Piotrków Trybunalski                                                                                                                                     


Piotrków Trybunalski – miasto na prawach powiatu, położone w centralnej Polsce na zachodzie Równiny Piotrkowskiej, będące siedzibą powiatu grodzkiego. Drugie pod względem wielkości miasto w województwie łódzkim i 47 w Polsce. Miasto należy do PBOP. Nazwa Piotrkowa w innych językach brzmi: język rosyjski – dziś Пётркув-Трыбунальски, za czasów Królestwa Polskiego – Петроковъ; jidysz – Pietrkow (zapis fonetyczny); język niemiecki – Petrikau.

Historia 

Stara rycina przedstawiająca Piotrków
Stara rycina przedstawiająca Piotrków
Kościół pw. św. Jacka i św. Doroty przy ul. Wojska Polskiego
Kościół pw. św. Jacka i św. Doroty przy ul. Wojska Polskiego
Kościół jezuitów, fasada
Kościół jezuitów, fasada
Kościół jezuitów, sklepienie
Kościół jezuitów, sklepienie
Klasztor bernardynów przy pl. Kościuszki
Klasztor bernardynów przy pl. Kościuszki
Zamek królewski
Zamek królewski
Kamienica narożna, tzw. Złoty Róg, na piotrkowskiej starówce
Kamienica narożna, tzw. Złoty Róg, na piotrkowskiej starówce
Uliczka staromiejska
Uliczka staromiejska
Uliczka staromiejska
Uliczka staromiejska
Budynek sądu w Piotrkowie
Budynek sądu w Piotrkowie
Ulica 3 Maja w Piotrkowie
Ulica 3 Maja w Piotrkowie
Cerkiew prawosławna przy ul. Słowackiego
Cerkiew prawosławna przy ul. Słowackiego
Figurka anioła na Starym Cmentarzu w Piotrkowie
Figurka anioła na Starym Cmentarzu w Piotrkowie
Budynek Banku PeKaO s.a.
Budynek Banku PeKaO s.a.
Kościół jezuitów i budynek I Liceum Ogólnokształcącego
Kościół jezuitów i budynek I Liceum Ogólnokształcącego
Budynek Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr.1
Budynek Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr.1
Główny budynek filii Akademii Świętokrzyskiej
Główny budynek filii Akademii Świętokrzyskiej
Jedno z osiedli nocą
Jedno z osiedli nocą
Wschodnia obwodnica Piotrkowa
Wschodnia obwodnica Piotrkowa
Widok ogólny
Widok ogólny
Widok centrum
Widok centrum


Historia Żydów w Piotrkowie 

Miasto posiadało zakaz osiedlania się Żydów – przywilej De non tolerandis Judeis. Dopiero w XVI wieku ludność żydowska zamieszkała w okolicach Piotrkowa przychodzi na targi i jarmarki. W 1657 wojska Stefana Czarnieckiego dokonały krwawego pogromu Żydów w Piotrkowie. W 1679 król Jan III Sobieski zezwolił na założenie kahału, synagogi, kirkutu, mykwy, rzeźni i sklepów. W 1765 roku mieszkało tu 1107 Żydów. Piotrków Trybunalski był jednym z najważniejszych w Polsce żydowskich ośrodków wydawniczo-drukarskich. W 1939 mieszkało tu ok. 11 tys. osób pochodzenia żydowskiego. W październiku 1939 roku Niemcy utworzyli tu pierwsze getto na ziemiach polskich. Uwięzili w nim ok. 25 tys. osób z Piotrkowa i okolic. W dniach 15-21 października 1942 ok. 22 tys. osób wywieźli do obozu zagłady w Treblince.


Turystyka 

Jako prawie 800-letnie miasto, Piotrków może pochwalić się wieloma zabytkami najwyższej klasy. Niewątpliwie należą do nich Stare Miasto z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym ale także piotrkowskie kościoły. Jednak w Piotrkowie można podziwiać nie tylko zabytki, w samym mieście znajduje się wiele miejsc godnych obejrzenia oraz obiektów rekreacyjnych.


