzury oraz „rozmowy wyjaśniające” z właścicielami mediów.

Dziś życzenia dziennikarzom złożył prezydent Wiktor Janukowycz, który podkreślił szczególną rolę mediów w czasie planowanych na Ukrainie reform.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


"Umowa Rosji z Ukrainą niekorzystna dla Polski"

Posted by irekw1 on 2010-05-04 11:45:48 CEST

- W interesie Polski, NATO i UE leży, żeby Ukraina była państwem w pełni niezależnym, a to oznacza, że nie powinno być pozostałości sowieckiego panowania, a taką pozostałością jest flota na Krymie - uważa politolog Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. Dodaje, że nowa umowa przekreśla szanse Ukrainy na włączenia do NATO i UE.


Jak dotąd nigdy się nie zdarzyło, aby NATO czy UE rozważały nawet kandydaturę kraju, który miał na swoim terytorium wojska państw trzecich. Nie jest to wykluczone traktatowo, ale politycznie. Ukraina z flotą rosyjską w swoich granicach nie jest dobrym kandydatem do UE - zaznaczył.

W jego opinii, stacjonowanie wojsk rosyjskich u naszego wschodniego sąsiada, to swego rodzaju "kotwica, cuma", która trzyma Ukrainę, aby nie odpłynęła na Zachód. - Tu nie chodzi o dziesiątki żołnierzy czy statków, ale o wybór cywilizacyjny między Wschodem a Zachodem - powiedział Kostrzewa-Zorbas.

Uważa on, że tłumy ludzi, jakie wyszły we wtorek na ulice Kijowa są "środkami nacisku" na obecne władze, i - w jego ocenie - nie chodzi o obalenie Janukowycza i jego obozu. Zdaniem politologa, tłum na ulicach ma wymusić przedterminowe wybory parlamentarne

- Również te wydarzenia, jakie miały miejsce w samej Radzie m.in. obrzucanie prezydium jajami gwarantowało przebicie się we wszystkich mediach. To było takie wydarzenie założycielskie kampanii, która ma doprowadzić do odzyskania władzy przez obóz prozachodni - powiedział Kostrzewa-Zorbas.

Ocenia on, że możliwe jest zjednoczenie opozycji, mimo wielu różnic między Tymoszenko a Juszczenko. Ich wspólnym celem będą przedterminowe wybory.

- Na razie nie widać planów zjednoczenia opozycji, ale taki scenariusz łatwo sobie wyobrazić. Opozycja na czele z Juszczenką może liczyć, że politycznie wymusi przedterminowe wybory parlamentarne, a na fali sprzeciwu wobec orientacji prorosyjskiej te wybory wygra - dodał Kostrzewa-Zorbas.

Ukraińska Rada Najwyższa ratyfikowała we wtorek umowę wydłużającą o co najmniej 25 lat okres pobytu rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w bazach wojskowych na Krymie.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz wprowadza dyktaturę

Posted by irekw1 on 2010-05-04 11:42:47 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz walczy z demokracją środkami charakterystycznymi dla reżimów dyktatorskich - oświadczyła w poniedziałek była premier Julia Tymoszenko, która nazywa siebie przywódczynią zjednoczonej ukraińskiej opozycji.


"Oni (ekipa Janukowycza) nie prowadzą dyskusji, ani konsultacji ze społeczeństwem obywatelskim, nie konsultują się także z opozycją. (...) Jednym z ich środków jest wsadzanie za kratki. To sprawdzony sposób dyktatur i dziś Janukowycz zaczyna z niego korzystać" - powiedziała była szefowa rządu, według jej strony internetowej.

Tymoszenko wyjaśniła, że niedawno prokuratura wszczęła śledztwa w związku z protestami przed Radą Najwyższą (parlamentem), towarzyszącymi ratyfikacji umowy o przedłużeniu stacjonowania na Krymie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

"To, że dziś prowadzone są sprawy kryminalne w Prokuraturze Generalnej, jest logicznym następstwem działań władzy Janukowycza na Ukrainie" - zaznaczyła.

Mówiąc o obecnej sytuacji w jej kraju Tymoszenko określiła ją jako "całkowicie niemożliwą do prognozowania.

