Robocza wizyta Prezydenta Wiktora Juszczenki w Polsce 11 Listopada 2008 roku

Prezydent spotkał się z politykami z Europy Środkowo-Wschodniej

Lech Kaczyński spotkał się wieczorem w Pałacu Prezydenckim z kilkoma politykami z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy przyjechali do Warszawy na obchody 90-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.


Prezydent Kaczyński wyraził swoją satysfakcję w związku z obecnością najwyższych przedstawicieli tych krajów podczas uroczystości 11 Listopada. Podkreślił również wagę utrzymywania dobrych relacji i rozwijania współpracy dwustronnej między naszymi państwami.

Ośmiuset gości z Polski i zagranicy, w tym szesnastu szefów państw i rządów weźmie udział we wtorkowych uroczystościach z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wśród zagranicznych gości wieczornej uroczystości wezmą udział m.in. prezydenci: Gruzji Micheil Saakashwili, Litwy Valdas Adamkus, Ukrainy Wiktor Juszczenko, a także premier Czech Mirek Topolanek.

Prezydent RP Lech Kaczynski Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko


Z Białorusi zaproszeni zostali i potwierdzili swoją obecność opozycjoniści: były przewodniczący rady najwyższej Stanisław Szuszkiewicz oraz Aleksander Milinkiewicz. Na uroczystościach obecny będzie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jacques Barrot.

Uroczystości obchodów 90. rocznicy odzyskania niepodległości będą składały się z kilku punktów. W samo południe odbędzie się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Później na Zamku Królewskim zostanie otwarta wystawa "Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności". Tam również zaplanowany jest uroczysty lunch dla zaproszonych gości.

O godz. 17.00 w Pałacu Prezydenckim Lech Kaczyński wręczy odznaczenia państwowe i dokona nominacji generalskich.

Wieczorem o godz. 20.00 w Teatrze Wielkim rozpocznie się uroczysta gala. Po wysłuchaniu hymnu, głos zabierze prezydent Lech Kaczyński. Po jego wystąpieniu goście wysłuchają koncertu pieśni patriotycznych. Po koncercie goście udadzą się na uroczystą kolację. Potrawy przygotowuje warszawska restauracja La Boheme.

- Po kolacji będzie możliwość tańczenia, będzie zespół muzyczny i dwie sale, w których będzie można tańczyć. Dobry zespół na pewno - mówił szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki. - Nie będzie poloneza czy chodzonego, tak żeby były pierwsze pary - dodał, pytany czy w pierwszej parze będą państwo Kaczyńscy.

Gala to nie jedyna uroczystość organizowana przez władze państwowe w związku z rocznicą 11 listopada. O godz. 18 w Teatrze Polskim odbędzie się koncert "Póki w narodzie myśl swobodna" organizowany przez MON. Media donosiły, że niektórzy generałowie mieli dylemat czy wybrać się na tę uroczystość, czy na galę do prezydenta.

Łącznie w uroczystościach weźmie udział 800 gości z Polski i zagranicy. Zagraniczni goście zatrzymają się w trzech warszawskich hotelach.

Na uroczystości zostało akredytowanych blisko 300 dziennikarzy.


11 listopada 2008 roku Prezydent RP Lech Kaczyński wziął udział w Mszy św. za Ojczyznę w Bazylice pw. Świętego Krzyża, którą celebrował biskup polowy Wojska Polskiego gen. Tadeusz Płoski.

O godz. 12:00 na Placu Piłsudskiego odbyła się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Obok Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z Małżonką uczestniczyli w niej szefowie delegacji z Arabii Saudyjskiej, Austrii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czarnogóry, Czech, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Gruzji, Iraku, Lichtensteinu, Litwy, Macedonii, Niderlandów, Niemiec, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Turcji, Ukrainy, Węgier i Komisji Europejskiej.

Prezydent RP Lech Kaczynski

Prezydent zwracając się do gości i uczestników uroczystości powiedział:

„Mamy dzisiaj dzień radosny! Dziewięćdziesiąt lat temu, po 123 latach niewoli, zaborów, Polska powstała na nowo. Istniała przedtem przez osiem wieków, od drugiej połowy wieku X. I upadła. Upadła pod ciosami trzech potężnych państw - Rosji, Austrii i Prus.