Najważniejsze zabytki 


Inne ciekawe miejsca 

Architektura dawna:

Architektura współczesna:

Inne miejsca:


Informacja turystyczna 


Demografia 

Dane z 2004:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób  % osób  % osób  %
populacja 81 187 100 43 058 53 38 129 47
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
1206,9 640 566,8


Gospodarka 

Od XIX w. ważny ośrodek przemysłu, m.in. szklarskiego (huty "Kara", "Hortensja", "Feniks"), włókienniczego (Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego "Sigmatex" – dawna Piotrkowska Manufaktura), maszynowego (Fabryka Maszyn Górniczych "Pioma", Warszawskie Zakłady Mechaniczne – Polskie Zakłady Lotnicze WZM-PZL). Jedno z dwóch głównych miast PBOP


Logistyka 

Obecnie, ze względu na dogodne położenie, powstaje w Piotrkowie rozbudowane centrum logistyczne. Swoje magazyny ulokowały tutaj takie firmy jak

Rozpoczęto już prace przy budowie zespołu magazynów Poland Central z docelową powierzchnią 50 ha powierzchni magazynowej oraz Logistic City - Piotrków Distribution Center – 38 ha (w chwili obecnej powierzchnia magazynowa Logistic City wynosi ok. 40 tys. m²). Obecnie trwają zaawansowane prace przy budowie magazynów oraz przetwórni firmy Kaufland oraz Poland Central. Swoje centrum logistyczne w okolicach Piotrkowa planuje wybudować także brytyjska firma Parkridge.


Przemysł lekki 

Piotrków to także przemysł maszynowo-precyzyjny, meblowy, papierniczy i szklarski. Swoją siedzibę ma tutaj Emerson, potentat w produkcji papieru komputerowego. W południowej części miasta działa nowoczesny browar "Kiper". Dobrze rozwinęły się firmy budowlane. W Piotrkowie usytuowana jest FMG PIOMA – fabryka produkująca specjalistyczne maszyny dla potrzeb górnictwa oraz elementy wykorzystywane w budowie mostów. Przemysł precyzyjny reprezentuje ceniona w tym sektorze gospodarki firma HÄRING, wytwarzająca części toczone dla takich koncernów jak Mercedes-DaimlerChrysler, Bosch, Volkswagen-Audi.


Handel 

Znaczący inwestorzy z sektora handlowego:

Obecnie w Piotrkowie trwa modernizacja budynków dawnego Sigmatexu. Po remoncie budynek będzie największym w regionie centrum handlowo-usługowym. Władze miasta i projektant nowego budynku chcą aby ten budynek nazywał się Manufaktura Piotrków, ale francuska firma Apsys (właściciel łódzkiej Manufaktury) protestuje i żąda zmiany nazwy. Projekt ma być gotowy w 2010 r.

Modernizowana jest również dawna restauracja "Europa", w której również powstać ma kino, sklep, kręgielnia i restauracja.

Pod koniec roku w Piotrkowie ruszy budowa pierwszego w Polsce środkowej centrum handlowo- rozrywkowego Focus Park. Znajdzie się on u zbiegu ulic Słowackiego i Kostromskiej.

Plany

Planowane jest wyburzenie kamienic, pomiędzy ulicami Narutowicza i Piłsudskiego, gdzie powstać mają budynki handlowo-usługowe.

Echo Investment planuje w 2007r. rozpoczęcie budowy nowego regionalnego Centrum Handlowo- Usługowego, na bazie obecnego Centrum Echo. Ma ono obejmować zasięgiem oprócz Piotrkowa również Bełchatów, Tomaszów i inne miejscowości regionu (ok. 300 tys. klientów). Ma się tam znaleźć multiplex kinowy, kręgielnia, ścianki wspinaczkowe, kawiarnie, restauracje. Projekt ma być gotowy w 2009r.