"Nowa władza, bez konsultacji ze społeczeństwem, zaczęła oddawać nasze terytoria. Jest to pogwałcenie konstytucji, oraz państwa i ludzi i należy to powstrzymać wszelkimi dostępnymi demokratycznymi sposobami" - oświadczyła była premier.

Wcześniej Tymoszenko apelowała do niezgodnych z polityką Janukowycza Ukraińców o akcje nieposłuszeństwa, których celem ma być doprowadzenie do wcześniejszych wyborów parlamentarnych.

11 maja w Kijowie mają odbyć się protesty, organizowane przez parlamentarny Blok Julii Tymoszenko. Do nieposłuszeństwa nawołuje także były prezydent Wiktor Juszczenko, jednak na razie nic nie wskazuje na to, że mógłby on nawiązać ścisłą współpracę ze skonfliktowaną z nim Tymoszenko.

W sobotę ukraińska milicja zatrzymała na krótko czterech członków nacjonalistycznej partii Swoboda, którzy w ubiegły wtorek brali udział w protestach przeciwko przedłużeniu pobytu na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

27 kwietnia w protestach przeciwników i zwolenników przedłużenia umów o stacjonowaniu na Ukrainie rosyjskiej marynarki wojennej nawet do 2047 roku wzięło udział ok. 10 tys. osób. Tego dnia parlament ratyfikował umowę w tej sprawie, zawartą wcześniej przez prezydentów Ukrainy i Rosji, Wiktora Janukowycza i Dmitrija Miedwiediewa.

21 kwietnia w Charkowie zawarli oni porozumienie, zgodnie z którym zamiast do 2017 roku, rosyjska Flota Czarnomorska będzie mogła pozostać na Ukrainie 25 lat dłużej, z możliwością dodatkowej prolongaty o jeszcze pięć lat, czyli do 2047 roku. W zamian za to Ukraina dostała 30-procentową zniżkę na kupowany od Rosji gaz

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Monday, May 03 2010

Tysiące Ukraińców wzięło udział w marszu z okazji Święta Pracy

Posted by irekw1 on 2010-05-03 14:33:38 CEST

Około czterech tysięcy osób wzięło w Kijowie udział w marszu Bloku Lewych Sił i kontrolowanej przez rządzącą Partię Regionów prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza Federacji Związków Zawodowych z okazji Święta Pracy. Jednocześnie w ramach akcji "Marsz kolektywnego działania" przeciw kapitalizmowi ulicami stolicy w otoczeniu sił milicyjnych przeszło kilkuset młodych ludzi w czarnych kominiarkach na głowach. Do incydentów nie doszło.

W marszu Bloku Lewych Sił i związków zawodowych główną ulicą Kijowa szli przede wszystkim ludzie starsi. Przemawiając do nich na wiecu, przewodniczący Komunistycznej Partii Ukrainy Petro Symonenko cieszył się, iż po pięciu latach na Ukrainie udało się odciąć od władzy "pomarańczowych" polityków, których symbolizował były prezydent, Wiktor Juszczenko.

- Zwycięstwo nad pomarańczowymi oligarchami nie oznacza jednak, że naród od razu otrzyma lepsze życie. Następny rok musimy poświęcić na to, by zjednoczyć się i wspólnie kontrolować obecne władze - mówił Symonenko.

Uczestnicy marszu z okazji 1 maja uchwalili rezolucję, w której domagali się m.in. godziwego wynagradzania klasy robotniczej oraz sprawiedliwego podziału wyników kolektywnej pracy.

Podjęli także decyzję o odrodzeniu tradycji demonstracji pierwszomajowych oraz zaapelowali o wzmocnienie "bratnich stosunków między narodem Ukrainy, a narodami Rosji, Białorusi, Kazachstanu, oraz innych państw na rzecz pokoju i postępu".

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Projekt impeachmentu prezydenta Janukowycza

Posted by irekw1 on 2010-05-03 14:31:08 CEST

W ukraińskim parlamencie zarejestrowano projekt impeachmentu prezydenta Wiktora Janukowycza. Przewidziano w nim powołanie komisji śledczej, która zajmie się m.in. jego decyzjami w sprawie przedłużenia pobytu na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Autorem projektu usunięcia Janukowycza ze stanowiska jest niezrzeszony deputowany Hryhorij Omelczenko.

