Archiwum wiadomosci miesiąc październik 2009 rok

Polski portal z tematyka Ukrainska - Archiwum wiadomości za miesiąc październik 2009 rok
Saturday, October 31 2009

Epidemia grypy na Ukrainie

Posted by reporter on 2009-10-31 19:40:36 CET

Ministerstwo Spraw Zagranicznych pomaga polskim służbom ochrony zdrowia w wymianie informacji ze stroną ukraińską w związku z epidemią grypy A/H1N1 w tym kraju - poinformował w Warszawie szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Jak podkreślił, MSZ nie jest wiodącym resortem w tej sprawie, ale udziela pomocy ministerstwu zdrowia i służbom sanitarnym. "W piwnicy MSZ nie mamy zapasów masek, czy szczepionek, więc nasza rola jest usługowa. Pomagamy naszym własnym służbom ochrony zdrowia w informowaniu ich na bieżąco o sytuacji na Ukrainie i w wymianie informacji z władzami ukraińskimi" - powiedział na konferencji prasowej Sikorski.

W związku z epidemią grypy A/H1N1 w dziewięciu regionach Ukrainy ogłoszono w piątek kwarantannę, w całym kraju zamknięto placówki oświatowe i odwołano imprezy masowe. Media odnotowują, że zaczyna brakować leków i narasta panika. Kijów poprosi o pomoc państwa, które posiadają szczepionki przeciw wirusowi nowej grypy.

-Myślę, że epidemia pokazuje, jak bardzo współczesne problemy są problemami, które jedno państwo w pojedynkę nie może załatwić. To jest klasyczny problem transgraniczny - ocenił minister.

Wiceminister zdrowia Adam Fronczak powiedział, że na terenie Polski do tej pory nie odnotowano żadnych niepokojących zdarzeń, które mogłyby wskazywać na wzrost zagrożenia epidemią grypy.

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko poinformował w sobotę, że epidemia grypy na Ukrainie zabiła dotychczas 48 osób, zachorowało już ponad 150 tysięcy. Władze ukraińskie nie wyodrębniają danych dotyczących liczby zmarłych wskutek zarażenia wirusem grypy A/H1N1 i zmarłych w wyniku "grypy i ostrych infekcji górnych dróg oddechowych.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz: stronnicy Tymoszenko przywieźli nową grypę do Kijowa

Posted by reporter on 2009-10-31 19:39:21 CET

Wiktor Janukowycz, były premier Ukrainy, a obecnie przywódca prorosyjskiej Partii Regionów oświadczył, że premier Julia Tymoszenko i minister zdrowia Wasyl Kniziewicz wiedzieli o wybuchu epidemii nowej grypy na zachodzie Ukrainy, gdy organizowali przedwyborczy wiec na kijowskim Majdanie.


To oczywiste, Tymoszenko i Kniziewicz wiedzieli doskonale, że sprowadzając z zachodniej Ukrainy tyle tysięcy osób, narażają na niebezpieczeństwo mieszkańców Kijowa. Kijowianie już dziś z przerażeniem myślą o tym, ile tego wirusa przywieźli stronnicy pani premier z zachodniej Ukrainy - stwierdził Janukowycz w ukraińskiej telewizji.

Lider Partii Regionów zaznaczył, że w wypadku wybuchu epidemii w samym Kijowie, Partia Regionów może oficjalnie oskarżyć Blok Julii Tymoszenko.

W zeszłą sobotę na Majdanie Niepodległości odbył się zjazd partii Julii Tymoszenko. Poza tysiącem delegatów partii do głosowania nad kandydaturą Tymoszenko zaproszono wszystkich zebranych. Byli wśród nich mieszkańcy stolicy Ukrainy oraz ludzie przywiezieni tu wynajętymi autobusami. Zapełniły one większość parkingów w okolicach centrum miasta.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Juszczenko prosi o pomoc Lecha Kaczyńskiego

Posted by reporter on 2009-10-31 19:38:19 CET

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zwrócił się do Lecha Kaczyńskiego o pomoc w związku z rozprzestrzeniającą się epidemią grypy w jego kraju. L. Kaczyński przekazał prośbę do ministerstwa zdrowia i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, jeszcze w sobotę będzie rozmawiał o naszych możliwościach z szefem ukraińskiego państwa - poinformował w Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik.

Rozmowa dotyczyła sytuacji związanej z epidemią grypy, która wybuchła na Ukrainie i pomocy, o jaką Ukraina zwraca się do Polski. Prezydent potwierdził, że przekaże wszystkie informacje związane z obecną sytuacja na Ukrainie i prośbę strony ukraińskiej do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i pani minister Ewy Kopacz - powiedział w Handzlik.

Jak podkreślił, prezydent Kaczyński zadeklarował, że zrobi wszystko, co tylko możliwe, by pomóc stronie ukraińskiej w tej sytuacji. Nie chciał mówić, jakie konkretnie oczekiwania ma Ukraina. Powiedział jedynie, że nasza ewentualna pomoc będzie przedmiotem rozmów między rządem a prezydentem. - Będzie dalszy kontakt w tej sprawie ze stroną ukraińską - zapowiedział prezydencki minister.

Zastępca głównego inspektora sanitarnego Jan Orgelbrandt powiedział, że obecnie nie wiadomo, jakiej pomocy mogłaby udzielić Ukrainie, która wystąpiła z prośbą o wsparcie do wszystkich państw europejskich. - Taka pomoc musi być skoordynowana; zanim jej udzielimy, trzeba dokładnie ustalić, czego obecnie Ukraina potrzebuje. Powinno to odbyć się w porozumieniu z innymi państwami UE - podkreślił.

Wiceminister Adam Fronczak oświadczył w piątek, że nasz kraj może pomóc Ukrainie m.in. w badaniu próbek od osób z objawami chorobowymi. "Zadeklarowaliśmy możliwość wykonania w Warszawie kilkudziesięciu testów, które w ciągu kilkunastu godzin potwierdzą, czy chorzy chorują na grypę A/H1N1" - powiedział Fronczak podczas konferencji.

Według najnowszych danych podanych przez prezydenta Ukrainy, epidemia grypy zabiła dotychczas 48 osób; zachorowało już ponad 150 tysięcy. Ukraińskie władze nadal nie wyodrębniają danych, dotyczących liczby zmarłych wskutek zarażenia wirusem grypy A/H1N1 i zmarłych w wyniku "grypy i ostrych infekcji górnych dróg oddechowych".

W związku z epidemią w dziewięciu regionach zachodniej Ukrainy ogłoszono w piątek kwarantannę, w całym kraju zamknięto placówki oświatowe i odwołano imprezy masowe.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0