Jeżeli ktoś zna historię Polski, tych 123 lat, to wie, że była to historia walki, konspiracji, powstań, znów konspiracji, że mieliśmy trzy wielkie powstania narodowe, że mieliśmy epopeję związaną z osobą Napoleona, że mieliśmy także mniejsze powstania w roku 1846 i 1848, że rewolucja lat 1905-07 była na raz rewolucją społeczną i powstaniem narodowym. Walka więc nie ustawała. Walczyliśmy i w I wojnie światowej, zdołaliśmy już wcześniej stworzyć nowoczesną strukturę polityczną partii. Los w tym czasie nie pozbawił nas wielkich przywódców. Powtórzę ich nazwiska, choć były przed chwilą wymieniane. Przede wszystkim marszałek Józef Piłsudski, ale także Ignacy Daszyński, Wincenty Witos, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski i wielu innych.

Można powiedzieć, i niektórzy tak mówić usiłują, że Polska niepodległa to wynik I wojny światowej. Nikt rozsądny nie zaprzeczy, że rzeczywiście I wojna światowa miała wielki wpływ na odzyskanie niepodległości, że już w trakcie tej wojny wielkie mocarstwa, wszystko jedno, z której strony walczyły, uznały, że Polska musi istnieć, że problem Polski, który usiłowano usunąć z dziejów Europy, wrócił na nowo. Ale chciano z nas uczynić państwo niewielkie, obejmujące Królestwo, Zachodnią Galicję, a wywalczyliśmy państwo duże. I to walcząc na wielu frontach w ciągu trzech, ponad trzech lat, zdołaliśmy zrobić już sami. Nikt nam tego nie dał. Nikt nam nie wywalczył II Rzeczpospolitej, która stanowiła jedno z większych państwa międzywojennej Europy. Kiedy wspominamy te lata, te lata radości, choć nie pozbawione też smutków, to warto zwrócić uwagę na olbrzymi wysiłek, jaki uczynili wtedy Polacy. W Polsce roku 1918 nie było prawie nic. Były jedynie zaczątki armii, były epidemie, tworzona dopiero od niewielu miesięcy administracja. W ciągu trzech lat wykonano olbrzymią pracę, stworzono potężną armię, która zdołała odeprzeć bolszewików, która być może uratowała Europę przed ogarnięciem w całości przez bolszewicką rewolucję. Zbudowano administrację, w ciągu dwóch lat i czterech miesięcy uchwalono nowoczesną konstytucję. Ci, którzy lepiej znają ten czas, wiedzą, że państwo zaangażowało się na wielką skalę w organizację życia gospodarczego, że zbudowano początki polskiego prawa pracy, nieporównanie korzystniejszego niż w państwach zaborczych, a w szczególności w Rosji i Austrii. Inaczej mówiąc, w czasie bardzo krótkim zbudowano nową Rzeczpospolitą. Na tych przykładach powinniśmy się uczyć dzisiaj. To są przykłady do dziś aktualne. Dlaczego? Dlaczego wtedy udało się to uczynić tak szybko? Bo nikt nie kwestionował tego, że przywiązanie do Ojczyzny, że patriotyzm, to najwyższe wartości. Patriotyzm nie oznacza nacjonalizmu. Nacjonalizm, a jeszcze tym bardziej szowinizm, bierze się z nienawiści, patriotyzm bierze się z miłości, z poczucia utożsamienia się ze wspólnotą, ze wspólnoty kultury, historii. I taki patriotyzm był wtedy i w równym stopniu potrzebny jest dzisiaj.

Polska w roku 1939 niepodległość utraciła, w roku 1945 skończyła się II wojna światowa. Polska na mapie świata istniała, ale trudno mówić o Polsce rzeczywiście niepodległej. Prawdziwą niepodległość zdobyliśmy w walce drugiej i trzeciej konspiracji. Wywalczyli ją ci, którzy opierali się bolszewizmowi w pierwszych latach po wojnie, ci, którzy opierali mu się w latach 60., ci, którzy w latach 70. stworzyli już jawną, choć nielegalną opozycję, ci w końcu, którzy stworzyli jeden z największych tego rodzaju ruchów w historii, ruch prawie bezprecedensowy, ruch "Solidarności". To "Solidarność" po stanie wojennym zmieniła się niejako w trzecie w naszej historii państwo podziemne, po powstaniu styczniowym i po okresie II wojny światowej. I ta "Solidarność" zwyciężyła. To w Polsce po raz pierwszy, w roku 1989 powstał rząd niekomunistyczny. To w Polsce odbyły się po raz pierwszy wybory nie do końca jeszcze wolne, ale wybory, w których społeczeństwo mogło opowiedzieć się za tą lub inną opcją i opowiedziało się jednoznacznie - za wolnością, niepodległością i demokracją.