Kultura 

W Piotrkowie jest wiele miejsc w których człowiek może zetknąć się z wszelako pojętą kulturą. Życie miasta w ostatnich latach wzbogaciło się o szereg imprez kulturalnych, które dołączyły do już od dawna istniejących.


Ośrodki kulturalne 


Festiwale i imprezy cykliczne 


Edukacja 

Poza tym w Piotrkowie Trybunalskim funkcjonuje obecnie:


Sport 


Komunikacja 

Piotrków Trybunalski stanowi ważny węzeł komunikacyjny. Przez miasto przebiegają drogi krajowe i międzynarodowe:

Miasto posiada bardzo rozbudowany system obwodnic w którego skład wchodzą obwodnice:

w planach jest także budowa obwodnicy śródmiejskiej, mającej być w przyszłości drogą alternatywną dla płatnej autostrady A1 oraz obwodnicy południowej. W mieście znajduje się także lotnisko z utwardzonym pasem startowym.


Komunikacja miejska 

W Piotrkowie Trybunalskim istnieje komunikacja autobusowa, obsługiwana przez MZK Piotrków Trybunalski, oraz linie minibusowe, obsługiwane przez przewoźników prywatnych.

1 marca 2006 MZK Piotrków Trybunalski obsługiwało 12 linii autobusowych (numery "0" - "10", "13") i dysponowało następującym taborem:

Oprócz tego istnieje linia obsługiwana przez MZK Bełchatów o numerze "22", oraz linie obsługiwane przez przewoźników prywatnych m.in. "B", "J", "Z".


Komunikacja kolejowa [edytuj]

Przez Piotrków przechodzi linia kolejowa:

W Piotrkowie ponadto ma swój początek linia towarowa do Bełchatowa.

Po istniejącej dawniej Piotrkowskiej Kolei Wąskotorowej do Sulejowa pozostały jedynie budynki stacji, tory w obrębie miasta bądź już zostały rozebrane, bądź zostaną rozebrane w najbliższym czasie.


Komunikacja autobusowa [edytuj]

Głównym przewoźnikiem międzymiastowym jest Przedsiębiorstwo PKS Piotrków Trybunalski. Obsługuje linie dalekobieżne do Warszawy, Lublina i Wrocławia oraz linie lokalne do Łodzi, Sulejowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Bełchatowa, Żarnowa i innych miejscowości. Ważną rolę odgrywają też zrzeszeni przewoźnicy prywatni, obsługujący linie miejskie oraz podmiejskie, w tym do Sulejowa i Tomaszowa.


Znane osoby blisko związane z Piotrkowem 

W okresie I wojny światowej przebywali w Piotrkowie m.in.:

W Piotrkowie urodzili się także, choć przebywali tu krótko:

Inni znani pochodzący z Piotrkowa:


Prezydenci Piotrkowa Trybunalskiego od 1990 


Filmy kręcone w Piotrkowie Trybunalskim 

Najbardziej znane filmy, które wykorzystały Piotrków Trybunalski jako naturalną scenografię to:


Media 


Podział na osiedla 

 • Krakowskie Przedmieście
 • Piastowskie
 • Południe
 • Wiślana
 • Sulejowska
 • Wierzeje
 • Jeziorna
 • Leśna
 • Wyzwolenia
 • Stare Miasto (Śródmieście)
 • Mickiewicza
 • Wysoka - Łódzka
 • Paplińskiego
 • Pawłowska
 • Sadowa:
  • Sadowa I
  • Sadowa II
 • Źródlana
 • Górna
 • 35 - lecia
 • Szczekanica
 • Pawłówka
 • Karolinów
 • Bugaj
 • Dymacz
 • Daszówka
 • Plac Litewski
 • Belzatka
 • Jagiellońskie


Miasta partnerskie 


Zobacz też Linki http://pl.wikipedia.org/wiki/Piotrk%C3%B3w_Trybunalskimapa_piotrkow.jpg
mapa_piotrkow.jpg
531.23 KB

Powrót do głownej