Domaga się on, by prócz kwestii rosyjskiej marynarki wojennej komisja zajęła się stanowiskiem szefa państwa w sprawie Wielkiego Głodu na Ukrainie początku lat 30. ub. wieku.

W odróżnieniu od swego poprzednika Wiktora Juszczenki, Janukowycz uważa, iż Wielki Głód nie był ludobójstwem na narodzie ukraińskim, lecz - jak mówił niedawno w Strasburgu - "wspólną tragedią" wszystkich mieszkańców Związku Radzieckiego z okresu rządów Józefa Stalina. Janukowycz naruszył w ten sposób ukraińską ustawę, która traktuje Wielki Głód w kategoriach ludobójstwa.

Deputowany Omelczenko proponuje, by komisja parlamentarna przeprowadziła "pełne i obiektywne śledztwo w sprawie działań prezydenta, a swe wnioski przekazała Sądowi Najwyższemu Ukrainy, by ten zdecydował, czy działania te noszą oznaki zdrady racji stanu, bądź innego przestępstwa".

W miniony wtorek ukraiński parlament głosami koalicji zdominowanej przez prorosyjską Partię Regionów Janukowycza zatwierdził umowę, zawartą przez niego z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem, zgodnie z którą zamiast do 2017 r., rosyjska Flota Czarnomorska będzie mogła stacjonować na Ukrainie nawet do 2047 r.

W zamian za to Kijów otrzymał od Moskwy 30-procentową zniżkę cen kupowanego w Rosji gazu ziemnego.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tymoszenko: jesteśmy świadkami planu likwidacji państwa

Posted by irekw1 on 2010-05-03 14:29:58 CEST

Na naszych oczach realizowany jest plan likwidacji państwa Ukraina - oświadczyła była ukraińska premier Julia Tymoszenko w odpowiedzi na ofertę premiera Rosji Władimira Putina, dotyczącą połączenia Gazpromu z państwową spółką paliwową Naftohaz Ukrainy.

"Propozycję połączenia Gazpromu i Naftohazu, która padła na spotkaniu premierów Ukrainy i Rosji (Mykoły Azarowa i Putina) można by rozpatrywać w kategoriach żartu, gdyby na naszych oczach, codziennie, nie był realizowany ogromny plan likwidacji niepodległego państwa o nazwie Ukraina" - powiedziała Tymoszenko, cytowana w piątek przez swe służby prasowe.

Tymoszenko przypomniała, że "likwidacja Ukrainy" rozpoczęła się od zgody prezydenta Wiktora Janukowycza na przedłużenie na 25 do 30 lat okresu stacjonowania na ukraińskim Krymie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Jak podkreśliła, ustępstwa te są wyrazem braku kręgosłupa moralnego u "partnerów w negocjacjach".

"Rozumiem, że z plastelinowego Janukowycza można ulepić cokolwiek, jednak Janukowyczowie przychodzą i odchodzą, a Ukraina, jej interesy i naród są wieczne" - oświadczyła była premier.

Tymoszenko, która pretenduje do roli przywódczyni podzielonej ukraińskiej opozycji, zaapelowała do rodaków o sprzeciw, który powstrzyma "połykanie Ukrainy" przez Rosję.

"Czasu mamy mało, działać należy natychmiast. Tylko ogólnonarodowy opór może to zatrzymać" - nawoływała.

Z propozycją połączenia Gazpromu i Naftohazu Putin wystąpił w piątek, na konferencji prasowej po spotkaniu z Azarowem w Soczi, nad Morzem Czarnym.

"Rozmawialiśmy o integracji w dziedzinie nuklearnej. Możemy zrobić to samo w sferze gazowej. Proponuję połączenie Gazpromu i Naftohazu" - oświadczył szef rządu Rosji.

We wtorek Putin zaproponował Ukrainie współpracę w dziedzinie cywilnej energetyki nuklearnej.

Sekretarz prasowy premiera Rosji Dmitrij Pieskow oznajmił, że piątkowa propozycja Putina jest "bardziej niż poważna i dobrze przemyślana". Zdaniem Pieskowa, "podkreśla ona, jak konsekwentna jest strona rosyjska i jak daleko gotowa jest pójść na drodze integracji z ukraińskimi partnerami".