Po roku 1989 zbudowaliśmy III Rzeczpospolitą. Nie będziemy jej dzisiaj oceniać, ma jedną cechę pozytywną - jest naszym państwem, jest Polską niepodległą. Jest Polską niepodległą, która ma swoje wady. Należy je naprawiać, należy być w tym energicznym. Nie należy zapominać o tym, że nie wszystko, co złe zginęło, ale nasz kraj się rozwija, ale zrealizowaliśmy swoje strategiczne cele - wejście do NATO i Unii Europejskiej. Ta realizacja nie zamknęła problemów, które stoją przed Polską. Nie zamknęła problemów i dlatego fakt, że dziś 93 proc. Polaków czuje się patriotami, a 71 proc. gotowych byłoby zginąć za Ojczyznę, to fakt niezwykle pozytywny.

Tak, potrzebny jest nam patriotyzm w Unii Europejskiej, choć zasada solidarności dominuje tam nad zasadą równowagi sił i konkurencji. Ta ostatnia, czyli zasada konkurencji, nie została jednak całkowicie zlikwidowana. Potrzebny jest nam w NATO, bo NATO to organizacja, która jest eksporterem pokoju i stabilizacji, ale sami chcemy być w niej bezpieczni, to musimy dla niej pracować. Była tu mowa o polskich misjach. Musimy być do nich gotowi w każdej chwili, nie żałować ani sił, ani środków. I w końcu patriotyzm jest potrzebny przede wszystkim dlatego, żeby nasz kraj rozwijać, żeby w imię jego interesów pracować, żeby ten dystans, który straciliśmy w wieku XIX jak najszybciej odrobić. Straciliśmy w wieku XIX, 45 lat komunizmu też nie dało nam szansy, ale musimy próbować tę różnicę, która nas dzieli dzisiaj od naszych najbogatszych przyjaciół, jeżeli nie zlikwidować, to co najmniej szybko zmniejszać i praca dla tego celu to podstawowe zadanie polskiego patrioty dzisiaj. Praca dla tego celu odbywa się w warunkach demokracji. Demokracja to konkurencja, to dyskusja, to czasami kłótnia. Tak jest zawsze. To jest od demokracji nieodłączne, ale są granice sporu i są granice kłótni. Te granice w naszym kraju w ostatnich latach nie raz zostały przekroczone. Też nie dzisiaj o tym mówić, dzisiaj powinniśmy się cieszyć, bo to dla nas wyjątkowo radosny dzień, ale do tej sprawy, do sprawy reguł działania w warunkach demokracji trzeba będzie jeszcze wrócić. Dzisiaj, Drodzy Rodacy, pamiętajmy o tym, że II Rzeczpospolita, którą odzyskaliśmy przed dziewięćdziesięciu laty była wielkim dobrem, że wychowała pokolenie wspaniałych patriotów, że jej pamięć nie może zginąć. I pamiętajmy o tym, że dzisiejsza Polska też zginąć nie może. Europa jednoczy się od dziesiątek lat, bardzo dobrze, że bierzemy udział w tym jednoczeniu, ale jest to jednoczenie narodów i państw i tak niech pozostanie.”

Po zakończeniu uroczystości Goście udali się do Zamku Królewskiego, gdzie wzięli udział w otwarciu wystawy "Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności" oraz w śniadaniu wydanym przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Szefów Delegacji Zagranicznych.

O godz 17:00 w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia nominacji generalskich i odznaczeń. 


Order Orła Białego nadany postanowieniem Prezydenta RP z dnia 25 sierpnia br. w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności dla przemian demokratycznych i wolnej Polski, za działalność państwową i publiczną, z rąk Głowy Państwa odebrał:
Bogusław Nizieński.

Prezydent Rzeczypospolitej jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych wręczył nominacje generalskie. Na stopnie generalski, mianowani zostali:

na stopień generała brygady:
pułkownik Dariusz Łukowski
pułkownik Tadeusz Mikutel
pułkownik Stefan Rutkowski
pułkownik Janusz Sobolewski
pułkownik Leszek Surawski
pułkownik Sławomir Wojciechowski

na stopień kontradmirała:
komandor Jarosław Ziemiański.

Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i działalności społecznej odznaczeni zostali:

Krzyżem Komandorskim Z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Wiesław Johann,
Krzysztof Kauba,
Krystyna Paluszyńska-Daszkiewicz,

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski
Leon Chełmicki –Tyszkiewicz,
Michał Kaszczyk,
Ks. Mieczysław Łuszczyński,
Władysław Mącior,
Irena Siła-Nowicka,

pośmiertnie
Adam Trybus,

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
Leszek Długosz,
Andrzej Fic,
Jan Grochowski,
Marcin Karpiński,
Jerzy Kasperski,
Rafał Kobylański,
Janusz Komorowski,
Bolesław Kostkiewicz,
Jędrzej Krakowski,
Wiktor Krzysztoporski,
Mieczysław Książczak,
Henryk Miernikiewicz,
Janina Murawska-Krawczyk,
Bartosz Pietrzak,
Stanisław Składanowski,
Piotr Szczudłowski,
Mieczysław Szyłkiewicz,
Stanisław Ślesicki,
Maria Więckowska-Malec,
Adela Winter,
Stanisław Wiśniowski,

pośmiertnie
Józef Herzog,

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
Janina Abramowska,
Bogusław Banaszak,
Zofia Dziewiątkowska,
Adam Dziewiątkowski,
Stefan Figlarowicz,
Michalina Górecka,
Tadeusz Jeziorowski,
Krzysztof Kawęcki,
Kazimierz Kowal,
Stanisław Maksjan,
Tadeusz Miller,
Zbigniew Ratyński,
Stanisław Schodziński,
Maria Sierotwińska-Rewicka,
Lesław Wojno,
Tadeusz Wolf,

pośmiertnie
Mirosława Czajka,
Piotr Skórzyński,

Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej
za wybitne zasługi w działalności na rzecz wspierania opozycji demokratycznej w Polsce odznaczeni zostali obywatele Królestwa Szwecji:
Sven Järn,

pośmiertnie
Lennart Järn.

Za wybitne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju:

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
generał dywizji Andrzej Fałkowski **.

Za wykazane męstwo i odwagę w działaniach przeciwko aktom terroryzmu podczas wykonywania obowiązków służbowych poza granicami kraju:

Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego
starszy szeregowy Emil Uran,

Krzyżem Wojskowym
podpułkownik Krzysztof Boczkowski,
podpułkownik Sławomir Krajewski.

Za sumienną służbę w czasie działań bojowych przeciwko aktom terroru podczas użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa odznaczeni zostali:
Wojskowym Krzyżem Zasługi Z Mieczami
pułkownik Edward Bargieł,
porucznik Paweł Cupa,
podpułkownik Marek Jankowski,
generał brygady Andrzej Knap,

Wojskowym Krzyżem Zasługi
młodszy chorąży sztabowy Ryszard Duda,
podpułkownik Augustyn Katański,
pułkownik Marek Pietrzyk,

Morskim Krzyżem Zasługi
komandor porucznik Dariusz Grabiec,
podpułkownik Zbigniew Kasprzycki,
pułkownik Eugeniusz Orzeszek.

Ponadto, Prezydent RP nadał medale pamiątkowe - Gwiazdy 268 żołnierzom Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku i Afganistanie. Z rąk Prezydenta odznaczenia odebrało 9 żołnierzy. Za nienaganną służbę w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami państwa, odznaczeni zostali:

Gwiazdą Iraku
kapitan Ewa Jasiorska,
starszy chorąży Marta Wojtach,
starszy szeregowy Marzena Wyszkowska,

Gwiazdą Afganistanu
podporucznik Justyna Boryca,
podporucznik Kinga Łapińska,
porucznik Ewelina Kostrzewa,
porucznik Adam Rożen,
porucznik Ewelina Saj,
chorąży Rafał Sztukowski,
porucznik Eulalia Szwichtenberg.

Podczas uroczystości Prezes Narodowego Banku Polskiego przekazał osobom nominowanym i odznaczonym banknot okolicznościowy upamiętniający 90. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Prezydent RP oraz Kawaler Orderu Orła Białego otrzymali serię monet upamiętniających to wydarzenie. Rewers monety o nominale 2 zł przedstawia wizerunek Krzyża Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta, ustanowionego przez Sejm RP po odzyskaniu niepodległości.