Relacje rosyjsko-ukraińskie uległy znacznemu ociepleniu po dojściu do władzy uważanego za prorosyjskiego Janukowycza, który zastąpił na stanowisku prozachodniego Wiktora Juszczenkę.

Rosja od dawna próbuje przejąć kontrolę nad systemem przesyłu gazu na Ukrainie, przez który płynie 80 proc. rosyjskiego surowca eksportowanego do krajów Unii Europejskiej. Poprzednie władze w Kijowie - zarówno Juszczenko, jak i była premier Tymoszenko - kategorycznie się temu sprzeciwiały.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Putin chce fuzji gazowych gigantów

Posted by irekw1 on 2010-05-03 14:28:43 CEST

Wkrótce może dojść do faktycznego połączenia rosyjskiego Gazpromu i ukraińskiego Naftohazu. Konkretne propozycje padły ze strony premiera Rosji Władimira Putina podczas jego spotkania w Soczi z szefem ukraińskiego rządu Nikołajwm Azarowem. Ukraińska delegacja - jak twierdzą niektóre media - potraktowała tę propozycję jako żart.


Szef "Gazpromu" Aleksiej Miller poinformował, że konsultacje i rozmowy w tej sprawie rozpoczną się zaraz po majowych uroczystościach 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Ministrowie energetyki Rosji i Ukrainy w połowie maja spotkają się w Moskwie z władzami Gazpromu i Naftohazu, aby omówić sprawę połączenia firm.

Rosyjski Gazprom to największe przedsiębiorstwo w tym kraju i największy przetwórca gazu na świecie. Większa część surowca eksportowanego do Europy przepływa przez terytorium Ukrainy, gdzie monopolistą i właścicielem miejscowego systemu transportu tego surowca jest właśnie Naftohaz.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Śledztwo przeciw rządowi Julii Tymoszenko

Posted by irekw1 on 2010-05-03 14:26:47 CEST

Ukraińska Prokuratura Generalna wszczęła postępowanie karne przeciwko członkom rządu byłej premier Julii Tymoszenko, na których ciąży zarzut nielegalnej zmiany przeznaczenia środków budżetowych uzyskanych ze sprzedaży kwot emisyjnych dwutlenku węgla. Tymczasem Tymoszenko i jej zwolennicy podkreślają, że jest to odpowiedź rządu na to, że była premier ostro krytykuje prezydenta Wiktora Janukowycza za zgodę na przedłużenie umów stacjonowania rosyjskiej floty na Krymie.


Prokurator generalny Ołeksandr Medwedko, informując o wszczęciu postępowania, wyjaśnił, że chodzi o nielegalne rozdysponowanie przez rząd Julii Tymoszenko niebagatelnej sumy 2,3 mld hrywien, czyli ponad 860 mln zł, uzyskanej ze sprzedaży kwot emisyjnych dwutlenku węgla. Tymczasem była premier i przeciwniczka Wiktora Janukowycza w tegorocznej kampanii prezydenckiej twierdzi, że śledztwo to jest niczym innym, jak tylko atakiem za jej ostatnie wypowiedzi na temat decyzji prezydenta Janukowycza o przedłużeniu umowy z Rosją dotyczącej stacjonowania na Krymie Floty Czarnomorskiej. Tymoszenko nie tylko krytykuje władze za uleganie Rosji, lecz także zażądała rozpisania wcześniejszych wyborów parlamentarnych. Ma to być kara dla Rady Najwyższej Ukrainy za ratyfikację tej umowy. Podobne obawy w związku z powodem wszczęcia postępowania wobec byłego rządu wyraża członek Bloku Julii Tymoszenko Ołeksandr Turczynow, który twierdzi, że w ten sposób obecna władza przygotowuje się do represji wobec opozycji.
- To wszystko są puste oskarżenia, których celem jest odwrócenie uwagi społeczeństwa od zdrady związanej z porozumieniem o Flocie Czarnomorskiej - stwierdził Turczynow w oświadczeniu dla mediów. Jego zdaniem, tę tezę może potwierdzać fakt, iż chwilę przed wszczęciem postępowania obecny premier Ukrainy Mykoła Azarow zagroził Julii Tymoszenko odpowiedzialnością karną za "masowe rozkradanie środków płatników podatków z ubiegłorocznego budżetu oraz ich niecelowe wykorzystanie, m.in. na [prezydencką] kampanię wyborczą byłej premier". - Ogółem działania poprzedniego rządu doprowadziły państwo do strat w wysokości 100 mld hrywien, w związku z czym materiały dotyczące wykonania budżetu za 2009 rok powinny stać się przedmiotem zainteresowania organów ścigania. Była premier i jej urzędnicy powinni ponieść za to odpowiedzialność karną - miał powiedzieć wówczas Azarow.
Zdaniem niezależnych ekspertów, nawet jeśli doszło do nieprawidłowości przy podziale pieniędzy ze sprzedaży praw do emisji CO2, to trudno jest oprzeć się wrażeniu, iż obecne władze nie wykorzystywałyby tej sprawy, gdyby nie konflikt wokół Floty Czarnomorskiej.

Źródło Nasz Dziennik

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz pomoże Łukaszence z wenezuelską ropą naftową

Posted by irekw1 on 2010-05-03 14:25:05 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oświadczył w czwartek w Mińsku, że jego kraj jest gotów współpracować z Białorusią w dziedzinie dostaw ropy naftowej z Wenezueli - podała agencja Interfax-Ukraina

Ważną rolę w tej kwestii może odegrać ropociąg Odessa-Brody.

"Oczywiście, z radością będziemy działać na rzecz realizacji pańskiego planu dotyczącego wenezuelskiej ropy" - oświadczył Janukowycz podczas spotkania z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką.

"Pomożemy wam w transporcie, częściowo w przeróbce oraz w sprzedaży ropy, w tym również na rynku ukraińskim" - dodał prezydent Ukrainy.

Łukaszenka potwierdził ze swej strony, że jego kraj ma zamiar kupować w Wenezueli do 10 mln ton ropy naftowej rocznie.

"4 mln ton możemy dowieźć (na Białoruś) koleją (z Odessy do rafinerii w Mozyrzu), ale 10 mln ton to ogromny projekt, który gotowi jesteśmy realizować razem z Ukrainą" - powiedział białoruski prezydent.

Pod koniec marca Łukaszenka polecił wicepremierowi Uładzimirowi Siemaszce, by zaczął rozmowy z Ukrainą o przyłączeniu się Białorusi do rurociągu Odessa-Brody. Prezydent mówił o tym w kontekście planów transportu ropy, podkreślając rolę rurociągów.

Pierwsza partia ropy z Wenezueli ma przybyć na Białoruś w maju. Plany sprzedaży Białorusi tej ropy ogłoszono podczas wizyty Łukaszenki w Caracas w połowie marca. Łukaszenka wspomniał wówczas, że otrzymał propozycję z Łotwy dotyczącą transportu wenezuelskiej ropy do rafinerii w Nowopołocku.

Zaplanowany do przesyłu ropy kaspijskiej do Europy rurociąg Odessa-Brody działa obecnie w odwrotną stronę: płynie nim do Odessy ropa rosyjska, która dalej przewożona jest tankowcami przez Morze Czarne. Przyłączenie się Białorusi do rurociągu - co Ukraina już wcześniej jej proponowała - wymagałoby wykorzystywania go zgodnie z pierwotną koncepcją.

Pierwsza partia wenezuelskiej ropy (80 tys. baryłek) będzie transportowana drogą morską do Odessy, a stamtąd koleją do rafinerii w Mozyrzu. Według planów Białoruś w ten sposób może w tym roku kupić od Wenezueli do 4 mln ton ropy, a chciałaby zwiększyć ten import do 10 mln ton rocznie.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz: cały świat chwali Ukrainę

Posted by irekw1 on 2010-05-03 14:23:36 CEST

Cały cywilizowany świat chwali Ukrainę za ustalenia w sprawie przedłużenia pobytu na jej terytorium rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i cen rosyjskiego gazu - napisał ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz w opublikowanej odezwie do narodu

- W Waszyngtonie, Brukseli i we wszystkich europejskich stolicach ustalenia te uważane są za ogromny sukces Ukrainy. Niezadowolona jest tylko nasza opozycja - czytamy w odezwie.