* Osobom, które nie mogły przybyć na uroczystość nominacje, ordery i odznaczenia zostaną wręczone w terminie późniejszym.
** Informacja w komunikacie z dnia 15 sierpnia br. Armia zawodowa musi być silna.

O  godz. 20:00 w Teatrze Wielkim rozpocznie się Uroczysta Gala z okazji 90. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Państwo Polskie.

Źródło Kancelaria Prezydenta RPРобочий візит до Польщі. 11 листопада 2008 року


Віктор Ющенко відвідав музей Варшавського повстання

У рамках робочого візиту до Польщі Президент України відвідав Музей Варшавського повстання.

Після ознайомлення з експозицією Музею, що ілюструє перебіг подій 1944 року в польській столиці, Віктор Ющенко зробив запис у Книзі почесних гостей Музею, висловивши таким чином глибоку шану мужнім польським патріотам, які піднялися на боротьбу за честь і незалежність своєї країни.

«Схиляюся перед світлою пам'яттю тих, хто поліг у нерівному бою. Подвиг героїв Варшавського повстання став для всього світу яскравим зразком самопожертви в ім'я свободи і батьківщини», - написав Президент.

Глава держави вшанував пам'ять загиблих під час тих подій хвилиною мовчання та запалив свічку біля Стіни пам'яті героїв Варшавського повстання.

Варшавське повстання, організоване польською Армією Крайовою, розпочалося 1 серпня та тривало до 2 жовтня 1944 року, коли повстання придушили гітлерівські війська. Повстанці ставили собі за мету звільнення Варшави від німців та повернення своїй країні незалежності.

Президент України провів низку двосторонніх зустрічей у Варшаві

Президент України Віктор Ющенко взяв участь у ланчі від імені Президента Республіки Польща Лєха Качинського на честь глав іноземних делегацій, які прибули до Польщі на урочистості з нагоди 90-річчя відновлення незалежності цієї держави.

Під час ланчу Віктор Ющенко провів неформальні зустрічі з президентами Афганістану, Литви, Сербії та Федеральним канцлером Німеччини Ангелою Меркель.

Відбулася зустріч Президентів України та Польщі

У рамках одноденного робочого візиту до Польщі з нагоди 90-ї річниці відновлення незалежності Польської держави Президент України Віктор Ющенко провів зустріч із Президентом Республіки Польща Лєхом Качинським.

Віктор Ющенко і Лєх Качинський під час зустрічі обговорили актуальні питання двосторонніх відносин.

Глави держав обмінялися думками про внутрішньополітичну ситуацію у своїх країнах.

Окремою темою зустрічі стала світова фінансова криза та шляхи подолання її наслідків для національних економік.

Президент Польщі підтвердив українській стороні свою участь у заходах з нагоди 75-х роковин Голодомору в Україні. 

Президент дав інтерв'ю польським ЗМІ

Президент України Віктор Ющенко сьогодні у Варшаві дав інтерв'ю польській газеті «Жечпосполіта», «Польському радіо» та телеканалу «Польсат».

Серед головних питань, на які Віктор Ющенко відповів під час інтерв'ю, - внутрішньополітична ситуація в Україні та механізми, за допомогою яких можна подолати політичну кризу в нашій державі.

Особливої уваги в інтерв'ю було надано темі євроінтеграційних прагнень України та перспективам її співпраці з НАТО.

Також йшлося про співпрацю України та Польщі в контексті підготовки до ЄВРО-2012.


juszczenko.jpg
juszczenko.jpg
54.49 KB
juszczenko1.jpg
juszczenko1.jpg
34.82 KB
juszczenko10.jpg
juszczenko10.jpg
46.64 KB
juszczenko11.jpg
juszczenko11.jpg
54.25 KB
juszczenko12.jpg
juszczenko12.jpg
57.60 KB
juszczenko13.jpg
juszczenko13.jpg
37.85 KB
juszczenko2.jpg
juszczenko2.jpg
31.02 KB
juszczenko3.jpg
juszczenko3.jpg
58.52 KB
juszczenko4.jpg
juszczenko4.jpg
41.47 KB
juszczenko5.jpg
juszczenko5.jpg
55.57 KB
juszczenko6.jpg
juszczenko6.jpg
32.46 KB
juszczenko7.jpg
juszczenko7.jpg
39.49 KB
juszczenko8.jpg
juszczenko8.jpg
35.01 KB
juszczenko9.jpg
juszczenko9.jpg
38.84 KB

Powrót do strony głównej