Zgodnie z porozumieniem, zawartym przed tygodniem przez Janukowycza i prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, rosyjska Flota Czarnomorska nie opuści Ukrainy w 2017 roku, lecz będzie mogła pozostać tam nawet 30 lat dłużej. W zamian Kijów uzyskał 30-procentową zniżkę cen rosyjskiego gazu.

Zdaniem opozycji, idąc na ustępstwa w sprawie rosyjskiej marynarki wojennej, Janukowycz przekształcił Ukrainę w rosyjską kolonię. We wtorek przeciwnicy takiej polityki prezydenta próbowali przeszkodzić ratyfikacji umowy o flocie w Radzie Najwyższej (parlamencie), lecz mimo bójek z deputowanymi koalicji rządowej, mimo wielotysięcznej demonstracji przed siedzibą parlamentu, opozycji nie udało się jej zablokować.

Janukowycz nie zgodził się z argumentami opozycji, a w swojej odezwie podkreślił, że umowa o rosyjskiej marynarce wojennej pozwoliła unormować stosunki z Rosją, a ustalenia w sprawie gazu wzmocniły bezpieczeństwo energetyczne Europy.

"Opozycji potrzebna jest wojna. Ostatnie wydarzenia w Radzie Najwyższej pokazały, że polityczni awanturnicy gotowi są zarzucać świecami dymnymi nie tylko parlament, ale całą Ukrainę" - napisał prezydent, przypominając o zadymionej, prawdopodobnie przez deputowanych opozycyjnych, sali posiedzeń parlamentarnych we wtorek.

Janukowycz zapewnił jednocześnie Ukraińców, że niebawem przekonają się, iż jego polityka jest prawidłowa.

"Obiecuję wam: Ukraina będzie silnym i kwitnącym państwem" - głosi odezwa ukraińskiego prezydenta.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Euro 2012-nie zagrożone

Posted by irekw1 on 2010-05-03 14:22:13 CEST

Nie ma groźby odebrania Polsce turnieju Euro 2012. "Dziennik Gazeta Prawna" napisał dziś, że UEFA chce zabrać naszemu krajowi turniej, bo ministerstwo finansów zamierza renegocjować obiecane piłkarskiej centrali zwolnienia z podatków

Juliusz Głuski ze spółki Euro 2012 zapewnia, że nikt nie zgłaszał pod adresem Polski żadnej groźby, a medialne doniesienia w tej sprawie traktuje jako mocno naciągane. Potwierdza jednak, że w ministerstwie finansów rozpoczynają się rozmowy dotyczące doprecyzowania obietnic danych UEFA przez polski rząd w sprawie podatków. Chodzi o możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT. Głuski podkreśla jednak, że nie ma w tej sprawie żadnego konfliktu.

Także Magdalena Kobos z Ministerstwa Finansów zapewnia, że rząd nie zamierza wycofywać się z gwarancji danych piłkarskiej centrali. Jak mówi, chodzi wyłącznie o to, aby dopracować techniczne szczegóły umowy.

Do rozpoczęcia turnieju Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie pozostało 771 dni.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ulica Lecha Kaczyńskiego w Mukaczewie

Posted by irekw1 on 2010-05-03 14:20:26 CEST

W Mukaczewie na ukraińskim Zakarpaciu jedna z ulic otrzymała imię tragicznie zmarłego prezydenta Polski, Lecha Kaczyńskiego - poinformował w piątek portal "Zakarpattia Online".

Decyzja ta zapadła w trakcie przeprowadzonego dzień wcześniej posiedzenia mukaczewskiej rady miejskiej, któremu przewodniczył mer miasta, Zoltan Lengyel.

Radni napisali w uzasadnieniu, że prezydent Lech Kaczyński "uczynił wiele dobrego dla wzmocnienia i rozwoju przyjaźni między narodami Ukrainy i Polski".

Mukaczewo to drugie ukraińskie miasto, w którym będzie ulica Lecha Kaczyńskiego. Pierwsza była Odessa, która podjęła decyzję o uhonorowaniu zmarłego polskiego prezydenta jeszcze w połowie kwietnia.

Podobne zabiegi trwają także w Kijowie, gdzie imieniem Lecha Kaczyńskiego mogłaby być nazwana obecna ulica Wacława Worowskiego, rosyjskiego działacza bolszewickiego polskiego pochodzenia

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0